RIJEKA-SARAJEVO

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

dean rijeka
Posts: 3
Joined: 27/06/2011 19:41

#1 RIJEKA-SARAJEVO

Post by dean rijeka »

pozdrav,

novi sam ovdje na ovom forumu...krajem 7 mj planiram ici u Sarajevo, a iz Rijeke sam.
Pa sam mislio ako mi neko moze preporuciti koji put bi bio najbolji: sto se tice kakva je cesta, sta se ima za vidjeti po putu, koliko traje itd...Znaci jednu pomoc oko planiranja putovanja sta se tice voznje iz Rijeke do Sarajeva.
Jos jednu molbu imam: posto idem u Bosnu ako mi mozete preporuciti koje gradove i mjesta da posjetim, sta da idem gledati? i takve stvari..

Unaprijed se zahvaljujem svima koji ce odg na moje pitanje...
HVALA
nino90
Posts: 1352
Joined: 26/04/2007 19:36

#2 Re: RIJEKA-SARAJEVO

Post by nino90 »

Mogao bi autoputem do ploca pa tamo metkovice i kroz hercegovinu, makar ja tim putem idem na more :D
Obavezno svratis na vrelo bune kod mostara, pa i u Mostar usput.
Ko to smat
Posts: 438
Joined: 13/05/2011 22:04

#3 Re: RIJEKA-SARAJEVO

Post by Ko to smat »

Iso sam ja prosle godine iz Rijeke za Sarajevo.E sad zavisi kuda je blize ja sam puko na Split pa onda preko Kupresa Livno i sidjes u jablanicu.Nije lose vidjeces i planina i jezera a u jablanici svrati na janjetinu,pa vrni malo do Mostara i naravno u Sarajevo.Sretan put.
kindje12
Posts: 15
Joined: 04/03/2010 00:00

#4 Re: RIJEKA-SARAJEVO

Post by kindje12 »

ja uvijek idem Rijeka - crikvenica - novi v. -senj - pa gore preko onih serpentina se popnem na Zutu lokvu :lol: - otocac(ovdje su ti blizu relativno plitvicka j. ako vec nisi bio ) - pa Izacic - Bihac - ...- Jajce(ovdje se mozes odmoriti imas dosta kafana usput - ima super predjela posebno oko jezera ) - Travnik(Naravno otidji na tvrdjavu i na cevape ispod ) - Visoko - Sarajevo ... to je sve cca 500 km
Put je cjelom duzinom dobar i prohodan i nema suzenja skoro nigdje - jedino sto je policije dosta sa radarima posebno u SB-kantonu . ovo je najkraci (po kilometrazi )put i obicno dodjem u Rijeku za 7-8 racunajuci i odmore naravno . Ja obicno stajem u Kafani na Komaru (prevoj izmedju Travnika i Vakufa ) -kafa I to . i na p.jezeru , u bihacu napunim pun rezervoar jer je u Hr . gorivo puno skuplje . toliko
ostalo preko PM
User avatar
and
Posts: 8178
Joined: 04/09/2007 22:51

#5 Re: RIJEKA-SARAJEVO

Post by and »

kindje12 wrote:ja uvijek idem Rijeka - crikvenica - novi v. -senj - pa gore preko onih serpentina se popnem na Zutu lokvu :lol: - otocac(ovdje su ti blizu relativno plitvicka j. ako vec nisi bio ) - pa Izacic - Bihac - ...- Jajce(ovdje se mozes odmoriti imas dosta kafana usput - ima super predjela posebno oko jezera ) - Travnik(Naravno otidji na tvrdjavu i na cevape ispod ) - Visoko - Sarajevo ... to je sve cca 500 km
interesantan je ovaj put ako će šta gledati usput a i nema gužve.najbolji i najbrži put je rijeka-zagreb-slavonski brod-bosanski b-zenica-sarajevo
dean rijeka
Posts: 3
Joined: 27/06/2011 19:41

#6 Re: RIJEKA-SARAJEVO

Post by dean rijeka »

Hvala svima koji su odgovorili....ako mi mozete reci/preporuciti kada sam u bosni koje gradove i mjesta da posjetim, sta da idem pogerldati, nesto povijesno ili tako nes.??? i ako mi preporucujete neke posebne kafice, restorane, cevapdinice?

HVALAAAAAAA
User avatar
irvinx1
Posts: 1581
Joined: 22/07/2010 18:25

#7 Re: RIJEKA-SARAJEVO

Post by irvinx1 »

Izbjegavaj Gluhu Bukovicu :D

Salu na stranu... ne znam kojim putem ides...obavezno posjeti Mostar, mozes svratiti i do izvora Bune, Banuja Luku naravno i tvrdjavu zajedno sa njom

Sarajevo, standardno, sve... :D Ovdje uzi centar grada, mozes skoknuti na Trebevic ako imas vremena za planinarenje... najljepsi pogled na grad je od gore... Posjetiti Zemaljski muzej nije lose...Vrelo Bosne, Carsija... Cevapi ti se najvise jedu u P3etici i Zelji, ali meni tamo i nije nesto..vise volim jednog Beska u Novom Sarajevu...

Od ostalih gradova nije lose otici u Tuzlu, Bihac, mozes i na Gradinu....

U Banja Luci imas Etnografski muzej i jos par njih, ako te interesuju muzeji...
Pa Fojnica...Franjevacki samostan...
Trebinje je dosta lijepo... u blizini je i Vjetrenica, ali nisam siguran da li je otvorena...

ITD ITD...
User avatar
perfect_guy
Posts: 6511
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#8 Re: RIJEKA-SARAJEVO

Post by perfect_guy »

irvinx1 wrote:
Sarajevo, standardno, sve... :D Ovdje uzi centar grada, mozes skoknuti na Trebevic ako imas vremena za planinarenje... najljepsi pogled na grad je od gore... Posjetiti Zemaljski muzej nije lose...Vrelo Bosne, Carsija... Cevapi ti se najvise jedu u P3etici i Zelji, ali meni tamo i nije nesto..vise volim jednog Beska u Novom Sarajevu...
na ovo bih još dodao Barice i Čavljak, pa i Bijambarske pećine. Naravno, sve zavisi koliko vremena imaš na raspolaganju
dean rijeka
Posts: 3
Joined: 27/06/2011 19:41

#9 Re: RIJEKA-SARAJEVO

Post by dean rijeka »

Pa ovako vremena imam nekih 7/10 dana....toliko cca planiram ostati.....jos jednom hvala na svim odgovorima...
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#10 Re: RIJEKA-SARAJEVO

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Idem gotovo svake godine za Rijeku, najbrže češ stići Rijeka-Zagreb-Sl.Brod-Doboj-Sarajevo. Ako želiš malo vidjeti po BiH onda definitivno Rijeka-Zagreb-Split-Mostar-Sarajevo.

Sretno.
User avatar
perfect_guy
Posts: 6511
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#11 Re: RIJEKA-SARAJEVO

Post by perfect_guy »

ako se odlučiš da i Mostar bude na listi za obilazak, onda možeš spojiti i Počitelj (stari grad) i vodopad Kravice (od Čapljine prema Ljubuškom)
User avatar
irvinx1
Posts: 1581
Joined: 22/07/2010 18:25

#12 Re: RIJEKA-SARAJEVO

Post by irvinx1 »

Da! Pocitelj. Uvijek ga zaboravim...sjajno mjesto...
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#13 Re: RIJEKA-SARAJEVO

Post by slavkoimamodilera »

Kakav crni Split-Metković-Mostar? :-)

Ne šaljite čovjeka bezveze na put od 800 umjesto 500 km...
User avatar
Edin H.
Posts: 47117
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#14 Re: RIJEKA-SARAJEVO

Post by Edin H. »

slavkoimamodilera wrote:Kakav crni Split-Metković-Mostar? :-)

Ne šaljite čovjeka bezveze na put od 800 umjesto 500 km...
:lol: :lol: :lol:
User avatar
_tulumba_
Posts: 687
Joined: 07/04/2008 17:52

#15 Re: RIJEKA-SARAJEVO

Post by _tulumba_ »

dean rijeka wrote:Hvala svima koji su odgovorili....ako mi mozete reci/preporuciti kada sam u bosni koje gradove i mjesta da posjetim, sta da idem pogerldati, nesto povijesno ili tako nes.??? i ako mi preporucujete neke posebne kafice, restorane, cevapdinice?

HVALAAAAAAA
Znaci, Travnik, stari grad (tvrdjava), Plava voda i kad si vec tu, cevape obavezno u Hari II (meni u BiH bolji nema pa vi kako hocete).
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#16 Re: RIJEKA-SARAJEVO

Post by pustopoljina »

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... =1&t=89464
:shock: :lol:

ja gusta saobracaja :lol:

vidjela sam bus pula- sarajevo (preko karlovca- bihaca- kaknja). 13h voznje :skoljka: lajkam.
Hasharijast
Posts: 182
Joined: 05/08/2009 12:57

#17 Re: RIJEKA-SARAJEVO

Post by Hasharijast »

kindje12 wrote: 27/06/2011 20:35 ja uvijek idem Rijeka - crikvenica - novi v. -senj - pa gore preko onih serpentina se popnem na Zutu lokvu :lol: - otocac(ovdje su ti blizu relativno plitvicka j. ako vec nisi bio ) - pa Izacic - Bihac - ...- Jajce(ovdje se mozes odmoriti imas dosta kafana usput - ima super predjela posebno oko jezera ) - Travnik(Naravno otidji na tvrdjavu i na cevape ispod ) - Visoko - Sarajevo ... to je sve cca 500 km
Put je cjelom duzinom dobar i prohodan i nema suzenja skoro nigdje - jedino sto je policije dosta sa radarima posebno u SB-kantonu . ovo je najkraci (po kilometrazi )put i obicno dodjem u Rijeku za 7-8 racunajuci i odmore naravno . Ja obicno stajem u Kafani na Komaru (prevoj izmedju Travnika i Vakufa ) -kafa I to . i na p.jezeru , u bihacu napunim pun rezervoar jer je u Hr . gorivo puno skuplje . toliko
ostalo preko PM
Sutra aBd biram ovu rutu pa ćemo vidjeti kako ću proći. Do sada sam iz Sarajeva u Rijeku išao preko Gradiške i Zagreba :)
User avatar
Edin H.
Posts: 47117
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#18 Re: RIJEKA-SARAJEVO

Post by Edin H. »

Najbrže je autoputom do prije Međugorja, spustiš se, pa u Jablanicu posjetiš muzej i srušeni most - Bitka za ranjenike.

Ako ideš ovim drugim putem u Jajcu posjetiš Muzej II Zasjedanja Avnoja.
aka Enki
Posts: 88
Joined: 29/04/2021 13:30

#19 Re: RIJEKA-SARAJEVO

Post by aka Enki »

Obavezno Srebrenik i Koridor tj. Arizona pijacu. Tu je pocela obnova BiH. Mozes i u Ormanicu svratiti. Lijep pozdrav.
haklamas
Posts: 2
Joined: 30/10/2020 16:11

#20 Re: RIJEKA-SARAJEVO

Post by haklamas »

Najbrži tj. najkraći put je Rijeka-Zagreb-Gradiška-Doboj-Sarajevo.
Kad stigneš u SA onda u obilazak.Ovako je put i onako predug da bi se išta usput razgledalo,sem radara od Doboja do Zenice.... :-D

Sretan put.
tomhagen
Posts: 358
Joined: 16/10/2017 14:43

#21 Re: RIJEKA-SARAJEVO

Post by tomhagen »

Sto reče kolega iznad, najbolje ti je Rijeka-Zagreb-pa prema Slavonskom Brodu, u Okučanima sidjes za Gradišku i nastavljas autoputem do Doboja-(mozes napravit pauzu u Ribarskoj prici ili Dalasu) pa magistralom do Zenice pa opet autoput za Sarajevo. Obzirom da planiras 7-10 dana to ti je dovoljno da obidjes Sarajevo i napravis izlet do Mostara. U Mostaru obidjes stari grad, Stari most, na rucak u Hindin han, mozes odletiti na Forticu, skokni do Blagaja (15tak min voznje od Mo) vidis tekiju, tu ima restorana mozes i rucati. Iznad Blagaja imas tvrdjavu Herceg stjepana sa super pogledom na Hercegovinu (20tak min pjehe od Blagaja). Ako stignes spustis se i do Pocitelja, vrijedi ga obici. Zapravo preporucio bih ti da odvojis makar 2 dana za Hercegovinu, pa mozes skoknuti i do vodopada Kravice ili ako si religiozan i do Medjugorja. ako mozes ugurati i obilazak Stoca vrijedi ga obici (pola dana ti je dovoljno za svaku od pomenutih lokacija).

Ako stignes mozes skoknuti i do Travnika, lijep je gradic, mala carsija, kuca Ive Andrica, tvrdjava, Sarena dzamija. Ako ides od Sarajeva za Travnik i nazad, racunaj da ce ti otici skoro cijeli dan ili mozes u travnik pri povratku.

U Sarajevu ces se provrtiti po Bascarsiji (obavezno se zavuci u sporedne ulicice i prolaze), ulica Kazandziluk obavezno, popij vode na cesmi u zidu ograde Begove dzamije ili na Sebilju (legenda kaze ko se napije vode s cesme na bascarsiji vratit ce se opet u Sarajevo :) ), onda Latinska cuprija (atentat gavrilo Princip, I sv.rat) tu imas i mali muzej posvecen atentatu, Vijecnica, Inat kuca, prosetaj Titovom do Predsjednistva, obidji Katedralu, Crkvu svetog Ante na Bistriku, usput mozes i Carevu dzamiju, tu ti je i Sarajevska pivara gdje u prelijepoj pivnici mozes popit Sarajevsko direktno s izvora :) pivnica je uredjena u AU stilu. Obidji Staru pravoslavnu crkvu i/ili Sabornu crkvu, Begova dzamija (ili neka druga, Begova ima zvanicne termine za turiste, a u ostale mozes uci, niko ti nece praviti problem, sta vise, bices dobrodosao, samo neces moci uci u vrijeme molitve. Preko puta Begove imas Kuršumli medresu (danas najstarija srednja skola, ali u to vrijeme kad je bila osnovana prije 500 godina to je bilo rang danasnjih sveucilista), danas je ta stara zgrada muzej posvecen Gazi Husrev begu (jednom od najvecih graditelja Sarajeva, graditelju te skole, Begove dzamije, sat-kule i pola bascarsije). Obidji i Stari jevrejski hram (danas muzej Jevreja) ili Askenasku singogu. Za vjerske objekte budi primjereno obucen (pantalone ili duze bermude, majica za muske je ok, za zene duza haljina ili pantalone, majica, neka marama, šal za prekriti glavu, ako nemate maramu u vecini dzamija na carsiji ce vam dati). Prosetaj obalom maka dizdara i vidi prelijepu zgradu Akademije likovnih umjetnosti, nekada evangelisticka crkva, onda u Radicevu ulicu na piće. Ako budete imali vremena posjeti i Svrzinu kucu (gdje mozes vidjeti kako su u ta davna vremene zivjele bošnjačke-muslimankse porodice u Sarajevu) i Despića kucu (kuca bogate srpske porodice). Potom otidji zicarom na Trebevic, gore mozes popit kafu, pivu, sok, prosetati, vidjeti bob stazu spustis se niz nju. Imas kafic na vidikovcu gdje dolazi zicara ili hotel Pino. Super je i na Brusu, ali ti valja malo dalje prosetati. Na kafu, sladoled, piće mozes izletiti i na terasu Heco hotela (ulica Ferhadija kod spomenika Vjecna vatra), s terase je lijep pogled na uzu gradsku jezgru.

Popni se i na zutu tabiju (tvrdjava) 7-10min pjeske uzbrdo od Sebilja uz ulicu Kovači (u toj ulici imas slatkih mjesta za sjesti i odmoriti, pojesti slatkis, popiti kafu, caj). Obidji Ratni tunel (muzej) ovo je malo dalje od centra (10-15km), ali mozes spojiti sa obilaskom Velike aleje (gdje se mozes provozati fijakerom) i vrela Bosne (prelijep park gdje izvire rijeka Bosna). Kao i svi turisti vjerovatno ces se htjeti popeti i na Avazov toranj, najvisu poslovnu zgradu u BiH, a kazu i na Balkanu. Kad si vec tu, prosetaj do Vilsonovog setalista i tu imas nekoliko kafica-klubova (Aquarius, Tito...). Ako si Jugonostalgicar popij pivo u kafe Tito. Odmah pored ti je i Zemaljski muzej (nacionalni muzej BiH, a kafe Tito je smjesten u zgradi Historijskog muzeja(ima stalna postavka o Sarajevu pod opsadom). Za ovo po Sarajevu ti je dovoljno 4 dana lagano da ides, usput da jedes i da pijes. U koju god cevabdzinicu ili buregdzinicu na Bascarsiji sjednes neces pogrijesiti, sve je to tu negdje. Nemam ti nekih narocitih preporuka za klopu, manje vise to ces naci na internetu, a svi ti restorancici po centru su ok. Jedino bih savjetovao da osim cevapa i pite probas i neka druga tradicionalna jela, a koja ces naci u aščinicama, npr aščinica ASDŽ ili Hadzibajric. Za baklave turisti najcesce idu u Sarajbosnu, ja volim Baklava dućan kod Begove dzamije. Ako ganjas budzet varijantu imas i food markete u shopping centrima BBI i SCC (oba su u centru). Inace cijeli taj prostor Bascarsija-Marijin Dvor (na M.Dvoru je SCC, Parlament, Vlada BiH, poslovni centri, Marijin dvor je tramvajsku stanicu dalje od Predsjedništva - blizu BBI) je na podruju od neka 3km. U zoni Bascarsija - BBI imas i mnogo kafica, klubova, mjesta za izaci (najvise ih je u ulici zelenih beretki-branilaca sarajeva, strosmajerova, ferhadija). Ako dolazis u vrijeme Sarajevo Film Festivala (pocinje 13.8.) onda Zelenih beretki-Branilaca Sarajeva navecer budu zatvorene za saobracaj automobilima skroz do Narodnog pozorista i sve bude jedno veliko mjesto za nocni provod.

Dobrodosao u BiH i Sarajevo i uzivaj!
Ako imas jos kakvih pitanja pucaj :)
Dead Man Walking
Posts: 6385
Joined: 28/05/2004 21:49

#22 Re: RIJEKA-SARAJEVO

Post by Dead Man Walking »

Ako za ovih 11 godina nije skonto kako ce, nakon ovog romana nema fule. :D
Giancarlo
Posts: 486
Joined: 26/12/2008 21:22

#23 Re: RIJEKA-SARAJEVO

Post by Giancarlo »

dean rijeka wrote: 27/06/2011 19:46 pozdrav,

novi sam ovdje na ovom forumu...krajem 7 mj planiram ici u Sarajevo, a iz Rijeke sam.
Pa sam mislio ako mi neko moze preporuciti koji put bi bio najbolji: sto se tice kakva je cesta, sta se ima za vidjeti po putu, koliko traje itd...Znaci jednu pomoc oko planiranja putovanja sta se tice voznje iz Rijeke do Sarajeva.
Jos jednu molbu imam: posto idem u Bosnu ako mi mozete preporuciti koje gradove i mjesta da posjetim, sta da idem gledati? i takve stvari..

Unaprijed se zahvaljujem svima koji ce odg na moje pitanje...
HVALA
Mozda Rijeka-Split autocestom (ili ne, kojom ti vec zelis) pa potom na Kamenskom uci u BiH prema Livnu-Bugujno-Novi Travnik-Sarajevo. Od tih gradova, u Livnu se ima par stvari za vidjeti u i oko grada (Busko i Mandek jezero, stara kula iznad samog grada i divlji konji u okolici grada kao bas jedisntvena atrakcija u citavoj Evropi). Da budem iskren, dalje do Sarajeva nemas nista specijalno vidjeti, osim naarvno ako se iskljucis sa autoceste pa svratis u Visko da vidis piramide, sto ne bi bilo lose za turisticki posjetiti.

Napomenuo bih da ovom rutom imas nekih 55km autoceste kad prilazis Sarajevu, a i dijelovi magistralne ceste oko Kupresa su takvi da mozes ostvariti brzine kao na austocesti, jer je rijec o ravnicama. Ovo pisem iz razloga ako ti neka brzina puta igra neku ulogu.


Ako ti da dionica nakon Livna nije dovoljno atraktivna, mozes slobodno iz Livna krenuti prema Mostaru i Hercegovini (nekih 2h puta) pa dalje istrazivati sam Mostar i okolne predjele, pa dalje prema Sarajevu. Mozes usput svratiti na neka od jezera u Hercegovini kao i mozda u Konjic da vidis Titov bunker.

Eto, to je onako moja neka preporuka na brzinu i u ove sitne sate :-D
User avatar
Edin H.
Posts: 47117
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#24 Re: RIJEKA-SARAJEVO

Post by Edin H. »

Dead Man Walking wrote: 29/07/2022 23:39 Ako za ovih 11 godina nije skonto kako ce, nakon ovog romana nema fule. :D
Je li ti mrsko na napišeš sažetak, ne mogu sve čitati, opširniji je od Tolstoja :lol:
Dead Man Walking
Posts: 6385
Joined: 28/05/2004 21:49

#25 Re: RIJEKA-SARAJEVO

Post by Dead Man Walking »

Edin H. wrote: 30/07/2022 00:39
Dead Man Walking wrote: 29/07/2022 23:39 Ako za ovih 11 godina nije skonto kako ce, nakon ovog romana nema fule. :D
Je li ti mrsko na napišeš sažetak, ne mogu sve čitati, opširniji je od Tolstoja :lol:
I ja cekam sazetak. :mrgreen:
Post Reply