RTV taksa

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#201 Re: RTV taksa

Post by vješalica »

dobro onda kad mi plaćamo taj porez na tv prijemnik

može li neko objasniti šta mi imamo od toga?
zekoslav85
Posts: 115
Joined: 24/11/2015 19:21

#202 Re: RTV taksa

Post by zekoslav85 »

vješalica wrote:dobro onda kad mi plaćamo taj porez na tv prijemnik

može li neko objasniti šta mi imamo od toga?
i mene bi zanimalo :-D samo ne kontam sto samo da federacija placa a dok hr i srb nece ni da cuju za placanje sto su to oni bolji od nas ?
najbolje bi bilo da kodiraju kanale ko plati nek gleda ko ne plati nema kanala za gledat....
User avatar
holowey
Posts: 8462
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#203 Re: RTV taksa

Post by holowey »

zekoslav85 wrote:
vješalica wrote:dobro onda kad mi plaćamo taj porez na tv prijemnik

može li neko objasniti šta mi imamo od toga?
i mene bi zanimalo :-D samo ne kontam sto samo da federacija placa a dok hr i srb nece ni da cuju za placanje sto su to oni bolji od nas ?
najbolje bi bilo da kodiraju kanale ko plati nek gleda ko ne plati nema kanala za gledat....
e sto bi ih to nasekiralo...oni koji ne placaju niti imaju namjeru placati rtv taksu svakako ne gledaju ni bht ni ftv...ne gledam ih ni ja ali redovno placam - posjedujem rtv prijemnik...
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#204 Re: RTV taksa

Post by vješalica »

zasto bi oni sebi davali za pravo da naplacuju posjedovanje rtv prijemnika ako ja ne gledam ili ne zelim gledati bhrt ili ftv?

realno da zanemarimo nacionalne supljarije
sta mi to ustvari placamo?

placamo sadisticki program
iaforsirane propale licnosti iz javnog zivota
maloumne serije i njihove reprize
jadne vijesti
nekakve jebaljke od novinarki koje se amjenjuju na traci
nepismene
politicki instruirane

prisiljeni placati nekvalitet propale urednike i raspikuce i besposlicare

ustvari ko ih jebne
nek ih dodik placa svkako je stalno glavna serva na programu
User avatar
mayab
Posts: 27283
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#205 Re: RTV taksa

Post by mayab »

Shvatam ja tvoje frustracije, i nisam ni ja sretan sto plaćam tu taksu, ali takav je zakon, propis, to je taksa (porez) na posjedovanje RTV prijemnika i iz toga se finansiraju tzv.javni rtv servisi ove drzave (FTV, RTRS, BHT1 , i naravno tzv.javne radio stanice) !
Hebiga, ja recimo jako nerado plaćam izmisljeni porez na tzv. luksuz na auto, jer sam se drznuo da sebi kupim noviji auto, i najradije ga ne bi plaćao jer mi je nebulozan i van pameti, realno !
Ali kao lojalni gradjanin ove drzave i patriota, sta drugo činiti!
S druge strane, tih 7,5 KM te tzv.takse je sitna lova, budimo realni, to su 3-4 kafice ili jedna karta za kino, i svasta nesto....
Da se razumijemo, ne svidja mi se placanje te takse, ali kako napisah.... :izet:
User avatar
R A V E N
Posts: 640
Joined: 05/06/2008 01:21

#206 Re: RTV taksa

Post by R A V E N »

Koliko je puta Belmin Karamedmedović izašao i "slag'o" da će BHRT finansijski propasti, pa nije propao?
Last edited by R A V E N on 21/11/2016 18:02, edited 1 time in total.
User avatar
R A V E N
Posts: 640
Joined: 05/06/2008 01:21

#207 Re: RTV taksa

Post by R A V E N »

Ljudi, shvatate li vi da po tom imbecilnom totalitarnom zakonu skoro svako ko ima mobitel proizveden u zadnjih najmanje 10 godina mora da im plaća taksu?

Razlog je taj da skoro svaki mobitel iz tog perioda ima mali ugrađeni čip ili dio čipa koji predstavlja FM radio prijemnik.
Last edited by R A V E N on 21/11/2016 18:01, edited 1 time in total.
User avatar
holowey
Posts: 8462
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#208 Re: RTV taksa

Post by holowey »

moglo bi se to i drugacije urediti, umjesto svaki mjesec uz neki racun, da se placa prilikom kupovine televizora... neka se tv prosjecno mijenja svakih deset godina, izracuna se koliko bi se takse platilo za tih deset godina i to doda cijeni televizora... ili nema kupovine... pa umjesto 300 za najjeftiniji, platis hiljadarku... zamislis da se onda ovaj model primijeni i na mobitel i na auto radio, na sve sto moze primati rtv signal, pa skontas da i nije lose placati nesto sitno svaki mjesec...

ovako se vodite logikom, drzavu treba zakidati na svakom koraku, varati gdje stignemo, a u isto vrijeme musti je do maksimuma i traziti hljeba preko pogace...i onda se busati u prsa kao patriote i ne dati rs da se odcijepi, ne dati hrvatima entitet... pu, licemjerja
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#209 Re: RTV taksa

Post by Danguba »

vješalica wrote:zasto bi oni sebi davali za pravo da naplacuju posjedovanje rtv prijemnika ako ja ne gledam ili ne zelim gledati bhrt ili ftv?

realno da zanemarimo nacionalne supljarije
sta mi to ustvari placamo?

placamo sadisticki program
iaforsirane propale licnosti iz javnog zivota
maloumne serije i njihove reprize
jadne vijesti
nekakve jebaljke od novinarki koje se amjenjuju na traci
nepismene
politicki instruirane

prisiljeni placati nekvalitet propale urednike i raspikuce i besposlicare

ustvari ko ih jebne
nek ih dodik placa svkako je stalno glavna serva na programu
Sve si u pravu pod uslovom da placas pretplatu ali posto ne placas, nemas pravo da komentarises sam sadrzaj programa.
Svaka zemlja u susjedstvu pa i sire ima tu takxu na tv prijemnik a i dalje im program nula ili nijensu bolji od gore pobrojanih. Da pitas gradjane, sigurno ni oni ne bi placali.

Ovo me podsjeti na ono, voda nam neispravna, mutna, redukcija...a m3 vode 1-1,5 KM. Plati 5 KM i onda im hebi sve po spisku za te pare.

PRETPLATU TREBA PLACATI.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#210 Re: RTV taksa

Post by vješalica »

Danguba wrote:
vješalica wrote:zasto bi oni sebi davali za pravo da naplacuju posjedovanje rtv prijemnika ako ja ne gledam ili ne zelim gledati bhrt ili ftv?

realno da zanemarimo nacionalne supljarije
sta mi to ustvari placamo?

placamo sadisticki program
iaforsirane propale licnosti iz javnog zivota
maloumne serije i njihove reprize
jadne vijesti
nekakve jebaljke od novinarki koje se amjenjuju na traci
nepismene
politicki instruirane

prisiljeni placati nekvalitet propale urednike i raspikuce i besposlicare

ustvari ko ih jebne
nek ih dodik placa svkako je stalno glavna serva na programu
Sve si u pravu pod uslovom da placas pretplatu ali posto ne placas, nemas pravo da komentarises sam sadrzaj programa.
Svaka zemlja u susjedstvu pa i sire ima tu takxu na tv prijemnik a i dalje im program nula ili nijensu bolji od gore pobrojanih. Da pitas gradjane, sigurno ni oni ne bi placali.

Ovo me podsjeti na ono, voda nam neispravna, mutna, redukcija...a m3 vode 1-1,5 KM. Plati 5 KM i onda im hebi sve po spisku za te pare.

PRETPLATU TREBA PLACATI.
ti znaš da li ja plaćam ili ne plaćam :lol: :lol:
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#211 Re: RTV taksa

Post by Danguba »

vješalica wrote:
ti znaš da li ja plaćam ili ne plaćam :lol: :lol:
Onda super. Pisi im pismo. :D
User avatar
fortaleza
Posts: 5595
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#212 Re: RTV taksa

Post by fortaleza »

Danguba wrote: Sve si u pravu pod uslovom da placas pretplatu ali posto ne placas, nemas pravo da komentarises sam sadrzaj programa.
Svaka zemlja u susjedstvu pa i sire ima tu takxu na tv prijemnik a i dalje im program nula ili nijensu bolji od gore pobrojanih. Da pitas gradjane, sigurno ni oni ne bi placali.

Ovo me podsjeti na ono, voda nam neispravna, mutna, redukcija...a m3 vode 1-1,5 KM. Plati 5 KM i onda im hebi sve po spisku za te pare.

PRETPLATU TREBA PLACATI.
Evo ja ne plaćam famozni harač, i ne znam kako to nemam pravo komentirati sadržaj programa? Tko će mi to zabraniti?

Okolni javni programi su u svakom slučaju bolji od naših, ekonomski, tehnološki, kadrovski itd.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#213 Re: RTV taksa

Post by vješalica »

Danguba wrote:
vješalica wrote:
ti znaš da li ja plaćam ili ne plaćam :lol: :lol:
Onda super. Pisi im pismo. :D
Pa da mi odgovore da mi je zakonska obaveza da plaćam i da ne serem.

ko njima može utupiti u glavu gore navedeno koje je samo kap u moru bezobrazluka i jadnog programa
televizije iz susjednih drzava se barem trude i velika je razlika između kvaliteta
bezobraznici jedni politički instruirani
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#214 Re: RTV taksa

Post by Danguba »

vješalica wrote:
Danguba wrote:
vješalica wrote:
ti znaš da li ja plaćam ili ne plaćam :lol: :lol:
Onda super. Pisi im pismo. :D
Pa da mi odgovore da mi je zakonska obaveza da plaćam i da ne serem.

ko njima može utupiti u glavu gore navedeno koje je samo kap u moru bezobrazluka i jadnog programa
televizije iz susjednih drzava se barem trude i velika je razlika između kvaliteta
bezobraznici jedni politički instruirani
U pravu si. (posto placas pretplatu) :D

Po meni, najveci problem je sto se tamo sjatilo s'brda i z'dola pa se nema sredstava za bilo kakav program.
Oni moraju prvo da izvrse sistematizaciju pa tek onda da iznose problem pretplate.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#215 Re: RTV taksa

Post by vješalica »

nisam baš 100% sigurna da pretplata ima veze sa npr
osmišljavanjem nekog sadržajnog programa
sa pismenošću novinara i sl...
ili se samo debelo varam? :?
rtldanas
Posts: 87
Joined: 28/11/2016 20:25

#216 Re: RTV taksa

Post by rtldanas »

jedno pitanje:
Je li Radio-televizija FBiH-a, lice kojemu je povjereno vršenje javnih ovlasti u smislu zakona o upravnom postupku FBiH?
User avatar
holowey
Posts: 8462
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#217 Re: RTV taksa

Post by holowey »

rtldanas wrote:jedno pitanje:
Je li Radio-televizija FBiH-a, lice kojemu je povjereno vršenje javnih ovlasti u smislu zakona o upravnom postupku FBiH?
hm...upravni postupak se vodi pred organom uprave...javna preduzeca nisu organi uprave...mozda grijesim, ali mislim da jedno sa drugim nemaju veze...
rtldanas
Posts: 87
Joined: 28/11/2016 20:25

#218 Re: RTV taksa

Post by rtldanas »

holowey wrote: hm...upravni postupak se vodi pred organom uprave...javna preduzeca nisu organi uprave...mozda grijesim, ali mislim da jedno sa drugim nemaju veze...
Pitam zbog ovoga njihovog platnog naloga....čini se da po novom zakonu više ne mogu izdavati platni nalog zbog neplaćene takse pa tako pokretati ovrhu..ali pred nekim sudovima su još u toku ovrhe po tim platnim nalozima (koji su izdati dok je stari zakon bio na snazi).
Ovo govorim zbog zastare po tom platnom nalogu...jer za sva potraživanja utvrđena pred sudom ili drugim nadležnim organom(ovo vrijedi i za upravni postupak) zastara je 10 god,ali ako to nije slučaj onda je zastarni rok onaj od 1 god.
User avatar
R A V E N
Posts: 640
Joined: 05/06/2008 01:21

#219 Re: RTV taksa

Post by R A V E N »

Svako ko plaća pretplatu je blesav. Treba da im je cijena preplate 750, a ne 7.5 KM. Ali bi onda oni sami sebe toliko oderali, pa bi našli pare da i to plate.

Neki dan u jutarnjem programu Irfan Nefić priča, čini mi se, da će oni (a zna se gdje radi) oduzimati petarde. Kažem "čini mi se", jer nisam pažljivo pratio. Onda par sekundi kasnije voditelj potiče građane da budu oprezni pri korištenju petardi. Znači ovdje policija govori da je korištenje petardi prekršaj, a ovamo ovaj voditelj govori da se petarde pravilno koriste.

Onda također u jutarnjem programu BHRT-a je "bilo uživo-javljanje" iz Tuzle sa Gordanom Bulić kao gošćom. Gordana Bulić je posebna priča, no cijela budalaština je u tome što je na snimku dio dana negdje oko 11 sati, i svjetlo je, a u Tuzli je tad ujutro bilo mračno, odnosno djelovalo je kao da je grad prekrio nuklearni oblak.

Pa Zdravko Grebo koji se pojavio u Duškinoj emisiji. To je dupla uvreda svakome ko zdravo razmišja: prvo što je ljevičar, drugo što je bio pijan. I je li sad takav čovjek treba da prima honorar što se pojavio u emisiji? Honorar od pretplate? I da ga ne prima, dovoljna stvar mu je što se promovisao svojom pojavom.

Da ne spominjem Mladena Marića i njegove teorije zavjere.

Treba odbaciti ljevičarstvo jer u takvim političkim sistemima država prisiljava ljude da kupuju ono što ne koriste. Dok s druge strane u kapitalizmu marketinškim metodama ljude uvjeravaju da kupe i ono što im ne treba.
Last edited by R A V E N on 28/12/2016 10:35, edited 2 times in total.
User avatar
R A V E N
Posts: 640
Joined: 05/06/2008 01:21

#220 Re: RTV taksa

Post by R A V E N »

R A V E N wrote:Koliko je puta Belmin Karamedmedović izašao i "slag'o" da će BHRT finansijski propasti, pa nije propao?
Pošto niko nije shvatio šta ja hoću da kažem, 2 puta je slagao: nakon najave "finansijske katastrofe" imali su novca da plate prijenos Ljetne Olimpijade I Evropskog Nogometnog Prvenstva.
User avatar
holowey
Posts: 8462
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#221 Re: RTV taksa

Post by holowey »

R A V E N wrote:
R A V E N wrote:Koliko je puta Belmin Karamedmedović izašao i "slag'o" da će BHRT finansijski propasti, pa nije propao?
Pošto niko nije shvatio šta ja hoću da kažem, 2 puta je slagao: nakon najave "finansijske katastrofe" imali su novca da plate prijenos Ljetne Olimpijade I Evropskog Nogometnog Prvenstva.
koliko puta su rekli da ce pacijent podleci ali elektrosok tu i tamo, i eno ga s vremena na vrijeme otvori oci...

a svi ocekuju da su ti elektrosokovi dovoljni i da taj pacijent bude konkurencija ako ne useinu boltu, onda bar amelu tuki :-)
User avatar
R A V E N
Posts: 640
Joined: 05/06/2008 01:21

#222 Re: RTV taksa

Post by R A V E N »

Kod njih nije toliko loša novčana situacija kao što pričaju. Vjerovatno ne mogu pokriti sve od pretplate, možda oko 20% najviše? Ostatak novca im možda preusmjerava Vlada FBIH od profitabilnijih državnih kompanija kao što su Elektroprivreda BH ili BH Telecom.
User avatar
holowey
Posts: 8462
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#223 Re: RTV taksa

Post by holowey »

R A V E N wrote:Kod njih nije toliko loša novčana situacija kao što pričaju. Vjerovatno ne mogu pokriti sve od pretplate, možda oko 20% najviše? Ostatak novca im možda preusmjerava Vlada FBIH od profitabilnijih državnih kompanija kao što su Elektroprivreda BH ili BH Telecom.
sve je to sadaka... vlada fbih ima svoju medijsku kucu rtvfbih i ako ce kome davati pare, dace njima, a ne bhrt-u... ista stvar i sa vladom rs, koja ako ce davati pare, davace rtrs-u... bhrt k'o siroce... a htjeli bi mi da imamo mocnu drzavnu televiziju... ali da ne placamo taksu... e ne mERe to tako...
User avatar
R A V E N
Posts: 640
Joined: 05/06/2008 01:21

#224 Re: RTV taksa

Post by R A V E N »

Koncept televizije, barem sa moje tačke gledišta, je krajnje bespotreban, a naročito državne nametnute televizije. Sve stvari koje me interesuju mogu naći na YouTube-u/torrent-ima. Uz to televizija je i porok, možda ne toliko ozbiljan kao pušenje, ali je porok. Treba ponekad nešto pogledati, ali ima zdravijih načina da se provedu ta 2, 2.5 sata dnevno.
preludezalude
Posts: 5707
Joined: 07/03/2012 00:09

#225 Re: RTV taksa

Post by preludezalude »

Firma koja ne moze da sama sebe financira, treba da propadne i da se ugasi. Zasto bih ja, ti, mi, bilo ko, financirao firmu koja je u javnom, drzavnom ili privatnom vlasnistvu? I ja bih rado da otvorim firmu koju ce financirati gradjani i osiguravati mi platu, a firma nema poslovanja nikakvog.
Sad se prica da ce se rtv taksa naplacivati tj dodati na racun od struje. Ja koliko znam, svi smo mi potpisali ugovore sa elektrodistribucijom o isporuci elektricne energije i naplati iste. Nigdje u ugovoru ne pise ista o RTV taksi, tako da ako stvarno prilijepe rtv taksu uz racun od struje, to ce biti krsenje ugovora od strane elektrodistribucije i podlijeze zalbama i tuzbama.
Post Reply