RTV taksa

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Dozer
Posts: 28398
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#626 Re: RTV taksa

Post by Dozer »

Opet isto...
A zasto da placamo taksu za posjedovanje TV-a?!

Zasto onda ne placamo i taksu za posjedovanje usisivaca, pegle, mikrovalne, sporeta, frizidera...?
Zasto nam recimo EP ne naplacuje taksu za sve te uredjaje?
Zasto nam ViK ne bi onda naplacivao taksu za posjedovanje bojlera, cesme, vodokotlica...?

Mislim, sve su to nekakva javna preduzeca koja pruzaju nekakve javne usluge....
Ah, da ... razlika je u tome sto oni pruzaju opipljive usluge, zasnovane na principu potrosnje, dok je javni RTV servis ubleha... Hava... Prazno...
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#627 Re: RTV taksa

Post by Tomahawk11 »

Jedini razlog je zato što to država tako kaže.
Kaže - taksa na posjedovanje prijemnika.
Naravno, možeš da ne plaćaš, ali, reci mi ovo, sutra kad dođe papir sa suda, hoćeš li pitati što ne plaćaš taksu na peglu?
Ako je zakonski regulisano da je to taksa na posjedovanje uređaja, onda postoji i zakonska osnova da budeš tužen.
Šta misliš, hoćeš li dobiti spor? Ili ćeš i sudske troškove, zatezne kamate platiti?
User avatar
Dozer
Posts: 28398
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#628 Re: RTV taksa

Post by Dozer »

Mislim da cu dobiti spor :D
Ako nista drugo, a ono radi nepostojanja ugovorne obaveze.
Cak tu ima i mogucih elemenata za kontratuzbu.

U svakom slucaju, bice to jedan dugotrajan proces od bar 5 godina, s vrlo neizvjesnim ishodom :D
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#629 Re: RTV taksa

Post by beni-bu-man »

Tomahawk11 wrote:Jedini razlog je zato što to država tako kaže.
Kaže - taksa na posjedovanje prijemnika.
Naravno, možeš da ne plaćaš, ali, reci mi ovo, sutra kad dođe papir sa suda, hoćeš li pitati što ne plaćaš taksu na peglu?
Ako je zakonski regulisano da je to taksa na posjedovanje uređaja, onda postoji i zakonska osnova da budeš tužen.
Šta misliš, hoćeš li dobiti spor? Ili ćeš i sudske troškove, zatezne kamate platiti?
Sve to stoji kako si ti rekao, meni samo nije jasno sto se ta taksa ne moze platiti kao svaki racun koji dobijes
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#630 Re: RTV taksa

Post by un1ted »

Covjece, to sto pricas imalo bi smisla da se primjenjuje ono sto drzava kaze.

Drzava kaze da je eko test na automobilima neustavan. Isti se i dalje primjenjuje. O cemu pricamo?
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#631 Re: RTV taksa

Post by Tomahawk11 »

Čisto sumnjam. Zakonski propisana taksa, siguran sam da je to regulisano.
Ako nije, onda hoćeš :D
milojicabrzi
Posts: 1730
Joined: 18/11/2009 12:43

#632 Re: RTV taksa

Post by milojicabrzi »

Dijasporovci,

Hajde dajte info, ima li ove RTV takse u EU i prekookeanskim zemljama, ili je to neki balkanski izum?

Ako javite, napišite i koji su iznosi, pa da vidimo...
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#633 Re: RTV taksa

Post by Tomahawk11 »

beni-bu-man wrote: Sve to stoji kako si ti rekao, meni samo nije jasno sto se ta taksa ne moze platiti kao svaki racun koji dobijes
Vidi, meni nikad niko nije došao na vrata za taksu.
Kaže, ide od vrata do vrata inkasant i naplaćuje. Nema ga.
Onda ja zvao BHT. Tamo ga, vamo ga, ne možeš do informacije. Niko ne zna.
Na kraju stignem neki račun. Uplatio jednokratno za pola godine.
Pitam, pa je li moguće da izdajete račun ko i ostali...ništa.
U principu, i nije. Nije račun za usluge, nego je zakonski propisana taksa.
User avatar
notsure
Posts: 1129
Joined: 31/07/2008 19:57

#634 Re: RTV taksa

Post by notsure »

Dozer wrote:Dobro, legalisti...Hajde, dajte odgovor na moje gornje pitanje (potkrijepljeno realnim primjerom) - zasto drzava ne finansira Javni RTV servis od PDV-a prikupljenog prodajom TV uredjaja?

Imate li ikakvo logicno objasnjenje? Ili cemo samo tupo ponalvjati "zakonska obaveza"...

Zakonske obaveze su i da se sredstva naplacena za razlicite namjene (odrzavanje cesta, zastita voda, itd.) koriste za te namjene. Koriste li se? Ko onda tu ne postuje vlastite zakone?
Zato što para od PDVa nema dovoljno. Dok se namire krediti od MMFa i drugih banaka, plate svih budžetlija, naknade invalidima i borcima kojih ima 3x više nego što ih je bilo 95, naravno da ne ostane za javni servis. Dodaj na to nedovoljnu naplatu PDVa u HZHB teritorijama, eto ti odgovora na pitanje.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#635 Re: RTV taksa

Post by Tomahawk11 »

un1ted wrote:Covjece, to sto pricas imalo bi smisla da se primjenjuje ono sto drzava kaze.

Drzava kaze da je eko test na automobilima neustavan. Isti se i dalje primjenjuje. O cemu pricamo?
OK, jesi li platio eko test?
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#636 Re: RTV taksa

Post by beni-bu-man »

Tomahawk11 wrote:
beni-bu-man wrote: Sve to stoji kako si ti rekao, meni samo nije jasno sto se ta taksa ne moze platiti kao svaki racun koji dobijes
Vidi, meni nikad niko nije došao na vrata za taksu.
Kaže, ide od vrata do vrata inkasant i naplaćuje. Nema ga.
Onda ja zvao BHT. Tamo ga, vamo ga, ne možeš do informacije. Niko ne zna.
Na kraju stignem neki račun. Uplatio jednokratno za pola godine.
Pitam, pa je li moguće da izdajete račun ko i ostali...ništa.
U principu, i nije. Nije račun za usluge, nego je zakonski propisana taksa.
Meni su ljui dolazili na vrata da platim taksu, daj te mi racun pa cu to kao svaki racun platiti u posti ili banci, narvno ti ljui nisu u mogucnosti dati taj racun, pa kako ja ona taj da platim :?
Mislim njihova je duznost kao svakom preduzecu dostaviti ti racun a tvoja/nasa taj platiti
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#637 Re: RTV taksa

Post by Tomahawk11 »

beni-bu-man wrote: Meni su ljui dolazili na vrata da platim taksu, daj te mi racun pa cu to kao svaki racun platiti u posti ili banci, narvno ti ljui nisu u mogucnosti dati taj racun, pa kako ja ona taj da platim :?
Mislim njihova je duznost kao svakom preduzecu dostaviti ti racun a tvoja/nasa taj platiti
Mogli bi ti jedino neku taksu dati, a da ti platiš. Račun ne mogu.
Mada, nisu to regulisali. Priznam da je aljkavo i to sa naplatom bilo.
A i ovo, ili ga naplaćuj na teritoriju cijele države ili nemoj nikako.
Razumijem i odbojnost kod građana, jer ako je zakonska taksa na posjedovanje prijemnika, onda je za sve.
Margita81
Posts: 1255
Joined: 02/10/2009 01:07

#638 Re: RTV taksa

Post by Margita81 »

milojicabrzi wrote:Dijasporovci,

Hajde dajte info, ima li ove RTV takse u EU i prekookeanskim zemljama, ili je to neki balkanski izum?

Ako javite, napišite i koji su iznosi, pa da vidimo...
Njemacka= racun dolazi za 3 mjeseca u ukupnom iznosu od 52eura. Mozda mozes placati po trecinu od tog iznosa svaki mjesec al ko bi se zajebav'o. Dakle rtv taksa u De je O BA VEZ NA. Mozes naravno da ne platis. Onda ti uduplan racun stize i imas dvije sedmice roka da to podmiris. Ako i dalje ne placas pretpostavljam da idu na skidanje sa racuna ili slicno.
Ne isplati se. A ponajvise se ne isplati jer ti to ostavlja poprilicnu mrlju na tzv Schufa dokumentu. Koji predstavlja tvoje prosle i trenutne finansijske mogucnosti i nemogucnosti :D ..a bez Schufe nema ni posla ni stana ni kredita elem..osakatis se poprilicno.
Ne isplati se ne placati pa hajd ;)
I Njemci imaju nacina da naplate od tebe do i marku. Nema necu platit ;)
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#639 Re: RTV taksa

Post by Tomahawk11 »

Neće se isplatiti ni kod nas kad neko skupi dug od takse, onda ode da izvadi ličnu, vozačku, kaže - ne može.
Onda će džabe biti pametovati.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#640 Re: RTV taksa

Post by beni-bu-man »

Tomahawk11 wrote:
beni-bu-man wrote: Meni su ljui dolazili na vrata da platim taksu, daj te mi racun pa cu to kao svaki racun platiti u posti ili banci, narvno ti ljui nisu u mogucnosti dati taj racun, pa kako ja ona taj da platim :?
Mislim njihova je duznost kao svakom preduzecu dostaviti ti racun a tvoja/nasa taj platiti
Mogli bi ti jedino neku taksu dati, a da ti platiš. Račun ne mogu.
Mada, nisu to regulisali. Priznam da je aljkavo i to sa naplatom bilo.
A i ovo, ili ga naplaćuj na teritoriju cijele države ili nemoj nikako.
Razumijem i odbojnost kod građana, jer ako je zakonska taksa na posjedovanje prijemnika, onda je za sve.
Htio je on meni dati neko papir kao priznanicu bla bla, nisam se mnogo intresovao oko toga,
kako nece postojati odbojnost alooo ti si RTV a nisi u stanju poslovati kao firma i dostaviti ljudima racune, jebeni upravitelj zgrade mi ubaci racune u sanduce za 3 mjeseca
User avatar
red evil
Posts: 2345
Joined: 30/07/2012 14:08

#641 Re: RTV taksa

Post by red evil »

Ali meni baš nema logike što naplaćuju što posjedujem TV ili auto, nisu m ioni kupili to. Razumijem za uslugu ali za posjedovanje ne. Radiš i zaradiš pare te kupiš sebi TV i onda ti nekom moraš plačati što si kupio TV od svojih para. Nema logike.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#642 Re: RTV taksa

Post by Tomahawk11 »

red evil wrote:Ali meni baš nema logike što naplaćuju što posjedujem TV ili auto, nisu m ioni kupili to. Razumijem za uslugu ali za posjedovanje ne. Radiš i zaradiš pare te kupiš sebi TV i onda ti nekom moraš plačati što si kupio TV od svojih para. Nema logike.
Eto vidiš ni ovaj u Njemačkoj možda ne gleda državnu TV, al platiti taksu mora.
Nema hoćeš - nećeš.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#643 Re: RTV taksa

Post by beni-bu-man »

Toma, dosta raje bi je placalo da je to regulisano kako treba
User avatar
red evil
Posts: 2345
Joined: 30/07/2012 14:08

#644 Re: RTV taksa

Post by red evil »

Tomahawk11 wrote:
red evil wrote:Ali meni baš nema logike što naplaćuju što posjedujem TV ili auto, nisu m ioni kupili to. Razumijem za uslugu ali za posjedovanje ne. Radiš i zaradiš pare te kupiš sebi TV i onda ti nekom moraš plačati što si kupio TV od svojih para. Nema logike.
Eto vidiš ni ovaj u Njemačkoj možda ne gleda državnu TV, al platiti taksu mora.
Nema hoćeš - nećeš.
Ma da je bilo gdje napisano, glupo je. Al hajd da je bolje regulisano, da nude nešto pa i plačao bih. Danas KK Bosna igra ne prenose i šta da plačam? Imaju obraza da traže bilo šta? U Njemačkoj moraš plačati ali nude i sadržaj dostojno prosječnog Nijemca.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#645 Re: RTV taksa

Post by Tomahawk11 »

beni-bu-man wrote:Toma, dosta raje bi je placalo da je to regulisano kako treba
Sve ok, ja ti rekoh da sam morao ganjati da stignem račun za uplatu.
Onda rekoše ide uz račun električne energije.
Šta će biti dalje? Iskreno, ne znam. S ovom našom državom je sve moguće.
Ali, ako nekad neko bude tražio, budi uvjeren da će obični građani sve platiti.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#646 Re: RTV taksa

Post by beni-bu-man »

Tomahawk11 wrote:
beni-bu-man wrote:Toma, dosta raje bi je placalo da je to regulisano kako treba
Sve ok, ja ti rekoh da sam morao ganjati da stignem račun za uplatu.
Onda rekoše ide uz račun električne energije.
Šta će biti dalje? Iskreno, ne znam. S ovom našom državom je sve moguće.
Ali, ako nekad neko bude tražio, budi uvjeren da će obični građani sve platiti.
To mi nije jasno, sto si uopste ih ti ganjao,
ja to gledam onako kako sam u predhodnim postu opisao, dostavi i platiti cu :mrgreen:
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#647 Re: RTV taksa

Post by Tomahawk11 »

beni-bu-man wrote: To mi nije jasno, sto si uopste ih ti ganjao,
ja to gledam onako kako sam u predhodnim postu opisao, dostavi i platiti cu :mrgreen:
Možda što sam budala.
Kad sam vidio njihov odnos, rekao sam da su ljudi u pravu što ne plaćaju.
Nazoveš, prebacuje te tamo, ovamo, nema nigdje ništa, ne trude se ni da obezbijede....onda dođe neko, recimo Karamehmedović i kuka :-)
Pa jarane, šta radite po pitanju regulisana naplate?! :-)
User avatar
rocco_siffredi
Posts: 1475
Joined: 25/07/2015 14:13

#648 Re: RTV taksa

Post by rocco_siffredi »

Dozer wrote:Pitao sam koji je razlog da se PDV od kupovine TV-a ne prebaci za finansiranje Javnog RTV servisa...

Ili, posto ste zapeli za te nekakve dodatne takse i akcize, zasto se na TV uredjaje ne uvede akciza ili neka taksa, a koju bi trgovci uracunavali u cijenu TV-a i od koje bi se finansirao taj totalno besmisleni RTV servis...?

Usput, nisi mi jos rekao ni koja je to tacno svrha tog servisa...?
Odlican prijedlog.
Posto je otprilike 10 godina period od kupovine novog tv prijemnika onda prodavac kad ti prodaje TV prijemnik odmah udari taksu za RTV za 10 godina.
Kupis TV od 1100 KM sa PDV + taksa za 10 godina iznosi 900 KM pa TV prijemnik platis 2000 KM.
Sto placati u ratama 7.5 KM narednih 10god taksu kad mozes odmah izvaliti 900 KM.
:thumbup:
rizibizi
Posts: 1962
Joined: 28/11/2008 15:56
Location: Zanzibar City

#649 Re: RTV taksa

Post by rizibizi »

Nisam dijasporac ali znam da su recimo u Engleskoj (cini mi se u vecini evrope) naplacivali "to nesto" prilikom kupovine novog TV-a, pa su imali dvije tarife, za CRT i LCD televizore u onoj prelaznoj fazi dok je bilo i jednih i drugih na trzistu. Koliko se sjecam slicna situacija je bila oko autorskih prava kod Hrvata, kod njih je bilo dogovoreno kupis CD/DVD dio para ide za autorska prava, kupis adekvatan uredjaj opet te oglobe na autorska prava, a za ugostiteljske objekte je cini mi se nesto drugacije bilo ne sjecam se detalja. Samo jos fali da nam uz neki racun, uz nesto uvedu AMUS-u i ostalima cifru da dajemo
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#650 Re: RTV taksa

Post by beni-bu-man »

Tomahawk11 wrote:
beni-bu-man wrote: To mi nije jasno, sto si uopste ih ti ganjao,
ja to gledam onako kako sam u predhodnim postu opisao, dostavi i platiti cu :mrgreen:
Možda što sam budala.
Kad sam vidio njihov odnos, rekao sam da su ljudi u pravu što ne plaćaju.
Nazoveš, prebacuje te tamo, ovamo, nema nigdje ništa, ne trude se ni da obezbijede....onda dođe neko, recimo Karamehmedović i kuka :-)
Pa jarane, šta radite po pitanju regulisana naplate?! :-)
NISTA :D
Pitam ja lika koji mi je dosao na vrata da li ta njegova firma koja zeli da naplati taksu ima racun, rece mi on ima, upitam ja njega da mi da broj racuna kako bih mogao platiti taksu, rece on meni na to da njegova firma tako ne posluje :lol:
Post Reply