Sajam knjige Sarajevo

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
pukepuke
Posts: 2258
Joined: 18/08/2008 16:16
Location: Sjever-jug

#701 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by pukepuke »

r_faruk wrote: prijatelji mi rekose da narucim sa amazona. jeste li probali, dolaze li knjige? koliko je postarina?

nasao sam nesto na piku, al' ne odgovaraju na poruke, a broj telefona nisu ostavili...
Knjige dolaze bez problema, nisam odavno nešto naručila ali u prosjeku za najviše 10 dana, osim kad je baš gužva, prije Božića, tad sam znala čekati i 3 tjedna.
Poštarina nije zanemariva, kad naručuješ, u košarici ti posebno naznače koliko su knjige, a koliko poštarina i poštarina nije fiksna, ovisi o težini i količini knjiga.
Na stranici https://www.bookdepository.com/ nema poštarine, tj. ona je već uračunata u cijenu knjiga, cijene su OK, nisam nikad imala problema s narudžbama. Izbor je slabiji nego na Amazonu, iako je Book Depository od prije koju godinu u vlasništvu Amazona, ipak je Amazon kralj.
r_faruk
Posts: 4669
Joined: 20/01/2003 00:00

#702 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by r_faruk »

hvala na info
peepeep
Posts: 940
Joined: 10/10/2016 12:04

#703 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by peepeep »

pukepuke wrote:
r_faruk wrote: prijatelji mi rekose da narucim sa amazona. jeste li probali, dolaze li knjige? koliko je postarina?

nasao sam nesto na piku, al' ne odgovaraju na poruke, a broj telefona nisu ostavili...
Knjige dolaze bez problema, nisam odavno nešto naručila ali u prosjeku za najviše 10 dana, osim kad je baš gužva, prije Božića, tad sam znala čekati i 3 tjedna.
Poštarina nije zanemariva, kad naručuješ, u košarici ti posebno naznače koliko su knjige, a koliko poštarina i poštarina nije fiksna, ovisi o težini i količini knjiga.
Na stranici https://www.bookdepository.com/ nema poštarine, tj. ona je već uračunata u cijenu knjiga, cijene su OK, nisam nikad imala problema s narudžbama. Izbor je slabiji nego na Amazonu, iako je Book Depository od prije koju godinu u vlasništvu Amazona, ipak je Amazon kralj.
Probaj wordery.com i bookfinder. Negdje sam pisao, prva ti je slična bookdepou a druga ti je što joj i ime kaže - ukucaš ime knjige, državu gdje treba dostaviti i izlista ti izbor od najjeftinije do najskuplje. Imaš i neke opcije još za izbor, novo ili ne, hardback, softcover i tako to. Ja se uglavnom držim bookdepoa iako njihova "besplatna" dostava nije besplatna već je uračunata u cijenu ali su nekako i dalje najjeftiniji i najbolji. Imaju širok izbor pa njih svakome preporučujem. Jedino što mi smeta jeste što se knjige ne motaju u kvalitetne omote kao prije već u karton koji ih nekada zna oštetiti (nešto malo) a kada naručuješ knjige, posebno šta skuplje, onda je to poprilično loše za živce i novčanik. Et' sretno ti!
r_faruk
Posts: 4669
Joined: 20/01/2003 00:00

#704 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by r_faruk »

super, hvala!
peepeep
Posts: 940
Joined: 10/10/2016 12:04

#705 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by peepeep »

wewa wrote:
peepeep wrote:
Ako može par slika, bio bih ti veoma zahvalan. Tražio sam nešto slično da kupim za dijete pa mi je bitno da znam da valja. :)
kad dodjem kuci, aj promis

a neces se pokajati, odavno nisam vidjela bolje opremljenu slikovnicu
cijena je isto pristupacna, 17,90 KM
uradili su jos Snjeguljicu ili Pepeljugu, a u planu ih je jos kako shvatih...
Ne moraš slikati, stigla mi je danas (knjiga.ba)! Fenomenalna stvar, baš ono što sam tražio (i nisam uspjevao naći na bosanskom jeziku)! :thumbup: Ne bih naručio da nisi rekla da valja tako da hvala na preporuci :thumbup: :)
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#706 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by wewa »

nema na cemu :)

i ja sam odusevljena, i curica mi je odusevljena, pa cu aBd kupiti i drugu koja je objavljena :)
doktor78
Posts: 2987
Joined: 14/09/2006 11:02

#707 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by doktor78 »

Black swan wrote:laguna ima svoju tiskaru...pa su jeftiniji
osim toga poturaju dosta čik lit
a sporo izdaju započete serijale koji im se ne isplate (miles)

na kraju...kako imaju dvije radnje preko knjižare kultura u sarajevu na sajmu mi ne trebaju... popust na rodjendan 25% :mrgreen:
Kakvih ba 25%, ja evo već dvije godine uzimam sa 40% popusta na rodjendan :mrgreen:
strider_sm
Posts: 170
Joined: 20/08/2016 19:59

#708 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by strider_sm »

Zdravo,
zamolio bih upucene koji su u zadnje vrijeme narucivali knjige za info.
Narucio sam knjigu preko Amazon.de, nesto skuplja strucna knjiga, s dostavom je 60 EUR-a. Da li mozda neko informacija kako to sad prolazi obzirom na ove gluposti sa spediterima i carinom?
Knjiga je na sinoc poslana preko Royal Mail, tj. iz UK, iako je narucena preko Amazon.de.

Ranije sam narucivao preko Amazon.co.uk i dobivao bez carinjenja (zapravo samo nekoliko KM otvaranje), bez obzira na cijenu knjige, jer su slali preko Deutche Post (nidje veze, narucim sa amazon.co.uk, posalju iz Njemacke, narucim sa Amazon.de, posalju iz UK).

Samo jednom su me "oderali" sa carinom, PDV i spediterskim troskovima, ali tada su slali preko DHL-a.
peepeep
Posts: 940
Joined: 10/10/2016 12:04

#709 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by peepeep »

strider_sm wrote:Zdravo,
zamolio bih upucene koji su u zadnje vrijeme narucivali knjige za info.
Narucio sam knjigu preko Amazon.de, nesto skuplja strucna knjiga, s dostavom je 60 EUR-a. Da li mozda neko informacija kako to sad prolazi obzirom na ove gluposti sa spediterima i carinom?
Knjiga je na sinoc poslana preko Royal Mail, tj. iz UK, iako je narucena preko Amazon.de.

Ranije sam narucivao preko Amazon.co.uk i dobivao bez carinjenja (zapravo samo nekoliko KM otvaranje), bez obzira na cijenu knjige, jer su slali preko Deutche Post (nidje veze, narucim sa amazon.co.uk, posalju iz Njemacke, narucim sa Amazon.de, posalju iz UK).

Samo jednom su me "oderali" sa carinom, PDV i spediterskim troskovima, ali tada su slali preko DHL-a.
Imaš par tema u podforumu Ekonomija pa tu prati. Sretno ;)
strider_sm
Posts: 170
Joined: 20/08/2016 19:59

#710 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by strider_sm »

peepeep wrote:
strider_sm wrote:Zdravo,
zamolio bih upucene koji su u zadnje vrijeme narucivali knjige za info.
Narucio sam knjigu preko Amazon.de, nesto skuplja strucna knjiga, s dostavom je 60 EUR-a. Da li mozda neko informacija kako to sad prolazi obzirom na ove gluposti sa spediterima i carinom?
Knjiga je na sinoc poslana preko Royal Mail, tj. iz UK, iako je narucena preko Amazon.de.

Ranije sam narucivao preko Amazon.co.uk i dobivao bez carinjenja (zapravo samo nekoliko KM otvaranje), bez obzira na cijenu knjige, jer su slali preko Deutche Post (nidje veze, narucim sa amazon.co.uk, posalju iz Njemacke, narucim sa Amazon.de, posalju iz UK).

Samo jednom su me "oderali" sa carinom, PDV i spediterskim troskovima, ali tada su slali preko DHL-a.
Imaš par tema u podforumu Ekonomija pa tu prati. Sretno ;)
Hvala, ali to bas i nije odgovor. Imam i google, i bh postu, Amazon itd...
Pitao sam ako neko zna, a koliko vidim na temi se diskutuje i o nacinima dostave, tako da ne vidim da sam "pao s Marsa" s ovim pitanjem.
peepeep
Posts: 940
Joined: 10/10/2016 12:04

#711 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by peepeep »

strider_sm wrote:
peepeep wrote:
strider_sm wrote:Zdravo,
zamolio bih upucene koji su u zadnje vrijeme narucivali knjige za info.
Narucio sam knjigu preko Amazon.de, nesto skuplja strucna knjiga, s dostavom je 60 EUR-a. Da li mozda neko informacija kako to sad prolazi obzirom na ove gluposti sa spediterima i carinom?
Knjiga je na sinoc poslana preko Royal Mail, tj. iz UK, iako je narucena preko Amazon.de.

Ranije sam narucivao preko Amazon.co.uk i dobivao bez carinjenja (zapravo samo nekoliko KM otvaranje), bez obzira na cijenu knjige, jer su slali preko Deutche Post (nidje veze, narucim sa amazon.co.uk, posalju iz Njemacke, narucim sa Amazon.de, posalju iz UK).

Samo jednom su me "oderali" sa carinom, PDV i spediterskim troskovima, ali tada su slali preko DHL-a.
Imaš par tema u podforumu Ekonomija pa tu prati. Sretno ;)
Hvala, ali to bas i nije odgovor. Imam i google, i bh postu, Amazon itd...
Pitao sam ako neko zna, a koliko vidim na temi se diskutuje i o nacinima dostave, tako da ne vidim da sam "pao s Marsa" s ovim pitanjem.
Znam da nisi ali tamo imaš teme o naručivanju sa ebaya i o carini gdje možeš naći postove koji se tiču upravo ovoga i carine i stanja nakon 09. marta.
Mogu ti jedino reći da, prema onome što ja znam, carinska stopa je trenutno 5% na knjige. Uz to eventualno plaćaš pdv od 17% i taksu za carinski pregled (mislim da je sada oko 10 maraka). Ono što sam ja knjiga naručivao, veoma su ih rijetko otvarali (ne daj Bože da se urekne) a i kada su otvarali nisu puno uzimali. Kako će sve biti sa ovim novim programom, ne znam. Pratim stanje kao i ti jer uglavnom naručujem literaturu iz inostranstva. Sretno ti bilo (sa ovom našom carinom) i vjeruj mi da nisam imao nikakve loše namjere sa onim gore postom. :)
strider_sm
Posts: 170
Joined: 20/08/2016 19:59

#712 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by strider_sm »

peepeep wrote:
strider_sm wrote:
peepeep wrote: Imaš par tema u podforumu Ekonomija pa tu prati. Sretno ;)
Hvala, ali to bas i nije odgovor. Imam i google, i bh postu, Amazon itd...
Pitao sam ako neko zna, a koliko vidim na temi se diskutuje i o nacinima dostave, tako da ne vidim da sam "pao s Marsa" s ovim pitanjem.
Znam da nisi ali tamo imaš teme o naručivanju sa ebaya i o carini gdje možeš naći postove koji se tiču upravo ovoga i carine i stanja nakon 09. marta.
Mogu ti jedino reći da, prema onome što ja znam, carinska stopa je trenutno 5% na knjige. Uz to eventualno plaćaš pdv od 17% i taksu za carinski pregled (mislim da je sada oko 10 maraka). Ono što sam ja knjiga naručivao, veoma su ih rijetko otvarali (ne daj Bože da se urekne) a i kada su otvarali nisu puno uzimali. Kako će sve biti sa ovim novim programom, ne znam. Pratim stanje kao i ti jer uglavnom naručujem literaturu iz inostranstva. Sretno ti bilo (sa ovom našom carinom) i vjeruj mi da nisam imao nikakve loše namjere sa onim gore postom. :)
E hvala ti i sorry, vjerovatno mi se ucinilo zbog "preusmjeravanja" da sam ispao "offtopicar". :)
Sto se tice teme o ebay-u, tu sam vec prije narudzbe postavljao pitanje ali nisam dobio odgovor, jer uglavnom su tema mobiteli i slicna roba, zato sam nakon pretrage na forumu za pojam "amazon" nasao ovu temu s knjigama, pa rekoh da vidim tu.
Korisno mi je ovo saznanje za carinsku stopu od 5%, ali nadam se da cu se provuci kao i ranije sto sam. :)
strider_sm
Posts: 170
Joined: 20/08/2016 19:59

#713 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by strider_sm »

Danas stigla knjiga, donio postar na vrata, bez carinjenja, otvaranja i bilo kakvih dodatnih troskova (cijena na amazonu je s postarinom bila 120 KM).
Samo je kasnila nekoliko 5-6 dana u odnosu na originalnu procjenu:

Image
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#714 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by Truba »

sace cirkus
niko nista???

mogo bih na doner kakav i da kupim kakvu ogrlicu pojas
a mozda i krv da na ledjima pustim :!:
da saznam zasto muski vole kucke
te da pronadjem sveti gral :mrgreen: :sax:
doktor78
Posts: 2987
Joined: 14/09/2006 11:02

#715 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by doktor78 »

Koliko cujem,opet nema Buybooka. Mozda bude sta povoljno od srpskih izdavaca. Npr. "Filip Visnjic" ima par dobrih knjiga koje bih volio imati u kolekciji.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#716 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by Truba »

ko če drugi no ti pisati
nema zainteresiranih :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Image

ovo će orfelin izdati a #laguna# u alti imati i to je to sto me zanima ove godine :mrgreen:
User avatar
Better Man
Posts: 16689
Joined: 01/10/2006 20:10

#717 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by Better Man »

doktor78 wrote:Koliko cujem,opet nema Buybooka. Mozda bude sta povoljno od srpskih izdavaca. Npr. "Filip Visnjic" ima par dobrih knjiga koje bih volio imati u kolekciji.
Buybook od danas ima svoje proljeće u Bybooku i biće dosta popusta, tako da nema veze što nisu na sajmu.
Last edited by Better Man on 19/04/2017 19:57, edited 1 time in total.
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9890
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#718 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by bordo gandalf »

Do koliko sati su otvorena vrata sajma?
User avatar
Fajcion
Posts: 1362
Joined: 27/07/2012 11:02

#719 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by Fajcion »

bordo gandalf wrote:Do koliko sati su otvorena vrata sajma?
19 h čini mi se
User avatar
SmokingMan
Posts: 18507
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#720 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by SmokingMan »

Jutros sam nakon posla obišao sajam,ništa posebno,mada i dalje ima jako malo knjiga iz brašne koja me zanima.Ulgavnom standardno,literatura za šire mase,safunjare i tako to.
peepeep
Posts: 940
Joined: 10/10/2016 12:04

#721 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by peepeep »

Better Man wrote:
doktor78 wrote:Koliko cujem,opet nema Buybooka. Mozda bude sta povoljno od srpskih izdavaca. Npr. "Filip Visnjic" ima par dobrih knjiga koje bih volio imati u kolekciji.
Buybook od danas ima svoje proljeće u Bybooku i biće dosta popusta, tako da nema veze što nisu na sajmu.
Znaš li imaju li literature na engleskom (posebno šta od Tolkiena)? Jeb'o ih sajt kad nemaju tri knjige na njemu.
User avatar
Better Man
Posts: 16689
Joined: 01/10/2006 20:10

#722 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by Better Man »

Mislim da imaju literature na Engleskom jeziku, ali ne znam šta konkretno imaju.
doktor78
Posts: 2987
Joined: 14/09/2006 11:02

#723 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by doktor78 »

Iz članka na klixu:
"Na sajmu učestvuje 150 izdavača iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske i Srbije, te kulturni centri ambasada u BiH, a bit će upriličen i veliki broj promocija."
Netačno! Na sajmu učestvuje 150 IZLAGAČA (čitaj preprodavača), i možda maksimalno 40-ak IZDAVAČA, tako da ćemo opet na velikom broju štandova viđati iste knjige, mahom chick-lit, teorije zavjera i slično
User avatar
eol
Posts: 20
Joined: 08/01/2013 15:30
Location: Nan Elmoth, Beleriand

#725 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by eol »

Pozdrav.

Provrtio sam se po sajmu malo uglavnom beletristika dominira.

Pitanje: znate li jesu li na sajam došli hrvatski izdavači Naklada Ljevak, Fraktura, Jesenski i Turk i srpski Karpos? Čini mi se da nisam vidio nijedan od ovih štandova...
Post Reply