Sajam knjige Sarajevo

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#651 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by julisiz es grant »

_BataZiv_0809 wrote:
palestinka wrote: I bata znam da se nećeš uvrijediti ako ti skrenem pažnju da ne treba zulius, jer je julisiz čitanje po drugom 'Vuku' južnjačkog generala i bivšeg predsjednika SAD-a Ulyssasa. Ako je iz zeze, zulius, halali;-)
Necu naravno :kiss:

Vjeruj da sam razmisljao ima li veze sa americkim predsjednikom Ulysses S. Grant-om :thumbup:

Ali mi nekako draze bilo zulis kao Julius Meinl kafa, ne znam sto. (to naravno nema veze sa kolegom forumasem, nego sa evidentnim buckurisom u ovoj tintari mojoj :D )

EDIT: Ulysses je ustvari Uliks Dzemsa Dzojsa?
Jeste, iz Džemsa Džojsa, ali Uliks je inače latinski naziv za Odiseja, po kojem je vjerovatno i đeneral dobio ime :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66205
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#652 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by _BataZiv_0809 »

julisiz es grant wrote: Jeste, iz Džemsa Džojsa, ali Uliks je inače latinski naziv za Odiseja, po kojem je vjerovatno i đeneral dobio ime :D
Znaci ti si nam americki predsjednik i general, licnost iz anticke mitologije koja je bila inspiracija za najbolji roman na engleskom jeziku u 20-tom vijeku, sve u jednom :thumbup:
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#653 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by julisiz es grant »

Jaštaradi :D
palestinka
Posts: 1080
Joined: 15/07/2006 21:51

#654 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by palestinka »

_BataZiv_0809 wrote:
palestinka wrote: I bata znam da se nećeš uvrijediti ako ti skrenem pažnju da ne treba zulius, jer je julisiz čitanje po drugom 'Vuku' južnjačkog generala i bivšeg predsjednika SAD-a Ulyssasa. Ako je iz zeze, zulius, halali;-)
Necu naravno :kiss:

Vjeruj da sam razmisljao ima li veze sa americkim predsjednikom Ulysses S. Grant-om :thumbup:

Ali mi nekako draze bilo zulis kao Julius Meinl kafa, ne znam sto. (to naravno nema veze sa kolegom forumasem, nego sa evidentnim buckurisom u ovoj tintari mojoj :D )

EDIT: Ulysses je ustvari Uliks Dzemsa Dzojsa?
:kiss:
palestinka
Posts: 1080
Joined: 15/07/2006 21:51

#655 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by palestinka »

_BataZiv_0809 wrote:
julisiz es grant wrote: Jeste, iz Džemsa Džojsa, ali Uliks je inače latinski naziv za Odiseja, po kojem je vjerovatno i đeneral dobio ime :D
Znaci ti si nam americki predsjednik i general, licnost iz anticke mitologije koja je bila inspiracija za najbolji roman na engleskom jeziku u 20-tom vijeku, sve u jednom :thumbup:
:sax:
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#656 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by Better Man »

palestinka wrote:Za naraciju sam zaboravila, davno čitala. Hm, to je stvarno neobično i dobro si zapazio.
A za Bajbuk sam se i ja ružno iznenadila i mislim da su tačne informacije koje sam dobila da žele preuzeti sajam. Lešinarski i sigurno ne u interesu izdavaštva u BiH, ako je to tačno. Nisam vjerovala dok nisam vidjela da Bajbuk ima svoj neki interni paralelni Proljetni popust knjige, umjesto da izlažu na sajmu.
Zašto bi izlagali na sajmu i plaćali zakup štanda kad to mogu isto organizovati u svojoj knjižari. Davali su popust na svoje knjige od 30 do 50%.
Last edited by Better Man on 01/05/2016 00:39, edited 1 time in total.
palestinka
Posts: 1080
Joined: 15/07/2006 21:51

#657 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by palestinka »

Better Man wrote:
palestinka wrote:Za naraciju sam zaboravila, davno čitala. Hm, to je stvarno neobično i dobro si zapazio.
A za Bajbuk sam se i ja ružno iznenadila i mislim da su tačne informacije koje sam dobila da žele preuzeti sajam. Lešinarski i sigurno ne u interesu izdavaštva u BiH, ako je to tačno. Nisam vjerovala dok nisam vidjela da Bajbuk ima svoj neki interni paralelni Proljetni popust knjige, umjesto da izlažu na sajmu.
Zašto bi izlagali na sajmu i plaćali zakup štanda had to mogul isto organizovati u svojoj knjižari. Davali su popust na svoje knjige od 30 do 50%.
Kao zainteresovani čitalac za što više kvalitetnih prijevoda i djela domaćih autora, pozdravljam popuste.Bez obzira na to, mislim da je nelojalno organizovati popuste u terminu Sajma na kojem si godinama učestvovao jer to vodí raslojavanju tržišta ionako slabašnog u BiH. Moja pitanja, a nisam Ajdin: Zašto se sajmovi uopće ódržavaju? Da li Buybook misli da treba potkopavati Šahinpašića zato što nije uspio preuzeti organizaciju sajma? Treba li jedan izdavač propasti da bi drugi opstao? Da li je organizacija sajma toliko profitabilna ? Dugoročno, gloženja dva respektabilna izdavača u BiH će pogodavati samo izdavačima u regionu.
doktor78
Posts: 3017
Joined: 14/09/2006 11:02

#658 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by doktor78 »

Činjenica je da Sajam godinama unazad gubi na kvalitetu. U Buybookovom saopćenju stoji da organizator ne pravi razliku izmedju izdavača i trgovaca, što je vidljivo po tome da na 90% štandova imate iste knjige. U tom smislu podržavam njihova nastojanja da se nešto promijeni na tom planu, a da li u tome ima i nekih skrivenih namjera, stvarno ne znam
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#659 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by Banksy »

Sajam je Šahinpašićev, od početka, i ne vjerujem da postoji način da ga Buybook preuzme.
Sam Buybook bi se morao malo potruditi da vrati kupce, jer bilo je lako nakon rata kad su bili jedini, ali danas, pored uredne online kupovine, pored konkurencije drugih izdavača i trgovaca, uz čitateljstvo koje putuje i desno i lijevo i gore, krajnje je vrijeme da počnu nabavljati i nova izdanja koja obično dobijaju zadnji, da malo porade na sniženjima, ali i na marketingu, da iz turboelitističkog mjesta prerastu u kvalitetnu prodavnicu knjiga. Iza rata sam bila redovan kupac, danas, nisam ušla ima 5 godina ...
doktor78
Posts: 3017
Joined: 14/09/2006 11:02

#660 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by doktor78 »

Banksy wrote:Sajam je Šahinpašićev, od početka, i ne vjerujem da postoji način da ga Buybook preuzme.
Sam Buybook bi se morao malo potruditi da vrati kupce, jer bilo je lako nakon rata kad su bili jedini, ali danas, pored uredne online kupovine, pored konkurencije drugih izdavača i trgovaca, uz čitateljstvo koje putuje i desno i lijevo i gore, krajnje je vrijeme da počnu nabavljati i nova izdanja koja obično dobijaju zadnji, da malo porade na sniženjima, ali i na marketingu, da iz turboelitističkog mjesta prerastu u kvalitetnu prodavnicu knjiga. Iza rata sam bila redovan kupac, danas, nisam ušla ima 5 godina ...
Ovo boldirano je tačno, npr. oni tek sad kreću sa izdavanjem Jo Nesboa, godinama nakon što su to srbijanski i hrvatski izdavači učinili
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#661 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by Banksy »

Ne samo to, čak i u Sarajevu zadnji dobijaju nova izdanja ...
User avatar
quentin
Posts: 102
Joined: 31/10/2011 23:11

#662 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by quentin »

Buybook je imao nekih dobrih izdavačkih poteza. Uelbekovo Pokoravanje obajvili su prije nego hrvatski izdavač i izazvali priličnu pometnju na tamošnjem tržištu. Dosta brzo su reagovali i sa Bolanjom, Frenzenom, objavili Zejdi Smit, Kunderu, Filipa Rota i još neke značajne pisce. Ne znam koliko im se sve to isplati. Naše tržište je mikroskopsko malo, a izdavači iz Srbije dinamični i jeftini.
Čini mi se da kao kuća opstaju dobrim dijelom prodajom udžbenika za strane jezike. Valjda su nečiji zastupnik, nemam pojma.
U knjižari Buybook ponuda je mnogo slabija nego prije 10 ili 15 godina. Vjerovatno zato što se trude forsiraju vlastita izdanja. Osim toga, knjige na engleskom se sve manje prodaju, jer ljudi čitaju elektronska izdanja koja skinu s neta za džabe.
Možda im malo bolje ide od kad im Šahinpašić više nije u komšiluku.
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#663 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by Better Man »

quentin wrote:Buybook je imao nekih dobrih izdavačkih poteza. Uelbekovo Pokoravanje obajvili su prije nego hrvatski izdavač i izazvali priličnu pometnju na tamošnjem tržištu. Dosta brzo su reagovali i sa Bolanjom, Frenzenom, objavili Zejdi Smit, Kunderu, Filipa Rota i još neke značajne pisce. Ne znam koliko im se sve to isplati. Naše tržište je mikroskopsko malo, a izdavači iz Srbije dinamični i jeftini.
Čini mi se da kao kuća opstaju dobrim dijelom prodajom udžbenika za strane jezike. Valjda su nečiji zastupnik, nemam pojma.
U knjižari Buybook ponuda je mnogo slabija nego prije 10 ili 15 godina. Vjerovatno zato što se trude forsiraju vlastita izdanja. Osim toga, knjige na engleskom se sve manje prodaju, jer ljudi čitaju elektronska izdanja koja skinu s neta za džabe.
Možda im malo bolje ide od kad im Šahinpašić više nije u komšiluku.
I novog Pamuka su objavili prije hrvatskih izdavača.
palestinka
Posts: 1080
Joined: 15/07/2006 21:51

#664 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by palestinka »

Da ali nažalost, mjesec nakon srbijanskog izdanja.
User avatar
Truba
Posts: 81778
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#665 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by Truba »

ne vidim problem da se malo strpite i podržite domać(ij)eg izdavača ako je već najavljeno
čemu žurba?
palestinka
Posts: 1080
Joined: 15/07/2006 21:51

#666 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by palestinka »

Black swan wrote:ne vidim problem da se malo strpite i podržite domać(ij)eg izdavača ako je već najavljeno
čemu žurba?
Slažem se. Problem je kad promašiš najavu, a u međuvremenu naletiš na drugo izdanje.
User avatar
Truba
Posts: 81778
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#667 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by Truba »

eh to mora da boli
palestinka
Posts: 1080
Joined: 15/07/2006 21:51

#668 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by palestinka »

Black swan wrote:eh to mora da boli
To ti kažem:-D
User avatar
Truba
Posts: 81778
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#669 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by Truba »

prodaj pa kupi novo izdanje
User avatar
quentin
Posts: 102
Joined: 31/10/2011 23:11

#670 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by quentin »

Iskreno, kad su u pitanju proizvodi duha, uključujući prevode knjiga, ne vidim prostora za ekonomski patriotizam. S druge strane, drago mi je kad vidim da neki izdavač odavde može biti regionalno konkurentan. Zapravo, jedini način da izdavač opstane je da prodaje knjige u sve četiri C/B/H/S države.
palestinka
Posts: 1080
Joined: 15/07/2006 21:51

#671 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by palestinka »

quentin wrote:Iskreno, kad su u pitanju proizvodi duha, uključujući prevode knjiga, ne vidim prostora za ekonomski patriotizam. S druge strane, drago mi je kad vidim da neki izdavač odavde može biti regionalno konkurentan. Zapravo, jedini način da izdavač opstane je da prodaje knjige u sve četiri C/B/H/S države.
Meni je bitan prevodilac, odnosno da jednog pisca čitam u kontinuitetu u istom prijevodu. Ako promijenim izdavača, mijenja se i prijevod i nešto se izgubi u tome. Ne mora značiti da je lošije nego drugačije i nije to to.
doktor78
Posts: 3017
Joined: 14/09/2006 11:02

#672 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by doktor78 »

Nije direktno vezano za temu, ali da ne otvaram novu:
Ima li u Buybooku kakvog popusta dok traje ovaj knjizevni festival?
promaha
Posts: 601
Joined: 04/01/2011 21:11

#673 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by promaha »

20% popust na sve izlozene knjige u radicevoj (setaliste ispred bibliteke i americkog kutka)
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6466
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#674 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by Daryl Dixon »

zna li se kad ce opet biti sajam knjige u Sarajevu?
User avatar
Truba
Posts: 81778
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#675 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by Truba »

zimski salon je u decvembru
sajam je u aprilu

mada sve je to sranje
Post Reply