RK "BOSNA" Sarajevo

Rukomet, tenis, odbojka, atletika, vaterpolo,...

Moderators: _BataZiv_0809, Tomahawk11, Charuga

User avatar
Mikado
Posts: 1413
Joined: 17/05/2007 11:48
Location: Sarajevo
Contact:

#1 RK "BOSNA" Sarajevo

Post by Mikado »

Image

Rukometni klub Bosna je klub iz Sarajeva osnovan 1948. godine. Dio je porodice univerzitetsko - sportskog društva Bosna. Takmiči se u Premijer rukometnoj ligi Bosne i Hercegovine. Domaće utakmice igra u dvorani Ramiz Salčin na Mojmilu, dok evropske igra u dvorani "Mirza Delibašić" KSC Skenderija.

U Jugoslaviji, Bosnin najveći uspjeh je osvajanje Kupa Jugoslavije 1963. godine. Najveći dio od 1963. do 2003. godine klub nije postizao vrijedne rezultate. Najveći uspjeh kluba zahvaljujući dobroj organizaciji, igračkom kadru i jakim sponzorima je došao 2006. godine, plasiranjem u polufinale evropskog Kupa Kupova, gdje su došli zahvaljujući osvojenom 3 mjestu u grupnoj fazi najjačeg evropskog takmičenja Lige Prvaka.

U polufinalu Bosna je izgubila od Hamburga ukupnim rezultatom u dvije utakmice 53:48, a gdje je Bosna ubilježila historijsku pobjedu u Sarajevu. Osim uspjeha u Evropi, Bosna je u domaćem takmičenju bila četiri puta prvak Premijer lige, i tri puta osvajač Kupa BiH.

Uspjesi

Image

- Kup Jugoslavije: (1x) 1963

Image

- Premijer liga: (6x) 2003, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011.

- Kup Bosne i Hercegovine: ( 5x) 2003, 2004, 2008, 2009, 2010.

Image

Osmina finala: (1x) 2010

Image

- Polufinale: (1x) 2007
Last edited by Mikado on 15/10/2011 22:58, edited 2 times in total.
User avatar
Mikado
Posts: 1413
Joined: 17/05/2007 11:48
Location: Sarajevo
Contact:

#2 Re: RK "BOSNA" Sarajevo

Post by Mikado »

Image

Image
User avatar
Mikado
Posts: 1413
Joined: 17/05/2007 11:48
Location: Sarajevo
Contact:

#3 Re: RK "BOSNA" Sarajevo

Post by Mikado »

Image
User avatar
Mikado
Posts: 1413
Joined: 17/05/2007 11:48
Location: Sarajevo
Contact:

#4 Re: RK "BOSNA" Sarajevo

Post by Mikado »

Image
prvi_u_selu
Posts: 59
Joined: 07/10/2011 17:02
Location: stalno u pokretu

#5 Re: RK "BOSNA" Sarajevo

Post by prvi_u_selu »

bosna odavno slabija nije bila
imaju totalno pogresnu klupsku politiku
dovodjenje potrosenih igraca iz srbije i hrvatske nista dobro nece donijeti
steta, bili su jedini sportski kolektiv koji nam je donosio odlicne rezultate, nadam se da ce se malo vratiti na stare steze
User avatar
Ultravox
Posts: 1209
Joined: 18/05/2011 13:02

#6 Re: RK "BOSNA" Sarajevo

Post by Ultravox »

@Mikado :thumbup: samo nastavi...ja sam pokušao skrenuti pažnju na rukomet :-?
Dobar je to i atraktivan sport, u krizi je kao i mnogo šta drugo.
roboth
Posts: 713
Joined: 12/11/2011 22:14

#7 Re: RK "BOSNA" Sarajevo

Post by roboth »

nedade mi se otic veceras protiv Barcelone :cry:
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55471
Joined: 15/12/2008 16:53

#8 Re: RK "BOSNA" Sarajevo

Post by ultima_palabra »

:shock:
Dilema više nema. Aktuelni šampion Bosne i Hercegovine, RK Bosna, bar kako sada stvari stoje, nalazi se pred gašenjem.
VEZANE VIJESTI
Više vijesti iz PL BiH:

Naime, nakon što su klub napustili Tojčić, Uvodić, Raković, Pažin, Mesarić, Arapović i Gorenac, a u razgovoru za SportSport.ba svoj odlazak najavio i Karačić, istu odluku su donijeli i domaći igrači: Međić. Čakić, Tatar, Vražalić, Savić, Memić, Halilbegović, Mujanović i Terza, te preostala dvojica "legionara": Vujadinović i Martinović.

Rukometni klub Bosna od večeras nema ekipe, a u ime svih preostalih igrača, kapiten momčadi Tarik Međić za SportSport.ba je otvorio dušu:

"Dogorjelo je do noktiju. Povratka više nema, ostavljeni smo na cjedilu. Tokom posljednjih šest mjeseci predsjednik kluba Muhamed Pilav obećavao nam je kule i gradove, no sve je ostalo samo na obećanjima. Na današnjem sastanku sa gospodinom Pilavom na kojem smo bili prisutni Vražalić, Halilbegović i ja, predsjednik nam je ponudio da oprostimo sva dugovanja prema nama od strane kluba zaključno sa decembrom što bi značilo da smo ovu polusezonu igrali besplatno, te da od januara igramo pod nekim novim uslovima koji ne zadovoljavaju ni minimum potreba vrhunskih sportaša. Na sastanku nam je rečeno da se ne zna ni ko je trener, jer navodno, ni sa Irfanom Smajlagićem nije postignut dogovor."

"Također, predsjednik nam je rekao da će pokušati dovesti nekoliko mlađih igrača, te da očekuje od nas da i pored svega navedenog osvojimo neki trofej, što graniči sa nemogućim." razočaran je Međić.

"Da nije žalosno, bilo bi smiješno.", zaključuje on, te dodaje:

"Nakon sastanka kontaktirali smo preostale igrače koji su još uvijek članovi kluba i svi smo zajedno donijeli odluku - tražićemo raskid ugovora na štetu kluba. Na kraju se pitam čime smo ovo zaslužili. Prošle sezone osvojili smo titulu, plasiravšie se u osminu finala Lige prvaka napravili smo istorijski rezultat za bh. sport, a danas nam se sve ovo dešava. Vražalić, Čakić, Savić i ja smo članovi našeg nacionalnog tima i postavljam sebi pitanje da li je moguće da smo u ovoj situaciji.", teška srca govori kapiten Bosne.

"Želim ponoviti da svi nabrojani igrači stoje iza ove odluke i što se nas tiče radije ćemo sjediti kod kuće šest mjeseci nego da se neko igra sa našim životima, jer mi živimo od sporta."
User avatar
Baltazar_khan
Posts: 7936
Joined: 25/08/2008 01:46
Location: Moj grad, moj klub

#9 Re: RK "BOSNA" Sarajevo

Post by Baltazar_khan »

ima li išta kod nas što valja a da nije propalo? :x
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55471
Joined: 15/12/2008 16:53

#10 Re: RK "BOSNA" Sarajevo

Post by ultima_palabra »

Vidjelo sa da strategija kluba nije dugoročna i da bi moglo doći do sranja kad nestane para... ko bi rekao da će kraj doći ovako naglo :roll:
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4780
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#11 Re: RK "BOSNA" Sarajevo

Post by Tvrtko II Kotromanić »

:x
jedina stvar koja je licila na nesto u ovoj drzavi ode ...

:bih: :roll:
escobarba
Posts: 3
Joined: 01/04/2005 13:41

#12 Re: RK "BOSNA" Sarajevo

Post by escobarba »

Ko je kriv?
User avatar
-LIBERO-
Čiča Gliša
Posts: 15604
Joined: 11/02/2008 01:27
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

#13 Re: RK "BOSNA" Sarajevo

Post by -LIBERO- »

ultima_palabra wrote:Vidjelo sa da strategija kluba nije dugoročna i da bi moglo doći do sranja kad nestane para... ko bi rekao da će kraj doći ovako naglo :roll:
Apsolutna repriza Konakovica i K.K Bosna. Od zvijezda do blata,veiliki INSTANT uspon, uz dosta ulozenog novca ali samo u prvu ekipu,i onda nagli strmoglavi pad.
Samo istina,i ja nisam ocekivao ad ovako u pola sezone sve pukne. Pa ni K.K nije tako bas pukla..ovo je bas naglo :shock:
User avatar
van Basten
Posts: 7516
Joined: 21/09/2006 02:59

#14 Re: RK "BOSNA" Sarajevo

Post by van Basten »

nažalost, očekivana vijest. Ova Bosna već zadnjih 1-2 godine je obični mjehur od sapunice i bilo je pitanje dana kada će pući. Nažalost, dočekali smo i to... vjerovatno bi se ovo desilo i ranije da nije bilo Irfana i njegovih rezultata sa više nego limitiranim ekipama koji su i održavbali klub koliko - toliko na površini, valjda dok odgovorni pokupe kajmak za historijske rezultate.
Šteta.
User avatar
alcho
Posts: 1467
Joined: 31/08/2006 09:08

#15 Re: RK "BOSNA" Sarajevo

Post by alcho »

Nesposobna uprava koja ni nakon uspjeha od prosle godine nije bila u stanju naci generalnog sponzora i obezbijediti sredstva za rad. Tim ljudima treba dozivtno zabraniti pristup bilo kakvim sportskim organizacijama.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#16 Re: RK "BOSNA" Sarajevo

Post by Tomahawk11 »

:(
User avatar
banovan
Posts: 740
Joined: 30/03/2009 20:51
Location: Total chaos - south of heaven

#17 Re: RK "BOSNA" Sarajevo

Post by banovan »

Ne mogu da vjerujem,do jucer bili jedini koji su licili na pravi klub,bar u mojim ocima,i sad odjednom pred gasenjem :cry:
User avatar
Zavatoni
Posts: 1641
Joined: 06/07/2005 07:44
Location: Sarajevo

#18 Re: RK "BOSNA" Sarajevo

Post by Zavatoni »

Zaista tužna sudbina Bosne.

Iako ruku na srce, zadnja ekipa Bosne sa kojom sam se stvarno identificirao je bila ona sa Tahirovićem, Toromanovićem, Harmandićem, Stojanovićem... Demirović je to jako dobro vodio.
Neću zaboraviti one utakmice sa Kolnom. Onaj pozitivni naboj i skakanje na 'čudna jada'...
Bilo je to par finih sezona sarajevskog rukometa, a Bosna je te 2006/2007 bio zaista najbolji BH sportski kolektiv.

Ove zadnje 2 sezone sa Smajlagićem, uprkos dobrim rezultatima ja ne bih ocjenio pozitivno, jer je klub na čudan način izgubio vezu sa gradom, navijačima,... Isto kao KK Bosna, nakon nekoliko briljantnih sezona.
Svi igrači su bili iz regije, a niko iz baze, iz omladinskog pogona...to je bilo sramotno i unaprijed osuđeno na neuspjeh. Bez proizvodnje vlastitih igrača i korištenja mladih igrača iz BiH, ovakva RK Bosna i ovaj projekat nisu trebali nikome.
Zbog ovoga, hvala bogu da su ovi igrači i otišli...

Ne znam kakav je plan i da li su se uvalili kao KK Bosna u višemilionske dugove...ili su rez povukli na vrijeme...

Treba sačekat malo, pa vidjeti ima li u ovim omladincima koji potpisuju potencijala. Uspjeha u dogledno vrijeme neće biti to je sigurno.
Ali ako je tendencija zavaljivanja u dugove zbog plaćanja stranih kvazi-zvijezda na vrijeme prekinuta i ako se bude imalo za ulaganje u mlade snage BH rukometa...ko zna, možda već u 2012/2013 budemo imali jednu Bosnu koja ima ono nešto što je potrebno da je raja opet zavoli.

Ipak, pošto pojma nemam šta se stvarno tamo dešava, možda i griješim, pa je u Bosni zaista pravi krah...
User avatar
Better Man
Posts: 16689
Joined: 01/10/2006 20:10

#19 Re: RK "BOSNA" Sarajevo

Post by Better Man »

Presušili novčani izvori i lopovi digli sidro! Lako je bilo kad se imalo para! Kupovale se utakmice sudije i igrači, a onda kad je presusilo sve im se vrača poput bumeranga.
Baudelaire
Posts: 4772
Joined: 13/04/2011 20:40

#20 Re: RK "BOSNA" Sarajevo

Post by Baudelaire »

Ma neplanski rad i kriminal. Ja sam pisao o ovom davno na temi o RK Željezničar, gdje je igrao dobar dio Bosninih omladinaca. Par jarana mi je igralo u mlađim kategorijama, ja išao svaku utakmicu ovdje u Sarajevu. Nikad niko iz prvog tima i ne dođe da gleda mladu ekipu. Dovođenje potrošenih igrača iz regije, dovođenje trenera koji će prosipati neku silu i mangupluk a nikakav konkretan rezultat ne napraviti itd itd. Puno je tu razloga, što ultima napisa, ponovljeni scenario KK Bosne. I treba tako levatima, ionako su totalno izgubili vezu sa Sarajevom. Više raje je znalo biti petkom popodne u Ledenoj dvorani kad igra Bosna II, nego kad igra seniorski tim.
Samsung-&-Delilah
Posts: 13
Joined: 26/08/2011 10:44

#21 Re: RK "BOSNA" Sarajevo

Post by Samsung-&-Delilah »

U okviru 8. kola Lige prvaka grupe A rukometaši sarajevske Bosne večeras će sa početkom u 20 sati u Švicarskoj snage odmjeriti sa Kadettenom.ekipu sačinjavaju neiskusni igrači iz nižerazrednih klubova... :sad: bit ćena balkaniyum-tv direktan prijenos za dijasporce od 20 sati po cet :bih:
just4fun
Posts: 35
Joined: 31/10/2009 09:53

#22 Re: RK "BOSNA" Sarajevo

Post by just4fun »

Da se razumijemo , niko moj ne igra za Bosnu , samo da se zna , da ne bi bilo navija za njih jer gura nekoga , pošto je to danas čest slučaj.Čak i nisam iz Sarajeva , ali sam dugo igrao tako da bih javno pozvao sve koji mogu da počnu ići na utakmice i da damo svi zajedno podršku toj djeci , vjerujem da bi im to puno značilo.Ja ću ići kad god mognem.Ovo sam iskreno i očekivao , jer ne može ništa na silu , bio sam svjedok više puta kad se utakmice dobijaju "NA GUZOVE" , a ekipa pune "zvijezda" , koje je svaki trener dovodio sa sobom.Silom prilika znam dosta ovih što će sad igrati i znam da zaslužuju pomoć i podršku , a ja im želim sve najbolje , mada će im biti teško , preteško...SRETNO!!!
User avatar
Zavatoni
Posts: 1641
Joined: 06/07/2005 07:44
Location: Sarajevo

#23 Re: RK "BOSNA" Sarajevo

Post by Zavatoni »

Arenasport 1. 20.00. Direktan prijenos.
Hajde momci...iznenadite nas...borbom, zalaganjem, bilo čim...
User avatar
just principe
Posts: 4349
Joined: 28/03/2011 21:31
Location: ANTIklix
Contact:

#24 Re: RK "BOSNA" Sarajevo

Post by just principe »

Zavatoni wrote:Arenasport 1. 20.00. Direktan prijenos.
Hajde momci...iznenadite nas...borbom, zalaganjem, bilo čim...

sve ispod -20 je iznenadjenje
Baudelaire
Posts: 4772
Joined: 13/04/2011 20:40

#25 Re: RK "BOSNA" Sarajevo

Post by Baudelaire »

Volio bih da se ova djeca prodaju. Mahom ih poznajem, išao sam na njihove utakmice kad su igrali za Bosnu II i malo manje za RK Želju ( logično :D ). I oni su zavaljeni malo ovim prelazom, plate su im nikakve, a očekivanja malo pretjerana.
Post Reply