RTV taksa

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#426 Re: RTV taksa

Post by nightvision »

Pitar sa Kariba wrote:Kako neće jadna kad su plašili ljude nekakvim kombijima sa antenama. Kao kruži kombi po gradu i otkriva tim antenama neplatise. :lol: Znaci i tada se izbjegavalo plaćanje RTV-pretplate.
Znaci ne's vjerovat ali...

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
:lol:
Naravno, nista od toga nije funkcionisalo kako je bilo zamisljeno vec se radilo o cistom zastrasivanju kako bi se placala "dozvola" iliti pretplata.
Zadnja slika jasno govori da borba protiv rtv pretplate nije nista novo niti je to bas sve bajno i sjajno cak i danas i to u uredjenim drzavama.

Osim bosanaca ocigledno i britanci ne zele placati beskorisnu rtv taksu.
With more than 180,000 people charged with not paying their licence fee each year, prosecutions currently account for around one in 10 of all criminal cases in England and Wales. Thousands of people convicted of not paying their television licence could be let off with a slap on the wrist after a change in the sentencing guidelines was announced. This is a further nail in the coffin of the licence fee, because the more it becomes unenforceable, the more the BBC will have to find another method of funding.
http://www.telegraph.co.uk/news/2017/01 ... uidelines/

Ali zato ce narodna vlast narodu racune za rtv taksu slati s racunima za struju. Nismo mi vidjeli demokratije, ni u putu se s njom sreli. Ovo je definitivno begokratija i agokratija.
U doba turaka "bezboznici" su placali vece poreze, i to je izmedju ostalog bio jedan od razloga sto su ljudi prihvatali islam na ovim prostorima. Danas u doba nekih novih turaka "bezboznici" su oslobodjeni placanja poreza. Sad ce bosnje placati za ono sto nisu ranije. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#427 Re: RTV taksa

Post by Sara03 »

Šta reče? :lol:

U državi od 60 miliona stanovnika, njih čak 180k ne plaća rtv taksu. :lol:
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#428 Re: RTV taksa

Post by nightvision »

Sara03 wrote:Šta reče? :lol:

U državi od 60 miliona stanovnika, njih čak 180k ne plaća rtv taksu. :lol:
Godisnje, godisnje...
With more than 180,000 people charged with not paying their licence fee each year, prosecutions currently account for around one in 10 of all criminal cases in England and Wales.
Sta mislis, poslije tih 180.000, koliko je onih koji nisu kaznjeni? U drzavi od 60 miliona stanovnika? Sta mislis koliko ih stvarno ne placa rtv pretplatu? :pisnuo:
User avatar
jalijas74
Posts: 1349
Joined: 17/11/2010 15:10

#429 Re: RTV taksa

Post by jalijas74 »

Jel istina da se cekaju spiskovi od RTV BiH da se pokrene ova prica ?

Znaci ako ja nisam do sada bio na spisku necu ni morati placati taxu :)

Recimo da se taxa vodila na starog vlasnika stana i on je na spisku a ja kao nvi vlasnik nisam.
EP mislim da nece slati svoje spiskove jer ima ona kvaka o zastiti podataka :) :evil:
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#430 Re: RTV taksa

Post by Sara03 »

nightvision wrote:
Sara03 wrote:Šta reče? :lol:

U državi od 60 miliona stanovnika, njih čak 180k ne plaća rtv taksu. :lol:
Godisnje, godisnje...
With more than 180,000 people charged with not paying their licence fee each year, prosecutions currently account for around one in 10 of all criminal cases in England and Wales.
Sta mislis, poslije tih 180.000, koliko je onih koji nisu kaznjeni? U drzavi od 60 miliona stanovnika? Sta mislis koliko ih stvarno ne placa rtv pretplatu? :pisnuo:
Čitaj:
Communications Act 2003 - section 365
Image
Pod kojim uvjetima postoji obaveza plaćanja, kome i koje su posljedice neplaćanja. Sve po zakonu, napomena da ne govorimo o Bosni i Hercegovini, već o pravno i demokratski uređenoj državi.

More than 99 per cent of all those convicted receive a fine of up to £1,000, which nets the government almost £30 million a year. - Dakle, 180k utvrđeno da ne plaćaju, gotovo svi osuđeni na isplatu od £1,000; sumnjam da će vladajući propustiti naplatu i od ostatka neplatiša, ne samo što bi suprotno od toga predstavljalo nejednakost građana pred zakonom, već znajući koliko prihoda samo iz te kategorije ubiru na godišnjem nivou, shodno propisima.

Dok većina država u Evropi potpuno ili djelomično vrši finansiranje javnih emitera putem rtv takse, ti istovremeno tvrdiš da je ista beskorisna. Hm, sad je beskorisna, a neki dan se tvrdilo da je jedini problem sa novim načinom naplate ustvari njena selektivnost. Zanimljivo... Do tada "begokratija i agokratija" u Italiji, Portugalu, Rumuniji...
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#431 Re: RTV taksa

Post by nightvision »

Sara03 wrote:Do tada "begokratija i agokratija" u Italiji, Portugalu, Rumuniji...
A tebe je begokratija i agokratija zabolila... Pa sto ne rece, aginice...
Ja sam uvijek tvrdio da je rtv taksa beskorisna. Spasavanje javnih emitera iskljucivo prinudnom naplatom rtv haraca oduvijek je bila iskljucivo retorika onih u cijoj sluzbi se emiteri nalaze. U drzavi finskoj se rtv taksa placa obijanjem od plate. Sto begovi i age nisu isto rjesenje primjenili i ovde, pa izasli u susret ljudima u stanju socijalne potreba da ne placaju, i onima koji imaju manja primanja da izdvajaju manje od onih koji dzabahljebare na njihovoj grbaci. I sto nije rjesenje jedinstveno, nego samo mali turci da placaju? Aginice, naucili su ti preci dzabahljebariti za vrijeme turske a i ti si bezbeli naucila dzabahljebariti za vrijeme begovata. Nece da moze, negdje treba povuci crtu.
hipija
Posts: 1621
Joined: 30/12/2010 18:17

#432 Re: RTV taksa

Post by hipija »

Stanje nacije, odnosno jednog njenog dijela vezano za rtv taksu očitovaće se za nekih mjesec dana. :-)
User avatar
dembele
Posts: 2759
Joined: 19/06/2014 09:15

#433 Re: RTV taksa

Post by dembele »

Budući da se ova pretplata odnosi uglavnom na Bošnje plaćanje rtv takse je trebalo prebaciti na Islamsku zajednicu BiH a ne na EP BiH.
Svakog petka nakon džume namaza išla bi sergija za BHT. Tri sergije po 2 KM i zadnja četvrta u mjesecu 1.5 KM.
Belmin bi mogao zauzvrat malo poboljšati bajramski program.
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#434 Re: RTV taksa

Post by Sara03 »

nightvision wrote:
Sara03 wrote:Do tada "begokratija i agokratija" u Italiji, Portugalu, Rumuniji...
A tebe je begokratija i agokratija zabolila... Pa sto ne rece, aginice...
Ja sam uvijek tvrdio da je rtv taksa beskorisna. Spasavanje javnih emitera iskljucivo prinudnom naplatom rtv haraca oduvijek je bila iskljucivo retorika onih u cijoj sluzbi se emiteri nalaze. U drzavi finskoj se rtv taksa placa obijanjem od plate. Sto begovi i age nisu isto rjesenje primjenili i ovde, pa izasli u susret ljudima u stanju socijalne potreba da ne placaju, i onima koji imaju manja primanja da izdvajaju manje od onih koji dzabahljebare na njihovoj grbaci. I sto nije rjesenje jedinstveno, nego samo mali turci da placaju? Aginice, naucili su ti preci dzabahljebariti za vrijeme turske a i ti si bezbeli naucila dzabahljebariti za vrijeme begovata. Nece da moze, negdje treba povuci crtu.
A ti bezbeli ne nauči pravopis i gramatiku.

Boli me indolentnost i licemjernost. Volite se žaliti na političare kako ne poštuju zakon/e, pri tome im spominjući sve od - do, al' kad je na vas red da se ponašate shodno propisima, vi to odbijate, stavljajući se u istu ravan sa tom kriminalnom bandom.

Inače, plaćali ste i po prijašnjem sistemu naplate...
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#435 Re: RTV taksa

Post by nightvision »

Sara03 wrote:A ti bezbeli ne nauči pravopis i gramatiku.

Boli me indolentnost i licemjernost. Volite se žaliti na političare kako ne poštuju zakon/e, pri tome im spominjući sve od - do, al' kad je na vas red da se ponašate shodno propisima, vi to odbijate, stavljajući se u istu ravan sa tom kriminalnom bandom.

Inače, plaćali ste i po prijašnjem sistemu naplate...
U proslom sistemu bila dva kanala, niko nije znao za bolje. A cak su i kvalitetniju produkciju imali.
Aginice, nismo na casu maternjeg jezika, ali...
bezbeli

Turcizam u značenju naravno, svakako.

- Jel' možete vi Bosanci bez tog bezbeli?
- Bezbeli da možemo!
Aginice, kako ocekujes od gradjana da placaju rtv taksu ako politicari otvoreno govore da je ni oni ne placaju, zbog navodno nepostojanja (hrvatskog) rjesenja.
Kako ocekujes od gradjana da placaju "namet na vilajet" ako nije svima jednako propisan?
Mescini da si ti ovde malo licemjerna.
Jel' se moze napisati "mescini"?
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#436 Re: RTV taksa

Post by nightvision »

dembele wrote:Budući da se ova pretplata odnosi uglavnom na Bošnje plaćanje rtv takse je trebalo prebaciti na Islamsku zajednicu BiH a ne na EP BiH.
Svakog petka nakon džume namaza išla bi sergija za BHT. Tri sergije po 2 KM i zadnja četvrta u mjesecu 1.5 KM.
Belmin bi mogao zauzvrat malo poboljšati bajramski program.
:lol: :thumbup:
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#437 Re: RTV taksa

Post by Sara03 »

Ti je svakako nećeš plaćati takvu beskorisnu, pa makar je i Alija krepavi morao plaćati. Koga lažete? Nije baš da ste i ranije plaćali, uvijek ćete naći način da ne platite. De, ne lažite više ni sebe, ni druge...
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#438 Re: RTV taksa

Post by nightvision »

Sara03 wrote:Ti je svakako nećeš plaćati takvu beskorisnu, pa makar je i Alija krepavi morao plaćati. Koga lažete? Nije baš da ste i ranije plaćali, uvijek ćete naći način da ne platite. De, ne lažite više ni sebe, ni druge...
Bgmi, placao sam cak i u ovom sistemu dok nisam fiksni telefon odjavio. I uvijek sam govorio da bi platio rtv taksu samo da je realan iznos, znaci 2-3 markice, jer objektivno vise ne vrijedi, i u tom slucaju svako bi je platio. Ali ovako jednostrano silovanje sirokih narodnih masa moze samo prouzrokovati revolt.
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#439 Re: RTV taksa

Post by Amazonka27 »

meni nije jasno zašto oni ne izdaju račune kao što dolazi za smeće npr...hajd' nemoj plaćati pa će ti doći papirić sa datumom za pljenidbu stvari. uredno smo plaćali kad god smo dobili račun...tj. bio on prislonjen uz račun za telefon ili za struju...pa čak i kad su dolazili na vrata. Ali oni nisu jedno godinu dana pozvonili. Zašto? neki dan mi dođe papir na kojem piše nešto o dugovanju...kakvom dugovanju? gdje je račun? da li to znači da onaj ...nemam pojma...ev' npr. sa kobilje glave da ide svaki mjesec maksuzije u rtv dom da plati rtv taksu (ako se tu opšte plaća)? U doba e-računa, e-plaćanja, fizičkog plaćanja sve na jednom mjestu (u banci)...pa eto i inkasantu, al' jok! demorališi i razjebi ionako mali broj platiša. I što to ja moram plaćati a Hrvoje i Savo ne moraju?
Innovation
Posts: 4229
Joined: 23/03/2011 11:58

#440 Re: RTV taksa

Post by Innovation »

nightvision wrote: Nismo mi vidjeli demokratije, ni u putu se s njom sreli.
Da nije demokratije, gdje li bi ti sad bio. :mrgreen:
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#441 Re: RTV taksa

Post by nightvision »

Innovation wrote:Da nije demokratije, gdje li bi ti sad bio. :mrgreen:
Jaka poruka. Mudrost. U rangu "citati alije izetbgovica"...
zenickaraja
Posts: 25
Joined: 04/04/2014 14:14

#442 Re: RTV taksa

Post by zenickaraja »

Meni je diskriminatorski da samo dio Federacije placa zakonsku obavezu. Kratko i jasno zato je necu ni placati. Ne znam do kad i ciji je to mozak smislio od ppoliticke nemoci da nas stavlja u neki polozaj moranja. Onog momenta kada to budu radile i ostale EP i ja cu uredno placati. Vrijeme je da se malo igramo sudova. Kucni budzet mi dopusta da platim taksu ali mi mozak to nikako svariti ne moze. Sto sam ja manje vrijedniji i po zdravstvenom osiguranju od onog osiguranika iz Sarajevskog kantona. ili sto je moj novcanik drazi drzavi nego bilo koji iz Hercegovine ili RS.
User avatar
rocco_siffredi
Posts: 1475
Joined: 25/07/2015 14:13

#443 Re: RTV taksa

Post by rocco_siffredi »

Srbi bolje placaju od bal....pardon Bosnjaka.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#444 Re: RTV taksa

Post by Maraschino »

Hoce neko da ostane bez krmeta.

Prije neki dan na salteru EP pitam a oni vele da nista ne znaju. Jedino pise da ce RTV servis dostavljati spiskove.
Da li to znaci da cu ja morati dva puta placati jer mi dolaze dva racuna za struju?

...i da ne zaboravim, rtv taksa se mora placati.

p.s. ovim kablovskim operaterima treba skidati od svakog ugovora 7,5KM kao taksu.
User avatar
fortaleza
Posts: 5592
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#445 Re: RTV taksa

Post by fortaleza »

A kakve veze imaju kabelski operateri (privatni) sa drzavnom javnom tv kucom i njihovim direktnim uslugama?
User avatar
mayab
Posts: 27180
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#446 Re: RTV taksa

Post by mayab »

Nemaju veze u tom nekom smislu, ali ako se vec bave distribucijom programa, moglo bi im se ZAKONOM "narediti" da ako žele da se bave tim poslom, moraju i da prikupljajuRTV taksu od svojih korisnika, dakle nelogično ne zvuči, a samo je stvar zakonodavca , koji iz ko zna kojih razloga ne želi da donese neki takav zakon, i koji općenito ne želi da rijesi te probleme sa javnim RTV servisima, a ne želi, jer je tu puno ličnih i stranačkih lopovskih interesa!
Kao i u svemu, da je nama samo poštena iskrena vlast, a ne korumpirani lopovi i strani plaćenici, mi bi definitivno bili Švica :bih:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58749
Joined: 03/08/2010 19:04

#447 Re: RTV taksa

Post by kakavdanakneiskustvu »

mayab wrote:Nemaju veze u tom nekom smislu, ali ako se vec bave distribucijom programa, moglo bi im se ZAKONOM "narediti" da ako žele da se bave tim poslom, moraju i da prikupljajuRTV taksu od svojih korisnika, dakle nelogično ne zvuči, a samo je stvar zakonodavca , koji iz ko zna kojih razloga ne želi da donese neki takav zakon, i koji općenito ne želi da rijesi te probleme sa javnim RTV servisima, a ne želi, jer je tu puno ličnih i stranačkih lopovskih interesa!
Kao i u svemu, da je nama samo poštena iskrena vlast, a ne korumpirani lopovi i strani plaćenici, mi bi definitivno bili Švica :bih:


država nam je takva da i kad bi se nekim čudom privatnim firmama naredilo da moraju na svojim racunima imati i stavku naplaćivanja rtv takse za javni rtv servis dosta svijeta bi odjavilo tu kablovsku i prešlo na boga pitaj šta
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#448 Re: RTV taksa

Post by Maraschino »

kakavdanakneiskustvu wrote:
mayab wrote:Nemaju veze u tom nekom smislu, ali ako se vec bave distribucijom programa, moglo bi im se ZAKONOM "narediti" da ako žele da se bave tim poslom, moraju i da prikupljajuRTV taksu od svojih korisnika, dakle nelogično ne zvuči, a samo je stvar zakonodavca , koji iz ko zna kojih razloga ne želi da donese neki takav zakon, i koji općenito ne želi da rijesi te probleme sa javnim RTV servisima, a ne želi, jer je tu puno ličnih i stranačkih lopovskih interesa!
Kao i u svemu, da je nama samo poštena iskrena vlast, a ne korumpirani lopovi i strani plaćenici, mi bi definitivno bili Švica :bih:


država nam je takva da i kad bi se nekim čudom privatnim firmama naredilo da moraju na svojim racunima imati i stavku naplaćivanja rtv takse za javni rtv servis dosta svijeta bi odjavilo tu kablovsku i prešlo na boga pitaj šta
Nema mnogo izbora.
Ovo je najlogicnije rjesenje uzimati taksu od distributera tv programa ali kao sto @mayab rece, lopovska drzava sa kriminalnim lobijem.

Trenutno vani ne placam taksu. Vjerovatno da je to rijeseno sa onim ko mi distribuira tv kanale.
Mentha_Piperita
Posts: 310
Joined: 03/08/2015 00:32

#449 Re: RTV taksa

Post by Mentha_Piperita »

Zna li neko kome se obratiti da se regulise RTV taksa, ako neko ima dva mjerna strujna brojila? Hvala. :thumbup:
ado_sar
Posts: 1142
Joined: 14/06/2014 16:47

#450 Re: RTV taksa

Post by ado_sar »

Mentha_Piperita wrote:Zna li neko kome se obratiti da se regulise RTV taksa, ako neko ima dva mjerna strujna brojila? Hvala. :thumbup:
odneses racune na isto ime a na dvije adreses zajedno sa ovjerenom izjavom u RTV i to je to
Post Reply