RTV taksa

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
Nexus2
Posts: 230
Joined: 16/11/2009 21:30
Location: KUPUJETE ONLINE - EVO LINK ZA POVRAT NOVCA https://www.ebates.com/r/BERBIC6?eeid=28187

#226 Re: RTV taksa

Post by Nexus2 »

Jučer mi poštar donio ZAKLJUČAK kojim me obavještava da će izvrsiti popis uz prisustvo sudske policije na određeni dan.
Na ovaj zakljucak nemam pravo zalbe. Tako stihu u pouci o pravnom lijeku.
Zakljucak je na iznos, " vsp 84 KM. Tr.postupka, kamata)
Šta im ovo znači vsp je jesu li u ovaj iznos ili kuće i troskovi postupka i kamata nije mi jasno.

Dalje, ovom zakljucku po svoj logici trebalo je da prethodi neko Rješenje ili tako nešto u kojem bi morala da bude pouka o pravnom lijeku sa rokom Žalbe.
Rješenje nikad nisam dobio.
Takođe napominjem da nemam fiksni priključak i nikada mi inkasant nije dolazio na vrata.

Da stvar/zakljucak bude jos smjesniji i po meni pravno nepismeno sastavljen, nigdje se ne navodi period za koji sam utužen.

Šta da se radi?
User avatar
Filter
Posts: 8025
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#227 Re: RTV taksa

Post by Filter »

hmmmm, kod komsija hrvata, rtv taksa iznosi 80kn mjesecno.
ako se ne izvrsi uplata u roku 15 dana od dospijeca racuna, slijedi ovrha u iznosu od 790kn bez sudjenja dokazivanja jesam nisi itd
ako ode advokatima, platio ne platio 80kn istresce ti 790kn sigurno.
elem, rtv je drzavni servis. gledao ga ti ili ne. moras ga platiti... teoretski... zato smo i zaqurac drzava
Nexus2
Posts: 230
Joined: 16/11/2009 21:30
Location: KUPUJETE ONLINE - EVO LINK ZA POVRAT NOVCA https://www.ebates.com/r/BERBIC6?eeid=28187

#228 Re: RTV taksa

Post by Nexus2 »

Ma ne sporim ja placanje. Procitaj ponovo.
User avatar
Filter
Posts: 8025
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#229 Re: RTV taksa

Post by Filter »

Nexus2 wrote:Ma ne sporim ja placanje. Procitaj ponovo.

ma procitao sam drug, ali ni ti nisi placao. nema to veze sa fiksnim prikljuckom.
mozda si nekad fulio neki racun, nesto? mrsno inkasanta sa vrata, mozda su se oni zeznuli...ko zna?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#230 Re: RTV taksa

Post by Bloo »

Filter wrote:hmmmm, kod komsija hrvata, rtv taksa iznosi 80kn mjesecno.
ako se ne izvrsi uplata u roku 15 dana od dospijeca racuna, slijedi ovrha u iznosu od 790kn bez sudjenja dokazivanja jesam nisi itd
ako ode advokatima, platio ne platio 80kn istresce ti 790kn sigurno.
elem, rtv je drzavni servis. gledao ga ti ili ne. moras ga platiti... teoretski... zato smo i zaqurac drzava
plaća se posjedovanje bilo kakvog prijemnika, a ne gledanje drzavnog servisa..u tome je kvaka :)
User avatar
Filter
Posts: 8025
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#231 Re: RTV taksa

Post by Filter »

Bloo wrote: plaća se posjedovanje bilo kakvog prijemnika, a ne gledanje drzavnog servisa..u tome je kvaka :)
da, cak i radio u autu spada pod to.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#232 Re: RTV taksa

Post by Bloo »

Filter wrote:
Bloo wrote: plaća se posjedovanje bilo kakvog prijemnika, a ne gledanje drzavnog servisa..u tome je kvaka :)
da, cak i radio u autu spada pod to.
mozes se oslobiditi rtv takse ako se na licu mjesta utvrdi da nemas nikakav prijemnik..tv..tranzistor, radio itd
User avatar
mayab
Posts: 27139
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#233 Re: RTV taksa

Post by mayab »

Filter wrote:hmmmm, kod komsija hrvata, rtv taksa iznosi 80kn mjesecno.
ako se ne izvrsi uplata u roku 15 dana od dospijeca racuna, slijedi ovrha u iznosu od 790kn bez sudjenja dokazivanja jesam nisi itd
ako ode advokatima, platio ne platio 80kn istresce ti 790kn sigurno.
elem, rtv je drzavni servis. gledao ga ti ili ne. moras ga platiti... teoretski... zato smo i zaqurac drzava
Dobro, jel onda jedna npr. Njemačka ili Austrija isto zaqurac država? Dakle govorimo o rtv taksi !
User avatar
Filter
Posts: 8025
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#234 Re: RTV taksa

Post by Filter »

mayab wrote:
Filter wrote:hmmmm, kod komsija hrvata, rtv taksa iznosi 80kn mjesecno.
ako se ne izvrsi uplata u roku 15 dana od dospijeca racuna, slijedi ovrha u iznosu od 790kn bez sudjenja dokazivanja jesam nisi itd
ako ode advokatima, platio ne platio 80kn istresce ti 790kn sigurno.
elem, rtv je drzavni servis. gledao ga ti ili ne. moras ga platiti... teoretski... zato smo i zaqurac drzava
Dobro, jel onda jedna npr. Njemačka ili Austrija isto zaqurac država? Dakle govorimo o rtv taksi !
govorimo o zakonu koji kaze moras platiti taksu. ako ti se ne svidja mijenjaj zakon, do tada imas obavezu da je placas.
elem, primijeni ovo na njemacku ili austriju i reci mi rezultat.
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#235 Re: RTV taksa

Post by nightvision »

Da je taksa 2.5 KM jos bih nekako i halalio, ali ovo koliko je danas za uslugu i signal koje nemam - ne dam. Mogu poslati sudsku policiju, na koji nacin ce mi uci u kucu, blindirana vrata, da nece mozda brusilicom sjeci? Dokle god je rtv taksa "namet na vilajet" namijenjen finansiranju promocije politickih stranaka uz (takodje) zaposljavanje podobnih kadrova ne dam im marke.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#236 Re: RTV taksa

Post by Tomahawk11 »

Filter wrote:hmmmm, kod komsija hrvata, rtv taksa iznosi 80kn mjesecno.
ako se ne izvrsi uplata u roku 15 dana od dospijeca racuna, slijedi ovrha u iznosu od 790kn bez sudjenja dokazivanja jesam nisi itd
ako ode advokatima, platio ne platio 80kn istresce ti 790kn sigurno.
elem, rtv je drzavni servis. gledao ga ti ili ne. moras ga platiti... teoretski... zato smo i zaqurac drzava
Fino, kako natjerati onogu Sirokom ili Banja Luci da placa?!
User avatar
Filter
Posts: 8025
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#237 Re: RTV taksa

Post by Filter »

Tomahawk11 wrote:
Filter wrote:hmmmm, kod komsija hrvata, rtv taksa iznosi 80kn mjesecno.
ako se ne izvrsi uplata u roku 15 dana od dospijeca racuna, slijedi ovrha u iznosu od 790kn bez sudjenja dokazivanja jesam nisi itd
ako ode advokatima, platio ne platio 80kn istresce ti 790kn sigurno.
elem, rtv je drzavni servis. gledao ga ti ili ne. moras ga platiti... teoretski... zato smo i zaqurac drzava
Fino, kako natjerati onogu Sirokom ili Banja Luci da placa?!
istim zakonom, ali... zato i jesam napisao, klinac od drzave.
siroki, banjaluka, sarajevo, sve ti je to u 5 deka.
rtldanas
Posts: 87
Joined: 28/11/2016 20:25

#238 Re: RTV taksa

Post by rtldanas »

Nexus2 wrote:Jučer mi poštar donio ZAKLJUČAK kojim me obavještava da će izvrsiti popis uz prisustvo sudske policije na određeni dan.
Na ovaj zakljucak nemam pravo zalbe. Tako stihu u pouci o pravnom lijeku.
Zakljucak je na iznos, " vsp 84 KM. Tr.postupka, kamata)
Šta im ovo znači vsp je jesu li u ovaj iznos ili kuće i troskovi postupka i kamata nije mi jasno.

Dalje, ovom zakljucku po svoj logici trebalo je da prethodi neko Rješenje ili tako nešto u kojem bi morala da bude pouka o pravnom lijeku sa rokom Žalbe.
Rješenje nikad nisam dobio.
Takođe napominjem da nemam fiksni priključak i nikada mi inkasant nije dolazio na vrata.

Da stvar/zakljucak bude jos smjesniji i po meni pravno nepismeno sastavljen, nigdje se ne navodi period za koji sam utužen.

Šta da se radi?
koji si kanton...jer nije ista praksa u svim kantonima?
evo ja ću ti objasniti kako je u žzh (a trebalo bi biti slično i u drugim kantonima jer je isti zakon)
prvo--ne ide sudska policija,već ova obična (a često ne ide uopće policija nego se samo tako naznači u zaključku).Samo što mi je ovdje nejasno odakle ikakve policije u tvom slučaju,budući da je po tvojoj priči ovo prvi zaključak koji si primio ,a policija se šalje obično ako je kod prvog pokušaja pljenibe pokretnina bilo nekih problema npr. da je stan bio zaključan,ili da ovršitelju nisi dopustio ulazak u stan i sl.
drugo--ovo vsp. je vrijednost spora koji je RTV naznačio u prijedlogu za ovrhu,a sastoji se od neplaćene takse,njihovih troškova i z.z. kamate od dana kada si zakasnio s plaćanjem do dana izdavanja platnog naloga.Međutim osim toga tu su još sudski troškovi takse cca. 50 KM,troškovi sudskog izvršitelja (ako ih je RTV zatražio) i z.z. kamata od ovršnosti platnog naloga ili od podnošenja prijedloga za ovrhu (treba provjeriti što piše u prijedlogu) pa sve dok ne platiš dug
treće---da, tom zaključku je prethodilo rješenje o ovrsi, a ako ga nisi dobio dobit ćeš ga na dan pljenidbenog popisa (datum iz zaključka),onda imaš rok od 8 dana za prigovor.Period za koji si utužen se i ne navodi u zaključku već ćeš to vidjeti iz rješenja o ovrsi ili iz prijedloga za ovrhu(koji ćeš dobiti uz rješenje o ovrsi).

Moj savjet...ne nateži se previše s njima.Pusti ovršitelju čak i da zapljeni nešto ako dođe do toga, vjeruj nitko neće kupiti te zapljenjene stvari,ili možeš naći nekog rođaka da ih na drugoj prodaji kupi za 1KM :D ,pa da opet ostanu kod tebe jer na drugoj prodaji nema ograničenja u pogledu najniže cijene

p.s bilo bi dobro ako bi mogao uslikati taj zaključak pa ga postaviti ovdje ili mi poslati na poruku (možeš zacrniti imena) pa bi ti mogao dati još informacija,jer kao što sam rekao sudska praksa varira
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#239 Re: RTV taksa

Post by S4mpion »

U našoj državi RTV taksa je obična pljačka naroda, kao i sve ostale takse, daš pare, a nemaš pojma za šta.

Isto tako, ukoliko budžetu fali novca, dovoljno je na bilo kakav ugovor ubacit pljačkaški termin "taksa."

Šta se tačno traži od jednog korisnika kablovske televizije? Da plati korištenje javnog frekventnog opsega kojeg uopšte ne koristi?
User avatar
Filter
Posts: 8025
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#240 Re: RTV taksa

Post by Filter »

https://ekonsultacije.gov.ba/

i udarite sa prijedlozima :D
User avatar
holowey
Posts: 8430
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#241 Re: RTV taksa

Post by holowey »

S4mpion wrote:U našoj državi RTV taksa je obična pljačka naroda, kao i sve ostale takse, daš pare, a nemaš pojma za šta.

Isto tako, ukoliko budžetu fali novca, dovoljno je na bilo kakav ugovor ubacit pljačkaški termin "taksa."

Šta se tačno traži od jednog korisnika kablovske televizije? Da plati korištenje javnog frekventnog opsega kojeg uopšte ne koristi?
da plati taksu za posjedovanje rtv prijemnika...siguran sam da ne bi placao pristup kablovskom sistemu da nemas rtv prijemnik...
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#242 Re: RTV taksa

Post by mali_milojica »

Cuj pitaju se zasto placati rtv taksu :lol:
Evo kontra pitanje.
Zasto placate pdv? :izet:
Tu vam drzava u prosjeku uzme 7.5 KM svaki dan.




Da se ja pitam,lako bi ja to.
Ukinuo bih rtv taksu,ko ce se sa međedima naglabati
Sad je pdv 17%,digao bih ga na 20%,a razlika od 3% bi isla javnim emiterima :evil: :D
bluesjunior
Posts: 731
Joined: 21/05/2014 11:14

#243 Re: RTV taksa

Post by bluesjunior »

mali_milojica wrote:Cuj pitaju se zasto placati rtv taksu :lol:
Evo kontra pitanje.
Zasto placate pdv? :izet:
Tu vam drzava u prosjeku uzme 7.5 KM svaki dan.




Da se ja pitam,lako bi ja to.
Ukinuo bih rtv taksu,ko ce se sa međedima naglabati
Sad je pdv 17%,digao bih ga na 20%,a razlika od 3% bi isla javnim emiterima :evil: :D
drzava je rinaka zesca, a rtv mislim.... platim rezija cca 250 - 300 KM, sto ne bi platio i njihovih 7 - 8 maraka? AL GDJE DA IH PLATIM???? sve rezije placam elektronski jel to trebam svaki mjesec potegnut do rtv doma? jer nesposobni majmuni nisu u stanju dostavit racun papirni, objavit racun u bankama na koji se moze platit? pa izvinite jel treba predsjednistvo drzave da im to malo sredi? pa u KS masa domaicnstava vise nema fiksni telefon. eto hajde nemaju uslove da stampaju racune, da proizvode normalan ne mora vise ni kvalitetan daj samo normalan program da mi ne isce svaka emisija 5mg apaurin al da ne mozes dostavit ni racun u (u bilo kojoj banci) da se to plati mislim stvarno - pa sve i jedna banka bi bila sretna da ta naplata ide preko nje reklamirale bi to covjece. ma to ne treba placat i tacka!
Ci-Nick
Posts: 5174
Joined: 15/03/2015 17:38

#244 Re: RTV taksa

Post by Ci-Nick »

Nexus2 wrote:Jučer mi poštar donio ZAKLJUČAK kojim me obavještava da će izvrsiti popis uz prisustvo sudske policije na određeni dan.
Na ovaj zakljucak nemam pravo zalbe. Tako stihu u pouci o pravnom lijeku.
Zakljucak je na iznos, " vsp 84 KM. Tr.postupka, kamata)
Šta im ovo znači vsp je jesu li u ovaj iznos ili kuće i troskovi postupka i kamata nije mi jasno.

Dalje, ovom zakljucku po svoj logici trebalo je da prethodi neko Rješenje ili tako nešto u kojem bi morala da bude pouka o pravnom lijeku sa rokom Žalbe.
Rješenje nikad nisam dobio.
Takođe napominjem da nemam fiksni priključak i nikada mi inkasant nije dolazio na vrata.

Da stvar/zakljucak bude jos smjesniji i po meni pravno nepismeno sastavljen, nigdje se ne navodi period za koji sam utužen.

Šta da se radi?
Zakon o javnom RTV sistemu kaže:

Član 18.
(Način naplate)
(1) Način naplate RTV takse određuje i uspostavlja Odbor Sistema.
(2) Organizacione jedinice zadužene za taksu sva tri javna RTV servisa prate naplatu RTV takse i o tome
obavještavaju Odbor Sistema.
(3) Naplatu RTV takse mogu vršiti javni RTV servisi putem vlastitih službi ili taj posao na ugovornoj osnovi
povjeriti drugim pravnim licima (javna preduzeća, agencije i sl.).



Dakle obaveza RTV sistema je da vrši naplatu a nisu ispostavili račun, nisu nazvali, nisu poslali opomenu ali jesu utužili i natovarili sudske troškove i kamate.
Ne znam šta činiti, ni ja ne plaćam RTV taksu od kad sam prešao na kablovsku i nije mi žao ni da platim ali niko mi nikad nije dostavio račun.
Na webstranici FTV nigdje nema izgleda uplatnice, na koji žiroračun uplatiti, poziv na broj, koje svoje podatke unijeti,.. ništa.
User avatar
mayab
Posts: 27139
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#245 Re: RTV taksa

Post by mayab »

Image
Ovo ja dobijem od inkasatora koji svaki mjesec dodje na vrata!
Stvarno ne znam sto se ta inkasatorska sluzba ne rasiri i na taj nacin ubire lova!
Ili je mozda u pravu Zeljko Komsic, slucajno u petak naletim na sami kraj intervjua sa njim ,na radiju u voznji, gdje on rece da je vrlo moguce da naci stranke , ali sve odreda, zapravo ovim nedjelovanjem, ili mlakim "kofol" djelovanjem, zapravo zele da javne servise ovakve kakvi jesu uniste (prije svega to vrijedi za FTV i BHT1, jer je RTRS već odavno zna se kakav, šta i za koga :mrgreen: ), i onda idu iz početka , ali na istinskim ETNIČKIM principima, jer to je njima svima u srži.....
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#246 Re: RTV taksa

Post by Tomahawk11 »

Ci-Nick wrote:
Nexus2 wrote:Jučer mi poštar donio ZAKLJUČAK kojim me obavještava da će izvrsiti popis uz prisustvo sudske policije na određeni dan.
Na ovaj zakljucak nemam pravo zalbe. Tako stihu u pouci o pravnom lijeku.
Zakljucak je na iznos, " vsp 84 KM. Tr.postupka, kamata)
Šta im ovo znači vsp je jesu li u ovaj iznos ili kuće i troskovi postupka i kamata nije mi jasno.

Dalje, ovom zakljucku po svoj logici trebalo je da prethodi neko Rješenje ili tako nešto u kojem bi morala da bude pouka o pravnom lijeku sa rokom Žalbe.
Rješenje nikad nisam dobio.
Takođe napominjem da nemam fiksni priključak i nikada mi inkasant nije dolazio na vrata.

Da stvar/zakljucak bude jos smjesniji i po meni pravno nepismeno sastavljen, nigdje se ne navodi period za koji sam utužen.

Šta da se radi?
Zakon o javnom RTV sistemu kaže:

Član 18.
(Način naplate)
(1) Način naplate RTV takse određuje i uspostavlja Odbor Sistema.
(2) Organizacione jedinice zadužene za taksu sva tri javna RTV servisa prate naplatu RTV takse i o tome
obavještavaju Odbor Sistema.
(3) Naplatu RTV takse mogu vršiti javni RTV servisi putem vlastitih službi ili taj posao na ugovornoj osnovi
povjeriti drugim pravnim licima (javna preduzeća, agencije i sl.).



Dakle obaveza RTV sistema je da vrši naplatu a nisu ispostavili račun, nisu nazvali, nisu poslali opomenu ali jesu utužili i natovarili sudske troškove i kamate.
Ne znam šta činiti, ni ja ne plaćam RTV taksu od kad sam prešao na kablovsku i nije mi žao ni da platim ali niko mi nikad nije dostavio račun.
Na webstranici FTV nigdje nema izgleda uplatnice, na koji žiroračun uplatiti, poziv na broj, koje svoje podatke unijeti,.. ništa.
Zar to nije apsurdno? Tuzis nekog, a nisi mu ispostavio racun?
Ci-Nick
Posts: 5174
Joined: 15/03/2015 17:38

#247 Re: RTV taksa

Post by Ci-Nick »

Zvao sam maloprije 033 461 101 lokal 2270 i razgovarao s nekom gospođom.
Kaže da sam prebačen na inkasant službu 01.01.2012. , po kartici dužan 352 KM, izgleda da nisam utužen i da je najbolje da dogovorim kako da to platim.
Nije problem,. ali nikad mi inkasant nije bio na vratima, niti je ostavio obavjest da je dolazio a da me nije našao.
Dakle više je do njih nego do mene što se nisam potrudio da im platim.
S obzirom da sam legalista izmirit ću ovaj dug i nastaviti redovno da plaćam.
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#248 Re: RTV taksa

Post by Amazonka27 »

nama ovo dolazilo na vrata i ni'đe čoj'ka mjesecima...plaćali smo dok je dolazio... znači, da očekujemo tužbu?
Liska
Posts: 1953
Joined: 12/05/2004 13:44
Location: Mostar

#249 Re: RTV taksa

Post by Liska »

Ci-Nick wrote:Zvao sam maloprije 033 461 101 lokal 2270 i razgovarao s nekom gospođom.
Kaže da sam prebačen na inkasant službu 01.01.2012. , po kartici dužan 352 KM, izgleda da nisam utužen i da je najbolje da dogovorim kako da to platim.
Nije problem,. ali nikad mi inkasant nije bio na vratima, niti je ostavio obavjest da je dolazio a da me nije našao.
Dakle više je do njih nego do mene što se nisam potrudio da im platim.
S obzirom da sam legalista izmirit ću ovaj dug i nastaviti redovno da plaćam.
Po meni ti je bolje angažirati odvjetnika jer nisi dužan ovo platiti. S obzirom da nisi dobijao račune i nisi bio obaviješten na bilo koji način. Kako ćeš platiti nešto za što nisi ni dobio račun? A svaki dug stariji od godine dana koji nije utužen, nisi dužan platiti. Tvoj dug je dug za 4 pune godine. Uzmi odvjetnika i vrlo moguće da nećeš morati ništa platiti, ili eventualno samo zadnju godinu. Oni moraju dokazati na sudu da su ti dostavljali račune i opomene a to ne mogu nikako dokazati. Zakazao je inkasator ukratko, pa neka njega terete za štetu.
Ci-Nick
Posts: 5174
Joined: 15/03/2015 17:38

#250 Re: RTV taksa

Post by Ci-Nick »

Liska wrote:
Ci-Nick wrote:Zvao sam maloprije 033 461 101 lokal 2270 i razgovarao s nekom gospođom.
Kaže da sam prebačen na inkasant službu 01.01.2012. , po kartici dužan 352 KM, izgleda da nisam utužen i da je najbolje da dogovorim kako da to platim.
Nije problem,. ali nikad mi inkasant nije bio na vratima, niti je ostavio obavjest da je dolazio a da me nije našao.
Dakle više je do njih nego do mene što se nisam potrudio da im platim.
S obzirom da sam legalista izmirit ću ovaj dug i nastaviti redovno da plaćam.
Po meni ti je bolje angažirati odvjetnika jer nisi dužan ovo platiti. S obzirom da nisi dobijao račune i nisi bio obaviješten na bilo koji način. Kako ćeš platiti nešto za što nisi ni dobio račun? A svaki dug stariji od godine dana koji nije utužen, nisi dužan platiti. Tvoj dug je dug za 4 pune godine. Uzmi odvjetnika i vrlo moguće da nećeš morati ništa platiti, ili eventualno samo zadnju godinu. Oni moraju dokazati na sudu da su ti dostavljali račune i opomene a to ne mogu nikako dokazati. Zakazao je inkasator ukratko, pa neka njega terete za štetu.
Ne znam, ne izbjegavam ja da platim moje obaveze ali ne bi pristao da plaćam sudske troškove i kamate zbog njihovog nerada.
Post Reply