Renoviranje stana

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

palestinka
Posts: 1080
Joined: 15/07/2006 21:51

#1 Renoviranje stana

Post by palestinka »

.
Last edited by palestinka on 06/02/2016 17:15, edited 1 time in total.
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#2

Post by sulesavic »

Prozori - oko 4.000 KM

Kupatilo - 2.000 - 3.000 KM

Kuhinja - ploèice ili ¹ta? Zaokru¾i na 4.000 (ploèice + kuhinja po mjeri)

Balkon - 1.000 - 3.000 (pretpostavljam da je zatvaranje u pitanju)

Parket - bru¹enje i lakiranje oko 15 KM po kvadratu

Kreèenje - 500 - 1.000 KM (zavisi od materijala)

Ovo ti je onako izmije¹ano maksimalistièki i u prosjeku.
palestinka
Posts: 1080
Joined: 15/07/2006 21:51

#3 renoviranje stana

Post by palestinka »

U
Last edited by palestinka on 22/04/2015 16:14, edited 1 time in total.
User avatar
Edin H.
Posts: 46889
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#4

Post by Edin H. »

Racunaj ti za kupatilo oko petice ako ces mijenjati vodovodne cijevi, elektrecne instalacije, zavisi koliko ces pokriti plocicama i kojim, koju tus kabino/kadu, mijenjas li bojler itd...
User avatar
van Basten
Posts: 7515
Joined: 21/09/2006 02:59

#5

Post by van Basten »

I ja mislim da je kupatilo najskuplja i najzahtjevnija investicija. Nas je promjena kupatila 2,8 x 1,4 metara (al totalna, sve do cijevi i elektrike u zidovima) došla oko 4500KM.
A mislim da je i najbitnija, kad uradiš kupatilo sve ostalo se lakše radi (ili tačnije rečeno, manje teško :D ) .
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#6

Post by sulesavic »

Æelava cura wrote:Kad se renovira kupatilo kojim redom idu radovi?
Npr. hocu ja da prodjem sto jeftinije, koristicu kvalitetan skup materijal, ugraditi isto tako skupe elemente ali hocu da radim sama i plocice i ugradjujem kadu i wc solju..Cijevi su jos dobre. Nije puno star stan...
Ima li neki majstor da me uputi sta se radi i kako?
SAvjeti tipa DIY :D
Kupatilo jeste najskuplja stavka u renoviranju stana. Kada poène¹, vidjet æe¹ da tu nema nekog redoslijeda, u jednom trenutku æe u isto vrijeme æe trebati i vodoinstalater i elektrièar i zidar...

Bojim se da æu te razoèarati - ako ¾eli¹ da ne poludi¹, naði firmu koja radi sve, reci im ¹ta hoæe¹, uzmi predraèun, odluèi hoæe¹ li, povremeno ih nadgledaj, uzmi kljuè kad zavr¹e i to je to.

Ako veæ uzima¹ skup materijal (cement, pijesak, gips, rigips, siporeks i ostalo su najjeftinija stavka u svemu tome), ako nisi majstor za sve, neku æe¹ ¹tetu sebi napraviti -> skuplja pita nego tepsija.
User avatar
olovka
Posts: 23
Joined: 23/01/2007 17:05

#7

Post by olovka »

sulesavic wrote: Prozori - oko 4.000 KM
Kupatilo - 2.000 - 3.000 KM
Kuhinja - pločice ili šta? Zaokruži na 4.000 (pločice + kuhinja po mjeri)
Balkon - 1.000 - 3.000 (pretpostavljam da je zatvaranje u pitanju)
Parket - brušenje i lakiranje oko 15 KM po kvadratu
Krečenje - 500 - 1.000 KM (zavisi od materijala)
Ovo ti je onako izmiješano maksimalistički i u prosjeku.
:shock: cijene su mrakusa !!!!!!!!!!

Cega bolan ?

jos ni raspored stana nisi vidio, a kamoli dimenzije svih stvari,
imas vec i cijene ?! cestitam na vidovitosti
. :-D :-D :-D
werr
Posts: 36
Joined: 24/04/2007 12:59

#8

Post by werr »

Ma ljudi ko to kreči stan od 50 kvadrata za 500-1000km?! :?

Skoro se neko raspitivo za krečenje stana (pogledaj arhivu)! Stan od 65 kvadrata košto je 500km a bilo je obuhvaćeno struganje svih zidova,gletovanje i krečenje.
werr
Posts: 36
Joined: 24/04/2007 12:59

#9

Post by werr »

Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#10

Post by Svemirski_Jebach »

fakat sule...ja u tebew cijena ko da mermer postavljas hebo ga mis :D :D

kupatilo je daleko najveca investicija i najskuplja i najprljavija.

Radio sam renoviranje i u kuci i u stanu i mogui ti reci da je jako jako zahtjevan to posao i da ne vjerujem da mozes sama to uraditi. Zaista ti ne bih preporucio postavljanje plocica i generalno radove oko keramike i vodoinstalacionih radova. Sigurno, ali sigurno ces nesto zahebat i kako ti neko rece unistices sve.

Ja sam licno radio tako da sam nalazio majstora za pojedinacne radove, bez firme nego ljude koji rade privatno (srecom imam puno poznanika koji se bave time pa mi nije problem naci dobrog majstora za normalnu cijenu) i bitno je da ih nadgledas haman pa stalno jer majstori su takvi, uvijek vole sfuserit.

Samo nemoj kakvog dundjera naci za majstora jer ce ti to biti nocna mora - a renoviranje samo po sebi (pa i sa dobrim majstorom) je nocna mora.

Sto se cijena tice, dobre plocice su ti 20KM po kvadratu. Bar su bile toliko prije 3 godine kad sam ja kupovao.

Prozori (zavisi kakve ces i koliko ih ima) recimo da ih u stanu od 50 kvadrata ima 10 izadje te mozda oko 2500 - 3000, a moze i vise.

KRecenje je bezveze jer se stan od 50 kvadrata okreci za dan (osim ako se ne mora cekati da se osusi pa jos jednom), a to fakat mozes i sama uraditi i ustediti par stoja.

Sto se tice podova, parket ti je oko 10 KM/m2, a postavljanje se sad ne mogu sjetiti koliko sam platio ali nije vise od 15-ak/m2.

Elementi u kupatilu, dakle wc solja, vodokotlic i ostalo nisu jeftini ako ces nesto kvalitetnije. Npr. Kolpasan umivaonik sa ogledalom je oko 700KM. Ali, stvari slabije kvalitete su dosta jefitnije pa te solja izadje 50-100 KM i slicno.

Sta jos, kuhinja, to ti ne bih znao tacno reci jer zavisi hoces li da ti neko radi kuhinju ili ces da kupis ono nesto tipa Gorenje-Marles i folovi. Al racunaj lijepu lovu. Steta sto nema IKEA-e koja je odlicna za malo vise od 2000KM.

I na kraju, ovo ti je sve grubo - uvijek dodaj jos barem 15-20% za dodatne troskove koje ne mozes predvidjeti unaprijed a koji ce se SIGURNO pojaviti u toku radova.

I da - naoruzaj se strpljenjem jer ce ti trebati - renoviranje je uzasan posao i traje dugo. Srecom ne mislis mijenjati cijevi pa je to onda dosta lakse, ali ipak razmisli jesu li dotrajale i treba li ih promijeniti ako vec radis. Jer tragicno bi bilo da uradis stan i onda nakon godinu-dvije skontas da treba mijenjati nesto poput cijevi.

U svakom slucaju, dobro razmisli sta i kako da ne bi poslije bilo kuku lele.

Puno srece
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#11

Post by sulesavic »

olovka wrote:
sulesavic wrote: Prozori - oko 4.000 KM
Kupatilo - 2.000 - 3.000 KM
Kuhinja - ploèice ili ¹ta? Zaokru¾i na 4.000 (ploèice + kuhinja po mjeri)
Balkon - 1.000 - 3.000 (pretpostavljam da je zatvaranje u pitanju)
Parket - bru¹enje i lakiranje oko 15 KM po kvadratu
Kreèenje - 500 - 1.000 KM (zavisi od materijala)
Ovo ti je onako izmije¹ano maksimalistièki i u prosjeku.
:shock: cijene su mrakusa !!!!!!!!!!

Cega bolan ?

jos ni raspored stana nisi vidio, a kamoli dimenzije svih stvari,
imas vec i cijene ?! cestitam na vidovitosti
. :-D :-D :-D
Napomenuo sam da su cijene u prosjeku i maksimalistièke.

Mo¾da sam za prozore pretjerao - neka budu 150 KM po kvadratu (ako se to tako mo¾e mjeriti).

I neka na kupatilo komotno doda jo¹ jednu milju.

Nadamo se da æe se Palestinka javiti pa æemo vidjeti.
igorbar
Posts: 5
Joined: 29/12/2009 19:22

#12 Re: Renoviranje stana

Post by igorbar »

Kod nas u zg su cijene nesto vise.
User avatar
mofo33
Posts: 1000
Joined: 07/04/2008 21:30
Location: pogresna drzava

#13 Re: Renoviranje stana

Post by mofo33 »

palestinka wrote:Treba mi pomoć u procjeni troškova renoviranja stana od 50-tak kvadrata, dvosoban. Novi prozori, kupatilo, kuhinja, balkon, parket, odnosno laminat, naravno krečenje, vjerovatno i nove cijevi... Otprilike sve što bi trebalo da se stan dovede u pristojno stanje, bez nekih egzibicija. U cijenu renoviranja, u ovom mom slučaju ne ubraja se namještaj i bijela tehnika. Ako neko ima iskustvo ili zna koliko bi to iznos mogao biti, HVALA VELIKA!
joj tebe, mora da si plavusa :-D
kako mozes pitati za cijene , kad znas i sama da se to ne moze sifrovati po forumuma, nego sa majstorima na licu mjesta
htjela si se pohvaliti kupovinom stana jednostavno :P
girl
Posts: 456
Joined: 27/06/2008 10:15

#14 Re: Renoviranje stana

Post by girl »

imam jedno pitanje koje bi mozda moglo i ovdje. krecit cemo stan za vikend. Vidjela sam jako lijepe vanjske plocice i htjela bih da ih postavim na balkonu. Balkon (5 m2) trenutno ima neke plocice, koje je neko krpio, odnosno skroz prelijepio preko prvih (jer je valjda prokisnjavalo komsiji prije nego smo kupili stan ili tako nesto, a i dalje se vidi mrlja na fasadi, pa mislim da jos curi). Ne bih da stavljam trece plocice i da to krpim, ja sam htjela da se to fino uradi, skinu stare, postave nove. Ja sam znaci mislila da su troskovi: kupovina plocica, ljepila i fug mase. skidanje plocica i postavka novih plocica, kao sto je i u stanu. ( ocito pojma nemam o tome :lol: ) . medjutim muz kaze da mu je kolega rekao da ispod ide hiroizolacija i jos svasta nesto sto je najmanje 130 KM po kvadratu (bez ovih gore spomenutih troskova) , sto je meni trenutno puno zbog nekih drugih neplanskih troskova koje imamo. E sad mene zanima, je'l to bas tako i kakve su mi solucije? Ako neko zna, unaprijed hvala. :-D
boergoat
Posts: 156
Joined: 19/09/2007 03:27
Location: Sarajevo

#15 Re: Renoviranje stana

Post by boergoat »

Trebam savjet u renoviranju stana. Izvadio sam svu unutrašnju stolariju u stanu. Šta je sad pametnije i ispravnije: postaviti nove štokove i vrata pa onda slagati novi parket, ili obrnuto - složiti parket (nema vrata ni štokova) a na kraju postaviti štokove i vrata ? Vrata bi trebala biti bez pragova. Možda se čini nebitnim, ali mi je vrlo važno u ovom momentu. Hvala unaprijed ;)
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#16 Re: Renoviranje stana

Post by Danguba »

boergoat wrote:Trebam savjet u renoviranju stana. Izvadio sam svu unutrašnju stolariju u stanu. Šta je sad pametnije i ispravnije: postaviti nove štokove i vrata pa onda slagati novi parket, ili obrnuto - složiti parket (nema vrata ni štokova) a na kraju postaviti štokove i vrata ? Vrata bi trebala biti bez pragova. Možda se čini nebitnim, ali mi je vrlo važno u ovom momentu. Hvala unaprijed ;)
Posto se radi o suhoj montazi stolarije, bolje je uraditi podove pa tek onda postaviti vrata.
U tom slucaju opsavna lajsna ide na pod(do poda) i ljepse izgleda.
boergoat
Posts: 156
Joined: 19/09/2007 03:27
Location: Sarajevo

#17 Re: Renoviranje stana

Post by boergoat »

Danguba wrote:
boergoat wrote:Trebam savjet u renoviranju stana. Izvadio sam svu unutrašnju stolariju u stanu. Šta je sad pametnije i ispravnije: postaviti nove štokove i vrata pa onda slagati novi parket, ili obrnuto - složiti parket (nema vrata ni štokova) a na kraju postaviti štokove i vrata ? Vrata bi trebala biti bez pragova. Možda se čini nebitnim, ali mi je vrlo važno u ovom momentu. Hvala unaprijed ;)
Posto se radi o suhoj montazi stolarije, bolje je uraditi podove pa tek onda postaviti vrata.
U tom slucaju opsavna lajsna ide na pod(do poda) i ljepse izgleda.
Hvala. Svaka cast.
Kapri
Posts: 832
Joined: 20/11/2011 12:14

#18 Re: Renoviranje stana

Post by Kapri »

Znate neku firmu u Sa koja bi kvalitetno radila stan?Najpovoljnija?
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120392
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#19 Re: Renoviranje stana

Post by MOSALJOZE »

Kapri wrote:Znate neku firmu u Sa koja bi kvalitetno radila stan?Najpovoljnija?
Šta je potrebno raditi u stanu?
Moze i na pp
Kapri
Posts: 832
Joined: 20/11/2011 12:14

#20 Re: Renoviranje stana

Post by Kapri »

Pisem pp

Poslano sa mog HTC 10 koristeći Tapatalk
frngla
Posts: 3148
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#21 Re: Renoviranje stana

Post by frngla »

Kapri wrote:Znate neku firmu u Sa koja bi kvalitetno radila stan?Najpovoljnija?
Kada sam renovirao stan (prošle godine), ponude firmi su bile bezobrazno skupe i na kraju sam se odlučio pojedinačno majstore zvati i tako odraditi.
Prva firma mi je poslala predračun od 13000 KM za radove (bez stolarije i unutrašnjih vrata, te bez korekcija na grijanju), keramika nije uračunata u cijenu. Druga firma mi je poslala predračun od 22000 KM bez stolarije :-) :-)
Na kraju sam pojedinačno majstore našao i bilo mi je mnogo isplativije, a radovima sam zadovoljan :)
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120392
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#22 Re: Renoviranje stana

Post by MOSALJOZE »

Kapri wrote:Pisem pp

Poslano sa mog HTC 10 koristeći Tapatalk
Imate pp
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#23 Re: Renoviranje stana

Post by Truba »

Kapri wrote:Znate neku firmu u Sa koja bi kvalitetno radila stan?Najpovoljnija?
rodjakin stan?
:mrgreen:
salim se


i ja cu neke radove...

pregradjivanje plocama i tako to kuhinja banja
valjda ce doteci 8000 :mrgreen:
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3467
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#24 Re: Renoviranje stana

Post by Matijevic_Vlado »

Black swan wrote:
Kapri wrote:Znate neku firmu u Sa koja bi kvalitetno radila stan?Najpovoljnija?
rodjakin stan?
:mrgreen:
salim se


i ja cu neke radove...

pregradjivanje plocama i tako to kuhinja banja
valjda ce doteci 8000 :mrgreen:
Sve za rodicu :mrgreen:
User avatar
esmasaric
Posts: 3763
Joined: 03/11/2015 02:36
Location: https://twitter.com/esmasaric
Contact:

#25 Re: Renoviranje stana

Post by esmasaric »

Zna li neko slučajno koliko košta da se stan pregradi? Ako želiš od stana koji je preko 100 kvadrata napraviti dva...
Naravno, znam da treba i kvadratura tu i sve, ali otprilike, pošto nemam iskustva. :?
Post Reply