Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post Reply
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#26 Re: Okolina Sarajeva početkom rata ( Vogošća, Ilijaš i okolina)

Post by bach »

Vogošća, kraj 95 ili početak 1996.

Image
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#27 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Nekako s proljeća »

Vogošća 22.2.1996
Image
Bosnian Serb woman and a child run, passing by the burning kinder-garten in the Serb-held suburb of Vogosca, Sarajevo, Bosnia And Herzegovina, 22 February 1996. Many Seerbs leave Vogosca, which will be handed over under Muslim control next month.
Image
A man carries a box, passing by the burning kinder-garten in the Serb-held suburb of Vogosca, Sarajevo, Bosnia And Herzegovina, 22 February 1996. Many Seerbs leave Vogosca, which will be handed over under Muslim control next month.

Vogošća 28.2.1996
Image
Serbian people warm themselves at the fire, waiting for the bus to leave the Serb-held suburb of Vogosca, Sarajevo, Bosnia And Herzegovina, 28 February 1996. Many Seerbs leave Vogosca, which will be handed over under Muslim control next month.

Image
Serb women with their belongings wait for the bus to leave the Serb-held suburb of Vogosca, Sarajevo, Bosnia And Herzegovina, 28 February 1996. Many Seerbs leave Vogosca, which will be handed over under Muslim control next month
Izvor: http://www.epa.eu/webgate?SEARCHTXT1=sa ... 96+vogosca
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#28 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Nekako s proljeća »

Grbavica 21.3.1996
Image
Bosnian Serb Natasha Miskin (L) from the local Red Cross office in Grbavica attaches a poster, warning the returning resident about mine danger in the former fronline area, Sarajevo, Bosnia And Herzegovina, 21 March 1996. Grbavica suburb was handed over to Muslim-Croat federation on Tuesday

Image
Bosnian policeman enjoys a sunny day, siiting at the damaged car in Grbavica, Sarajevo, Bosnia And Herzegovina, 21 March 1996. He guides people, who return to the former Serb-dominated suburb of Sarajevo, which was handed over to Muslin-Croatian federation
12.4.1996
Image
Bosnian girl plays in the former trench in Grbavica suburb of Sarajevo, Bosnia And Herzegovina, 12 April 1996. The two-day conference, sponsored by European Commission and World Bank, hopes to raise 1.8 billion USD for 1996 in a bid to shore up the fragile peace process in a country
PM72
Posts: 17634
Joined: 30/04/2012 16:54

#29 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by PM72 »

Uvaženi Sarajmen,
Sve mi se čini da je Ilidža reintegrisana mnogo prije novembra 1996... ;-)
mirzaaa33
Posts: 725
Joined: 28/05/2016 13:04

#30 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by mirzaaa33 »

Gledam ove klipove iz Sarajeva, skupove i pitam se kako da nikad nisam vidio niti čuo ništa o tome. Ja se ne sjećam da je ikad bilo na TV-u ili u novinama o tome.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#31 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Truba »

mirzaaa33 wrote:Gledam ove klipove iz Sarajeva, skupove i pitam se kako da nikad nisam vidio niti čuo ništa o tome. Ja se ne sjećam da je ikad bilo na TV-u ili u novinama o tome.
pošto sam u to virijeme pratio svaki dnevnik
a sa prozora škole sam gledao kako pale kuće po grbavici
bilo je mitinga na današnjoj PTCP
sjećam se one pjesme
neki novi ljudi urezaše rane uzeše moj grad braneći od mene :D neš tako :D dobar ritam

da je reintegracija bila za 2-3 godine možda bi sve drukčije bilo ali žurilo se klinktonu i miloševiću :D
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#32 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by julisiz es grant »

Sarajmen wrote:Jovan Tintor osuđen na 11 godina zatvora za zločine u Vogošći
Image

Bivši predsjednik Kriznog štaba općine Vogošća Jovan (Joja) Tintor osuđen je prvostepenom presudom na 11 godina zatvora za zločine počinjene u proljeće i ljeto 1992. godine u Vogošći.
Sud BiH utvrdio je da je Tintor počinio zločin protiv čovječnosti i učestvovao u udruženom zločinačkom poduhvatu s ciljem progona stanovništva nesrpske nacionalnosti s područja Vogošće, javlja BHRT.

Optužnica je po osam tačaka teretila Tintora, kao nekadašnjeg predsjednika Kriznog štaba općine Vogošća, za učešće u širokom i sistematskom napadu na nesrpsko stanovništvo te općine u periodu od aprila do kraja jula 1992. godine.

Tintor je optužen za nezakonito zatočavanje, mučenje, premlaćivanje, tjeranje na prinudni rad i ubistva velikog broja žrtava bošnjačke i hrvatske nacionalnosti počinjene u više logora u Vogošći. Između ostalog, optužnica tereti Tintora da je svjedokinju C-3, koja je bila u sedmom mjesecu trudnoće, udario u predjelu stomaka.

Dokazujući Tintorovu krivicu, Tužilaštvo BiH je pozvalo više od 75 svjedoka, kao i četiri vještaka, dok je Odbrana saslušala desetak svjedoka i jednog vještaka vojne struke.

Tintor je u februaru 2016. uhapšen na Rači, graničnom prijelazu sa Srbijom, po potjernici koja je raspisana 1999. godine.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/jovan-t ... /180830029
Kako je dolijao Joja Tintor (u linku je i opširan intervju Riste Đoge sa njim):

https://www.hayat.ba/vijest.php?id=49176
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#33 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Maraschino »

Malo brate i jos se buni.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#34 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by julisiz es grant »

Maraschino wrote:Malo brate i jos se buni.
Nije ovo konačna presuda. Sigurno će se žaliti i on i Tužilaštvo.
Nego nije mi jasno kako je uhvaćen 2016. u pokušaju da pređe granicu, iako je u Srbiji već bio pravosnažno osuđen za ubistvo iz 2012. (poslije kog se sam predao). Zar nije trebao biti u zatvoru?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#35 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Maraschino »

julisiz es grant wrote: Nije ovo konačna presuda. Sigurno će se žaliti i on i Tužilaštvo.
Nego nije mi jasno kako je uhvaćen 2016. u pokušaju da pređe granicu, iako je u Srbiji već bio pravosnažno osuđen za ubistvo iz 2012. (poslije kog se sam predao). Zar nije trebao biti u zatvoru?
Mozda ovdje lezi odgovor.
Više tužilaštvo u Valjevu preinačilo je kvalifikaciju dela u ubistvo na mah za šta je zaprećena zatvorska kazna do pet godina, što je bio procesni razlog da se pritvor ukine

VALJEVO - Vanraspravno krivično veće Višeg suda u Valjevu ukinulo je pritvor Jovanu Tintoru (59) iz Kadine Luke, kod Ljiga, osumnjičenom za ubistvo Branka Petrovića (50) iz mioničkog sela Todorin Do.



Više tužilaštvo u Valjevu preinačilo je kvalifikaciju dela u ubistvo na mah za šta je zaprećena zatvorska kazna do pet godina, što je bio procesni razlog da se pritvor ukine jer su tokom dosadašnje istrage već saslušani svi svedoci. Tužilaštvo je preinačilo kvalifikaciju dela posle neuropshijiatrijskog veštačenja u kojem stoji da je Tintor ubistvo počinio u stanju jake razdraženosti jer ga je vređao pokojni Petrović.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#36 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Truba »

kad nema nesrba ubija srbe
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#37 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Woody »

Black swan wrote:kad nema nesrba ubija srbe
Možda mu se uzme kao olakšavajuća okolnost ;-)
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#38 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by seln »

Woody wrote:
Black swan wrote:kad nema nesrba ubija srbe
Možda mu se uzme kao olakšavajuća okolnost ;-)
Ne kontas... njemu su u Srbiji uzeli kao olaksavajucu okolnost to sto je u ratu ubijao Turke.
Zato i nije morao u zatvor, uprkos pravosnaznoj presudi.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#39 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Woody »

seln wrote:Ne kontas... njemu su u Srbiji uzeli kao olaksavajucu okolnost to sto je u ratu ubijao Turke.
Zato i nije morao u zatvor, uprkos pravosnaznoj presudi.
Ma, ne kontaš ti! Njemu sude u BiH, i... Ma, ja u pravu si. :-)
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#40 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by seln »

Woody wrote:
seln wrote:Ne kontas... njemu su u Srbiji uzeli kao olaksavajucu okolnost to sto je u ratu ubijao Turke.
Zato i nije morao u zatvor, uprkos pravosnaznoj presudi.
Ma, ne kontaš ti! Njemu sude u BiH, i... Ma, ja u pravu si. :-)
Ma, ne kontas ti, vidi se da ti te tvoje emisije odvlace paznju.
Joja ubio covjeka (Srbina) u Srbiji. Uprkos presudi, pusten je na slobodu, valjda zbog minulog rada, tj. tamanjenja Turaka u srpskoj Bosni.
VALJEVO - Vanraspravno krivično veće Višeg suda u Valjevu ukinulo je pritvor Jovanu Tintoru (59) iz Kadine Luke, kod Ljiga, osumnjičenom za ubistvo Branka Petrovića (50) iz mioničkog sela Todorin Do.
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4781
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#41 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Tvrtko II Kotromanić »

na youtubeu i po netu se mogu naci snimci i clanci o reintegraciji Ilidze, Grbavice, Hadzica, Ilijasa i Vogosce
ima li nekih snimaka ili clanaka koji govore o reintegraciji dijelova opcine Stari Grad i Centar?
tu mislim na sela tipa Barica, Donjeg Bioska, Mrkovica i sl

znam da su to bila vecinski ili stopostotna srpska sela

znam da po D.Biosku ima napustenih kuca, ostalo su uglavnom vikendasi uz pokojeg Srbina koji je tu ostao
G.Biosko je je pola RS pola FBiH i tu ima ljudi, lijepo selo ugl
kakva je situacija sa ostalim tim selima
jesu li se ljudi vratili ili jesu li uopce odlazili '96e?
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#42 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Woody »

Tvrtko II Kotromanić wrote:na youtubeu i po netu se mogu naci snimci i clanci o reintegraciji Ilidze, Grbavice, Hadzica, Ilijasa i Vogosce
ima li nekih snimaka ili clanaka koji govore o reintegraciji dijelova opcine Stari Grad i Centar?
tu mislim na sela tipa Barica, Donjeg Bioska, Mrkovica i sl

znam da su to bila vecinski ili stopostotna srpska sela

znam da po D.Biosku ima napustenih kuca, ostalo su uglavnom vikendasi uz pokojeg Srbina koji je tu ostao
G.Biosko je je pola RS pola FBiH i tu ima ljudi, lijepo selo ugl
kakva je situacija sa ostalim tim selima
jesu li se ljudi vratili ili jesu li uopce odlazili '96e?
Ne, nema! To nikome nije bilo interesantno u New Yorku, Londonu, Parisu... CNN, BBC, AP... su potpuno bili fokusirani na urbana područja SA, i to ovim redom:

1. Grbavica
2. Ilidža
3. Nešto Vogošća
4. Ništa

Situacija sa pobrojanim selima je apsolutno ista kao i sa ostalim selima koja su pripala Pederaciji. Ono Srba što je ostalo, može se mjeriti u promilima ili statističkom greškom u odnosu na prijeratni broj. Sve što je bilo u stanju otići - otišlo je. Ta sela nisu bila perspektivna čak ni prije rata, tako da mještani i nisu nešta mnogo izgubili seljenjem u drugo selo koje je pripalo Pi Siju. Dakle, odgovor je: nisu se vratili (niti imaju namjeru), svi su otišli 96-e. Jebi ga, Vlasi nisu bili svjesni svih blagodeti koje su ih čekali nakon reintegraciju i pripajanju jedinoj pravnoj nasljednici SR BiH. Mnogo su propustili odlaskom, mnogo... ;-) Ili što bi jedan Mostarac rekao, na novinarsko pitanje:
"Da li su Srbi trebali otići iz Mostara?"
"Nisu, jašta da nisu"
"Trebaju li se vratiti?"
"Ma jok, bona"
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4781
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#43 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Tvrtko II Kotromanić »

Woody wrote:
Tvrtko II Kotromanić wrote:na youtubeu i po netu se mogu naci snimci i clanci o reintegraciji Ilidze, Grbavice, Hadzica, Ilijasa i Vogosce
ima li nekih snimaka ili clanaka koji govore o reintegraciji dijelova opcine Stari Grad i Centar?
tu mislim na sela tipa Barica, Donjeg Bioska, Mrkovica i sl

znam da su to bila vecinski ili stopostotna srpska sela

znam da po D.Biosku ima napustenih kuca, ostalo su uglavnom vikendasi uz pokojeg Srbina koji je tu ostao
G.Biosko je je pola RS pola FBiH i tu ima ljudi, lijepo selo ugl
kakva je situacija sa ostalim tim selima
jesu li se ljudi vratili ili jesu li uopce odlazili '96e?
Ne, nema! To nikome nije bilo interesantno u New Yorku, Londonu, Parisu... CNN, BBC, AP... su potpuno bili fokusirani na urbana područja SA, i to ovim redom:

1. Grbavica
2. Ilidža
3. Nešto Vogošća
4. Ništa

Situacija sa pobrojanim selima je apsolutno ista kao i sa ostalim selima koja su pripala Pederaciji. Ono Srba što je ostalo, može se mjeriti u promilima ili statističkom greškom u odnosu na prijeratni broj. Sve što je bilo u stanju otići - otišlo je. Ta sela nisu bila perspektivna čak ni prije rata, tako da mještani i nisu nešta mnogo izgubili seljenjem u drugo selo koje je pripalo Pi Siju. Dakle, odgovor je: nisu se vratili (niti imaju namjeru), svi su otišli 96-e. Jebi ga, Vlasi nisu bili svjesni svih blagodeti koje su ih čekali nakon reintegraciju i pripajanju jedinoj pravnoj nasljednici SR BiH. Mnogo su propustili odlaskom, mnogo... ;-) Ili što bi jedan Mostarac rekao, na novinarsko pitanje:
"Da li su Srbi trebali otići iz Mostara?"
"Nisu, jašta da nisu"
"Trebaju li se vratiti?"
"Ma jok, bona"
hvala na odg
ma dobro, nije sad da su bas bez perspekive neke
naslonjena na veliku gradsku cjelinu nekih 20tak min voznje udaljeni od grada, gdje svaki vikend imas ljudi setaca, planinara i sl

sa ovim turizmom i nekom finom ponudom, poljoprivrednim proizvodima moglo bi se tu fino zivjeti
al ne dade momcilo
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#44 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by aldinjo »

A usrećili su se odlaskom baš, većina njih. :roll: "Šuplja" priča. :roll:
Last edited by aldinjo on 04/09/2018 17:41, edited 1 time in total.
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#45 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by decembar2017 »

Woody wrote:
Tvrtko II Kotromanić wrote:na youtubeu i po netu se mogu naci snimci i clanci o reintegraciji Ilidze, Grbavice, Hadzica, Ilijasa i Vogosce
ima li nekih snimaka ili clanaka koji govore o reintegraciji dijelova opcine Stari Grad i Centar?
tu mislim na sela tipa Barica, Donjeg Bioska, Mrkovica i sl

znam da su to bila vecinski ili stopostotna srpska sela

znam da po D.Biosku ima napustenih kuca, ostalo su uglavnom vikendasi uz pokojeg Srbina koji je tu ostao
G.Biosko je je pola RS pola FBiH i tu ima ljudi, lijepo selo ugl
kakva je situacija sa ostalim tim selima
jesu li se ljudi vratili ili jesu li uopce odlazili '96e?
Ne, nema! To nikome nije bilo interesantno u New Yorku, Londonu, Parisu... CNN, BBC, AP... su potpuno bili fokusirani na urbana područja SA, i to ovim redom:

1. Grbavica
2. Ilidža
3. Nešto Vogošća
4. Ništa

Situacija sa pobrojanim selima je apsolutno ista kao i sa ostalim selima koja su pripala Pederaciji. Ono Srba što je ostalo, može se mjeriti u promilima ili statističkom greškom u odnosu na prijeratni broj. Sve što je bilo u stanju otići - otišlo je. Ta sela nisu bila perspektivna čak ni prije rata, tako da mještani i nisu nešta mnogo izgubili seljenjem u drugo selo koje je pripalo Pi Siju. Dakle, odgovor je: nisu se vratili (niti imaju namjeru), svi su otišli 96-e. Jebi ga, Vlasi nisu bili svjesni svih blagodeti koje su ih čekali nakon reintegraciju i pripajanju jedinoj pravnoj nasljednici SR BiH. Mnogo su propustili odlaskom, mnogo... ;-) Ili što bi jedan Mostarac rekao, na novinarsko pitanje:
"Da li su Srbi trebali otići iz Mostara?"
"Nisu, jašta da nisu"
"Trebaju li se vratiti?"
"Ma jok, bona"

Ma nisu oni nista propustili jer sto ce da ostanu da zive 20 min od grada kada su mogli da se presele u centar vukojebine :thumbup: Ali ko bi onda kukao da su ih balije i turci protjerali kamom i metkom sa vekovnih ognjista :-?
PM72
Posts: 17634
Joined: 30/04/2012 16:54

#46 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by PM72 »

Znam mnoge koji su "napustili " svoja ognjišta ,proljeća 1996.Jedan od njih je sa ženom,do rata,radio u fabrici duhana.Uselio se u jednu vikendicu koju je na kraju otkupio i živi od stoke.Ima 500 kvadrata i straćaru a krave i ovce napasa u tuđem i životari od prodaje kajmaka,mlijeka i sira.Ja ga povremeno handrim kako bi imao 4 milje plate u fabrici duhana,zajedno sa ženom.On uvlači ramena i snebiva se,ko fol,zajebao se. ;-)

Živi vrlo loše ali na "srpskoj "zemlji.Ja jednostavno ne mogu da shvatim taj mentalitet srbovanja po cijenu patnje i gladovanja.Ćaćevinu u Bioskom još nije unovčio jer ih ima na ZK izvadku bar 30...
pravac
Posts: 110
Joined: 27/05/2018 11:38

#47 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by pravac »

PM72 wrote:Znam mnoge koji su "napustili " svoja ognjišta ,proljeća 1996.Jedan od njih je sa ženom,do rata,radio u fabrici duhana.Uselio se u jednu vikendicu koju je na kraju otkupio i živi od stoke.Ima 500 kvadrata i straćaru a krave i ovce napasa u tuđem i životari od prodaje kajmaka,mlijeka i sira.Ja ga povremeno handrim kako bi imao 4 milje plate u fabrici duhana,zajedno sa ženom.On uvlači ramena i snebiva se,ko fol,zajebao se. ;-)

Živi vrlo loše ali na "srpskoj "zemlji.Ja jednostavno ne mogu da shvatim taj mentalitet srbovanja po cijenu patnje i gladovanja.Ćaćevinu u Bioskom još nije unovčio jer ih ima na ZK izvadku bar 30...
Nebitno da li ti je istinita prica ili ne kako god okreneš i oni su bili puni nade na kraju rata..
PM72
Posts: 17634
Joined: 30/04/2012 16:54

#48 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by PM72 »

Nemam razloga da lažem a to da su oni bili puni nade je šupljak...bježali su od odgovornosti,od komšija,od savjesti,od policije,suda...
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#49 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Mišo_Kovač »

Jednostvna stvar, nisu ljudi htjeli ostati pod neprijateljskom vlasti, nema ništa nejasno. :roll:
Dešavalo se isto i s drugim narodima ranije, pri značajnijim pomjeranjima granica, dešavat će se i u budućnosti poslije velikih ratova.
PM72
Posts: 17634
Joined: 30/04/2012 16:54

#50 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by PM72 »

Mišo_Kovač wrote:Jednostvna stvar, nisu ljudi htjeli ostati pod neprijateljskom vlasti, nema ništa nejasno. :roll:
Dešavalo se isto i s drugim narodima ranije, pri značajnijim pomjeranjima granica, dešavat će se i u budućnosti poslije velikih ratova.
Nije to "neprijateljska" vlast nego oni koje si ubijao i uništavao 3,5 godine pa ti došli pod pendžer...
Post Reply