RTV taksa

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#576 Re: RTV taksa

Post by Dozer »

Tomahawk11 wrote:Ali je plaćaš, je li tako?
Hoću reći, argument ''nemam ugovor s njima'' ti i nije baš neki.
Placam jer je koristim, jer mi treba, jer je neophodna za zivot u svakom smislu. A, istovremeno je stvar osnovnog ljudskog prava.

Sve razlike s javnim RTV servisom su slucajne...
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#577 Re: RTV taksa

Post by Tomahawk11 »

Dozer wrote:
Tomahawk11 wrote:Ali je plaćaš, je li tako?
Hoću reći, argument ''nemam ugovor s njima'' ti i nije baš neki.
Placam jer je koristim, jer mi treba, jer je neophodna za zivot u svakom smislu. A, istovremeno je stvar osnovnog ljudskog prava.

Sve razlike s javnim RTV servisom su slucajne...
Dobro, hajmo onda ugasiti javni RTV servis.
Ne treba nam, je li tako?
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#578 Re: RTV taksa

Post by Dozer »

holowey wrote:gledam racun sa pumpe, tocio gorivo, neku taksu mi naplatili... wtf? nikakav ugovor nemam potpisan sa njima, kako mi mogu naplatiti taksu?

danas placao struju i u redu gospodja prica, ona gleda samo obn, kaze nema smisla da placa za tvfbih kad ona to ne gleda... posteno... hau jes nou...

ali izgleda niko ne shvata da je to taksa na posjedovanje rtv prijemnika, a zakon propisao obavezu za placanje te takse... kakav ugovor? koga briga koje programe gledas? imas rtv prijemnik? imas i obavezu placanja rtv takse...
Lijepo poslozeno...
Medjutim - taksa = vrsta poreza. A porez sam vec platio prilikom kupovine TV-a, koji je na taj nacin postao moja privatna imovina, tj. vlasnistvo.
Kako se po zakonu ista stvar ne moze oporezovati 2x, gdje smo onda?
Tomahawk11 wrote: Dobro, hajmo onda ugasiti javni RTV servis.
Ne treba nam, je li tako?
A za sta nam to tacno treba? Definisi.
Ionako sluzi samo za stranacka potkusurivanja, a realna svrha mu je...sta tacno?
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#579 Re: RTV taksa

Post by Tomahawk11 »

Dobro, pitao sam, je li nam ne treba javni servis?
Ako nam ne treba, ukinemo i mirna Bosna.
User avatar
holowey
Posts: 8429
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#580 Re: RTV taksa

Post by holowey »

Dozer wrote: Medjutim - taksa = vrsta poreza. A porez sam vec platio prilikom kupovine TV-a, koji je na taj nacin postao moja privatna imovina, tj. vlasnistvo.
Kako se po zakonu ista stvar ne moze oporezovati 2x, gdje smo onda?
kakav si to porez platio prilikom kupovine tv-a? mislis pdv? to placas i kad kupis jogurt, kondom, cipele, itd... mijesas kruske i jabuke... nikakav drugi porez prilikom kupovine tv-a nisi platio...

platio si pdv i kada si auto kupio pa opet prilikom registracije platis porez na posjedovanje auta... zakon tako propisao... isto kao sto je propisao i placanje takse za posjedovanje rtv prijemnika...

do tebe je, placaj, ne placaj, kako god zelis... ali nemoj javnost ubjedjivati pogresnim rezonima
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#581 Re: RTV taksa

Post by Tomahawk11 »

Baš, koja je budala smislila registraciju auta.
Može se i bez toga voziti.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63353
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#582 Re: RTV taksa

Post by BarbaDue »

Uredno platio RTV taksu, 7,5 maruna halalio :mrgreen:
rizibizi
Posts: 1962
Joined: 28/11/2008 15:56
Location: Zanzibar City

#583 Re: RTV taksa

Post by rizibizi »

Taksa...nek placa kome se placa i ko ima viska para. Meni ne pada na pamet da finansiram zajebanciju Dzemala Sabica i Belmina Karamehmedovica kao sto smo svojevremeno placali djecacka izdrkavanja onog deponovanog Jasmina Durakovica i pajdasa mu. Da ja imam bilo kakvog hajra od toga sto placa placao bi dva puta mjesecno, a ne ovako da na foru presipamo iz supljeg u prazno i krpimo budzetske rupe (citaj plate koje se placaju iz budzeta). Kako rade mi (ovo malo uposlenih sto ima) od svoje plate sigurno sebi, a ni drugima penzije zaraditi necemo. Toliko vecih problema u drzavi ima, a oni se taksom bave. Nego bace kosku da nam uzmu par maraka i dok se mi glodjemo oni provezu vagon para.

Ne bi me cudilo da i murija krene neki porez naplacivati, porez na sigurnost, ako te stigne neki klosar taj mjesec ne moras platiti porez, ako te ne stigne eto njih s pendrecima da vide sto ne placas.
Drugi prijedlog aktuelnoj vlasti bi bio porez na cist zrak, pa po ugledu na toplane ljeti dok je cist zrak da se naplacuje vise poreza da bi se satro gistro ulozilo u preciscivace pa kad dodje zima i ne vidi se prst pred okom od zagadjenja onda da se vade ali i dalje da uzimaju porez samo da smanje 30-40% od ljetnje cifre.

Kad vam ne smeta ova taksa onda vam sigurno ne smeta ni pausalni metod naplate vode, centralnog grijanja i svih ostalih pausalno obracunatih rezija?
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#584 Re: RTV taksa

Post by un1ted »

Joj debilizma. Kaze drzava propisala, drzava zakon. Koji ba zakon? Sud presodu da je nesto NEUSTAVNO, ili NELEGALNO i to se i dalje provodi? O kakvoj ba drzavi i zakonu pricate?
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#585 Re: RTV taksa

Post by Tomahawk11 »

Dupli aršini....da ja imam koristi...država propisala, a svakako niko ništa ne poštuje.
Hajmo onda biti dosljedni, nećemo ništa plaćati.
Ili nećemo ono što nas ne mogu natjerati da plaćamo.
Treba i pitati onog iz Bihaća što, budala, plaća akcize za izgradnju autoputa.
Koji će mu, đe je Zenica, đe Bihać.
rizibizi
Posts: 1962
Joined: 28/11/2008 15:56
Location: Zanzibar City

#586 Re: RTV taksa

Post by rizibizi »

Kao sto rekoh u medjuvremenu hadzi Kifla donosi zakon da budzetlije u kantonalnoj vlasti sami sebi odredjuju visinu koeficijenta, pa mogu trpati u dzepove onoliko koliko zagrabe, a kod svakog ruka ko lopata Alije Sirotanovica.
rizibizi
Posts: 1962
Joined: 28/11/2008 15:56
Location: Zanzibar City

#587 Re: RTV taksa

Post by rizibizi »

Tomahawk11 wrote:Dupli aršini....da ja imam koristi...država propisala, a svakako niko ništa ne poštuje.
Hajmo onda biti dosljedni, nećemo ništa plaćati.
Ili nećemo ono što nas ne mogu natjerati da plaćamo.
Treba i pitati onog iz Bihaća što, budala, plaća akcize za izgradnju autoputa.
Koji će mu, đe je Zenica, đe Bihać.
Izvini to je drugo, uopste nije dupli arsin, ako ce od akciza igraditi auto-put kroz BiH (kao sto nece) rado cu platiti bez obzira gdje on u BiH bio. Ovo cak i nije dupli arsin ovo je glupo. Oni uzimaju pare, zajebaju se mi nemamo pojma za sta pare dajemo i treba da dajemo jos.

EDIT: Minimum 50% ljudi koji su finansirali odlaske Dejana Kukrica i delegacije na Eurosong nisu vidjeli dalje od carsije, a sto je jos tuznije pojma nemaju da su oni dali pare da se ekipa svrcka po bijelom svijetu. Jesu li to dupli arsini?
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#588 Re: RTV taksa

Post by Dozer »

holowey wrote:kakav si to porez platio prilikom kupovine tv-a? mislis pdv? to placas i kad kupis jogurt, kondom, cipele, itd... mijesas kruske i jabuke... nikakav drugi porez prilikom kupovine tv-a nisi platio...

platio si pdv i kada si auto kupio pa opet prilikom registracije platis porez na posjedovanje auta... zakon tako propisao... isto kao sto je propisao i placanje takse za posjedovanje rtv prijemnika...

do tebe je, placaj, ne placaj, kako god zelis... ali nemoj javnost ubjedjivati pogresnim rezonima
Ja nikoga ne ubjedjujem, samo iznosim svoje misljenje i stavove. Svako ima pravo da se slozi ili ne slozi s njima.

Prilikom kupovine svakog proizvoda platis PDV, logicno. Znas li sta je tacno PDV, tj. kakav je to porez i kako se obracunava? Nebitno...

Ako je JAVNI servis od JAVNOG znacaja, zasto ga onda drzava ne finansira iz PDV-a prikupljenog prilikom kupoprodaje proizvoda koji se tice tog javnog servisa i interesa?
Konkretno, zasto drzava PDV prikupljen prilikom kupovine TV aparata ne preuzmjeri na finansiranje javnog RTV servisa?

Evo i konkretan primjer ovoga o cemu pricam. Ako ja kupim TV od npr. 1.000 KM, i ako je trgovacka marza u toj cijeni bila recimo 50%, to znaci da je taj TV prodavaca u nabavci kostao 461 KM.
Na to je dodao svoju marzu (dodana vrijednost) od 50%, tj. jos 461 KM, i na nju se obracunava PDV u iznosu od 17%, sto je 78.37 KM.
Konacna cijena tog TV-a koju ja placam na kraju je 1.000,37 KM.

Ako sada pogledamo iznos RTV takse od 7,50 KM, dobijemo da je to godisnje 90 KM PO DOMACINSTVU.
Ja, iskreno, ne poznajem nikoga ko ima samo 1 TV, i svaki je uglavnom kostao preko 1.000 KM... Pa eto...
Racunajte dalje sami...

I, pustite se besmislenog moralisanja. Cuj "zakon"... U ovoj drzavi se zakoni kroje iskljucivo s ciljem ubiranja love u budzete za koje niko ziv ne zna kako se tacno koriste.
Ne budalite. Funkcionalna drzava i odgovorni ljudi koji je vode razmisljaju svojim glavama, i smisljaju nacine kako da unaprijede sve, a da pri tome svi gradjani budu sto zadovoljniji njihovim rjesenjima.
U BiH je sve to obratno - samo smisljaju kako sto vise da zajebu i ogule gradjane, a kako bi sebi obezbijedili sto vise mogucnosti za pljacku i namirivanje vlastitih dzepova.
Last edited by Dozer on 19/09/2017 13:31, edited 1 time in total.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#589 Re: RTV taksa

Post by Tomahawk11 »

rizibizi wrote:
Tomahawk11 wrote:Dupli aršini....da ja imam koristi...država propisala, a svakako niko ništa ne poštuje.
Hajmo onda biti dosljedni, nećemo ništa plaćati.
Ili nećemo ono što nas ne mogu natjerati da plaćamo.
Treba i pitati onog iz Bihaća što, budala, plaća akcize za izgradnju autoputa.
Koji će mu, đe je Zenica, đe Bihać.
Izvini to je drugo, uopste nije dupli arsin, ako ce od akciza igraditi auto-put kroz BiH (kao sto nece) rado cu platiti bez obzira gdje on u BiH bio. Ovo cak i nije dupli arsin ovo je glupo. Oni uzimaju pare, zajebaju se mi nemamo pojma za sta pare dajemo i treba da dajemo jos.
Plaćaš zakonsku taksu na posjedovanje prijemnika, a u svrhu javnog RTV servisa. Državnog.
Da li je ok da ti platiš PDV, a onda oni ta sredstva utroše u nešto zašta nemaš pojma za šta je?
Ili evo aktuelna priča oko akciza, sutra da ih podignu, a kao da se od njih grade autoputevi....a pazi, oni potrošili puno više nego je trebalo da se izgradi komplet koridor V C....je li to opravdano?
Naravno da su dupli aršini....plaćaš PDV, plaćaš sve namete koje imaš od države, oštriš ćunu na RTV pretplati.
rizibizi
Posts: 1962
Joined: 28/11/2008 15:56
Location: Zanzibar City

#590 Re: RTV taksa

Post by rizibizi »

Slozit cemo se da se slazemo, ali od neceg se mora poceti, taman od 7.5 KM, koliko vec. Kao sto rekoh nije mi jasna ni pausalna naplata vode i centralnog (ko da su vodomjeri i kalorimetri u rangu cijene novog golfa pa se ne moze ugraditi u svako domacinstvo i otplatiti na rate).
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#591 Re: RTV taksa

Post by Tomahawk11 »

rizibizi wrote:Slozit cemo se da se slazemo, ali od neceg se mora poceti, taman od 7.5 KM, koliko vec. Kao sto rekoh nije mi jasna ni pausalna naplata vode i centralnog (ko da su vodomjeri i kalorimetri u rangu cijene novog golfa pa se ne moze ugraditi u svako domacinstvo i otplatiti na rate).
Ali ih plaćaš, je li tako?
rizibizi
Posts: 1962
Joined: 28/11/2008 15:56
Location: Zanzibar City

#592 Re: RTV taksa

Post by rizibizi »

Ne imam ugradjen i kalorimetar i vodomjer :D najozbiljnije
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#593 Re: RTV taksa

Post by un1ted »

Preseravanje :) Da placa cijela drzava pa onda bi se dalo i razmisliti. Ovako šišaju samo krezube bošnje.
rizibizi
Posts: 1962
Joined: 28/11/2008 15:56
Location: Zanzibar City

#594 Re: RTV taksa

Post by rizibizi »

Koga stigose toga :izet:
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#595 Re: RTV taksa

Post by Tomahawk11 »

Sve super, meni samo nije jasno što štediti na orahu, kad možeš na tovaru :?
Tom vašom logikom, jel. Ima većih nameta koje bismo mogli klasificirati poput ove pretplate.
Jbg, država je ionako za qrc, samo Bošnje plaćaju poreze, namete i tako to.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#596 Re: RTV taksa

Post by un1ted »

Sada mi je bas gust pricati sa patriJotima :) Busaju se u prsa da placaju RTV taksu, jer vole drzavu, a kada im ukazes da dio novca ide za RTRS ušute se :lol: :bih:
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#597 Re: RTV taksa

Post by Tomahawk11 »

Nisam ja nikakav patriota, ne u tom smislu.
Naravno da ide za RTRS. Eto ti otkrio Ameriku.
Pa dio svega ide za RS. Dio poreza koji plaćaš.
Šta si ti mislio?
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#598 Re: RTV taksa

Post by un1ted »

Nista, osim o tome koliko smo glup narod.
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#599 Re: RTV taksa

Post by Dozer »

Dobro, legalisti...Hajde, dajte odgovor na moje gornje pitanje (potkrijepljeno realnim primjerom) - zasto drzava ne finansira Javni RTV servis od PDV-a prikupljenog prodajom TV uredjaja?

Imate li ikakvo logicno objasnjenje? Ili cemo samo tupo ponalvjati "zakonska obaveza"...

Zakonske obaveze su i da se sredstva naplacena za razlicite namjene (odrzavanje cesta, zastita voda, itd.) koriste za te namjene. Koriste li se? Ko onda tu ne postuje vlastite zakone?
Last edited by Dozer on 19/09/2017 13:43, edited 1 time in total.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#600 Re: RTV taksa

Post by Tomahawk11 »

Dozer wrote:Dobro, legalisti...Hajde, dajte odgovor na moje gorenj pitanje (potkrijepljeno realnim primjerom) - zasto drzava ne finansira Javni RTV servis od PDV-a prikupljenog prodajom TV uredjaja?

Imate li ikakvo logicno objasnjenje? Ili cemo samo tupo ponalvjati "zakonska obaveza"...

Zakonske obaveze su i da se sredstva naplacena za razlicite namjene (odrzavanje cesta, zastita voda, itd.) koriste za te namjene. Koriste li se? Ko onda tu ne postuje vlastite zakone?
Iz istog razloga zašto ne finansira autoput od PDV-a prodatih auta, nego ti naplaćuje akcize uz gorivo.
Post Reply