Renault Scenic all about

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

kakolijeciti
Posts: 54
Joined: 31/07/2014 19:35
Contact:

#1 Renault Scenic all about

Post by kakolijeciti »

Kada već ima tema o nekim modelima ja ću predstaviti Scenic model II jer ga vozim trenutno. Ukratko naravno, jer ne poznam sada puno detalja...

Evo par slika prije nego ću ga kupiti. Sada je već 3 registracije kod mene. Jako poslušan auto, prostran i prilično pregledan. O sigurnosti o Renaultu (posebno modelu Megane) ne treba previše govoriti jer je to prvi (mali obiteljski auto) model koji je dobio 5 zvjezdica za sigurnost od EuroNCAP.

Kako je Scenic zasnovan na Megane modelu uvjeren sam da vozim jako siguran auto. Čak mi na plastikama vrata piše Megane (a ne scenic :) ).

Kod mene je motor 1.5dci (verzija sa 105KS) koji je jako štedljiv. Posebno me se dojmila povišena kabina, prostranost i mnogo pretinaca za staviti stvari da ne smetaju. Moj model je 2007. godina (takozvani redizajnirani model) pa imam pozadi LED poziciju, a prednji farovi imaju onu prepoznatljivu "obrvu" kao dnevna svjetla.

Od kvarova nisam imao gotovo ništa, tek mi je jednom ponestalo snage da se kasnije ispostavilo kako je pukla neka metalna cijev koja dovodi stlačeni zrak na turbinu pa se ova nije vrtila kako treba. Popravak me izašao svega 70KM.

Da napomenem da sam kupio sebi Aluminijske felge od 15". Odabrao sam od Renault Megana ovaj model Image

jer idu na šaraf. NAPOMENA na 1.9 dci ne idu sigurno (provjereno) a ne znam za benzince. Valjda ovi jači modeli imaju veće kočione diskove i čeljusti pa felga ne može naleći na glavčinu.

Redovne servise radim u GumaM, i jako sam zadovoljan. Sve urade kako treba, servisi nisu skupi, a samo sam se razočarao kada su mi po akcijskoj cijeni prodali neke fuš brisače. Negdje sam možda o tome pisao, ne sjećam se ali sam naknadno sam poručio brisače za scenic i još mi stoje na autu.

Potrošnja ovog auta je baš ono mizerna na otvorenom (4.5-4.8 L/100km), dok je na autoputu ipak iznad 6L/100km, što opet nije puno s obzirom da ga vozim na (njemu visokim) obrtajima.

Oprema je stvar kojom francuzi dominiraju.

Ako se odlučite za neki Renault model bit ćete ugodno iznenađeni ugrađenom opremom. Naravno, i kod njih ima vulgaris modela, ali nisu škrti na startu poput recimo nijemaca.

Ja na svom imam dosta toga pa idem redom kako se sjetim:
Automatska digitalna klima
el. servo volan
komande pri volanu
komande na volanu
el. podešavanje retrovizora
zaključavanje auta u vožnji (vrata se zaključaju izvana da vam netko ne uđe dok stojite na semaforu - valjda)
tempomat
limiter brzine
Board Comp
senzori za parkiranje - stražnji
pomoć pri kočenju
senzori za kišu
prednje + stražnje maglenke
automatsko paljenje svjetala (po mraku, ili kada prođete kroz tunel)
daljinsko-centralno-blokada paljenja
centralna konzola - naslon za ruke
6 stupnjeva ručni mjenjač
ASC
sva 4 stakla na struju (zatvaranje prozora na daljinski)
zaključavanje stražnjih vrata (ako vozite klinca pozadi)
famozni ISOFIX (zapravo pojasevi koji se mogu vezati u više točaka, pa se sjedalica lakše učvrsti)
Euro kuka
... ima toga još ali se sada ne mogu sjetiti. U glavnom, kada čovjek vozi tako opremljen auto, teško proguta kada sjedne u neki bez tih sitnica.. Sve to ima svoje.

Ako netko može nastaviti priču o Scenic modelima, slobodno :) da se rapišemo....

Image

Image

Image


image hosting free
Amir04
Posts: 18
Joined: 07/06/2011 15:09

#2 Re: Renault Scenic all about

Post by Amir04 »

Da li je cena za ovaj Renault Scenik realna?
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#3 Re: Renault Scenic all about

Post by Dope_Man »

Amir04 wrote:Da li je cena za ovaj Renault Scenik realna?


Cini se malo prevelika, u Kramaru su Scenici trece generacije i ~2010 godiste, negdje oko 17000. A to je Kramar, za obicnog covjeka skini bar 2000. Ovaj je jos stranac, dok se uveze, ocarini.. nerealno
nlt
Posts: 2557
Joined: 18/05/2014 18:02

#4 Re: Renault Scenic all about

Post by nlt »

kakolijeciti wrote:Kada već ima tema o nekim modelima ja ću predstaviti Scenic model II jer ga vozim trenutno. Ukratko naravno, jer ne poznam sada puno detalja...

Evo par slika prije nego ću ga kupiti. Sada je već 3 registracije kod mene. Jako poslušan auto, prostran i prilično pregledan. O sigurnosti o Renaultu (posebno modelu Megane) ne treba previše govoriti jer je to prvi (mali obiteljski auto) model koji je dobio 5 zvjezdica za sigurnost od EuroNCAP.

Kako je Scenic zasnovan na Megane modelu uvjeren sam da vozim jako siguran auto. Čak mi na plastikama vrata piše Megane (a ne scenic :) ).

Kod mene je motor 1.5dci (verzija sa 105KS) koji je jako štedljiv. Posebno me se dojmila povišena kabina, prostranost i mnogo pretinaca za staviti stvari da ne smetaju. Moj model je 2007. godina (takozvani redizajnirani model) pa imam pozadi LED poziciju, a prednji farovi imaju onu prepoznatljivu "obrvu" kao dnevna svjetla.

Od kvarova nisam imao gotovo ništa, tek mi je jednom ponestalo snage da se kasnije ispostavilo kako je pukla neka metalna cijev koja dovodi stlačeni zrak na turbinu pa se ova nije vrtila kako treba. Popravak me izašao svega 70KM.

Da napomenem da sam kupio sebi Aluminijske felge od 15". Odabrao sam od Renault Megana ovaj model Image

jer idu na šaraf. NAPOMENA na 1.9 dci ne idu sigurno (provjereno) a ne znam za benzince. Valjda ovi jači modeli imaju veće kočione diskove i čeljusti pa felga ne može naleći na glavčinu.

Redovne servise radim u GumaM, i jako sam zadovoljan. Sve urade kako treba, servisi nisu skupi, a samo sam se razočarao kada su mi po akcijskoj cijeni prodali neke fuš brisače. Negdje sam možda o tome pisao, ne sjećam se ali sam naknadno sam poručio brisače za scenic i još mi stoje na autu.

Potrošnja ovog auta je baš ono mizerna na otvorenom (4.5-4.8 L/100km), dok je na autoputu ipak iznad 6L/100km, što opet nije puno s obzirom da ga vozim na (njemu visokim) obrtajima.

Oprema je stvar kojom francuzi dominiraju.

Ako se odlučite za neki Renault model bit ćete ugodno iznenađeni ugrađenom opremom. Naravno, i kod njih ima vulgaris modela, ali nisu škrti na startu poput recimo nijemaca.

Ja na svom imam dosta toga pa idem redom kako se sjetim:
Automatska digitalna klima
el. servo volan
komande pri volanu
komande na volanu
el. podešavanje retrovizora
zaključavanje auta u vožnji (vrata se zaključaju izvana da vam netko ne uđe dok stojite na semaforu - valjda)
tempomat
limiter brzine
Board Comp
senzori za parkiranje - stražnji
pomoć pri kočenju
senzori za kišu
prednje + stražnje maglenke
automatsko paljenje svjetala (po mraku, ili kada prođete kroz tunel)
daljinsko-centralno-blokada paljenja
centralna konzola - naslon za ruke
6 stupnjeva ručni mjenjač
ASC
sva 4 stakla na struju (zatvaranje prozora na daljinski)
zaključavanje stražnjih vrata (ako vozite klinca pozadi)
famozni ISOFIX (zapravo pojasevi koji se mogu vezati u više točaka, pa se sjedalica lakše učvrsti)
Euro kuka
... ima toga još ali se sada ne mogu sjetiti. U glavnom, kada čovjek vozi tako opremljen auto, teško proguta kada sjedne u neki bez tih sitnica.. Sve to ima svoje.

Ako netko može nastaviti priču o Scenic modelima, slobodno :) da se rapišemo....

Image

Image

Image


image hosting free
hoćeš prodat? :D
kakolijeciti
Posts: 54
Joined: 31/07/2014 19:35
Contact:

#5 Re: Renault Scenic all about

Post by kakolijeciti »

Dope_Man wrote:
Amir04 wrote:Da li je cena za ovaj Renault Scenik realna?


Cini se malo prevelika, u Kramaru su Scenici trece generacije i ~2010 godiste, negdje oko 17000. A to je Kramar, za obicnog covjeka skini bar 2000. Ovaj je jos stranac, dok se uveze, ocarini.. nerealno

Ja sam kupio u Kramaru ali godište 2007. (cijena 13500KM na cesti)

http://www.askramar.com/ponuda.aspx?Mar ... ca=&Sifra=

Evo cijena ovih novi modela, pa pogledaj. Ako budeš uzimao, odaberi sebi, cjenkaj se i spusti koliko još možeš. Onda se meni javi i ja reguliram cijenu još barem 500 8-)
kakolijeciti
Posts: 54
Joined: 31/07/2014 19:35
Contact:

#6 Re: Renault Scenic all about

Post by kakolijeciti »

nlt wrote:
kakolijeciti wrote:Kada već ima tema o nekim modelima ja ću predstaviti Scenic model II jer ga vozim trenutno. Ukratko naravno, jer ne poznam sada puno detalja...

Evo par slika prije nego ću ga kupiti. Sada je već 3 registracije kod mene. Jako poslušan auto, prostran i prilično pregledan. O sigurnosti o Renaultu (posebno modelu Megane) ne treba previše govoriti jer je to prvi (mali obiteljski auto) model koji je dobio 5 zvjezdica za sigurnost od EuroNCAP.

Kako je Scenic zasnovan na Megane modelu uvjeren sam da vozim jako siguran auto. Čak mi na plastikama vrata piše Megane (a ne scenic :) ).

Kod mene je motor 1.5dci (verzija sa 105KS) koji je jako štedljiv. Posebno me se dojmila povišena kabina, prostranost i mnogo pretinaca za staviti stvari da ne smetaju. Moj model je 2007. godina (takozvani redizajnirani model) pa imam pozadi LED poziciju, a prednji farovi imaju onu prepoznatljivu "obrvu" kao dnevna svjetla.




image hosting free
hoćeš prodat? :D
Znam da je šala, ali svakako preporučujem ovaj auto svima koji putuju, imaju prtljage ili malene članove obitelji...
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#7 Re: Renault Scenic all about

Post by Dope_Man »

kakolijeciti wrote:
Dope_Man wrote:
Amir04 wrote:Da li je cena za ovaj Renault Scenik realna?


Cini se malo prevelika, u Kramaru su Scenici trece generacije i ~2010 godiste, negdje oko 17000. A to je Kramar, za obicnog covjeka skini bar 2000. Ovaj je jos stranac, dok se uveze, ocarini.. nerealno

Ja sam kupio u Kramaru ali godište 2007. (cijena 13500KM na cesti)

http://www.askramar.com/ponuda.aspx?Mar ... ca=&Sifra=

Evo cijena ovih novi modela, pa pogledaj. Ako budeš uzimao, odaberi sebi, cjenkaj se i spusti koliko još možeš. Onda se meni javi i ja reguliram cijenu još barem 500 8-)
Bjez nemoj mene da gledam nikakve modele, tek sve pare potrosio na auto.. gledam link, pa kliknem na one izdvojene.. jebote B klasu cu sanjati dok je za desetak godina ne kupim. Tad cu valjda imati love za ovaj model iz 2011 koji je sad 30+ milja. Volim i Scenica, ali B klasa mi je ipak ljepsa kad bi se imalo para za nju.
nlt
Posts: 2557
Joined: 18/05/2014 18:02

#8 Re: Renault Scenic all about

Post by nlt »

kakolijeciti wrote:
nlt wrote:
kakolijeciti wrote:Kada već ima tema o nekim modelima ja ću predstaviti Scenic model II jer ga vozim trenutno. Ukratko naravno, jer ne poznam sada puno detalja...

Evo par slika prije nego ću ga kupiti. Sada je već 3 registracije kod mene. Jako poslušan auto, prostran i prilično pregledan. O sigurnosti o Renaultu (posebno modelu Megane) ne treba previše govoriti jer je to prvi (mali obiteljski auto) model koji je dobio 5 zvjezdica za sigurnost od EuroNCAP.

Kako je Scenic zasnovan na Megane modelu uvjeren sam da vozim jako siguran auto. Čak mi na plastikama vrata piše Megane (a ne scenic :) ).

Kod mene je motor 1.5dci (verzija sa 105KS) koji je jako štedljiv. Posebno me se dojmila povišena kabina, prostranost i mnogo pretinaca za staviti stvari da ne smetaju. Moj model je 2007. godina (takozvani redizajnirani model) pa imam pozadi LED poziciju, a prednji farovi imaju onu prepoznatljivu "obrvu" kao dnevna svjetla.




image hosting free
hoćeš prodat? :D
Znam da je šala, ali svakako preporučujem ovaj auto svima koji putuju, imaju prtljage ili malene članove obitelji...
OZBILJNO, i ja tražim scenica zna li neko neki dobar da se prodaje
kakolijeciti
Posts: 54
Joined: 31/07/2014 19:35
Contact:

#9 Re: Renault Scenic all about

Post by kakolijeciti »

nlt wrote: OZBILJNO, i ja tražim scenica zna li neko neki dobar da se prodaje
Ako tražiš preporučujem motor 1.5dci (izbjegavaj 1.9dci). Gledaj uzeti redizajnirani model (ovi prije imaju sitnica koje odlaze) i to je to.
Neka je uredan i redovno servisiran. Ja svog vozim evo bez ikakvih problema već godinama.
Ne znam jesam li u temi spomenio da sam nakon godinu dana zamijenio letvu volana. Čula se još kada sam ga probao prije kupnje, ali nisam znao što je. Kasnije su mi rekli u servisu da će je trebati mijenjati. Naručio sam novu (letva + ruke 1000KM). JBG, to je trošak koji se istaknuo ali sam progutao to... Sada je sve super dobro.
User avatar
Optimist
Posts: 13657
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#10 Re: Renault Scenic all about

Post by Optimist »

kakolijeciti wrote:
nlt wrote: OZBILJNO, i ja tražim scenica zna li neko neki dobar da se prodaje
Ako tražiš preporučujem motor 1.5dci (izbjegavaj 1.9dci). Gledaj uzeti redizajnirani model (ovi prije imaju sitnica koje odlaze) i to je to.
Neka je uredan i redovno servisiran. Ja svog vozim evo bez ikakvih problema već godinama.
Ne znam jesam li u temi spomenio da sam nakon godinu dana zamijenio letvu volana. Čula se još kada sam ga probao prije kupnje, ali nisam znao što je. Kasnije su mi rekli u servisu da će je trebati mijenjati. Naručio sam novu (letva + ruke 1000KM). JBG, to je trošak koji se istaknuo ali sam progutao to... Sada je sve super dobro.
Zasto da izbjegava 1.9 dci motor?
kakolijeciti
Posts: 54
Joined: 31/07/2014 19:35
Contact:

#11 Re: Renault Scenic all about

Post by kakolijeciti »

Optimist wrote:
kakolijeciti wrote:
nlt wrote: OZBILJNO, i ja tražim scenica zna li neko neki dobar da se prodaje
Ako tražiš preporučujem motor 1.5dci (izbjegavaj 1.9dci). Gledaj uzeti redizajnirani model (ovi prije imaju sitnica koje odlaze) i to je to.
Neka je uredan i redovno servisiran. Ja svog vozim evo bez ikakvih problema već godinama.
Ne znam jesam li u temi spomenio da sam nakon godinu dana zamijenio letvu volana. Čula se još kada sam ga probao prije kupnje, ali nisam znao što je. Kasnije su mi rekli u servisu da će je trebati mijenjati. Naručio sam novu (letva + ruke 1000KM). JBG, to je trošak koji se istaknuo ali sam progutao to... Sada je sve super dobro.
Zasto da izbjegava 1.9 dci motor?
A slušaj, ne volim ni ja generalizirati i pričati one seoske, ali dok sam tražio auto svi su govorili da ga izbjegavam. Ja kupio 1.5dci a moj frend 1.9dci. On je imao već dosta problema sa elektronikom motora, grijačima, diznama i nekim dijelovima u glavi (koji pokreću remenicu). Valjda je izgubila balans pa se čulo kada motor radi. U glavnom je dosta toga već mijenjao, dok se kod mene nije ništa radilo osim tog nekog dijela prema turbini, koji je opet bio jako povoljan...

Edit: još da spomenem što i on sada vidi da mu 1.9dci nije bio potreban. Registracija skuplja za preko 100KM. Ima alu felge original sa 16" gumama koje su skuplje od mojih za preko 200KM po setu. Probao je felge kao u mene, ali ne idu (to sam i spomenuo u prvom postu), i onda ide potrošnja, skuplji servisi i sve ostalo. Na kraju, to malo što je jači i ne igra ulogu jer i moj 1.5dci jako lijepo povuče kada treba.
probook
Posts: 4594
Joined: 13/10/2013 22:38

#12 Re: Renault Scenic all about

Post by probook »

Mora da ga je prijatelj kupio sa "pravih" 130 000 :mrgreen:
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#13 Re: Renault Scenic all about

Post by KB9 »

koja rugoba od vozila
nlt
Posts: 2557
Joined: 18/05/2014 18:02

#14 Re: Renault Scenic all about

Post by nlt »

KB9 wrote:koja rugoba od vozila
:twisted:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#15 Re: Renault Scenic all about

Post by amar1994 »

nisu ni ostali puno bolji :D
Image
Image
Image
Image

scenic je jos i dobar kakva je ova mazda :shock: :mrgreen: , meni su focus c max i s max najbolji :) :thumbup:
Seyfo
Posts: 4338
Joined: 23/08/2011 14:12

#16 Re: Renault Scenic all about

Post by Seyfo »

Ko uzima ovakav model,optimalno bi bilo benzin 1.6 16v ili jaci pa na plin. Mada je scenic tesko naci benzin,za razliku od svih verzija menanea pa cak i lagune. I jos jedna stvar,zasto ne reci i to: kao sto je glof lider kompaktne klase koja je dobila ime po njemu, scenic je vladar u klasi monovolumena. Klasu bi komotno mogli nazvati scenic klasa. Picasso je isto popularan i recimo br.2 ali nakon sto su vidjeli od scenica, pa onda i ostali.
User avatar
suad-sarajevo
Posts: 3046
Joined: 22/08/2006 01:54
Location: Memli strana
Contact:

#17 Re: Renault Scenic all about

Post by suad-sarajevo »

2 stvari imam za rijesiti na Scenicu.

Kupiti brisace i imam zaglavljen CD u playeru. Kako sve to rijesiti "bezbolno" tj. sa sto manje love. 2004 god. 1.9 dizel

Hvala.
User avatar
Koshpa
Posts: 4908
Joined: 20/05/2007 19:59
Location: Sarajevo

#18 Re: Renault Scenic all about

Post by Koshpa »

suad-sarajevo wrote:2 stvari imam za rijesiti na Scenicu.

Kupiti brisace i imam zaglavljen CD u playeru. Kako sve to rijesiti "bezbolno" tj. sa sto manje love. 2004 god. 1.9 dizel

Hvala.
Pokusaj u Guma M servisu,ja sam kupio brisace 25km komad, a vjerovatno ti mogu i cd izvuci iz playera.
User avatar
suad-sarajevo
Posts: 3046
Joined: 22/08/2006 01:54
Location: Memli strana
Contact:

#19 Re: Renault Scenic all about

Post by suad-sarajevo »

Hvala. Probam vec sutra vjerovatno. :thumbup:
User avatar
saravara
Posts: 263
Joined: 11/02/2012 14:20

#20 Re: Renault Scenic all about

Post by saravara »

pozz, evo jedno pitanje uopšteno je ali eto radi se o scenicu.
U autu je AUX izlaz oni činčevi imam kabal sa jedne strane činč sa druge banana3,5mm i radi regularno, slušam muziku sa telefona. Šta će biti ako uzmem prelaz sa 3,5mm na USB i stavim stik na kojem je muzika kako prebacivati pjesme dali će moći na komandanma od radija ?? ima li neko iskustvo sa tim klincima..hvala
Throttle
Posts: 13014
Joined: 10/06/2016 12:35

#21 Re: Renault Scenic all about

Post by Throttle »

Na dva auta to ne radi. Ako sam razumio, prelaz sa 3.5mm na usb
Fora u teoriji al u praksi nije ferceralo. Inace taj prelaz kosta par KM al vjerovatno USB nema napon za rad preko toga
Throttle
Posts: 13014
Joined: 10/06/2016 12:35

#22 Re: Renault Scenic all about

Post by Throttle »

Sad kontam, usb radi na 4 pina- plus minus i dva za podatke.
3.5mm radi na 3 pina, lijevi i desni i zajednicki minus
Zato ni ne radi vjerovatno
User avatar
suad-sarajevo
Posts: 3046
Joined: 22/08/2006 01:54
Location: Memli strana
Contact:

#23 Re: Renault Scenic all about

Post by suad-sarajevo »

U pitanju je Renault Scenic 2004 god. Mijenjam bateriju već 2 puta u zadnja 2 mjeseca i evidentno da nešto nije kako treba. Baterija koju sam stavio (takva je i bila) je Duracell DL2032.

Image

Nisam siguran da li ova baterija ima potrebne zahtjeve odnosno jačinu koja je zahtijevana za ključ ali iskreno ne mogu nigdje da provjerim koja je to. Prijatelj vozi Renault Megana i kod njega je maxell CR2025. Svaka vrsta pomoći je dobro došla.

Hvala.
Throttle
Posts: 13014
Joined: 10/06/2016 12:35

#24 Re: Renault Scenic all about

Post by Throttle »

Probaj drugi brend baterije i gledaj rok upotrebu, mozda kupujes stare
Throttle
Posts: 13014
Joined: 10/06/2016 12:35

#25 Re: Renault Scenic all about

Post by Throttle »

kod kolege je 2025 baterija u skeniku 2006
oznaka definise dimenzije, 2cm promjer, 2.5 ili 3.2mm debljina
sve su 3V
Post Reply