Samokritični Bošnjo

Post Reply
Vipsilon
Posts: 422
Joined: 18/06/2014 12:47

#1 Samokritični Bošnjo

Post by Vipsilon »

Odavno razmišljam o ovom fenomenu među Bošnjacima koji je pogotovo izražen sada u doba interneta i anonimnog komentarisanja, a radi se o psovanju i pljuvanju po svemu što je naše. Evo, recimo, rahmetli Alija Izetbegović nije bio savršen čovjek, i vjerovatno je napravio nekoliko diskutabilnih poteza, ali nije nanio nijednu mrlju na bošnjački narod, kao recimo karadžić, mladić i milošević koji su etiketirali Srbe kao genocidan narod. Bez obzira na sve, u komentarima, najčešće vidim kako ljudi (koji se predstavljaju kao Bošnjaci), psuju rahmetli Aliju Izetbegovića, proklinju, vrijeđaju na najgori mogući način. Kada odem na srpske ili hrvatske portale, ne vidim nigdje da neko tako zlobno, s toliko mržnje i prezira, vrijeđa i psuje nekoga od svojih bez obzira što su oni dokazani ratni zločinci. To je samo izraženo izgleda kod nas Bošnjaka. O kakvom se ovdje sociološkom fenomenu radi, da li je to balinluk, nedostatak kućnog vaspitanja, obijest. Da li je to uticaj velikosrpske i velikohrvatske propagandne mašinerije koja izvrće pamet i navodi lakoumnog Bošnju da pljuje po svom, vrijeđa svoje i traži krivca u svojima, a ne u dokazanim dušmanima?
Ima li neko ko se bavio ili istraživao ovim fenomenom među Bošnjacima?
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#2 Re: Samokritični Bošnjo

Post by bingov buraz »

To je normalna samokritika samo se ti ravnaš prema komšijama a oni su sve osim reprezentativan uzorak :mrgreen:
KIseljak12
Posts: 1371
Joined: 11/12/2012 16:14

#3 Re: Samokritični Bošnjo

Post by KIseljak12 »

Vipsilon wrote:Odavno razmišljam o ovom fenomenu među Bošnjacima koji je pogotovo izražen sada u doba interneta i anonimnog komentarisanja, a radi se o psovanju i pljuvanju po svemu što je naše. Evo, recimo, rahmetli Alija Izetbegović nije bio savršen čovjek, i vjerovatno je napravio nekoliko diskutabilnih poteza, ali nije nanio nijednu mrlju na bošnjački narod, kao recimo karadžić, mladić i milošević koji su etiketirali Srbe kao genocidan narod. Bez obzira na sve, u komentarima, najčešće vidim kako ljudi (koji se predstavljaju kao Bošnjaci), psuju rahmetli Aliju Izetbegovića, proklinju, vrijeđaju na najgori mogući način. Kada odem na srpske ili hrvatske portale, ne vidim nigdje da neko tako zlobno, s toliko mržnje i prezira, vrijeđa i psuje nekoga od svojih bez obzira što su oni dokazani ratni zločinci. To je samo izraženo izgleda kod nas Bošnjaka. O kakvom se ovdje sociološkom fenomenu radi, da li je to balinluk, nedostatak kućnog vaspitanja, obijest. Da li je to uticaj velikosrpske i velikohrvatske propagandne mašinerije koja izvrće pamet i navodi lakoumnog Bošnju da pljuje po svom, vrijeđa svoje i traži krivca u svojima, a ne u dokazanim dušmanima?
Ima li neko ko se bavio ili istraživao ovim fenomenom među Bošnjacima?
Nemoj razmisljat', hljeba ti.

Nije Alijino rukovodjenje nastetilo ni Hrvatima ni Srbima koliko je nastetilo Bosnjacima. Prema tome, onaj ko ne zeli da se suoci s tom cinjenicom, a pri tome je Bosnjak (odnosno smatra sebe Bosnjakom), je ili naivan ili zlonamjeran. Vecina Bosnjaka spada u ovu prvu grupu.

Dok se Bosnjaci ne skontaju gdje tacno zele da budu 'Izmedju istoka i zapada", nema ni svrhe puno diskutovati o tome. Ako zele biti na sredini, tipa ne klanjam dnevne namaze, ali klanjam dzumu, ne pijem uz ramazan, ali pijem ponekad mimo njega, takva pozicija je licemjerna, odnosno nedosljedna, pa ce prikladno tome biti njihov stav prema sebi samima, tj. nedosljedan.

Na stranu sve to, ako ces se ravnati prema onima koji velicaju osudjene zlikovce, bujrum. Imaju i Bosnjaci tih 'junaka' poput Juke ili Cace, pa ih izvoli prat' i velicat.
Vipsilon
Posts: 422
Joined: 18/06/2014 12:47

#4 Re: Samokritični Bošnjo

Post by Vipsilon »

KIseljak12 wrote:
Vipsilon wrote:Odavno razmišljam o ovom fenomenu među Bošnjacima koji je pogotovo izražen sada u doba interneta i anonimnog komentarisanja, a radi se o psovanju i pljuvanju po svemu što je naše. Evo, recimo, rahmetli Alija Izetbegović nije bio savršen čovjek, i vjerovatno je napravio nekoliko diskutabilnih poteza, ali nije nanio nijednu mrlju na bošnjački narod, kao recimo karadžić, mladić i milošević koji su etiketirali Srbe kao genocidan narod. Bez obzira na sve, u komentarima, najčešće vidim kako ljudi (koji se predstavljaju kao Bošnjaci), psuju rahmetli Aliju Izetbegovića, proklinju, vrijeđaju na najgori mogući način. Kada odem na srpske ili hrvatske portale, ne vidim nigdje da neko tako zlobno, s toliko mržnje i prezira, vrijeđa i psuje nekoga od svojih bez obzira što su oni dokazani ratni zločinci. To je samo izraženo izgleda kod nas Bošnjaka. O kakvom se ovdje sociološkom fenomenu radi, da li je to balinluk, nedostatak kućnog vaspitanja, obijest. Da li je to uticaj velikosrpske i velikohrvatske propagandne mašinerije koja izvrće pamet i navodi lakoumnog Bošnju da pljuje po svom, vrijeđa svoje i traži krivca u svojima, a ne u dokazanim dušmanima?
Ima li neko ko se bavio ili istraživao ovim fenomenom među Bošnjacima?
Nemoj razmisljat', hljeba ti.

Nije Alijino rukovodjenje nastetilo ni Hrvatima ni Srbima koliko je nastetilo Bosnjacima. Prema tome, onaj ko ne zeli da se suoci s tom cinjenicom, a pri tome je Bosnjak (odnosno smatra sebe Bosnjakom), je ili naivan ili zlonamjeran. Vecina Bosnjaka spada u ovu prvu grupu.

Dok se Bosnjaci ne skontaju gdje tacno zele da budu 'Izmedju istoka i zapada", nema ni svrhe puno diskutovati o tome. Ako zele biti na sredini, tipa ne klanjam dnevne namaze, ali klanjam dzumu, ne pijem uz ramazan, ali pijem ponekad mimo njega, takva pozicija je licemjerna, odnosno nedosljedna, pa ce prikladno tome biti njihov stav prema sebi samima, tj. nedosljedan.

Na stranu sve to, ako ces se ravnati prema onima koji velicaju osudjene zlikovce, bujrum. Imaju i Bosnjaci tih 'junaka' poput Juke ili Cace, pa ih izvoli prat' i velicat.
Svašta ti meni sad napakova.

Kao prvo, želim odmah na početku da se izjasnim da nisam glasač za SDA, niti sam stranački uhljeb, niti sam imao pretjerano neke fajde od države. Samopljuvačkom fenomenu kod Bošnjaka pristupam objektivno, a ne zbog nekih interesa.

Nabacao si neke teze o štetnosti rah. Alijinog rukovođenja, a nisi napisao uopšte šta je to pogriješio i kako je mogao drugačije da postupi. Da li je trebao da sluša Muhameda Filipovića i da potpiše da BiH treba ostati u sastavu Jugoslavije (čitaj: Velike Srbije) ili je bolje što smo dobili BiH kakvu smo dobili, kompleksnu ali nezavisnu.

I opet, naježim se kada neko poredi Ratka Mladića sa kriminalcima poput Juke ili Cace. To je brkanje baba i žaba, i takvim poređenjem (ne znam da li to svjesno radis ili nesvjesno) ti izjednačuješ jednog velikosrpskog igrača koji je po velikosrpskom planu terorisao, ubijao, etnički čistio nesrpsko stanovništvo, sa nekoliko lokalnih kabadahija koji su kokošarili, ubijali zbog lančića, i koji su na kraju se okrenuli i protiv samih Bošnjaka. I baš zbog takvog nakaradnog i antibošnjačkog ponašanja velikosrbi ih često koriste kao argument za relativizaciju i podjelu krivice. Da, rat je počeo ubistvom srpskog svata, ma hajde.

Dobro je da si se javio na temu, upravo je ova tema posvećena delegatima kao ti, koji svjesno ili ne svjesno čine štetu bošnjačkom narodu takvim (ne)promišljenim izjavama.
User avatar
wonkaw
Posts: 505
Joined: 14/07/2015 18:19
Location: daleko od fukare i lopova, jos dalje od hodza i popova
Contact:

#5 Re: Samokritični Bošnjo

Post by wonkaw »

Vipsilon wrote:...Da li je to uticaj velikosrpske i velikohrvatske propagandne mašinerije koja izvrće pamet i navodi lakoumnog Bošnju da pljuje po svom, vrijeđa svoje i traži krivca u svojima, a ne u dokazanim dušmanima?
znas onu kinesku - "nek' me bog cuva od bliznjih mojih a ja cu sam sebe braniti od dusmana svojih"

kritikovati svoje znaci da cistis svoju avliju, sto je jedan od preduslova da zahtijevas od drugih da pociste svoju...

Alija i komplet klan Izetbegovic je uz koljace naroda moga najodgovorniji za podjelu BiH i ustavni poredak koji je ludacka kosulja iz koje se Bosnjaci nece nikad izvuci osim ako prihvate raspad BiH i pristanu na fildzan drzavu...
User avatar
karanana
Posts: 47261
Joined: 26/02/2004 00:00

#6 Re: Samokritični Bošnjo

Post by karanana »

Dobro je bingov buraz zamijetio. Osim sto je samokritican, bosnjo je i naucen da gleda i da se mjeri prema susjedima i komsijama.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#7 Re: Samokritični Bošnjo

Post by TheMule »

Ima ovdje dosta "Bosanaca" koji se samo tako predstavljaju, a u slucaju nekog novog konflikta, zna se na koju bi se stranu svrstali. :)

A ima i Bosnjaka koji tako razmisljaju, ali oni su mali broj. Jedni su pod jakim uticajem propagande, a drugi su onaj tip covjeka koji mrzi sebe i svoje. Ti tipovi postoje medju svim narodima. Nikad ti tom tipu neces udovoljit, sta god se desi, ima neka dlaka u jajetu sto mu ne valja. Imam jednog takog u porodici, sve super ispadne, ali ima nesto negativno sto nadje i nakaci se jaukati o toj negativnoj stvari slijedecih par dana.

I naravno, ima mali broj stvari u kojim su u pravu; ali kad vidis ove kriticare-mrzitelje, oni pripadaju jednoj od ove prve dvije kategorije. Vidi se lahko ko je obicni kriticar i navijac neke stranke, a ko mrzitelj svog zivota ili zemlje.
Vipsilon
Posts: 422
Joined: 18/06/2014 12:47

#8 Re: Samokritični Bošnjo

Post by Vipsilon »

karanana wrote:Dobro je bingov buraz zamijetio. Osim sto je samokritican, bosnjo je i naucen da gleda i da se mjeri prema susjedima i komsijama.
Još jedan neutemeljen pljuvački post. Po kome bi se trebali mjeriti, po Kinezima ili Amerikancima?
Prema kome ćeš se mjeriti ako nećeš prema susjedima ili komšijama? Pa oni imaju najveći uticaj na stabilnost ove zemlje? Naravno da ćeš analizirati njihove političke poteze i kreirati/prioritizirati najbolje kontra-strategije.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#9 Re: Samokritični Bošnjo

Post by uglavnomja »

TheMule wrote:Ima ovdje dosta "Bosanaca" koji se samo tako predstavljaju, a u slucaju nekog novog konflikta, zna se na koju bi se stranu svrstali. :)

A ima i Bosnjaka koji tako razmisljaju, ali oni su mali broj. Jedni su pod jakim uticajem propagande, a drugi su onaj tip covjeka koji mrzi sebe i svoje. Ti tipovi postoje medju svim narodima. Nikad ti tom tipu neces udovoljit, sta god se desi, ima neka dlaka u jajetu sto mu ne valja. Imam jednog takog u porodici, sve super ispadne, ali ima nesto negativno sto nadje i nakaci se jaukati o toj negativnoj stvari slijedecih par dana.

I naravno, ima mali broj stvari u kojim su u pravu; ali kad vidis ove kriticare-mrzitelje, oni pripadaju jednoj od ove prve dvije kategorije. Vidi se lahko ko je obicni kriticar i navijac neke stranke, a ko mrzitelj svog zivota ili zemlje.

:D

aha, mali broj ... svi koji nisu na budzetskoj sisi preko sda




a za pokretaca teme - nema sta alija nije pogresno uradio, od pocetka do kraja.
sam njegov izbor za predsjednika je najgora stvar koja se mogla desiti bosanskim muslimanima, sa njegovom istprijom mladog muslimana

drugo, nesposoban i nedorastao situaciji, nivo mu je bio do mindera, na minderu je ostao, i citav sistem u zemlji je minderasenje podobnih na stetu sposobnih

da ga citiram: na ministarske pozicije sam stavio svoje drugove iz zatvora jer im vjerujem :zzzz:
Vipsilon
Posts: 422
Joined: 18/06/2014 12:47

#10 Re: Samokritični Bošnjo

Post by Vipsilon »

uglavnomja wrote:
TheMule wrote:Ima ovdje dosta "Bosanaca" koji se samo tako predstavljaju, a u slucaju nekog novog konflikta, zna se na koju bi se stranu svrstali. :)

A ima i Bosnjaka koji tako razmisljaju, ali oni su mali broj. Jedni su pod jakim uticajem propagande, a drugi su onaj tip covjeka koji mrzi sebe i svoje. Ti tipovi postoje medju svim narodima. Nikad ti tom tipu neces udovoljit, sta god se desi, ima neka dlaka u jajetu sto mu ne valja. Imam jednog takog u porodici, sve super ispadne, ali ima nesto negativno sto nadje i nakaci se jaukati o toj negativnoj stvari slijedecih par dana.

I naravno, ima mali broj stvari u kojim su u pravu; ali kad vidis ove kriticare-mrzitelje, oni pripadaju jednoj od ove prve dvije kategorije. Vidi se lahko ko je obicni kriticar i navijac neke stranke, a ko mrzitelj svog zivota ili zemlje.

:D

aha, mali broj ... svi koji nisu na budzetskoj sisi preko sda




a za pokretaca teme - nema sta alija nije pogresno uradio, od pocetka do kraja.
sam njegov izbor za predsjednika je najgora stvar koja se mogla desiti bosanskim muslimanima, sa njegovom istprijom mladog muslimana

drugo, nesposoban i nedorastao situaciji, nivo mu je bio do mindera, na minderu je ostao, i citav sistem u zemlji je minderasenje podobnih na stetu sposobnih

da ga citiram: na ministarske pozicije sam stavio svoje drugove iz zatvora jer im vjerujem :zzzz:
Uredu, a kao alternativa je bio Fikret Abdić "Babo"? On bi bolji bio za Bošnjake?
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#11 Re: Samokritični Bošnjo

Post by hAZNADAR »

Nedostatak nacionalne svijesti ili nacionalne zrelosti.
Kod pojedinih i nedostatak samorespekta, ponosa,...
Upoznao sam vise takvih - hebo ti nas, mi smo rupa, nizasta mi nismo, ma trebalo nas je porobiti, ma treba nas hebat, ma nema kod nas pametnih, ma skolovani kupili diplome,....
Kada sam se udaljio od takvih i odstranio - bilo mi je osjetno bolje - crnjak je ko zarazna bolest koja ubija u pojam.

Pokazalo se na temi o reviziji kako mnoge Bosnje razmisljaju - i vise su energije trazili na krivce medju nama.

Evo recimo Danci - slucaj kojeg dobro pamtim od prije par godina. Tada je bila ona frka sa crtezima/karikaturama poslanika koje su izasle u jednom danskom listu i to je bilo pokrenulo lavinu protesta u svijetu - izmedju ostalog i bojkot danske robe, prekid ekonomske saradnje par drzava. Iskreno receno - ocekivao sam bar jednog trezvenog medju njima da kaze da to nije bilo potrebno i da je taj list pretjerao. Ocekivao sam barem jednu blagu kritiku listu da tim talsanjem sebi dizu tiraz i popularnost. Medjutim - niko. Svi Danci listom, i politicari i sve partije(inace ljuti protivnici), mediji, intelektualci, obicni ljudi,.... svi su kritikovali te vlade bliskoistocnih zemalja, svi udruzeno u odbranu svoje slobode medija, sva opozicija stala uz tadasnjeg aktuelnog premijera, i svi listom podrzali taj list. Neko ce reci islamofobija, udruzeni u mrznji prema muslimanima - nije. Naravno da ima medju njima islamofoba. Ali ovdje se radilo o nacionalnoj slozi sto im je generacijama usadjeno, maltene urodjeno,... Kada je frka sa nekim stranim - svi su ko jedan. Kada nema frke sa stranima - vade oci jedni drugima u parlamentu i medijima. Isto ko familija. Svi imamo negativce u familiji koji su ponekad i krivi za nesto. Ali kada drugi napadnu - naravno da stajes uz svoju familiju.
Danska je jedna velika mocvara i nemaju nikakvih resursa osim blatnjavih njiva. Ali su jedna od najbogatijih drzava po glavi stanovnika i imaju najbolju organizaciju, najbolje skolstvo, najveca prva radnika,... itd. Zasto - zato sto su slozni - a konto toga i lako organizovani.

Da je kod nas neki list iznio nesti provokativno i neke drzave se naljutile - gorilo bi od samokritike i izvinjavanja.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#12 Re: Samokritični Bošnjo

Post by uglavnomja »

Vipsilon wrote:
Uredu, a kao alternativa je bio Fikret Abdić "Babo"? On bi bolji bio za Bošnjake?
bio bi bolji za bosnu, svako bi bio bolji od alije i reisa (isto pakovanje)

a tad nije bilo bosnjaka, bili su muslimani
User avatar
Dasi
Posts: 2227
Joined: 27/05/2006 01:06

#13 Re: Samokritični Bošnjo

Post by Dasi »

Bolje biti samokriticni Bosnjo nego ovaj komso.

Image

Da nije bilo samokritike i kritike kurac bi svijet ovoliko napredovao. Zato meti svoju avliju i nemoj gledati preko ograde.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#14 Re: Samokritični Bošnjo

Post by hAZNADAR »

uglavnomja wrote:
Vipsilon wrote:
Uredu, a kao alternativa je bio Fikret Abdić "Babo"? On bi bolji bio za Bošnjake?
bio bi bolji za bosnu, svako bi bio bolji od alije i reisa (isto pakovanje)

a tad nije bilo bosnjaka, bili su muslimani
Volio bih da to kazes u Bihacu.
Vipsilon
Posts: 422
Joined: 18/06/2014 12:47

#15 Re: Samokritični Bošnjo

Post by Vipsilon »

Dasi wrote:Bolje biti samokriticni Bosnjo nego ovaj komso.

Image

Da nije bilo samokritike i kritike kurac bi svijet ovoliko napredovao. Zato meti svoju avliju i nemoj gledati preko ograde.
Uredu, kako Bošnjacima pomažeš pljuvanjem i omražavanjem rah. Alije Izetbegovića? Šta je tu dobro za nas, i kako nam to pomaže da budemo jači, prisniji, bolji narod nego što jesmo?
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#16 Re: Samokritični Bošnjo

Post by hAZNADAR »

Dasi wrote:Bolje biti samokriticni Bosnjo nego ovaj komso.

Image

Da nije bilo samokritike i kritike kurac bi svijet ovoliko napredovao. Zato meti svoju avliju i nemoj gledati preko ograde.
Problem je kada samokriticni Bosnjo nesvjesno pocne da zvuci kao komso.

Imao sam i ja nekada zablude kako je u svijetu - dok ga nisam upoznao.
Najnaprednije zemlje svijeta, najnapredniji narodi svijeta su samokriticni samo interno.

Ali kada je u pitanju problem sa drugima - nema samokriticara.
Treba biti samokritican u svojoj carsiji, na lokalnim izborima, i mnostvu drugih internih pitanja.

Ali kada je u pitanju konfrontacija sa drugima kao skorasnje pitanje revizije napr - tada nema samokritike. Zato nam i jeste ovako kako jeste.
Vipsilon
Posts: 422
Joined: 18/06/2014 12:47

#17 Re: Samokritični Bošnjo

Post by Vipsilon »

hAZNADAR wrote: Problem je kada samokriticni Bosnjo nesvjesno pocne da zvuci kao komso.

Imao sam i ja nekada zablude kako je u svijetu - dok ga nisam upoznao.
Najnaprednije zemlje svijeta, najnapredniji narodi svijeta su samokriticni samo interno.

Ali kada je u pitanju problem sa drugima - nema samokriticara.
Treba biti samokritican u svojoj carsiji, na lokalnim izborima, i mnostvu drugih internih pitanja.

Ali kada je u pitanju konfrontacija sa drugima kao skorasnje pitanje revizije napr - tada nema samokritike. Zato nam i jeste ovako kako jeste.
To je to, bravo, cijela srž priče. :thumbup:
User avatar
Dasi
Posts: 2227
Joined: 27/05/2006 01:06

#18 Re: Samokritični Bošnjo

Post by Dasi »

Vipsilon wrote:Uredu, kako Bošnjacima pomažeš pljuvanjem i omražavanjem rah. Alije Izetbegovića? Šta je tu dobro za nas, i kako nam to pomaže da budemo jači, prisniji, bolji narod nego što jesmo?
A rah. Alija Izetbegović je sveta krava sta li?! Pomazes tako sto kritikom, u koju spada i pljuvanje i omalovazavanje, skreces paznju na propuste koje je napravio i nadas se da iduca “sveta krava” nece ponoviti isto. Htjeli to vi priznati ili ne kritika vise pomaze i osobi, kojoj je upucena, i drustvu u cjelini od tapsanja po ramenu. Ja u poslu kojim se bavim vise volim kritiku, kakavu takvu, nego sladunjave rijeci i lazne pohvale koje me ususkaju i daju lazni privid da sam najbolji.
hAZNADAR wrote:Problem je kada samokriticni Bosnjo nesvjesno pocne da zvuci kao komso.

Imao sam i ja nekada zablude kako je u svijetu - dok ga nisam upoznao.
Najnaprednije zemlje svijeta, najnapredniji narodi svijeta su samokriticni samo interno.

Ali kada je u pitanju problem sa drugima - nema samokriticara.
Treba biti samokritican u svojoj carsiji, na lokalnim izborima, i mnostvu drugih internih pitanja.

Ali kada je u pitanju konfrontacija sa drugima kao skorasnje pitanje revizije napr - tada nema samokritike. Zato nam i jeste ovako kako jeste.
Slazem se oko revizije, mada je po zadnjim dogadjajima meni zao sto te kritike nisu pocele i koju godinu ranije.
Treba li Bakira sad kritikovati i pljuvati (da ne kazem sta vulgarnije)?
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11051
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#19 Re: Samokritični Bošnjo

Post by Tito_i_Partija »

Vipsilon wrote:Odavno razmišljam o ovom fenomenu među Bošnjacima koji je pogotovo izražen sada u doba interneta i anonimnog komentarisanja, a radi se o psovanju i pljuvanju po svemu što je naše. Evo, recimo, rahmetli Alija Izetbegović nije bio savršen čovjek, i vjerovatno je napravio nekoliko diskutabilnih poteza, ali nije nanio nijednu mrlju na bošnjački narod, kao recimo karadžić, mladić i milošević koji su etiketirali Srbe kao genocidan narod. Bez obzira na sve, u komentarima, najčešće vidim kako ljudi (koji se predstavljaju kao Bošnjaci), psuju rahmetli Aliju Izetbegovića, proklinju, vrijeđaju na najgori mogući način. Kada odem na srpske ili hrvatske portale, ne vidim nigdje da neko tako zlobno, s toliko mržnje i prezira, vrijeđa i psuje nekoga od svojih bez obzira što su oni dokazani ratni zločinci. To je samo izraženo izgleda kod nas Bošnjaka. O kakvom se ovdje sociološkom fenomenu radi, da li je to balinluk, nedostatak kućnog vaspitanja, obijest. Da li je to uticaj velikosrpske i velikohrvatske propagandne mašinerije koja izvrće pamet i navodi lakoumnog Bošnju da pljuje po svom, vrijeđa svoje i traži krivca u svojima, a ne u dokazanim dušmanima?
Ima li neko ko se bavio ili istraživao ovim fenomenom među Bošnjacima?
E jesi uzeo dobar primjer. :lol:

Pa hajmo ovako: Srbi, za razliku od Nijemaca, nisu dozivjelu tu neku moralnu katarzu gdje bi njihova uloga u ratu bila opsteprihvacena k'o negativna, i da bi se k'o posljedica toga nastojali da se kompletno distanciraju od nje, ali na moralno odgovoran nacin. Naprotiv, Srbi konstantno negiraju genocid i opstruiraju sve legalne misije vezane za njihovu ulogu u ratu, tako da nije nikakvo cudo sto velicaju svoje "junake".

Hrvati su dobili svoju kompletnu drzavu, i ne vidim razloga zasto bi pljuvali po Tudjmanu, Gotovini, ili bilo kome ko je im'o ulogu u realizaciji te drzave.

A sto se Alije tice, kritika upucena njemu je vezana vecinom za potpisivanje podjele BiH, kojom je nastala ova politicka nakarada gdje ne postoji ni perspektiva niti alternativa, gdje njegov sin vedri i oblaci bez ikakvog vidljivog izlaza iz mracnog tunela u kojem se nalazimo, i to u nekoj opskurnoj formi sto uopste ne lici na drzavu.
Vipsilon
Posts: 422
Joined: 18/06/2014 12:47

#20 Re: Samokritični Bošnjo

Post by Vipsilon »

Dasi wrote:
Vipsilon wrote:Uredu, kako Bošnjacima pomažeš pljuvanjem i omražavanjem rah. Alije Izetbegovića? Šta je tu dobro za nas, i kako nam to pomaže da budemo jači, prisniji, bolji narod nego što jesmo?
A rah. Alija Izetbegović je sveta krava sta li?! Pomazes tako sto kritikom, u koju spada i pljuvanje i omalovazavanje, skreces paznju na propuste koje je napravio i nadas se da iduca “sveta krava” nece ponoviti isto. Htjeli to vi priznati ili ne kritika vise pomaze i osobi, kojoj je upucena, i drustvu u cjelini od tapsanja po ramenu. Ja u poslu kojim se bavim vise volim kritiku, kakavu takvu, nego sladunjave rijeci i lazne pohvale koje me ususkaju i daju lazni privid da sam najbolji.
hAZNADAR wrote:Problem je kada samokriticni Bosnjo nesvjesno pocne da zvuci kao komso.

Imao sam i ja nekada zablude kako je u svijetu - dok ga nisam upoznao.
Najnaprednije zemlje svijeta, najnapredniji narodi svijeta su samokriticni samo interno.

Ali kada je u pitanju problem sa drugima - nema samokriticara.
Treba biti samokritican u svojoj carsiji, na lokalnim izborima, i mnostvu drugih internih pitanja.

Ali kada je u pitanju konfrontacija sa drugima kao skorasnje pitanje revizije napr - tada nema samokritike. Zato nam i jeste ovako kako jeste.
Slazem se oko revizije, mada je po zadnjim dogadjajima meni zao sto te kritike nisu pocele i koju godinu ranije.
Treba li Bakira sad kritikovati i pljuvati (da ne kazem sta vulgarnije)?
Niko ne kaže da je rah. Alija Izetbegović bezgrešan. Kritika nečije politike i ukazivanje na propuste je odlična i neophodna stvar ali samo kada se radi na nekom profesionalnom nivou od strane akademika, a ne "akademika" ili još gore "forumskih akademika". Pljujući po svom predsjedniku, kulturi, jeziku, znakovlju, himnoj, zastavi, naglascima, nošnji, folkoru, običajima, vjerskim obredima (ajvatovica je recimo česta meta selefija), itd. ti zapravo olakšavaš posao svojim komšijama i susjedima. Programiran si po njihovoj volji, i veće dejstvo imaš na svoje sunarodnike nego što bi oni imali da to isto rade. Njihovo pljuvanje bi izazvalo kontraefekat, a kada ti to radiš pred svojim narodom, to je daleko pogubnije.
Vipsilon
Posts: 422
Joined: 18/06/2014 12:47

#21 Re: Samokritični Bošnjo

Post by Vipsilon »

Tito_i_Partija wrote:
Vipsilon wrote:Odavno razmišljam o ovom fenomenu među Bošnjacima koji je pogotovo izražen sada u doba interneta i anonimnog komentarisanja, a radi se o psovanju i pljuvanju po svemu što je naše. Evo, recimo, rahmetli Alija Izetbegović nije bio savršen čovjek, i vjerovatno je napravio nekoliko diskutabilnih poteza, ali nije nanio nijednu mrlju na bošnjački narod, kao recimo karadžić, mladić i milošević koji su etiketirali Srbe kao genocidan narod. Bez obzira na sve, u komentarima, najčešće vidim kako ljudi (koji se predstavljaju kao Bošnjaci), psuju rahmetli Aliju Izetbegovića, proklinju, vrijeđaju na najgori mogući način. Kada odem na srpske ili hrvatske portale, ne vidim nigdje da neko tako zlobno, s toliko mržnje i prezira, vrijeđa i psuje nekoga od svojih bez obzira što su oni dokazani ratni zločinci. To je samo izraženo izgleda kod nas Bošnjaka. O kakvom se ovdje sociološkom fenomenu radi, da li je to balinluk, nedostatak kućnog vaspitanja, obijest. Da li je to uticaj velikosrpske i velikohrvatske propagandne mašinerije koja izvrće pamet i navodi lakoumnog Bošnju da pljuje po svom, vrijeđa svoje i traži krivca u svojima, a ne u dokazanim dušmanima?
Ima li neko ko se bavio ili istraživao ovim fenomenom među Bošnjacima?
E jesi uzeo dobar primjer. :lol:

Pa hajmo ovako: Srbi, za razliku od Nijemaca, nisu dozivjelu tu neku moralnu katarzu gdje bi njihova uloga u ratu bila opsteprihvacena k'o negativna, i da bi se k'o posljedica toga nastojali da se kompletno distanciraju od nje, ali na moralno odgovoran nacin. Naprotiv, Srbi konstantno negiraju genocid i opstruiraju sve legalne misije vezane za njihovu ulogu u ratu, tako da nije nikakvo cudo sto velicaju svoje "junake".

Hrvati su dobili svoju kompletnu drzavu, i ne vidim razloga zasto bi pljuvali po Tudjmanu, Gotovini, ili bilo kome ko je im'o ulogu u realizaciji te drzave.

A sto se Alije tice, kritika upucena njemu je vezana vecinom za potpisivanje podjele BiH, kojom je nastala ova politicka nakarada gdje ne postoji ni perspektiva niti alternativa, gdje njegov sin vedri i oblaci bez ikakvog vidljivog izlaza iz mracnog tunela u kojem se nalazimo, i to u nekoj opskurnoj formi sto uopste ne lici na drzavu.
Pa ja, upravu si. Trebalo je nekako izganjati da ostane Republika Bosna i Hercegovina bez entiteta i kantona. Slažem se, vidiš, dobra ideja. Čudo mu nije na um palo.
User avatar
Dasi
Posts: 2227
Joined: 27/05/2006 01:06

#22 Re: Samokritični Bošnjo

Post by Dasi »

Vipsilon wrote:Niko ne kaže da je rah. Alija Izetbegović bezgrešan. Kritika nečije politike i ukazivanje na propuste je odlična i neophodna stvar ali samo kada se radi na nekom profesionalnom nivou od strane akademika, a ne "akademika" ili još gore "forumskih akademika". Pljujući po svom predsjedniku, kulturi, jeziku, znakovlju, himnoj, zastavi, naglascima, nošnji, folkoru, običajima, vjerskim obredima (ajvatovica je recimo česta meta selefija), itd. ti zapravo olakšavaš posao svojim komšijama i susjedima. Programiran si po njihovoj volji, i veće dejstvo imaš na svoje sunarodnike nego što bi oni imali da to isto rade. Njihovo pljuvanje bi izazvalo kontraefekat, a kada ti to radiš pred svojim narodom, to je daleko pogubnije.
Ne pretjeruj ziv bio.
Volis Aliju i to je ok, ali moras prihvatiti da ima ljudi koji ga ne vole.
Vipsilon wrote:Kritika nečije politike i ukazivanje na propuste je odlična i neophodna stvar ali samo kada se radi na nekom profesionalnom nivou od strane akademika, a ne "akademika" ili još gore "forumskih akademika".
I dosao si na FORUM da ovo kazes?! Ili hoces reci, svekolikom forumskom bespucu, da si ti AKADEMIK a ne “akademik”.
Za sta sluzi forum nego za razmjenu misljenja “forumskih akademika”? Mislis da AKADEMICI trose vrijeme na forumima? Mozda na strucnim ali sigurno ne na opstim kao sto je ovaj.
Nista mi sladje nema od likova koji dodju na FORUM i onda prozivaju “forumske akademike”, “forumske selektore”, “forumske naucnike”... a oni vjerovatno pisu samo o onome za sta su skole zavrsili... :-)
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11051
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#23 Re: Samokritični Bošnjo

Post by Tito_i_Partija »

Vipsilon wrote:
Tito_i_Partija wrote:
Vipsilon wrote:Odavno razmišljam o ovom fenomenu među Bošnjacima koji je pogotovo izražen sada u doba interneta i anonimnog komentarisanja, a radi se o psovanju i pljuvanju po svemu što je naše. Evo, recimo, rahmetli Alija Izetbegović nije bio savršen čovjek, i vjerovatno je napravio nekoliko diskutabilnih poteza, ali nije nanio nijednu mrlju na bošnjački narod, kao recimo karadžić, mladić i milošević koji su etiketirali Srbe kao genocidan narod. Bez obzira na sve, u komentarima, najčešće vidim kako ljudi (koji se predstavljaju kao Bošnjaci), psuju rahmetli Aliju Izetbegovića, proklinju, vrijeđaju na najgori mogući način. Kada odem na srpske ili hrvatske portale, ne vidim nigdje da neko tako zlobno, s toliko mržnje i prezira, vrijeđa i psuje nekoga od svojih bez obzira što su oni dokazani ratni zločinci. To je samo izraženo izgleda kod nas Bošnjaka. O kakvom se ovdje sociološkom fenomenu radi, da li je to balinluk, nedostatak kućnog vaspitanja, obijest. Da li je to uticaj velikosrpske i velikohrvatske propagandne mašinerije koja izvrće pamet i navodi lakoumnog Bošnju da pljuje po svom, vrijeđa svoje i traži krivca u svojima, a ne u dokazanim dušmanima?
Ima li neko ko se bavio ili istraživao ovim fenomenom među Bošnjacima?
E jesi uzeo dobar primjer. :lol:

Pa hajmo ovako: Srbi, za razliku od Nijemaca, nisu dozivjelu tu neku moralnu katarzu gdje bi njihova uloga u ratu bila opsteprihvacena k'o negativna, i da bi se k'o posljedica toga nastojali da se kompletno distanciraju od nje, ali na moralno odgovoran nacin. Naprotiv, Srbi konstantno negiraju genocid i opstruiraju sve legalne misije vezane za njihovu ulogu u ratu, tako da nije nikakvo cudo sto velicaju svoje "junake".

Hrvati su dobili svoju kompletnu drzavu, i ne vidim razloga zasto bi pljuvali po Tudjmanu, Gotovini, ili bilo kome ko je im'o ulogu u realizaciji te drzave.

A sto se Alije tice, kritika upucena njemu je vezana vecinom za potpisivanje podjele BiH, kojom je nastala ova politicka nakarada gdje ne postoji ni perspektiva niti alternativa, gdje njegov sin vedri i oblaci bez ikakvog vidljivog izlaza iz mracnog tunela u kojem se nalazimo, i to u nekoj opskurnoj formi sto uopste ne lici na drzavu.
Pa ja, upravu si. Trebalo je nekako izganjati da ostane Republika Bosna i Hercegovina bez entiteta i kantona. Slažem se, vidiš, dobra ideja. Čudo mu nije na um palo.
Nije nikakvo cudo, jer mu je uzrecica bila "ja do podne mislim jedno, a od podne drugo". Al' eto, vjerovatno u SDA centrali pricaju drugacije, to ti bolje znas.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#24 Re: Samokritični Bošnjoe

Post by LBVIEW »

uglavnomja wrote:
Vipsilon wrote:
Uredu, a kao alternativa je bio Fikret Abdić "Babo"? On bi bolji bio za Bošnjake?
bio bi bolji za bosnu, svako bi bio bolji od alije i reisa (isto pakovanje)

a tad nije bilo bosnjaka, bili su muslimani
Pa za vas bi svakako bio bolji,samo ne radi se o vama vec o Bosnjacima.
Dalje,to sprdanje s imenom naroda je jedino sto vam je preostalo- vise se nikad necete pitati
o internim bosnjackim pitanjima.
Vipsilon
Posts: 422
Joined: 18/06/2014 12:47

#25 Re: Samokritični Bošnjo

Post by Vipsilon »

Dasi wrote: Ne pretjeruj ziv bio.
Volis Aliju i to je ok, ali moras prihvatiti da ima ljudi koji ga ne vole.
Nemoj to doživljavati crno-bijelo. Nije to pitanje ljubavi nego realno sagledavanje onoga što se dogodilo. Ja rah. Aliju ne moram voljeti ali zasigurno poštujem njegov doprinos bošnjačkom narodu i sve što je uradio za ovu zemlju bosansku. Dobili smo ipak državu, da, kompleksna je, ali nezavisna, nije ni dio hrvatske ni srbije. Imamo pravo da se nazivamo Bošnjacima, nešto što su nam dušmani osporavali dva vijeka. Imamo pravo na naš bosanski jezik, također, trn u oku dušmanima. Imamo slobodu da njegujemo našu kulturu i običaje. Da se Babo pitao, sada bi ti pisao ekavicom, igrao srpska kola, pjevao turbo-folk, mlatio krmetinu i slavio đurđevdan sa braćom Romima.
Dasi wrote: I dosao si na FORUM da ovo kazes?! Ili hoces reci, svekolikom forumskom bespucu, da si ti AKADEMIK a ne “akademik”.
Za sta sluzi forum nego za razmjenu misljenja “forumskih akademika”? Mislis da AKADEMICI trose vrijeme na forumima? Mozda na strucnim ali sigurno ne na opstim kao sto je ovaj.
Nista mi sladje nema od likova koji dodju na FORUM i onda prozivaju “forumske akademike”, “forumske selektore”, “forumske naucnike”... a oni vjerovatno pisu samo o onome za sta su skole zavrsili... :-)
Nisi shvatio poentu. Poenta je da ako svojom (forumskom) kritikom odnosno pljuvačinom ne možeš popraviti situaciju ili svijest kod Bošnjaka, nego samo pogoršati, onda nemoj pljuvati majka mu stara jer tako činiš uslugu dušmanima.
Post Reply