Remont turbina

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
MyCore
Posts: 979
Joined: 25/03/2009 14:14
Location: Vukojebina.com

#1 Remont turbina

Post by MyCore »

Remont turbina u Bosni i Hercegovini, vaša iskustva i koji servis preporucujete ?
User avatar
Bekir_SA
Posts: 220
Joined: 24/11/2009 01:05

#2 Re: Remont turbina

Post by Bekir_SA »

Nedavno sam imao problem sa turbinom... (prije nekih mjesec dana) auto je 2006 god, presao 118 000 km
Odem u SWEDISH TURBO SERVICE SARAJEVO dole kod aerodroma, sve 10 uradit ce, godinu garancije daju, haj reko...
Naime po prici se turbine salju u Svedsku na remont, ja sam svoju ostavio u ponedeljak, lik me zove u utorak kao stigao turbo drugi iz Svice tvoj smo poslali gore...
Odem uzmem turbo i kod majstora namontiramo, prije toga sva crijeva ocistimo, izduvamo, operemo kompletan sistem zrak-ulje itd, novo ulje, novi filteri sve po ps-u, elem stavimo turbo sve 5, posle 5 dana turbo rikne saspe se u komade, odem za reklamaciju dole, ma niđe veze lik je nasao 100 miliona mana mom autu sve po turbu i mirisu turbine...
Od nekih nebuloza kako mi se komad dizne goriva (koja je od titanijuma) otkino i kroz klipove i ulje uletio u turbo od toga da sam kao prosao kroz neku vodu i imao kako on kaze hidro udar, kako mi nevaljaju karike, da je nesto uletilo u turbo kroz izduvne gasove, davao mi brojeve od nekih svojih majstora da me uvjere da je on u pravu :dance: ....

Elem vidim ja nista od garancije ubleha, popušio sam lovu, zovnem Užice, objasnim situaciju, ljudi pošalju turbo autobusom u Lukavicu, ja dam pare i stari turbo vozacu i zavrsen posao, turbo na autu slusa ko curica...

Iz navedenog nebi preporučio nikoga do Užica...

Što se tiče SWEDISH TURBO SERVICE SARAJEVO - SMEĆE OD FIRME :bih:
User avatar
Zvek
Posts: 1430
Joined: 16/10/2010 19:58

#3 Re: Remont turbina

Post by Zvek »

Imas i ove u Doboju. Kakvi su ne znam http://turboactiv.com/

Uvijek budu na sajmu ZEPS pa sam ih zapamtio.
User avatar
sheikh
Posts: 764
Joined: 17/10/2010 18:21
Location: Tamni vilajet

#4 Re: Remont turbina

Post by sheikh »

Sto se tice remonta turbine,to nikako nije preporucljivo.Vjeruj mi da znam desetine ljudi koji su ih reparili,ali nijednom
nije trajala duze od mjesec ili dva....Ne znam zasto niti ko im je radio,ali znam da uopsteno niko nije bio zadovoljan.Da naglasim turbine su od razliciitih proizvodjaca,nije samo od jednog.Moj ti je savjet na otpadu da nadjes neku dobru,po mogucnosti koja je najmanje presla,sta ja znam,to je po meni bolje nego reparina.
User avatar
MyCore
Posts: 979
Joined: 25/03/2009 14:14
Location: Vukojebina.com

#5 Re: Remont turbina

Post by MyCore »

sheikh wrote:Sto se tice remonta turbine,to nikako nije preporucljivo.Vjeruj mi da znam desetine ljudi koji su ih reparili,ali nijednom
nije trajala duze od mjesec ili dva....Ne znam zasto niti ko im je radio,ali znam da uopsteno niko nije bio zadovoljan.Da naglasim turbine su od razliciitih proizvodjaca,nije samo od jednog.Moj ti je savjet na otpadu da nadjes neku dobru,po mogucnosti koja je najmanje presla,sta ja znam,to je po meni bolje nego reparina.
Dobro uradjena turbina je apsolutno jednaka novoj, u njoj se zamjeni sve ono sto je osteceno, zatim se ispita na daleko tezim uslovima od onih koje ima na vozilu, naravno ako servis posjeduje neophodnu opremu, tako da preporuciti turbinu sa otpada umjesto nove je... :shock:
User avatar
MyCore
Posts: 979
Joined: 25/03/2009 14:14
Location: Vukojebina.com

#6 Re: Remont turbina

Post by MyCore »

Zvek wrote:Imas i ove u Doboju. Kakvi su ne znam http://turboactiv.com/

Uvijek budu na sajmu ZEPS pa sam ih zapamtio.
Ova opcija zvuci bolje od nosenja novca u Švdsku ili Srbiju...
User avatar
sheikh
Posts: 764
Joined: 17/10/2010 18:21
Location: Tamni vilajet

#7 Re: Remont turbina

Post by sheikh »

MyCore wrote:
sheikh wrote:Sto se tice remonta turbine,to nikako nije preporucljivo.Vjeruj mi da znam desetine ljudi koji su ih reparili,ali nijednom
nije trajala duze od mjesec ili dva....Ne znam zasto niti ko im je radio,ali znam da uopsteno niko nije bio zadovoljan.Da naglasim turbine su od razliciitih proizvodjaca,nije samo od jednog.Moj ti je savjet na otpadu da nadjes neku dobru,po mogucnosti koja je najmanje presla,sta ja znam,to je po meni bolje nego reparina.
Dobro uradjena turbina je apsolutno jednaka novoj, u njoj se zamjeni sve ono sto je osteceno, zatim se ispita na daleko tezim uslovima od onih koje ima na vozilu, naravno ako servis posjeduje neophodnu opremu, tako da preporuciti turbinu sa otpada umjesto nove je... :shock:

Prijatelju,ja sve znam to :D
Samo ti govorim iskustva koja su prilicno losa...Ali ne mora da znaci.....Reparirana turbina moze duze trajati od nove :D A i ne mora trajati :D ha ya
lavic
Posts: 3085
Joined: 14/04/2011 15:03

#8 Re: Remont turbina

Post by lavic »

Po savjetu mog dobrog druga, na BMW-u reparirana turbina nikad nije izdrzala duze od par mjeseci tako da je puno bolje i jeftinije kupi novu i staviti odmah, a ne dva puta placati rad.
User avatar
helpdesk
Posts: 698
Joined: 06/04/2011 12:37
Location: iznad pivare

#9 Re: Remont turbina

Post by helpdesk »

A sta znaci reparirati turbinu? Meni su jednom ovlastenom servisu VW u Sarajevu , zbog jaranstva, skinuli turbinu i ocistili je. Radilo se o Passatu 1999. 1.9 TDI PD. Dakle, bio u servisu zbog sasvim lijeve stvari i jaran mi kaze hajde da ti malo propusemo auto :-D . Ljudi skinuli turbinu i kompletnu izduvnu granu. Dragi Boze te strahote i masnoce unutra. Oni leptiri u turbini su se jedva vidjeli od smjese ulja i prljavstine, izduvna grana je otprilike promjera 6-7 cm kod mene je bila 2-3 cm, takoder se natalozilo ulje i prasina. Kada su ljudi fino oprali bezinom i vratili, otisli probati auto sa prikljucenim kompjuterom i auto je imalo fabricke vrijednosti. Vuca je bila nevjerovatna.
Jos nesto, nakon ovog refreshmenta turbine i izduva, preporucili su mi da barem jednom sedmicno drzim motor na minimalno 4000 obrtaja, najmanje dvije minute i da na pun rezervoar naspem 1 litar ATF ulja zbog dizni. Lik koji je kupio auto od mene je i danas prezadovoljan.
Da nebude zabune, 4000 obrtaja mozete drzati i u gradu u drugoj ili trecoj brzini. Nemorate izlaziti negdje na otvorenu cestu.
Pozdrav
User avatar
Haris.ba
Posts: 24840
Joined: 08/09/2005 20:08

#10 Re: Remont turbina

Post by Haris.ba »

Lijepi atmosferac.

P.S.
Znam da nije baš tema, ali može li se fap filter propuhivati u gradu vožnjom kako je @helpdesk objasnio? Vožnja u drugoj na 4000 obrtaja? Kažu po internetu propuši 30-ak kilometara na autoputu sedmično auto sa fap filterom. Kojem ba autoputu. :)
User avatar
helpdesk
Posts: 698
Joined: 06/04/2011 12:37
Location: iznad pivare

#11 Re: Remont turbina

Post by helpdesk »

Ne vidim razlog zasto bas mora biti autoput! Valjda ljudi kontaju da kad ga cepis na 4000 obrtaja moraju saltati sve 5 ili 6 brzine :lol: . Smisao su obrtaji, a ne lokacija :-D. Ja sam recimo to volio raditi na putu od Krupca prema Igmanu. Odemo na kafu gore i spojim ugodno sa korisnim :thumbup: .
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#12 Re: Remont turbina

Post by zonbirile »

servis Užica super odradi posao.Turbina ima ustvari dvostruke lopatice na hladnoj i na vrućoj strani,i ležaj osovine koji mora biti uvijek dobro podmazivan.ja uradio reparaciju sa originalnim dijelovima+čiščenje.Savjet servisera je da nakon duže ,ili oštrije vožnje uvijek ostavim auto na leru 5-10s,zbog hlađenja turbine.
h2o
Posts: 25
Joined: 15/01/2008 22:26

#13 Re: Remont turbina

Post by h2o »

Pokusat cu biti kratak.
Remont turbine se itekako isplati. Ja sam radio to vec na 3 auta:
- Kangoo na 135000km uradjen servis turbine. Na satu je trenutno 320000km i jos se vozi.
- Skoda Octavia na 168000km izvrsen servis turbine. Prodata sa cca 264000km.
- Scenic na 143000km uradjen servis turbine. Trenutno na satu ima cca 190000km i jos fura.

Servis turbina je radjen u Uzicu i kostali su izmedju 650 i 850 KM.
Imam samo rijeci hvale na njihov racun jer nikakav problem jos nisam imao nakon servisa.
Mnogo zavisi ko ti radi turbinu. (Kod nas majstor sve hoce da zna i samo za.... stvar)
Toliko od mene
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#14 Re: Remont turbina

Post by zonbirile »

dovoljno je vidjeti servis-evropski,mlad vlasnik/direktor.Skladište sa svim potrebnim dijelovima.
lavic
Posts: 3085
Joined: 14/04/2011 15:03

#15 Re: Remont turbina

Post by lavic »

Ima jedna mala stvar koju mozda ne namjerno previdite u citanju postova ima razlika i to velika u ciscenju turbine i reparaciji turbine koja je vec "crkla". Ciscenje je OK ako je turbina ispravna, ali ako je turbina "crkla" sto podrazumijeva curenje ulja na dihtunzima, lom lopatice, zaglavljene pokretne diljelove, i slicno, onda cijena nove i poravak stare su skoro pa isti. Da i zaboravljate cijenu rada u ovlastenom servisu, ako to morate raditi dva puta.
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#16 Re: Remont turbina

Post by zonbirile »

lavic wrote:Ima jedna mala stvar koju mozda ne namjerno previdite u citanju postova ima razlika i to velika u ciscenju turbine i reparaciji turbine koja je vec "crkla". Ciscenje je OK ako je turbina ispravna, ali ako je turbina "crkla" sto podrazumijeva curenje ulja na dihtunzima, lom lopatice, zaglavljene pokretne diljelove, i slicno, onda cijena nove i poravak stare su skoro pa isti. Da i zaboravljate cijenu rada u ovlastenom servisu, ako to morate raditi dva puta.
------------------------------------------
zavisi,preko koga "ideš".Lopovi servisa ovlaštenih barataju ciframa od 2-3oooKM,u Užicu nova 1300KM,reparacija 650KM.
leronimo
Posts: 24
Joined: 26/02/2009 20:46

#17 Re: Remont turbina

Post by leronimo »

kolega radio za SCENIC-a remont u užicu,kad je stigla ovamo nismo mogli vjerovati da je uopšte njegova,sreća pa smo je slikali prije slanja pa se i sami po brojevima uvjerili da jeste. A što se raada tiče malo je reći da je bila odlična. Tako da u BiH drug moj jednostavno nemaš adekvatan servis za sada za turbine, i da ,komunikacija sa ljudima je bila fantastična.
POZDRAV
User avatar
MyCore
Posts: 979
Joined: 25/03/2009 14:14
Location: Vukojebina.com

#18 Re: Remont turbina

Post by MyCore »

Ma mi jednostavno VOLIMO da vjerujemo da drugi rade bolje, pa nisi nosio u Francusku pobogu, sta je problem sa nasim serviserima?!
Polysistem, Bijeljina;
Turboactiv, Doboj Istok;
Pečenković Bihać;
Onaj na Velešićima , nisam siguran kako se zove...
Thug...
Posts: 248
Joined: 20/03/2009 12:07

#19 Re: Remont turbina

Post by Thug... »

MyCore wrote:Ma mi jednostavno VOLIMO da vjerujemo da drugi rade bolje, pa nisi nosio u Francusku pobogu, sta je problem sa nasim serviserima?!
Polysistem, Bijeljina;
Turboactiv, Doboj Istok;
Pečenković Bihać;
Onaj na Velešićima , nisam siguran kako se zove...
Uradi malo search bila tema vise puta pa vidi sta je problem sa nasim servisima opleklo se bruku ljudi neki servisi cak sami nose u Uzice da im oni odrade i uzmu ti jos stoju dvije nizasta provalili ih neki ljudi ostali im papiri neku u kutijama itd...
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#20 Re: Remont turbina

Post by Bakir1 »

samo uzice.
ljudi imaju iskustva u remontu turbina,ne bave se time od prije par dana.
lager rezervnih dijelova ogroman zamjenski dijelovi ili bolje receno orginalni dijelovi.
pa izvoli fino KKK,Mitsubishi sta ti srce pozeli.
ovi nasi kokosari ne znam,nisam cuo ni jedno jos lijepo iskustvo.
spremis se fino,poneses nesto eura,kupis odlicnog uzickog kajmaka,popijes kaficu,udaris se nogom u guzicu,zahvalis Bogu sto zivis u BiH,ostavis ljudima novce i dobijes pisanu garanciju iza koje stoje godine iskustva i rada.
imas drugacije misljenje?rizikujes sa domacim serviserima i svima koji smatraju da to mogu uraditi.
ako mislis da to moze bilo ko uraditi a posebno balansirati osovinu turba,javis se na pp i narucimo od melett-a turbo repair kit. ;-)
http://www.melett.com/
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#21 Re: Remont turbina

Post by zonbirile »

samo glupani po cijenu vlastitog đepa propagiraju patriotizam gdje mu mjesto nije.Sve ovdašnje mušterije naših servisera na kraju završe u Užicu.Imam lično iskustvo,s tim da sam odmah išao u Užice.Što se remonta tiče on je normalna stvar na 10K-!%K kilometara.Turbina je mehanički sklop koji se održava i po potrebi mjenjaju dijelovi.Problem je imati originalne dijelove i znati posao.O profesionalsti servisa u Užicu,treba otići i vidjeti,Evropa kod geđa,nepojmljivo za naše dunđere u barakama.Pošto je servis na periferiji,niže bolnice prema Čačku,popiješ kafu,sačekaš dok skinu turbinu,konstatuju šta treba,izabereš opciju i zovnu ti taksi za grad,sa napomenom kada da dođeš.Naravno moraš se najaviti,ja došao u 9h,podigao auto u 15h,izvrsno ručao za male pare u najboljem restoranu( "Tabana"),bio na pijaci koja je bila taj dan i sve u svemu-izlet,doduše i izlet love.
User avatar
MyCore
Posts: 979
Joined: 25/03/2009 14:14
Location: Vukojebina.com

#22 Re: Remont turbina

Post by MyCore »

Totalna glupost, i jos kad kazes da nisi rizikovao kod domacih , ali si se usudio da ih popljujes(???) nego odmah otisao tamo. Ja radim sa servisom u BIH vece petu godinu, imaju masinu za balansiranje identicnu onoj u Uzicama, doduse 15 godina mlađu, a turbina moze biti uradjena kako treba ili neuradjena kako treba , nema tu sredine care. Evropa u sred Uzica(???) , mozda da produzis i do Tirane ha :lol:
andi
Posts: 32
Joined: 14/03/2011 13:19

#23 Re: Remont turbina

Post by andi »

Koji je to servis. Nisam još potrebu ići kod njih, ali dobro bi bilo znati koji je još dobar servis osim ovog u Užicu.
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#24 Re: Remont turbina

Post by zonbirile »

MyCore wrote:Totalna glupost, i jos kad kazes da nisi rizikovao kod domacih , ali si se usudio da ih popljujes(???) nego odmah otisao tamo. Ja radim sa servisom u BIH vece petu godinu, imaju masinu za balansiranje identicnu onoj u Uzicama, doduse 15 godina mlađu, a turbina moze biti uradjena kako treba ili neuradjena kako treba , nema tu sredine care. Evropa u sred Uzica(???) , mozda da produzis i do Tirane ha :lol:
--------------------------
kada se odbace predrasude iz prošlog rata,skontačeš i sam.Tamo sam otišao,jer čovjek koji je šef mehaničara u jednom servisu mi je to predložio,inače se znamo.Svi ostali su uglavnom se vraćali u servis po intervenciji domaćih stručnjaka.Uostalom ima tema na forumu,gdje ljuidi ciče na domaće majstore i odlaze kod geđa.
User avatar
MyCore
Posts: 979
Joined: 25/03/2009 14:14
Location: Vukojebina.com

#25 Re: Remont turbina

Post by MyCore »

andi wrote:Koji je to servis. Nisam još potrebu ići kod njih, ali dobro bi bilo znati koji je još dobar servis osim ovog u Užicu.
Ja radim sa Turboactivom, Otprilike 30-tak turbopunjača godisnje, nikad nisam imao problema 8-)
Post Reply