RELIGIOZNA ISTINA-ŠTA JE TO?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#126 Re: RELIGIOZNA ISTINA-ŠTA JE TO?

Post by arzuhal »

Dope_Man wrote:Arzuhale, za nas ateiste i nije cudno da ne vidimo nista sveto u tome, i da se, ako tako X pojedinac odluci, ne odnsimo prema religijskim licnostima i knjigama sa bilo kakvim postovanjem. Ipak, nepokazivanje postovanja ne znaci nuzno i ismijavanje. Za nas su te knjige samo skup bajki sastavljen da bi se definisala vlast, a licnosti uglavnom pojedinci zeljni vlasti. Dok muslimani Muhameda vide kao nepogrijesivog, haman se svetim pravi iako je to zabranjeno, mi ga vidimo kao covjeka koji je u jednom trenutku zivota dosao na ideju kako okupiti ljude protiv trenutne vlasti, a kad je skupio dovoljno postao je klasicni vojskovodja iz tog perioda i tamario sve pred sobom.

Pogotovo u sklopu ove teme je logicno za ocekivati da se stvari nazivaju pravim imenom. Bilo ko moze vjerovati u sta hoce, ali vjerovanje ne mijenja cinjenice, mijenja samo licno misljenje prema objektu. Cuda iz religijskih knjiga nije moguce dokazati, i sve dok je tako samo za vjernika te knjige su istina, a svaki ateista ce te price, zbog njihovog sadrzaja, nazvati bajkom ili mitovima. To ne mora biti nikakav napad na vjeru/vjernika, ne mora tu biti nikakve lose namjere, jednostavno stvari naziva onim imenom koje je odgovarajuce s obzirom na njegovu percepciju svijeta.

Ono sto je zanimljivije je da su vjernici, bar koliko se da primjetiti, cesce ti koji ce ekstremnije nipodastavati stvari iz druge religije. Upravo oni, s obzirom da valjda imaju osjecaj svetosti za stvari koje su njima bitne, bi trebali da imaju bolje razumijevanje o tome sta figure i knjige druge religije znace pripadniku te religije. Pa bi onda trebali da su osjetljiviji prema tome, ali forum pokazuje da su u najboljem slucaju jednako spremni to ismijavati, mada mi se cini cak i vise nego ateisti od kojih se vecina ne spusta na nivo gdje idu mnogi od vjernika u ismijavanju tudjeg.
Evo, osvrnut ću se na ovu boldiranu rečenicu: naravno da nisu isto nepoštovanje (odsustvo poštovanja) i ismijavanje, ja sam govorio baš o ovom drugom. Sasvim mi je jasan generalni stav ateista prema religiji uopće i ni sekunde nemam s tim problema (ne očekujem nikakvo poštovanje religijskih vrijednosti i sl).
A slažem se i da ima nekih pripadnika jedne religije koji su i brži i odlučniji i mnogo podliji u ismijavanju i ruganju nekoj drugoj religiji, više od ateista, i to je tačno. I ja mislim da je to do ljudi, do pojedinaca kakvi su kao ljudi, a o tome sam više puta govorio na stranicama ovog podforuma, već godinama: kako bih radije radio, dijelio i radni i životni prostor, ili ima za saputnika na putovanju osobu koja je ateista ili pripadnik neke druge religije nego s nekim muslimanom, jer sam imao prilike sresti takve muslimane koji su mi znali zagorčati život više nego iko...
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#127 Re: RELIGIOZNA ISTINA-ŠTA JE TO?

Post by fatamorgana »

Ma to su bili munafici arzo, ima ih k'o žuti' mrava ....
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#128 Re: RELIGIOZNA ISTINA-ŠTA JE TO?

Post by ¤ jelena ¤ »

arzuhal wrote:
¤ jelena ¤ wrote: Najveća tragedija je kada u glavi jednog vjernika nema mjesta za dvije svete knjige....a o trećoj da i ne govorim.

Jedan bog = jedna knjiga i tačka.

Nema veće i rasprostranjenije utopije danas od tzv. monoteizma.
Za muslimane bi nevjerovanje (odbijanje vjerovanja) u više knjiga koje su od jednog te istog Boga bile znak jasnog nevjerovanja (shvaćeno s islamske tačke) jer je jedan od imanskih šartova (uvjeta vjerovanja), čak centralni - vjerovanje u objave/poslanice/knjige od Boga: amentu...ve kutubihi (Vjerujem...i u Njegove knjige). Ne samo u Kur'an. Moraš vjerovati il' te nema, moraš naći mjesta! :mrgreen:

Ali, slično vjerniku koji je skučen, jednako su skučeni i oni ateisti koji u glavi mogu da imaju mjesta samo za pojam beskrajne slobode govora kao vrijednosti koju poštuju i brane, dok u njihovim glavicama za vrijednost svetinje nečije religije nema mjesta, pa tako dopuštaju svakojako izrugivanje sa Isusom, Muhamedom, itd. jer to pripada korpusu slobode govora i ne mogu da mare i haju za osjećaje vjernika koje to duboko vrijeđa, ponižava i ljuti. Mogu da uvaže samo jednu vrijednost, onu koja je njima bliska, dok ne mogu da poštuju onu drugu kojoj je neko drugi bliži.

Ljudi su sličniji jedni drugima nego što misle, bez obzira na vjeru ili svjetonazor kojem pripadaju...
Za objašnjenje u prvom pasusu tvog posta ja ne znam. Ali se nadam da to zaista jeste tako. :)

Što se tiče drugog pasusa, o ateistima, to mogu da potvrdim. Tipičan primjer je i tema Ateizam na ovom forumu.
arzuhal wrote:... i glavatih u čiju glavu sve to može stati bez problema... ;-)
:twisted:

Ko god misli da je lako biti glavat - i da je lako nositi se s tim silnim praznim prostorom u glavi, koji se mora popuniti jer/dok sujeta tj. taština udružena s nefsom vreba sa sviju strana - grdno se vara! :D
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#129 Re: RELIGIOZNA ISTINA-ŠTA JE TO?

Post by arzuhal »

:lol: :mrgreen:

:pasamoj:
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#130 Re: RELIGIOZNA ISTINA-ŠTA JE TO?

Post by aurora313 »

arzuhal wrote:Ali, slično vjerniku koji je skučen, jednako su skučeni i oni ateisti koji u glavi mogu da imaju mjesta samo za pojam beskrajne slobode govora kao vrijednosti koju poštuju i brane, dok u njihovim glavicama za vrijednost svetinje nečije religije nema mjesta, pa tako dopuštaju svakojako izrugivanje sa Isusom, Muhamedom, itd. jer to pripada korpusu slobode govora i ne mogu da mare i haju za osjećaje vjernika koje to duboko vrijeđa, ponižava i ljuti. Mogu da uvaže samo jednu vrijednost, onu koja je njima bliska, dok ne mogu da poštuju onu drugu kojoj je neko drugi bliži.
Interesantno, a ja opet mislim da mi ateisti imamo glave a ne glavice. Jer ako je po gornjem, onda moraš priznati da za sve što nas interesuje, glavice nisu dovoljne,. Valja imati glave kako bi mogao da utrpaš što više. A pošto stojiš na tom stanovištu, onda valjda shvataš i obrnuto u vezi glava vjernika. Vi'š logike?

Nego, interesantna je postavka da ateisti... ne mogu da mare i haju za osjećaje vjernika koje to duboko vrijeđa, ponižava i ljuti.

To mu ga nekako dođe kao tvrdnja da su svi muslimani Šiti. :D

Da li ti je palo na pamet (a siguran sam da jeste) da nas isto tako ovo podvučeno pogađa ako zamjeniš riječ 'vjernika' sa 'ateista'. Naravno, to ne pogađa ne samo naše glavice nago i svu svjetski stečenu pamet na koju nailazimo i koja nam tumači različitosti oko svijeta, društava, morala, etike, vrijednosti i ZNANJA sa više strana i iz novih uglova. Na taj način, u našim se glavicama stvaraju realni imidži. Ja recimo ne mogu zamjeriti nešto osobi koja je gej, kao što joj može islamski vjernik. Meni ne smeta osoba bilo koje druge vjere (žena mi je muslimanka), ali mnogim tvojim istomišljenicima to uveliko smeta. Meni ne smeta što postoji stotine vjera i sekti, ali ti i dalje misliš da je samo tvoja kako treba.

A da bi to bolje shvatio, samo ću da quote tvoju zadnju rečenicu koja se ovdje odnosi na vjernike: Mogu da uvaže samo jednu vrijednost, onu koja je njima bliska, dok ne mogu da poštuju onu drugu kojoj je neko drugi bliži.

Nadam se da sada bolje shvataš koja je stvarna razlika između glava i glavica.
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#131 Re: RELIGIOZNA ISTINA-ŠTA JE TO?

Post by zagortenej »

arzuhal wrote:

A slažem se i da ima nekih pripadnika jedne religije koji su i brži i odlučniji i mnogo podliji u ismijavanju i ruganju nekoj drugoj religiji, više od ateista, i to je tačno. I ja mislim da je to do ljudi, do pojedinaca kakvi su kao ljudi, a o tome sam više puta govorio na stranicama ovog podforuma, već godinama: kako bih radije radio, dijelio i radni i životni prostor, ili ima za saputnika na putovanju osobu koja je ateista ili pripadnik neke druge religije nego s nekim muslimanom, jer sam imao prilike sresti takve muslimane koji su mi znali zagorčati život više nego iko...
A jesu li to bili vjernici-praktiĆari?
Znači, vjera ne čini čovjeka čovjekom, nego nešto drugo?
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#132 Re: RELIGIOZNA ISTINA-ŠTA JE TO?

Post by ¤ jelena ¤ »

aurora313 wrote:
Nego, interesantna je postavka da ateisti...ne mogu da mare i haju za osjećaje vjernika koje to duboko vrijeđa, ponižava i ljuti.

To mu ga nekako dođe kao tvrdnja da su svi muslimani Šiti. :D

:?

Ne bih baš rekla da tako piše...i da tako dođe...

Negdje na početku pasusa stoji...oni ateisti koji ...iz čega jasno slijedi da se napisano ne odnosi na sve ateiste, nego na one koji...

ne vide dalje od svog nosa tj. dalje od svojih vrijednosti - kraće i jednostavnije rečeno.

A sve to zajedno obuhvaćeno je pojmom skučeno što se odnosi na ateiste kao i na vjernike. Otud i priča o glavicama - malom, skučenom prostoru svijesti u kojem nema mjesta za one druge i za njihove vrijednosti...bez obzira na vjeroispovijest.
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#133 Re: RELIGIOZNA ISTINA-ŠTA JE TO?

Post by aurora313 »

¤ jelena ¤ wrote:
aurora313 wrote:
Nego, interesantna je postavka da ateisti...ne mogu da mare i haju za osjećaje vjernika koje to duboko vrijeđa, ponižava i ljuti.

To mu ga nekako dođe kao tvrdnja da su svi muslimani Šiti. :D

:?

Ne bih baš rekla da tako piše...i da tako dođe...

Negdje na početku pasusa stoji...oni ateisti koji ...iz čega jasno slijedi da se napisano ne odnosi na sve ateiste, nego na one koji...

ne vide dalje od svog nosa tj. dalje od svojih vrijednosti - kraće i jednostavnije rečeno.

A sve to zajedno obuhvaćeno je pojmom skučeno što se odnosi na ateiste kao i na vjernike. Otud i priča o glavicama - malom, skučenom prostoru svijesti u kojem nema mjesta za one druge i za njihove vrijednosti...bez obzira na vjeroispovijest.
Čitaj kako je napisano.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#134 Re: RELIGIOZNA ISTINA-ŠTA JE TO?

Post by ¤ jelena ¤ »

Jest...sam u nju upada.
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#135 Re: RELIGIOZNA ISTINA-ŠTA JE TO?

Post by Diwan »

Image
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#136 Re: RELIGIOZNA ISTINA-ŠTA JE TO?

Post by šarf »

Patriota,napisao si "Nemože se tumačiti nego ovako kako piše"
Može se tumačiti na još nekoliko načina ako se izvadi izvan konteksta cijelog razgovora koji je Isus vodio ili ako se izvadi iz konteksta cijele Biblije.
Gore sam napisao da ,ako želimo imati istinu o nekom učenju iz Biblije moramo uzeti u obzir sve biblijske izvještaje koji govore o toj temi.
Svi izvještaji se moraju "uklopiti" tako da niti jedan ne štrči.Naravno,ne možemo ih na silu ugurati.Kao puzle ,da bi dobili cijelu sliku moramo upotrijebiti sve puzle,nema ih viška,niti ih možemo ugurati tamo gdje im nije mjesto.

Gore sam napisao da Isusove riječi "niko nije otišao na nebo" ne uklapaju se u vjerovanje da poslije smrti ljudi idu na nebo.Iz ugla osobe koja u to vjeruje to kao da je viška.Naravno da nisu viška samo ih nismo stavili na pravo mjesto.
Navest ću još nekoliko biblijskih izvještaja koji se ne uklapaju u to vjerovanje.

1.Mojsijeva:27-
Tada je Jahve Bog načinio čovjeka od praha zemaljskoga i udahnuo mu u nosnice dah života, i čovjek je postao živa duša. 8 Jahve Bog zasadio je i vrt u Edenu, prema istoku, i ondje je smjestio čovjeka kojeg je načinio. 9 Tako je Jahve Bog dao da iz zemlje nikne svakovrsno drveće privlačno pogledu i dobro za jelo te drvo života usred vrta i drvo spoznaje dobra i zla.
10 A iz Edena je tekla rijeka natapajući vrt, i odatle se dijelila u četiri toka. 11 Prvom je ime Pišon — on teče oko cijele zemlje Havile, gdje ima zlata. 12 I zlato je te zemlje dobro. Tamo ima i smole bdelija i kamena oniksa. 13 Drugoj rijeci ime je Gihon — ona teče oko cijele zemlje Kuš. 14 Trećoj rijeci ime je Hidekel — ona teče istočno od Asirije. A četvrta je rijeka Eufrat

Čovjek je načinjen od zemlje i takav materijalan smješten je u raj,Eden koji također bio na Zemlji,tu je opis lokacije.Dakle čovjek nije stvoren da bi živio izvan Zemlje.

A niti Zemlja da bude bez ljudi.
Izaija 45:18-
Jer ovako kaže Jahve, Stvoritelj nebesa, onaj koji je pravi Bog, onaj koji je oblikovao i načinio zemlju, onaj koji ju je učvrstio i nije ju stvorio uzalud, koji ju je OBLIKOVAO TAKO DA BUDE NASTANJENA.

Zapovijed i upozorenje koje je Jahve rekao ljudima govori što će se dogoditi čovjeku ako ne posluša.
1.Mojsijeva.2:15-I Jahve Bog uzeo je čovjeka i smjestio ga u vrt edenski da ga obrađuje i da se brine o njemu. 16 Tada je Jahve Bog zapovjedio čovjeku: “Sa svakoga drveta u vrtu slobodno jedi do sita. 17 Ali s drveta spoznaje dobra i zla ne smiješ jesti, jer u onaj dan u koji okusiš s njega, sigurno ćeš umrijeti.”

Upozorenje-" jer u onaj dan u koji okusiš s njega, sigurno ćeš umrijeti.”-dakle,smrt ako okusi.Ali,što da nisu okusili? Da li bi umrli? Ne!
Smrt je bila kazna za neposlušnost,život nagrada za poslušnost.

Božji naum sa ljudima nije bio da umiru niti da žive negdje izvan Zemlje poslije smrti.
1.Mojsijeva 3.19-U znoju lica svojega kruh ćeš svoj jesti DOK SE NE VRATIŠ U ZEMLJU, jer od nje si uzet. Jer si prah i u PRAH ĆEŠ SE VRATITI.”
Bog nije rekao da će poslije smrti nastaviti živjeti u nekom drugom obliku,na nekom drugom mjestu.

Dopunit ću ovo sa drugim izvještajem.
Propovjednik 3:18-I rekao sam u srcu svojemu da će pravi Bog probrati sinove ljudske, kako bi vidjeli da su poput životinja. 19 Jer kakav je kraj sinovima ljudskim, takav je kraj i životinjama — svima je isti kraj. Kako umiru oni, tako umiru i one. I svi imaju isti duh, pa čovjek nije bolji od životinje, jer sve je ispraznost. 20 SVI IDU NA ISTO MJESTO. Svi su postali od praha i svi se vraćaju u prah.

Čovjek i životinje nakon smrti su isti ,idu u zemlju.Nigdje u Bibliji nema naznake da čovjek poslije smrti nastavlja živjeti u nekom drugom obliku.
Smrt kraj.


Slijedeći izvještaj govori o Lazaru.
Ivan 11:11-
To je rekao, a zatim je dodao: “Naš je prijatelj Lazar zaspao, ali idem ga probuditi.” 12 Nato su mu učenici rekli: “Gospodine, ako spava, ozdravit će.” 13 No Isus je govorio o njegovoj smrti, a oni su mislili da govori o spavanju, o snu. 14 Tada im je Isus otvoreno rekao: “Lazar je umro....
Zanimljivo kojim riječima je Isus opisao stanje u kojem se nalaze mrtvi"zaspao je".
Ako je Lazar "otišao"negdje,zar ovo nije bio pravi trenutak da to otkrije i kaže,"ne plačite Lazar je sada na nebu "li da ukaže na neko drugo mjesto gdje je otišao?

17Kad je Isus stigao, rekli su mu da je Lazar već četiri dana u grobu...
23Nato joj je Isus rekao: “Brat će tvoj ustati.” 24 Marta mu je odvratila: “Znam da će ustati o uskrsnuću u posljednji dan.” 25 Tada joj je Isus rekao: “Ja sam uskrsnuće i život. Nato joj je Isus rekao: “Brat će tvoj ustati.” 24 Marta mu je odvratila: “Znam da će ustati o uskrsnuću u posljednji dan.” 25 Tada joj je Isus rekao: “Ja sam uskrsnuće i život. Tko vjeruje u mene, ako i umre, oživjet će. 26 I svatko tko živi i vjeruje u mene, nikada neće umrijeti. Vjeruješ li to?”


Uskrsnuće mrtvih ima smisla samo ako oni nisu "otišli"negdje u neki duhovni svijet.
Ako je Lazar bio u tom duhovnom svijetu ,zašto ga je Isus ponovo vratio u ovaj materijalni?

I kada govorimo o uskrsnuću,sve osobe čije je uskrsnuće opisano (u Bibliji ih ima devet,uključujući i Isusovo),bile su uskrsnute tu na Zemlji,nisu uskrsnute u neki drugi duhovni svijet.I svi su se njihovi radovali njihovom povratku iz mrtvih.I niko od njih nije pričao o tome kako je "tamo" u duhovnom svijetu,jer nisu ni otišli nigdje jer to "tamo"ne postoji.

Čak i Isus kada je uskrsnuo,uskrsnut je bio tu na Zemlji, a poslije je bio UZNESEN NA NEBO.
NI ZA KOGA DRUGOG SE NE KAŽE DA JE BIO UZNESEN OSIM ZA ISUSA.Zato je Isus i rekao da niko nije otišao na nebo osim njega.

Lazar je opet poslije umro,i svi drugi koji su bili uskrsnuti.
Iz Martinih riječi možemo nešto zaključiti,ona kaže"znam da će uskrsnuti o uskrsnuću u posljednji dan".
Ona je vjerovala u uskrsnuće i istaknula je vrijeme kada će mrtvi uskrsnuti,"u posljednji dan" .Dakle postoji vrijeme kada će mrtvi biti ukrsnuti i ponovo bit će uskrsnuti tu na Zemlji.Uskrsnuće znači ustajanje iz mrtvih.A odlazak na nebo ,uznesenje.

Što onda znače riječi-Tko vjeruje u mene, ako i umre, oživjet će.  I svatko tko živi i vjeruje u mene, nikada neće umrijeti.-
Osobe koje vjeruju u Isusa,bit će uskrsnute ,oživjet će.Kada ?U vrijeme koje je Bog odredio?
U kom smislu ko vjeruje u Isusa" neće umrijeti nikada"? Osobe koje su vjerne Bogu ostaju u Božjem sjećanju i te vjerne osobe za Boga nisu mrtve."Nisu umrle nikada".Jer Bog nije Bog mrtvih ,za njega su oni svi živi.
Za razliku od Adama i Eve,njih dvoje su mrtvi za Boga,oni neće biti uskrsnuti.


Usput da kažem za prevod koji koristiš ponekad koristi izraze koji su pogrešno prevedeni.
U grčkom stoji-oživjet će- a ne živjet će.
Zbog toga dolazi do nerazumijevanja poruke jer nije ispravno prenesena.
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#137 Re: RELIGIOZNA ISTINA-ŠTA JE TO?

Post by Nocty »

Adam I Eva nisu nikad postojali
Sve je enteogena mitologija
Unisex
Krishna...

A originalni prevod glasi gospodari s hebrejskog a ne gospodar
Znaci skupila se elita I riješili samo njima da bude dobro
I počeli maglu prodavat narodu koristevši enteogenu mitologiju.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#138 Re: RELIGIOZNA ISTINA-ŠTA JE TO?

Post by patriot_1 »

"šarf"]
Patriota,napisao si "Nemože se tumačiti nego ovako kako piše"
Može se tumačiti na još nekoliko načina ako se izvadi izvan konteksta cijelog razgovora koji je Isus vodio ili ako se izvadi iz konteksta cijele Biblije.
Gore sam napisao da ,ako želimo imati istinu o nekom učenju iz Biblije moramo uzeti u obzir sve biblijske izvještaje koji govore o toj temi.
Svi izvještaji se moraju "uklopiti" tako da niti jedan ne štrči.Naravno,ne možemo ih na silu ugurati.Kao puzle ,da bi dobili cijelu sliku moramo upotrijebiti sve puzle,nema ih viška,niti ih možemo ugurati tamo gdje im nije mjesto.

Gore sam napisao da Isusove riječi "niko nije otišao na nebo" ne uklapaju se u vjerovanje da poslije smrti ljudi idu na nebo.Iz ugla osobe koja u to vjeruje to kao da je viška.Naravno da nisu viška samo ih nismo stavili na pravo mjesto.
Navest ću još nekoliko biblijskih izvještaja koji se ne uklapaju u to vjerovanje.

To što ti pišeš,ispada smiješno!Tvrdiš da se nemože tumačiti parcijalno tj. izdvojeno a baš to radiš kad tvrdiš da nitko nije uzišao na nebo!
Zašto izbacuješ onda ono"Tko vjeruje u mene neće umrijeti nikada"?I kako to da Isus razbojniku na križu kaže"Danas ćeš biti samnom u raju!"
Znam kako vi to tumačite ali nema nikakve logike!"Zaista zaista ti kažem,danas ćeš biti samnom u raju".Vi premještate zarez pa ispada "Kažem ti danas,bit ćeš samnom ..."Konstrukcija rečenice vas ubija,tko još koristi"Kažem ti ,danas"?Nema nikakvog smisla!
Zapovijed i upozorenje koje je Jahve rekao ljudima govori što će se dogoditi čovjeku ako ne posluša.
1.Mojsijeva.2:15-I Jahve Bog uzeo je čovjeka i smjestio ga u vrt edenski da ga obrađuje i da se brine o njemu. 16 Tada je Jahve Bog zapovjedio čovjeku: “Sa svakoga drveta u vrtu slobodno jedi do sita. 17 Ali s drveta spoznaje dobra i zla ne smiješ jesti, jer u onaj dan u koji okusiš s njega, sigurno ćeš umrijeti.”

Upozorenje-" jer u onaj dan u koji okusiš s njega, sigurno ćeš umrijeti.”-dakle,smrt ako okusi.Ali,što da nisu okusili? Da li bi umrli? Ne!
Smrt je bila kazna za neposlušnost,život nagrada za poslušnost.

Božji naum sa ljudima nije bio da umiru niti da žive negdje izvan Zemlje poslije smrti.
1.Mojsijeva 3.19-U znoju lica svojega kruh ćeš svoj jesti DOK SE NE VRATIŠ U ZEMLJU, jer od nje si uzet. Jer si prah i u PRAH ĆEŠ SE VRATITI.”
Bog nije rekao da će poslije smrti nastaviti živjeti u nekom drugom obliku,na nekom drugom mjestu.

Dopunit ću ovo sa drugim izvještajem.
Propovjednik 3:18-I rekao sam u srcu svojemu da će pravi Bog probrati sinove ljudske, kako bi vidjeli da su poput životinja. 19 Jer kakav je kraj sinovima ljudskim, takav je kraj i životinjama — svima je isti kraj. Kako umiru oni, tako umiru i one. I svi imaju isti duh, pa čovjek nije bolji od životinje, jer sve je ispraznost. 20 SVI IDU NA ISTO MJESTO. Svi su postali od praha i svi se vraćaju u prah.

Čovjek i životinje nakon smrti su isti ,idu u zemlju.Nigdje u Bibliji nema naznake da čovjek poslije smrti nastavlja živjeti u nekom drugom obliku.
Smrt kraj.
Misli se na vječni život.To gubi čovjek kad sagreši!
Slijedeći izvještaj govori o Lazaru.
Ivan 11:11-
To je rekao, a zatim je dodao: “Naš je prijatelj Lazar zaspao, ali idem ga probuditi.” 12 Nato su mu učenici rekli: “Gospodine, ako spava, ozdravit će.” 13 No Isus je govorio o njegovoj smrti, a oni su mislili da govori o spavanju, o snu. 14 Tada im je Isus otvoreno rekao: “Lazar je umro....
Zanimljivo kojim riječima je Isus opisao stanje u kojem se nalaze mrtvi"zaspao je".
Ako je Lazar "otišao"negdje,zar ovo nije bio pravi trenutak da to otkrije i kaže,"ne plačite Lazar je sada na nebu "li da ukaže na neko drugo mjesto gdje je otišao?

17Kad je Isus stigao, rekli su mu da je Lazar već četiri dana u grobu...
23Nato joj je Isus rekao: “Brat će tvoj ustati.” 24 Marta mu je odvratila: “Znam da će ustati o uskrsnuću u posljednji dan.” 25 Tada joj je Isus rekao: “Ja sam uskrsnuće i život.

Nato joj je Isus rekao: “Brat će tvoj ustati.” 24 Marta mu je odvratila: “Znam da će ustati o uskrsnuću u posljednji dan.” 25 Tada joj je Isus rekao: “Ja sam uskrsnuće i život. Tko vjeruje u mene, ako i umre, oživjet će. 26 I svatko tko živi i vjeruje u mene, nikada neće umrijeti. Vjeruješ li to?”


Uskrsnuće mrtvih ima smisla samo ako oni nisu "otišli"negdje u neki duhovni svijet.
Ako je Lazar bio u tom duhovnom svijetu ,zašto ga je Isus ponovo vratio u ovaj materijalni?
Tu ste izmjenili sadržaj,krivo preveli što mi nije čudno kad su u pitanju Jehovni S.Piše "Ako i umre živjet će" a ne oživjet će!
Lazarovo tijelo je mrtvo,zato Isus i kaže "Spava" a duh je živ ili bolje rečeno duša!
kada govorimo o uskrsnuću,sve osobe čije je uskrsnuće opisano (u Bibliji ih ima devet,uključujući i Isusovo),bile su uskrsnute tu na Zemlji,nisu uskrsnute u neki drugi duhovni svijet.I svi su se njihovi radovali njihovom povratku iz mrtvih.I niko od njih nije pričao o tome kako je "tamo" u duhovnom svijetu,jer nisu ni otišli nigdje jer to "tamo"ne postoji.

Čak i Isus kada je uskrsnuo,uskrsnut je bio tu na Zemlji, a poslije je bio UZNESEN NA NEBO.
NI ZA KOGA DRUGOG SE NE KAŽE DA JE BIO UZNESEN OSIM ZA ISUSA.Zato je Isus i rekao da niko nije otišao na nebo osim njega.

Lazar je opet poslije umro,i svi drugi koji su bili uskrsnuti.
Iz Martinih riječi možemo nešto zaključiti,ona kaže"znam da će uskrsnuti o uskrsnuću u posljednji dan".
Ona je vjerovala u uskrsnuće i istaknula je vrijeme kada će mrtvi uskrsnuti,"u posljednji dan" .Dakle postoji vrijeme kada će mrtvi biti ukrsnuti i ponovo bit će uskrsnuti tu na Zemlji.Uskrsnuće znači ustajanje iz mrtvih.A odlazak na nebo ,uznesenje.

Što onda znače riječi-Tko vjeruje u mene, ako i umre, oživjet će.  I svatko tko živi i vjeruje u mene, nikada neće umrijeti.-
Osobe koje vjeruju u Isusa,bit će uskrsnute ,oživjet će.Kada ?U vrijeme koje je Bog odredio?
U kom smislu ko vjeruje u Isusa" neće umrijeti nikada"? Osobe koje su vjerne Bogu ostaju u Božjem sjećanju i te vjerne osobe za Boga nisu mrtve."Nisu umrle nikada".Jer Bog nije Bog mrtvih ,za njega su oni svi živi.
Za razliku od Adama i Eve,njih dvoje su mrtvi za Boga,oni neće biti uskrsnuti.


Usput da kažem za prevod koji koristiš ponekad koristi izraze koji su pogrešno prevedeni.
I
Na Gori preobraženja pojaviše se živi Mojsije i Ilija!Da je po tvome , nebi se mogli pojaviti!
U grčkom stoji-oživjet će- a ne živjet će.
Zbog toga dolazi do nerazumijevanja poruke jer nije ispravno prenesena.
Bibliju prevodiše eminentni stručnjaci stoljećima onda se pojave "stručnjaci" zvani J. Svjedoci koji ispravljaju Bibliju!Jadno!Piše ŽIVJET će i šlus!
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#139 Re: RELIGIOZNA ISTINA-ŠTA JE TO?

Post by Nocty »

normalno da ce ozivit
spominje se i nektar ,the life-giving drink of the gods.
na razne nacine su se takve stvari opisivale
u egiptu i mezo americkim kulturama to se opisivalo kao donji i gornji svijet :)
User avatar
planamac
Posts: 330
Joined: 04/02/2008 00:03
Location: Sarajevo
Contact:

#140 Re: RELIGIOZNA ISTINA-ŠTA JE TO?

Post by planamac »

¤ jelena ¤ wrote:
arzuhal wrote:
¤ jelena ¤ wrote: Najveća tragedija je kada u glavi jednog vjernika nema mjesta za dvije svete knjige....a o trećoj da i ne govorim.

Jedan bog = jedna knjiga i tačka.

Nema veće i rasprostranjenije utopije danas od tzv. monoteizma.
Za muslimane bi nevjerovanje (odbijanje vjerovanja) u više knjiga koje su od jednog te istog Boga bile znak jasnog nevjerovanja (shvaćeno s islamske tačke) jer je jedan od imanskih šartova (uvjeta vjerovanja), čak centralni - vjerovanje u objave/poslanice/knjige od Boga: amentu...ve kutubihi (Vjerujem...i u Njegove knjige). Ne samo u Kur'an. Moraš vjerovati il' te nema, moraš naći mjesta! :mrgreen:

Ali, slično vjerniku koji je skučen, jednako su skučeni i oni ateisti koji u glavi mogu da imaju mjesta samo za pojam beskrajne slobode govora kao vrijednosti koju poštuju i brane, dok u njihovim glavicama za vrijednost svetinje nečije religije nema mjesta, pa tako dopuštaju svakojako izrugivanje sa Isusom, Muhamedom, itd. jer to pripada korpusu slobode govora i ne mogu da mare i haju za osjećaje vjernika koje to duboko vrijeđa, ponižava i ljuti. Mogu da uvaže samo jednu vrijednost, onu koja je njima bliska, dok ne mogu da poštuju onu drugu kojoj je neko drugi bliži.

Ljudi su sličniji jedni drugima nego što misle, bez obzira na vjeru ili svjetonazor kojem pripadaju...
Za objašnjenje u prvom pasusu tvog posta ja ne znam. Ali se nadam da to zaista jeste tako. :)


Iako to većina sljedbenika posljednje Božije Objave, dakle, onih vjernika koji sebe zovu muslimanima, nerado priznaje, u riječima Božijim (Kuranu) zapisanim u Musafu (knjizi koju muslimani zovu Kuran) i u hadisima (kazivanjima poslanika Muhameda, prvom tumačenju Kurana) postoje nepobitni dokazi da su u Bibliji, jednako kao i u Musafu, zapisane riječi i jasna uputstva vjernicima o tome u šta oni moraju vjerovati i kako trebaju tretirati sve Božije poslanike i sve vjerovjesnike.

"Prije tebe (Muhameda) Mi(?!) nijednog poslanika i vjerovjesnika nismo poslali, a da šejtan (đavo) nije, kad bi on šta kazivao, u kazivanje njegovo nešto ubacio. Alah bi ono što bi šejtan ubacio uklonio, a zatim bi riječi Svoje učvrstio – Alah sve zna i mudar je."

"O sljedbenici Knjige, vi niste nikakve vjere ako se ne pridržavate Tevrata (Stari zavjet) i Indžila (Evanđelje Isusovo) i onog što Vama objavljuje Gospodar Vaš (Kuran zapisan u Musafu)."

"Čestiti su oni koji vjeruju u Alaha (Boga), i u Onaj svijet, i u meleke (anđele), i u Knjige (Objave), i u vjerovjesnike."

"O vjernici, vjerujte u Alaha i Poslanika njegova (Muhameda), i u Knjigu koju on svome Poslaniku objavljuje (Kuran zapisan u Musafu), i u Knjigu koju je objavio prije (Kuran zapisan u Bibliji), a onaj ko u to ne bude vjerovao – daleko je zalutao!"

"Ova Knjiga koju objavljujemo (riječi Božije zapisane u Musafu) blagoslovljena je, ona potvrđuje onu prije nje (riječi Božije zapisane u Bibliji)."

"A tebi (Muhamedu) objavljujemo(?!) Knjigu, samu istinu, da potvrdi Knjige prije objavljene i da nad njima bdi."

"A ono što ti iz Knjige objavljujemo(?!) sušta je istina, ona potvrđuje da su istinite i one prije nje."

"Sa sljedbenicima Knjige raspravljajte na najljepši način i recite: ‘Mi vjerujemo u ono što se objavljuje nama i u ono što je objavljeno vama, a naš Bog i vaš Bog jeste jedan i mi se Njemu pokoravamo.'"

"Ako sumnjaš u ono što ti objavljujemo(?!), upitaj one koji čitaju Knjigu prije tebe objavljenu (Bibliju)."

"Ti (Muhamed) ćeš sigurno naći da su vjernicima najbliži prijatelji oni koji govore – mi smo kršćani."

"Oni koji u Alaha i poslanike njegove ne vjeruju i žele da između Alaha i poslanika njegovih u vjerovanju naprave razliku i govore: 'U neke vjerujemo, a u neke ne vjerujemo', i žele da između toga nekakav stav zauzmu, oni su zaista pravi nevjernici."

"O, sljedbenici Knjige, dođite da se okupimo oko jedne Riječi, vama i nama zajedničke!"
lijepa u dusi
Posts: 2876
Joined: 02/11/2014 13:07

#141 Re: RELIGIOZNA ISTINA-ŠTA JE TO?

Post by lijepa u dusi »

Meni se cini da patriota vise hejta sarfa nego sto se sije, vehabije i sufije hejtaju medjusobno... :D
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#142 Re: RELIGIOZNA ISTINA-ŠTA JE TO?

Post by aurora313 »

planamac wrote: "Prije tebe (Muhameda) Mi(?!) nijednog poslanika i vjerovjesnika nismo poslali, a da šejtan (đavo) nije, kad bi on šta kazivao, u kazivanje njegovo nešto ubacio. Alah bi ono što bi šejtan ubacio uklonio, a zatim bi riječi Svoje učvrstio – Alah sve zna i mudar je."
Nikada i nikome ne može biti jasno kako to da se 'svemogućem' omakne da ga nekakvi đavoli ometaju i da mu pred nosom prave haos. A on stvorio, nas, sve oko nas, pa i đavole, koju su mu se nekako (a to sam ON zna kada i kako) izmakli kontroli. Brljavo do boga. :)
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#143 Re: RELIGIOZNA ISTINA-ŠTA JE TO?

Post by Dope_Man »

lijepa u dusi wrote:Meni se cini da patriota vise hejta sarfa nego sto se sije, vehabije i sufije hejtaju medjusobno... :D
A pocelo je tako lijepo kad su imali zajednickog neprijatelja :D
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#144 Re: RELIGIOZNA ISTINA-ŠTA JE TO?

Post by šarf »

Patriot,molim te reci mi
kada Isus kaže "danas",da li je on tog dana otišao u raj?
Ako pročitamo u Djelima apostolskim 1:3-Četrdeset im se dana ukazivao i govorio im o kraljevstvu Božjem
Poslije tih četrdeset dana bio je uznesen na nebo.
Dakle nije "danas" odnosno,istog dana otišao na nebo.Znači nije mogao "danas" biti sa zločincem u raju.
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#145 Re: RELIGIOZNA ISTINA-ŠTA JE TO?

Post by aurora313 »

Dope_Man wrote:
lijepa u dusi wrote:Meni se cini da patriota vise hejta sarfa nego sto se sije, vehabije i sufije hejtaju medjusobno... :D
A pocelo je tako lijepo kad su imali zajednickog neprijatelja :D
Samo neka tako ostane!
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#146 Re: RELIGIOZNA ISTINA-ŠTA JE TO?

Post by patriot_1 »

šarf wrote:Patriot,molim te reci mi
kada Isus kaže "danas",da li je on tog dana otišao u raj?
Ako pročitamo u Djelima apostolskim 1:3-Četrdeset im se dana ukazivao i govorio im o kraljevstvu Božjem
Poslije tih četrdeset dana bio je uznesen na nebo.
Dakle nije "danas" odnosno,istog dana otišao na nebo.Znači nije mogao "danas" biti sa zločincem u raju.
Znači Isus laže po tebi!
Rekao je "Danas ćeš biti samnom u raju" i laže,sram ga bilo!Ha Ha Ha
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#147 Re: RELIGIOZNA ISTINA-ŠTA JE TO?

Post by patriot_1 »

šarf wrote:Patriot,molim te reci mi
kada Isus kaže "danas",da li je on tog dana otišao u raj?
Ako pročitamo u Djelima apostolskim 1:3-Četrdeset im se dana ukazivao i govorio im o kraljevstvu Božjem
Poslije tih četrdeset dana bio je uznesen na nebo.
Dakle nije "danas" odnosno,istog dana otišao na nebo.Znači nije mogao "danas" biti sa zločincem u raju.
Tipično drilanje vezano za Jehovne Svjedoke!
Dam ti odgovor a ti ni trt-mrt nego i dalje sa pitanjima!Dao sam ti odgovor,ti neznaš odgovoriti nego pitanjima dosađuješ i dalje!
Dakle Isus reče"Danas ćeš biti samnom u raju",,,po tebi Isus laže jer je 40 dana ostao sa učenicima!
A što ako je u raju bio tih tri dana?
A bio je,sa svojim Ocem!Tijelo u grobu a on kod Oca Nebeskog!Onda i tijelo uskršava nako tri dana!To je cjela mudrost!
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#148 Re: RELIGIOZNA ISTINA-ŠTA JE TO?

Post by fatamorgana »

Patriot, jesi li ti envanđelista pentekostalac?
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#149 Re: RELIGIOZNA ISTINA-ŠTA JE TO?

Post by patriot_1 »

fatamorgana wrote:Patriot, jesi li ti envanđelista pentekostalac?
Ne,ja sam Evanđeoski kršćanin,smatram dobrog Pentekostalca bratom u vjeri,Katolika isto,Pravoslavca isto,Baptistu isto,Metodistu isto itd!
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#150 Re: RELIGIOZNA ISTINA-ŠTA JE TO?

Post by fatamorgana »

patriot_1 wrote:
fatamorgana wrote:Patriot, jesi li ti envanđelista pentekostalac?
Ne,ja sam Evanđeoski kršćanin,smatram dobrog Pentekostalca bratom u vjeri,Katolika isto,Pravoslavca isto,Baptistu isto,Metodistu isto itd!
Hmmm ....
Post Reply