Ribolov, tehnike pecanja, tereni...

Rukomet, tenis, odbojka, atletika, vaterpolo,...

Moderators: _BataZiv_0809, Tomahawk11, Charuga

Post Reply
User avatar
Sheitan
Posts: 25
Joined: 25/09/2010 12:52

#1 Ribolov, tehnike pecanja, tereni...

Post by Sheitan »

E 'ajde da vas vidim ribari,znam da vas ima i na ovom forumu pa ozezite :)

Gdje lovite,na kojim vodama i terenima ? Koja je najveca riba koju ste ulovili (necemo "preceravati" ) ? Takmicenja ? Metod catch&release ?

...ako neko ima zelju da postavi sliku ulova,bujurm!
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#2 Re: Ribolov ili ti ga pecanje

Post by riko-ga »

Hm ja sam frisak ribolovac :mrgreen: Tek odnedavno upraznjavam ovaj sport i sam bi sebe isamarao sto to nisam poceo vec odavno.
User avatar
Sheitan
Posts: 25
Joined: 25/09/2010 12:52

#3 Re: Ribolov ili ti ga pecanje

Post by Sheitan »

riko-ga wrote:Hm ja sam frisak ribolovac :mrgreen: Tek odnedavno upraznjavam ovaj sport i sam bi sebe isamarao sto to nisam poceo vec odavno.

Ma dobro je to bitno je da si poceo a ostalo otom potom 8-)

Gdje lovis,mislim na kojoj vodi?
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#4 Re: Ribolov ili ti ga pecanje

Post by riko-ga »

Neretva gornji tok.
Desert Wind
Posts: 1065
Joined: 01/03/2010 20:46

#5 Re: Ribolov ili ti ga pecanje

Post by Desert Wind »

mene je uvijek zanimao iskren odgovor procentualno sta misle ribari koliko su rijeke odnosno ribe izlovljene i koliko uopste ima riba u situaciji kad svrbi nekog ona stvar za zivi svijet i ekosistem rijeka dok se brzopotezno zaradjuju stotine hiljada i milioni na ispustanju otpada u rijeke - te bih volio da upitam pecarose koliko su oni sigurni u zdravlje onoga sto ulove uzevsi u obzir generalni retardment mentaliteta ljudi na vlasti na pozicijama, mentalitet majmuna koji bacaju i ispustaju smece i otpadne vode u rijeke....

eto toliko...

ko voli ribe iskreno - bistro - ja brate volim vidjeti ribetine na slobodi....
mentalist
Posts: 870
Joined: 25/12/2009 20:32

#6 Re: Ribolov ili ti ga pecanje

Post by mentalist »

Desert Wind wrote:mene je uvijek zanimao iskren odgovor procentualno sta misle ribari koliko su rijeke odnosno ribe izlovljene i koliko uopste ima riba u situaciji kad svrbi nekog ona stvar za zivi svijet i ekosistem rijeka dok se brzopotezno zaradjuju stotine hiljada i milioni na ispustanju otpada u rijeke - te bih volio da upitam pecarose koliko su oni sigurni u zdravlje onoga sto ulove uzevsi u obzir generalni retardment mentaliteta ljudi na vlasti na pozicijama, mentalitet majmuna koji bacaju i ispustaju smece i otpadne vode u rijeke....

eto toliko...

ko voli ribe iskreno - bistro - ja brate volim vidjeti ribetine na slobodi....
Moza sam izvukao ovo iz konteksta ali cu ponoviti rijeci jednog dugogodisnjeg ribolovca na slicno pitanje. Samo mi je rekao dami je poprijeko do polovine Save sirine metar nebih trebao vise nikad stap zabacit. Sto ce reci da ima ribe a dali je zatrovana i koji je kvalitet to je vec diskutabilno.

Postavljacu teme uskoro postavljam sliku somcine sto smo ga ulovili ove jeseni na Savi ;-)
mentalist
Posts: 870
Joined: 25/12/2009 20:32

#7 Re: Ribolov ili ti ga pecanje

Post by mentalist »

Evo jednog dobrog primjerka :-D
Image

Ulovljen na Savi kod Srbca

neznam dali treba smanjiti rez slike ali evo direkt link
http://img217.imageshack.us/img217/3684/dsc00101nl.jpg
User avatar
Sheitan
Posts: 25
Joined: 25/09/2010 12:52

#8 Re: Ribolov ili ti ga pecanje

Post by Sheitan »

Desert Wind wrote:mene je uvijek zanimao iskren odgovor procentualno sta misle ribari koliko su rijeke odnosno ribe izlovljene i koliko uopste ima riba u situaciji kad svrbi nekog ona stvar za zivi svijet i ekosistem rijeka dok se brzopotezno zaradjuju stotine hiljada i milioni na ispustanju otpada u rijeke - te bih volio da upitam pecarose koliko su oni sigurni u zdravlje onoga sto ulove uzevsi u obzir generalni retardment mentaliteta ljudi na vlasti na pozicijama, mentalitet majmuna koji bacaju i ispustaju smece i otpadne vode u rijeke....

eto toliko...

ko voli ribe iskreno - bistro - ja brate volim vidjeti ribetine na slobodi....

Pazi,ono koliko ti ja mogu reci za Krajinu odnosno rijeku na kojoj sam odrastao i na kojoj lovim,a to je Una u toku: Bihać,Bosanska Krupa,Bos.Otoka pa sve do Bosanskog Novog/Novog grada gdje se Sana ulijeva u istu.Ekoloska svijest je dosta razvijena prije svega mislim na bacanje sitnog otpada kao sto su najlonske kese i slicni materijali...Moje maticno udruzenje USR "Krusnica" radi na tome da u svakom pogledu ocuva riblji fond kako strogom kontrolom ribica tako i mrijestenjem i ubacivanjem novog broja jedinki.

Iz moje perspektive kao ribolovca primjetim da nema vise nanosa smeca na obalama,a bilo ih je dosta.Ono malo fabrika,kao potencijalnih zagadjivaca, sto ima u mom gradu koristi filtere od preko 100.000 km.Dakle moj zakljucak se svodi na to da su pritoke Une i sama Una ciste mada mogu biti i cisce.Da argumentiram,Una je jedna od rijetkih europskih rijeka gdje se uspijesno mrijeste salmonidne vrste riba (Pastrmka,Mladica i Lipljen) sto je i dokaz o cistoj vodi jer svaka minimalna polucija vode u kojoj ova riba obitava rezultira ugibanjem.

Bit' ce sad ona standardna "Usta moja hvalite me" ali nije to to.Dok god mi sami u sebi ne odlucimo sta je ispravno i moralno za ciniti necemo ciniti isto.Treba voljeti okolinu u kojoj zivimo i misliti na to da je jednog dana prepustimo buducim generacijama:)
User avatar
Sheitan
Posts: 25
Joined: 25/09/2010 12:52

#9 Re: Ribolov ili ti ga pecanje

Post by Sheitan »

mentalist wrote:Evo jednog dobrog primjerka :-D
Image

Ulovljen na Savi kod Srbca

neznam dali treba smanjiti rez slike ali evo direkt link
http://img217.imageshack.us/img217/3684/dsc00101nl.jpg
Svaka cast,kapitalan primjer :)

Uskoro slike unske mladice i pastrmke :)
mentalist
Posts: 870
Joined: 25/12/2009 20:32

#10 Re: Ribolov ili ti ga pecanje

Post by mentalist »

Sheitan wrote:
mentalist wrote:Evo jednog dobrog primjerka :-D

http://img217.imageshack.us/img217/3684/dsc00101nl.jpg
Svaka cast,kapitalan primjer :)

Uskoro slike unske mladice i pastrmke :)
Dobar komad ali smo se zato borili sa grdosijom blizu sat vremena nije nam trebao motor na camcu :lol:
Hajde nabaci koju sliku ;-)
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#11 Re: Ribolov ili ti ga pecanje

Post by Admir_1984 »

Moj hobi do jedno 15-16 godine. Svaki ljetni raspust vecinom provodio kod dede i nane u Duvnu i sa dedom skoro svaki dan na pecanje. Sve sam zivo znao, od vezanja udice, plovaka, olova, ribe, mamaca, moljaca, crva i slicno. Svako obliznje mjesto sam znao pravo, od Suice, Kovaca, Buskog Jezera, Duvanjskog Polja i slicno. Mi smo samo lovili na plovak, a osjecaj kad potone plovak se ne moze opisati. Najveci ulovi su mi bili šarani na Buskom Jezeru, pastmrku u Sujici je bilo jako tesko ufatiti. Znalo se desiti i par kila ribe da se uhvati dnevno, a vecina se razdijeli dok dodjemo kuci :-D Pravo sam to bio volio i istinski uzivao u tome.

Glupo mi je ovo danasnje pecanje bez plovka, ono zabacis i samo vuces :-)

Kasnije sam opet ishao sa dedom al ne cesto kao prije i dojadilo bi mi nakon sat vremena. Valjda sa godinama to tako ide, a pogotovo kad sam polozio vozacki pa ono odes vidis nece riba i bjezi kuci, a nekad od 6 ujutro do 8 navece na vodi, bash bash lijepa uspomena iz djetinstva. Vec par godina nema ni dede, a ni zabacivanja :(
mentalist
Posts: 870
Joined: 25/12/2009 20:32

#12 Re: Ribolov ili ti ga pecanje

Post by mentalist »

Admir_1984 wrote:Moj hobi do jedno 15-16 godine. Svaki ljetni raspust vecinom provodio kod dede i nane u Duvnu i sa dedom skoro svaki dan na pecanje. Sve sam zivo znao, od vezanja udice, plovaka, olova, ribe, mamaca, moljaca, crva i slicno. Svako obliznje mjesto sam znao pravo, od Suice, Kovaca, Buskog Jezera, Duvanjskog Polja i slicno. Mi smo samo lovili na plovak, a osjecaj kad potone plovak se ne moze opisati. Najveci ulovi su mi bili šarani na Buskom Jezeru, pastmrku u Sujici je bilo jako tesko ufatiti. Znalo se desiti i par kila ribe da se uhvati dnevno, a vecina se razdijeli dok dodjemo kuci :-D Pravo sam to bio volio i istinski uzivao u tome.

Glupo mi je ovo danasnje pecanje bez plovka, ono zabacis i samo vuces :-)

Kasnije sam opet ishao sa dedom al ne cesto kao prije i dojadilo bi mi nakon sat vremena. Valjda sa godinama to tako ide, a pogotovo kad sam polozio vozacki pa ono odes vidis nece riba i bjezi kuci, a nekad od 6 ujutro do 8 navece na vodi, bash bash lijepa uspomena iz djetinstva. Vec par godina nema ni dede, a ni zabacivanja :(
Ja sam jedno vrijeme isao po lokalnim barama na plovak ali nema tu fajde bas puno. Ne mislim na kolicinu nego na komade, tesko da se digne sta preko kilo. Mada si u pravu sto se tice uzivancije i adrenalina kad iscekujes dali pipa ili je ozbiljno :-D Sada idem stalno na nocno pecanje pa ima i tu dosta uzivancije a veci su komadi. Na mom podrucju nema bas cistih rijeka pa se ne mogu pohvaliti sa pastrmkama i tim lux ribama ali ima dosta babuske, deverike, sarana, skobalja, soma, stuke. I ja ne idem sada cesto, otprilike 2 do 3 puta mjesecno. Daleko mi je Sava pa nam se ne isplati ici cesce.
User avatar
Sheitan
Posts: 25
Joined: 25/09/2010 12:52

#13 Re: Ribolov ili ti ga pecanje

Post by Sheitan »

Nemogu da nadjem slike kako sam formatirao racunar prebacio sam ih na nekakav CD sad ga neb nasao da si Tito :(
Morat cu ih poganjat po ovim ribarskim site-ovima pa cu uploadati ovdje :)

Ja lovim na plovak samo ljeti dok je aktivnost mladice i pastrmke manja pa onda bijela riba uzima.To mi je prva ribarska ljubav i extra nacin relaxacije nema sta. Inace sam zakleti varalicar jel se tako love veliki komadi mada je potrebno dosta prakse da bi se uhvatila riba na ovaj nacin :) Od iduce sezone planiram se poceti baviti flyfishingom posto ublizini imamo internacionalni revir prebogat sa pastrmkom i lipljenom tako da cu se iskusati i stim :)

Bitno je da je raja na obali extra,logistika dobra i zezancija na nivou a riba otom-potom :P
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#14 Ribolov tehnike, tereni ...

Post by Ramzess Veliki »

Ima nekih 7 godina kako sam prestao pecati, i jučer prođem donjim tokom Krivaje prije Zavidovića, voda idealna, bistra i zelena u dubinama, hladovina u strani, plivaju kilaši, savršenstvo ... :thumbup:
Otvaram ovu temu za ribolovce. :D

Omiljena tehnika mi je bilo mušičarenje i varaličarenje, mada sam dobar bio i sa plovkarenjem.
Kažu da moje mušice nisu u radnjama nikad dočekale sedmicu dana, već bi se razgrabile. :thumbup:

Mislim da ću idući vikend imati vremena da odem na Krivaju, biti na vodi pred sumrak, krenuti sa lovom na mahač do pred mrak, zatim baciti grunt i noćiti uz svijetleći indikator, a ujutru pročešljati vodu varalicama. :thumbup:

Čini mi se da sam opet zagrizao ... :D

Image
User avatar
drunken tiger
Posts: 1428
Joined: 27/04/2008 21:24

#15 Re: Ribolov tehnike, tereni ...

Post by drunken tiger »

Ramzess Veliki wrote:Ima nekih 7 godina kako sam prestao pecati, i jučer prođem donjim tokom Krivaje prije Zavidovića, voda idealna, bistra i zelena u dubinama, hladovina u strani, plivaju kilaši, savršenstvo ... :thumbup:
Otvaram ovu temu za ribolovce. :D

Omiljena tehnika mi je bilo mušičarenje i varaličarenje, mada sam dobar bio i sa plovkarenjem.
Kažu da moje mušice nisu u radnjama nikad dočekale sedmicu dana, već bi se razgrabile. :thumbup:

Mislim da ću idući vikend imati vremena da odem na Krivaju, biti na vodi pred sumrak, krenuti sa lovom na mahač do pred mrak, zatim baciti grunt i noćiti uz svijetleći indikator, a ujutru pročešljati vodu varalicama. :thumbup:

Čini mi se da sam opet zagrizao ... :D

Image
:thumbup:
Krivaja je lijepa ali pravi užitak mušičarenja ćeš doživjeti na rijeci Stupčanici. Pastrmka i lipljan...ljepota jedna.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#16 Re: Ribolov tehnike, tereni ...

Post by Ramzess Veliki »

drunken tiger wrote:Krivaja je lijepa ali pravi užitak mušičarenja ćeš doživjeti na rijeci Stupčanici. Pastrmka i lipljan...ljepota jedna.
Bio sam u donjem toku, idealna je za šnjuru četvorku i lagan mušičarski štap. Istina nisam stigao pecati ... :sad:

Krasna je i Neretva na Glavatičevu, u reviru. Tu sam jednom prilikom izvadio i pustio oko 80 pastrmki. Lovočuvari su stajali, gledali i nije im jasno šta se dešava ... :lol:
Trebalo mi je oko pola sata da provalim mušicu, a zatim ... :thumbup:
Emergeri, u sumrak crni Sedge. :thumbup:
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#17 Re: Ribolov tehnike, tereni ...

Post by Puf »

Nije moguce da nema nikako ribolovaca na ovom forumu, sta je ovo mrtva tema :D
User avatar
Mustang1
Posts: 28747
Joined: 29/12/2010 17:31

#18 Re: Ribolov tehnike, tereni ...

Post by Mustang1 »

Ma ima samo nema se sta pisati :D Ja odem nekad ovako sa rajom malo .. Prije par mjeseci smo bili na Buskom. Ima Babuske ko salate :D Ostalo nista nije htjelo
junior3
Posts: 9078
Joined: 20/02/2014 01:02

#19 Re: Ribolov tehnike, tereni ...

Post by junior3 »

Ima uvijek ono što nije ni za šta. :D
User avatar
Mustang1
Posts: 28747
Joined: 29/12/2010 17:31

#20 Re: Ribolov tehnike, tereni ...

Post by Mustang1 »

Na Bosni od poplava nikad nista nit sam ufatio nit sam vidio da je neko upecao
junior3
Posts: 9078
Joined: 20/02/2014 01:02

#21 Re: Ribolov tehnike, tereni ...

Post by junior3 »

Koji dio Bosne? Mislim gdje? :D
User avatar
Mustang1
Posts: 28747
Joined: 29/12/2010 17:31

#22 Re: Ribolov tehnike, tereni ...

Post by Mustang1 »

Od Lasve pa dole do Nemile
junior3
Posts: 9078
Joined: 20/02/2014 01:02

#23 Re: Ribolov tehnike, tereni ...

Post by junior3 »

Aha, pa ne znam taj dio, ali opet čudno da je tako slabo radi.
User avatar
Mustang1
Posts: 28747
Joined: 29/12/2010 17:31

#24 Re: Ribolov tehnike, tereni ...

Post by Mustang1 »

Tako je bilo. Doduse nisam bio mozda 2 mjeseca mozda se i popravila situacija
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#25 Re: Ribolov tehnike, tereni ...

Post by Puf »

Mustang1 wrote:Ma ima samo nema se sta pisati :D Ja odem nekad ovako sa rajom malo .. Prije par mjeseci smo bili na Buskom. Ima Babuske ko salate :D Ostalo nista nije htjelo
Bio sam i ja ove godine 2-3 puta na Buskom, nalomili se one babusketine ahahah, a prosli vikend sam bio na Ramskom, nako solida bila, 5 smudjeva i 2 sarana, dosli u subotu oko 6 sati posljepodne, vratili se sutradan oko 3 ili 4 sata posljepodne... planiram sad opet nekada skoknuti do Ramskog dok radi saran i smudj :D
Post Reply