Registracija Oldtimera?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#51 Re: Registracija Oldtimera?

Post by Bakir1 »

Ta trojica su pocinjala raditi kada su se ti auti crtali.
Helem prica ide tehnicki treba utvrditi da je starije od 30 godina to moze i sasa matic na brajlovom pismu i opet ce iz konteksta biti da se manipulise sa time ponavljam niko nikada nije rekao vi tehnicki trebate raditi ovo i ono.
Kod nas sve sto ima ljudski faktor iskljuci iz jednadzbe postenja i zakona
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#52 Re: Registracija Oldtimera?

Post by sparky »

Bezveze rasprava pravo. Ako je usteda 20 maraka, sto ne bi registrovao neko jeftinije. U svakom slucaju, ostavljeno je na izbor. Nije da se mora registrovati kao OT. Problem je sto kod nas pola auta ne bi trebalo biti na cesti ni u redovnoj proceduri, a ne ovi krsevi stari po 30+.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#53 Re: Registracija Oldtimera?

Post by 530i »

Problem sa tim grobovima iznad 30 godina starosti bi se riješio samim provođenjem tehničkog pregleda, ne treba ama baš ništa izmišljati niti dodavati...al dok je stopa povrata sa tehničkog pregleda 1 ili 2 % nema od toga ništa....a ko ganja oldtimere iz nekog užitka, on će svakako potrudtiti se da to auto bude ispravno i dobro.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#54 Re: Registracija Oldtimera?

Post by goran16v »

Auto moze biti i teh. ispravan, da je stariji od 30 god, a da ne zadovoljava kriterije da bude oldtimer
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#55 Re: Registracija Oldtimera?

Post by Sodom1 »

530i wrote:Problem sa tim grobovima iznad 30 godina starosti bi se riješio samim provođenjem tehničkog pregleda, ne treba ama baš ništa izmišljati niti dodavati...al dok je stopa povrata sa tehničkog pregleda 1 ili 2 % nema od toga ništa....a ko ganja oldtimere iz nekog užitka, on će svakako potrudtiti se da to auto bude ispravno i dobro.
:thumbup:
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#56 Re: Registracija Oldtimera?

Post by sparky »

goran16v wrote:Auto moze biti i teh. ispravan, da je stariji od 30 god, a da ne zadovoljava kriterije da bude oldtimer
koji su to kriteriji? mozda u oldtajmer klubovima imaju neke uslove (guzni haver, nije konkurencija nikom iz kluba...), ali za registraciju kriterija nema, osim da je vozilo starije od 30 godina. ako je ispravan, ne vidim zasto mu uskratiti pravo. dok je tako, neka svi registruju, ako mogu i zele.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#57 Re: Registracija Oldtimera?

Post by goran16v »

sparky wrote:
goran16v wrote:Auto moze biti i teh. ispravan, da je stariji od 30 god, a da ne zadovoljava kriterije da bude oldtimer
koji su to kriteriji? mozda u oldtajmer klubovima imaju neke uslove (guzni haver, nije konkurencija nikom iz kluba...), ali za registraciju kriterija nema, osim da je vozilo starije od 30 godina. ako je ispravan, ne vidim zasto mu uskratiti pravo. dok je tako, neka svi registruju, ako mogu i zele.
Da se vratimo na pocetak... Osnova za olaksicu auta starije od 30 god je da je auto na takvom stepenu autenticnosti i u takvom stanju da doprinosi ocuvanju nacionalne teh. bastine, te da se u skladu s tim povremeno, a ne svakodnevno koristi. Neki opsti kriterij je da na autu nema preinaka koje uticu na njegovu autencitnost, Golf 1 moze biti lampa i 100% ispravan ali sa komandnom tablom iz Golfa 2 motorom iz Golfa 3, sjedalima iz Golfa 4 i kocnicama sa Corrada ne moze biti oldtimer. Probaj takav auto registrovati po povoljinijim uslovima kao oldtimer u HR ili bilo kojoj EU drzavi pa ces da vidis neprijatnog iznenadjenja. Prvo na vrednovanje, pa ako tamo prodjes dodji na registraciju, a na vrednovanju ti se grohotom nasmiju. Kod nas moze sve jer nam je zakon isti k;o i drzava, jedini uslov 30 god, jos kad se uzme "strogoca" na TP eto ti groba W123 pod oldtimer.
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#58 Re: Registracija Oldtimera?

Post by sparky »

jel to kriterij za registrovanje vozila starijeg od 30 godina u BiH? jel ima neka strucna komisija koja to ispituje? jel mozda znas koliko golfova keceva je u Njemackoj i Austriji registrovano na sto bi oni rekli H tablice a imaju motore iz golfa 2,3,4,5? vjerujem da ce uskoro neko utrpati i ove novije. ja sam isto tako mislio dok nisam porazgovarao sa ljudima i uzivo vidio te aute. mada sve to nema veze sa nama. ni hrvatska u kojoj su ga zakoplikovali maksimalno(nekom je na ruku), niti sa ovim ostalim zemljama. mene interesuje kako je ovdje. sad je tako i do kad ce biti, vidjecemo.
User avatar
klaki
Posts: 2303
Joined: 15/02/2013 17:49
Location: 榛名山峠

#59 Re: Registracija Oldtimera?

Post by klaki »

Ja kukala ti majka kad uvedem DŽITIER 2019te (r32 jer su prvi poceli 1989), ima da bude pravo auto od muzejske vrijednosti :skoljka:
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#60 Re: Registracija Oldtimera?

Post by sparky »

klaki dZe potrefi r32 :D njega moras cekati do 2029e :D
karirana kosulja
Posts: 93
Joined: 09/08/2014 19:20

#61 Re: Registracija Oldtimera?

Post by karirana kosulja »

goran16v wrote:Upravo tako, trajno registrovan u smislu da ga ne moras odjavljivati i registrovati svaki put kad ti osig. istekne na duze od 30 dana nego moze praviti pauze kolike zelis, a prakticno i finansijski nista posebno.
Bilo je govora o varijanti da ga osiguras na onoliko mjeseci koliko hoces da ga vozis, sto bi bilo super, medjutim, neka osiguranja ne izdaju policu kracu od godinu dana, a ona koja kao teoretski dozvoljavaju tu mogucnost po cjenovniku ne primjenjuju 50% popusta koji automatski imas na godisnju policu vec punu tarifu pa te polica od 3-4 mjeseca kosta kao i redovna godisnja. To ce imati smisla tek kad se ponovo krene sa primjenom stetovnika i ispravnog obracuna bonusa i malusa, a ovako se ne isplati.
Ima li ikakve šanse da se počne primjenjivati taj princip?
User avatar
klaki
Posts: 2303
Joined: 15/02/2013 17:49
Location: 榛名山峠

#62 Re: Registracija Oldtimera?

Post by klaki »

sparky wrote:klaki dZe potrefi r32 :D njega moras cekati do 2029e :D
Ada no ne ide te matematika http://en.wikipedia.org/wiki/Nissan_Skyline#R32
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#63 Re: Registracija Oldtimera?

Post by sparky »

klaki wrote:
sparky wrote:klaki dZe potrefi r32 :D njega moras cekati do 2029e :D
Ada no ne ide te matematika http://en.wikipedia.org/wiki/Nissan_Skyline#R32
Culdizguz ja mislio na golfa :)
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#64 Re: Registracija Oldtimera?

Post by amar1994 »

klaki wrote:Ja kukala ti majka kad uvedem DŽITIER 2019te (r32 jer su prvi poceli 1989), ima da bude pravo auto od muzejske vrijednosti :skoljka:
:shock: :P :P :D :thumbup:
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#65 Re: Registracija Oldtimera?

Post by Bakir1 »

Sarajmen wrote:Navodno je novousvojenim zakonom retroaktivno ukinut status oldtajmera, i onim koji su ih već trajno registrovali kao takve. A navodno, zbog onih nedavnih magli i smoga. Je li neko upućeniji o ovim zakonskim izmjenama. ?
njihov status, u procesu registracije, definisan je pravilnikom o registraciji, koji ja jos nisam vidio, s time u vezi status vozila ne moze biti osporen, kada bude novi pravilnik onda ce ici revidiranje svi sa statusom
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#66 Re: Registracija Oldtimera?

Post by tempuser »

Bakir1 wrote:
Sarajmen wrote:Navodno je novousvojenim zakonom retroaktivno ukinut status oldtajmera, i onim koji su ih već trajno registrovali kao takve. A navodno, zbog onih nedavnih magli i smoga. Je li neko upućeniji o ovim zakonskim izmjenama. ?
njihov status, u procesu registracije, definisan je pravilnikom o registraciji, koji ja jos nisam vidio, s time u vezi status vozila ne moze biti osporen, kada bude novi pravilnik onda ce ici revidiranje svi sa statusom
Neki dan gledam tabelu, po novom pravilniku nikakvih beneficija za oldtimere.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#67 Re: Registracija Oldtimera?

Post by Bakir1 »

kojem pravilniku?
o registraciji?
temelj je zoobs, a ni on jos nije prosao proceduru, pravilnik moze biti samo na osnovu usvojenih izmjena zoobsa
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#68 Re: Registracija Oldtimera?

Post by Bakir1 »

puno je rekla kazala, u principu, em sto mi je posao da citam te sve pravilnike, zakone, izmjene i ostalo, to mi treba i privatno da znam....
mogu te osporavati naravno, jer se nemas za sta ufatiti, tamo gdje ima rogatih sve moze...
da se ne lazemo, 90% oldtajmer vozila i onih sa tim statusom, registrovano je samo radi ustede, ne radi ocuvanja tehnicke kulture, sto i jeste cilj takvog statusa
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#69 Re: Registracija Oldtimera?

Post by Bakir1 »

na dobrom je putu, ali mislim za ukidanje statusa ne moze samo neko kliknuti "oldtajmer" tj trajno da/ne, siva je to zona koju koriste svi, pa ti nesto kao zavrse na sto imas svako pravo...
helem nema on potrebe za brigu, ako je tako kako kazes, ko ce mu osporiti vozilo koje je orginalno...
mislim sa tim dopisom da ce on agenta, agenciju, filijalu tog osiguranja, ufatiti u raskoraku ;-)
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#70 Re: Registracija Oldtimera?

Post by tempuser »

Bakir1 wrote:kojem pravilniku?
o registraciji?
temelj je zoobs, a ni on jos nije prosao proceduru, pravilnik moze biti samo na osnovu usvojenih izmjena zoobsa
Pojma nemam, tablice za tarife za obracun putarina i ostalih davanja...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#71 Re: Registracija Oldtimera?

Post by tempuser »

Bakir1 wrote:na dobrom je putu, ali mislim za ukidanje statusa ne moze samo neko kliknuti "oldtajmer" tj trajno da/ne, siva je to zona koju koriste svi, pa ti nesto kao zavrse na sto imas svako pravo...
helem nema on potrebe za brigu, ako je tako kako kazes, ko ce mu osporiti vozilo koje je orginalno...
mislim sa tim dopisom da ce on agenta, agenciju, filijalu tog osiguranja, ufatiti u raskoraku ;-)
Mislim bakire da ovdje nije problem da li je vozilo prema stanju oldtimer nego da li odtimer vozila ima beneficije.
Mom autu niko nece ukinuti status oldtimera, ali mu mogu ukinuti povlastice.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#72 Re: Registracija Oldtimera?

Post by tempuser »

Sarajmen wrote:Naravno, ali nisam siguran da je ispravno ukidati nešto retoaktivno. Ništa me više u ovoj državi ne može iznenaditi , pa ni taj debalans između prava i obaveza u ovom slučaju sa oldtajmerima. Hoću reći, ako su također zakonom propisane obaveze da bi neki automobil stekao pravo na status oldtajmera , onda i prava trebaju biti jasno navedena. Malo je bezveze nametati obavezu a ne dopustiti ostvarenje prava nakon što se ona ispoštuje. U redu je da se nova zakonska rješenja primjenjuju za slučajeve koji se jave od dana kada on stupi na snagu. Ali retroaktivno, nema logike .
@Bakire, i ja mislim da je on odabrao ispravan put, donijeli su prošle godine Rješenje za njegovo auto i dodijelili status oldtajmera i u saobraćajnoj dozvoli unos trajne registracije . Isto tako neka donesu i Rješenje na osnovu kojeg se taj status derogira ili ukida. Mislim na ove iz MUP-a, a osiguravajuće kuće svakako u suštini zastupaju primarno svoje interese, a interese osiguranika samo po sili zakona.
Naravno da nije ispravno ali ako je sistem postavljen kako treba, a kod nas nije tako nista prakticno nije ukinuto.
Sto se retroaktivne primjene tice, mislim da to nije slucaj tj nisu retroaktivno ponistili odluku da je auto OT nego su od tog i tog datuma ukinuli mogucnost da bude trajno registrovan. Na kraju krajeva, drzava ukida statuse invalida, boraca itd, a da ne ukine kategoriju trajne registracije?!
Sto se sistema tice, prva stvar koja je pogresna kod nas je jedini kriterij za odtimera da je stariji od 30 god tj kod nas nema definicije oldtimera. Definicija, status i kategorije oldtimera postoji u OT klubovima, ali to nije "uvezano" sa drzavom i ozvaniceno nego se koristi iskljucivo za OT natjecanja itd.
Druga stvar, cak i kad bi se uveo kriterij koji osim starosti obuhvata i stanje ko bi u ovoj drzavi procijenjivao ko zadovoljava te kriiterije???? Ni puno jace drzave nemaju "drzavne" cetre za vozila sa strucnim ljudima i neophodnom teh. dokumentacijom, tipa mas. fakultet, teh. muzej i sl, kroz koje bi drzava izdavala certifikat. Uglavnom su koncesije i ovlastenja za takve stvari prebacene na OT klubove, centre za teh. pregled i sl. E sad znas i sam kad bi u drzavi, u kojoj su ministri i politicari vodeci kriminalci, dao udruzenju gradjanja tj privatnom OT klubu koncesiju na licenciranje OT auta koliko bi tu laverzacija bilo. Pare bi se uzimale samo tako, certifikati bi se dijelili i sakom i kapom i Kunti i Panti i na kraju bi imao isto sto i danas. Pa mozda je i to bolje nego ovo nista sto imamo danas.
Padx24
Posts: 40
Joined: 04/04/2016 14:09

#73 Re: Registracija Oldtimera?

Post by Padx24 »

Jel ima neko više informacija o ovome?
Pitao na policiji i kažu mi da iako je registrovan trajno treba da se donese potvrda od
oldtimer kluba i to ne bilo kojeg nego Udruženja Oldtimer iz Sarajeva.

Ima li neki dokument zvaničan koji o tome govori? Zakon ili uredba ?
esso_sa
Posts: 1667
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#74 Re: Registracija Oldtimera?

Post by esso_sa »

Rece mi prijatelj sto ima agenciju za registracije da se ukida trajna registracija ili tako nesto. Kako sam shvatio, hoce da vrate placanje svih dadzbina za trajno registrovane i tako ih izjednace sa pravilima koja se primjenjuju za normalno registrovana auta...
Po trenutnom zakonu, trajno registrovani placaju samo polisu osiguranja, tehnicki i stiker, a oslobodjeni su placanja putarine, poreza, vodozastite...
Nije jos zvanicno, ali se gura u tom pravcu. Valjda drzavi fali para, gube na putarinama itd, pa hoce te pare nazad
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#75 Re: Registracija Oldtimera?

Post by tempuser »

esso_sa wrote:Rece mi prijatelj sto ima agenciju za registracije da se ukida trajna registracija ili tako nesto. Kako sam shvatio, hoce da vrate placanje svih dadzbina za trajno registrovane i tako ih izjednace sa pravilima koja se primjenjuju za normalno registrovana auta...
Po trenutnom zakonu, trajno registrovani placaju samo polisu osiguranja, tehnicki i stiker, a oslobodjeni su placanja putarine, poreza, vodozastite...
Nije jos zvanicno, ali se gura u tom pravcu. Valjda drzavi fali para, gube na putarinama itd, pa hoce te pare nazad
Ne znam da li je zvanicno ali u agenciji koja meni radi regustracije su mi prije mjesec rekli da nema vise trajne registracije u KS.
Za moj auto nije velika usteda mozda 80-ak KM, ali mi muka dodje kad znam da moram vracati tablice ako hocu da preskocim godinu!
Post Reply