Salmir Kaplan

Post Reply
haalm
Posts: 6
Joined: 16/05/2008 15:34

#501 Re: Salmir Kaplan

Post by haalm »

Bosanac sa dna kace wrote:
It_is_a_Leclerc wrote:A taj Hizmet je inače opasan, zato što..... obrazuje ljude ? ne voli Erdogana ?!

Rijetko odvratan podanički mentalitet među pojedinim Bošnjacima koji se satraše da budu veći Turci od Turaka, u kombinaciji sa našom potrebom da u svemu vidimo neke urote i da o sebi imamo mišljenje kao o globalno važnom narodu... Tragikomedija.
Ono što ja lično pišem bazirano je na mom ličnom iskustvu a ne na google.com istraživanju-
Hizmet ne obrazuje ljude uopšte već ih intelektualno ograničava, nesvjesno ih pravi agentima cije i mosada, pravi od njih debile...
Taman posla da ih ja ne volim što i oni ne vole Erdoana....
Licno zavrsio skolu u SA "Sa Koledz" - nikad cuo za Hizmet i Gulena nisam, licno bio u turskoj skoro 10 godina, licno jedno vrijeme proveo u hizmetu (nakon toga skonto da skole u sa imaju veze sa hizmetom), nije mi se svidijelo ziviti u njihovoj kuci i razgulio, niko mi nije ni rijeci prigovorio. ljudi imaju svoja pravila, ako hoces postujes to i budes sa njima ako ne niko ti ne brani da odes. niko te i netjera da dodzes na pocetku, fino ti ljudi kazu o cemu se radi, a nisi ni prvi mozes se i raspitati, ima hiljade ljudi koji su probali pa odustali, nema nikakvih tajni. sve sto si ti to nabrojo i pobrojo nema nikakve veze sa hizmetom - to sto si ti reko je cista LAZ, to je licno tvoj ego da blatis nekog ko nije htio da se prilagodi tvojim prohtjevima. daj mi jedan dokaz od toga sto si ti pobrojo u svim tim tvojim postovima do sada. pa covjece skole u sa postoje vec skoro 20 godina, jesmo li igdje vidjeli ikakvu stetu nasem drustvu i nasoj drzavi...da su imali bilo kakvu zlu namjeru vec bi je dosad vidjeli, pa covjece mi smo zadnja rupa na svirali u cjelom svijetu. u nas je i onako sve unisteno i rastureno da nemoze gore biti, da pet cia i mossada dodzu gore nebi mogli rasturiti. stvarno nemogu ovih egoista i lazova ufffff
User avatar
Styling
Posts: 12655
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#502 Re: Salmir Kaplan

Post by Styling »

Interesantno je da je od svih zemalja iz okruzenja Turske, blizeg i daljeg, Gulen izabrao da pobjegne bas u Ameriku. ;-) Mozda zbog lakse komunikacije sa State Departmentom.
silm
Posts: 232
Joined: 07/03/2007 07:45

#503 Re: Salmir Kaplan

Post by silm »

Styling wrote:Interesantno je da je od svih zemalja iz okruzenja Turske, blizeg i daljeg, Gulen izabrao da pobjegne bas u Ameriku. ;-) Mozda zbog lakse komunikacije sa State Departmentom.
Kad duhovnik ode u Ameriku vrati se ko politicar a kad politicar iz Amerike ode u npr. Indiju vrati se ko guru.
User avatar
jon_jovi
Posts: 2134
Joined: 26/01/2012 11:53
Location: Narodni Posmatrac

#504 Re: Salmir Kaplan

Post by jon_jovi »

kamen spoticanja wrote:ev malo i pogled iz drugog ugla...jes da je od Somuna ali nije budalasto:
PIŠE: Hajrudin SOMUN
Hajrudin Somun komunjara koja je pisala pohvalno o terorizmu PKK. Koji kurac on hoće
Nero Histrion
Posts: 1898
Joined: 09/03/2013 13:26
Location: Negdje

#505 Re: Salmir Kaplan

Post by Nero Histrion »

haalm wrote:
Bosanac sa dna kace wrote:
It_is_a_Leclerc wrote:A taj Hizmet je inače opasan, zato što..... obrazuje ljude ? ne voli Erdogana ?!

Rijetko odvratan podanički mentalitet među pojedinim Bošnjacima koji se satraše da budu veći Turci od Turaka, u kombinaciji sa našom potrebom da u svemu vidimo neke urote i da o sebi imamo mišljenje kao o globalno važnom narodu... Tragikomedija.
Ono što ja lično pišem bazirano je na mom ličnom iskustvu a ne na google.com istraživanju-
Hizmet ne obrazuje ljude uopšte već ih intelektualno ograničava, nesvjesno ih pravi agentima cije i mosada, pravi od njih debile...
Taman posla da ih ja ne volim što i oni ne vole Erdoana....
Licno zavrsio skolu u SA "Sa Koledz" - nikad cuo za Hizmet i Gulena nisam, licno bio u turskoj skoro 10 godina, licno jedno vrijeme proveo u hizmetu (nakon toga skonto da skole u sa imaju veze sa hizmetom), nije mi se svidijelo ziviti u njihovoj kuci i razgulio, niko mi nije ni rijeci prigovorio. ljudi imaju svoja pravila, ako hoces postujes to i budes sa njima ako ne niko ti ne brani da odes. niko te i netjera da dodzes na pocetku, fino ti ljudi kazu o cemu se radi, a nisi ni prvi mozes se i raspitati, ima hiljade ljudi koji su probali pa odustali, nema nikakvih tajni. sve sto si ti to nabrojo i pobrojo nema nikakve veze sa hizmetom - to sto si ti reko je cista LAZ, to je licno tvoj ego da blatis nekog ko nije htio da se prilagodi tvojim prohtjevima. daj mi jedan dokaz od toga sto si ti pobrojo u svim tim tvojim postovima do sada. pa covjece skole u sa postoje vec skoro 20 godina, jesmo li igdje vidjeli ikakvu stetu nasem drustvu i nasoj drzavi...da su imali bilo kakvu zlu namjeru vec bi je dosad vidjeli, pa covjece mi smo zadnja rupa na svirali u cjelom svijetu. u nas je i onako sve unisteno i rastureno da nemoze gore biti, da pet cia i mossada dodzu gore nebi mogli rasturiti. stvarno nemogu ovih egoista i lazova ufffff
@haalim, 1990. godine gospodin Gulen je u jednom obracanju sljedbenicima izjavio:

"Morate ući u arterije sistema, a da niko ne primijeti vaše postojanje dok ne stignete do svih centara moći".
Mozes li nam pojasniti sta je zelio reci? Hvala :D

Engleska verzija:
"You must move within the arteries of the system, without anyone noticing your existence, until you reach all the power centres. You must wait until such time as you have got all the state power, until you have brought to your side all the power of the constitutional institution in Turkey." - Ovo nije izmisljeno, ovaj govor postoji, zabiljezen je. Sta je htio reci? Govori li o duhovnosti ili o politici?
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#506 Re: Salmir Kaplan

Post by kamen spoticanja »

Gulenov pokret svakako je i duhovna ali i svjetovna tranzicija , na početku turskog drustva a kasnije i na globalnom nivou
Naravno da govori o krvotoku vlasti, zato i kazem da nije bilo Gulenovih kadrova u sudstvu a posebno u vojsci Erdogana se danas niko ne bi ni sjecao...2007. su mu bukvalno spasili glavu...gulenovi kadrovi su zasluzni sto vojska danas slusa civilne vlasti a ne obratno...gulenivi kadrovi su na sud doveli proces ergenekon i na robiju poslali najvaznije sekularisticke kadrove turskog tzv deep state-a
Uostalom pola AKP-a svakako dolazi iz hizmeta...gomila ministara bili su gulenovi kadrovi
Realno kaplanizam je stvari postavljat povrsno i u ravan priča o cia-i , masonima i sl.
User avatar
snaga_znanja
Posts: 3385
Joined: 05/10/2009 22:03

#507 Re: Salmir Kaplan

Post by snaga_znanja »

kamen spoticanja wrote:Gulenov pokret svakako je i duhovna ali i svjetovna tranzicija , na početku turskog drustva a kasnije i na globalnom nivou
Naravno da govori o krvotoku vlasti, zato i kazem da nije bilo Gulenovih kadrova u sudstvu a posebno u vojsci Erdogana se danas niko ne bi ni sjecao...2007. su mu bukvalno spasili glavu...gulenovi kadrovi su zasluzni sto vojska danas slusa civilne vlasti a ne obratno...gulenivi kadrovi su na sud doveli proces ergenekon i na robiju poslali najvaznije sekularisticke kadrove turskog tzv deep state-a
Uostalom pola AKP-a svakako dolazi iz hizmeta...gomila ministara bili su gulenovi kadrovi
Realno kaplanizam je stvari postavljat povrsno i u ravan priča o cia-i , masonima i sl.
Nema nista ljepse nego pricati o masonima i zavjerama. Onda smo svi intelektualci. :D
Nero Histrion
Posts: 1898
Joined: 09/03/2013 13:26
Location: Negdje

#508 Re: Salmir Kaplan

Post by Nero Histrion »

kamen spoticanja wrote:Gulenov pokret svakako je i duhovna ali i svjetovna tranzicija , na početku turskog drustva a kasnije i na globalnom nivouNaravno da govori o krvotoku vlasti, zato i kazem da nije bilo Gulenovih kadrova u sudstvu a posebno u vojsci Erdogana se danas niko ne bi ni sjecao...2007. su mu bukvalno spasili glavu...gulenovi kadrovi su zasluzni sto vojska danas slusa civilne vlasti a ne obratno...gulenivi kadrovi su na sud doveli proces ergenekon i na robiju poslali najvaznije sekularisticke kadrove turskog tzv deep state-a
Uostalom pola AKP-a svakako dolazi iz hizmeta...gomila ministara bili su gulenovi kadrovi
Realno kaplanizam je stvari postavljat povrsno i u ravan priča o cia-i , masonima i sl.
".... a kasnije i na globalnom nivou ..." - pojasnjenje, ako moze! :wink:
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2638
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#509 Re: Salmir Kaplan

Post by Ja_Ja »

Kaplan je izgovorio toliko neartikulisanih gluposti da je to sramota za jednog ministra. Na kraju krajeva kao sto neko rece nije ga bilo ni na mapi zadnje 3 godine da podnese izvjestaj o radu svog ministarstva ali se eto on nasao da "raskrinka" Hizmet.

Ne zelim da ulazim u detalje nesuglasica u Turskoj (a mogao bih jer imam odredjeno znanje steceno putem istrazivanja o pokretu), ali ono sto mi je zapalo za oko jeste potenciranje prijetnje koju toboze Hizmet moze nanijeti BiH. Nema te stete koju moze neko nanijeti nasoj drzavi a da je SDA u zadnjih 20 godina nije nanijela. Ubjedjen sam da 70+% studenata u tim skolama poput Burcha, koledza itd., nema pojma sta je hizmet niti su kada culi za pokret. Fidan agencija koju je doticni prozvao treba da dobije najvece drzavno odlikovanje (ako ga uopste imamo) za zasluge u turizmu jer ljudi svake godine na godisnji dovedu 30tak hiljada turaka koji trose svoj novac u nasoj zemlji. A novine Novo Vrijeme izlaze mozda nekih godinu i kusur sa veoma skromnim rezultatima (zanemarljivim).

Meni bi bilo interesantnije da je ministar izasao sa nekim konkretnim dokazima, a ne pausalnim nagadjanjima o tome da eto postoji neka opasnost ali eto on nebi kao o tome i tako to. Ma idi ba..

Koliko sam mogao saznati Gulen je otisao u SAD 1999 godine, zbog lijecenja i odlucio je ostati tamo jer mu je zdravlje upitno. 2000 godine je poceo nekakav proces protiv njega ali se nakon nekoliko godina prekinuo i oslobodjen je svih optuzbi. Hizmet ima na stotine skola u cijelom svijetu, samo u Americkoj drzavi Teksas postoji 40 skola, sa preko 25000 studenata. Ono zbog cega su popularne te skole u Teksasu jeste postotak onih koji ne zavrse obrazovanje (0%, NULA), i nevjerovatnih 100 procenata primljenih svrsilaca na fakultete.

Kod nas imaju skole u Tuzli, Zenici, Bihacu, Sarajevu, Mostaru. Osnovne i srednje skole a imaju i univerzitete, oni koji zele dobijaju stipendije za studiranje u Turskoj gdje imaju opciju ostanka u "abi kucama"/studentskim domovima ili da idu kuda im je drago. U tim "abi" (abi znaci stariji brat, i abla= starija sestra) kucama vlada jaca disciplina pa nema ostajanja dokle se kome cefne, pa valjda zbog toga i ovaj nas klinjo ministar nije mogao da izdrzi (a mozda i jeste ostao svo vrijeme u tim kucama).

U sustini pokret (HIZMET - sluziti) se bavi filantropijom, obrazovanjem, ali i biznisom (ZAMAN novine, neke TV kuce, itd). Pokret u sustini nema nekog definisanog clanstva vec svako moze biti dio tog pokreta ko zeli da pomogne i sluzi svima. Pokret nije neka registrovana nevladina organizacija, ili sta ti ja znam, vec vise (po mom shvatanju) neka duhovna platforma koja podstjece razvoj obrazovnih institucija itd.
Nero Histrion
Posts: 1898
Joined: 09/03/2013 13:26
Location: Negdje

#510 Re: Salmir Kaplan

Post by Nero Histrion »

Sumnjam da iko ko se bavi ozbiljnijim istrazivanjima Gulenovog pokreta smatra Kaplanov ekspoze u CD-u :shock: artikuliranim. To sto neki clanovi foruma propituju djelovanje Hizmeta ne znaci da su isti "kaplanizirani", simpatizeri (gluho bilo :skoljka: :-x ) SDA ili da su pro Erdoganovci. U Intervjuu sa Hadzifejzovicem, te u obracanjima pucanstvu u drugim medijima, Kaplan je pokazao stupanj svoje :shock: elokvencije i svoje :shock: domete i prava je steta sto je bas on pokrenuo ovu temu u javnosti.
Gulenov pokret zavrjedjuje dublju analizu, u svakom slucaju. Duhovna poruka je prihvatljiva, ali ...
User avatar
Styling
Posts: 12655
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#511 Re: Salmir Kaplan

Post by Styling »

Nero Histrion wrote:
kamen spoticanja wrote:Gulenov pokret svakako je i duhovna ali i svjetovna tranzicija , na početku turskog drustva a kasnije i na globalnom nivouNaravno da govori o krvotoku vlasti, zato i kazem da nije bilo Gulenovih kadrova u sudstvu a posebno u vojsci Erdogana se danas niko ne bi ni sjecao...2007. su mu bukvalno spasili glavu...gulenovi kadrovi su zasluzni sto vojska danas slusa civilne vlasti a ne obratno...gulenivi kadrovi su na sud doveli proces ergenekon i na robiju poslali najvaznije sekularisticke kadrove turskog tzv deep state-a
Uostalom pola AKP-a svakako dolazi iz hizmeta...gomila ministara bili su gulenovi kadrovi
Realno kaplanizam je stvari postavljat povrsno i u ravan priča o cia-i , masonima i sl.
".... a kasnije i na globalnom nivou ..." - pojasnjenje, ako moze! :wink:
Bas, onako iluminatski. Uvukli su se u krscane, sada se uvlace i u muslimane.
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#512 Re: Salmir Kaplan

Post by kamen spoticanja »

Styling wrote:
Nero Histrion wrote:
kamen spoticanja wrote:Gulenov pokret svakako je i duhovna ali i svjetovna tranzicija , na početku turskog drustva a kasnije i na globalnom nivouNaravno da govori o krvotoku vlasti, zato i kazem da nije bilo Gulenovih kadrova u sudstvu a posebno u vojsci Erdogana se danas niko ne bi ni sjecao...2007. su mu bukvalno spasili glavu...gulenovi kadrovi su zasluzni sto vojska danas slusa civilne vlasti a ne obratno...gulenivi kadrovi su na sud doveli proces ergenekon i na robiju poslali najvaznije sekularisticke kadrove turskog tzv deep state-a
Uostalom pola AKP-a svakako dolazi iz hizmeta...gomila ministara bili su gulenovi kadrovi
Realno kaplanizam je stvari postavljat povrsno i u ravan priča o cia-i , masonima i sl.
".... a kasnije i na globalnom nivou ..." - pojasnjenje, ako moze! :wink:
Bas, onako iluminatski. Uvukli su se u krscane, sada se uvlace i u muslimane.
rade globalnu Da*avu tj islamsko misionarstvo sirom svijeta...npr trenutno su jedini koji funkcionisu na africkom kontinetu,a poznato je koliko afriku "rade" krscanski misionari
Zabavljac
Posts: 29
Joined: 03/04/2013 11:07

#513 Re: Salmir Kaplan

Post by Zabavljac »

Ljudi moji...

Sve na stranu i neka je sve tako kako vazi Kaplan,ali koliko je djece,studenata izaslo cestitio iz tih obrazovnih institucija?
Trenutno je sada doslo do raskola izmedju struja,ali pogledajte gedje je Turska dosla ,a gdje smo mi...Naravno svijet,zapad ne dozvoljava niti jednoj zemlji na svijetu ,gdje su muslimani da napreduje.To je vec opce poznato.Turska je velesila ,otplatila MMF kredit i od tada je i poceo proces,scenarijo...Naravno da tu veliku ulogu ima i novac,politika je to ,ali i filozofija u isto vrijeme!

No,vratimo se temi!!!

Da li u Turskoj ima kriminala,homoseksualizma,droge,incesta,bluda,nemorala,varanja,prevara itd,kao kod nas konkretno,uzecu na primjer,nas nasu siru regiju!!!
NEMA ljudi moji ,nema...Tamo je zakon,red,rad,disciplina,ali i rahatluk!!
Tako da smatram da svaki student ima pravo izbora,da li ce na Drzavni fakultet ili ce u Dzemat(Hizmet),gdje ce zivjeti sta ce raditi,ali je generalno svaka opcija bolja,nego biti neobrazovan covjek,Bosnjak ili ostali,jer sa neobrazovanim narodnim masama se lako manipulira,vrbuje i ostalo!

Poslije zavrsene Dzematske skole,djeca govore po dva jezika tecno,imaju radne navike,disciplinu,vjeru,izrastu u dobre ljude,koja ce im kasnije dozvoliti da imaju lijep,kvalitetan i lagodan zivot!

Takodjer je potrebno imati svoj stav,na koji niko ne treba da utice,pogotovo,ako ce se covjek poslije toga osjecati ruzno i depresivno!

Najvaznije je od svega da se sacuva mir i da Turska nastavi da se razvija pozitivno ,kako bi i dalje primala nase stipendiste i obrazovala nasu djecu...Trebamo biti zahvalni,a ne petljati se gdje nam nije mjesto!!!
maksiminus
Posts: 2
Joined: 23/01/2014 11:41

#514 Re: Salmir Kaplan

Post by maksiminus »

Kaplan nije ni znao sta hoce reci i dosta mu je nepovezana prica bila.

Medjutim kao sto par clanova napisa prije, isto tako, imam direktan dodir sa ovim pokretom iz više uglova. Njihovo djelovanje je sasvim super, kako oni pisu i govore, a i sam Gulen kako govori, medjutim u praksi je to dosta upitno (imamo dosta primjera jedno govori, drugo radi)

Nije istina da svako moze uci u hizmet, samo oni za koje oni procijene da im odgovaraju.

Opasnost je konkretna kod nasih ljudi koji su im prisli, jer ih psiholoski vrhunski kontrolisu, npr. ako zelis vani moras se javiti (pitati), nije ti svejedno da te vide u gradu sa momkom/curom, njihovo druzenje (teme: o tome kako pokret ima dobru misiju, pomaganje, obrazovanje, citanje vjerskih knjiga; ugl. Gulen je vodja i sta on kaze to vrijedi) se ne preskace-ako preskocis trebas imati dobar razlog ali ne bi trebao vise preskakati, odjeca mora biti prilagodjena, npr. muski-ljeti nema ni hlace ispod koljena, samo duge, npr. zene nema majica kratkih rukava....

I da slijepo vjeruju u Gulena, a pitanje je zasto je bas Gulen u toj crnoj Americi?

pitanje za pojedine forumase: Hizmet im je super, medjutim odbili su da im pridju: ZASTO?
haalm
Posts: 6
Joined: 16/05/2008 15:34

#515 Re: Salmir Kaplan

Post by haalm »

Nero Histrion wrote: @haalim, 1990. godine gospodin Gulen je u jednom obracanju sljedbenicima izjavio:

"Morate ući u arterije sistema, a da niko ne primijeti vaše postojanje dok ne stignete do svih centara moći".
Mozes li nam pojasniti sta je zelio reci? Hvala :D

Engleska verzija:
"You must move within the arteries of the system, without anyone noticing your existence, until you reach all the power centres. You must wait until such time as you have got all the state power, until you have brought to your side all the power of the constitutional institution in Turkey." - Ovo nije izmisljeno, ovaj govor postoji, zabiljezen je. Sta je htio reci? Govori li o duhovnosti ili o politici?
Nero Histrion, i prije sam vidio ovu recenicu kako se provlaci kroz medije ali nisam nesto posebno pridavao paznju istoj. Znaci navedena recenica je izvucena iz contexta njegovog obracanja narodu, odnosno izjava je montirana. Evo obrazlozenja i dokaza za to:

Zbog navedene izjave protiv gospodina Gulena je 2000 godine podignuta optuznica koju sam pomenuo u mom predhodnom postu. Na sudzenju je dokazano da je navedena izjava montirana da bi se diskreditovo pokret Hizmet i sam gospodin Gulen.

Evo malo vise podataka o navedenom:

http://fgulen.com/en/buqaralyq-aqparat- ... 7053-bugun
http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/374649.stm
http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/974911.stm
http://hizmetesorulanlar.org/
Last edited by haalm on 23/01/2014 15:03, edited 1 time in total.
haalm
Posts: 6
Joined: 16/05/2008 15:34

#516 Re: Salmir Kaplan

Post by haalm »

maksiminus wrote:Kaplan nije ni znao sta hoce reci i dosta mu je nepovezana prica bila.

Medjutim kao sto par clanova napisa prije, isto tako, imam direktan dodir sa ovim pokretom iz više uglova. Njihovo djelovanje je sasvim super, kako oni pisu i govore, a i sam Gulen kako govori, medjutim u praksi je to dosta upitno (imamo dosta primjera jedno govori, drugo radi)

Nije istina da svako moze uci u hizmet, samo oni za koje oni procijene da im odgovaraju.

Opasnost je konkretna kod nasih ljudi koji su im prisli, jer ih psiholoski vrhunski kontrolisu, npr. ako zelis vani moras se javiti (pitati), nije ti svejedno da te vide u gradu sa momkom/curom, njihovo druzenje (teme: o tome kako pokret ima dobru misiju, pomaganje, obrazovanje, citanje vjerskih knjiga; ugl. Gulen je vodja i sta on kaze to vrijedi) se ne preskace-ako preskocis trebas imati dobar razlog ali ne bi trebao vise preskakati, odjeca mora biti prilagodjena, npr. muski-ljeti nema ni hlace ispod koljena, samo duge, npr. zene nema majica kratkih rukava....

I da slijepo vjeruju u Gulena, a pitanje je zasto je bas Gulen u toj crnoj Americi?

pitanje za pojedine forumase: Hizmet im je super, medjutim odbili su da im pridju: ZASTO?
Odma da razjasnimo da ja nisam nikakav advokat ni hizmeta ni bilo koga i nastojim da iznesem samo cinjenice za koje sigurno znam da su takve i za koje imam na neki nacin dokaze. Takodze postujem svako misljenje koje je odmjereno i namjestu a ne lupanje i "bacanje blata - pa ako se ne zalijepi, ostat ce bar fleka".

Inace u svijetu dabi smo mogli pricati o nekome i kritikovati njega samog i njegovo djelo i da bi to bilo vazece u javnosti moramo ga dobro poznavati i prouciti njegov rad, a za sve iznesene tvrdnje moramo imati dokaz ili obrazlozenje, pogotovo ako se radi o optuzbama. Sam "ministar" Kaplan je iznio puno tvrdnji i optuzbi a iste nije znao obrazloziti niti je za njih imao bilo kakav dokaz, sto nam pokazuje intelektualni nivo samog "ministra" i njegovu kompetenciju da bude "ministar". Da sam na mjestu ljudi/institucija koje je pomenuo u svojim izjavama ja bih ga u najmanju ruku tuzio za klevetu i iznosenje lazi, a da smo u nekoj razvijenoj demokratsko pravnoj zemlji za sve to bi odgovarao na sudu i u najmanju ruku mogao bi se oprostiti sa svojom karijerom "ministra".

Evo da pokusam odgovoriti na par tvojih pitanja.

1. Kako si gore naveo u svom tekstu, imamo dosta primjera da se jedno govori i drugo radi; ja bih iskreno volio da vidim te primjere u cemu se to oni razilaze od onog sto pricaju i onog kako djeluju. U svakom slucaju i da je tako kako si naveo, svima nama je poznato da u svakoj organizaciji(pogotovo jednom pokretu ovolikih razmjera) imamo razne ljude koji su pristalice iste iz samo sebi poznatih razloga (ili tvrde ili se predstavljaju kao takvi) tako da nemozemo generalizirati da ljudi i simpatizeri pokreta pricaju jedno a rade drugo.

2. Kad si rekao da nije istina da svako moze uci u Hizmet, ako si mislio da nemoze svako biti pristalica hizmeta onda nisi upravu. Svako moze biti pristalica i simpatizer pokreta Hizmet. Biti pristalica pokreta Hizmet ne znaci zivjeti u kuci koja je namjenjena za studente ili raditi u nekoj od institucija koja je osnovana od strane simpatizera pokreta Hizmet. O ovome vise odgovora moze procitati na stranici: http://hizmetesorulanlar.org/questions.html

3. Ja nevidim da iko ikog psiholoski kontrolise. Zamisli koliko bi pokret Hizmet trebao imati tih nekih vrhunskih kontrolera kad bi pokusavao kontrolisati svakog. Nema tu nista tajno i sakriveno. Ako mislis na pravila studenata koji zive u kucama u Hizmetu, naravno da postoje pravila zivljenja koja su zasnovana na visokim moralnim nacelima. Isto kao sto u svakoj normalnoj porodici u kuci postoje pravila. Isto kao sto u svakoj normalnoj instituciji postoje pravila. Ako hoces da si dio toga moras postovati pravila. Niko te ne tjera da budes dio toga. Medzutim ljudi su cudna stvorenja - student/osoba bi da zivi u jednoj takvoj kuci jer ima neku materijalnu korist, potencijalno vidi neku korist u buducnosti ali joj se nesvidzaju pravila pa pokusa, pa odustane i onda joj svako kriv, i onda joj smetaju pravila za koje je znala prije nego se upustila u pokusaj, i kad vidi da nemoze pa odustane onda jos izimisli svasta na to sve samo da bi napakostila necemu dje se sama nije nikako mogla snaci.

4. Svaki pokret ili organizacija ima svog osnivaca i svog vodzu, tako da i pokret Hizmet ima svog osnivaca i duhovnog vodzu. Kroz vrijeme pokret je definisao pravila i principe. Hizmet je pokret koji je zasnovan na principima Islamske vjere i svojim pristalicama preporucuje pridrzavanje pravilima Islama. Nema nikakvih radikalnih mjera niti zahtijeva. Kome to smeta nije mu mjesto tu. Nasi ljudi misle (takav mentalitet) da je neko njemu duzan nesto dati a da on nista za uzvrat nemora uraditi, e pa "ovo nema nigdje na svijetu". I generalno, ja nisam vidio da je bilo kome nesto naredzeno da uradi u Hizmetu ili kako ti kazes "sta Gulen kaze mora se postovati". Taj ko to tvrdi vjerovatno mora imati i dokaz.

5. Zasto je gospodin Fethullah Gulen u Americi? (http://hizmetesorulanlar.org/ postoji odgovor ali evo ukratko.) gospodin F. Gulen je od 1992 do 1999 u vise navrata boravio u SAD-u. Prilikom jedne od posjeta na insistiranje svojih prijatelja pristao je da bude pregledan na jednoj od klinika za srce gdje je ustanovljeno da na tri mjesta ima zacepljenje srcanih vena/arterija. Imao je vise operacija na srcu u turskoj gdje mu je preporuceno da ponovo ode na pretrage u USA-a. Nije pristao na to sve do 1999 dok licno tadasnji premijera Bulenta Ecevit nije insistirao da ode zbog sve losijeg zdravstvenog stanja. Nakon njegovog odlaska pokrenut je montirani postupak protiv njega sto je uticalo na pogorsanje njegovog zdravstvenog stanja tako da je povratak konstantno odgadzan. (ostatak mozete procitati na gore navedenom linku)
maksiminus
Posts: 2
Joined: 23/01/2014 11:41

#517 Re: Salmir Kaplan

Post by maksiminus »

haalm, mislim si neobjektivan.

kao sto napisa Kaplanov intervju je katastrofalan kao i on sam, ni glave ni repa, ALI ima tu ono NESTO...

da inace govorim o ljudima koji su unutar tog pokreta, ne o studentima, ucenicima (vecina nije unutra, a oni su odlucili zasto nisu).

Moje pitanje za haalm-a (dosta poznajes sve, i nekako sve to uporno branis), kazes da nisi u pokretu, ZASTO?
User avatar
MoHiKaNaC
Posts: 615
Joined: 17/04/2002 00:00
Location: tu i tamo...

#518 Re: Salmir Kaplan

Post by MoHiKaNaC »

Samo da se nadovezem na ovaj dio koji se tice boravka Gulena u SAD-u...

Iako se njegovo zdravstveno stanje vrlo cesto spominje kao osnovni razlog njegovog dugogodisnjeg boravka u SAD-u, licno smatram da su razlozi koji stoje iza toga malo dublji. Gulen je veoma pragmatican covjek. Buduci da je stabilna Turska jedan od glavnih preduslova za jak i stabilan Hizmet, on je jednostavno odabrao zivot u drugoj zemlji kako bi sprijecio da njegov boravak u Turskoj postane potencijalni uzrok turbulencija u turskom drustvu. Iz njegove perspektive, rijec je o jednoj licnoj zrtvi koju podnosi radi vecih ciljeva...
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#519 Re: Salmir Kaplan

Post by kamen spoticanja »

evo i Bakira vrbovali :izet:


Član Predsjedništva je prokomentarisao i politiku Turske prema Balkanu i aktuelna dešavanja u toj zemlji. Izetbegović je istakao razvoj Turske u svakom smislu, te očiglednost da ta zemlja postaje globalo značajan faktor. Na pitanje o aktuelnim dešavanjima u toj zemlji, o dobro poznatim aferama, Izetbegović je kazao da ih on vidi kao i svi drugi. “To su pitanja unutrašnje politike Turske a ti problemi se ne mogu preliti na našu državu. Ovdje u BiH imamo predstavnike raznih turskih institucija. Tu su obrazovne institucije Bosna Sema, zatim Burch univerzitet koji rade najbolje i pozitivne stvari. Oni obrazuju našu djecu a bave se i humanitarnim radom. S druge strane turska država preko ambasade i TIKA-e radi veoma dobre stvari u BiH. Ja mislim da će tu doći do jednog smirenja, svih tih dešavanja između države i sistema koji je izgradio Fethullah Gulen. Upoznat sam i s tim da je gospodin Gulen uputio pismo pomirenja turskom predsjedniku , gdje je ponudio da se čitava stvar riješi mirnim putem, na obostrano zadovoljstvo i u korist turskog naroda.

izetbegovic za obn

kaplan sad nema druge nego da i bakiru objasni neke stvari...al ozbiljno :D
london2012
Posts: 13
Joined: 02/08/2012 14:59

#520 Re: Salmir Kaplan

Post by london2012 »

http://m.mynet.com/index.htm#http://www ... -1035281-1

@Kamenspoticanja To je za tebe i za Bakira, da vidite koliko pojma nemate ni ti ni on. Ti si hizmetovac sto posto, a Bakir mozda!!
(Pise da je Gulen tuzio Erdogana za klevetu i da je odstetni zahtjev 100.000 TL).
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#521 Re: Salmir Kaplan

Post by kamen spoticanja »

london2012 wrote:http://m.mynet.com/index.htm#http://www ... -1035281-1

@Kamenspoticanja To je za tebe i za Bakira, da vidite koliko pojma nemate ni ti ni on. Ti si hizmetovac sto posto, a Bakir mozda!!
(Pise da je Gulen tuzio Erdogana za klevetu i da je odstetni zahtjev 100.000 TL).
Ejs bas to pishe...i ejs ja hizmetovac a i bakir mozda :lol:
Hoces da ti postam video s olimpijade turskog jezika u kome erdogan gulena i njegov pokret naziva " pokretom svjetskog mira, prosperiteta, i temeljom ummetske prosvjecenosti" ?
Nema od toga ni godina dana
Nego kako god znam da znam vise od kaplana i njegove raje s esenlera :wink:
User avatar
MuaDib
Posts: 4049
Joined: 28/10/2006 23:25
Location: Sarajevo

#522 Re: Salmir Kaplan

Post by MuaDib »

Jos samo fali da isceniraju pred izbore atentat na Kaplana i naprave pun pogodak za SDA tik prije izbora...u stilu hrabri gazija Kaplan protiv tajnih sila mraka, iza kojih stoje gulenovih ljudi... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#523 Re: Salmir Kaplan

Post by Banksy »

Protabitili smo na 21. stranici Kaplanove hobije i zanimacije kojima se bavi u slobodno vrijeme,

Ima li gdje kakav info o nekom njegovom ministarskom projektu, nekoj vrijednoj akciji, o nekome koga je podržao, neka riječ o poslu kojim se bavi, o dužnosti koju obavlja, nešto, neko, negdje?
Zna li se zbog čega prima platu, šta uopće radi, ko ga je doveo tu gdje jeste i zašto?
silm
Posts: 232
Joined: 07/03/2007 07:45

#524 Re: Salmir Kaplan

Post by silm »

Eee Banksy.
Dadni malo pitanju dostojanstva, kulturnog digniteta,
ovako ce neko, gluho bilo, reci: pita ko mahaluša, raskopuša.
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#525 Re: Salmir Kaplan

Post by swanfilter »

Da se nadovezem na temu kratkim sarkazmom/ironijom. I mene su od 97, za naredne 4 godine vrbovali na Koledzu. Moje starce je to kostalo preko 10.000 KM. Da sam te pare usparao za podmiti posao, danas bi bio MVP. Ne kao Kaplan, da se blamiram sa Kulturom ...
Post Reply