Sam svoj majstor

Post Reply
User avatar
Reglan
Posts: 4849
Joined: 04/01/2010 13:51
Location: Usa
Contact:

#1951 Re: Sam svoj majstor

Post by Reglan »

Hakiz wrote: 06/04/2024 10:36 Ne vidim sliku, pa ti ne mogu ponuditi mišljenje.
https://postimg.cc/bZbVF9Zn
Hakiz
Posts: 40610
Joined: 30/07/2015 20:01

#1952 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

Reglan wrote: 06/04/2024 10:57
Hakiz wrote: 06/04/2024 10:36 Ne vidim sliku, pa ti ne mogu ponuditi mišljenje.
https://postimg.cc/bZbVF9Zn
Da li mehanizam radi i samo je ručka u neispravnom položaju, ili ne radi, ne možeš otvoriti i zatvoriti prozor?

Tamo gdje se ručka spaja sa prozorom ima pločica. Okreni je 90 stepeni i vidjet ćeš dva šarafa. Vidi da li su se opustili, da ih pritegneš.

Provjeri šaraf koji steže samu ručku na osovinu. Ako šarafa nema, onda se ručka samo svlači sa osovine. Ako nije do šarafa, vidi da li je unutrašnjost ručke dio koji se navlači na osovinu, slomljen.

Ručke nisu skupe i lako ih je zamijeniti.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5659
Joined: 04/08/2020 19:22

#1953 Re: Sam svoj majstor

Post by -Chesterfield- »

Reglan wrote: 06/04/2024 10:09 Image


https://ibb.co/4PmdChQ
Ima li neko savjet sta da uradim da ova rucka stoji pod 90 stepeni :D
Za početak pokušaj ovo.

https://youtu.be/W4amlHU48vo?si=6Z9NPUGkyLKea-u9
User avatar
EmirTr
Posts: 192
Joined: 19/09/2020 09:16

#1954 Re: Sam svoj majstor

Post by EmirTr »

Hakiz
Posts: 40610
Joined: 30/07/2015 20:01

#1955 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

Saga o adapteru je završena. Mnogo hvala forumašu @topcam za odlično napravljen adapter. Slike će pokazati sve:

Ovaj stalak

Image

je 43 mm prihvat i predviđen je za ovu vrstu bušilica

Image

Forumaš topcam je napravio odličan adapter, ovaj

Image

koji služi da prihvat sa 43 mm adaptira na 20 mm prihvat potreban za modelarsku Proxxon bušilicu

Image

tako da proxxon bušilica može da se koristi u stalku predviđenom za bušilice sa 43 mm obimom. Kada je sve montirano, izgleda ovako

Image

Šta reći, vrhunski napravljen adapter. Još jednom, hvala @topcam i svaka čast na kvalitetu adaptera.
kuli1961
Posts: 2437
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1956 Re: Sam svoj majstor

Post by kuli1961 »

:thumbup: obojici!
Hakiz
Posts: 40610
Joined: 30/07/2015 20:01

#1957 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

Pozdrav, @kuli1961, kako ide kod tebe?

Hvala, ali ja nisam ništa tu radio, nikakve zasluge nemam :-D
User avatar
topcam
Posts: 5084
Joined: 08/07/2007 12:49

#1958 Re: Sam svoj majstor

Post by topcam »

kabal1337 wrote: 09/03/2024 16:02

Image

Bez ove grafike, ja ne bih dobio ideju.
:thumbup:
User avatar
kabal1337
Posts: 8176
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#1959 Re: Sam svoj majstor

Post by kabal1337 »

sad ubodite biznis, par komada i na pik :thumbup:

Drago mi je sto ste realizovali :bih:
User avatar
ANamelessGhoul
Posts: 1093
Joined: 23/02/2020 14:50

#1960 Re: Sam svoj majstor

Post by ANamelessGhoul »

Je li alternativa maltanju ljepljenje rigipsa ?
Hakiz
Posts: 40610
Joined: 30/07/2015 20:01

#1961 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

ANamelessGhoul wrote: 29/04/2024 22:16 Je li alternativa maltanju ljepljenje rigipsa ?
Da na betonski zid staviš rigips?
User avatar
ANamelessGhoul
Posts: 1093
Joined: 23/02/2020 14:50

#1962 Re: Sam svoj majstor

Post by ANamelessGhoul »

Hakiz wrote: 30/04/2024 10:40
ANamelessGhoul wrote: 29/04/2024 22:16 Je li alternativa maltanju ljepljenje rigipsa ?
Da na betonski zid staviš rigips?
Da
Hakiz
Posts: 40610
Joined: 30/07/2015 20:01

#1963 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

ANamelessGhoul wrote: 30/04/2024 13:14
Hakiz wrote: 30/04/2024 10:40
ANamelessGhoul wrote: 29/04/2024 22:16 Je li alternativa maltanju ljepljenje rigipsa ?
Da na betonski zid staviš rigips?
Da
Mene bi brinulo stvaranje vlage između zida i rigipsa. To je razlog zbog kojeg se ne radi, ne preporučuje, unutrašnja termo izolacija, nego vanjska, sa vanjske strane zida.

Jesu li zidovi goli ili izolovani? I da li je u pitanju zid prema vani ili zid koji je unutra, dijeli prostorije unutar objekta. Ako je unutra, možeš.

Ako imaš vanjsku termo izolaciju, možda bi moglo. Ako ti je prema vani go zid, skoro sigurno će se stvoriti vlaga između zida i rigipsa.

Ako ti je zid go prema vani, a imaš unutrašnju izolaciju, vjerovatno već imaš vlagu i gljivice između izolacije i zida. Ja kada odmaknem ormare uza zid koji je prema haustoru, ne prema vani, moram prvo očistiti vlagu, ono crno koje je, zapravo, gljivice.

A i kada staviš rigips, opet ga treba barem ofarbati.

Ja bih išao sa maltanjem, gletovanjem. Ako je zid go, vanjsku izolaciju i fasadu, unutra gletovanje.

Opet, neko sigurno bolje zna od mene, ovo je samo moje mišljenje, nije stručni prijedlog.
User avatar
ANamelessGhoul
Posts: 1093
Joined: 23/02/2020 14:50

#1964 Re: Sam svoj majstor

Post by ANamelessGhoul »

Hakiz wrote: 30/04/2024 14:00
ANamelessGhoul wrote: 30/04/2024 13:14
Hakiz wrote: 30/04/2024 10:40

Da na betonski zid staviš rigips?
Da
Mene bi brinulo stvaranje vlage između zida i rigipsa. To je razlog zbog kojeg se ne radi, ne preporučuje, unutrašnja termo izolacija, nego vanjska, sa vanjske strane zida.

Jesu li zidovi goli ili izolovani? I da li je u pitanju zid prema vani ili zid koji je unutra, dijeli prostorije unutar objekta. Ako je unutra, možeš.

Ako imaš vanjsku termo izolaciju, možda bi moglo. Ako ti je prema vani go zid, skoro sigurno će se stvoriti vlaga između zida i rigipsa.

Ako ti je zid go prema vani, a imaš unutrašnju izolaciju, vjerovatno već imaš vlagu i gljivice između izolacije i zida. Ja kada odmaknem ormare uza zid koji je prema haustoru, ne prema vani, moram prvo očistiti vlagu, ono crno koje je, zapravo, gljivice.

A i kada staviš rigips, opet ga treba barem ofarbati.

Ja bih išao sa maltanjem, gletovanjem. Ako je zid go, vanjsku izolaciju i fasadu, unutra gletovanje.

Opet, neko sigurno bolje zna od mene, ovo je samo moje mišljenje, nije stručni prijedlog.
Vanjski zid, kontao sam stavit vani izolaciju stiropor od 10 ili cak 12 cm
Hakiz
Posts: 40610
Joined: 30/07/2015 20:01

#1965 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

ANamelessGhoul wrote: 30/04/2024 14:31
Hakiz wrote: 30/04/2024 14:00
ANamelessGhoul wrote: 30/04/2024 13:14

Da
Mene bi brinulo stvaranje vlage između zida i rigipsa. To je razlog zbog kojeg se ne radi, ne preporučuje, unutrašnja termo izolacija, nego vanjska, sa vanjske strane zida.

Jesu li zidovi goli ili izolovani? I da li je u pitanju zid prema vani ili zid koji je unutra, dijeli prostorije unutar objekta. Ako je unutra, možeš.

Ako imaš vanjsku termo izolaciju, možda bi moglo. Ako ti je prema vani go zid, skoro sigurno će se stvoriti vlaga između zida i rigipsa.

Ako ti je zid go prema vani, a imaš unutrašnju izolaciju, vjerovatno već imaš vlagu i gljivice između izolacije i zida. Ja kada odmaknem ormare uza zid koji je prema haustoru, ne prema vani, moram prvo očistiti vlagu, ono crno koje je, zapravo, gljivice.

A i kada staviš rigips, opet ga treba barem ofarbati.

Ja bih išao sa maltanjem, gletovanjem. Ako je zid go, vanjsku izolaciju i fasadu, unutra gletovanje.

Opet, neko sigurno bolje zna od mene, ovo je samo moje mišljenje, nije stručni prijedlog.
Vanjski zid, kontao sam stavit vani izolaciju stiropor od 10 ili cak 12 cm
Kao što rekoh, neko će bolje znati.

Drugo, otiđi na web stranice proizvođača rigips ploča. Tamo će sigurno pisati preporuke na koji način, gdje da se koriste, koja vrsta ploče ima koju namjenu, pa ti i to može dati neke odgovore.

Ja ne vidim razlog za rigips ploče na zidu. Ne kažem da ga nema, samo ga ja ne vidim. Eventualno, ako neko neće da štema zid pa stavi ploče nešto udaljene od zida i instalacije provlači između "pravog" zida i "zida" od rigips ploča. To je često, zapravo standard, na plafonima, imaš betonsku ploču, pa 10-ak centimetara ispod ploče imaš "zid", plafon od rigipsa. Pa kada stavljaš luster, pričvršćuješ ga na taj rigips, ne direktno na betonsku ploču plafona.

Problem sa tim je da uzimaš zapreminu, smanjuješ prostor. A i kada bude velika rupa koju treba zakrpiti, teže je na "tankom" rigipsu nego na solidnom, debelom, betonu.

Ako stavljaš vanjsku izolaciju, ne znam kakvu prednost bi dao dodatni rigips "zid" unutar prostorije. Ali, imaš sigurno svoje razloge. Ja bih "samo" gletovao.

Opet, nadam se da će ti neko kome je građevina profesija dati bolji odgovor.
kuli1961
Posts: 2437
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1966 Re: Sam svoj majstor

Post by kuli1961 »

Kao i @Hakiz-govorim samo na temelju mog laičkog mišljenja, tj siromašnog "znanja":
Ako se radi o vanjskom zidu koji je sa vanjske strane toplotno izoliran tako da nema tzv. hladnih mostova, tada bi sa unutrasnje trane mogle GK(gips kartonske) ploče.
KNAUF ima razvijenu čitavu paletu tih ploča zavisno od namjene, pa ne bi bilo loše posjetiti njihpvu stranicu i upoznati se.
Sad vec dolazimo do pitanje rentabilnosti/isplativosti i kvaliteta ugradnje.
Neki ljudi postavljaju drvenu potkonstrukciju, neki metalnu. U mojoj kući, čitav strop je od GK ploča, ali na metalnom roštilju (CV i Ud profili, ako se ne varam, pa onda žice visilice itd itd). Mislim da je metalna potkonstrukcija bolja zato što se nimalo ili vrlo malo uvija- "radi" pod uticajem vlažnog i suhog zraka i naravno podloge za koju je prčvršćena. Time čitav sklop ostaje monolitan, spojevi GKP ne pucaju, bez obzira na bandaž traku i fug filer.
S druge strane, ak obi se stavila drvena potkonstrukcija, to bi morala da bude apsolutno suha gradja (letve), suhoce 8-11% vlage, što je tolerancija u izradi drvenog namještaja. Nabaviti takvu gradju je vrlo vrlo teško, gotovo nemoguće. Kako god bilo, drvena potkonstrukcija se vremenom izvija, puca. Ovo možda ne bi bio nedostatak ak ose ne radi o nekoj velikoj površini.
Rad sa GKP jeste relativno govoreći- "gospodski", brza gradnja, brzo se vidi rezultat. Od nekih majstora cujem da se i GKP gletuju, a od drugih -ne, tako da ne znam sta je pravilo.
Malterisanje- bitno sporije, i neophodan je dobar zidar. Dobar- u smislu da zna znanje i ima alat, na prvom mjestu dovoljno veliku ravnjaču, da omaterisani zid ne bude talasast. Nakon malterisanja neophodno je gletovanje.
Ne znam danasnje cijene, ali mi se čini da je rad sa GKP skuplji, ako se koristi metalna potkonstrukcija, Mozda griješim.
Ako je u pitanju kuća u kojoj se živi, vjerovatno bih se odlučio na malterisanje, To mi je nekako prirodnije.
zposao
Posts: 2593
Joined: 22/03/2019 09:27

#1967 Re: Sam svoj majstor

Post by zposao »

ANamelessGhoul wrote: 29/04/2024 22:16 Je li alternativa maltanju ljepljenje rigipsa ?
Moglo bi se reći, ali zavisi kakve su tvoje potrebe i šta se želi postići.

Izrađivanje gipsanim tablama iznutra je po meni podcijenjena stvar u nas. Ima nekoliko prednosti. Prvo je što brže izradiš zidove. Drugo je što nemaš kao posljedicu maltera vlagu u prostoru. Treće je da dobiješ "savršeno" ravne plohe bez krivudanja. Četvrto je da instalacije možeš kako hoćeš provlačiti iza gipsanih ploča, taman ko Amerikanci u njihovoj drvenoj vradnji. Peto, po meni je superiornija izolacija po uslovom da imaš izvana izolirane zidove tako da se ne stvara plijesan.
Ako si se odlučio na izradu gipsanim tablama ja ih ne bi ni slučajno lijepio za zidove jer time gubiš prednosti koje sam nabrojao nego bih obavezno postavljao na profile. Znači klasika kako se inače i postavlja. Poželjno bi bilo staviti i kamenu vunu, ali ako je dobra izolacija zidova izvana, ne bi trebao biti problem i prazan prostor između zida i gips table.

To je moje (neprofesionalno) misljenje. Ali naravno, obavezno se posavjetuj sa strukom.
User avatar
ANamelessGhoul
Posts: 1093
Joined: 23/02/2020 14:50

#1968 Re: Sam svoj majstor

Post by ANamelessGhoul »

zposao wrote: 30/04/2024 21:33
ANamelessGhoul wrote: 29/04/2024 22:16 Je li alternativa maltanju ljepljenje rigipsa ?
Moglo bi se reći, ali zavisi kakve su tvoje potrebe i šta se želi postići.

Izrađivanje gipsanim tablama iznutra je po meni podcijenjena stvar u nas. Ima nekoliko prednosti. Prvo je što brže izradiš zidove. Drugo je što nemaš kao posljedicu maltera vlagu u prostoru. Treće je da dobiješ "savršeno" ravne plohe bez krivudanja. Četvrto je da instalacije možeš kako hoćeš provlačiti iza gipsanih ploča, taman ko Amerikanci u njihovoj drvenoj vradnji. Peto, po meni je superiornija izolacija po uslovom da imaš izvana izolirane zidove tako da se ne stvara plijesan.
Ako si se odlučio na izradu gipsanim tablama ja ih ne bi ni slučajno lijepio za zidove jer time gubiš prednosti koje sam nabrojao nego bih obavezno postavljao na profile. Znači klasika kako se inače i postavlja. Poželjno bi bilo staviti i kamenu vunu, ali ako je dobra izolacija zidova izvana, ne bi trebao biti problem i prazan prostor između zida i gips table.

To je moje (neprofesionalno) misljenje. Ali naravno, obavezno se posavjetuj sa strukom.
Hvala. Nema vanjske izolacije pa je znači najbolje da uradim one metalne nosace ispunom ih vunom i onda knauf.
Hvala na odgovoru
kuli1961
Posts: 2437
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1969 Re: Sam svoj majstor

Post by kuli1961 »

Ako se ne varam, vanjska toplinska izolacija je obavezna. U suprotnom, vlaga, buđ, gljivice..
Zid je betonski, pa bi na njega, prije GKP bilo korisno staviti kamenu mineralnu vunu u pločama (tvrda vuna) od 5 cm debljine, pa zatim parnu branu (specijalna folija) preko kompletne konstrukcije; spojeve folije zalijepiti poliuretanskom trakom (u Knauf- u ,mislim da se zove Solifit), a krajeve folije, na rubovima susjednih zidova i stropa, udihtovati nekim trajno elastičnim kitom, npr. Ceresit FT 101. Proizvodjac i izvodjači tvrde da takav postupak daje rezultat.
Ako se odlučiš na GKP, budi pripravan na visoke troškove. Sve sam to prošao, pa znam o čemu je riječ.
Hakiz
Posts: 40610
Joined: 30/07/2015 20:01

#1970 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

ANamelessGhoul wrote: 30/04/2024 22:56 Hvala. Nema vanjske izolacije pa je znači najbolje da uradim one metalne nosace ispunom ih vunom i onda knauf.
Hvala na odgovoru
Ako ćeš birati, ne možeš platiti sve, stavi izolaciju (vanjsku), nemoj rigips unutra. To je važnije.

Kuli je takođe rekao, ako nemaš vanjsu izolaciju i staviš rigips unutra, ispuniš mineralnom vunom (ili stiropolom, bilo čime), vlaga i gljivice su ti sigurni.

Vanjska izolacija ti je obavezna.
zposao
Posts: 2593
Joined: 22/03/2019 09:27

#1971 Re: Sam svoj majstor

Post by zposao »

ANamelessGhoul wrote: 30/04/2024 22:56
zposao wrote: 30/04/2024 21:33
ANamelessGhoul wrote: 29/04/2024 22:16 Je li alternativa maltanju ljepljenje rigipsa ?
Moglo bi se reći, ali zavisi kakve su tvoje potrebe i šta se želi postići.

Izrađivanje gipsanim tablama iznutra je po meni podcijenjena stvar u nas. Ima nekoliko prednosti. Prvo je što brže izradiš zidove. Drugo je što nemaš kao posljedicu maltera vlagu u prostoru. Treće je da dobiješ "savršeno" ravne plohe bez krivudanja. Četvrto je da instalacije možeš kako hoćeš provlačiti iza gipsanih ploča, taman ko Amerikanci u njihovoj drvenoj vradnji. Peto, po meni je superiornija izolacija po uslovom da imaš izvana izolirane zidove tako da se ne stvara plijesan.
Ako si se odlučio na izradu gipsanim tablama ja ih ne bi ni slučajno lijepio za zidove jer time gubiš prednosti koje sam nabrojao nego bih obavezno postavljao na profile. Znači klasika kako se inače i postavlja. Poželjno bi bilo staviti i kamenu vunu, ali ako je dobra izolacija zidova izvana, ne bi trebao biti problem i prazan prostor između zida i gips table.

To je moje (neprofesionalno) misljenje. Ali naravno, obavezno se posavjetuj sa strukom.
Hvala. Nema vanjske izolacije pa je znači najbolje da uradim one metalne nosace ispunom ih vunom i onda knauf.
Hvala na odgovoru
Kao što sam već rekao, moje mišljenje je da je vanjska (fasadna) izolacija must have.

Uzmi malo po internetu prosurfaj pa pogledaj kako izgledaju dijagrami toplotnih mostova, odnosno presjeci zidova sa različitim slojevima izolacije pa će ti biti jasnije.

Topal vlažan zrak unutar kuće + hladan zid = vlaga = plijesan
User avatar
ANamelessGhoul
Posts: 1093
Joined: 23/02/2020 14:50

#1972 Re: Sam svoj majstor

Post by ANamelessGhoul »

A valja li da stavim na vanjski zid stiropor od 10 ili 12 cm a unutra nalijepim Knauf na zid
zposao
Posts: 2593
Joined: 22/03/2019 09:27

#1973 Re: Sam svoj majstor

Post by zposao »

ANamelessGhoul wrote: 01/05/2024 00:02 A valja li da stavim na vanjski zid stiropor od 10 ili 12 cm a unutra nalijepim Knauf na zid
Šta želiš sa time postići? Razumijem jedino ako su ti zidovi puno neravni pa želiš ravnije površine..sve drugo mi nema smisla...
A obavezno radi izvana toplonsku izolaciju.
User avatar
ANamelessGhoul
Posts: 1093
Joined: 23/02/2020 14:50

#1974 Re: Sam svoj majstor

Post by ANamelessGhoul »

zposao wrote: 01/05/2024 00:09
ANamelessGhoul wrote: 01/05/2024 00:02 A valja li da stavim na vanjski zid stiropor od 10 ili 12 cm a unutra nalijepim Knauf na zid
Šta želiš sa time postići? Razumijem jedino ako su ti zidovi puno neravni pa želiš ravnije površine..sve drugo mi nema smisla...
A obavezno radi izvana toplonsku izolaciju.
Pa fazon je što je cigla. Materijala imam knaufa i ljepila, a para za maltanja jok. A moram što prije srediti
zposao
Posts: 2593
Joined: 22/03/2019 09:27

#1975 Re: Sam svoj majstor

Post by zposao »

ANamelessGhoul wrote: 01/05/2024 00:20
zposao wrote: 01/05/2024 00:09
ANamelessGhoul wrote: 01/05/2024 00:02 A valja li da stavim na vanjski zid stiropor od 10 ili 12 cm a unutra nalijepim Knauf na zid
Šta želiš sa time postići? Razumijem jedino ako su ti zidovi puno neravni pa želiš ravnije površine..sve drugo mi nema smisla...
A obavezno radi izvana toplonsku izolaciju.
Pa fazon je što je cigla. Materijala imam knaufa i ljepila, a para za maltanja jok. A moram što prije srediti
Ja osobno, lično i personalno to ne bi radio. Ti kako hoćeš.
Ako već imaš rigips kupi barem nosače pa da to bude propisno postavljeno.
Kada rigips lijepiš na zid apsolutno ništa nisi dobio osim ravnih zidova. Sve druge prednosti rigipsa si izgubio. I 100% ćeš dobiti gljivice jer nisi utoplio vanjski zid.

Ako već nemaš apra za vanjsku toplinsku izolaciju onda barem iznutra stavi rigips propisno. I da ne staviš kamenu vunu između zida i rigipsa, sama njihova udaljenost će stvoriti neku vrstu izolacije pa ti se ne bi trebale stvarati gljivice.

Idealno bi bilo kao što smo već rekli, sa izvana uradiš teemo fasadu a iznutra propisno staviš rigips na nosače i staviš i unutra neku izolaciju (mada možda može i bez nje ako je vanjska izolacija dobra).

Ali bi ja obavezno gledao unutra odvojiti rigips od zida. Taj razmaknuti prostor je vrlo važan u pogledu sprječavanja nastanka plijesni.

Ali opet ti se protegni koliko ti je dug pokrivač. I svakako bi osim forumskog palamuđenja bilo dobro dovesti majstora na teren pa da ti dadne savjet.
Post Reply