Reparacija Turbine???

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#26 Re: Reparacija Turbine???

Post by Bakir1 »

Slo Burner wrote:

Melett ima jako dobre dijelove i ako neko ne koristi njihove dijelove onda to moze biti problem :D
Prica o originalnim dijelovima je za malu djecu, mi smo predstavnici Holseta za BiH nekih 7-8 godina , ali je nemoguce kupovati njihove dijelove za reparaciju, jer cijena samo rotora ponekad iznosi 80% cijene citave nove turbine. Politika je jasna , nije cilj prodaja dijelova nego citavih tubina. Garret koji u BIH i Srbiji NEMA ovlastenog distributora za VNT turbine uopste ne prodaje dijelove etc...

Turboservis Uzice je poceo sa radom 80-tih iluzorno je govoriti o kvalitetu, da nisu takvi kakvi jesu ne bi ostali toliko dugo..

Ne znam koliko Jasmin ima reklamacija ali tu treba biti jako pazljiv, turbina uglavnom ode zbog spoljnog uzroka,a ko se on ne otkloni zamjenom turbine nismo puno napravili. A onda ako jos gledamo da sto jeftinije prodjemo pa to odradimo kod komsije u garazi, ne zamjenimo ulje, imamo Peugeota 1.6 HDi ....
strong auto radi na licu mjesta reparaciju sa ugradnjom, ne mislim da su tako naivni da ne izvrse promjenu ulja i ne napune turbinu prije paljenja....
garret nismo ni spominjali. ;-)
ps na td0904 meni su licno u uzicu stavili orginalni dio, iz kutije sto bi rekli, nemam nista ni sa jednim servisom turbina da se ogradim ali kada ti ljudi koji prave dizel motore, radi svih negativnih iskustava kazu uzice, onda valjda ima neki razlog
Last edited by Bakir1 on 10/11/2014 12:23, edited 1 time in total.
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#27 Re: Reparacija Turbine???

Post by jasko__ »

Bakir1 wrote:
Slo Burner wrote:

Melett ima jako dobre dijelove i ako neko ne koristi njihove dijelove onda to moze biti problem :D
Prica o originalnim dijelovima je za malu djecu, mi smo predstavnici Holseta za BiH nekih 7-8 godina , ali je nemoguce kupovati njihove dijelove za reparaciju, jer cijena samo rotora ponekad iznosi 80% cijene citave nove turbine. Politika je jasna , nije cilj prodaja dijelova nego citavih tubina. Garret koji u BIH i Srbiji NEMA ovlastenog distributora za VNT turbine uopste ne prodaje dijelove etc...

Turboservis Uzice je poceo sa radom 80-tih iluzorno je govoriti o kvalitetu, da nisu takvi kakvi jesu ne bi ostali toliko dugo..

Ne znam koliko Jasmin ima reklamacija ali tu treba biti jako pazljiv, turbina uglavnom ode zbog spoljnog uzroka,a ko se on ne otkloni zamjenom turbine nismo puno napravili. A onda ako jos gledamo da sto jeftinije prodjemo pa to odradimo kod komsije u garazi, ne zamjenimo ulje, imamo Peugeota 1.6 HDi ....
strong auto radi na licu mjesta reparaciju sa ugradnjom, ne mislim da su tako naivni da ne izvrse promjenu ulja i ne napune turbinu prije paljenja....
garret nismo ni spominjali. ;-)
A zašto onda kažu da će trajati od 5 do 7 dana...ako rade na licu mjesta???

Meni se sve čini da su oni samo posrednici...a to radi, Bog zna ko
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#28 Re: Reparacija Turbine???

Post by Bakir1 »

mislim da strong radi licno reparaciju, ako mislis da su posrednici onda radi 100 eur-a nemas pojma u sta se upustas.
evo probaj reparaciju u sloburnera.
vrlo bitno bi bilo da kazes koji motor i koje auto imas
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#29 Re: Reparacija Turbine???

Post by mali_milojica »

Mislim da se nedavno ponovio sa A4 1.9 TDI.
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#30 Re: Reparacija Turbine???

Post by jasko__ »

mali_milojica wrote:Mislim da se nedavno ponovio sa A4 B6 1.9 TDI.
Taj sam...slušao mjesec i po i eto belaja...jbg peh sam sa autima...motor 74 kw
esso_sa
Posts: 1667
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#31 Re: Reparacija Turbine???

Post by esso_sa »

A da prvo odes kod malo strucnijeg majstora, da malo detaljnije pregleda tu tvoju turbinu ?
Mozda ti turbina i nije za reparaciju...
Ima li plavog/bijelog dima iz auspuha ? Trosi li ti motor ulje ? Ikakvi cudni zvukovi turbine tipa struganje metal od metal i slicno ?

Uradi negdje dijagnostiku, vidi ima li gresaka vezanih za pritisak turba. Po tome sto si opisao, prije bi rekao da ti turbo "prepuhuje" pa zato izgubis vucu preko 2-3k obrtaja (safe mod se aktivira i aktivan je sve dok ne restartas motor). Posebno se poklapa i sa cinjenicom da ti se to desava kad je hladno - hladan zrak obicno znaci malo jaci overboost. Mozda samo trebas ocistiti krilca VG-a a mozda te zeza i senzor pritiska u usisnoj grani (cest problem na tim motorima)
Ne trci pred rudu i odmah na skidanje i reparaciju turbine, ne mora vazda biti da je turbina crkla :-D
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#32 Re: Reparacija Turbine???

Post by jasko__ »

esso_sa wrote:A da prvo odes kod malo strucnijeg majstora, da malo detaljnije pregleda tu tvoju turbinu ?
Mozda ti turbina i nije za reparaciju...
Ima li plavog/bijelog dima iz auspuha ? Trosi li ti motor ulje ? Ikakvi cudni zvukovi turbine tipa struganje metal od metal i slicno ?

Uradi negdje dijagnostiku, vidi ima li gresaka vezanih za pritisak turba. Po tome sto si opisao, prije bi rekao da ti turbo "prepuhuje" pa zato izgubis vucu preko 2-3k obrtaja (safe mod se aktivira i aktivan je sve dok ne restartas motor). Posebno se poklapa i sa cinjenicom da ti se to desava kad je hladno - hladan zrak obicno znaci malo jaci overboost. Mozda samo trebas ocistiti krilca VG-a a mozda te zeza i senzor pritiska u usisnoj grani (cest problem na tim motorima)
Ne trci pred rudu i odmah na skidanje i reparaciju turbine, ne mora vazda biti da je turbina crkla :-D
Nema plavog dima, ne troši ulje, ne zviždi...
Sve ja tebe razumijem, ali on ne pali safe mode (znam kako to izgleda jer kod starog se to dešava pa ne može auto više od 100 km/h)...moj može u četvrtoj i petoj, ide bez problema...

Dijagnostika ne pokazuje nikakve greške...ali je mehaničar "napipao" taj aksijalni luft
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#33 Re: Reparacija Turbine???

Post by jasko__ »

Mada kad sam bio kod ovog mehaničara, stiskali smo ga u leru preko 2000 i nekad malo zatrese nekad ne...i valjda je bio taj neki zvuk ili neki znak da je on posumnjao na turbinu i reče gasi da vidim nešto...poskidao sve do nje, provjerio i kaže ima dobrog lufta...znači moralo ga je nešto uputiti na nju...jer ja sam bio u autu, on je bio pod haubom
romeomoraprezivjeti
Posts: 1632
Joined: 15/09/2012 14:06
Location: SARAJEVO

#34 Re: Reparacija Turbine???

Post by romeomoraprezivjeti »

U drugoj,trecoj ne ide,a u cetvrtój i petoj ide?! Ako je vrisnula,valjda nece ici ni u jednoj?!
esso_sa
Posts: 1667
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#35 Re: Reparacija Turbine???

Post by esso_sa »

jasko__ wrote:
Nema plavog dima, ne troši ulje, ne zviždi...
Sve ja tebe razumijem, ali on ne pali safe mode (znam kako to izgleda jer kod starog se to dešava pa ne može auto više od 100 km/h)...moj može u četvrtoj i petoj, ide bez problema...

Dijagnostika ne pokazuje nikakve greške...ali je mehaničar "napipao" taj aksijalni luft
Kod VAG auta, safe mod ne limitira brzinu nego ukida turbo - ide auto do blokade obrtaja, ali ko SDI :)
I 4-5 brzina su puno veci stres sa turbinu nego 1 i 2 brzina.
Ako sumnjas na turbo, onda se obrati ekspertima za turbine. Otidji u taj turbo servis sa kojim si vec stupio u kontakt pa nek oni malo pregledaju turbinu prije rastavljanja icega. Vecina nasih majstora i ne zna sta znace izrazi "aksijalno/radijalno" (previse strucni izrazi za njihov stepen edukacije) a kamoli da znaju razlikovati u praksi koji je koji... Cast izuzecima (kojih je jako malo) :thumbup:
Last edited by esso_sa on 10/11/2014 17:06, edited 1 time in total.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#36 Re: Reparacija Turbine???

Post by jefferson »

esso_sa wrote:
jasko__ wrote:
Nema plavog dima, ne troši ulje, ne zviždi...
Sve ja tebe razumijem, ali on ne pali safe mode (znam kako to izgleda jer kod starog se to dešava pa ne može auto više od 100 km/h)...moj može u četvrtoj i petoj, ide bez problema...

Dijagnostika ne pokazuje nikakve greške...ali je mehaničar "napipao" taj aksijalni luft
Kod VAG auta, safe mod ne limitira brzinu nego ukida turbo odnosno, ide on do blokade obrtaja ali ko SDI :)
I 4-5 brzina su puno veci stres sa turbinu nego 1 i 2 brzina.
Ako sumnjas na turbo, obrati se onda eksprertima za turbine.Otidji u taj turbo servis sa kojim si vec stupio u kontakt pa nek oni malo pregledaju turbinu prije rastavljanja icega. Vecina nasih majstora i ne zna sta znace izrazi "aksijalno/radijalno" (previse strucni izrazi za njihov stepen edukacije) a kamoli da znaju razlikovati u praksi koji je koji... Cast izuzecima (kojih je jako malo) :thumbup:
De malo pojasni kako to safe mod ukida turbo i otkad su 4 i 5 brzina vece opterecenje za turbo nego 1 i 2?
esso_sa
Posts: 1667
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#37 Re: Reparacija Turbine???

Post by esso_sa »

jefferson wrote: De malo pojasni kako to safe mod ukida turbo i otkad su 4 i 5 brzina vece opterecenje za turbo nego 1 i 2?
Elektronika motora upravlja elektro ventilom koji dalje kontrolise rasteretni ventil turba (wastegate), pomocu kojeg se inace regulise protok izduvnih gasova pa tako i pritisak koji ce turbo nabijati. Kod safe moda, ova elektro mehanicka kombinacija potpuno otvori wastegate, zbog cega turbo ne moze nabiti pritisak. Kod turbo punjaca sa varijabilnom geometrijom, uloga klasicnog wastegatea je zamijenjena lopaticama koje usmjeravaju izduvne gasove na pera turbine... Za detaljnije, procitaj na guglu - osnove elektronske kontrole rada i regulacije pritiska turbo punjaca...

1 i 2 brzina su kratke, obrtaji motora brzo prolete kroz njih i vecina turbina cak i ne postigne puni, ciljani pritisak u prve 2 brzine.
3, 4 i 5 brzina su duze, teze sa "preletiti" pa tako i stresnije za motor/turbo. Tu se vec vozi na punom pritisku i duze vremena
Naravno, govorim o situacijama gdje se vozi pod punim gasom (kada i turbo daje svoj maksimum)
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#38 Re: Reparacija Turbine???

Post by bitanga_sa_otesa »

esso_sa wrote: Vecina nasih majstora i ne zna sta znace izrazi "aksijalno/radijalno" (previse strucni izrazi za njihov stepen edukacije) a kamoli da znaju razlikovati u praksi koji je koji... Cast izuzecima (kojih je jako malo) :thumbup:
ne moras biti majstor da bi to znao,to se uci iz fizike u osnovnoj skoli :lol: :lol:
esso_sa
Posts: 1667
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#39 Re: Reparacija Turbine???

Post by esso_sa »

bitanga_sa_otesa wrote:
esso_sa wrote: Vecina nasih majstora i ne zna sta znace izrazi "aksijalno/radijalno" (previse strucni izrazi za njihov stepen edukacije) a kamoli da znaju razlikovati u praksi koji je koji... Cast izuzecima (kojih je jako malo) :thumbup:
ne moras biti majstor da bi to znao,to se uci iz fizike u osnovnoj skoli :lol: :lol:
Upravo !
Samo sto je vecina nasih "majstora" uglavnom propustila dosta osnovne skole i gradiva koje se uce u istoj :wink:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#40 Re: Reparacija Turbine???

Post by bitanga_sa_otesa »

nisu culi za onu: ponavljanje je majka znanja :D
esso_sa
Posts: 1667
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#41 Re: Reparacija Turbine???

Post by esso_sa »

ne vazi kod njih ni ta jer, "oni sve vec znaju"

Ko Chuck Norris : "on ne uci, on zna" :D
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#42 Re: Reparacija Turbine???

Post by bitanga_sa_otesa »

:lol: :lol: :lol:
maks_rs
Posts: 347
Joined: 23/02/2013 15:57
Grijem se na: Pelet + Inverter

#43 Re: Reparacija Turbine???

Post by maks_rs »

jasko__ wrote:Simptomi, gubi vuču u drugoj i trećoj brzini preko 2000 obrtaja...i to ponekad (kad je hladan skoro uvijek)...majstor je dobro pregledao, ispipao krilca...kaže da ima dobrog lufta...i valjda ponekad zaglavi ili šta već...
Ovo više liči na protokomjer ili EGR nego na turbinu. Mjenjaj majstora hitno.
Kod mene na istom motoru turbina se počela čuti lagano (zavija ko hitna u daljini ) pa lagano skupljam devize :D
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#44 Re: Reparacija Turbine???

Post by muha_sa »

Bakir1 wrote:radio je gabeljic, pa sladjo, pa strong, pa ASD, pa UNItrade, pa oni neki svedjani na dobrinji, pa onaj neki kreso, mnogo njih je radilo, u uzicu postoje 3 servisa ali samo u ovaj slati:
http://www.turboservis.rs/
evo ti info iz prve ruke :-D znaš da si mi drag a baška tvoje ime :-D

Gabeljic radi više nego :thumbup: nema reklamacija :) original dijelovi, nabavio najnoviju mašinu koja sve naštima i dobiješ listing i garanciju :thumbup:

nemam ama baš nikakvog interesa da hvalim doticnog neg samo prenosim ono što svojim očima vidim :)
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#45 Re: Reparacija Turbine???

Post by Bakir1 »

onog crnog passata u firmi je radio, mozda se i sjetis....
neka ostane na tome :D
i vi ste meni dragi CIKA muha :)
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#46 Re: Reparacija Turbine???

Post by muha_sa »

Bakir1 wrote:onog crnog passata u firmi je radio, mozda se i sjetis....
neka ostane na tome :D
i vi ste meni dragi CIKA muha :)
sad je nešto drugo i ja govorim o ovom današnjem :) legla mašina prije par mjeseci i od tad nema ama baš ni jedne reklamacije :-D
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#47 Re: Reparacija Turbine???

Post by Bakir1 »

ako mi ne daj Boze dodje do toga da treba reparacija, iskoristit cu vas popust :lol:
nego muha ima kod mene sad i Kerim, eto prijedlog za ime nekog sljedeceg unuka
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#48 Re: Reparacija Turbine???

Post by bitanga_sa_otesa »

vidio i ja masinu kume ,muha mi pokazao ,ista kao u uzicu kad smo bili :-D
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#49 Re: Reparacija Turbine???

Post by muha_sa »

bitanga_sa_otesa wrote:vidio i ja masinu kume ,muha mi pokazao ,ista kao u uzicu kad smo bili :-D
:thumbup:

maksuz :kiss: :kiss:
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#50 Re: Reparacija Turbine???

Post by Bakir1 »

ma eto na nekim drugim primjerima koje znam taj je lik ispao ljude, nedavno muha je bila neka opcija pravljenja hladnjaka za 944 turbo s, pa je gazda okrenuo broj u germaniji i skinuo sa skladista sa popustom.
a sa turbinama, osim tog primjera skoro pa licnog nisam cuo ni naveo nista lose o istom
Post Reply