Rudnici u BIH - veliki potencijal koji konstantno propada

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

costacurta
Posts: 3510
Joined: 05/05/2005 08:25

#76 Re: Rudnici u BIH - veliki potencijal koji konstantno propad

Post by costacurta »

Ma nemam razloga da ti ne vjerujem, dapače.

Interesuje me, obzirom da nisam upućen, kakva je vlasnička struktura u RMUB? Ima li federalna vlada nekog udjela u vlasništvu, ako DA kako je moguća tolika samovolja lokalnih šerifa? Eto da nije foruma ne bi ni znao da se u kompaniji koja je jednim dijelom vlasništvo vlade prima 160 ljudi :shock: :-? .
Dobro sad, isto to je i u BHTelecomu, EP i drugim firmama koje su u većinski državnom vlasništvu, ali kod njih barem ako imaš dovoljno love :D možeš dobiti posao ČAK i u Sa, ali ovi hahari provincijalci ne daju tj. sve uradiše da ni aplikaciju ne možeš predati. Čuj 2 dana se predaju aplikacije :-) ?! Švico draga! :cry:
_đes_ba_
Posts: 70
Joined: 15/05/2013 00:03

#77 Re: Rudnici u BIH - veliki potencijal koji konstantno propad

Post by _đes_ba_ »

costacurta wrote:Ma nemam razloga da ti ne vjerujem, dapače.

Interesuje me, obzirom da nisam upućen, kakva je vlasnička struktura u RMUB? Ima li federalna vlada nekog udjela u vlasništvu, ako DA kako je moguća tolika samovolja lokalnih šerifa? Eto da nije foruma ne bi ni znao da se u kompaniji koja je jednim dijelom vlasništvo vlade prima 160 ljudi :shock: :-? .
Dobro sad, isto to je i u BHTelecomu, EP i drugim firmama koje su u većinski državnom vlasništvu, ali kod njih barem ako imaš dovoljno love :D možeš dobiti posao ČAK i u Sa, ali ovi hahari provincijalci ne daju tj. sve uradiše da ni aplikaciju ne možeš predati. Čuj 2 dana se predaju aplikacije :-) ?! Švico draga! :cry:
neznam koliko dana tačno je otvoren konkurs ,nego prva dva dana to svi ljudi završe predaju papire ,pa zbog toga sam rekao dva dana.. a što se tiče vlasništa ovakva je situacija..70% državno i 30% mali dioničari otprilike među kojima i veliki broj radnika ..prije par godina je bila masovna prodaja dionica ali je rukovodstvo rudnika malo poradilo na tome i na neki način je zaštićeno 70% državnog vlasništva od dalje prodaje .. a to što se tiče cifre 160 koja se sad prima , pa prije 4 mjeseca je primljeno 140 radnika rudara.. i u narednom periodu će biti zapošljavanja u rudniku jer je RMU banovići postao jedno stabilno preduzeće koje ima veoma ambiciozne planove ..a što se tiče zadnjeg konkursa prije 4 mjeseca vjeruj gotovo svi radnici su primljeni bez ikakvih štela ili kako ti kažeš da plate za mjesto.. jer ti sa štelama mogu se primiti i van konkursa ili na konkursu za koji niko nezna..
ali pazi u svim drugim rudnicima koji su u koncernu (samo RMU BANOVIĆI nije u koncernu)u FBIH niti je bila zapošljavanja zadnjih godina niti će ih biti u narednim godinama jer EP je vrlo stroga po tom pitanju i traži što veću produktivnost..možda kada i ostali rudnici stanu na noge uz pomoć EP možda krene i kod njih zapošljavanje ili će se čekati da veliki broj radnika ode u penziju :mrgreen: :mrgreen:
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#78 Re: Rudnici u BIH - veliki potencijal koji konstantno propad

Post by motorola01 »

_đes_ba_ wrote:
costacurta wrote:Ma nemam razloga da ti ne vjerujem, dapače.

Interesuje me, obzirom da nisam upućen, kakva je vlasnička struktura u RMUB? Ima li federalna vlada nekog udjela u vlasništvu, ako DA kako je moguća tolika samovolja lokalnih šerifa? Eto da nije foruma ne bi ni znao da se u kompaniji koja je jednim dijelom vlasništvo vlade prima 160 ljudi :shock: :-? .
Dobro sad, isto to je i u BHTelecomu, EP i drugim firmama koje su u većinski državnom vlasništvu, ali kod njih barem ako imaš dovoljno love :D možeš dobiti posao ČAK i u Sa, ali ovi hahari provincijalci ne daju tj. sve uradiše da ni aplikaciju ne možeš predati. Čuj 2 dana se predaju aplikacije :-) ?! Švico draga! :cry:
neznam koliko dana tačno je otvoren konkurs ,nego prva dva dana to svi ljudi završe predaju papire ,pa zbog toga sam rekao dva dana.. a što se tiče vlasništa ovakva je situacija..70% državno i 30% mali dioničari otprilike među kojima i veliki broj radnika ..prije par godina je bila masovna prodaja dionica ali je rukovodstvo rudnika malo poradilo na tome i na neki način je zaštićeno 70% državnog vlasništva od dalje prodaje .. a to što se tiče cifre 160 koja se sad prima , pa prije 4 mjeseca je primljeno 140 radnika rudara.. i u narednom periodu će biti zapošljavanja u rudniku jer je RMU banovići postao jedno stabilno preduzeće koje ima veoma ambiciozne planove ..a što se tiče zadnjeg konkursa prije 4 mjeseca vjeruj gotovo svi radnici su primljeni bez ikakvih štela ili kako ti kažeš da plate za mjesto.. jer ti sa štelama mogu se primiti i van konkursa ili na konkursu za koji niko nezna..
ali pazi u svim drugim rudnicima koji su u koncernu (samo RMU BANOVIĆI nije u koncernu)u FBIH niti je bila zapošljavanja zadnjih godina niti će ih biti u narednim godinama jer EP je vrlo stroga po tom pitanju i traži što veću produktivnost..možda kada i ostali rudnici stanu na noge uz pomoć EP možda krene i kod njih zapošljavanje ili će se čekati da veliki broj radnika ode u penziju :mrgreen: :mrgreen:
Da li su radnici kupovali dionice ili su ih dobili na ime nekog duga(dug po osnovu razlike u isplacenim platama i visine plate na osnovu kolektivnog ugovora-nesto slicno je propalo u EP)?
_đes_ba_
Posts: 70
Joined: 15/05/2013 00:03

#79 Re: Rudnici u BIH - veliki potencijal koji konstantno propad

Post by _đes_ba_ »

motorola01 wrote:
_đes_ba_ wrote:
costacurta wrote:
Da li su radnici kupovali dionice ili su ih dobili na ime nekog duga(dug po osnovu razlike u isplacenim platama i visine plate na osnovu kolektivnog ugovora-nesto slicno je propalo u EP)?
vjeruj da neznam... svi u rudniku prije rata su dobijali te dionice džaba..neznam kako je to išlo te treba neko iskusniji da objasni ..2000-2003 je bili masovno prodavanje tih dionica..ljudi su zalazili od kuće do kuće gdje god su živjeli rudari i to kupovali..cijena je bila kako me sjećanje služi nekih 50KM u prosjeku po dionici i svaki radnik je zarađivao od prodaje u prosjeku nekih 15 000 KM ali je cijena kasnije puno porasla tako da su se mnogo zeznuli
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#80 Re: Rudnici u BIH - veliki potencijal koji konstantno propad

Post by motorola01 »

_đes_ba_ wrote:
motorola01 wrote:
_đes_ba_ wrote:
Da li su radnici kupovali dionice ili su ih dobili na ime nekog duga(dug po osnovu razlike u isplacenim platama i visine plate na osnovu kolektivnog ugovora-nesto slicno je propalo u EP)?
vjeruj da neznam... svi u rudniku prije rata su dobijali te dionice džaba..neznam kako je to išlo te treba neko iskusniji da objasni ..2000-2003 je bili masovno prodavanje tih dionica..ljudi su zalazili od kuće do kuće gdje god su živjeli rudari i to kupovali..cijena je bila kako me sjećanje služi nekih 50KM u prosjeku po dionici i svaki radnik je zarađivao od prodaje u prosjeku nekih 15 000 KM ali je cijena kasnije puno porasla tako da su se mnogo zeznuli
U EP poslije rata nisu vrijedile te kupljene dionice prije rata, pa mi bas i nije jasno kako su te vrijedile. A sto se tice ovog duga po osnovu neisplacenih plata dogovorenih kolektivinim ugovorom u EP, kako sam cuo, sve su ih izdigli(a u pitanju su bile velike pare), pa zato i pitam jesu li radnici dobili te dionice ili su ih kupovali?!
_đes_ba_
Posts: 70
Joined: 15/05/2013 00:03

#81 Re: Rudnici u BIH - veliki potencijal koji konstantno propad

Post by _đes_ba_ »

motorola01 wrote:
_đes_ba_ wrote:

U EP poslije rata nisu vrijedile te kupljene dionice prije rata, pa mi bas i nije jasno kako su te vrijedile. A sto se tice ovog duga po osnovu neisplacenih plata dogovorenih kolektivinim ugovorom u EP, kako sam cuo, sve su ih izdigli(a u pitanju su bile velike pare), pa zato i pitam jesu li radnici dobili te dionice ili su ih kupovali?!
[/quote]


Ma to za dionice što sam rekao je 100% tačno..znam amidža mi je dopio 16 000 KM a i svi ostali radnici ..Te dionice nemaju veze sa dugovanjima rudnika na osnuvu plata u periodu rata i posle rata.. uredu je da radnici traže svoja prava ali su neki od radnika i više nego bezobrazni ..rudnici su sa radnicima dogovorili taj kolektivni ugovor i isplatili od 3000-10 000 KM zavisno od rudnika koji je kako dogovorio..RMU banovići je isplaćivao 10 000 KM po zaposlenom i sa svim radnicima je potpisan kolektivni ugovor da ne tuže rudnik i svi su dobili te pare u 2011 godini.. eh sad u Banovićima ti je stranka svetinja ..pošto SDA drži rudnik i ima apsolutnu glasačku potporu oko 75% .. SDP je napravio svoj sindikat i oko njega okupio oko 200 zaposlenih od 2800 zaposlenih...i tih 200 radnika je tužilo rudnik i dobilo presudu i sada im se treba isplatiti po 60 000 svakom..što je ukupno za njih 200 radnika oko 8-9 mil maraka..ta je suma tako velika zbog kamate.. to je sramota ..znači malo im je bilo 10 000 KM hoće oni još .. to su mogli uraditi svi rudari i dobiti te pare ali rudnik bi onda definitivno stao propao jer nemože naći tako veliki pare jer to bi bila suma na desetine miliona KM ..rudnik je molio te što su tužili da uzmu 10 000KM kao i svi ostali rudari i da nebude problema u poslovanju ali oni na to nisu pristali ..rudnik im je zauzvrat obećao da dokle god bude rudnik radio ti što su tužili i njihove porodice i njihova dvadesta koljena neće biti zaposlena nikada u rudniku ...
iz zadnje klupe
Posts: 936
Joined: 27/07/2012 18:10

#82 Re: Rudnici u BIH - veliki potencijal koji konstantno propad

Post by iz zadnje klupe »

Ovi što su po Rudnicima tužili Rudnik treba pootpuštat' bez milosti, koja je to nezasitna bagra...

Evo da objasnim o čemu se radi...

U rudnicima je bila ,haj'd recimo, u odnosu na prosjek u BIH solidne plate, e sad skupe se sindikati i rekn'u, trebala je bit minimalno 1500 KM po zaposlenom, i neko iz vlade to potpiše.

E sad sindikati traže retroaktivno tu razliku para za zadnjih 5 godina.

Pošto se radi o ogromnim milionskih iznosima gdje bi po radniku cifra razlike iznosila i po 60.000 KM, i to bi ukopalo i zatvorilo rudnike , mozda i i pod ključ, predložili su isplate u iznosima 5000-10000 Km po rudaru u zamjenu da potpišu da se odriču ovog iznosa od 60.000 i da neće tužiti Rudnik.

Uzimajući u obzir da su rudari cijelo vrijeme imali redovne i solidne plate, i ta čitava strka oko kolektivnog je bila ujdurma sindikata a ne realnih mogućnosti rudnika da to isplate ( rudnici nisu na budžetu već žive od onog što zarade) to je bila više nego poštena ponuda.

Većina rudara je prihvatila ali našlo se i one bagre koja je tužila rudnik ( za divno čudo uglavnom najveću neradnici) i svi su dobili sporove.
_đes_ba_
Posts: 70
Joined: 15/05/2013 00:03

#83 Re: Rudnici u BIH - veliki potencijal koji konstantno propad

Post by _đes_ba_ »

iz zadnje klupe wrote:Ovi što su po Rudnicima tužili Rudnik treba pootpuštat' bez milosti, koja je to nezasitna bagra...

Evo da objasnim o čemu se radi...

U rudnicima je bila ,haj'd recimo, u odnosu na prosjek u BIH solidne plate, e sad skupe se sindikati i rekn'u, trebala je bit minimalno 1500 KM po zaposlenom, i neko iz vlade to potpiše.

E sad sindikati traže retroaktivno tu razliku para za zadnjih 5 godina.

Pošto se radi o ogromnim milionskih iznosima gdje bi po radniku cifra razlike iznosila i po 60.000 KM, i to bi ukopalo i zatvorilo rudnike , mozda i i pod ključ, predložili su isplate u iznosima 5000-10000 Km po rudaru u zamjenu da potpišu da se odriču ovog iznosa od 60.000 i da neće tužiti Rudnik.

Uzimajući u obzir da su rudari cijelo vrijeme imali redovne i solidne plate, i ta čitava strka oko kolektivnog je bila ujdurma sindikata a ne realnih mogućnosti rudnika da to isplate ( rudnici nisu na budžetu već žive od onog što zarade) to je bila više nego poštena ponuda.

Većina rudara je prihvatila ali našlo se i one bagre koja je tužila rudnik ( za divno čudo uglavnom najveću neradnici) i svi su dobili sporove.
drago mi je da se slažemo da je to nezahvalna bagra, ti koji su tužili ...znači rudnik je krenuo da posluje dobro imaju redovno plate prosjek 950KM , regres 800KM ulaže se u novu opremu sve ide kako treba i onda dođe 200 ljudi kojima je stranka dala jasne ciljeve i oni hoće da sve to pokvare..već sam rekao da je u RMU BANOVIĆI 2600 radnika prihvatilo 10 000 KM kao dogovor sa rudnikom i rudnik je to isplatio odmah a ostalih 200 radnika koji rade onako kako im se kaže ne misleći ni na kakvu budućnost je tužilo rudnik i dobilo presudu i rudnik sada njima treba da isplati ukupno 8-9 mil ...i što je najgore tim ljudima se nemože dati otkaz oni će i dalje raditi sa ostalim rudarima
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#84 Re: Rudnici u BIH - veliki potencijal koji konstantno propad

Post by motorola01 »

Kazu da je nesto slicno bilo i u EP ali su njih prevarili. Navodno su umjesto tih para mogli dobiti i dionice ali su ih nesto zeznuli. Valjda su ih razvlacili godinama i na kraju prevarili(navodno doslo do zastare tih dugova EP prema radnicima i nisu rijesili na vrijeme,a sad ne mogu ni tuziti). Kazu da je i tu po radniku bila cifra od 15-20 000KM i vise, ali ih prevedose žedne preko vode...
_đes_ba_
Posts: 70
Joined: 15/05/2013 00:03

#85 Re: Rudnici u BIH - veliki potencijal koji konstantno propad

Post by _đes_ba_ »

ova elektroprivreda gura svaku investiciju u medije da se odmah pohvali :mrgreen:

http://www.klix.ba/biznis/investicije/r ... /130522128

ali neka samo neka ulažu više je i vrijeme..čini mi se da ova mašina za izradu bušotina ima veće "kapacitete" mogućnosti od onih koji su potrebne za naše PK ..po ovim podacima to je odličan stroj i sigurno ima veliku produktivnost i ovakav jedan dovoljan je za potrebe RMU KAKANJ ...onda što se tiče ostalog navedenog ulaganja to su odlični planovi EP samo da ih još ispoštuju do kraja
iz zadnje klupe
Posts: 936
Joined: 27/07/2012 18:10

#86 Re: Rudnici u BIH - veliki potencijal koji konstantno propad

Post by iz zadnje klupe »

Jos samo kad bi se kako riješili parnih lokomotiva kojih nema više nigdje u Evropi, inače po osnovi njih imamo masu "turista" iz Zapadne Evrope koje dolaze da se slikaju i da se provozaju, mahom sa tehničkih univerziteta, dolaze profesori sa studentima da vide i to čudo praistorijsko :lol:
User avatar
akcid
Posts: 1901
Joined: 09/04/2013 13:49
Location: Sarajevo

#87 Re: Rudnici u BIH - veliki potencijal koji konstantno propad

Post by akcid »

cyprus wrote:Može li neko napisat koji su sve rudnici u BiH aktivni... Ja imam spiskove nalazišta raznih metala i nemetala, ali me interesuje šta se od toga sve vadi...

Jesu li tajna ti tvoji rudnici, taj spisak nalazišta metala i nemetala u BiH, bi li ih mogao postaviti na uvid?

Iz kojeg perioda datiraju, ko su im autori?
_đes_ba_
Posts: 70
Joined: 15/05/2013 00:03

#88 Re: Rudnici u BIH - veliki potencijal koji konstantno propad

Post by _đes_ba_ »

iz zadnje klupe wrote:Jos samo kad bi se kako riješili parnih lokomotiva kojih nema više nigdje u Evropi, inače po osnovi njih imamo masu "turista" iz Zapadne Evrope koje dolaze da se slikaju i da se provozaju, mahom sa tehničkih univerziteta, dolaze profesori sa studentima da vide i to čudo praistorijsko :lol:
e drug mislim da tu nisi upravu..možeš li reći konkretno za koji rudnik misliš i gdje dolaze turisti... u svim rudnicima se koriste standardne dizelke (dizelske lokomotive) i koliko ja znam parnih lokomotiva nema ni u jednom rudniku a da su još rade da ima nešto od njih osim u RMU Banovići... te parne lokomotive su bile tu u gradu izložene kao "ukras" ali međutim vremenom ih je pojela korozija i totalno su propale i tako su niz godina stojale tu u gradu ... ali onda su u rudniku došli na ideju za ih obnove i uz lokomotiva da naprave dva vagona za prevoz putnika..to je sve završeno prije neke 3 godine i od tad u banoviće svake godine dolaze iz raznih dijelova svijeta ljubitelji lokomotiva i to slikaju..to možete naći na YOUTUBE ima par snimaka ..onda se došlo na ideju da se zaradi na toj vrsti turizma i da se privuče veliki broj turista uz pokretanje jednog velikog projekta koji je već 30% hajmo reći urađen..ali o tome drugi put ako se tema nametne ili ako bude koga zanimalo
User avatar
akcid
Posts: 1901
Joined: 09/04/2013 13:49
Location: Sarajevo

#89 Re: Rudnici u BIH - veliki potencijal koji konstantno propad

Post by akcid »

iz zadnje klupe wrote:Jos samo kad bi se kako riješili parnih lokomotiva kojih nema više nigdje u Evropi...
Prije da se riješimo uglja i izgaranja uglja u domaćinstvima i posebno u termoelektranama. Ako već BiH posjeduje velike količine podzemnog plina, treba sve resurse i sve pare preusmjeriti u istraživanja i utvrđivanje količina i eksploataciju plina - ekološki čistog goriva.

RS planira izgradnju TE Stanari, ogromnog kapaciteta. Da li je iko napravio elaborat, istražio ekološku štetu koju će prouzročiti izgaranje ogromnih količina nekvalitetnog uglja iz rudnika Stanari?

Poznato je da vazdušne struje u BiH dolaze sa zapadne strane i idu ka istoku. To znači i da bi najveći dio dimnih ugljenih čestica i prljavštine odlazio ka istoku BiH, prema Zenici i Sarajevu, području BiH koje je najgušće naseljeno.

Da li je neophodna izgradnja TE Stanari, može li potreba za el. energijom biti zamijenjena izgradnjom pogona za proizvodnju obnovljive energije, vjetroelektrana ili masom solarnih elektrana?
_đes_ba_
Posts: 70
Joined: 15/05/2013 00:03

#90 Re: Rudnici u BIH - veliki potencijal koji konstantno propad

Post by _đes_ba_ »

akcid wrote:
iz zadnje klupe wrote:Jos samo kad bi se kako riješili parnih lokomotiva kojih nema više nigdje u Evropi...
Prije da se riješimo uglja i izgaranja uglja u domaćinstvima i posebno u termoelektranama. Ako već BiH posjeduje velike količine podzemnog plina, treba sve resurse i sve pare preusmjeriti u istraživanja i utvrđivanje količina i eksploataciju plina - ekološki čistog goriva.

RS planira izgradnju TE Stanari, ogromnog kapaciteta. Da li je iko napravio elaborat, istražio ekološku štetu koju će prouzročiti izgaranje ogromnih količina nekvalitetnog uglja iz rudnika Stanari?

Poznato je da vazdušne struje u BiH dolaze sa zapadne strane i idu ka istoku. To znači i da bi najveći dio dimnih ugljenih čestica i prljavštine odlazio ka istoku BiH, prema Zenici i Sarajevu, području BiH koje je najgušće naseljeno.

Da li je neophodna izgradnja TE Stanari, može li potreba za el. energijom biti zamijenjena izgradnjom pogona za proizvodnju obnovljive energije, vjetroelektrana ili masom solarnih elektrana?

ako dođemo do plina doći ćemo i do nafte ali tu temu ćemo ostaviti jer sve je to upitno i načekaćemo da krene eksploatacija tih sirovina...nego da se ja vratim na našu realnu budućnost ugalj :mrgreen:
e ovako što se tiče TE stanari to će biti jedna od modernih TE koja će zagađivanje okoliša svesti na minimum.. a što se tiče ostalih termoelektrana... prije par godina je EU donijela zakon da ga tako nazovemo po kojem sve termoelektrane od 2018 godine moraju biti "ekološki čiste" naravno ne potpuno čiste ali emisija štetnih gasova će se svesti na minimum..da bi TE postigle da ne zagađuju okoliš mora se raditi odsumporavanje uglja ..to se radi pomoći krečnjaka koji se zajedno sa ugljem spaljuje i eliminiše sve štetne gasove .. TE koje do 2018 tu ne urade morat će prestati sa radom ..
što se tiče obnovljivih izvora solarna energija je još neisplativa za nas , jer imamo puno neiskorištenih hidropotencijala i sve će se ulagati u taj potencijal dok se on u potpunosti ne iskoristi i tek onda možemo razmišljati o solarnoj energiji...
što se tiče vjetro parkova na tome već rade u EP i to će se početi pomalo iskorištavati na onim mjestima koja imaju najveće potencijale

http://www.elektroprivreda.ba/stranica/ ... podvelezje
User avatar
akcid
Posts: 1901
Joined: 09/04/2013 13:49
Location: Sarajevo

#91 Re: Rudnici u BIH - veliki potencijal koji konstantno propad

Post by akcid »

_đes_ba_ wrote:... što se tiče TE stanari to će biti jedna od modernih TE koja će zagađivanje okoliša svesti na minimum..

Je li to ti misliš da su u BiH sve sami idioti pa ne znaju da TE Stanari nema ekološku studiju o (ne)štetnom uticaju izgaranja uglja po okoliš? Dijete drago, imaš li pojma ikako o čemu pišeš, ili samo slijepo prepisuješ napisanu baljezgariju kreatora vlastitih interesa i energetskog lobija :-) :-) :(
_đes_ba_
Posts: 70
Joined: 15/05/2013 00:03

#92 Re: Rudnici u BIH - veliki potencijal koji konstantno propad

Post by _đes_ba_ »

akcid wrote:
_đes_ba_ wrote:... što se tiče TE stanari to će biti jedna od modernih TE koja će zagađivanje okoliša svesti na minimum..

Je li to ti misliš da su u BiH sve sami idioti pa ne znaju da TE Stanari nema ekološku studiju o (ne)štetnom uticaju izgaranja uglja po okoliš? Dijete drago, imaš li pojma ikako o čemu pišeš, ili samo slijepo prepisuješ napisanu baljezgariju kreatora vlastitih interesa i energetskog lobija :-) :-) :(
hajde neka ti znaš o čemu pišeš :-) ..ne raspravljao se ja sa tobom :-) zašto bi ja dodika hvalio :-) , ja ti samo govorim šta je budućnost termoelektrana i toga se moraju svi pridržavati pa tako i TE STANARI ...
User avatar
JOINT_1921
Posts: 2113
Joined: 22/06/2012 16:03
Location: Grbavica

#93 Re: Rudnici u BIH - veliki potencijal koji konstantno propad

Post by JOINT_1921 »

Elektrana, ko elektrana, mora zagadjivati... Mi u BiH nismo ni blizu dozvoljene norme emisija u atmosferu pa samim tim i ne placamo tim nekakvim evroskim fondovima, vec nama placaju jer se njima broji sto koriste taj nas "slobodni prostor" za svoje emisije... Ako moze dakle Njemacka i ostale velike privredne zemlje (pa i kod nas Zenica i sl) zivjeti i pored 10 puta veceg zagadjenja, onda ne vidim neki veliki problem u izgradnji termoelektrane, a narocito u ovakvoj drzavi gdje imamo pola miliona nezaposlenih, privreda u djavlu, a struja i zarada od struje su itekako znacajni...

đes_ba, nije tacno to sto pricas za odsumporavanje i da ce se zatvarati termoelektrane do 2018...

SOlarne elektrane u BiH su sa svih aspekata izuzetno nepovoljne :lol:

Raspitao sam se oko uglja koji dolazi... Analize vagona se vrse svaki dan od strane vanjskog saradnika koji taj posao obavlja za TE Tuzla, a oni mogu njih kontrolisati povremeno ako sumnjaju da nesto nije uredu...
Toplotna moc lignita iz Kreke je 9000 i uvijek je ista, mada to nije moguce i tu ima malverzacija jer da je tolika to bi bilo odlicno... Znaci ispod 9000 je toplotna moc, a ta ista je i zagarantovana ugovorom... Ako dodje ugalj losije kvalitete on se vraca ili se ne placa pa se mijesa sa mrkim, a nekad se i plati, zavisi od vise faktora... Kada vrate taj losi ugalj, ovi u rudnicima opet zaebu pa uvaljuju u turama jedan po jedan vagon svaki dan...
_đes_ba_
Posts: 70
Joined: 15/05/2013 00:03

#94 Re: Rudnici u BIH - veliki potencijal koji konstantno propad

Post by _đes_ba_ »

JOINT_1921 wrote:Elektrana, ko elektrana, mora zagadjivati... Mi u BiH nismo ni blizu dozvoljene norme emisija u atmosferu pa samim tim i ne placamo tim nekakvim evroskim fondovima, vec nama placaju jer se njima broji sto koriste taj nas "slobodni prostor" za svoje emisije... Ako moze dakle Njemacka i ostale velike privredne zemlje (pa i kod nas Zenica i sl) zivjeti i pored 10 puta veceg zagadjenja, onda ne vidim neki veliki problem u izgradnji termoelektrane, a narocito u ovakvoj drzavi gdje imamo pola miliona nezaposlenih, privreda u djavlu, a struja i zarada od struje su itekako znacajni...

đes_ba, nije tacno to sto pricas za odsumporavanje i da ce se zatvarati termoelektrane do 2018...
evo pročitaj ovoo...nisam mogao bolji primjer naći ali može i ovo. negdje u sredini teksta se nalazi potvrda ovog što ja pričam

http://serbia-energy.com/sr/2012/09/dor ... i-u-tentu/

ja sam prije 4 mjeseca tačnije tamo krajem januara bio u kaknju na jednom od najvećih kamenoloma u BIH ..oni imaju jako kvalitetan krečnjak od koga prave beton i asfalt i te proizvode trenuto koristi za radova na autocesti .. pošto će autocesta se izgraditi a kamenolom ostaje oni su dobili kao neku garanciju da će taj kamenolom nabavljati potrebne frakcije za TE KAKANJ kada ona za to bude spremna a mora biti do 2018 , znači na kamenolomu se već radi na projektovanju proširenja , zaliha i laganom nabavljanju opreme ..
User avatar
JOINT_1921
Posts: 2113
Joined: 22/06/2012 16:03
Location: Grbavica

#95 Re: Rudnici u BIH - veliki potencijal koji konstantno propad

Post by JOINT_1921 »

Opet nisi u pravu... Sa tih sam prostora, taj kamenolom prije svega sluzi za potrebe cementare pa tek manji dio za autoputeve... Drugo, pise da u zemljama EU nece smjeti biti elektrana koje emituju sumpor, a koliko znam u EU nismo... Trece, znas li ti otprilike kolika je investicija odsumporavanje ??? Jel znas kolika bi ta investicija bila za 4 bloka (do tad vjerovatno za 2 koja ce ostati u radu) za samo jednu elektranu, a imamo ih 4 ? Nove elektrane ce se projektovati sa odsumporavanjem, a Stanari npr. mislim da nece, ali nisam siguran... Dalje, tebi niko ne moze narediti da zatvoris elektranu jer se ti pitas, tvoje je, dakle mozes samo placati neke kazne ako je tvoja zemlja potpisnik protokola nekog... Znaci pusti suplju, nema teoretske sanse da ce elektrane u BiH do 2018 imati odsumporavanje...
_đes_ba_
Posts: 70
Joined: 15/05/2013 00:03

#96 Re: Rudnici u BIH - veliki potencijal koji konstantno propad

Post by _đes_ba_ »

JOINT_1921 wrote:Opet nisi u pravu... Sa tih sam prostora, taj kamenolom prije svega sluzi za potrebe cementare pa tek manji dio za autoputeve... Drugo, pise da u zemljama EU nece smjeti biti elektrana koje emituju sumpor, a koliko znam u EU nismo... Trece, znas li ti otprilike kolika je investicija odsumporavanje ??? Jel znas kolika bi ta investicija bila za 4 bloka (do tad vjerovatno za 2 koja ce ostati u radu) za samo jednu elektranu, a imamo ih 4 ? Nove elektrane ce se projektovati sa odsumporavanjem, a Stanari npr. mislim da nece, ali nisam siguran... Dalje, tebi niko ne moze narediti da zatvoris elektranu jer se ti pitas, tvoje je, dakle mozes samo placati neke kazne ako je tvoja zemlja potpisnik protokola nekog... Znaci pusti suplju, nema teoretske sanse da ce elektrane u BiH do 2018 imati odsumporavanje...

opet smo počeli bez potrebnu raspravu .. ti si toliko ubijeđen da se neće raditi odsumporavanje kao da ti o tome odlučuješ ,zašto se toliko suprostavljaš svemu što ja napišem , ja sve što pišem je realno ima neku podlogu što znači da će biti nešto od toga...evo ti pročitaj ovo i nadam se da ćeš se početi slagati sa mojim stavovima stavovima

http://www.avaz.ba/vijesti/teme/termoel ... a-energije


ehh što se tiče kamenoloma kad tako dobro poznaješ taj kraj onda bi trebao znati da se za potrebe cementare koristi kamen sa kamenoloma ribnica i ja mislim da se isključivo samo za cementaru koristi...od tog kamenoloma možda nekih 2 km nalazi se još jedan kamenolom u privatnom vlasništvu sa godišnjom proizvodnjom(preradom) 500 000 tona kamena sa svojom asfaltnom bazom i betonarom i sa tog kamenoloma ti proizvodi idu za potrebe autoceste .. također gore što sam naveo za TE veže se za ovaj kamenolom jer imaju jako dobar kvalitet krečnjaka ... i znači na ovom kamenolomu se već rade lagano pripreme i pomalo se ulaže da budu spremi za isporuku velikih količina za TE
User avatar
JOINT_1921
Posts: 2113
Joined: 22/06/2012 16:03
Location: Grbavica

#97 Re: Rudnici u BIH - veliki potencijal koji konstantno propad

Post by JOINT_1921 »

Buraz, zato sto nisi realan, nemam nista protiv tebe, vidim da zelis dobro, ali iznosis ne-istine koje je tebi neko pogresno prenio i pricao ti nekakve bajke i lazi... O nekakvim elektranama u Banovicima, o zatvaranju elektrana za 5 godina, itd. da se sada ne vracam na prosle postove...
Moguce je da se priprema odsumporavanje na novom bloku elektrane u Kaknju, a u Tuzli novi blok koji se treba praviti je planiran sa odsumporavanjem... Mogu nam uvesti zabranu izvoza el. energije iz onih elektrana, odnosno blokova koji nemaju sistem odsumporavanja, ali si rekao da ce zatvoriti elektranu sto je apsolutni nonsense... ;) U tom linku sto si postavio lik je rekao da je moguce, ali se to nece desiti, jer pratim trendove, znam kako se krecu stvari.. Vidi sta je zakljuceno po protokolu u Kyotu, kakvi su planovi obecani a to nije ni blizu realizacije, dakle i ovo nije realan plan.. Vidis kakva je kriza, fali energije a trziste raste... Ako je moglo sa sumporom 50 godina moze i nastaviti jer nasa drzava ima tih rezervi u emisijama koliko hoces... Ja ti kazem da je to preskupo, reda 500.000.000 KM za jednu elektranu, sto potvrdjuje i onaj tvoj link gdje kaze:
Reč je o izgradnji sistema odsumporavanja dimnih gasova u TENT A, za koji je od japanske vlade dobijeno 250 miliona evra
...

Uvijek su se postavljali nerealni ciljevi da bi se isti barem djelimicno ispunili... Na protokolu u Kyotu je receno da sve termoelektrane trebaju biti zatvorene do 2020, a pogledaj kakva je situacija, i ja ti kazem da nema sanse da se to desi, jer sa tim parama sto bi ulozili u to mozemo napraviti jos 2 bloka i remontovati sve postojece...
User avatar
akcid
Posts: 1901
Joined: 09/04/2013 13:49
Location: Sarajevo

#98 Re: Rudnici u BIH - veliki potencijal koji konstantno propad

Post by akcid »

_đes_ba_ wrote:... ehh što se tiče kamenoloma kad tako dobro poznaješ taj kraj onda bi trebao znati da se ..od tog kamenoloma možda nekih 2 km nalazi se još jedan kamenolom u privatnom vlasništvu ..
U BiH ne postoji kamenolom u privatnom vlasništvu, postoje infrastrukturni objekti, oprema, i sl. ali kamenolom - ne!
_đes_ba_
Posts: 70
Joined: 15/05/2013 00:03

#99 Re: Rudnici u BIH - veliki potencijal koji konstantno propad

Post by _đes_ba_ »

nisam ja rekao da će se u svim TE napraviti to odsumporavanje uglja tačno do 2018 nego da je to jednostavno naša realnost koja nas čeka ..mi jesmo bosna u kojoj je sve moguće tako da ništa me ne čudi ...daj da malo pričamo o pozitivim stvarima nemoraš svaku moju priču odmah kontrirati ..
_đes_ba_
Posts: 70
Joined: 15/05/2013 00:03

#100 Re: Rudnici u BIH - veliki potencijal koji konstantno propad

Post by _đes_ba_ »

akcid wrote:
_đes_ba_ wrote:... ehh što se tiče kamenoloma kad tako dobro poznaješ taj kraj onda bi trebao znati da se ..od tog kamenoloma možda nekih 2 km nalazi se još jedan kamenolom u privatnom vlasništvu ..
U BiH ne postoji kamenolom u privatnom vlasništvu, postoje infrastrukturni objekti, oprema, i sl. ali kamenolom - ne!
drug ulijećeš na temu i lupaš ko maksim po diviziji ..zna se na šta se misli privatni kamenolom..
ja od države kupim 5 hektara zemlje i tu kopam šta mi je volja a državi uredno plaćam koncesije i svi sretni ...
uostalom volio bih od tebe čuti kako bi ti nazvao takav jedan kamenolom .. :mrgreen:
Post Reply