RELIGIOZNA ISTINA-ŠTA JE TO?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#1 RELIGIOZNA ISTINA-ŠTA JE TO?

Post by šarf »

U svim religijama koristi se pojam"ISTINA".Što taj pojam označava?Na što se tačno odnosi?
User avatar
JedanOdBraceMorica
Posts: 469
Joined: 31/10/2016 19:31

#2 Re: RELIGIOZNA ISTINA-ŠTA JE TO?

Post by JedanOdBraceMorica »

Jedino je moj bog istinit a svi drugi su lazni :zjev:
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#3 Re: RELIGIOZNA ISTINA-ŠTA JE TO?

Post by šarf »

Ej Moriću.Dobro došao.
Volio bih znati tvoje mišljenje o ovome,onako ozbiljno kako ti to znaš.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#4 Re: RELIGIOZNA ISTINA-ŠTA JE TO?

Post by arzuhal »

Ne religiozna istina, nego religijska istina. Tu je riječ o istini koja se tiče vjerovanja a ne empirijskih znanosti, ne prirodoznanstvena istina. Za Husserla je, recimo, istina - apodiktička evidencija. Dakle pitanje istine je vezano s tom vrstom kartezijanskog, sasvim jasnog, nesumnjivog znanja.
Religija ne barata pojmom istine na takav način, riječ je o sasvim drukčijem koordinatnom sistemu u kojem se barata pojmom istine. Zato bi bila greška porediti naučnu i religijsku istinu, jednu vagati i samjeravati drugom, pa na osnovu toga negirati jednu ili drugu, i slično. One se ne mogu izjednačavati. Jednako kako bi bilo pogrešno porediti istinu u umjetnosti (recimo slikarstvu) i istinu u znanosti (pogotovo prirodnim znanostima). Radi se o različitim područjima ljudskog duha.

Dakle religija barata pojmom istine kada govori o stvarima vjerovanja (za razliku od empirijske nauke), govori o vjerskim istinama. Nijedna vjera ne kaže da vjeruje u laž, nego - istinu. Recimo za islam je sam vrhunac istine i najistinitiji mogući iskaz sažet u kur'anskoj maksimi: la ilahe illellah (nema drugog boga osim Boga/Allaha).
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#5 Re: RELIGIOZNA ISTINA-ŠTA JE TO?

Post by šarf »

Arzuhal,dobro došao.
Ako sam te dobro razumio.Vjerska istina je "ja vjerujem u to i to je istina ,ali da li je to zaista istina to je nebitno".
N.p.Hindus kaže,ja vjerujem da je krava božanstvo -dakle, istina je da ja vjerujem u to,a da li je ona zaista božanstvo to je nebitno".
Jesam li te dobro razumio?
KIseljak12
Posts: 1371
Joined: 11/12/2012 16:14

#6 Re: RELIGIOZNA ISTINA-ŠTA JE TO?

Post by KIseljak12 »

Istina je jedna.
belfy
Posts: 7559
Joined: 06/08/2007 09:00

#7 Re: RELIGIOZNA ISTINA-ŠTA JE TO?

Post by belfy »

religijska i naucna...
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#8 Re: RELIGIOZNA ISTINA-ŠTA JE TO?

Post by HardcoreMX »

Da bi se znalo što je istina, dovoljno je poznavati šta je laž.
Recimo prvi primjer, ateizam je laž.
User avatar
JedanOdBraceMorica
Posts: 469
Joined: 31/10/2016 19:31

#9 Re: RELIGIOZNA ISTINA-ŠTA JE TO?

Post by JedanOdBraceMorica »

HardcoreMX wrote:Da bi se znalo što je istina, dovoljno je poznavati šta je laž.
Samo nam reci je li ova mudra misao dosla od nekog od hazreti minderlija i poslanika ili ju je iznjedrila tvoja sopstvena inteligencija?
User avatar
apsidejzi
Posts: 8127
Joined: 25/05/2013 23:49

#10 Re: RELIGIOZNA ISTINA-ŠTA JE TO?

Post by apsidejzi »

šarf wrote:Arzuhal,dobro došao.
Ako sam te dobro razumio.Vjerska istina je "ja vjerujem u to i to je istina ,ali da li je to zaista istina to je nebitno".
N.p.Hindus kaže,ja vjerujem da je krava božanstvo -dakle, istina je da ja vjerujem u to,a da li je ona zaista božanstvo to je nebitno".
Jesam li te dobro razumio?
Pa dobro sad, ne treba ni toliko pojednostavljivati. Svaka istina ima svoju argumentaciju i logiku. Ja bih rekao da se ovdje pod "istinom" smatraju stvari za koje se ne zna odgovor. Pitanja poput sta biva nakon smrti, ima li zivot nakon ovog zivota, ima li ispit i kako taj ispit izgleda, koji faktori se gledaju na tom ispitu. Naravno, ta "istina" se prenosi i na ovosvjetovnu scenu pa onda religijska istina pocne proturjeciti naucnoj istini.
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#11 Re: RELIGIOZNA ISTINA-ŠTA JE TO?

Post by aurora313 »

A ja budala mislio da je istina samo to: istina.

Ona što je Čerčil otprilike rekao: Istinu je nemoguće odbiti ili o njoj diskutovati. Zloba je može napasti, ignorancija joj se može smijati, ali na kraju, ona je tu.
(The truth is incontrovertible. Malice may attack it, ignorance may deride it, but in the end, there it is.)

Sa ostalim istinama nisam upoznat.
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#12 Re: RELIGIOZNA ISTINA-ŠTA JE TO?

Post by HardcoreMX »

JedanOdBraceMorica wrote:
HardcoreMX wrote:Da bi se znalo što je istina, dovoljno je poznavati šta je laž.
Samo nam reci je li ova mudra misao dosla od nekog od hazreti minderlija i poslanika ili ju je iznjedrila tvoja sopstvena inteligencija?
Nije mi poznato da je netko rekao, ako nije, onda je rek'o HardcoreMX. :D Veća je mudrost mudrošću se ne uznositi, sad je pitanje ako je i istina da citati pripadaju citiranim, da li su doista mudri svi oni citirani znanstvenici, mudraci, poznate ličnosti ukratko?! Akcent je na nazivu topica, dakle istina u rečenici.
User avatar
JedanOdBraceMorica
Posts: 469
Joined: 31/10/2016 19:31

#13 Re: RELIGIOZNA ISTINA-ŠTA JE TO?

Post by JedanOdBraceMorica »

HardcoreMX wrote:
JedanOdBraceMorica wrote:
HardcoreMX wrote:Da bi se znalo što je istina, dovoljno je poznavati šta je laž.
Samo nam reci je li ova mudra misao dosla od nekog od hazreti minderlija i poslanika ili ju je iznjedrila tvoja sopstvena inteligencija?
Nije mi poznato da je netko rekao, ako nije, onda je rek'o HardcoreMX. :D Veća je mudrost mudrošću se ne uznositi, sad je pitanje ako je i istina da citati pripadaju citiranim, da li su doista mudri svi oni citirani znanstvenici, mudraci, poznate ličnosti ukratko?! Akcent je na nazivu topica, dakle istina u rečenici.
Upravo mudraci i ljudi od misli su najskromniji clanovi drustva, rijetko, da ne kazem nikad, ces naci mudraca koji je osjecao potrebu da druge uvjerava da je on i samo on uvijek u pravu... Sto se bas ne moze reci za vjerovjesnike ni za vjerske sluzbenike
Pa cak i oni koji se ne smatraju mudracima su ostavili vise iza sebe od tih vjerovjesnika, citajuci Charlesa Bukowskog naucices 100 puta vise o zivotu nego citajuci Kuran ili Bibliju
belfy
Posts: 7559
Joined: 06/08/2007 09:00

#14 Re: RELIGIOZNA ISTINA-ŠTA JE TO?

Post by belfy »

HardcoreMX wrote: ...sad je pitanje ako je i istina da citati pripadaju citiranim, da li su doista mudri svi oni citirani znanstvenici, mudraci, poznate ličnosti ukratko?! ...
koji citati? gdje? da ti nisi pomijesao teme...?
KIseljak12
Posts: 1371
Joined: 11/12/2012 16:14

#15 Re: RELIGIOZNA ISTINA-ŠTA JE TO?

Post by KIseljak12 »

HardcoreMX wrote:Da bi se znalo što je istina, dovoljno je poznavati šta je laž.
Recimo prvi primjer, ateizam je laž.
Imas viska slovo.
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#16 Re: RELIGIOZNA ISTINA-ŠTA JE TO?

Post by šarf »

Nisa 3- Ako se bojite da prema ženama sirotama nećete biti pravedni, onda se
ženite onim ženama koje su vam dopuštene, sa po dvije, sa po tri i sa po
četiri.

1. Kor. 7:2: “Budući da je blud vrlo raširen, neka svaki muškarac ima svoju ženu i neka svaka žena ima svojega muža.” (Ovaj redak pokazuje da ni muškarcu ni ženi nije dozvoljeno imati više bračnih drugova.)

Ovo gore citirano ne može oboje biti istinito.Istina je da je Bog rekao ili jednu ženu ili više žena.
Samo jedno od ovoga dvoga je istina.
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#17 Re: RELIGIOZNA ISTINA-ŠTA JE TO?

Post by šarf »

3.Mojsijeva 11:3-Zec...preživa..

Da li je ovo istina?
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#18 Re: RELIGIOZNA ISTINA-ŠTA JE TO?

Post by šarf »

3. Mojs. 11:6: “Zec preživa.”
Premda su kritičari dugo napadali tu izjavu, Englez William Cowper je u 18. stoljeću primijetio da zec doista preživa. Neobičan način na koji on to čini opisan je 1940. godine u izdanju londonskog zoološkog društva Proceedings of the Zoological Society of London (svezak 110, niz A, stranice 159-163).
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#19 Re: RELIGIOZNA ISTINA-ŠTA JE TO?

Post by HardcoreMX »

JedanOdBraceMorica wrote:
HardcoreMX wrote: Nije mi poznato da je netko rekao, ako nije, onda je rek'o HardcoreMX. :D Veća je mudrost mudrošću se ne uznositi, sad je pitanje ako je i istina da citati pripadaju citiranim, da li su doista mudri svi oni citirani znanstvenici, mudraci, poznate ličnosti ukratko?! Akcent je na nazivu topica, dakle istina u rečenici.
Upravo mudraci i ljudi od misli su najskromniji clanovi drustva, rijetko, da ne kazem nikad, ces naci mudraca koji je osjecao potrebu da druge uvjerava da je on i samo on uvijek u pravu... Sto se bas ne moze reci za vjerovjesnike ni za vjerske sluzbenike
Pa cak i oni koji se ne smatraju mudracima su ostavili vise iza sebe od tih vjerovjesnika, citajuci Charlesa Bukowskog naucices 100 puta vise o zivotu nego citajuci Kuran ili Bibliju
Nisi prenio drugi dio moje misli, gdje sam dao prvi primjer laži. A drugi primjer laži si ti. Kako ti možeš znati svakog pojedinačno mudraca i da su bili najskromniji članovi društva, minimalno bi morao biti suvremenik svakog pojedinačno. Ti ne znaš razliku izmedju vjerovjesnika i vjerskog službenika, a o Bukowskom i sličnim znaš k'o i o životu na Marsu. Koliko miliona ljudi svakodnevno spominje Muhammeda a.s., a koliko ostale, njih nije on spominjao, a oni Muhameda citiraju, kad su ti citati važni, onda bi morao znati citate najčuvenijih o njemu Muhammedu s.a.w.s.
belfy
Posts: 7559
Joined: 06/08/2007 09:00

#20 Re: RELIGIOZNA ISTINA-ŠTA JE TO?

Post by belfy »

jer je nemoguce znati svakog mudraca, ali je savrseno u redu znati sve i jednog poslanika od 124k istih. iako od tih "mudraca" imamo barem po jednu misao napisanu, ali od ovih 124 hiljade poslanika ne bas... i zato nema smisla da znamo. ima da vjerujemo! :-)
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#21 Re: RELIGIOZNA ISTINA-ŠTA JE TO?

Post by HardcoreMX »

belfy wrote:jer je nemoguce znati svakog mudraca, ali je savrseno u redu znati sve i jednog poslanika od 124k istih. iako od tih "mudraca" imamo barem po jednu misao napisanu, ali od ovih 124 hiljade poslanika ne bas... i zato nema smisla da znamo. ima da vjerujemo! :-)
Poenta je da praviš selekciju,a i da navodiš netočne stvari. Ne zna se o tolikom broju ni blizu kad o užem broju njih. Dakle, treći primjer si ti.
belfy
Posts: 7559
Joined: 06/08/2007 09:00

#22 Re: RELIGIOZNA ISTINA-ŠTA JE TO?

Post by belfy »

HardcoreMX wrote:
belfy wrote:jer je nemoguce znati svakog mudraca, ali je savrseno u redu znati sve i jednog poslanika od 124k istih. iako od tih "mudraca" imamo barem po jednu misao napisanu, ali od ovih 124 hiljade poslanika ne bas... i zato nema smisla da znamo. ima da vjerujemo! :-)
Poenta je da praviš selekciju,a i da navodiš netočne stvari. Ne zna se o tolikom broju ni blizu kad o užem broju njih. Dakle, treći primjer si ti.
izgleda da ce i meni trebati prevodioc... kakvu ja selekciju pravim? gdje? o kolikom se broju nezna? kakav sam ja primjer? cega?
hebote, ti si fakat prvi trol kojem treba prevodioc za trolovanje... neka nova taktika valjda...

P.S. ne rece ti kakvi i ciji citati... da li si zaista pomijesao teme?
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#23 Re: RELIGIOZNA ISTINA-ŠTA JE TO?

Post by arzuhal »

šarf wrote:Arzuhal,dobro došao.
Ako sam te dobro razumio.Vjerska istina je "ja vjerujem u to i to je istina ,ali da li je to zaista istina to je nebitno".
N.p.Hindus kaže,ja vjerujem da je krava božanstvo -dakle, istina je da ja vjerujem u to,a da li je ona zaista božanstvo to je nebitno".
Jesam li te dobro razumio?
Da, mada, u konkretnoj situaciji, Hindusi ne vjeruju da je krava božanstvo nego da je sveta životinja (a kroz historijsku i sociološku znanost možemo dokučiti odakle je jedna povijesna i sociološka istina o kravi kao stajaćoj životinji, odnosno domaćoj životinja koja simbolizira kraj nomadskog života a početak stvaranja ljudskih naseobina i društva, postala i vjerska istina), a to nije isto :mrgreen:

Kao kada si zaljubljen u X i ona je za tebe najljepša, i to je zaista tvoja istina, to je činjenica, nebitno što će većini biti neprivlačna i neće se složiti s "tvojom" istinom. Ponavljam: postoje različiti prostori, konteksti, područja ljudskog duha, koordinantni sistemi u kojima ono što je u jednom istina u drugom nije...
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#24 Re: RELIGIOZNA ISTINA-ŠTA JE TO?

Post by HardcoreMX »

belfy wrote: izgleda da ce i meni trebati prevodioc... kakvu ja selekciju pravim? gdje? o kolikom se broju nezna? kakav sam ja primjer? cega?
hebote, ti si fakat prvi trol kojem treba prevodioc za trolovanje... neka nova taktika valjda...

P.S. ne rece ti kakvi i ciji citati... da li si zaista pomijesao teme?
Selekciju izvora citata, sve što ima islamsko u prefiksu, ti negiraš. Žalosno je što ćeš zbog mržnje prema Islamu stati na stranu izmišljotina, laži, nešto poturati itd. 124k poslanika se ne zna ni približno kao o nekolicini njih izdvojenih, uz to zaključci van svake logike, uz to troluješ nekakvim screenshote, insinuiraš quote, izbjegavaš odgovore, itd. To sve zaslužuje da si i primjer četiri. Laži. Ne zaboraviti prvobitnu misao.'Da bi se znalo šta je istina, dovoljno je poznavati šta je laž.'
User avatar
Dope_Man
Posts: 7757
Joined: 03/06/2016 16:31

#25 Re: RELIGIOZNA ISTINA-ŠTA JE TO?

Post by Dope_Man »

Ko o izbjegavanju odgovora.. :lol: :lol:

Inace tema je fula cista. ''Religijska istina'' (sto je ispravnije od ''religiozna'' istina) je samo subjektivni pogled na svijet osobe koja filtrira stvarnost kroz svoja postojeca vjerovanja i izvrce cinjenice da ih prilagodi nepromjenjivom setu unaprijed utvrdjenih vjerovanja.

Naravno, sreca u svemu je sto stvarnost ne mari za necije osjecaje pa je istin da ce covjek koji skoci sa desetog sprata pasti na tlo pri X brzini, bez obzira koliko vjerovao da nece. Analogno, neko ko nema pojma o ''istini'' ce se prosuti kad otvori temu i pokusa izmisliti novu ''istinu'' pored jednostavne i jedine stvarnosti koja postoji.
Post Reply