RTV taksa

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
Margita81
Posts: 1255
Joined: 02/10/2009 01:07

#651 Re: RTV taksa

Post by Margita81 »

Dzaba razglabati o ovim ili onim razlozima za neplacanje kad je razlog broj 1-neplacanje ili cak neispostavljanje racuna na podrucju cijele drzave. Dakle jedan djelic drzave placa i samp se u tom djelicu drzave prica o nekim ultimatumima i moranjima. Tu prestaje svaka dilema.
Ako smijurija od drzave nije u stanju da regulise neke osnove nema dalje price.
O jadu od programa nije potrebno ni pricati.
Drzavnu tv treba ugasiti. Dok nekad ne bude drzava kako treba. Ovako na silu nesto je jadno i nemoguce.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#652 Re: RTV taksa

Post by beni-bu-man »

Margita81 wrote:Dzaba razglabati o ovim ili onim razlozima za neplacanje kad je razlog broj 1-neplacanje ili cak neispostavljanje racuna na podrucju cijele drzave. Dakle jedan djelic drzave placa i samp se u tom djelicu drzave prica o nekim ultimatumima i moranjima. Tu prestaje svaka dilema.
Ako smijurija od drzave nije u stanju da regulise neke osnove nema dalje price.
O jadu od programa nije potrebno ni pricati.
Drzavnu tv treba ugasiti. Dok nekad ne bude drzava kako treba. Ovako na silu nesto je jadno i nemoguce.
:thumbup:
Aferim
smartXL
Posts: 2082
Joined: 06/07/2013 23:05

#653 Re: RTV taksa

Post by smartXL »

Meni nije problem državna nego entitetske, koje služe politikama koje su na vlasti
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#654 Re: RTV taksa

Post by boshniak »

Tomahawk11 wrote:Neće se isplatiti ni kod nas kad neko skupi dug od takse, onda ode da izvadi ličnu, vozačku, kaže - ne može.
Onda će džabe biti pametovati.
Ne može niko zabranti vađenje ličnih dokumenata zbog duga jednom javnom preduzeću. Najviše što može da se nakupi duga je za jednu godinu, jer dug za RVT taksu zastarijeva za jednu godinu.
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#655 Re: RTV taksa

Post by Dozer »

Dakle, da rezimiramo...
1. EP ne vodi evidenciju uplata RTV takse, a samim tim niti akumulira dug i prikazuje na racunima. Rezultat - nemaju uopste evidenciju uplata po imenima stanovnika/gradjana.
2. Neplacena RTV taksa zastarijeva nakon godinu dana, sto znaci - otpisuje se. Cak i u slucaju tuzbe (iako je nepoznato koga i po kojem osnovu), s obzirom na brzinu rada nasih sudova to ce svakako zastariti.

Rezultat svega toga je - mrka kapa javnom RTV servisu.

Epilog - upravo platih racune, ali sam onaj za struju umanjio za 7,5 KM.
Cekamo sljedeci, pa da vidimo da li ce se pojaviti opet samo 7,5 ili 15 KM.
User avatar
Romeo 80
Posts: 4376
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#656 Re: RTV taksa

Post by Romeo 80 »

Dozer wrote:Dakle, da rezimiramo...
1. EP ne vodi evidenciju uplata RTV takse, a samim tim niti akumulira dug i prikazuje na racunima. Rezultat - nemaju uopste evidenciju uplata po imenima stanovnika/gradjana.
2. Neplacena RTV taksa zastarijeva nakon godinu dana, sto znaci - otpisuje se. Cak i u slucaju tuzbe (iako je nepoznato koga i po kojem osnovu), s obzirom na brzinu rada nasih sudova to ce svakako zastariti.

Rezultat svega toga je - mrka kapa javnom RTV servisu.

Epilog - upravo platih racune, ali sam onaj za struju umanjio za 7,5 KM.
Cekamo sljedeci, pa da vidimo da li ce se pojaviti opet samo 7,5 ili 15 KM.
Izvini na glupom pitanju, ali kako si umanjio račun za iznos rtv takse? I ja sam danas platio račun za struju i platio sam i taksu. Bilo mi mrsko plaćati opštom uplatnicom i komplikovati :P
User avatar
escobar__
Posts: 8881
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#657 Re: RTV taksa

Post by escobar__ »

Plaća lik elektronski i samo je čitav račun umanjio za iznos takse. U svrhu plaćanja vjerovatno naveo trošak el. energije za august mjesec i ćao.
User avatar
Rugafet
Posts: 4717
Joined: 14/12/2015 17:52

#658 Re: RTV taksa

Post by Rugafet »

Placanje od mene - nista, nula bodova. Sve dok se na cijeloj teritoriji BiH ne uvede isto za sve, nista, ziro. To je isto kao da dodju i kazu pola sela sve kuce do potoka moraju platit, one iza potoka ne moraju. Isto selo, sve isto ali tako mora, e ma nemoj.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#659 Re: RTV taksa

Post by channel10 »

Dozer wrote:Dakle, da rezimiramo...
1. EP ne vodi evidenciju uplata RTV takse, a samim tim niti akumulira dug i prikazuje na racunima. Rezultat - nemaju uopste evidenciju uplata po imenima stanovnika/gradjana.
2. Neplacena RTV taksa zastarijeva nakon godinu dana, sto znaci - otpisuje se. Cak i u slucaju tuzbe (iako je nepoznato koga i po kojem osnovu), s obzirom na brzinu rada nasih sudova to ce svakako zastariti.

Rezultat svega toga je - mrka kapa javnom RTV servisu.

Epilog - upravo platih racune, ali sam onaj za struju umanjio za 7,5 KM.
Cekamo sljedeci, pa da vidimo da li ce se pojaviti opet samo 7,5 ili 15 KM.
Kako ce zastariti ako su te tuzili unutar tih godinu dana?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#660 Re: RTV taksa

Post by Maraschino »

un1ted wrote:Sada mi je bas gust pricati sa patriJotima :) Busaju se u prsa da placaju RTV taksu, jer vole drzavu, a kada im ukazes da dio novca ide za RTRS ušute se :lol: :bih:
Samo vecina Hrvata ne placa i nesto glume.
RTRS prikuplja jako dobro tu taksu...i prestani trolati. Znam da takvi ne placaju i ne moraju ali zasto se time ponositi.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#661 Re: RTV taksa

Post by Maraschino »

holowey wrote: to bi bilo izvodivo da imamo diferencirane stope pdv-a, pa da postoji posebna stopa za rtv uredjaje te da se pdv za te uredjaje salje na zaseban racun iz kojeg bi se finansirao javni servis... ali kako to nemamo, niti rtv uredjaje kupujemo jednom godisnje da to uopste bude primjenjivo, taksa za posjedovanje rtv prijemnika je ovako uredjena...
Mislim da je lakse bilo preko tv operatera koji pruzaju usluge.
Koliko imate klijenata, toliko ste duzni uplatiti takse JS a vi to ukalkulisite u svoju cijenu.
Niko to ne bi ni osjetio. Ionako nas sve deru sa tim uslugama.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#662 Re: RTV taksa

Post by pinkman »

boshniak wrote:
Tomahawk11 wrote:Neće se isplatiti ni kod nas kad neko skupi dug od takse, onda ode da izvadi ličnu, vozačku, kaže - ne može.
Onda će džabe biti pametovati.
Ne može niko zabranti vađenje ličnih dokumenata zbog duga jednom javnom preduzeću. Najviše što može da se nakupi duga je za jednu godinu, jer dug za RVT taksu zastarijeva za jednu godinu.
U Crnoj Gori je Ustavni sud ponistio odredbe Zakona o prekrsajima gdje se zabranjuje izdavanje vozackih dozvola u slucaju da kazne nisu placene. Da li ce to kod nas nekad biti, ostaje da vidimo.
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#663 Re: RTV taksa

Post by holowey »

Maraschino wrote:
holowey wrote: to bi bilo izvodivo da imamo diferencirane stope pdv-a, pa da postoji posebna stopa za rtv uredjaje te da se pdv za te uredjaje salje na zaseban racun iz kojeg bi se finansirao javni servis... ali kako to nemamo, niti rtv uredjaje kupujemo jednom godisnje da to uopste bude primjenjivo, taksa za posjedovanje rtv prijemnika je ovako uredjena...
Mislim da je lakse bilo preko tv operatera koji pruzaju usluge.
Koliko imate klijenata, toliko ste duzni uplatiti takse JS a vi to ukalkulisite u svoju cijenu.
Niko to ne bi ni osjetio. Ionako nas sve deru sa tim uslugama.
kad bi tv operateri priznali tacan broj korisnika, onda bi morali i kanale placati po tom broju, a to im se ne isplati pa svi laziraju broj korisnika...ali mozda bi bilo izvodivo ako bi operateri bili u obavezi da godisnje placaju licencu za rad u nekom iznosu iz kojeg bi se finansirao javni servis, a trosak godisnje licence da se prenese na korisnike... medjutim sta sa korisnicima koji ne pripadaju operaterima nego koriste svoje rtv prijemnike preko zemaljske mreze? ko to evidentira? i opet si u problemu naplate...
pretpostavka je da ti je potrebna elektricna energija za koristenje rtv prijemnika, pa je naplata takse preko racuna za el.energiju logicna...
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#664 Re: RTV taksa

Post by Euridika »

EP BiH vodi evidenciju uplata RTV takse na mjesečnom nivou, po konkretnom računu (i čovjeku), i sva sredstva prikupljena u datom mjesecu po osnovu RTV takse preusmjerava Javnom servisu. Ali, ne vodi dalje analitike i sintetike po tom osnovu. Znači, samo ono osnovno - za dati mjesec ispostavi račun sa taksom od 7.5 KM, ako se ista naplati od kupca - pare se proslijede emiterima, ako se ne naplati - pojeo vuk magarca (barem što se EP BiH tiče).
preludezalude
Posts: 5632
Joined: 07/03/2012 00:09

#665 Re: RTV taksa

Post by preludezalude »

beni-bu-man wrote:
Tomahawk11 wrote:
beni-bu-man wrote: To mi nije jasno, sto si uopste ih ti ganjao,
ja to gledam onako kako sam u predhodnim postu opisao, dostavi i platiti cu :mrgreen:
Možda što sam budala.
Kad sam vidio njihov odnos, rekao sam da su ljudi u pravu što ne plaćaju.
Nazoveš, prebacuje te tamo, ovamo, nema nigdje ništa, ne trude se ni da obezbijede....onda dođe neko, recimo Karamehmedović i kuka :-)
Pa jarane, šta radite po pitanju regulisana naplate?! :-)
NISTA :D
Pitam ja lika koji mi je dosao na vrata da li ta njegova firma koja zeli da naplati taksu ima racun, rece mi on ima, upitam ja njega da mi da broj racuna kako bih mogao platiti taksu, rece on meni na to da njegova firma tako ne posluje :lol:
Kakva je to firma koja posluje nelegalno mimo racuna???
To pitanje niko ne poteze.
Korisnikk
Posts: 416
Joined: 20/08/2011 22:59

#666 Re: RTV taksa

Post by Korisnikk »

Evo kida mi se srce što RTV neće spiskati 500.000,00 KM za još jednu euroviziju.
https://www.klix.ba/magazin/muzika/zbog ... /170920030
User avatar
Rugafet
Posts: 4717
Joined: 14/12/2015 17:52

#667 Re: RTV taksa

Post by Rugafet »

Ja sad biJo na salteru, platiJo samo ee. Fino uzeo uplatnicu, ispunioJo je (treba napisat samo broj korisnika, i zeljeni iznos u KM, 16 sekundi posla) platiJo i dovidjenja.
User avatar
odmor
Posts: 1157
Joined: 10/05/2006 12:42

#668 Re: RTV taksa

Post by odmor »

Korisnik sam Telamacha (mozda nije bitna informacija ali tice se teme) tako da mi do ovog mjeseca nisu ni stizali racuni za tzv. "RTV Taksu". Eh sad, posto racuni stizu preko JP Elektroprivreda BiH, samim time i mene je zakacilo. Najradije bi promjeno elektro operatera ako je ikako moguce (kao sto je tzv. rtv taksa bila izmedjuostalog sevep da dam otkat bhtelekomu svojevremeno).

Za ovaj mjesec sam platio i tu taksu jer nisam imao tutorial kako da zaobidjem, ali vidim kolega s foruma je to zaobiso, te cemo vidjeti ima li on dug od 15KM ili je ponovo 7,5KM. Ukoliko bude 7,50KM onda definitivno ovdje nek se napise tutorial "kako zaobici tzv. porez na tv", cak bi se moglo nakacit na YT, bilo bi pregleda dosta :D
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#669 Re: RTV taksa

Post by Maraschino »

odmor wrote:Korisnik sam Telamacha (mozda nije bitna informacija ali tice se teme) tako da mi do ovog mjeseca nisu ni stizali racuni za tzv. "RTV Taksu". Eh sad, posto racuni stizu preko JP Elektroprivreda BiH, samim time i mene je zakacilo. Najradije bi promjeno elektro operatera ako je ikako moguce (kao sto je tzv. rtv taksa bila izmedjuostalog sevep da dam otkat bhtelekomu svojevremeno).

Za ovaj mjesec sam platio i tu taksu jer nisam imao tutorial kako da zaobidjem, ali vidim kolega s foruma je to zaobiso, te cemo vidjeti ima li on dug od 15KM ili je ponovo 7,5KM. Ukoliko bude 7,50KM onda definitivno ovdje nek se napise tutorial "kako zaobici tzv. porez na tv", cak bi se moglo nakacit na YT, bilo bi pregleda dosta :D
Sigurno je jedno, svaki mjesec ce dolaziti taksa JS 7,50KM(bez uvecanja) samo je pitanje(a to cemo vidjeti na slijedecem racunu), tih 7,50KM sto se ne uplati hoce li ici bas na taksu JS ili na ne isporucenu el.energiju.
Ako je racun 27,50KM i ti platis 20KM kako ce sistem registrovati 7,50KM(neplacenih)?
Mozda kao dug za isporucenu energiju a ako ga ne prikaze na slijedecem racunu, definitivno se moze zaobici placanje takse.
User avatar
R A V E N
Posts: 640
Joined: 05/06/2008 01:21

#670 Re: RTV taksa

Post by R A V E N »

Nije stigla pretplata na računu, Klix je objavio netačnu vijest. Barem na mome računu su navedene sve stavke koliko šta košta i porez i nema ništa o taksi.
User avatar
Romeo 80
Posts: 4376
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#671 Re: RTV taksa

Post by Romeo 80 »

R A V E N wrote:Nije stigla pretplata na računu, Klix je objavio netačnu vijest. Barem na mome računu su navedene sve stavke koliko šta košta i porez i nema ništa o taksi.
Meni je stigla. Bolje ti to pogledaj! :)
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#672 Re: RTV taksa

Post by Dozer »

Romeo 80 wrote: Izvini na glupom pitanju, ali kako si umanjio račun za iznos rtv takse? I ja sam danas platio račun za struju i platio sam i taksu. Bilo mi mrsko plaćati opštom uplatnicom i komplikovati :P
Tacno onako kako ti se rece gore - placam online, i uplatim koliko hocu, tj. unesem cifru koju ja hocu. Nisi znao da se sve moze placati i online? :P
channel10 wrote: Kako ce zastariti ako su te tuzili unutar tih godinu dana?
Tesko ce oni postici da te uopste tuze, pogotovo ne u toku kalendarske godine.
Razlog jednostavan - ne postoji poimenicna evidencija uplata jer je EP ne vodi, kao sto je nije vodio ni BH Telekom, pa tako ni podaci o tome ko je, a ko nije platio. Samim tim - koga ce tacno tuziti i za sta, kad nemaju pojma ko jeste, a ko nije uplatio taksu?
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#673 Re: RTV taksa

Post by channel10 »

Imaju oni sve. Samo zini i oni će ti sve reci.
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#674 Re: RTV taksa

Post by Dozer »

Ko ima? EP? Tesko.

Da bi vodili posebnu evidenciju o uplatama te takse, moraju imati IS koji to moze, tj. koji ce automatski zavrstavati iznose s ispostavljenih racuna na dio koji ide EP za struju, i na dio koji ide za RTV taksu.
Naravno, nije ovo neki preveliki problem za napraviti, tj. modifikovati postojeci IS koji imaju, ali to - kosta.
I zato, vjeruj mi - nemaju to.

Oni su sada poceli dostavljati racune na kojima se ta RTV taksa dodaje na dnu racuna, nakon svih stavki koje se ticu EP, i koja se samo sabere s prethodnom ukupnom cifrom racuna za struju.
I to informaticki nije uopste tesko odraditi, tacnije to je samo dodavanje jednog reda u Excelu ili SQL bazi.
Medjutim, i posto oni vjerovatno koriste SQL bazu, razdvajanje tih cifri je malo veci posao. ;)
Last edited by Dozer on 21/09/2017 12:48, edited 2 times in total.
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#675 Re: RTV taksa

Post by Euridika »

Dozer wrote:Ko ima? EP? Tesko.

Da bi vodili posebnu evidenciju o uplatama te takse, moraju imati IS koji to moze, tj. koji ce automatski zavrstavati iznose s ispostavljenih racuna na dio koji ide EP za struju, i na dio koji ide za RTV taksu.
Naravno, nije ovo neki preveliki problem za napraviti, tj. modifikovati postojeci IS koji imaju, ali to - kosta.
I zato, vjeruj mi - nemaju to.
Krivo. Imaju.
Post Reply