Rusi se Boska !?

Vijesti i zbivanja u Banjoj Luci, Mrkonjić Gradu, Prijedoru, Bos. Gradišci, Prnjavoru, Tesliću, Derventi, Bos. Brodu...

Moderator: banjaluka078

Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#1 Rusi se Boska !?

Post by Dado dijasporitus »

Ovo sam neki dan cuo i nisam siguran da li da vjerujem ili ne ali govori se da ce se Boska u Banjoj Luci srusiti te da ce se graditi nova robna kuca. Da li neko od raje iz Banja Luke moze potvrditi.

Inace za one koji neznaju Boska je cetralna zgrada u Banjaluci na Kardeljevom trgu (Trg Krajine) a bila je jedna od najvecih (ako ne i najveca) robna kuca u bivsoj YU.
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#2

Post by karanana »

Ne znam rusi li se, bas sam neki dan bio u Banja Luci i usao malo u Bosku. Kad kazem malo onda mislim par sekundi i pobjegao sam. Kao da je vrijeme stalo prije 30 godina tamo. Isto izgleda kao sto je Sarajka izgledala poslije rata - prava rupa. I vrijeme je da se nesto bolje gradi tu.
water
Posts: 1133
Joined: 04/12/2004 02:46

#3

Post by water »

bas se nesto pitam hoce li se opet zvati boska :lol:
User avatar
Salko sto je u vodu skako
Posts: 4278
Joined: 10/02/2006 11:59
Location: Nemila kod Zenice

#4

Post by Salko sto je u vodu skako »

rusi se i boska i palas...
neko iz mase
Posts: 2018
Joined: 29/12/2004 21:18

#5

Post by neko iz mase »

u nezavisnim je ja mislim biolo objavljeno da ce slovenci bosku srusiti i napraviti novu robnu
User avatar
repeater
Posts: 1635
Joined: 04/07/2005 04:59
Location: Yoknapatawpha County
Contact:

#6

Post by repeater »

neko iz mase wrote:u nezavisnim je ja mislim biolo objavljeno da ce slovenci bosku srusiti i napraviti novu robnu
u avazu opet pise da ce se tu graditi islamski kulturni centar. :?
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#7

Post by mIRCerka »

repeater wrote:
neko iz mase wrote:u nezavisnim je ja mislim biolo objavljeno da ce slovenci bosku srusiti i napraviti novu robnu
u avazu opet pise da ce se tu graditi islamski kulturni centar. :?

:lol: :lol: :lol:

Hvala sto mi uljepsa tuzno jutro.

boska je fakat stala u ludim osamdesetim... i vrijeme je da se gradi nova..
User avatar
repeater
Posts: 1635
Joined: 04/07/2005 04:59
Location: Yoknapatawpha County
Contact:

#8

Post by repeater »

mIRCerka wrote:
repeater wrote:
neko iz mase wrote:u nezavisnim je ja mislim biolo objavljeno da ce slovenci bosku srusiti i napraviti novu robnu
u avazu opet pise da ce se tu graditi islamski kulturni centar. :?

:lol: :lol: :lol:

Hvala sto mi uljepsa tuzno jutro.

boska je fakat stala u ludim osamdesetim... i vrijeme je da se gradi nova..
zasto tuzno? magla je pojela sve nase brige.
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#9

Post by Dado dijasporitus »

Salko sto je u vodu skako wrote:rusi se i boska i palas...
Je li to onaj nedovrseni dio Palasa (betonsko cudoviste) ili citav Palas. Pa taman su ga krajem 80-ih zavrsili. A mozda je zato sto se pred Palasom ljeti sakuplja samo dijaspora. :D
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#10

Post by Dado dijasporitus »

neko iz mase wrote:u nezavisnim je ja mislim biolo objavljeno da ce slovenci bosku srusiti i napraviti novu robnu
Eto ponovo Triglava :D :D
User avatar
stripiii
Posts: 2216
Joined: 15/10/2006 21:44
Location: Zadnje sjediste auta

#11

Post by stripiii »

Dado dijasporitus wrote:
neko iz mase wrote:u nezavisnim je ja mislim biolo objavljeno da ce slovenci bosku srusiti i napraviti novu robnu
Eto ponovo Triglava :D :D
E jeste vala :lol:
borisdj
Posts: 76
Joined: 09/03/2007 12:41
Location: Banjaluka

#12

Post by borisdj »

Pošto sam iz BL da vam kažem kako stoje stvari oko Boske.
Prvo da dam komentar na to što su pisai Nezavisne i Avaz ako je tačno što vi kažete.
Ja prvi put čujem da će se Slovenci graditi tržni centar ili da će se graditi Islamski kulturni centar.
Ma te novine lupaju gluposti.

Boska se neće još rušiti i to zadugo.
Kompanija Delta( iz Srbije, vlasnik milijarder Mišković ) hoće da kupi Bosku i da je sruši i napravi novi najveći tržni centar.
Problem je što je direktor boske kao kroz neku privatizaciju prodao vanjske poslovne prostore privatnicima iako to zakonom nije smio al znate kako kod nas ide.
Pa Delta neće da kupi ostatak zgrade nego hoće sve.
U međuvemenu radnici boske štrajkuju, zvali Premijera.
Dodik im rekao da tužiti tog direktora i da će Vlada tražiti poništenje te prodaje.
To će još koju godinu da se vuče po sudovima.
A opet sve preko ledja gradjana.

A Palas će se rušiti, samo je pitanje vremena.
User avatar
navratiponekad
Posts: 179
Joined: 02/02/2009 22:34

#13 Re: Rusi se Boska !?

Post by navratiponekad »

ma nek ruše bosku i jest ruglo.
Al srušiti palas to je već nešto po čemu se banjaluka pamti-koliko znam i on je izgrađen na zemlji islamske zajednice BL.
User avatar
potočanka
Posts: 70840
Joined: 09/11/2008 20:38
Location: vjerna ŽEKIPA

#14 Re: Rusi se Boska !?

Post by potočanka »

nemam pojma o tome da će se nešto rušiti :shock:
BL
elSaik
Posts: 11895
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#15 Re: Rusi se Boska !?

Post by elSaik »

Zar nije trebao Mišković kupiti Bosku? :?
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7376
Joined: 16/01/2007 23:38

#16 Re: Rusi se Boska !?

Post by banjaluka078 »

Stajace to tako, jos dugo, cini mi se:
Konzorcijum "Delta-Zekstra", koji je do 26. januara imao krajnji rok da plati tri miliona evra za banjolučku robnu kuću "Boska", zatražio je od Vlade RS da im za određeni period odgode uplatu ovih sredstva.
http://www.glassrpske.com/vijest/4/ekon ... Boske.html
http://www.poslovni.hr/107555.aspx

Nema love ni da kupi, a kamoli da pravi novu zgradu.

Odgodjena je i gradnja Delta City Centra koji je trebalo da se gradi na Banjalučkom polju.
Last edited by banjaluka078 on 18/02/2009 20:13, edited 1 time in total.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7376
Joined: 16/01/2007 23:38

#18 Re: Rusi se Boska !?

Post by banjaluka078 »

NN: Šta je s hotelom "Palas" i novim stadionom?

DAVIDOVIĆ: Najavljen je početak rušenja starog "Palasa" i tu će da nikne jedan čitav hotelski kompleks s kongresnim centrom. Očekujemo da se završi procedura privatizacije Robne kuće "Boska" i da se izvrši njena rekonstrukcija da dobije moderniji izgled.

http://www.nezavisne.com/nedjeljne/vije ... odine.html
No, medjutim:
Srpskom konzorcijumu "Delta - Zekstra" koji je do petka, 27. februara, trebalo da plati tri miliona evra za kupovinu banjolučke Robne kuće "Boska", Vlada RS prolongirala je rok za plaćanje do 26. marta, rekao je direktor "Boske" Ljubomir Dakić.

- U dopisu koji je upravi "Boske" poslao vlasnik "Zekstre" Dragan Đurić navedeno je da traže da im se pomjeri rok za plaćanje, ali nema objašnjenja zbog čega to traže - rekli su u "Boski".

U skladu sa propisima krajnji rok da kupac uplati novac za robnu kuću najprije je bio 26. januar. U međuvremenu je srpski konzorcijum zbog ekonomske krize tražio da im Vlada Republike Srpske odgodi rok za plaćanje do 27. februara, a zatim i do 26. marta.

http://www.glassrpske.com/vijest/3/drus ... Boske.html
User avatar
b_fly
Posts: 13
Joined: 01/09/2009 18:11
Location: momentalno Zadar

#19 Re: Boska i Palas

Post by b_fly »

mejdan wrote:Pa to je uzas. Ostace grad bez duse. Nek sravne i Gospodsku ulicu i onda fakat imaju Novu Banjaluku kojoj i ime novo mogu dat'.....
U svim normalnim zemljama se nista staro ne rusi, vec se ogromna lova ulaze da se takve gradjevine sacuvaju.....
istina...

ne znam, ja se rasplakala... /boze mili, što mi dođe....../
ja banjaluku izjednačujem sa boskom.
meni je boska simbol cijele banjaluke...
to mi prvo padne na pamet: boska, gospodska, palas.

ne mogu zamislit da dođem u bl i ne vidim bosku, neću ni znat gdje sam došla, ni jesam li to ono u svojoj bl.....
User avatar
Haris.ba
Posts: 24399
Joined: 08/09/2005 20:08

#20 Re: Rusi se Boska !?

Post by Haris.ba »

b_fly wrote:ne znam, ja se rasplakala... /boze mili, što mi dođe....../
ja banjaluku izjednačujem sa boskom.
meni je boska simbol cijele banjaluke...
to mi prvo padne na pamet: boska, gospodska, palas.

ne mogu zamislit da dođem u bl i ne vidim bosku, neću ni znat gdje sam došla, ni jesam li to ono u svojoj bl.....
Isto su govorili za Sarajku(ocuvanje historije, arhitektonskog nasljedstva bla, bla), pa kad se napravi BBI skontasmo da to i nije toliko lose. Boska nije cudo arhitekture. Cak i kada se napravila bila je jedan od nefunkcionalnijih i ruznijih objekata iznutra. Arhitektonski nije nista specijalno da bi bila sacuvana. Cak je i poruzna.
User avatar
mondo bizarro
Posts: 62826
Joined: 16/07/2009 00:24
Location: sa yossarianom na pianosi

#21 Re: Rusi se Boska !?

Post by mondo bizarro »

zasad se još ništa ne renovira, unutra je prazno i tužno :(
User avatar
b_fly
Posts: 13
Joined: 01/09/2009 18:11
Location: momentalno Zadar

#22 Re: Rusi se Boska !?

Post by b_fly »

Haris.ba wrote:Isto su govorili za Sarajku(ocuvanje historije, arhitektonskog nasljedstva bla, bla), pa kad se napravi BBI skontasmo da to i nije toliko lose.
a mozda i bude tako i za bosku..... ali, ne znam, navika...
User avatar
anastasija
Posts: 249
Joined: 20/10/2009 01:49

#23 Re: Rusi se Boska !?

Post by anastasija »

Ja sam cula da Miskovic pravi neki TC.
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#24 Re: Rusi se Boska !?

Post by Dado dijasporitus »

Haris.ba wrote:
b_fly wrote:ne znam, ja se rasplakala... /boze mili, što mi dođe....../
ja banjaluku izjednačujem sa boskom.
meni je boska simbol cijele banjaluke...
to mi prvo padne na pamet: boska, gospodska, palas.

ne mogu zamislit da dođem u bl i ne vidim bosku, neću ni znat gdje sam došla, ni jesam li to ono u svojoj bl.....
Isto su govorili za Sarajku(ocuvanje historije, arhitektonskog nasljedstva bla, bla), pa kad se napravi BBI skontasmo da to i nije toliko lose. Boska nije cudo arhitekture. Cak i kada se napravila bila je jedan od nefunkcionalnijih i ruznijih objekata iznutra. Arhitektonski nije nista specijalno da bi bila sacuvana. Cak je i poruzna.
Slazem se. Boska je olicenje komunisticke arhitekture, sovjetskog konstruktivizma koja svojim oblikom prosto nasrce na trg i cini ga brisanim prostorom bez nekog prepoznatljivog ili logicnog oblika. Kontam da su mnogi odrasli uz nju pa im je postala poznata i neizbrisiva vizura ali ipak ona je izgradjena tek nakon zemljotresa sto je ipak ne cini nekim arhitektonskim nasljedjem.

S druge strane BBI centar je olicenje kica. Zapravo oblikovno i nije toliko los ali izbor zavrsnih materijala je katastrofalan. Za 10-15 godina ce izgledati kao najvece ruglo u Sarajevu u rangu Papagajke. U smislu trajnosti i izbora materijala Boska je daleko ispred BBI centra.
User avatar
mondo bizarro
Posts: 62826
Joined: 16/07/2009 00:24
Location: sa yossarianom na pianosi

#25 Re: Rusi se Boska !?

Post by mondo bizarro »

Post Reply