Republika Turska

Post Reply
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#18326 Re: Republika Turska

Post by Kikibombona »

Sara03 wrote:Al' će sutra jadikovati kako taj isti Dodik i Dodikovci, Bošnjacima uskraćuju bosanski jezik.

Ustavni poredak. :oops:
Na primjeru Turske se vidi koliko su pro-turski Bosanci zapravo slicni srpskim i hrvatskim fasistima i sovinistima. Kao jaje jajetu.

Zamisli da neko u Banjaluci osudi na 10 godina zenu koja kaze:
"I take this oath for the brotherhood between the Turkish people and the Kurdish people."
I Lejla je samo jedna u moru drugih zrtava turskog fasizma.

Nelson Mandela je imao posla sa slicnom stokom i on najbolje razumije o cemu se ovdje radi!

Nelson Mandela's Message for Kurds (1997): "I am a part of the Kurdish struggle"

https://m.youtube.com/watch?v=9hARafCXCV0

Zana je ponovo u zatvoru i tuzilac za nju trazi kaznu od 21 godine zatvora. Zlocinacka politika se nastavlja. Zrtva kemalistickog fasizma je sada zrtva erdoganistickog fasizma.

Nema se sta dalje pricati kada istaknute clanove anti-PKK stranke HUDA Par optuzuju za terorizam, samo zato sto su Kurdi. A mogu napakovati sta hoce. Kao da je to problem.

Za pet minuta su nasli dokaza da je 11 000 kurdskih ucitelja u vezi sa PKK.

Ranije su za pet minuta pohapsili 3-5 000 (ne mogu se tacno sjetiti cifre, da AA ne vristi) kurdskih akademika radi saradnje sa PKK. Cilj je jasan, obezglaviti kurdsku inteligenciju. Cim malo ojacaju, fasisticka drzava napravi veliku cistku.

Turska drzava je stvorila PKK teroriste. Bezbroj slucajeva zlocina, nasilja, zabrana i represije su stvorili terorizam. Turcima odgovara da je PKK jedini predstavnik kurdskog naroda jer tako demoniziraju cijeli narod i karakterisu ga, na hinjski nacin, kao teroristicki. Mnogi Kurdi se onda pod pritiskom zajednice odricu kurdskog identiteta ili ga taje, zato sto je turska drzava promovirala PKK kao jedinog predstavnika naroda. Zlotvori i nista drugo.

Turci svojim zlocinima svakodnevno hrane PKK, unistavaju svako legitimno i legalno kurdsko organizovanje i salju poruku da 'Kurdi' mogu biti jedino na planinama sa puskom ili u Iraku.
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#18327 Re: Republika Turska

Post by Sara03 »

Kikibombona wrote:
Sara03 wrote:Dakle, svaki Kurd je zapravo terorista, a pravi "Kurd" je u biti Turčin. I onda mrzimo Tursku. :-)
To je ono sto sam govorio. Za Turke je svaka kurdska stranka teroristicka, bez izuzetka. Svaka kurdska stranka ima etiketu terorizma.

Bice da je to jedan teroristicki narod. Prosto je nemoguce da formiraju jednu neteroristicku stranku.

Huda Par je islamisticka kurdska stranka. Mrze PKK vise nego ikoga. Od kada postoje bore se protiv PKK. Mrze i HDP. Muslimani su. Podrzali su AKP na izborima. Svoje simpatizere su pozvali da glasaju za AKP.

I opet nije dobro. Spocitava im se da promoviraju kurdsku kulturu i jezik umjesto da forsiraju tursku kulturu i jezik. Zato su teroristi.

Teroristicke boje 'zelena, bijela i crvena'

Image

I na stranackom grbu teroristicki simbol 'sunce'

Image

Terorista nije onaj Kurd koji za sebe kaze da je Turcin, koji govori turskim jezikom, koji konzumira tursku kulturu i obicaje, te usput, ako ga neko pita, kaze da ima kurdske korijene.

Nevidjen rasizam. Ljudima lupaju dogogodisnje kazne nizasta. Mogu misliti kako je odlezati sest, deset, dvadeset godina nizasta. Lejla Zana je odlezala vise od deset godina zato sto je na kurdskom porucila da ce se boriti za jednakopravnost kurdskog i turskog naroda. Mozes misliti, radi ovakve izjave odlezis 10-15 godina zatvora!?? Pustili je prije par godina i evo opet joj sude radi slicnih izjava. Ovaj put traze dozivotnu robiju. Ta drzava je iskonsko zlo pa neka prica ko sta hoce...

Lejla Zana, terorista

Image

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Leyla_Zana

U stvari, zena heroj, neizmjerno propatila jer je govrila o humanosti i ljudskim pravima.
Fašistička politika...
A_A_AKCIJA
Posts: 5897
Joined: 16/11/2009 02:54

#18328 Re: Republika Turska

Post by A_A_AKCIJA »

Kikibombona wrote:
A_A_AKCIJA wrote:odeee duplii
Ma ja, bila pripadnica PKK!?? Nikada nije bila pripadnica PKK. To su turske lazi i podmetacine.

Turci su otpustili 11 000 ucitelja radi pripadnosti PKK. Hejjj, 11 000!??

Turkey suspends 11,000 teachers for suspected PKK links
A total of 11,285 personnel "linked to a separatist-terrorist organisation have been suspended", Turkey's education ministry said on its official Twitter account on Thursday.
Ja mislim da je covjek koji u ovo povjeruje EKSTREMNO glup i zlonamjeran.

Koliko su AKP Turci pohapsili i otpustili 'Gunelovaca'? Vise od 100 000? Samo EKSTREMNO glup i zlonamjeran covjek moze povjerovati da su svi oni teroristi. Taj Gulen i njegove knjige su bile legalne prije drzavnog udara. Dakle, AKP vlast im sudi retroaktivno. Trebaju onda suditi i Erdoganu jer je nekada bio prijatelj Gulenov.

Vojni udar obicno organizuje mali broj ljudi. Da li je moguce sakriti vojni udar na cijem planiranju i organizaciji radi 10 000 vojnika!?? Ima li sanse da samo jedan nece propjevati, reci kome ne treba i sl.!? Nije cudo, sljedbenici Erdogana nisu narocito inteligentni pa svakakva sranja mogu progutati.

E tako i sa Ljelom Zanom kao i stotinama hiljada drugih Kurda koji su optuzeni da su teroristi. Supca ti etiketu, strpa te u zatvor i gotovo. Sud koji je pod kontrolom rezima kaze da si terorista i to ti je kraj. Kadija te tuzi - kadija ti sudi.

Ti si se uhvatio nekih sporednih detalja. Uopste nisam bio precizan. Rekao sam 10-15 godina, sto znaci da nisam znao koliko tacno. Ti si se uhvatio sitnica da bi skrenuo paznju sa zlocinackog rezima koji sudi ljudima radi poziva na suzivot. Neka ti je na sramotu sto podrzavas zlocince, fasiste i rasiste.

Lejlu Zanu su turski zlocinci opet uhvatili i sada ceka novu presudu. Ova zena heroj je zasluzila da jedan grad dobije ime po njoj nakon sto fazisam konacno bude porazen.
Dakle, postoji bezbroj pogrešnih načina da se boriš za pravu stvar.

Nasilje, terorizam i laži su među tim pogrešnim. Ti činiš ovo zadnje. Da ne činiš, ne bi suspended prevodio kao otpušteni. Haj nam iskopaj koliko je ljudi vraćeno na posao, pa da pričamo o objektivnosti. Nećeš, jer ti je satanizacija jedini cilj. Isto kao što nećeš reći kada je postignuto najveće približavanje Kurda i Turaka i pod čijom vlasti.

Jeste, teroristima za napade u Belgiji će se suditi na Sejšelima, zbog objektivnosti i da ne bude kadija za sve kriv... :shock:

PKK su teroristi, ne zato što ja tako kažem, nego NATO i USA, pored ostalih. Pkk nije jednako Kurdi, i za kurdska prava se bore kao RSK za Srbe u Hrvatskoj. Terorizmom. Hrvatska se morala patiti, Turska ne mora.

Udar, Gulena i ostalo nisam spominjao, pa ne vidim da i ti isto radiš. Samo sam se osvrnuo na jedan tvoj post i dokazao da si namjerno zlonamjeran i da namjerno iznosiš laži i poluistine.

Kurdi zaslužuju sva prava kao i svi drugi homo sapiensi na planeti, da se oko toga ne peglamo.
Kako ih ostvaruju i bore za njih, je drugi dio priče.

I manite se te šuplje i paralela oko jezika. Gdje sam ja to branio ikome da izučava svoj jezik.
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#18329 Re: Republika Turska

Post by Kejn »

Na ovoj temi se otvoreno podržavaju kurdski teroristi.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#18330 Re: Republika Turska

Post by Kikibombona »

A_A_AKCIJA wrote:Dakle, postoji bezbroj pogrešnih načina da se boriš za pravu stvar.

Nasilje, terorizam i laži su među tim pogrešnim. Ti činiš ovo zadnje. Da ne činiš, ne bi suspended prevodio kao otpušteni. Haj nam iskopaj koliko je ljudi vraćeno na posao, pa da pričamo o objektivnosti. Nećeš, jer ti je satanizacija jedini cilj. Isto kao što nećeš reći kada je postignuto najveće približavanje Kurda i Turaka i pod čijom vlasti.

Jeste, teroristima za napade u Belgiji će se suditi na Sejšelima, zbog objektivnosti i da ne bude kadija za sve kriv... :shock:

PKK su teroristi, ne zato što ja tako kažem, nego NATO i USA, pored ostalih. Pkk nije jednako Kurdi, i za kurdska prava se bore kao RSK za Srbe u Hrvatskoj. Terorizmom. Hrvatska se morala patiti, Turska ne mora.

Udar, Gulena i ostalo nisam spominjao, pa ne vidim da i ti isto radiš. Samo sam se osvrnuo na jedan tvoj post i dokazao da si namjerno zlonamjeran i da namjerno iznosiš laži i poluistine.

Kurdi zaslužuju sva prava kao i svi drugi homo sapiensi na planeti, da se oko toga ne peglamo.
Kako ih ostvaruju i bore za njih, je drugi dio priče.

I manite se te šuplje i paralela oko jezika. Gdje sam ja to branio ikome da izučava svoj jezik.
Nema zlocinaca koje neko ne opravdava!

I Hitlera mnogi opravdavaju!

Tebi turski fasizam nije nimalo gadljiv i to je ocigledno!

A stavljam glavu na panj pri tvrdnji da osudjujes cionisticki rezim koji je ucinio daleko manje zla od turskih fasista!

Dakle, pristrasan si kao vecina turkofila!
Tvoji komentari ne vrijede nista!
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#18331 Re: Republika Turska

Post by The 51st State »

Kako svijet tolerise fasisticki rezim u turskoj, dokle to tako.
Dok se kurdi ne dignu protiv pkk za turke nema frke
Ko sto se ira raspustila u sin fejn tako bi I kurdi trebali.
Last edited by The 51st State on 17/07/2017 22:03, edited 2 times in total.
User avatar
Rampage
Posts: 3196
Joined: 07/08/2013 10:56

#18332 Re: Republika Turska

Post by Rampage »

Ostadose od Kikija samo dugmici :lol:
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#18333 Re: Republika Turska

Post by Kikibombona »

Rampage wrote:Ostadose od Kikija samo dugmici :lol:
Ma Kiki je ovdje apsolutno nebitan. Samo jedan vitrualni lik.

Bitno je da u Turskoj imamo fasizam.

To su mnogi prepoznali i o tome pisu.

Svakom fasizmu je dosao kraj, doci ce i ovom turskom.

A sto se tice simpatizera fasistickih rezima, oni ce uvijek imati opravdanja. Nebitno da li se radi o turskim, srpskim, izraelskim, ruskim ili nekim petim negatorima fasizma. Sve je to u pet deka.
User avatar
Rampage
Posts: 3196
Joined: 07/08/2013 10:56

#18334 Re: Republika Turska

Post by Rampage »

Sta cemo s ovim domacim fasizmom?

Sta cemo s ljubiteljima i stovaocima udruzenih zlocinackih i genocidnih projekata? Sta cemo s onim koji uzdignute glave pravdaju osudjene ratne zlocince?

Ili je njihov fasizam, udruzeni zlocinacki i genocidni projekti, kao i sam genocid nad Bosnjacima, nula i apsolutno nije vrijedan spomena ako se pogleda koliko je opasna po njihove komsije ljubav Bosnjaka prema Turcima?
A_A_AKCIJA
Posts: 5897
Joined: 16/11/2009 02:54

#18335 Re: Republika Turska

Post by A_A_AKCIJA »

Kikibombona wrote:
Rampage wrote:Ostadose od Kikija samo dugmici :lol:
Ma Kiki je ovdje apsolutno nebitan. Samo jedan vitrualni lik.

Bitno je da u Turskoj imamo fasizam.

To su mnogi prepoznali i o tome pisu.

Svakom fasizmu je dosao kraj, doci ce i ovom turskom.

A sto se tice simpatizera fasistickih rezima, oni ce uvijek imati opravdanja. Nebitno da li se radi o turskim, srpskim, izraelskim, ruskim ili nekim petim negatorima fasizma. Sve je to u pet deka.
To što glasnije vičeš da je nešto fažizam, ne čini to samo većim fašizmom.

Upravo suprotno, tvoja ideološka esencija otrova, da je Turska zlo, u svim režimima, je čisti, nepatvoreni fašizam.

Nema veze šta turci radili, koji režim, vojna diktatura ili parlamentarna demokratija, kemalisti, nacionalisti, AKP, Gulen, Erdogan, Evren, Demirel, sve je to fašizam. Dođemo do toga da šta god da urade, je fašizam, umjesto da budale, dobrovoljno sami, demontiraju svoju državu i svima nama začepe usta :-D . Bonus bi dobili da se samoukinu kao narod, pa nas i time osupnu i impresioniraju.

Haj mi nađi jednu državu na svijetu koja ne hapsi, a može, teroriste i oružane pobunjenike pod svojom vlasti? Nema je. Samo jadnici koji moraju, pregovaraju sa teroristima i otvorenim neprijateljima države.

Moji komentari nisu bitni, nego činjenice na koje se pozivam, a koje ti uredno preskačeš. Ukažem ti precizno na njh i ja podržavam fašizam, ha-ha.

Ne, jaro moj, nego ti petljaš, pa kad te uhvate, onda prokazuješ.

Odluči se, jesi li obični propagator, mikrofon tuđih ideologija ili borac za istinu i ljudska prava.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#18336 Re: Republika Turska

Post by Kikibombona »

Rampage wrote:Sta cemo s ovim domacim fasizmom?

Sta cemo s ljubiteljima i stovaocima udruzenih zlocinackih i genocidnih projekata? Sta cemo s onim koji uzdignute glave pravdaju osudjene ratne zlocince?

Ili je njihov fasizam, udruzeni zlocinacki i genocidni projekti, kao i sam genocid nad Bosnjacima, nula i apsolutno nije vrijedan spomena ako se pogleda koliko je opasna po njihove komsije ljubav Bosnjaka prema Turcima?
Nazalost, nista, mozemo samo ukazivati na fasizam. Nece ni to dovijeka, sve bude i prodje. Moje je da fasizam ne prihvatim kao cinjenicu i normalnu pojavu.

Isto vazi za turski fasizam. Turska fasisticka politika je mracna strana danasnjice. Nema drzave koja se gore ophodi prema vlastitim gradjanima u ovom trenutku.

Nazalost, dosta je fasizma i zla u politikama nekih drugih sila poput Amerike, Izraela, Rusije...

Ja se ne mogu svrstati na fasisticku stranu taman mi mater rodjena bila na toj strani.

A ekipa sto opravdava fasizam, zlocine i represiju je svuda ista... Problem je u etnickim, religijskim, rasnim, ideoloskim i drugim podjelama medju ljudima. Hindus (posto njih ovdje nema) ima izrazen pijetet za stradanje svog naroda, dok ga hladno zaboli kurac kada njegov narod tlaci druge... i naravno, za to pronalazi citav niz opravdanja...

Tako i ovaj AA, umjesto da napise komentar o fasistickom rezimu koji otpusti/suspenduje 11 000 ucitelja samo zato sto su Kurdi, on se bavi nekakvim forumskim likom - Kikijem. Da li je to Kiki vazniji od fasistickog rezima koji otpusti/suspenduje 11 000 ucitelja samo zato sto su Kurdi?
asker
Posts: 2815
Joined: 10/09/2004 18:08
Location: BiH

#18337 Re: Republika Turska

Post by asker »

Ovaj forumski "veci Kurd od Barzanija" je milion puta uhvacen u lazi. Lik pise kilometarske postove na 4-5 tema i uvjeren sam da vecina forumasa preskace njegove postove.
Ko god mu je posvetio trenutak paznje i pazljivo citao njegovo pisanje uhvatio ga je u lazi.

:-)
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#18338 Re: Republika Turska

Post by Kikibombona »

A_A_AKCIJA wrote:To što glasnije vičeš da je nešto fažizam, ne čini to samo većim fašizmom.

Upravo suprotno, tvoja ideološka esencija otrova, da je Turska zlo, u svim režimima, je čisti, nepatvoreni fašizam.

Nema veze šta turci radili, koji režim, vojna diktatura ili parlamentarna demokratija, kemalisti, nacionalisti, AKP, Gulen, Erdogan, Evren, Demirel, sve je to fašizam. Dođemo do toga da šta god da urade, je fašizam, umjesto da budale, dobrovoljno sami, demontiraju svoju državu i svima nama začepe usta :-D . Bonus bi dobili da se samoukinu kao narod, pa nas i time osupnu i impresioniraju.

Haj mi nađi jednu državu na svijetu koja ne hapsi, a može, teroriste i oružane pobunjenike pod svojom vlasti? Nema je. Samo jadnici koji moraju, pregovaraju sa teroristima i otvorenim neprijateljima države.

Moji komentari nisu bitni, nego činjenice na koje se pozivam, a koje ti uredno preskačeš. Ukažem ti precizno na njh i ja podržavam fašizam, ha-ha.

Ne, jaro moj, nego ti petljaš, pa kad te uhvate, onda prokazuješ.

Odluči se, jesi li obični propagator, mikrofon tuđih ideologija ili borac za istinu i ljudska prava.
Kakve veze ima zatvoranje kurdskih skola i suspendovanje 11 000 ucitelja sa borbom protiv terorizma?

Da li ucitelji imaju posebnu skolnost terorizmu?

Zasto nisu priveli 100 000 gradjevinskih radnika, recimo?

Zasto su zabranili ime 'Amed' kurdskom fudbalskom klubu?

Zasto su suspendovali radi Zarok TV, djecijeg kanala, koji program emituje na kurdskom jeziku?

Je li ovo fasizam ili borba protiv terorizma?
aratet
Posts: 3142
Joined: 26/07/2016 12:33

#18339 Re: Republika Turska

Post by aratet »

Rampage wrote:Sta cemo s ovim domacim fasizmom?

Sta cemo s ljubiteljima i stovaocima udruzenih zlocinackih i genocidnih projekata? Sta cemo s onim koji uzdignute glave pravdaju osudjene ratne zlocince?

Ili je njihov fasizam, udruzeni zlocinacki i genocidni projekti, kao i sam genocid nad Bosnjacima, nula i apsolutno nije vrijedan spomena ako se pogleda koliko je opasna po njihove komsije ljubav Bosnjaka prema Turcima?
Opravdavas turski fasizam zato sto i kod nas ima fasizma?

Meni je najgori oblik fasizma BiH sto je onaj fasisticki sluga Busuladzic dobio ulicu u Sarajevu, tu najvecu stetu dobijamo, sad svi zbog te gluposti mogu pricati kako mi Ustasama dajemo ulice.
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#18340 Re: Republika Turska

Post by Sara03 »

To Kikice, nisam znala da pišeš izvještaje za Human Rights Watch.
Turkey 2016 - human rights report wrote:- The closure of nearly all Kurdish-language media outlets reduced vulnerable populations’ access to information and alternative viewpoints. The government impeded access by international media and observers to conflict areas, limiting independent reporting about conditions.

- Two journalists detained on August 16 in connection with the closure of proKurdish news media outlet Ozgur Gundem reported being beaten and threatened with rape by police officers.

- ...prosecutors continued to use a broad definition of terrorism and threats to national security to launch criminal charges against a broad range of defendants, including more than 140 journalists and hundreds of mostly pro-Kurdish politicians, party officers, and supporters.

- Human rights groups alleged that many detainees had no substantial link to terrorism and were detained to weaken the pro-Kurdish HDP and DBP or to silence critical voices.

- In the months after the failed coup attempt, authorities closed most Kurdish-language newspapers, television channels, and radio stations, citing national security grounds.

- Pro-Kurdish journalists faced significant government pressure, with more than 40 in jail pending trial as of September 5.

- The government closed most additional Kurdish-language media during November.

- Pro-Kurdish demonstrations of many kinds faced violent police responses throughout the year. On January 9 in Izmir, a group of women protesting in favor of peace in the Southeast were disrupted by police.

- The law restricts the use of languages other than Turkish in government and public services.

- ...because public education in languages other than Turkish is not allowed. In October the government used a state-of-emergency decree to close several private Kurdish-language schools, including a school that had been giving parents grade reports in Kurdish since 2014. The closures left some 238 students without a school in the middle of the school year. The schools were reportedly closed for conducting “unauthorized activities.”

- Kurdish and pro-Kurdish civil society organizations and political parties reported that they faced increased problems exercising freedoms of assembly and association.
...
Raskrinkavanje laži i obmana Kikibombone... lažnog borca za istinu i ljudska prava. :oops:
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#18341 Re: Republika Turska

Post by Kikibombona »

Sara03 wrote:Raskrinkavanje laži i obmana Kikibombone... lažnog borca za istinu i ljudska prava. :oops:
Ma joj, ima toga gomila. Dokazi rasizma i fasizma, zlocina i represije, isplivavaju na dnevnom nivou. Meni je vise dosadilo pisati o tome. Svi znaju da se radi o fasisticko-zlocinackoj politici, samo je nekima ta politika draga - nekima mrska.

Evo, recimo, nedavno su srusili spomenik Ahmeda Khanija, kurdskog pisca i filozafa iz sedamaestog stoljeca. Spomenik su podigli tadasnji upravitelji grada iz stranke HDP, legalno i legitimno izabrane na izborima. Gradonacelnika i mnoge vijecnike su uhapsili Turci i na mjesto nacelnika postavili svog covjeka, koji je odmah naredio da se spomenik srusi. Khani je poznat po tome da je napisao prvu knjigu za djecu na kurdskom jeziku.

Monument Of Kurdish Philosopher And Poet Ahmad-I Khani Demolished By Turkish Government

Image

http://stockholmcf.org/monument-of-kurd ... overnment/

Unistili su i spomenik kurdskom djecaku Ugur Kaymuz kojeg ubila turska vojska! Da covjeku mozak stane koliko su bolesni od mrznje. Ovo je narocito tuzna prica koja pokazuje svu bolest turskog fasizma.

Bullet-riddled body of child casts shadow over Turkey's EU aspirations

http://www.independent.co.uk/news/world ... 31332.html

Mali Ugur i otac Ahmet su izresetani od strane turske policije. Mali Ugur je pogodjen sa 13 metaka od cega je 9 bilo iz neposredne blizine. Poslije su turski policajci u svom uobicajenom maniru pored tijela dodali pusku. Ocevici su opovrgli da je pucano na policiju i da je mali Ugur imao pusku. Dokaze nije mogla ignorirati ni turska drzava pa su suspendovali cetiri policajca. Ne trebam napominjati da policajci za mucko ubistvo nikada nisu osudjeni.

Tu se prica ne zavrsava. Nakon ubistva majka se zaposlila u jednom opstinskom preduzecu kako bi mogla prehraniti troje male djece. Prosle godine otpustena na godisnjicu ubistva muza i sina, nakon sto je Ankara od kurdske vlasti preuzela opstinu.

https://anfenglish.com/kurdistan/mother ... rder-17373

Ni tu nije kraj, turska vlast koja je preuzela grad naredila je da se spomenik djecaku koji je podignut u gradu srusi!

Image

Evo sta kaze porodica
The Kaymaz family learned recently that all four defendants had been acquitted.

"Are we not citizens of this country?" Resat demands at his home in Kiziltepe, close to where his brother and nephew died. "Is our sin to be Kurdish? We wanted justice, but justice here is only for some people."
Ahmet's brother Resat, said: "If you don't make people here feel secure, what will these children do when they grow up? They go to the cities and become pickpockets. Or they join the PKK."
A evo sta kaze Tahir Elici, najpoznatiji kurdski advokat, koji naravno, ubijen... prosle godine... porodica kaze da ga je ubila turska policija, a Turci kazu da ga je ubio PKK. Smijesno i zalosno.
Tahir Elci says the bodies of hundreds of Kurds are still missing, believed murdered, but only a fraction of those responsible have been punished.

"In my opinion 90% of complaints against the security forces do not come to court. Maybe 10% of the other 10% ended in conviction," the lawyer says.

In almost all the cases he has brought, and seen dismissed, here in Turkey, Mr Elci says the European Court of Human Rights later ruled in favour of his clients and ordered the state to pay compensation.

"It is unusual for us that security officers are punished here. They are the strongest institution in Turkey," he shrugs.
http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/6751527.stm

Turci su srusili spomenik zrtvama 'Masakra u Roboskom'. Masakr u Roboskom se desio tako sto je grupa od 40 kurdskih mladica svercovala cigarete iz Iraka u Tursku. Turci su navodno dobili dojavu da se radi o PKK militantima i avijacijom poklopila mladice. 34 momka su smrtno stradala.

Image

Spomenik zrtvama masakra je unisten nakon sto su Turci preuzeli grad Dijarbakir od legalno i legitimno izabrane vlasti!

Image

Image

I bezbroj slicnih primjera. Sve sto ima veze sa kurdskom kulturom, stradanjem, bilo cim, mora biti unisteno, kad-tad. Ako prezivi par godina to je uspjeh.
User avatar
AstorH
Posts: 1895
Joined: 08/03/2014 23:21
Location: Dalmacija

#18342 Re: Republika Turska

Post by AstorH »

Republika Turska je drzava diktatora i drzava podanika koja trazi rat i koja ce rat izgubiti.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#18343 Re: Republika Turska

Post by Kikibombona »

Sara03 wrote:To Kikice, nisam znala da pišeš izvještaje za Human Rights Watch.
Al' pazi samo kako je taktika pogana i kako se na pogan nacin pere zlocinacki karakter turske drzave.

Ja napisao da je Lejla Zana osudjena na 10-15 godina, a lolo se uhvatio tog navoda kako bi skrenuo paznju sa turskog fasizma. I zaista, osudjena je na 15 a odlezala 10 godina. Al' to je marginalno za cijelu pricu, potpuno nebitan i sporedan detalj. Vazno je da je zena osudjena zato sto je na kurdskom jeziku izjavila da ce se 'boriti za ravnopravnost turskog i kurdskog naroda'.

Isto tako imamo slucaj da se ovdje baratalo cifrom o 300 000 mrtvih. Brojka je strasna, ali na srecu dosta manja. Bila je u opticaju brojka od 200 000. Svasta se govorilo, narocito nakon rata. I tako se onda neki cetnik uhvati te brojke i govori 'lazovi' bla, bla', te tako skrene pricu sa desetina hiljada stvarnih zrtava. Postoji citav niz taktika kojima se koriste opravdavaoci zlocina, fasizma, rasizma i drugih devijantnih pojava. Hvataju se za sve zivo kako bi se skrenula paznja sa zlocina.

Tacno je da ponekad nasjednem na propagandu. Svugdje ima propagande, preuvelicavanja, lazi itd. Ima je i ovdje kod nas, u izobilju. Relativizatori zlocina/zlocinackih idelogija se hvataju za propagandu/preuvelicavanja/lazi kako bi opravdali zlocince i zlocinacke ideologije. Ta pogana taktika vam sa mnom nece proci.
A_A_AKCIJA
Posts: 5897
Joined: 16/11/2009 02:54

#18344 Re: Republika Turska

Post by A_A_AKCIJA »

Kikibombona wrote:
Sara03 wrote:To Kikice, nisam znala da pišeš izvještaje za Human Rights Watch.
Al' pazi samo kako je taktika pogana i kako se na pogan nacin pere zlocinacki karakter turske drzave.

Ja napisao da je Lejla Zana osudjena na 10-15 godina, a lolo se uhvatio tog navoda kako bi skrenuo paznju sa turskog fasizma. I zaista, osudjena je na 15 a odlezala 10 godina. Al' to je marginalno za cijelu pricu, potpuno nebitan i sporedan detalj. Vazno je da je zena osudjena zato sto je na kurdskom jeziku izjavila da ce se 'boriti za ravnopravnost turskog i kurdskog naroda'.

Isto tako imamo slucaj da se ovdje baratalo cifrom o 300 000 mrtvih. Brojka je strasna, ali na srecu dosta manja. Bila je u opticaju brojka od 200 000. Svasta se govorilo, narocito nakon rata. I tako se onda neki cetnik uhvati te brojke i govori 'lazovi' bla, bla', te tako skrene pricu sa desetina hiljada stvarnih zrtava. Postoji citav niz taktika kojima se koriste opravdavaoci zlocina, fasizma, rasizma i drugih devijantnih pojava. Hvataju se za sve zivo kako bi se skrenula paznja sa zlocina.

Tacno je da ponekad nasjednem na propagandu. Svugdje ima propagande, preuvelicavanja, lazi itd. Ima je i ovdje kod nas, u izobilju. Relativizatori zlocina/zlocinackih idelogija se hvataju za propagandu/preuvelicavanja/lazi kako bi opravdali zlocince i zlocinacke ideologije. Ta pogana taktika vam sa mnom nece proci.
Meni ko slaže, prestanem mu vjerovati. Jednostavno.

A opet evo lažeš, na sitnom detalju koji sam jednostavno provjerio. Jel misliš da ću ja sada prolaziti kroz sve tvoje postove, da budem siguran?

Ne samo da lažeš, nego i manipulišeš. Perfidno prešućuješ da je Zana slobodna od dolaska AKP na vlast. To nije bitno, jer svi Turci su isti, jel tako. Isto je i sa vlasti. Koga briga što je oslobođena tri puta za optužbe na sudu te iste mrske Turske. Što bi to pisao, kad ti ne ide u korist, jel tako? Zašto da zbunjuješ ljude sa informacijom da u toj najgoroj zemlji na svijetu, a ovo jeste citat, sud oslobodi ikoga? Koga briga što je žena uredno izabrana u parlament te iste Turske? Koga briga što su ona i sadašnja vlast bili prirodni saveznici, da su se borili za istu stvar? Koga briga da vlast koja je osudila i vlast koja je na vlasti do 2016 (da isključimo post-puč period), nemaju nikakve veze, osim što su Turci?

Ono što je još opasnije od laganja jeste ideja koju zastupaš, a to je da sreća Kurda leži u nesreći Turaka. Da će Kurdi dobiti državu tek kada je Turci, Iračani i Sirijci izgube.

Svi tvoji postovi idu u tom pravcu, jer kopiraš propagandu ekstremnih kurdskih terorista.

Ipak, to nije najgore. Najgore je tvoje navijanje nad mrtvima i priželjkivanje krvi do koljena, u kojoj će Kurdi naplatiti sve dugove iz prošlosti. Da nemaš ovu zadnju dimenziju, podnsio bih te i nekako. Ovako si najobičniji kotačić u mašineriji ludila koja još jednoj zemlji priželjkuje sudbinu Iraka i Sirije, i jedva čeka da se i tamo ozbiljnije pripuca. Da se naslađuješ sa slikama Istanbula koji izgleda ko Bagdad. E zato mi nikako ne ležiš. Ne volim navijače koji priželjkuju nesreću drugih, tobož u ime ljudskih prava.

Podržavaj Kurde koliko hoćeš, ali ne laži i petljaj i ne prizivaj nesreću drugog naroda. Jer ti ne mrziš turske vlasti ili režime. Kao što reče, Turska je zlo, nema veze koja vlast, a zna se šta se sa zlom radi.

Na kraju, jel fakat vjeruješ, iako znam odgovor, da ovime išta pomažeš Kurdima, time što podržavaš njihovu oružanu borbu protiv legalne vlasti jedne države? Jel misliš da će to išta promijeniti? Jedini siguran rezultat su mrtvi, slabljenje životnog standarda i destabilizacija. Turska neće nestati, ali bi mnogi voljeli da ne jača. Kurdi se neće odcijepiti od Turske, ali je bitno da ih hajcaju da ratuju protiv, koga briga kad samo oni i Turci ginu?

Kurdima će svanuti kada shvate da su oružje u rukama ko zna koga i da sa oružanom pobunom, u Turskoj neće dobiti ništa, osim patnje. Kada odjebu PKK i terorističko-nacionalističke ideje i budu insistirali na borbi demokratskim sredstvima. Ovako, sve što se postiglo (a i to si uredno prešutio), od 2002. do 2015. (do prekida primirja sa PKK) se poništava. Kome je to u intersu, ti nam reci? Znam da znaš.

Na kraju, razlika između mene i tebe je ta što ti jedva čekaš novu Siriju i Irak, a ja mislim da ih imamo previše.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#18345 Re: Republika Turska

Post by Kikibombona »

A_A_AKCIJA wrote:Meni ko slaže, prestanem mu vjerovati. Jednostavno.

A opet evo lažeš, na sitnom detalju koji sam jednostavno provjerio. Jel misliš da ću ja sada prolaziti kroz sve tvoje postove, da budem siguran?

Ne samo da lažeš, nego i manipulišeš. Perfidno prešućuješ da je Zana slobodna od dolaska AKP na vlast. To nije bitno, jer svi Turci su isti, jel tako. Isto je i sa vlasti. Koga briga što je oslobođena tri puta za optužbe na sudu te iste mrske Turske. Što bi to pisao, kad ti ne ide u korist, jel tako? Zašto da zbunjuješ ljude sa informacijom da u toj najgoroj zemlji na svijetu, a ovo jeste citat, sud oslobodi ikoga? Koga briga što je žena uredno izabrana u parlament te iste Turske? Koga briga što su ona i sadašnja vlast bili prirodni saveznici, da su se borili za istu stvar? Koga briga da vlast koja je osudila i vlast koja je na vlasti do 2016 (da isključimo post-puč period), nemaju nikakve veze, osim što su Turci?
Lejla Zana je odlazala visegodisnju zatvorsku kaznu jer je na kurdskom jeziku porucila da ce se boriti za ravnopravnost turskog i kurdskog naroda. Osudjena od strane fasisticke turske drzave. To je bitno a ne Kiki. Ne skreci fokus sa fasizma.

Lejli Zani je ukinut imunitet i sada joj se sudi po slicnim izmisljenim optuzbama. Zrtvu fasizma su uhapsili novi fasisti, AKP Erdoganisti. Ta zena nema mira. Trn u oku fasistima. Fasisticki tuzioc za nju trazi 21 godinu zatvora. O tome pisi.
Ono što je još opasnije od laganja jeste ideja koju zastupaš, a to je da sreća Kurda leži u nesreći Turaka. Da će Kurdi dobiti državu tek kada je Turci, Iračani i Sirijci izgube.


Zaboravio si Iran.

Nece oni nista izgubiti, samo ce se granice izmijeniti, tj. Kurdi ce dobiti svoju drzavu koju su trebali davno dobiti, da ih francusko-britanski imperijalisti nisu prevarili i silom porazili. Srbija je ostala bez Kosova i opet postoji kao drzava. Jesu li Srbi izgubili Srbiju kada se odvojilo Kosovo? Nisu. Nece ni nabrojani. Ne misle Kurdi odvojiti Ankaru, Istanbul, Teheran, Isfahan, Bagdad, Basru, Damask, Homs... Zele samo svoje.
Svi tvoji postovi idu u tom pravcu, jer kopiraš propagandu ekstremnih kurdskih terorista.
Svi Kurdi su teroristi. Znas li ijednu kurdsku stranku, ijednog istaknutog kurdskog politicara, kojeg Turci, Arapi i Perzijanci nisu etiketirali kao teroristu? Ja ih mogu nabrojati par desetina i svaki nosi etiketu teroriste. Aj mi nadji jednog Kurda da nije terorista, od 35 miliona koliko ih ima, ja ti cestitam od srca. Evo i ovi Kurdi iz islamisticke HUDA Par, koji mrze PKK iz dna duse, dobise etiketu terorizma. :lol:
Ipak, to nije najgore. Najgore je tvoje navijanje nad mrtvima i priželjkivanje krvi do koljena, u kojoj će Kurdi naplatiti sve dugove iz prošlosti. Da nemaš ovu zadnju dimenziju, podnsio bih te i nekako. Ovako si najobičniji kotačić u mašineriji ludila koja još jednoj zemlji priželjkuje sudbinu Iraka i Sirije, i jedva čeka da se i tamo ozbiljnije pripuca. Da se naslađuješ sa slikama Istanbula koji izgleda ko Bagdad. E zato mi nikako ne ležiš. Ne volim navijače koji priželjkuju nesreću drugih, tobož u ime ljudskih prava.
Turkofili se vec nasladjuju porusenim kurdskim gradovima!

Nusajbin!

Image

Isto ovako izgledaju Dzizre, Sirnak, Sur, Gever, Silopi itd., nakon sto je turska vojska iskalila bijes na ove gradove. Unistili su ih gore nego cetnici Sarajevo. Totalna devastacija i brutalna sila.

Od raka umru u najgorim mukama, svako ko bilo kome prizeljkuje rat i krvoprilice. U kuci mu bilo. Ne volim kletve, ali to zelim svakome ko za rat navija.

Kurdima u Turskoj ne odgovara rat. Odgovara im mir. Demografski osvajaju Tursku, imaju neuporedivo bolji natalitet i vec se govori o tome da ce u narednim decenijama postati vecina. Sta ce onda turski fasisti? Erdogan kmeci i moli Turkinje da radjaju vise, kao da ce neko praviti djecu njemu za ljubav. Turski fasisti realno ne znaju sta da rade. Svi programi asimilacije su propali. Genocid nije opcija, ne mozes sada pobiti i protjerati 20 miliona ljudi. Hrabar turski politicar bi prihvatio odvajanje Kurdistana odmah sutra, jer kako vrijeme odmice, apetiti Kurda radi brojnosti ce biti sve veci. To je realnost.
Podržavaj Kurde koliko hoćeš, ali ne laži i petljaj i ne prizivaj nesreću drugog naroda. Jer ti ne mrziš turske vlasti ili režime. Kao što reče, Turska je zlo, nema veze koja vlast, a zna se šta se sa zlom radi.
Odnos turske drzave prema Kurdima je fasisticki od nastanka do dana danasnjeg. Turska je nastala tako sto su Kurde prevarili, prvom im obecali drzavu, sve dogovorili, a onda dogovor povukli. Knjigu u sake i educiraj se. Ista prevara je izvedena u Iraku. Nakon toga uslijedio je period zlocina, asimilacije i represije. Masakri u Dersimu, Zilanu itd. Kurdima se decenijama negiralo pravo na nacionalno ime, od fasista su zvanicno nazivani 'planinski Turci', kurdski jezik je bio zabranjen, kao i sve sto ima veze sa Kurdima. AKP zlocinci nastavljaju istim putem. Kurdska stranka HDP je pomela sve turske stranke zajedno na kurdskom jugoistoku. To se nije svidjelo turskim fasistima pa poceli sa masovnim hapsenjima legalno i legitimno izabranih kurdskih predstavnika. Udarili su na sve zivo. Na kulturu, sport, obrazovanje, politiku, akademsku zajednicu, novinarstvo. Sve sto ima veze sa kurdskim organizovanjem sistemski unistavaju. Toliko su podli u svom fasitickom divljanju da su na nekoliko mjeseci suspendovali jedini kurdski kanal za djecu - TV Zarok. Fasisti su suspendovali 11 000 ucitelja. Samo ovo je dokaz fasizma i rasizma, bez da se ista drugo navede. Ugasili su skoro sve kurdske tv i novinske medije. Boli fasiste sto je Kurda sve vise i sto nece nikada pristati da budu Turci. To je srz problema. Unistili su sve male narode u Turskoj, Kurde nisu mogli i nece.
Na kraju, jel fakat vjeruješ, iako znam odgovor, da ovime išta pomažeš Kurdima, time što podržavaš njihovu oružanu borbu protiv legalne vlasti jedne države? Jel misliš da će to išta promijeniti? Jedini siguran rezultat su mrtvi, slabljenje životnog standarda i destabilizacija. Turska neće nestati, ali bi mnogi voljeli da ne jača. Kurdi se neće odcijepiti od Turske, ali je bitno da ih hajcaju da ratuju protiv, koga briga kad samo oni i Turci ginu?
Nadji mi jedan komentar u kojem sam podrzavao oruzanu borbu i ja cu se samobanovati. Upravo suprotno, veliki sam protivnik rata. Pacifista u dusi. Toplo se nadam da ce AKP fasisti konacno potpisati primirje sa PKK teroristima i da ludilo prestane jer su nevini u svemu najvece zrtve. Ko zelio rat u kuci mu bio. Kurdima treba mir, ali je do istoga veoma tesko doci kada Turci konstantno rade protiv kurdskog naroda i provociraju sukobe. Isto Izrael. Kurdi i Palestinci su zrtve, Turci i Izraelci nasilnici. Kurdi imaju strahovit populacijski rat i njima odgovara mir da se rasire i postanu vecina u Turskoj. Odgovara im jacanje kurdskog identiteta, kultruno i jezicko profilisanje. To Turcima ne odgovara i oni ne znaju sta da rade. Erdogan za 2038. najavljuje demografsku katastrofu.
Kurdima će svanuti kada shvate da su oružje u rukama ko zna koga i da sa oružanom pobunom, u Turskoj neće dobiti ništa, osim patnje. Kada odjebu PKK i terorističko-nacionalističke ideje i budu insistirali na borbi demokratskim sredstvima. Ovako, sve što se postiglo (a i to si uredno prešutio), od 2002. do 2015. (do prekida primirja sa PKK) se poništava. Kome je to u intersu, ti nam reci? Znam da znaš.
1. PKK nisu nacionalisti. PKK je jedina kurdska stranka koja se otvoreno protivi nezavisnom Kurdistanu u Iraku. Stvaranje kurdske drzave u Iraku karakterisu kao 'monstruozni plan'. Kurdski nacionalisti PKK tretiraju kao izdajnicku, komunisticku stranku, koja se zalaze za postojece granice i koja cini veliku stetu kurdskom narodu. PKK nigdje ne zagovara raspad Turske. Upravo suprotno, PKK smatra da se granice Turske niposto ne smiju mijenjati, kao ni granice Sirije, Iraka i Irana. Zbog toga nacionalisticke kurdske stranke preziru PKK.

2. Ja nisam na strani PKK, ti si polupao loncice. PKK-ovci su idioti i teroristi. PKK se zalaze za jedinstven Irak i Siriju a ja smatram da te drzave treba rasformirati. Od PKK ima korist Turska koja ih koristi kako bi tlacili kurdski narod i lijepili im etiketu terorizma. Sve dok turska drzava sistemski gazi kurdski narod PKK ce imati veliki broj dobrovoljaca. Internet je prepupn turskog nasilja i zla. Sve to regrutuje nove borce u PKK. Ja sam duboko uvjeren da to Turcima odgovara. Ranije sam detaljno objasnjavao i zasto.

3. Kurdski narod je imao sansu sa HDP. Dobili su ogromnu podrsku kurdskog naroda. Izabrali legitimnu i legalnu vlast. To je bila sansa da Kurdi djeluju legalno kroz institucije. Turcima se to nije svidjelo. HDP je dobila sest miliona glasova. Porucili su da ce raditi na politickom i ekonomskom budjenju Kurda, da ce uciniti sve da kurdski jezik, kao temelj kurdskog naroda, ozivi i zazivi. To je uplasilo Turke i poceli su sa zestokim obracunom protiv modernog i progresivnog HDP koji je stekao simpatije diljem svijeta. Sada predjednik i podpredsjednica HDP kao i stotine drugih clanova came u turskom fasistickom zatvoru. Turcim ne odgovara kurdska partija koja ce uzeti 10 ili u buducnosti 15 miliona glasova na izborima. Njima je drazi PKK koji ce koristiti za satanizaciju u tlacenje Kurda. Ja ne znam jesi li ti neinformisan ili jednostavno zlonamjeran.
Na kraju, razlika između mene i tebe je ta što ti jedva čekaš novu Siriju i Irak, a ja mislim da ih imamo previše.
Opet ponavljam, umro najgorim mukama svako ko bilo kome zeli rat.
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#18346 Re: Republika Turska

Post by Sara03 »

Kikibombona wrote:
Sara03 wrote:To Kikice, nisam znala da pišeš izvještaje za Human Rights Watch.
Al' pazi samo kako je taktika pogana i kako se na pogan nacin pere zlocinacki karakter turske drzave.

Ja napisao da je Lejla Zana osudjena na 10-15 godina, a lolo se uhvatio tog navoda kako bi skrenuo paznju sa turskog fasizma. I zaista, osudjena je na 15 a odlezala 10 godina. Al' to je marginalno za cijelu pricu, potpuno nebitan i sporedan detalj. Vazno je da je zena osudjena zato sto je na kurdskom jeziku izjavila da ce se 'boriti za ravnopravnost turskog i kurdskog naroda'.

Isto tako imamo slucaj da se ovdje baratalo cifrom o 300 000 mrtvih. Brojka je strasna, ali na srecu dosta manja. Bila je u opticaju brojka od 200 000. Svasta se govorilo, narocito nakon rata. I tako se onda neki cetnik uhvati te brojke i govori 'lazovi' bla, bla', te tako skrene pricu sa desetina hiljada stvarnih zrtava. Postoji citav niz taktika kojima se koriste opravdavaoci zlocina, fasizma, rasizma i drugih devijantnih pojava. Hvataju se za sve zivo kako bi se skrenula paznja sa zlocina.

Tacno je da ponekad nasjednem na propagandu. Svugdje ima propagande, preuvelicavanja, lazi itd. Ima je i ovdje kod nas, u izobilju. Relativizatori zlocina/zlocinackih idelogija se hvataju za propagandu/preuvelicavanja/lazi kako bi opravdali zlocince i zlocinacke ideologije. Ta pogana taktika vam sa mnom nece proci.
Naravno, detalji su jedini pokušaj da se pobjegne od suštine, od činjenice da u Turskoj vlada totalitarni, zločinački režim. Stanje represije, kulturocida, urbicida, konstantnog tlačenja ljudskih prava i sloboda se čak odobrava, sve pod aktima nekolicine.

Jel' terorizam i to što jedan narod želi upotrebljavati svoj jezik? To što se žele obrazovati na svom jeziku, isti prenijeti na mlađe generacije? Što žele koristiti svoje izraze i prakticirati svoju kulturu i običaje? Apologeti fašizma borbu za ravnopravnost pravdaju onima koji su im slični; umjesto da stanu na stranu jednog običnog čovjeka, pripadnika određene grupe, čije se biće dehumanizira na dnevnoj bazi, svim mogućim sredstvima. Žalosno.
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11523
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#18347 Re: Republika Turska

Post by japin_mutapi »

zivjela turska
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#18348 Re: Republika Turska

Post by Kikibombona »

Sara03 wrote:Jel' terorizam i to što jedan narod želi upotrebljavati svoj jezik? To što se žele obrazovati na svom jeziku, isti prenijeti na mlađe generacije? Što žele koristiti svoje izraze i prakticirati svoju kulturu i običaje? Apologeti fašizma borbu za ravnopravnost pravdaju onima koji su im slični; umjesto da stanu na stranu jednog običnog čovjeka, pripadnika određene grupe, čije se biće dehumanizira na dnevnoj bazi, svim mogućim sredstvima. Žalosno.
Da bi imali kompletnu sliku moramo se vratiti na pocetak i samo stvaranje Republike Turske.

Republika Turska je nastala na genocidu, etnickom ciscenju i agresivnoj asimilaciji. U Turskoj je nakon raspada Otomanskog carstva zivio veliki broj manjinskih naroda. Svi narodi koji su ostali na prostoru Turske kada je drzava formirana su postali predmet asimilacije. I Bosnjaci su asimilirani, promijenili su prezimena i vecina se sada izjasnjava kao Turci. Najpoznatiji primjer, kosarkas Hidajet Turkoglu.

Sa Kurdima su nastali problemi odmah nakon formiranja Republike jer nisu prihvatili da budu dio nacionalisticke drzave turskog naroda. Ranije su prevareni nakon sto je ponisten ugovor u Sevresu koji je garantovao Kurdima drzavu na prostoru danasnje Turske. Odmah na pocetku su nastupili masakri u Dersimu, Zilanu itd. Turska drzava je zabranila sve sto ima veze sa Kurdima, ukljucujuci narodno ime 'Kurdi' i kurdski jezik. Kurde su nazvali 'planinski Turci'. Uslijedile su decenije sukoba, zlocina i represije. Dio Kurda su agresivnom politikom asimilacije uspjeli preobratiti u Turke. Veliki broj Kurda ne zna maternji jezik i da ne bi imao problema u sovinistickom drustvu uglavnom ne istice kurdski identitet. Bio je dokumentarac na Al Dzaziri sa Kurdkinjom iz Kanade koja je odrasla u Istanbulu. Otac je preselio u Istanbul sa porodicom dok je bila mala. Djevojka kaze da ju je otac odgajao kao Turkinju i da je nije htio nauciti kurdski jezik kako ne bi imala probleme koje je imao on radi etnicke pripadnosti. Kada su emigrirali u Kanadu ponovo su mogli slobodno biti ono sto jesu. Dakle, drzavna politika asimilacije i sovinistickog odnosa prema Kurdima je radikalizovala tursko drustvo.

E sad, imamo sljedeci problem...

Politika asimilacije je propala. Ako nisu mogli asimilirati jedan narod u potpunom mraku, kako ce danas ili sutra kada su informacije dostupne na svakom koraku. Posto je Erdogan islamista, on vidi problemu u vjeri. Naime, smatra se da su se Kurdi otudjili od vjere i da je to jedan od razloga tenzija na istoku. Drzava je odlucila drasticno povecati broj vjeroucitelja na istoku zemlje. Nema nikakve sumnje da je i ova politika u startu promasena.

Kurdska stranka HDP je dobila 6 000 000 glasova unatoc tome sto su bili zrtve fasisticke kampanje koja ih je oznacavala kao teroriste, izdajnike i sl. Kada se na taj broj dodaju ljudi koji nisu glasali i maloljetnici, dolazimo do cifre od 12-14 miliona pro-HDP Kurda. Ekspanzija HDP je popalila sve lampica kod Turaka. HDP je za kratko vrijeme uradio divovski posao za jedinstvo kurdskog naroda i za kratko vrijeme ponistio dobar dio 'turskog projekta asimilacije' koji je trajao decenijama. Zanimljivo je istaci da predsjednik stranke HDP, Salahetin Demirtas, trenutno utamnicen u turskom zatvoru, NE ZNA GOVORITI KURDSKI JEZIK. Taj primjer najbolje oslikava polozaj Kurda u Turskoj. Demirtas je izjavljivao kako ce se boriti da kurdski jezik ozivi i zazivi.
“I am embarrassed that I’m not able to talk my mother language well as Turkish. I am Zaza (an ethnic group in eastern Anatolia) but I wish I could speak Zaza language fluently as well as Turkish.

“Kurds have been fighting the state for almost a century for their mother tongue''.
Erdogan je napravio neke pozitivne korake i malo olabavio stisak sa kurdskog jezika, ali se u proteklom periodu vratio na stare staze i nastavio utaban put asimilacije.

Turci ne zele ponistiti visedecenijski trud koji je osakatio kurdski narod. HDP je prepoznat kao velika prijetnja. Poznato je da se PKK zestoko protivi plemenskim i vjerskim podjelama u kurdskom drustvu. PKK, koji je u korijenu komunisticko-ateisticki (sada su promijenili ideologiju), je potiskivao vjeru u drugi plan i kurdsku kulturu isticao kao primarni identitet. To su Turci koristili da naprave diverziju unutar kurdskog naroda pa su PKK-a okarakterisali kao komuniste, ateiste, bezboznike, zoroastrijance, Armene itd., u konacnici, neprijatelje islama. PKK je takvom politikom nanio veliku stetu kurdskom narodu. Iskoristeni su od strane Turske u borbi protiv kurdskog naroda.

HDP se profilisao kao politicka partija sekularne orjentacije koja obuhvata sve Kurde, nebitno da li su sekularisti, muslislimani, ateisti, zagovornici plemenskih zajednica i sl. HDP je u stranku primio veliki broj islamskih vjeroucitelja i autoriteta sto je za PKK apsolutno nezamislivo. Cilj je bio okupiti sve Kurde, bez obzira na vjerska uvjeranja, ideologiju i mnoge druge podjele. I to su Turci prepoznali kao veliku prijetnju.

Sta ako HDP na nekim narednim izborima dobije 10 ili 15 miliona glasova? Sta ako ponisti 100 godina asimilacije? Zato su ih sve pohapsili. Za predsjednika stranke tuzioc trazi 143 godine zatvora.

Turci ne znaju sta da rade. Natalitet kod Turaka je katastrofa, oko 1.8 djece po zeni, dok je kod Kurda blizu 4. Kurdi sa takvim natalitetom preuzimaju Tursku. Ja zaista ne znam kako ce se to rijesiti, samo se mogu nadati da ce biti na miran nacin.

Ako bi Turci dali punu slobodu kurdskom narodu da se razvija, slobodu kakvu imaju Velsani, Katalonci, Baski ili neki drugi narodi, broj Kurda bi se rapidno povecavao, kurdski jezik i kultura bi dozivjeli renesansu, ponistavali bi se rezultati asimilacije, Kurdi ne bi pod pritiskom drustva potiskivali identitet, organizovali bi se politicki, kulturno, akademski itd.

Sve ovo Turci vide kao prijetnju po opstanak drzave. Svako jacanje Kurda za njih je prijetnja. I kako onda naci rjesenje?

Evo u Iraku, Turska se najzesce protivi kurdskoj nezavisnosti, vise nego zvanicni Bagdad. Svaki dan ispaljuju izjave. Na sirijske Kurde su poslali vojsku...

Veoma, veoma teska situacija. Dugorocno puno teza i gora od izraelsko-palestinskog pitanja.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#18349 Re: Republika Turska

Post by Fudo387 »

Kikibombona wrote:Erdogan je napravio neke pozitivne korake i malo olabavio stisak sa kurdskog jezika, ali se u proteklom periodu vratio na stare staze i nastavio utaban put asimilacije.
Mozda mu je dosadilo da svako malo neki blento digne u zrak pola kvarta u Istambulu?
Kikibombona wrote:Sta ako HDP na nekim narednim izborima dobije 10 ili 15 miliona glasova?
Nista.
Kako su stvari poslozene, odnos snaga na terenu, uticaj i znacaj u svijetu, Kurdima ostaje samo integracija u tursko drustvo.
Dovedu li sebe u situaciju da su ozbiljna prijetnja turskoj drzavi, oni ce ih podaviti k'o macice. Vec vidjeno.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#18350 Re: Republika Turska

Post by Kikibombona »

Fudo387 wrote:
Kikibombona wrote:Erdogan je napravio neke pozitivne korake i malo olabavio stisak sa kurdskog jezika, ali se u proteklom periodu vratio na stare staze i nastavio utaban put asimilacije.
Mozda mu je dosadilo da svako malo neki blento digne u zrak pola kvarta u Istambulu?
Kikibombona wrote:Sta ako HDP na nekim narednim izborima dobije 10 ili 15 miliona glasova?
Nista.
Kako su stvari poslozene, odnos snaga na terenu, uticaj i znacaj u svijetu, Kurdima ostaje samo integracija u tursko drustvo.
Dovedu li sebe u situaciju da su ozbiljna prijetnja turskoj drzavi, oni ce ih podaviti k'o macice. Vec vidjeno.
Daj mi samo jedan primjer da je neki blento digao pola kvarta u Istanbulu.

I da li se protiv toga bori tako sto se zatvori skola koja predaje na kurdskom jeziku? Da li se protiv toga bori tako sto se suspenuje jedini djeciji TV kanal koji program emituje na kurdskom jeziku!??

Takvom politikom, koja traje od kada i turska drzava, terorizam se hrani. I opet, da ne bude zabune, PKK napada iskljucivo vojne, policijske i politicke ciljeve. Pogine tu i tamo poneki civil, u vecini slucajeva etnicki Kurd, jer napade uglavnom izvode u kurdskim gradovima, ali civili nikada nisu cilj operacije.

Ti ako mislis da je danas prihvatljivo organizovati novi holokaust nad 15-20 000 000 miliona ljudi, stvarno si smijesan.

Kurdi preuzimaju Tursku zahvaljujuci izrazito visokom natalitetu. Isti slucaj kao Albanci u Makedoniji. U istom su 'problemu', Turci i Makedonci.

Kurdske drzave nicu oko Turske, u Iraku i Siriji. Turci su skrkali milijarde i napravili najveci zid nakon kineskog kako bi se ogradili od sirijskih Kurda. Uskoro pocinje gradnja zida sa Irakom i Iranom, tj. sa irackim i iranskim Kurdistanom. Turci ce se opasati betonom, eto koliko su sasrani.

A da su neka sila, nisu. Prijete irackim i sirijskim Kurdima a nista poduzeti ne smiju. Godinama samo prijete i skevre. Uncle Sam ih povuce za uho i primire se, pa opet...

Kurdi vise nisu goloruki i bez para. Vec 100 godina ih gaze tenkovima, posipaju hemijskim otrovima, trpaju u zatvore, masovno ubijaju itd itd itd. Sada Kurdi u Iraku imaju 400 000 ljudi pod oruzjem a Kurdi u Siriji ce do kraja godine imati 100 00. Sa Kurdima u Iraku su Amerika, Francuska, Velika Britanija, Njemacka i Kanada potpisali desetogodisnji plan profesionalizacije i modernizacije armije. Desetine baza zapadnih sila prekriva Iracki Kurdistan. U Siriji su Amerikanci naoruzali i obucili 40 000 boraca. Svaki dan stize nova posiljka oruzja. Francuska i druge zemlje otvoreno saradjuju sa stranackim milicijama irnaskih Kurda, obucavaju ih i naoruzavaju.

Kurdi ce za dvije decenije biti brojniji narod od Turaka a za nekoliko brojniji u samoj Turskoj. Imaju pare, oruzje i motiv.

Velika prasina se dize oko Iraka, Turci upozoravaju, ali nista ne smiju uraditi. Prijete da Kurdi ne smiju uzeti Kirkuk jer je to kao turkmenski grad. :lol:

Evo sta kaze Barzani Turcima!

Barzani: Kirkuk is a Kurdish city and Turkey has no right to intervene in it

https://m.youtube.com/watch?v=S5brn2_txn8

Kurdi se nikad nisu plasili Turaka. Sada imaju medjunarodno podrsku i stotine hiljada ljudi pod oruzjem, logistike za ko zna koliko. Imaju medjunarodnu podrsku. Ti si lud ako mislis da Turci mogu pociniti holokaust danas a da sve to mirno gledaju milioni Kurda i MZ.

Turska je puno slabija nego ti mislis. Puno, puno, puno. U Siriji su se pokazali kao posljednje picke.
Post Reply