Ribolov, okolina Sarajeva

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#51 Re: Ribolov, okolina Sarajeva

Post by Dogoljubac »

Ramzess Veliki wrote:
Dogoljubac wrote:Dosad baco svjezu.Negdje procitah da stavljaju vegetu na srdele i da tad bolje radi.Pokusat cu stavit vegetu na piletinu,ostaviti par sati a piletinu na udici ucvrstiti silikonskim koncem posto je sitna riba brzo skida.Vidjet cemo...
Probaj sa primamom, sardina iz konzerve gnjecena sa starim hljebom u kugle. Mozes dodati i arome krvi, ima da dopliva sva riba iz Pacifika. :D
Tako sam ja oderao dalmatince - ubijedio ih da im ne grize jer lignju rezu na kocke a ja je rezem u trakice. :lol:
Problem sa primamom je taj sto ne mogu daleko baciti primamu a oradu najcesce kacim na 50-80 metara od obale
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18187
Joined: 11/02/2013 11:32

#52 Re: Ribolov, okolina Sarajeva

Post by Ramzess Veliki »

Dogoljubac wrote:
Ramzess Veliki wrote:
Dogoljubac wrote:Dosad baco svjezu.Negdje procitah da stavljaju vegetu na srdele i da tad bolje radi.Pokusat cu stavit vegetu na piletinu,ostaviti par sati a piletinu na udici ucvrstiti silikonskim koncem posto je sitna riba brzo skida.Vidjet cemo...
Probaj sa primamom, sardina iz konzerve gnjecena sa starim hljebom u kugle. Mozes dodati i arome krvi, ima da dopliva sva riba iz Pacifika. :D
Tako sam ja oderao dalmatince - ubijedio ih da im ne grize jer lignju rezu na kocke a ja je rezem u trakice. :lol:
Problem sa primamom je taj sto ne mogu daleko baciti primamu a oradu najcesce kacim na 50-80 metara od obale
Image
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#53 Re: Ribolov, okolina Sarajeva

Post by Dogoljubac »

Vidi...meni je podosta godina i iskreno slabo se razumim u ove nove stvari.Uglavnom ne znam ni šta ribari pricaju o nekakvim mamcima,prihranama,nekakvim štapovima i masinama,nekavim imenima za razne tehnike...nikad nisam ni vidio uzivo pracku...koliko i koju tezinu mogu bacati?
Ja ti znam svezat udicu,znam sta je klizni plovak,šta je grunt,zabacit muhe sa vaser kuglom...
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18187
Joined: 11/02/2013 11:32

#54 Re: Ribolov, okolina Sarajeva

Post by Ramzess Veliki »

Dogoljubac wrote:Vidi...meni je podosta godina i iskreno slabo se razumim u ove nove stvari.Uglavnom ne znam ni šta ribari pricaju o nekakvim mamcima,prihranama,nekakvim štapovima i masinama,nekavim imenima za razne tehnike...nikad nisam ni vidio uzivo pracku...koliko i koju tezinu mogu bacati?
Ja ti znam svezat udicu,znam sta je klizni plovak,šta je grunt,zabacit muhe sa vaser kuglom...
Imas raznih vrsta pracki, za razlicite tezine i daljine, koriste se za stajace vode, najvise za sarana, ali svaka se riba bolje peca ako se primami.
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#55 Re: Ribolov, okolina Sarajeva

Post by Dogoljubac »

Ima li pracka koja moze baciti 150 grama na 50 metara i gdje da je kupim?
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18187
Joined: 11/02/2013 11:32

#56 Re: Ribolov, okolina Sarajeva

Post by Ramzess Veliki »

Dogoljubac wrote:Ima li pracka koja moze baciti 150 grama na 50 metara i gdje da je kupim?
U Skenderiji, ili u Raca Company.
A mozes je i sam napraviti. Ima i camaca na daljinsko sa dnom koje se otvori tamo gdje hoces izbaciti primamu. :D

ne znam moze li 150, ali moze 3 puta po 50 grama.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18187
Joined: 11/02/2013 11:32

#57 Re: Ribolov, okolina Sarajeva

Post by Ramzess Veliki »

Dogoljubac wrote:Vidi...meni je podosta godina i iskreno slabo se razumim u ove nove stvari....
Kad to napisa sjetih se - pecamo mi na Bosni klijena, nema sta nemamo, i nece da zagrize ... a sa druge strane ide starina sa ljeskovim stapom i par metara silka i vadi kapitalce ispod police k'o da je u samoposlugi ... :lol: :lol: :lol:

Nismo imali pravi mamac ... garant crni dud ili tresnja ...
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#58 Re: Ribolov, okolina Sarajeva

Post by Dogoljubac »

Hvala na odgovorima.Proguglat cu taj camac,dobro zvuci.
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#59 Re: Ribolov, okolina Sarajeva

Post by Dogoljubac »

Haj da ne bacam ribarske ali...mislim da drzim rekord u Gradcu sa cipolima po tezini.Tad sam naucio da ih ima vise vrsta.Mislim da sam ulovio mamu od najkrupnije vrste.Po ostrvima na vaser kuglu i par udica ko muhe da vezes ozbiljno udaro na obraz svim drugim ribarima i jos slicnih situacija.Kad slusam neke ribare kako sve znaju bude me stid reci da sam ribar.Al i dalje mi je mjera kanta od jupola za ribu.Kako-ne znam ni ja.Bistro
User avatar
Hame_
Posts: 5762
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#60 Re: Ribolov, okolina Sarajeva

Post by Hame_ »

Ramzess Veliki wrote:
Dogoljubac wrote:Nismo imali pravi mamac ... garant crni dud ili tresnja ...
DuD.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18187
Joined: 11/02/2013 11:32

#61 Re: Ribolov, okolina Sarajeva

Post by Ramzess Veliki »

Dogoljubac wrote:Haj da ne bacam ribarske ali...mislim da drzim rekord u Gradcu sa cipolima po tezini.Tad sam naucio da ih ima vise vrsta.Mislim da sam ulovio mamu od najkrupnije vrste.Po ostrvima na vaser kuglu i par udica ko muhe da vezes ozbiljno udaro na obraz svim drugim ribarima i jos slicnih situacija.Kad slusam neke ribare kako sve znaju bude me stid reci da sam ribar.Al i dalje mi je mjera kanta od jupola za ribu.Kako-ne znam ni ja.Bistro
Nema pravila, samo domisljatost.
Jednom sam bio na klupskom takmicenju na plovak gdje se ostrilo za izbor ko ide na regionalna takmicenja ... primame se narucuju iz svedske, stapovi od 6000 KM, plovci od 0,8 grama, predvezi 0,08 mm ... sva sila tehnike - cak su isli neki do toga da su dan ranije pokupovali sve pinkije (najmanji crvi) po radnjama da drugi takmicari moraju pecati sa krupnijim mamcem (pecanje na bari, vaga se sva sitna i krupna riba na vagi) ... ostra konkurencija ... :thumbup:

Pored mene djecak prvi put dosao, stap sa pijace, silk vidio pet sezona na Makarskoj, sav izjeden, ni ne zna sta je pinki crv a plovak k'o za stuku, namamcio pola gliste i umocio. :lol:
I gruhne deveriku od pola kile i dva klijena srednje velicine, i dobije sampiona koji se ubio vadeci sitnu bjelicu profesionalnom pecom od sest metara ... :pisnuo: :pisnuo: :pisnuo:

Sampion od muke nije mogao progovoriti ... :lol: :lol: :lol:
Last edited by Ramzess Veliki on 21/09/2019 03:42, edited 1 time in total.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18187
Joined: 11/02/2013 11:32

#62 Re: Ribolov, okolina Sarajeva

Post by Ramzess Veliki »

Imam jednog jarana, bolji pribor od njegovog je rahiviran u Zemaljskom muzeju na odjelu Kameno doba. :lol:

... ali lik je nafakali ... :shock:

Jednom idem sa drugim koji je varalicar dobar, i prilazimo na sastavke, Zeljeznica mutna od bagera, a bosna standardno bistra, i kako prilazimo on komentira tipa koji stoji na obali sa djevojkom i provlaci varalicu:

- Vidi lika koji levat ... baca u blatnu vodu a Bosna mu bistra ... jos i zensko poveo ... taj ribe nece vidjeti ...

Kako prilazimo, kad taj moj nafakali jaran ...
- Eeee gdje siiiii ... i ti izasao na voooduuu ??? - ZVIZ!!! pastrmka !!
Skida i zabacuje, mi prilazimo ...
- Evo ja izasao malo sa ... ZVIZ!!! druga! :lol:
_Gdje ste vi krenuli?
Onaj samnom me gura i sapce - Ne govori mu gdje cemo ovaj ce nam sve povaditi ...

:lol: :lol: :lol:
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#63 Re: Ribolov, okolina Sarajeva

Post by Dogoljubac »

Nasmija me debelo.Dobar!!!
Ma meni je petobanka,ne volim stapove ko cuskija,imam za amatera finu opremu al mi fakat ide lagano na zivce što vecini nekako bitnije znat kako se zove koja muha,sve nesto na engleskom,nekakve vrste stapova...a ribe slabo.Mislim da je jedini pravi nacin za ufatit ribu bit na vodi,pratit navike ribe-gdje se krecu,kako uzimaju i sl.i u nekom sljedecem ribolovu iskoristit prijasnja iskustva.Bosna oko doboja...uglavnom mrena na sir,plovak...sve iste,300 grama i tako uvijek.Pa baci glistu,baci bilo sta i potrazi onu od 2-3 kile.Sad cu oradi ponijeti tripice i napravit nekakvu ribicu koja leluja na udici,mozda lupi kakav lubin.Ko unaprijed moze tvrdit da nece riba uzet?Treba bit na vodi i pokusavat,mislim da je to recept za krupniju ribu.
Kazu ne radi...pa mora jest nesta...samo sta?Treba sve probat.
Pravopisne greske su namjerne...
Milion puta sam na Bosni fatu plise-bjelice,tek da sam u prirodi.Svezem muhe koje ne znam kako se zovu i koje su kupljene negdje i zajebajem se sa plisama.Sto puta je opalio neki klijen,cesto na muhe koje ne drzim na povrsini kako treba.Naucis nesto za sljedeci put.Ko kaze da klijenu mora bit muha 12 ili 14?Svezi šesticu i probaj,mozda bude nafake.Nekad se klijen fato na djigericu,udica na kraju silka i komad djigerice,kakvog brzaka ili kanala i idemo.Danas su to nekakvi štapovi,uniforme i silna cuda.Ako baciš na djigericu gledaju te ko budalu.Kanta od jupola umjesto mreze od milion maraka.Al kanta se puni a nekakve mreze hmmmm tanke.
Poštujem ribare koji se znaju sluzit opremom al nikako ne postujem ove sto sve znaju,imaju para da kupe svašta nešta a ribe nigdje.
Isprobano-radi...sitni som do par kila uzima dobro najgoru kobasicu koju mozete naci.Ugor isto.Lignja-što manji peškafondo,spaga 0,12,bacanje paralelno sa obalom.
Bistro
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18187
Joined: 11/02/2013 11:32

#64 Re: Ribolov, okolina Sarajeva

Post by Ramzess Veliki »

Nauce kako se zovu muhe na engleskom a ne znaju ih pravilno ni baciti ... vidio sve ... :lol:

Otisao ja sa jaranom na neku rjecicu, pojma nemam kako se zove, on me vodio, i ponio samo sezonske muhe, jednu kutijicu sta ce mi vise.
Na vodi lik sve vristi na njemu gastarbajter ... :lol:
I on mahaca nosi ... i pitam ga ja na koje ces pecati, kad on vadi onim potezom ruke kao "ovo ti nikad neces vidjeti niti znas sta je" kutiju sa americkim strimerima za lososa .... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

I taj moj jaran koji ganja mepsa progovori - Sa tim ces samo isprepadat' svu ribu ... :lol: :lol: :lol:

Imao sam ja tih bisera ... gleda mi muhe jedan ribar sa glavaticeva, gleda i ponavlja nevalja nevalja ... nevalja ...
Kako reko ne valja ni jedna?
Kaze nisu ove za Neretve. Na Neretvi ide Himzin kaput, padavac, truhla visnja ...
E reko evo ti jedan vez podvodnih od mene da probas sad za vikend, ti kazes ne rade ja kazem rade pa da vidimo.

Dosao ponedjeljak on zorom zove - Pravi mi sto komada placam unaprijed ... ubio lipljana ... :shock:

:lol: :lol: :lol:
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#65 Re: Ribolov, okolina Sarajeva

Post by Dogoljubac »

Imas potok,doslovno potok koji se zove Radojna,dolazi se iz sela Pribišici kod Rudog do potoka.Vuk domaca zivotinja.Prave pravcate potocare i lipljena i dan danas ko u prici.
Od Uloga uzvodno i sad prave potocare solidno ima.Dosta zmija,dobre cizme obavezne.
Gdje se Buna ulijeva u Neretvu babuske ko u prici,mali plovak i glista.Kanta od jupola zacas puna.
Jablanicko-jig udica,glista i u travu.Uvijek nesto radi.
džakailibu
Posts: 626
Joined: 08/05/2013 11:37

#66 Re: Ribolov, okolina Sarajeva

Post by džakailibu »

Ja sam poprilicno lud za pecanjem na makarskoj rivijeri- makarska tucepi krvavica bratus. za piletinu su meni rekli dalmatinci u kontekstu zubaca vise puta sam probao i to ide dobro jako, silikonski konac obavezan. veliki crv i bibi isto jako idu ali to isto jede i sitna riba (manje crva nego bibja) . ove godine sam jednom pokusao sa piletinom i nije islo te sam ostavio te jeske ali zato srdela mi se pokazala najboljom. smrznutu kupim, ona se dovoljno otkravi do poste, cesce prerezem na pola i sa iglom kroz nju i silikonski konac. i to je odlicno ali dosta sitna riba radi- u mom rejonu posebno batej ili divljni arbun koji je jako ukusan na tavi. Bukvalno se desavalo da pojedu prije nego dodje na dno pa moram konrtirati sve dok ne dodje do dna da biu se mogao nadati oradi ili arbunu. Inace na klizno olovo-zavisno do struje 30 gr ili 40.
jako mi je zanimljivo tvoje iskustvo oko kontre odmah- vidjao kako ljudi govore za oradu kako treba osloboditi silk i pustiti da vuce ali vamo gdje ja pecam je kamenito tlo i riba odmah ode ispod kamena. milion puta sam je osjetio na kontri prije nego sto je upala u neku svoju rupu. tako da i ja ne dozvoljavam previse vremena prije kontre. To pustanje je ok na vise pjeskovitom dnu a tako pecam ako sam u makarskoj luci -no to samo zimi jer mi se ljeti gadi.
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#67 Re: Ribolov, okolina Sarajeva

Post by Dogoljubac »

džakailibu wrote:Ja sam poprilicno lud za pecanjem na makarskoj rivijeri- makarska tucepi krvavica bratus. za piletinu su meni rekli dalmatinci u kontekstu zubaca vise puta sam probao i to ide dobro jako, silikonski konac obavezan. veliki crv i bibi isto jako idu ali to isto jede i sitna riba (manje crva nego bibja) . ove godine sam jednom pokusao sa piletinom i nije islo te sam ostavio te jeske ali zato srdela mi se pokazala najboljom. smrznutu kupim, ona se dovoljno otkravi do poste, cesce prerezem na pola i sa iglom kroz nju i silikonski konac. i to je odlicno ali dosta sitna riba radi- u mom rejonu posebno batej ili divljni arbun koji je jako ukusan na tavi. Bukvalno se desavalo da pojedu prije nego dodje na dno pa moram konrtirati sve dok ne dodje do dna da biu se mogao nadati oradi ili arbunu. Inace na klizno olovo-zavisno do struje 30 gr ili 40.
jako mi je zanimljivo tvoje iskustvo oko kontre odmah- vidjao kako ljudi govore za oradu kako treba osloboditi silk i pustiti da vuce ali vamo gdje ja pecam je kamenito tlo i riba odmah ode ispod kamena. milion puta sam je osjetio na kontri prije nego sto je upala u neku svoju rupu. tako da i ja ne dozvoljavam previse vremena prije kontre. To pustanje je ok na vise pjeskovitom dnu a tako pecam ako sam u makarskoj luci -no to samo zimi jer mi se ljeti gadi.
Drug konkretno Zaostrog?Nisam bio u Zaostrogu sigurno 20 godina,sad odoh na par dana.Znas li dobra mjesta u Zaostrogu?
Meni je redovno bilo olovo problem...sitna orada do po kile nije problem al kila i po i vise.uhhh...ko voz da dizem sa dna.Ako je nisam u prve dvije sekunde digo dobro sa dna ode ona iza prvog kamena,i dalje je na udici al olovo zapelo i tu je kraj.Na ovaj nacin sam ih izgubio(da ne pretjerujem)10-15 preko 2 kg a jedna je bila puno veca,pomako je metar i ko kamion udara u ruci i cao.Pokusat cu sa jig udicama jer drugo rjesenje ne vidim.
Zaostrog?
Last edited by Dogoljubac on 21/09/2019 17:50, edited 1 time in total.
džakailibu
Posts: 626
Joined: 08/05/2013 11:37

#68 Re: Ribolov, okolina Sarajeva

Post by džakailibu »

Dogoljubac wrote:
džakailibu wrote:Ja sam poprilicno lud za pecanjem na makarskoj rivijeri- makarska tucepi krvavica bratus. za piletinu su meni rekli dalmatinci u kontekstu zubaca vise puta sam probao i to ide dobro jako, silikonski konac obavezan. veliki crv i bibi isto jako idu ali to isto jede i sitna riba (manje crva nego bibja) . ove godine sam jednom pokusao sa piletinom i nije islo te sam ostavio te jeske ali zato srdela mi se pokazala najboljom. smrznutu kupim, ona se dovoljno otkravi do poste, cesce prerezem na pola i sa iglom kroz nju i silikonski konac. i to je odlicno ali dosta sitna riba radi- u mom rejonu posebno batej ili divljni arbun koji je jako ukusan na tavi. Bukvalno se desavalo da pojedu prije nego dodje na dno pa moram konrtirati sve dok ne dodje do dna da biu se mogao nadati oradi ili arbunu. Inace na klizno olovo-zavisno do struje 30 gr ili 40.
jako mi je zanimljivo tvoje iskustvo oko kontre odmah- vidjao kako ljudi govore za oradu kako treba osloboditi silk i pustiti da vuce ali vamo gdje ja pecam je kamenito tlo i riba odmah ode ispod kamena. milion puta sam je osjetio na kontri prije nego sto je upala u neku svoju rupu. tako da i ja ne dozvoljavam previse vremena prije kontre. To pustanje je ok na vise pjeskovitom dnu a tako pecam ako sam u makarskoj luci -no to samo zimi jer mi se ljeti gadi.
Drug konkretno Zaostrog?Nisam bio u Zaostrogu sigurno 20 godina,sad odoh na par dana.Znas li dobra mjesta u Zaostrogu?
:-D , ne znam nisam tamo bio ali htio podijeliti svoja iskustva. bistro, sada je odlican period za oradu prije mrijesta
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#69 Re: Ribolov, okolina Sarajeva

Post by Dogoljubac »

Bistro drug,hvala na informacijama.
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#70 Re: Ribolov, okolina Sarajeva

Post by Dogoljubac »

džakailibu wrote:Ja sam poprilicno lud za pecanjem na makarskoj rivijeri- makarska tucepi krvavica bratus. za piletinu su meni rekli dalmatinci u kontekstu zubaca vise puta sam probao i to ide dobro jako, silikonski konac obavezan. veliki crv i bibi isto jako idu ali to isto jede i sitna riba (manje crva nego bibja) . ove godine sam jednom pokusao sa piletinom i nije islo te sam ostavio te jeske ali zato srdela mi se pokazala najboljom. smrznutu kupim, ona se dovoljno otkravi do poste, cesce prerezem na pola i sa iglom kroz nju i silikonski konac. i to je odlicno ali dosta sitna riba radi- u mom rejonu posebno batej ili divljni arbun koji je jako ukusan na tavi. Bukvalno se desavalo da pojedu prije nego dodje na dno pa moram konrtirati sve dok ne dodje do dna da biu se mogao nadati oradi ili arbunu. Inace na klizno olovo-zavisno do struje 30 gr ili 40.
jako mi je zanimljivo tvoje iskustvo oko kontre odmah- vidjao kako ljudi govore za oradu kako treba osloboditi silk i pustiti da vuce ali vamo gdje ja pecam je kamenito tlo i riba odmah ode ispod kamena. milion puta sam je osjetio na kontri prije nego sto je upala u neku svoju rupu. tako da i ja ne dozvoljavam previse vremena prije kontre. To pustanje je ok na vise pjeskovitom dnu a tako pecam ako sam u makarskoj luci -no to samo zimi jer mi se ljeti gadi.
Kontra odmah...valjda orada uzme mamac pa ga malo odnese pa pljune pa opet jede...ma materi nek pljuje,cim joj je mamac u ustima kontra i haj napolje pa pljuj koliko hoces
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18187
Joined: 11/02/2013 11:32

#71 Re: Ribolov, okolina Sarajeva

Post by Ramzess Veliki »

Dogoljubac wrote:Imas potok,doslovno potok koji se zove Radojna,dolazi se iz sela Pribišici kod Rudog do potoka.Vuk domaca zivotinja.Prave pravcate potocare i lipljena i dan danas ko u prici.
Od Uloga uzvodno i sad prave potocare solidno ima.Dosta zmija,dobre cizme obavezne.
Gdje se Buna ulijeva u Neretvu babuske ko u prici,mali plovak i glista.Kanta od jupola zacas puna.
Jablanicko-jig udica,glista i u travu.Uvijek nesto radi.
Mislis - u rupu bez trave. Ako ubacis u travu nece riba naci mamac. :thumbup:
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#72 Re: Ribolov, okolina Sarajeva

Post by Dogoljubac »

Tako je.
Usput-ti si mušicar...daj kakvu fintu,kako i od cega da napravim nekog strimera da lici na gavuna ili srdelu.Cilj-lubin oko kilu,kilu i po.
Hocu da probam nesto tako,obicni mahac i bacanje duž mola oko kamenja.Mozda je glupost al da probam.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18187
Joined: 11/02/2013 11:32

#73 Re: Ribolov, okolina Sarajeva

Post by Ramzess Veliki »

Dogoljubac wrote:Tako je.
Usput-ti si mušicar...daj kakvu fintu,kako i od cega da napravim nekog strimera da lici na gavuna ili srdelu.Cilj-lubin oko kilu,kilu i po.
Hocu da probam nesto tako,obicni mahac i bacanje duž mola oko kamenja.Mozda je glupost al da probam.
Za ledja ja bih dodao i pero pauna radi plavo-zelene boje koja se presijava, a udicu bih otezao olovnom zicom radi daljeg bacanja i tonjenja. Ispred predveza bih stavio suzu od punog pleksiglasa koja mijenja vaser kuglu a moze se baciti preko pedeset metara sa klasicnim spin stapom. :thumbup:
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#74 Re: Ribolov, okolina Sarajeva

Post by Dogoljubac »

Izbjeci cu bilo kakve suze ili vaser kugle...lubin-brancin po mom iskustvu ne voli puno lupanja po vodi,nije kakav lovac,više ceka(kad ne uzima)oko stijena i ako mu naleti kakav spor plijen uzet ce ga.Zato i razmisljam o kakvom velikom strimeru samo se slabo razumijem u razna pera,dlake i sl.
Hvala za savjet.
Usput-obicni truleks uviti u tubu,omotat ga udicama i loviš cipole na hljeb ili meso.Truleks se natopi vodom i lagano tone tako da lovis krupnije cipole koji nisu na samoj povrsini.Ako je meso mamac na ovaj sistem se zna zaletiti razne ribe pa i lubin.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18187
Joined: 11/02/2013 11:32

#75 Re: Ribolov, okolina Sarajeva

Post by Ramzess Veliki »

Dogoljubac wrote:Izbjeci cu bilo kakve suze ili vaser kugle...lubin-brancin po mom iskustvu ne voli puno lupanja po vodi,nije kakav lovac,više ceka(kad ne uzima)oko stijena i ako mu naleti kakav spor plijen uzet ce ga.Zato i razmisljam o kakvom velikom strimeru samo se slabo razumijem u razna pera,dlake i sl.
Hvala za savjet.
Usput-obicni truleks uviti u tubu,omotat ga udicama i loviš cipole na hljeb ili meso.Truleks se natopi vodom i lagano tone tako da lovis krupnije cipole koji nisu na samoj povrsini.Ako je meso mamac na ovaj sistem se zna zaletiti razne ribe pa i lubin.
Samo unaprijedi tehniku, uzmi francuski hljeb u ribomaterijalu, izrezes krisku, natopis vodom da se moze raditi sa njim i znas kako vec ide dalje. Zilav je i male ribe mu ne mogu nista, a motas ga kao traku u koju pozabadas udice, pa namotas u kuglu. kako jedna zagrize tako kontru udari ostalima, same se kace.

Ima jedan beton fol za mrenu, star je ko zna koliko, ali malo ribara zna za njega, podijelicu ga ovdje a vi ga ne dijelite dalje. 8-)

Spuzva - bijela ili zuta se izreze u trakice 3 cm debljine 1 cm, rastopi se sir u serpici, sto smrdljiviji to bolji, i spuzvice se natope u siru. Moze i na plovak i na grunt. :thumbup:
Post Reply