Relikti kokuzluka

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10976
Joined: 27/04/2021 22:52

#326 Re: Relikti kokuzluka

Post by tramvajtrojka »

jeza u ledja wrote: 04/05/2024 20:30 jbt mene sisanje izadje $50

(s napojnicom :skoljka: :mrgreen: )
pusti ove sto se dvajes godina šišaju sa strane kec odozgo dvica iznad umivaonika u hali, normalno šišanje kod iole sposobnih frizera je tridesetak keka :mrgreen: , svaki 1.5 mjesec na frizuru i tjt
User avatar
nepass1
Posts: 9882
Joined: 06/07/2017 07:35

#327 Re: Relikti kokuzluka

Post by nepass1 »

Truba wrote: 06/05/2024 22:17 Dzaba ja ne volim trositi :mrgreen:
Bas tako

Kad mi zena baci kaladont a znam da se jos moglo iscjediti dodjemo haman do razvoda. Sad me pita smije li baciti :D

Jbt cim mi legne plata odmah na papir bacim sve troskove i koliko cu ustediti.
User avatar
oldtajmer
Posts: 5143
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#328 Re: Relikti kokuzluka

Post by oldtajmer »

da imam sta sisati ko u dvadesetim ne bi zalio pare za frizera koliko god da kosta, lako vama kosijanerima kukati :lol:
ovako imam masinicu, svako malo sam sebe osisam na keca za par minuta i to je to :(
izvrsni direktor
Posts: 9672
Joined: 20/12/2018 16:11

#329 Re: Relikti kokuzluka

Post by izvrsni direktor »

tramvajtrojka wrote: 06/05/2024 23:12
jeza u ledja wrote: 04/05/2024 20:30 jbt mene sisanje izadje $50

(s napojnicom :skoljka: :mrgreen: )
pusti ove sto se dvajes godina šišaju sa strane kec odozgo dvica iznad umivaonika u hali, normalno šišanje kod iole sposobnih frizera je tridesetak keka :mrgreen: , svaki 1.5 mjesec na frizuru i tjt
Nadji ti jeftinijeg frizera a sisaj se cesce. Bit ce uredniji za okolinu :D
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4553
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#330 Re: Relikti kokuzluka

Post by VladaFBiH »

medvjed23 wrote: 01/05/2024 17:57 Naletjeh na zanimljiv članak i zamislih se:

“I Don’t Eat The Last Of Anything”: 45 Habits People Kept From Their Poor Days

Ja sam jedan u mnoštvu onih koji su u ovom društvu, zatrovanom fašizmom, lopovlukom i čime sve ne, iskusili neimaštinu. Bilo - prošlo. Sada mi ide OK. No neki relikti iz tog vremena su ostali. Prvo što mi pada na pamet je korištenje taksi usluga. Kad sam imao malo do nimalo para, najčešće sam se kretao pješke. Ponekad sam se švercao u autobusima i tramvajima. A u zaista rijetkim prilikama, plaćao sam kartu. Taksi nije dolazio u obzir. Taksi je bio, što se kaže, misaona imenica. I evo, i sada, kad se nađem u situaciji gdje bi mi taksi dobro poslužio, javlja se neki otpor. Kontam: đe ću to, kako ću to, jebote, bankrotiraću... I onda se nekako natjeram da podignem ruku. Vozilo se zaustavi. Ja se smjestim, krenemo, stignemo na odredište... I šta bude? Ništa posebno. Platim neki haman zanemariv djelić plate i nastavim za svojim poslom.

Al idući put, opet sve isto. Ista unutrašnja previranja. Isti otpor. Isti napor da se savlada otpor. Isti zaključak: da saam sebi nepotrebno komplikujem život :D

Vi koji ovo čitate, a u nezavidnom ste finansijskom položaju - uskoro ćete se, nadam se, izvući.

A vi koji ste, poput mene, imali sreće da kokuzluk prevladate, ako nađete vremena, podijelite iskustva. Jeste li u tom nesretnom periodu stekli neke navike koje vas još nisu napustile?
Davno sam izašao iz faze "kokuzluka" a prošao sam od faza da doslovno nemam šta jesti pa preko one kada obrčeš svaku marku 5x do sadašnjih imam i previše ali i dan danas imam taj osjećaj i ne mogu da se ponašam kao "kreten" jer su neke stvari jednostavno preseravanje... mogu daleko više sebi da priuštim ali ne mogu jer znam da postoji neko ko nema i imam obzira prema tome i ne želim da bacam pare na gluposti već radije to uplatim u pomozi.ba.

Da li griješim u nečijim očima - vjerovatno ali mi je barem srce na mjestu jer zaista ne mogu da prihvatim da npr. nosim mobitel od 2.000+KM ili da kupim sunčane naočale od 500+KM...
User avatar
Truba
Posts: 82236
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#331 Re: Relikti kokuzluka

Post by Truba »

nepass1 wrote: 07/05/2024 00:10
Truba wrote: 06/05/2024 22:17 Dzaba ja ne volim trositi :mrgreen:
Bas tako

Kad mi zena baci kaladont a znam da se jos moglo iscjediti dodjemo haman do razvoda. Sad me pita smije li baciti :D

Jbt cim mi legne plata odmah na papir bacim sve troskove i koliko cu ustediti.
Od 1.7.2020 ne stedim :mrgreen:

Cijela platurina ode ali ne volim trosit
Ne uzivam u tom procesu
User avatar
nepass1
Posts: 9882
Joined: 06/07/2017 07:35

#332 Re: Relikti kokuzluka

Post by nepass1 »

Truba wrote: 07/05/2024 12:47
nepass1 wrote: 07/05/2024 00:10
Truba wrote: 06/05/2024 22:17 Dzaba ja ne volim trositi :mrgreen:
Bas tako

Kad mi zena baci kaladont a znam da se jos moglo iscjediti dodjemo haman do razvoda. Sad me pita smije li baciti :D

Jbt cim mi legne plata odmah na papir bacim sve troskove i koliko cu ustediti.
Od 1.7.2020 ne stedim :mrgreen:

Cijela platurina ode ali ne volim trosit
Ne uzivam u tom procesu
Moram ja pa makar 50KM
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4553
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#333 Re: Relikti kokuzluka

Post by VladaFBiH »

Truba wrote: 02/05/2024 19:00
detroit-mercy wrote: 02/05/2024 15:41
Truba wrote: 02/05/2024 13:46

ja kupujem vodu sebi
5 litara traje nekoliko dana a možda i tjedana
To pijes vodu na kasicicu :mrgreen:.
E ovo je whole different level :roll:
Pijem i jogurt i mlijeko i sok i jedem supu
Pa se valjda i to racuna a i nema me pola dana kuci
1.35 km za 5 litara je super
kako je super kad je 1,17KM 1.000l PITKE vode iz česme :D
sabanss
Posts: 4644
Joined: 13/08/2006 11:20

#334 Re: Relikti kokuzluka

Post by sabanss »

VladaFBiH wrote: 07/05/2024 13:44
Truba wrote: 02/05/2024 19:00
detroit-mercy wrote: 02/05/2024 15:41
To pijes vodu na kasicicu :mrgreen:.
E ovo je whole different level :roll:
Pijem i jogurt i mlijeko i sok i jedem supu
Pa se valjda i to racuna a i nema me pola dana kuci
1.35 km za 5 litara je super
kako je super kad je 1,17KM 1.000l PITKE vode iz česme :D
Izumitelju flaširane vode treba dati Nobelovu nagradu za ekonomiju i ukinuti tu kategoriju u potpunosti :D
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4553
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#335 Re: Relikti kokuzluka

Post by VladaFBiH »

Nastasia wrote: 03/05/2024 15:17 Birvaktile Isla na razgovor za poziciju konobara u Metropolisu, covjek mi dao ponudu plata+baksis.

Reko plata je mala, kaze imaces baksis.
Kolko cu imati baksis? Ne zna on.
Pa kako mi moze garantovat da cu imati dovoljno na kraju mjeseca da prezivim? Ne moze. :lol:

Prijateljica pocne radit, ja nisam htjela.
U stvarnosti ih je tjerao da pisu kad su koji dan koliko imali, i onda na kraju mjeseca im oduzme od ionako mizerne plate, postotak od njihovog baksisa za koji je smatrao da treba ici njemu.

Govnjivom motkom zatuc.
to je još dobro - u Palmi su morali dati sav bakšiš gazdama... ne znam da li je i dalje ova situacija otkako je jedan odapeo
User avatar
Truba
Posts: 82236
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#336 Re: Relikti kokuzluka

Post by Truba »

VladaFBiH wrote: 07/05/2024 13:44
kako je super kad je 1,17KM 1.000l PITKE vode iz česme :D
iz olovnih cevi... kamenac na zubima i bubrezima besplatan
kod nas na ilidzi nikad ne nestaje vode...ali je jak pritisak i pun kamenca
svako malo moraš čistiti

ne kažem da je prljava ali smanjujem verovatnoću kamenca
User avatar
Truba
Posts: 82236
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#337 Re: Relikti kokuzluka

Post by Truba »

evo dva čišćenja zuba na stomatološkom je ušteda od 50 do 80 km x 2

s tim da me specijalizantica pita eto ajmo dalje kiretaža džepova ali je 18 km opg
reko ajde...
obavim opg sve u minuti u istoj zgradi imam novi termin

ušteda i vremena i novaca i telefona i živaca jer su i privatnici postali UBLEHAŠI a rijetko ko ima OPG da ti snimi
zadnji put sam prije 15 godina radio OPG za neke upalne procese

ko bolje zna o zubima nego univerzitet o zubima
kakvi privatnici ublehaši
čekaš ih ko ozeblo sunce
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4553
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#338 Re: Relikti kokuzluka

Post by VladaFBiH »

Truba wrote: 07/05/2024 13:53
VladaFBiH wrote: 07/05/2024 13:44
kako je super kad je 1,17KM 1.000l PITKE vode iz česme :D
iz olovnih cevi... kamenac na zubima i bubrezima besplatan
kod nas na ilidzi nikad ne nestaje vode...ali je jak pritisak i pun kamenca
svako malo moraš čistiti

ne kažem da je prljava ali smanjujem verovatnoću kamenca
ok. nadam se da znaš šta je zapravo "kamenac" i zašto ga treba biti u vodi i kakva je voda iz Sarajevskog vodovoda :)
User avatar
JohnnyS
Posts: 13932
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#339 Re: Relikti kokuzluka

Post by JohnnyS »

Pola flaširane vode se puni iz raznoraznih vodovoda :D

Plus što je standard kontrole kvalitete za vodovodnu vodu viši nego za flaširanu jer vodu flašira obično neki gazda koji može platiti inspekcije
User avatar
Truba
Posts: 82236
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#340 Re: Relikti kokuzluka

Post by Truba »

pola ljudi dobije hemeroide jer svuda ide kolima
a ne šeta
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4553
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#341 Re: Relikti kokuzluka

Post by VladaFBiH »

JohnnyS wrote: 07/05/2024 13:59 Pola flaširane vode se puni iz raznoraznih vodovoda :D

Plus što je standard kontrole kvalitete za vodovodnu vodu viši nego za flaširanu jer vodu flašira obično neki gazda koji može platiti inspekcije
dodatno, plastika je čisto zlo pogotova ova jeftina koja se koristi za flaširanje vode i sokova
sabanss
Posts: 4644
Joined: 13/08/2006 11:20

#342 Re: Relikti kokuzluka

Post by sabanss »

VladaFBiH wrote: 07/05/2024 13:57
Truba wrote: 07/05/2024 13:53 iz olovnih cevi... kamenac na zubima i bubrezima besplatan
kod nas na ilidzi nikad ne nestaje vode...ali je jak pritisak i pun kamenca
svako malo moraš čistiti

ne kažem da je prljava ali smanjujem verovatnoću kamenca
ok. nadam se da znaš šta je zapravo "kamenac" i zašto ga treba biti u vodi i kakva je voda iz Sarajevskog vodovoda :)
Mogu ja :D

Voda iz Sarajevskog vodovoda nije tvrda već spada u vode srednje tvrdoće. Kamenac je prijeko potreban u vodi jer dobar dio minerala unosimo vodom. Ko ne voli kamenac i voli "čistu" vodu može probati sa destiliranom vodom - samo da se ogradim ne preporučujem jer je nagrizajuća i nije pogodna za piće.

Olovne cijevi su se koristile za kanalizaciju ne za vodovod. Veći su problem azbestne mada mislim da nije problem kada vlakna popiješ, problem je kada ih udahneš. I kao što je spomenuto plastika je priličan otrov + nije odveć termostabilna i konstanto otpušta svašta u vodu koja stoji u plastičnoj flaši na suncu.
User avatar
Truba
Posts: 82236
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#343 Re: Relikti kokuzluka

Post by Truba »

ma nema perfekcija :D
5 plus
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9942
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#344 Re: Relikti kokuzluka

Post by Bosanac sa dna kace »

Truba wrote: 07/05/2024 13:55 evo dva čišćenja zuba na stomatološkom je ušteda od 50 do 80 km x 2

s tim da me specijalizantica pita eto ajmo dalje kiretaža džepova ali je 18 km opg
reko ajde...
obavim opg sve u minuti u istoj zgradi imam novi termin

ušteda i vremena i novaca i telefona i živaca jer su i privatnici postali UBLEHAŠI a rijetko ko ima OPG da ti snimi
zadnji put sam prije 15 godina radio OPG za neke upalne procese

ko bolje zna o zubima nego univerzitet o zubima
kakvi privatnici ublehaši
čekaš ih ko ozeblo sunce
Kako se dođe do tako jeftinog i štedljivog tretmana na Stomatologiji?
zippoo87
Posts: 15844
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#345 Re: Relikti kokuzluka

Post by zippoo87 »

korisnicki wrote: 02/05/2024 07:29 Kakva su vam iskustva sa likovima koji vole posuđivati novac? Primjetim kada dobiju pozajmicu postaju ozareni kao da su na lutriji veliki dobitak ostvarili.
Rijetko kada da će uredno vratiti kao što obećaju.

Nezgodno je davati novac na pozajmicu čak i bližnjima. Nije to stvar samo dobre namjere jer mnogi jednostavno nemaju zdrav i odgovoran odnos prema novcu.
Nakon jedno 10 godina,prije 3 mjeseca posudim 200 KM jednom liku...kao zazrebalo mu,nema mu ko dati,pa da mu uplatim xbon (odmah znam koliko je sati) i ajde,reko nece valjda izlevatiti za te novce.
Posudio sam mu pocetkom februara...jos nije vratio.
Naravno,ispricao mi je sve moguce i nemoguce razloge i izgovore,uz nekih 10 obecanja da ce biti "taj i taj dan" 😁
A nije klosar,radi,vozi kamion,ima zenu,dijete ali eto,nema obraza...seljober je inace.

A sto se tice same teme...ja isto nisam rasipan i znam upravljati novcem,tako da nikada nisam bez para ,ni u kredizu ili tim nekim problemima.
Uvijek sam imao za svoje potrebe,i kao mladji...nisam bio zeljan nicega. A sve sam sam zaradio i to trosio...nije to bilo rasipanje,nego ono normalni mladalacki zivot...izlasci svaku noc,koncerti,more,derneci i tako to. Odjeca,obuca.

A kada je u pitanju rasipanje,ja ne mogu baciti novac na nesto sto ne vrijedi,tipa 1 kg tresanja 12 KM...jednostavno mi se odmah u glavi javi neki zvuk,kao jesi li ti retardiran da to i to uradis/kupis po toj cijeni 😁
Tih 12 KM mi nista ne znaci a opet nikada toliko ne bi dao.
Ja sve gledam neki odnos kvaliteta i cijene i da je realno...a vecina ne gleda nista,nego impulsivno kupuje i baca pare a poslije kukanje.
I fakat je sada realnost da su svi prezaduzeni a cupati se i vracati dugove je jako tesko.
Imma primjer prve kone,koja se jedno vrijeme bahatila,sijelo svaku noc,jelo se i pilo,naravno od kredita i onda dodje realnost...isla bukvalno svakom koga je poznavala,trazila pare na posudbu,muz joj isao trazio hranu,molio...jer su penzioneri sada a nemaju nista...i sada je patnja od zivota...ne znam ni jesu li sve rate i vratili.

U zivotu sve ima cijenu...kada se bahatis i zivis preko mogucnosti,to kasnije platis sa kamatom a u tom putu izgubis obraz,sebe,prijatelje,komsije...jer si od svakoga nesto pozajmio i slagao ga.

Ali eto,svakom njegovo...meni je najbitnije da me ne boli glava i da ne razmisljam o tome a sve placam kesom.
User avatar
Truba
Posts: 82236
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#346 Re: Relikti kokuzluka

Post by Truba »

Bosanac sa dna kace wrote: 07/05/2024 15:13
Truba wrote: 07/05/2024 13:55 evo dva čišćenja zuba na stomatološkom je ušteda od 50 do 80 km x 2

s tim da me specijalizantica pita eto ajmo dalje kiretaža džepova ali je 18 km opg
reko ajde...
obavim opg sve u minuti u istoj zgradi imam novi termin

ušteda i vremena i novaca i telefona i živaca jer su i privatnici postali UBLEHAŠI a rijetko ko ima OPG da ti snimi
zadnji put sam prije 15 godina radio OPG za neke upalne procese

ko bolje zna o zubima nego univerzitet o zubima
kakvi privatnici ublehaši
čekaš ih ko ozeblo sunce
Kako se dođe do tako jeftinog i štedljivog tretmana na Stomatologiji?
odeš i otvoriš karton i slijediš upute
Naslovnica
Posts: 28121
Joined: 20/03/2013 15:38

#347 Re: Relikti kokuzluka

Post by Naslovnica »

Truba wrote: 07/05/2024 13:55 evo dva čišćenja zuba na stomatološkom je ušteda od 50 do 80 km x 2

s tim da me specijalizantica pita eto ajmo dalje kiretaža džepova ali je 18 km opg
reko ajde...
obavim opg sve u minuti u istoj zgradi imam novi termin

ušteda i vremena i novaca i telefona i živaca jer su i privatnici postali UBLEHAŠI a rijetko ko ima OPG da ti snimi
zadnji put sam prije 15 godina radio OPG za neke upalne procese

ko bolje zna o zubima nego univerzitet o zubima
kakvi privatnici ublehaši
čekaš ih ko ozeblo sunce
Ja sam nedavno radio skidanje kamenca, odlično odradile studentice.
:thumbup:
Karikaturist
Posts: 3917
Joined: 20/12/2020 10:03

#348 Re: Relikti kokuzluka

Post by Karikaturist »

Kod posudjivanja samo ugovor braco moj. Cist racun duga ljubav.
Ili ne posudjujem.
User avatar
Truba
Posts: 82236
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#349 Re: Relikti kokuzluka

Post by Truba »

Naslovnica wrote: 07/05/2024 15:53 Ja sam nedavno radio skidanje kamenca, odlično odradile studentice.
:thumbup:
kod mene je specijalizantica dakle postidplomac
treba i dalje da se cisti kiretaza itd... ma zapusteno 20 godina nisam gledo desni
samo zube :D
a disem na usta sto pogorsava upalu
zippoo87
Posts: 15844
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#350 Re: Relikti kokuzluka

Post by zippoo87 »

Sunce ti kalaisano,procita cijelu temu iscuga 🤣
dr_Evil wrote: 02/05/2024 15:28
detroit-mercy wrote: 02/05/2024 15:25
ne isplati se, danas dok pokupujes sve one vocke i ostalo, sabers trud i energiju, ispadne jeftinije kupiti u prdavnici
ima tu istine, ali dvije stvari.

U Bosni vecina nas ima kakve vikendice i kuce sa vocnjakom i sta bastice i bascice. E pa moja nije pravila ni dok je imala pristup vocnjaku :D

Druga stvar je, znas sta jedes, dobar dio nas plati malo vise za ono hebeno eko, a to eko nije ni blizu domaceg.
Imas ljude domacine i nedomacine.
Domacin voli da jede kvalitetno i svoje,da proizvodi i da ne zavisi od drugih,nego iskljucivo od sebe.
To je ono,uzdaj se use i u svoje kljuse.
Nedomacini sve suprotno,ne vladaju nicim i sve im ovisi od neceg drugog.
Ja sam domacin,proizvodim sebi,obezbijedim hranu i zimnicu i jos od viska zaradim.
ShnjaZZZ wrote: 02/05/2024 19:33
moimoi wrote: 02/05/2024 19:03
ShnjaZZZ wrote: 02/05/2024 18:59 A košenje trave, krečenje, sitni bravarski poslovi, loženje vatre svaki dan, unošenje uglja, štiljanje bašte i sadnja krompira, luka, paradajza itd ja sam vidio da to isključivo rade muškarci mimo svog posla.
Mimo sto najveci broj koji komentarise nista od navedenog ne radi…Kada krenes na selo.. vidis i zene kako kopaju, sade, unose drva etc.
Samo ukoliko su nezaposlene, a procenat takvih je danas zanemariv. Ja sve ovo pa i više radim kod kuće, plus plastenik plus redovno pranje tepiha, pa čak i džemove neke pravim bez da se žena umiješa osim savjetom. Po kući redovno sklanjam, usisavam, perem suđe...ako je njoj teško uključit mašinu, ispeglat jednom sedmično košulju i 2-3 majice, skuhat ručak za 2-3 dana onda stvarno...
Ne treba se bojati rada...na poslu se iscrpi vise psihicki,tako da ovo raduckanje na njivi dodje kao terapija,tih par sati.
Ja sam jucer "ubo" nekih 100-120 paprika u zemlju,za 2 sata.
-Chesterfield- wrote: 02/05/2024 22:21 Ja mogu potvrditi da smo mi u Bosni i Hercegovini smeće od ljudi.
Ja sam zaboravio koliko i ko mi sve duguje.

Od deset ljudi nećete naći dva poštena čovjeka.
Ako bih ovo primijenio na komplet BiH moglo bi se reći da je 80% odraslih osoba đubrad.
Nazalost ali tacna konstatacija. Dijelim isto misljenje i procenat ti je dobar,jer radim sa ljudima i tacno 8/10 gleda da te zajebe na neki nacin.
dječak sa šibicama wrote: 03/05/2024 12:21
muha_sa wrote: 03/05/2024 10:39 U mojoj kuci još kad sam djete bio svaki mjesec se fasunga kupovala--bio spisak potrebština i taj spisak se cuvo te svaki put sve što je na spisku. Nema veze što je bilo ulja, brašna, riže il šecera vazda se ista kolicina kupovala :-) ja sam bio hamal koji je u granap sa tim spiskom išo i donosio iz par tura :-) :lol:
Zimi na sankama, kaze nana djeco vi idete a pun tavan brasna, sta sam samo vreca brasna i secera svukao na sankama iz samoposluge :D

Dosao rat, kod moje pametne "ma jasta cu skupljat brasno po kuci" mame nista u zalihama, kupujemo neke konzerve zadnje sa rafe, kod nane logisticka baza bilo brasna do 93. Pukne granata u krov, nista brasnu, zastitila ga daskama i metalnim plocama. Svi mogu poginuti ali brasnu nista ne smije biti :lol:
Stare nane,iako bez skole ili sa 4 osnovne,su bolje ekonomisale i upravljale porodicom/imanjima nego sada wvi silni doktori nauka i razni menaĐeri.
Ja sam od svoje nene puno toga naucio sto je primjenjivo u zivotu i evo od tog aimam samo korist cijeli zivot.
Nastasia wrote: 03/05/2024 16:21
Hakiz wrote: 03/05/2024 16:15
Nastasia wrote: 03/05/2024 16:11

Pogresno si shvatio, baksis JESTE sreca, ali kad vec imas platu kako treba.
Pogrešno si shvatila, kada imaš platu kako treba, bakšiš ni nije važan. Dobro dođe, ali nije važan.

1. Trebala bi plata biti 2.000, dat ću ti sigurnih 1.300 i bakšiš.

2. Bit će ti plata sigurne 2.000.

Biraj povoljniju opciju.
Opet nisi upravu.
Konobarisala sam, radila u sanku, imala solidnu platu, al' marka koju dobijes od zadovoljnog musterije, koji odluci od svojih sredstava te pocastit, je meni ko kuca.

U zlatari su mi musterije znali na poklon kupit neki manji komad nakita u znak zahvalnosti, kad sam na kasi radila dobijala sam kafe I cokolade, itd.

I to mnogo znaci covjeku, ne finansijski, mentalno.

Ono sto je meni iz ovog sto ti pises evidento je da nikad nisi radio u usluznim djelatnostima. Lahko je tako filozofirat.
Ovo tesko moze razumjeti neko ko nije radio taj ugostiteljski posao. Ne radi se o novcu toliko,ja se isto obradujem i kada me pocasti pivom ili kada pohvali proizvod. To daje motivaciju i covjek se ljepse osjeca kada mu se kaze nesto lijepo. Svako voli lijepu rijec a baksis je ustvari neverbalna komunikacija.
emigrazione wrote: 03/05/2024 22:10
DonieBrasco wrote: 03/05/2024 21:31 Posebna prica je kad se fukara obogati.
Pa sto se fukara ne bi smjela obogatiti, ne kontam...znam desetine bijednika 40+ godina koji od zivota ocekuju da im isplati u kešu cinjenicu da su npr. rodjeni u Sarajevu i gle cuda svaki je dobio qurcinu u celo, uglavnom nemaju za pive...dok se fukara hrve sa zivotom, muda do koljena i u najvece talase, FGR uglavnom ceka da im roditelji pokrepaju da rasprodaju tudju muku i dodju do prve gute u zivotu...
Fukara je karakterna osobina,nije metafora za sirotinju,nego kada znas nekog,ko je uvijek bio na nekoj granici i sve nazor gurao i onda odjednom,npr. kupi posao,zaposli se u Opstini ili negdje tako i onda pocne da se kurci i kupuje stvari a i dalje je isti k kao i prije,mentalna sirotinja.
To je fukara...
Nikada fukara nece biti "hadzija",nema taj mentalni sklop,ma kakve pare imao.
Post Reply