Rudnici u BIH - veliki potencijal koji konstantno propada

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

_đes_ba_
Posts: 70
Joined: 15/05/2013 00:03

#1 Rudnici u BIH - veliki potencijal koji konstantno propada

Post by _đes_ba_ »

pozzdravv .. e ovako volio bih da vidim ima li ovdje forumaša koji vole rudarstvo ili možda rade u nekim rudarskim pogonima pa da raspraljamo uopšte o budućnosti rudarstva u BIH ...
Današnje stanje u rudnicima je na ivice katastrofe ..većina rudnika ne uplaćuje nikakve naknade državi na osnovu koncesija i ostalih obaveza ..rudnici posluju sa velikim gubicima. slabo se ulaže u novu opremu u modernizaciju tako da nema ni povećanja proizvodnje .. jedino što je u ovome svemu pozitivno jeste da su plate redovne ali do kada pitannje je
zulfikar2
Posts: 34
Joined: 22/04/2013 23:47

#2 Re: Rudnici u BIH - veliki potencijal koji konstantno propad

Post by zulfikar2 »

_đes_ba_ wrote:pozzdravv .. e ovako volio bih da vidim ima li ovdje forumaša koji vole rudarstvo ili možda rade u nekim rudarskim pogonima pa da raspraljamo uopšte o budućnosti rudarstva u BIH ...
Današnje stanje u rudnicima je na ivice katastrofe ..većina rudnika ne uplaćuje nikakve naknade državi na osnovu koncesija i ostalih obaveza ..rudnici posluju sa velikim gubicima. slabo se ulaže u novu opremu u modernizaciju tako da nema ni povećanja proizvodnje .. jedino što je u ovome svemu pozitivno jeste da su plate redovne ali do kada pitannje je
Zavisi na koje rudnike misliš?
Rudnici uglja, boksita, željeza?
_đes_ba_
Posts: 70
Joined: 15/05/2013 00:03

#3 Re: Rudnici u BIH - veliki potencijal koji konstantno propad

Post by _đes_ba_ »

da to sam zaboravio..mislim na rudnike uglja mada stanje i u rudnicima ostalih ruda nije ništa bolje
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#4 Re: Rudnici u BIH - veliki potencijal koji konstantno propad

Post by talić »

Sve velike državne gubitaše je trebalo davno privatizirati pa ne bi dugovali milijardu maraka doprinosa i poreza.
Ako već moramo hraniti političare ne moramo parazite i nesposobnjakoviće u javnim preduzećima, agencijama i ostalim izmišljenim institucijama "od javne koristi".
Ja bi željeznice i rudnike dao za jednu marku ozbiljnom ponuđaču koji bi bio spreman investirati par milijardi maraka.
Zamisli PK radnik u rudniku Kakanj ima platu preko hiljadu maraka a VK radnik na građevini ( kojem posao nije ništa lakši) ima pola od toga.
Dođosmo do apsurdne situacije da rudnik više nije kazna za loše učenike nego čovjek daje mito da bi se u rudnik zaposlio. :lol:
_đes_ba_
Posts: 70
Joined: 15/05/2013 00:03

#5 Re: Rudnici u BIH - veliki potencijal koji konstantno propad

Post by _đes_ba_ »

ma neznam ja i nisam baš za te privatizacije . Ipak je rudarstvo osovna grana u privredi u kojoj je veoma lahko poslavati kako treba samo je potrebno postaviti prave ljude na čelo . Pogledaj dodik je i rudnike i termoelektrane privatizirao pa onda oni rade šta hoće i ubiru dobru zaradu a državi ide samo sića od koncesija .. i ti privatnici uopšte ne brinu za radnike niti ima novih zapošljavanja .sa minimumom radne snage hoće da imaju što veću produktivnost .. u toku sam i pratim sve rudnike u federaciji i mogu da kažem da su RMU BANOVIĆI jedan pozitivan primjer kako treba da se vodi rudnik ..zadnjih godina se posluje pozitivno. evo zadnju godinu su završili sa 1,8 mil dobiti . prije dva mjeseca primljeno je novih 160 radnika , a ovog mjeseca je u planu primanje još toliko jer je potrebna radna snaga za mehanizovano široko čelo koje se ovih dana montira u jami i koje je jedna od najvećih investicija vrijedna 20 mil i to je sve RMU banovići postigao bez ičije pomoći .RMU Banovići ne duguje niti marke državi na ime koncesija i ostalih poreza ..trenutno zapošljava oko 2800 ljudi koji imaju veoma dobre plate koje su redovne . na površinskim kopovima je skoro sve nova oprema kupljena zadnjih godina u koju je investirano desetine miliona ..naravno sve je ovo rezultat dobrih poslovnih ljudi na čelu rudnika ..ovih dana su završni pregovori oko izgradnje termoelektrane u banovićima tako da sve je to rezultat da sve može kad se hoće i da možemo mi to samo bez stranaca koji će da nam uzimaju pare
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#6 Re: Rudnici u BIH - veliki potencijal koji konstantno propad

Post by talić »

Ne kažem ja da firma u državnom vlasništvu ne može pozitivno poslovati ali,.....
Koliko se ja sjećam i rudnik Banovići je godinama poslovao loše jer se nije mogao oteti stranačkom upravljanju i kriminalcima. Površinski kop je mnogo jeftina eksploatacija nego jamska i trebao bi biti jako profitabilan.
Zato je jednostavnije privatizirati sve a onda radnike zaštititi ugovorima a državu namiriti kroz doprinose, poreze i koncesije.
_đes_ba_
Posts: 70
Joined: 15/05/2013 00:03

#7 Re: Rudnici u BIH - veliki potencijal koji konstantno propad

Post by _đes_ba_ »

ma ovo je bosna naravno da se svodi sve na stranku. :-D ..u rudniku banovići tamo do 2002-2004 SDP je bio na čelu rudnika i rudnik je bio jedan od najgorih u BIH ,bila su ogromna dugovanja prema državi oprema je bila svedena na minimum samo na ono što je bilo prije rata , plate slabe jedva prosjek 400-500 KM onda je SDA preuzela rudnik i drži ga dan danas ..u prosjeku plata je rasla oko 11% godišnje i popela se na nekih 950 maraka danas , za opremu i mehanizaciju već sam govorio da je puno uloženo i da danas imamo jedan moderan rudnik ,,
SDA je preuzimanjem rudnika ispunila očekivanja građana i zato na svakim izborima ima apsolutnu podršku gdje 75% građana banovića glasa za SDA ..to je najbolji prosjek u čitavoj BIH mislim
a to što govoriš da je površinska exploatacija jeftinija od jamske nema to veze .. jer ako je ugalj puno dubok jednostavno nije isplativo raditi površinski i skidati slojeve do te neke dubine zato na takvim ležištima ide jama ..
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#8 Re: Rudnici u BIH - veliki potencijal koji konstantno propad

Post by motorola01 »

_đes_ba_ wrote:ma neznam ja i nisam baš za te privatizacije . Ipak je rudarstvo osovna grana u privredi u kojoj je veoma lahko poslavati kako treba samo je potrebno postaviti prave ljude na čelo . Pogledaj dodik je i rudnike i termoelektrane privatizirao pa onda oni rade šta hoće i ubiru dobru zaradu a državi ide samo sića od koncesija .. i ti privatnici uopšte ne brinu za radnike niti ima novih zapošljavanja .sa minimumom radne snage hoće da imaju što veću produktivnost .. u toku sam i pratim sve rudnike u federaciji i mogu da kažem da su RMU BANOVIĆI jedan pozitivan primjer kako treba da se vodi rudnik ..zadnjih godina se posluje pozitivno. evo zadnju godinu su završili sa 1,8 mil dobiti . prije dva mjeseca primljeno je novih 160 radnika , a ovog mjeseca je u planu primanje još toliko jer je potrebna radna snaga za mehanizovano široko čelo koje se ovih dana montira u jami i koje je jedna od najvećih investicija vrijedna 20 mil i to je sve RMU banovići postigao bez ičije pomoći .RMU Banovići ne duguje niti marke državi na ime koncesija i ostalih poreza ..trenutno zapošljava oko 2800 ljudi koji imaju veoma dobre plate koje su redovne . na površinskim kopovima je skoro sve nova oprema kupljena zadnjih godina u koju je investirano desetine miliona ..naravno sve je ovo rezultat dobrih poslovnih ljudi na čelu rudnika ..ovih dana su završni pregovori oko izgradnje termoelektrane u banovićima tako da sve je to rezultat da sve može kad se hoće i da možemo mi to samo bez stranaca koji će da nam uzimaju pare
Hoce li makar napraviti dovoljno siroko mjesto gdje ce se montirati te masine koje su skupo placene :D ?
_đes_ba_
Posts: 70
Joined: 15/05/2013 00:03

#9 Re: Rudnici u BIH - veliki potencijal koji konstantno propad

Post by _đes_ba_ »

naravno zar bi se dalo tako puno para a da se sve ne isplanira .prije godinu dana kupljen je kombajn za izradu prostorija vrijednosti 1,5 mil KM i ta mašina će sve da spremi za novu opremu .. oprema za mehanizovano široko čelo je več stigla u banoviće i nalazi se na jednom od rudničkih magacina ..svaki dan se vrši ubacivanje te opreme u jamu i njeno montiranje koje će biti završeno za nekih mjesec dana a onda slijedi zapošljavanje još 160 ljudi koji će opsluživati taj stroj
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#10 Re: Rudnici u BIH - veliki potencijal koji konstantno propad

Post by motorola01 »

_đes_ba_ wrote:naravno zar bi se dalo tako puno para a da se sve ne isplanira .prije godinu dana kupljen je kombajn za izradu prostorija vrijednosti 1,5 mil KM i ta mašina će sve da spremi za novu opremu .. oprema za mehanizovano široko čelo je več stigla u banoviće i nalazi se na jednom od rudničkih magacina ..svaki dan se vrši ubacivanje te opreme u jamu i njeno montiranje koje će biti završeno za nekih mjesec dana a onda slijedi zapošljavanje još 160 ljudi koji će opsluživati taj stroj
Nedavno je EP nabavila veoma skupu opremu jednom rudniku i kad su masinu sklopili dole, ne moze se okrenuti :lol: . Sve inzinjeri u pm, a uzima se plata od 2000 KM..Ovako nesto se moze samo kod nas desiti :-)
_đes_ba_
Posts: 70
Joined: 15/05/2013 00:03

#11 Re: Rudnici u BIH - veliki potencijal koji konstantno propad

Post by _đes_ba_ »

neznam jedino je EP nabavila opremu za široko čelo u RMU kakanj i dole sve radi kako treba ..velike su to pare da bi se bacile tek tako .pogotovo kada ih daje EP :-D
zulfikar2
Posts: 34
Joined: 22/04/2013 23:47

#12 Re: Rudnici u BIH - veliki potencijal koji konstantno propad

Post by zulfikar2 »

_đes_ba_ wrote:ma ovo je bosna naravno da se svodi sve na stranku. :-D ..u rudniku banovići tamo do 2002-2004 SDP je bio na čelu rudnika i rudnik je bio jedan od najgorih u BIH ,bila su ogromna dugovanja prema državi oprema je bila svedena na minimum samo na ono što je bilo prije rata , plate slabe jedva prosjek 400-500 KM onda je SDA preuzela rudnik i drži ga dan danas ..u prosjeku plata je rasla oko 11% godišnje i popela se na nekih 950 maraka danas , za opremu i mehanizaciju već sam govorio da je puno uloženo i da danas imamo jedan moderan rudnik ,,
SDA je preuzimanjem rudnika ispunila očekivanja građana i zato na svakim izborima ima apsolutnu podršku gdje 75% građana banovića glasa za SDA ..to je najbolji prosjek u čitavoj BIH mislim
a to što govoriš da je površinska exploatacija jeftinija od jamske nema to veze .. jer ako je ugalj puno dubok jednostavno nije isplativo raditi površinski i skidati slojeve do te neke dubine zato na takvim ležištima ide jama ..
Ako je stvar u stranci a ne u kvalitetu ljudi koji čine upravljačke strukture, zašto onda i drugi rudnici nisu tako dobri kao RMU Banovići i u njima vlada SDA evo od 2002 godine ?
_đes_ba_
Posts: 70
Joined: 15/05/2013 00:03

#13 Re: Rudnici u BIH - veliki potencijal koji konstantno propad

Post by _đes_ba_ »

zulfikar2 wrote:
_đes_ba_ wrote:ma ovo je bosna naravno da se svodi sve na stranku. :-D ..u rudniku banovići tamo do 2002-2004 SDP je bio na čelu rudnika i rudnik je bio jedan od najgorih u BIH ,bila su ogromna dugovanja prema državi oprema je bila svedena na minimum samo na ono što je bilo prije rata , plate slabe jedva prosjek 400-500 KM onda je SDA preuzela rudnik i drži ga dan danas ..u prosjeku plata je rasla oko 11% godišnje i popela se na nekih 950 maraka danas , za opremu i mehanizaciju već sam govorio da je puno uloženo i da danas imamo jedan moderan rudnik ,,
SDA je preuzimanjem rudnika ispunila očekivanja građana i zato na svakim izborima ima apsolutnu podršku gdje 75% građana banovića glasa za SDA ..to je najbolji prosjek u čitavoj BIH mislim
a to što govoriš da je površinska exploatacija jeftinija od jamske nema to veze .. jer ako je ugalj puno dubok jednostavno nije isplativo raditi površinski i skidati slojeve do te neke dubine zato na takvim ležištima ide jama ..
Ako je stvar u stranci a ne u kvalitetu ljudi koji čine upravljačke strukture, zašto onda i drugi rudnici nisu tako dobri kao RMU Banovići i u njima vlada SDA evo od 2002 godine ?

nisam ja ni rekao da je stvar u stranci nego jednostavno da ova ekipa ispred SDA u banovićima radi dobar posao i to narod cijeni i stalno ih podržaje ..a baš ako ćemo o strankama nije istina da SDA drži sve rudnike a kao prvo ne drži najveći rudnik u BIH " KREKU " koji je prošle godine poslovao minus 27 miliona .za ostale rudnike neznam ko je u rukovodstva ali znam recimo da je u kaknju sva tri člana nadzornog SDP dok je direktor SDA
Canton
Posts: 2356
Joined: 26/01/2012 23:06

#14 Re: Rudnici u BIH - veliki potencijal koji konstantno propad

Post by Canton »

_đes_ba_ wrote:

nisam ja ni rekao da je stvar u stranci nego jednostavno da ova ekipa ispred SDA u banovićima radi dobar posao i to narod cijeni i stalno ih podržaje ..a baš ako ćemo o strankama nije istina da SDA drži sve rudnike a kao prvo ne drži najveći rudnik u BIH " KREKU " koji je prošle godine poslovao minus 27 miliona .za ostale rudnike neznam ko je u rukovodstva ali znam recimo da je u kaknju sva tri člana nadzornog SDP dok je direktor SDA
Pa ispalo je tako kako si rekao da je stvar u stranci. I sve tvoje diskusje se svode na to. Da nisi mislio na stranke onda bi svoje misljenje formulisao kao "menadzment RMU Banovici radi kvalitetno svoj posao" sto je istina.

SDA je u periodu od 2002 do 2010 godina drzala sve Rudnike. Danas je situacija drugacije. Nije moguce da su negdje 3 clana nadzornog odbora iz jedne stranke. Omjer je 2-1 za jednu od te dvije. Ali to nije tema.

Zasto rudnici lose posluju? Zato sto se potkradaju iznutra pocev od radnika pa do direktora. Zato sto imaju visak radnika po direkcijama i kancelarijama a manjak ljudi u proizvodnji i odrzavanju. Rudnici su uglavnom naslijedili nacin poslovanja iz socijalistickog sistema i nisu dozivjeli tranziciju.
_đes_ba_
Posts: 70
Joined: 15/05/2013 00:03

#15 Re: Rudnici u BIH - veliki potencijal koji konstantno propad

Post by _đes_ba_ »

nemože kako god kreneš sve se svodi na stranku to je nažalost tako ..evo u banovićima uveliko se radi na izgradnji termoelektrane i šta god treba koja god dozvola da se donese tipa urbanistička , za zagađenje i još mnogo njih to u kantonu SDP koji je nosilac vlasti koči i gledaju da se to što više razvuče i oni to nama svjesno govore da nedaju ali uprkos svemu tome evo nakon par godina sve su dozvole završene i na jesen kreće izgradnja ...ja podržajem samo one koji rade dobro a to je SDA banovići
evo imaš primjer u RMU kaknju koji stalo posluje u minusu gdje su SDA ljudi u vrhu i gdje se godinama vrši korupcija i to nikome nesmeta sve dok se isplaćuju plate ali i to će jednom stati..taj rudnik godinama nije ništa uplatio državi , ali neka kad nam je država ovakva kakva jest gdje može da radi šta ko hoće i kako hoće
iz zadnje klupe
Posts: 936
Joined: 27/07/2012 18:10

#16 Re: Rudnici u BIH - veliki potencijal koji konstantno propad

Post by iz zadnje klupe »

Ne daje u privatizaciju društvena bogatstva, zna se kako je bilo u Rusiji dok su privatnici drzali naftni i plinski sektor, sasvim je druga stvar nacin odabira rukovodeceg kadra, u vezi Rudnika Banovići, uspjeh lezi u sposobnom srednjem menadžerskom sloju, onim samozatajnim i skromnim rudarskim inženjerima, iz nekog razloga većina je ili stranački neopredjeljena ili tihi članovi SDA, upoznao sam tu vrstu ljudi, uopšte se ne ističu ali posjedjuju znanje, dok je čuveni Čerga, svemoćni direktor i vlasnik svega u Banovićima, mangaš kakvog nema u Bosni, ali pametan da sposobne ljude ostavi, za razliku od SDP koji osim arogancije ima najgora kadrovska rješenja
udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#17 Re: Rudnici u BIH - veliki potencijal koji konstantno propad

Post by udrch »

motorola01 wrote:
_đes_ba_ wrote:naravno zar bi se dalo tako puno para a da se sve ne isplanira .prije godinu dana kupljen je kombajn za izradu prostorija vrijednosti 1,5 mil KM i ta mašina će sve da spremi za novu opremu .. oprema za mehanizovano široko čelo je več stigla u banoviće i nalazi se na jednom od rudničkih magacina ..svaki dan se vrši ubacivanje te opreme u jamu i njeno montiranje koje će biti završeno za nekih mjesec dana a onda slijedi zapošljavanje još 160 ljudi koji će opsluživati taj stroj
Nedavno je EP nabavila veoma skupu opremu jednom rudniku i kad su masinu sklopili dole, ne moze se okrenuti :lol: . Sve inzinjeri u pm, a uzima se plata od 2000 KM..Ovako nesto se moze samo kod nas desiti :-)
može li konkretno gdje to..malo smo zemlja i sa malim brojem rudnika..
ja znam da je ovakva mašina nabavljena za Kakanj, ali montiranje i puštanje u rad te mašine je obaveza proizvođača..naravno obaveza je i obuka naših ljudi..
_đes_ba_
Posts: 70
Joined: 15/05/2013 00:03

#18 Re: Rudnici u BIH - veliki potencijal koji konstantno propad

Post by _đes_ba_ »

iz zadnje klupe wrote:Ne daje u privatizaciju društvena bogatstva, zna se kako je bilo u Rusiji dok su privatnici drzali naftni i plinski sektor, sasvim je druga stvar nacin odabira rukovodeceg kadra, u vezi Rudnika Banovići, uspjeh lezi u sposobnom srednjem menadžerskom sloju, onim samozatajnim i skromnim rudarskim inženjerima, iz nekog razloga većina je ili stranački neopredjeljena ili tihi članovi SDA, upoznao sam tu vrstu ljudi, uopšte se ne ističu ali posjedjuju znanje, dok je čuveni Čerga, svemoćni direktor i vlasnik svega u Banovićima, mangaš kakvog nema u Bosni, ali pametan da sposobne ljude ostavi, za razliku od SDP koji osim arogancije ima najgora kadrovska rješenja

ma to je najgore kada loši(korumpirani) ljudi vode jake državne firme zaduže ih one propadaju pa se mora raditi privatizacija ..pogledaj primjer cementare kakanj i lukavac..to su fabrike koje su jako profitabilne .. svake godine je velika dobit i to stranci raspoređuju kako hoće..oni jesu uložili u modernizaciju ali su i sebi uzeli para koliko hoćeš i tek će da uzimaju u budućnosti .. nego što se tiče razmišljanja tvog o RMU banovići baš je zanimljivo , ponešto je i tačno ..samo da znaš da je prošle godine na skupu SDA bilo 15 000 ljudi u banovićima a na SDP 900 ljudi

nego ova tema je u potpuno pogrešnom smjeru otišla ..neznam kud smo spominjali stranke .. skrenuli smo sa teme skroz :)
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#19 Re: Rudnici u BIH - veliki potencijal koji konstantno propad

Post by motorola01 »

udrch wrote:
motorola01 wrote:
_đes_ba_ wrote:naravno zar bi se dalo tako puno para a da se sve ne isplanira .prije godinu dana kupljen je kombajn za izradu prostorija vrijednosti 1,5 mil KM i ta mašina će sve da spremi za novu opremu .. oprema za mehanizovano široko čelo je več stigla u banoviće i nalazi se na jednom od rudničkih magacina ..svaki dan se vrši ubacivanje te opreme u jamu i njeno montiranje koje će biti završeno za nekih mjesec dana a onda slijedi zapošljavanje još 160 ljudi koji će opsluživati taj stroj
Nedavno je EP nabavila veoma skupu opremu jednom rudniku i kad su masinu sklopili dole, ne moze se okrenuti :lol: . Sve inzinjeri u pm, a uzima se plata od 2000 KM..Ovako nesto se moze samo kod nas desiti :-)
može li konkretno gdje to..malo smo zemlja i sa malim brojem rudnika..
ja znam da je ovakva mašina nabavljena za Kakanj, ali montiranje i puštanje u rad te mašine je obaveza proizvođača..naravno obaveza je i obuka naših ljudi..
Ne mERe :D . To sam cuo prije nekih mjesec dana i kad je to covjek rekao, pola prostorije(nekih desetak ljudi je trenutno bilo tu) je plakalo od smjeha :lol: . Zamisli scenu, nabavi se jako skupa oprema i spusti dole(Bog sami zna na koju dubinu) i sastavi i kad se sastavi, ne moze se okrenuti jer nema dovoljno prostora :-) .Nevjerovatno.
udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#20 Re: Rudnici u BIH - veliki potencijal koji konstantno propad

Post by udrch »

ili reci koji rudnik ili ne izmišljaj..
_đes_ba_
Posts: 70
Joined: 15/05/2013 00:03

#21 Re: Rudnici u BIH - veliki potencijal koji konstantno propad

Post by _đes_ba_ »

ma drug to su samo priče ..ovo jeste bosna ali to je ipak malo više neozbiljno :mrgreen: ...zna se kakva oprema ide u jamu i kada rudnik kupi opremu dođu ljudi iz te firme gdje se kupi i to sve montiraju i obučavaju naše ljude par mjeseci i kada vide da je sve kako treba onda odu
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#22 Re: Rudnici u BIH - veliki potencijal koji konstantno propad

Post by motorola01 »

udrch wrote:ili reci koji rudnik ili ne izmišljaj..
Ne izmisljam bolan bolan. Izvor visoko pozicionirani covjek u sindikatu EP, samo sto se to sve sakriva(mislim na to sto se desilo). Zasto bi lagao? Sto se tice rudara i njihovog odnosa prema svojoj firmi, on je isti kao i odnos ovih nasih politicara spram drzave. Oni kradu sami od sebe, pokradose svo gorivo iz onih njihovih masina i sve sto im stigne pod ruku. Od EP traze da im se kupe masine zbog vece produktivnosti i onda kad im se kupe masine urade to sto su radili. Nakon toga traze da se poveca broj rudara, a ne shvataju haman bit kupovine tolike masinerije. Traze povecanje cijene uglja, a i ovako je previsoka cijena jer ga EP moze jeftinije nabaviti. Traze non stop povecanja plate(mnozina naravno), a ljudi im fino rekli da sve sto zarade mogu sebi podijeliti. A oni umjesto da zaradjuju, kradu sami od sebe. Povecali sami sebi samoinicijativno plate pa sad otisli debelo u gubitke. NAkon toga im EP smanjila plate zbog loseg poslovanja i onda hoce u strajk zbog smanjenja plata jer su lose poslovali. Vidio si i sam kakve likove zaposljavaju, valjda misle sad su uz EP pa ce EP pokrivati njihova sranja i lopovluke, a ne shvataju da ce biti prvi na odstrijelu zbog takvog nacina rada itd itd...
_đes_ba_
Posts: 70
Joined: 15/05/2013 00:03

#23 Re: Rudnici u BIH - veliki potencijal koji konstantno propad

Post by _đes_ba_ »

motorola01 wrote:
udrch wrote:ili reci koji rudnik ili ne izmišljaj..
Ne izmisljam bolan bolan. Izvor visoko pozicionirani covjek u sindikatu EP, samo sto se to sve sakriva(mislim na to sto se desilo). Zasto bi lagao? Sto se tice rudara i njihovog odnosa prema svojoj firmi, on je isti kao i odnos ovih nasih politicara spram drzave. Oni kradu sami od sebe, pokradose svo gorivo iz onih njihovih masina i sve sto im stigne pod ruku. Od EP traze da im se kupe masine zbog vece produktivnosti i onda kad im se kupe masine urade to sto su radili. Nakon toga traze da se poveca broj rudara, a ne shvataju haman bit kupovine tolike masinerije. Traze povecanje cijene uglja, a i ovako je previsoka cijena jer ga EP moze jeftinije nabaviti. Traze non stop povecanja plate(mnozina naravno), a ljudi im fino rekli da sve sto zarade mogu sebi podijeliti. A oni umjesto da zaradjuju, kradu sami od sebe. Povecali sami sebi samoinicijativno plate pa sad otisli debelo u gubitke. NAkon toga im EP smanjila plate zbog loseg poslovanja i onda hoce u strajk zbog smanjenja plata jer su lose poslovali. Vidio si i sam kakve likove zaposljavaju, valjda misle sad su uz EP pa ce EP pokrivati njihova sranja i lopovluke, a ne shvataju da ce biti prvi na odstrijelu zbog takvog nacina rada itd itd...

sve si upravu , ne kradu baš svi ali večina kad kod imaju priliku to iskoriste ..u banovićima je prije dvije godine bilo desetine otpuštanja zbog krađe nafte ..jer kada ti u damper svaki dan naspeš 3000l uvijek možeš ukrasti a da se to ne primjeti a ljudi su masovno krali iz svih vozila...ali onda je urađeno satelistko praćenje svih vozila u rudniku i čovjek jedan u kancelariji sve to prati i više krađa nema...

samo nisi u pravu za cijene uglja ..one su preniske ali situacija je takva jer EP drži monopol i ubire dobru zaradu pa kao uzmu rudnike u konzorciji da im pomognu i još ispanu dobri ..pa pogledaj u srbiji tona banovičkog uglja je preko 300 maraka i svake godine ima par potpisanih ugovora sa firmama iz srbije dok rudnik elektroprivredi tonu prodaju po 140 maraka
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#24 Re: Rudnici u BIH - veliki potencijal koji konstantno propad

Post by motorola01 »

_đes_ba_ wrote:
motorola01 wrote:
udrch wrote:ili reci koji rudnik ili ne izmišljaj..
Ne izmisljam bolan bolan. Izvor visoko pozicionirani covjek u sindikatu EP, samo sto se to sve sakriva(mislim na to sto se desilo). Zasto bi lagao? Sto se tice rudara i njihovog odnosa prema svojoj firmi, on je isti kao i odnos ovih nasih politicara spram drzave. Oni kradu sami od sebe, pokradose svo gorivo iz onih njihovih masina i sve sto im stigne pod ruku. Od EP traze da im se kupe masine zbog vece produktivnosti i onda kad im se kupe masine urade to sto su radili. Nakon toga traze da se poveca broj rudara, a ne shvataju haman bit kupovine tolike masinerije. Traze povecanje cijene uglja, a i ovako je previsoka cijena jer ga EP moze jeftinije nabaviti. Traze non stop povecanja plate(mnozina naravno), a ljudi im fino rekli da sve sto zarade mogu sebi podijeliti. A oni umjesto da zaradjuju, kradu sami od sebe. Povecali sami sebi samoinicijativno plate pa sad otisli debelo u gubitke. NAkon toga im EP smanjila plate zbog loseg poslovanja i onda hoce u strajk zbog smanjenja plata jer su lose poslovali. Vidio si i sam kakve likove zaposljavaju, valjda misle sad su uz EP pa ce EP pokrivati njihova sranja i lopovluke, a ne shvataju da ce biti prvi na odstrijelu zbog takvog nacina rada itd itd...

sve si upravu , ne kradu baš svi ali večina kad kod imaju priliku to iskoriste ..u banovićima je prije dvije godine bilo desetine otpuštanja zbog krađe nafte ..jer kada ti u damper svaki dan naspeš 3000l uvijek možeš ukrasti a da se to ne primjeti a ljudi su masovno krali iz svih vozila...ali onda je urađeno satelistko praćenje svih vozila u rudniku i čovjek jedan u kancelariji sve to prati i više krađa nema...

samo nisi u pravu za cijene uglja ..one su preniske ali situacija je takva jer EP drži monopol i ubire dobru zaradu pa kao uzmu rudnike u konzorciji da im pomognu i još ispanu dobri ..pa pogledaj u srbiji tona banovičkog uglja je preko 300 maraka i svake godine ima par potpisanih ugovora sa firmama iz srbije dok rudnik elektroprivredi tonu prodaju po 140 maraka
Znam da je bilo price da kad je EP preuzela rudnike da mogu nabaviti ugalj koji je kvalitetniji od vecine domaceg jeftinije nego sto su rudnici trazili cijenu koja je njima odgovarala. Od tada su rudnici jos par puta trazili povecanje cijene uglja ,ali ne znam da li su je povecali. A to sto kazes za tu prodaju u Srbiji, pa da je tako, Banovici bi sav ugalj tamo prodavali i ne bi ni pogledali na EP. Vjerovatno ce EP vrsiti cistku u rudnicima(na rukovodecim mjestima) dok se ne uvede neki red jer nece oni trpiti da ovi trose i idu u gubitke, a da ih ovi pokrivaju.
_đes_ba_
Posts: 70
Joined: 15/05/2013 00:03

#25 Re: Rudnici u BIH - veliki potencijal koji konstantno propad

Post by _đes_ba_ »

e ovako RMU banovići 70% svog uglja isporučuje TE tuzla jer im više nije potrebno nemaju kapaciteta ..oko 20% uglja ide za glinicu zvornik (fabrika AL) a ostali ugalj ide za male potrošače
ja ne kažem da se u banovićima za srpske potrošače naplaćuje 300 maraka nego da oni sa šleperima ovdje ga kupuju po 140 i tamo voze i prodaju jer im se to isplati za tu cijenu ..pa imaš par firmi u banovićima koje imaju samo kamione i ovdje kupuju ugalj po 140 i voze u hrvatsku i prodaju po duplo troduplo većoj cijeni..pogledaj malo cijene uglja u regionu pa ćeš vidjeti..
cijena uglja u BIH je na nekoj granici da rudnici jedva mogu poslovati pozitivno ..
Post Reply