Sajam knjige Sarajevo

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#626 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by ExNihilo »

Solidan sajam, ima i sniženja. Generalno mi se čini da fali sci-fi literature.
User avatar
Better Man
Posts: 16688
Joined: 01/10/2006 20:10

#627 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by Better Man »

Bio sam na sajmu u Subotu i mogu kazati da je srednja žalost. Ako šta ne promjene i neuspiju da vrate neke izdavače na sajam, onda ne vidim svijetlu budučnost za isti.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65587
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#628 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by _BataZiv_0809 »

Kupljena:

Image

:novine:
User avatar
quentin
Posts: 102
Joined: 31/10/2011 23:11

#629 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by quentin »

Ništa naročito na sajmu.
Solidan bio onaj hrvatski štand.
Iz Srbije mnogo izlagača, ali 90% ih je donijelo isto: bestseler konfekcija + lektiraški klasici. To uglavnom može da se nađe po knjižarama. Nadam se da je bar bilo jeftinije sad.
Po običaju, najbolji je bio štand banjalučkog Biblionera. Imali izdanja Gradca i AED Studio.
Vidim da je dosta izdavača imalo po nekoliko štandova. Dezorijentisao sam se.
Kupio još i par polovnih knjiga.
avaOshea
Posts: 49
Joined: 22/03/2016 10:13

#630 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by avaOshea »

Nikad lošija organizacija sajma.... Koliko su najavljivali i hvalili, što se mene tiče čisti odron ove godine. Na plakatu je stajalo da je do 25.4.2016 sajam. Juče odem malo poslije 4(nisam predhodnih dana stigla), kad 70 % štandova je zatvoreno i prazno, samo par štandova( i to oni najnebitniji) radilo..... Znači ako ti staviš javno na plakat i u medijima da je trajanje sajma 5 dana, valjda se podrazumijeva da toliko i traje, a ne ja došla i poljubila vrata, kao i još dosta ljudi, jer nisam jedina, toliko ljudi je jučer došlo na sajam, i svi se okretali gledali šta se dešava, zašto je sajam završen dan prije. I btw, cijene ni nisu ništa drukcije negoli u knjižarama (bar na tih par štandova što su radili).

Inače ne volim kuditi ništa , ali ovo je jedna velika nula od mene. Kako je krenulo, samo nagore će svake godine ići,na bolje sigurno ne.
User avatar
pepeljara
Posts: 6553
Joined: 22/08/2003 00:00

#631 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by pepeljara »

Ja nisam ni otisao. Bolja snizenja nadjem knjiga.ba i po radnjama.
Haman i to sranje postade, boze sacuvaj :(
User avatar
quentin
Posts: 102
Joined: 31/10/2011 23:11

#632 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by quentin »

Sarajmen wrote:
Better Man wrote:Bio sam na sajmu u Subotu i mogu kazati da je srednja žalost. Ako šta ne promjene i neuspiju da vrate neke izdavače na sajam, onda ne vidim svijetlu budučnost za isti.
Sve dok je domaća knjiga opterećena sa dva puta po 17% PDV-a, teško da će se šta promijeniti na bolje kod većine izdavača. U susjedstvu je, između ostalog, ta stopa dosta izbalansiranija i rezultati su bolji.
U kom susjedstvu? U Hrvatskoj su knjige mnogo skuplje nego kod nas, zapravo skupe su i za njihov standard. Njihovih izdavača i nema zato što malo ko kod nas može izdvojiti 4o KM za izdanje od 15 strana.
U Srbiji su knjige jeftine, ali to često ide na uštrb pripreme i tehničke kvalitete. Prevodi ko stigne, lektura i korektura se preskaču, štampa je najjeftinija moguća... Opet, u Srbiji je izdavaštvo dosta dinamično i svakih par godina pojavljuju se vrlo zanimljivi izdavači. Neki propadaju, ali novi brzo zauzimaju njihova mjesta.
User avatar
Pismonosa
Posts: 3767
Joined: 18/04/2011 12:35

#633 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by Pismonosa »

_BataZiv_0809 wrote:Kupljena:

Image

:novine:
Ja se dvoumio da li da je uzmem :(

Jer sam prije toga već pokupovao kišu božju, pa osto kratak s lovom :D

Kupit ću je prvom prilikom.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65587
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#634 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by _BataZiv_0809 »

Pismonosa wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Kupljena:

Image

:novine:
Ja se dvoumio da li da je uzmem :(

Jer sam prije toga već pokupovao kišu božju, pa osto kratak s lovom :D

Kupit ću je prvom prilikom.
Ista mi se situacija desila prosle godine. Pokupovo boga oca i haj reko da maksuz Cvecarnicu nadjem jer sam citao o njoj na Tarzaniji i jos par sajtova.

I posto se fala bogu ne znam cjenkat, a frajer me bas htio zavaliti (30 KM :run: jos zadnji dan), odustanem :roll:

Kad eto ispade i bolje, ovo je 4 i dopunjeno izdanje, a cijena, prava sitnica 10 KM :D

Procitao sam vec 100 strana, odlicna je. :thumbup:
User avatar
Truba
Posts: 81190
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#635 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by Truba »

kupio sam dva stripa za 8 maraka
i to koji su izašli ima 10 15 godina

nemam nešto volje na silu da kuzpujem neke stvari
imam spisak desetak knjiga koje ne mogu nabaviti
čak sam ih i bio naručio međutim ništa od dobavljača valjda nisu našli povoljnu vezu

svi bi oni da ja plaćam i knjige i poštu i da strepim hoće li se zagubiti ili oštetiti...
a ja volim prelistati prije kupnje
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#636 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by julisiz es grant »

_BataZiv_0809 wrote: Procitao sam vec 100 strana, odlicna je. :thumbup:
Ja sam je uzeo na prošlom ili pretprošlom sajmu. Ne znam, meni nekako ima previše teoretisanja, nategnutih povezivanja sa nekim drugim djelima, a premalo fokusiranja na konkretne primjere iz stripa. Ipak, ovo je dojam stečen nakon samo jednog čitanja, i to neposredno nakon što sam je kupio, možda se popravi kad nekada obnovim gradivo.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65587
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#637 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by _BataZiv_0809 »

julisiz es grant wrote:
_BataZiv_0809 wrote: Procitao sam vec 100 strana, odlicna je. :thumbup:
Ja sam je uzeo na prošlom ili pretprošlom sajmu. Ne znam, meni nekako ima previše teoretisanja, nategnutih povezivanja sa nekim drugim djelima, a premalo fokusiranja na konkretne primjere iz stripa. Ipak, ovo je dojam stečen nakon samo jednog čitanja, i to neposredno nakon što sam je kupio, možda se popravi kad nekada obnovim gradivo.
Sličnog sam mišljenja u pogledu teoretisanja.

Ponekad se znam upitati "a kakve veze ovo ima sa Alan Fordom", ali generalno mi se svidja i neke povucene paralele su me odusevile.

Ali svakako je knjiga koja zasluzuje najmanje dva citanja :thumbup:
User avatar
Rampage
Posts: 3196
Joined: 07/08/2013 10:56

#638 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by Rampage »

_BataZiv_0809 wrote:
julisiz es grant wrote:
_BataZiv_0809 wrote: Procitao sam vec 100 strana, odlicna je. :thumbup:
Ja sam je uzeo na prošlom ili pretprošlom sajmu. Ne znam, meni nekako ima previše teoretisanja, nategnutih povezivanja sa nekim drugim djelima, a premalo fokusiranja na konkretne primjere iz stripa. Ipak, ovo je dojam stečen nakon samo jednog čitanja, i to neposredno nakon što sam je kupio, možda se popravi kad nekada obnovim gradivo.
Sličnog sam mišljenja u pogledu teoretisanja.

Ponekad se znam upitati "a kakve veze ovo ima sa Alan Fordom", ali generalno mi se svidja i neke povucene paralele su me odusevile.

Ali svakako je knjiga koja zasluzuje najmanje dva citanja :thumbup:
Po mom skromnom mišljenju knjiga itekako opravdava svoj podnaslov, "Kako smo usvojili i živjeli Alan Forda":)

Ne znam da li ću pretjerati ako kažem da je na momente genijalna, posebno u dijelu u kojem govori o nadrealnoj farsi kao o našem načinu života.

Definitivno knjiga koju bi trebao pročitati svaki ljubitelj Alan Forda, posebno starije generacije :thumbup:
User avatar
medvjed23
Posts: 26693
Joined: 16/07/2010 13:49

#639 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by medvjed23 »

pepeljara wrote:Ja nisam ni otisao. Bolja snizenja nadjem knjiga.ba i po radnjama.
Haman i to sranje postade, boze sacuvaj :(
:thumbup:

bila je, bar za moj pojam, široka ponuda.. pao sam s nogu prije nego što sam obišao i pronjuškao pola štandova.. al cijene nisu bile previše pristupačne..
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65587
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#640 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by _BataZiv_0809 »

Rampage wrote:
Po mom skromnom mišljenju knjiga itekako opravdava svoj podnaslov, "Kako smo usvojili i živjeli Alan Forda":)

Ne znam da li ću pretjerati ako kažem da je na momente genijalna, posebno u dijelu u kojem govori o nadrealnoj farsi kao o našem načinu života.

Definitivno knjiga koju bi trebao pročitati svaki ljubitelj Alan Forda, posebno starije generacije :thumbup:
Zulius me "isprovocirao" da uradim ono sto uglavnom izbjegavam-detaljnije komentarisanje knjige koju citam.

Iako su vam razliciti zakljucci sa oba se slazem, ali cu iznijeti sud kad zavrsim sa citanjem. Inace poglavlje o tome kako mi zivimo farsu i nadrealizam je nesto najbolje sto sam procitao o nama. Odavno.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#641 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by julisiz es grant »

Kupio Jergovićev "Sarajevo, plan grada". Iako sam većinu toga pročitao na stranici Radio Sarajeva, knjiga je must have za sve zaljubljenike u istoriju Sarajeva.

Kupio i "Nož", najzad se odvažio da ga pročitam :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65587
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#642 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by _BataZiv_0809 »

julisiz es grant wrote:Kupio Jergovićev "Sarajevo, plan grada". Iako sam većinu toga pročitao na stranici Radio Sarajeva, knjiga je must have za sve zaljubljenike u istoriju Sarajeva.

Kupio i "Nož", najzad se odvažio da ga pročitam :D
Bilo je i "Vreme smrti" u 4 toma. Ne kupih.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#643 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by julisiz es grant »

_BataZiv_0809 wrote:
julisiz es grant wrote:Kupio Jergovićev "Sarajevo, plan grada". Iako sam većinu toga pročitao na stranici Radio Sarajeva, knjiga je must have za sve zaljubljenike u istoriju Sarajeva.

Kupio i "Nož", najzad se odvažio da ga pročitam :D
Bilo je i "Vreme smrti" u 4 toma. Ne kupih.
Vidio sam.
Uzeo sam i "Politika kao sudbina" Esada Ćimića.
Znači, dvije knjige za koje bih prije 30 godina završio na informativnom razgovoru, u najmanju ruku :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65587
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#644 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by _BataZiv_0809 »

julisiz es grant wrote: Vidio sam.
Uzeo sam i "Politika kao sudbina" Esada Ćimića.
Znači, dvije knjige za koje bih prije 30 godina završio na informativnom razgovoru, u najmanju ruku :D
Ne moze zulius bez antikomunizma :P

"Vreme smrti" vec duze vrijeme imam na listi, pa cu kupiti svakako. A fino je i za police posto je visetomna edicija :mrgreen:
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#645 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by julisiz es grant »

_BataZiv_0809 wrote:
julisiz es grant wrote: Vidio sam.
Uzeo sam i "Politika kao sudbina" Esada Ćimića.
Znači, dvije knjige za koje bih prije 30 godina završio na informativnom razgovoru, u najmanju ruku :D
Ne moze zulius bez antikomunizma :P

"Vreme smrti" vec duze vrijeme imam na listi, pa cu kupiti svakako. A fino je i za police posto je visetomna edicija :mrgreen:
Nije a priori antikomunizam.
Nož je zanimljiva knjiga...bar prva polovina koju sam pročitao. Scene zločina su čisti snuff, treba pročitati pa da povjeruješ :D Scene pokolja u istoimenom filmu su Teletabisi u odnosu na grozomorne detalje istoga u knjizi :run: Ima puno otrova, ali i ima i realnih promišljanja. Da je pisana za manje zapaljive narode od ovih naših, bila bi možda cjenjenija. Ovako su reakcije tipične, jedni je dižu u nebesa a drugi odbacuju, a mnogi iz obe grupe je nisu ni čitali.
I iznenadilo me je da je Vuk tada pisao ijekavicom :)
palestinka
Posts: 1080
Joined: 15/07/2006 21:51

#646 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by palestinka »

Vuk Drašković je objavio prije mjesec dva Isusove memoare, navodno nastavak Noža. Nisam našla na sajmu, a kritike kažu da i u ovoj knjizi koristi ijekavicu, pored ekavice. Mislim da za ijekavicu nema nekog posebnog razloga osim motivacije likova, odnosno radnje Noža u Gacku gdje se govori ijekavski.
Sajam nije loš bio, barem ja uvijek nađem nešto zanimljivo. Ne računam poplavu Lagune. Bybook ucjenjuje Šahinpašića í kažu da želi preuzeti Sajam i zato ove godine nije bilo njihovog štanda.
palestinka
Posts: 1080
Joined: 15/07/2006 21:51

#647 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by palestinka »

_BataZiv_0809 wrote:
julisiz es grant wrote: Vidio sam.
Uzeo sam i "Politika kao sudbina" Esada Ćimića.
Znači, dvije knjige za koje bih prije 30 godina završio na informativnom razgovoru, u najmanju ruku :D
Ne moze zulius bez antikomunizma :P

"Vreme smrti" vec duze vrijeme imam na listi, pa cu kupiti svakako. A fino je i za police posto je visetomna edicija :mrgreen:
I bata znam da se nećeš uvrijediti ako ti skrenem pažnju da ne treba zulius, jer je julisiz čitanje po drugom 'Vuku' južnjačkog generala i bivšeg predsjednika SAD-a Ulyssasa. Ako je iz zeze, zulius, halali;-)
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#648 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by julisiz es grant »

palestinka wrote:Vuk Drašković je objavio prije mjesec dva Isusove memoare, navodno nastavak Noža. Nisam našla na sajmu, a kritike kažu da i u ovoj knjizi koristi ijekavicu, pored ekavice. Mislim da za ijekavicu nema nekog posebnog razloga osim motivacije likova, odnosno radnje Noža u Gacku gdje se govori ijekavski.
Sajam nije loš bio, barem ja uvijek nađem nešto zanimljivo. Ne računam poplavu Lagune. Bybook ucjenjuje Šahinpašića í kažu da želi preuzeti Sajam i zato ove godine nije bilo njihovog štanda.
Naravno da će likovi govoriti ijekavicom, jer su ljudi iz Hercegovine, dijelom iz Bosne (čak za likove iz Sarajeva koristi ono stereotipno "ć" kad trebaju reći "č"), ali je sve pisano ijekavicom, dakle i tekst naracije, koji potiče od autora, a ne samo govor likova.
Šta ima Bajbuk da se žali da Šahinpašić hoće preuzeti, kad je Šahinpašić praktično osnivač i voditelj sajma sve ove godine od rata naovamo.
palestinka
Posts: 1080
Joined: 15/07/2006 21:51

#649 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by palestinka »

Za naraciju sam zaboravila, davno čitala. Hm, to je stvarno neobično i dobro si zapazio.
A za Bajbuk sam se i ja ružno iznenadila i mislim da su tačne informacije koje sam dobila da žele preuzeti sajam. Lešinarski i sigurno ne u interesu izdavaštva u BiH, ako je to tačno. Nisam vjerovala dok nisam vidjela da Bajbuk ima svoj neki interni paralelni Proljetni popust knjige, umjesto da izlažu na sajmu.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65587
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#650 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by _BataZiv_0809 »

palestinka wrote: I bata znam da se nećeš uvrijediti ako ti skrenem pažnju da ne treba zulius, jer je julisiz čitanje po drugom 'Vuku' južnjačkog generala i bivšeg predsjednika SAD-a Ulyssasa. Ako je iz zeze, zulius, halali;-)
Necu naravno :kiss:

Vjeruj da sam razmisljao ima li veze sa americkim predsjednikom Ulysses S. Grant-om :thumbup:

Ali mi nekako draze bilo zulis kao Julius Meinl kafa, ne znam sto. (to naravno nema veze sa kolegom forumasem, nego sa evidentnim buckurisom u ovoj tintari mojoj :D )

EDIT: Ulysses je ustvari Uliks Dzemsa Dzojsa?
Post Reply