RENAULT LAGUNA 2 _ podcjenjivanje

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
citroen xm
Posts: 18086
Joined: 17/04/2012 22:57

#226 Re: RENAULT LAGUNA 2 _ podcjenjivanje

Post by citroen xm »

To si potpuno u pravu, zato i kažem da kupci održavaju cijene ovim starim autima jer još uvijek postoji velika potražnja za njima.
User avatar
began
Posts: 227
Joined: 13/03/2013 11:00

#227 Re: RENAULT LAGUNA 2 _ podcjenjivanje

Post by began »

Jesam novi sam pa ebote ja nista ovdje nisam sazno o cjenama interesuju me okruglo koliko bi izaslo a siguran sam da je bolji onaj tamo 1500€ nego ovaj ovdje od 6000km
citroen xm
Posts: 18086
Joined: 17/04/2012 22:57

#228 Re: RENAULT LAGUNA 2 _ podcjenjivanje

Post by citroen xm »

5000 KM sa registracijom, maksimalno.
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#229 Re: RENAULT LAGUNA 2 _ podcjenjivanje

Post by zrakomlat »

goran16v wrote: Sve i da ga iz baglama adaptiras - opet je to stan u Varesu i sve sto ces time postici je da vrijedi vise od drugog stana u Varesu.
:lol:
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#230 Re: RENAULT LAGUNA 2 _ podcjenjivanje

Post by Sodom1 »

dowe85 wrote:Evo samo za primjera jedan Megane RS kojeg prodaje TURBO-TRADE, vlasnik jedan momak, prijatelj od prijatelja.

www.pik ba/artikal/14139389/renault-megane-2-0-rs/

Vozilo je jako puno placeno, sad kosta 27.000 KM (oni su se pronasli, kao autokuca, mislim da mu je cijena 23.000 ili 24.000).
Jednom je jedan napisao, taj koji je kupio ne brine koliko je izgubio, jer ima, slazem se i sa tim, ali vjerujte, neki se uhvate i za glavu.
Ovom Meganu Nedostaje mu neke opreme, ali vecina ljudi/mojih prijatelja koji posjeduju ovakva vozila pretjerano ne zanima oprema, tj.da li je klima automatska, ima li navigaciju, kozna sjedista i sl., bitna je ta sportska nota, oznaka na gepeku RS, GTI, TSI, FSI i sl., odnosno bitni su im konji/obrtni momenat/dobre gume.

Evo jos dva primjera:
Jedan poznanik iz Banja Luke prodavao Megana RS koji je presao samo 25.000 km, full oprema, i na kraju, vjerovali ili ne jedva izvukao 24.000 KM, 2012. godiste. Tad sam se sokirao koliko su pale cijene.

Ili moj vrli rodjak kad je kupio Lagunu 2 kad se tek pojavila, platio je 34.000 kod Bunje, glancerica, prodao je za 3 god. za 13.500 KM. E, i to je zalosno takodje, i tad je rekao da je opet dobro prosao, jer su tad bas pocele ici cijene svih vozila, bio zadovoljan opet.
Ovaj se ubio za ugraditi plin oca´m :razz: :razz: :razz:
dowe85
Posts: 58
Joined: 07/11/2014 14:48

#231 Re: RENAULT LAGUNA 2 _ podcjenjivanje

Post by dowe85 »

Began, ako si pregledao detaljno cijene laguna na PIK.ba vidio si sigurno da se za godinu mladju doplacuje par stoja, tj. mozes naci i 2005 za 7.500 KM, e sad u kakvom stanju ne znam, a ako je 2.2 dci bjezi od nje, moja preporuka... Taj motor ima mnostvo mana. 1.9 dci je zakon motor, bitno je da su dizne, kao u vecine auta OK, nazalost zezne ih lose gorivo. Kod Edvina sam se nagledao svasta, dodju raja, nasuli na nekoj "Z" pumpi za 20 KM i jednu ili dvije dizne zeznu, i eto problema. Mogu se naci polovne, nisu skupe, ali u kakvom stanji, znamo koliko reparacija kosta, a nova kao za svako auto zara. To isto sto odredjena VW godista imaju problem za diznama i bos pumpama, najcesce zbog goriva. Moj savjet Petrol, najjaca pumpa, svi savjetuju, od majstora do raje koji voze skupa auta. Za starija preporucuju sa vremena na vrijeme ATF ulje da jos bolje motor radi. Uglavnom, da se vratim na temu, imas Laguna prejeftinih, ali kakve su, znam, smece... Vjeruj, ima raje voze od tacke A do tacke B, cak rijetko i ulje zamjene, da ne pricam o drugim stvarima... Ja svoju Lagunu i previse odrzavam, uz svaki mali servis zamjenim sve filtere, provjerim trap, rashladnu tecnost, klimu i ostalo, sve sta treba uradim, najcesce kugle ili krajnice stradaju zbog nasih vrlih puteva... Moj kolega prodaje Lagunu 2003, neda je ispod 5000 KM, ali pada joj jos malo veliki servis, pa eto i malog odmah, gdje su ostali potrosni dijelovi, registracija... Sve to nabaci, dakle imas ih po 5000, ali kakvih... Treba ti 6500 minimalno da imas bas dobru lagunu... Sretnoo
dowe85
Posts: 58
Joined: 07/11/2014 14:48

#232 Re: RENAULT LAGUNA 2 _ podcjenjivanje

Post by dowe85 »

CLIO 1.5 dci kosta skuplje od Lagune 1.9 dci, mladjeg godista, to nikad necu skontati, a svaki majstor ce potvrditi da je Laguna pogotovo 1.9 dci extra, kako za odrzavanje, potrosnju, udobnost, sve... Megani 2 su cak skuplji, i po 2.000 Cudne cijen, cudno trziste, ljudi... Dosta prijatelja mi vozi Lagune, jedan prodaje facelift, 2006, prva reg. 2007, full navi, changer, koza, xenon, sve bukvalno, tek reg., za 8.500 KM, trebaju mu pare, i vjerujem da ce je prodati, dobro je odrzavana, ocuvana...
dowe85
Posts: 58
Joined: 07/11/2014 14:48

#233 Re: RENAULT LAGUNA 2 _ podcjenjivanje

Post by dowe85 »

Pitajte vlasnika Passata 2002, 1.9 TDI, 74 kw, oprema najobicnija, mozda cak i ispod comfortline, neda ga ispod 8.500, cak ima i skupljih, po meni skuplji za odrzavanje, a cetiri generacije izasle iza njega. Gdje to ima ?? Taj passat bi isto onda trebao kostati 6.000 KM, plafon.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#234 Re: RENAULT LAGUNA 2 _ podcjenjivanje

Post by goran16v »

Ti se i dalje pitas sto je stan u Varesu jeftiniji od 3 x manje garsonjere u Sarajevu?
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#235 Re: RENAULT LAGUNA 2 _ podcjenjivanje

Post by almir90 »

Auta se previše proizvode, zato i imamo brz pad cijene, bilo koje marke, neki više, drugi manje. I same autokuće nakon godinu dana daju velike popuste. Po tim nekim "statistikama" nova auta gube 40-50% vrijednosti u prve tri godine. Francuzi i Italijani nisu na svim tržištima, kao što su to DE auta. Jeftiniji su za kupovinu u startu, a i sama činjenica je da daju velike popuste na nova vozila nakon godinu dana. Komšija mi je imao nov 308, cijena je na početku bila oko 30 000 KM, ako se ne varam, neki osnovni model (iako je imao dobru opremu), da ga je na popustu kupio u salonu za 23 000 KM.

Pad vrijednosti treba porediti sa cijenom novog vozila, i koliki je procentualni pad. Mada realna slika je da švabe se drže malo bolje od ostalih po pitanju pada cijene, i ako u procentima gledano nije velika razlika, ali postoji.

Golf u ratu preživio sve, zato će i ostati narodno auto za dugo vremena. Možemo mi ovdje raspravljati koliko želimo, sve zavisi od ukusa, neko pada na značku, neko želi da dobije više opreme za iste pare, i to je rasprava bez kraja.
citroen xm
Posts: 18086
Joined: 17/04/2012 22:57

#236 Re: RENAULT LAGUNA 2 _ podcjenjivanje

Post by citroen xm »

@dowe85

Ajd brate fino smisli šta ćeš reći pa fino sastavi jedan post, a ne ovako po 3-4 zaredom. To se tako ne radi na forumima.

Drugo, ne znam što si se fakat toliko upalio. Jebo ga Laguna. Dobra je i meni, dobro je auto, ali cijena joj je takva, ne znam šta očekuješ za auto staro 13 godina, uskoro 14, a znaš koja je klasa(što veća klasa, više gubi na vrijednosti). I ispade kod tebe prijatelji samo Reno voze. :-D

Dobar je Reno, sve to stoji, ali popusti malo.
Kiberluskoni
Posts: 361
Joined: 05/10/2005 00:16

#237 Re: RENAULT LAGUNA 2 _ podcjenjivanje

Post by Kiberluskoni »

dowe85 wrote:CLIO 1.5 dci kosta skuplje od Lagune 1.9 dci, mladjeg godista, to nikad necu skontati, a svaki majstor ce potvrditi da je Laguna pogotovo 1.9 dci extra, kako za odrzavanje, potrosnju, udobnost, sve... Megani 2 su cak skuplji, i po 2.000 Cudne cijen, cudno trziste, ljudi... Dosta prijatelja mi vozi Lagune, jedan prodaje facelift, 2006, prva reg. 2007, full navi, changer, koza, xenon, sve bukvalno, tek reg., za 8.500 KM, trebaju mu pare, i vjerujem da ce je prodati, dobro je odrzavana, ocuvana...
Ti možeš nastaviti da se čudiš. ili da se prilagodiš tržištu. Ovo što sada pokušavaš je da objasniš tržištu da imaju pograšnu percepciju Renolovih vozila, prije svega Lagune. Sretno sa tim, a ako i kada uspiješ, šalji CV Renolu, čeka te pozicija šefa marketinga :).

Prije kupovine novog auta se raspitaš koliko ćeš izgubiti na njemu kroz godine. Auto je trošak, nije investicija, pa da mu raste vrijednost kroz vrijeme. Ako to hoćeš, kupiš auto za cenera, a ostalo kupiš vikendicu. Ta vikendica ti je ušteda poslije 3-4 godine exploatacije novog auta od nekih 30-35 hiljada.

Takođe, polovno auto rijetko ide ispod 10% vrijednosti. 4 nove gume, ulja u motoru i mjenjaču, kugle, krajnice, set kvačila, ovjes, mali-veliki servis, na svakom autu koštaju najmanje 1000 KM, sa registracijom 1500. Da dobiješ G2 džaba i uradiš ovo, njemu je to minimalna cijena. Kod terenaca ovo može biti još ekstremnije izraženo. 4 gume su najmanje 600 KM, registracija 800, ugrađen plin 1200-1500, atest plina 250, samo ulja da izmjenjaš (motor, mjenjač, reduktor, 2 diferencijala) treba ti par stoja... 3-4000 nabereš začas. Onaj ko uzme groba, opet mora ovo odraditi da bi mu auto bilo na cesti. Zato postoji taj neki prag ispod kojeg očuvana polovna vozila rijetko padaju sa cijenom.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#238 Re: RENAULT LAGUNA 2 _ podcjenjivanje

Post by ado-šampion »

Mah iscudjavanju zasto je polovna Laguna jeftinija od polovnog Clija je uzrok nepoznavanje trzista i prilika.

Ko kupuje auto od 5-6-7 hiljada obicno gleda da se sto manje stvari moze pokvariti. U Laguni s dobrom opremom ima masa elektronike, od xenona, navigacije, itd, a znamo da su Francuzi na 'dobrom' glasu sto se elektronike tice. :-) Plus dodaj da je Laguna 2 s pocetka proizvodnje na jako losem glasu s masom problema sto elektronickih sto mehanckih, bilo je i na ovom forumu nekoliko tema o tome sjecam se. Dakle, to za 5-6 hiljada ko god ima mozga i zeli da mu je sve na autu ispravno izbjegavace.

Clio od opreme ako ima manelnu klimu dobro je, tako da nema se sta pokvariti. I generalno manja auta puno bolje drze cijenu od vecih.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#239 Re: RENAULT LAGUNA 2 _ podcjenjivanje

Post by goran16v »

Mah strucnjak pravi, kad je kupovao nije mu smetalo sto mu je auto bio jeftiniji od VW groba, sad mu smeta pa kao ispravlja svjetsku nepravdu! :-)
User avatar
Truba
Posts: 81645
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#240 Re: RENAULT LAGUNA 2 _ podcjenjivanje

Post by Truba »

pa dobro što se se liku natovarili

zna li iko kakva je situacija da ovo isto auto prodaje recimo u grčkoj, albaniji, bugarskoj?
jel ista situacija ili...

je kod nas percepcija nijemca i francuza takva da nije realna :D
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#241 Re: RENAULT LAGUNA 2 _ podcjenjivanje

Post by goran16v »

Like pise stranice i stranice postova pokusavajuci da nas ubjedi da realnost nije onavka kakva jest, odnosno pokusavajuci da promjeni realnost, a istovremeno odbija da shvati/prihati da trzisna vrijednost i upotrebna vrijednost/stanje auta nisu iste stvari.
Kakva je situacija drugdje nije bitno jer zivimo gdje zivimo...
Kiberluskoni
Posts: 361
Joined: 05/10/2005 00:16

#242 Re: RENAULT LAGUNA 2 _ podcjenjivanje

Post by Kiberluskoni »

Black swan wrote:pa dobro što se se liku natovarili

zna li iko kakva je situacija da ovo isto auto prodaje recimo u grčkoj, albaniji, bugarskoj?
jel ista situacija ili...

je kod nas percepcija nijemca i francuza takva da nije realna :D
Pa pazi ovako, u Americi nije, jer ih i nema tamo :).

Bez zezancije, ovo nema veze sa Bosnom. Ako prosječan preprodavac uvozi auto iz inostranstva, nema nikakve logike da sam smanjuje svoju zaradu obarajući cijenu Laguni. Dakle, kupi u Njemačkoj-Italiji-Francuskoj, doda troškove trnasporta, plati PDV i doda svoju maržu. To je prodajna cijena.

Percepcija nijemaca i francuza je samo rezultat ove kalkulacije + troškovi rezervnih dijelova, servisna mreža... Ovo čini auto atraktivnijim ili ne.

Podcjenjenost auta može biti dobra, ako unaprijed znaš da možeš dobiti puno auta za male pare. Drugo je ako fantaziraš da kupiš auto kao podcjenjeno, a hoćeš da ga prodaš kao po realnoj cijeni i ubjeđuješ druge da tako treba.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#243 Re: RENAULT LAGUNA 2 _ podcjenjivanje

Post by goran16v »

Kiberluskoni wrote: Podcjenjenost auta može biti dobra, ako unaprijed znaš da možeš dobiti puno auta za male pare. Drugo je ako fantaziraš da kupiš auto kao podcjenjeno, a hoćeš da ga prodaš kao po realnoj cijeni i ubjeđuješ druge da tako treba.
To je poenta price, s tim sto je trzisna cijena - realna cijena, pa nema kupis podcjenjen prodas po realnoj, i kupis i prodas po realnoj tj trzisnoj cijeni.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#244 Re: RENAULT LAGUNA 2 _ podcjenjivanje

Post by ado-šampion »

Svugdje u Evropi je isto kao i kod nas. Ima mobile.de i autoscout24.de i slicne stranice i sve se moze provjeriti. Francuzima svugdje pada cijena puno brze neko Nijemcima.
Jedina je razlika sto su je tamo prilicno velika razlika u cijeni auta koja su presla 150 recimo i onih koja su presla 300 hiljada. Trgovcu uvozniku koji ne radi flotno najbolji (i vjerovatno jedini) nacin zarade je da uveze auto s 300 hiljada, vrati ga na 150, i prodaje ovdje. Tad ima dobru zaradu, jer su cijene dosta nize od auta koja se prodaju po Njemackoj a presla su realnih 150. Takvih auta je dosta kod nas i odatle i dosta auta s 'niskim' cijenama. Ljudi obicno nisu upuceni u cijene u Njemackoj (na primjer) pa im je lako prodati pricu da mogu dobiti auto iz Njemacke za cijenu kakva jeste, a obicno je 20-30% niza nego sto se prodaju u Njemackoj. Kad malo pogledas, cijena je ustvari nesto veca nego tamo, ali za tu kilometrazu + 150 k. :-)
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#245 Re: RENAULT LAGUNA 2 _ podcjenjivanje

Post by goran16v »

Onome ko izasao iz 25 god starog auta i sjeo u 10 god star auto sa 300k km na satu djeluje kao da je sjeo u space shuttle!
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#246 Re: RENAULT LAGUNA 2 _ podcjenjivanje

Post by ado-šampion »

Tacno...
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#247 Re: RENAULT LAGUNA 2 _ podcjenjivanje

Post by goran16v »

Nazalost malo ko od tih ljudi zna kako izgleda i u kakvom je stanju taj isti auto sa 150k km da bi znao prepoznati razliku izmedju 150 i 300 bez obzira sta pise na satu!
Frutek
Posts: 1525
Joined: 22/01/2005 01:39

#248 Re: RENAULT LAGUNA 2 _ podcjenjivanje

Post by Frutek »

Ne mogu da vjerujem da se napisalo 10 stranica na ovu temu o kojoj se moglo u par postova sve objasnit. Btw, bilo je extra pojašnjenja prirode i pravila tržišta, al uvaženi pokretač teme se, čini se, više vodi emotivnom stranom u svemu tome. Dosta pratim njemačko tržište i tamo su takodje "francuzi" jeftiniji i brže im pada cijena od njemačkih auta. U engleskim auto emisijama se takodje može čuti da je isti slučaj u Engleskoj! Dakle, nismo jedini, europsko tržište tako funkcioniše i tu je svaka dalja rasprava bezpredmetna.

Ni prvi ni zadnji koji je izgubio ili će izgubit pare na autu. Kod nas raja hoće da pri prodaji auta vrati iznos koji je platio + održavanje. To je nerealno, da ne kažem smješno. Ja sam predzadnje auto kupio novo, vozio 5 godina i pri prodaji zijanio para da te glava zaboli. I šta sad treba, da otvaram teme i govorim kako je to nepravda?! Tržište tako diktira i to je to. Neko je odlično napisao gore "auto nije investicija, nego trošak". To vrijedi za bilo koji auto u bilo kojim uslovima!
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#249 Re: RENAULT LAGUNA 2 _ podcjenjivanje

Post by direstraits0078 »

Niko nikoga ne tjera da prodaje. Vozi brale dok ne crkne i ne raspadne se. Ili prodaj. Po najvisoj mogucoj cijeni. :thumbup:
User avatar
Truba
Posts: 81645
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#250 Re: RENAULT LAGUNA 2 _ podcjenjivanje

Post by Truba »

Code: Select all

http://www.pik.ba/artikal/7983290/renault-megane/
jel ovo prećerivanje :D jes očuvan
prvi vlasnik ovo ono :D


a ovaj

Code: Select all

http://www.pik.ba/artikal/9173816/renault-megane/
prećeruje barem za 3000 ?
Post Reply