- Registracija vozila - sve o tome

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#701 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by insomnia78 »

kakavdanakneiskustvu wrote:
rekla-kazala wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:

da i to čujem
Pa ja sam izlazio ove godine tri puta i svaki put su mi tražili dokumente od vozila i lijepo pregledali i zeleni karton, sve podatke i sve datume.


meni nikad na granici nisu to tražili,samo pasoš
Ni meni, lazem jest zadnji put trazio ZK al ga bukvalno nije ni pogledo, samo ga uzeo u ruku i vratio
Al eto vidis sve kako se potrefi


Envoyé de mon iPhone à l'aide de Tapatalk
rekla-kazala
Posts: 1308
Joined: 19/10/2013 16:50

#702 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by rekla-kazala »

Ja u pasoše stavio i vozačku, saobraćajnu i zeleni karton,.. carinik ( policajac) nije vidio, pita gdje je prometna, ja mu kažem u Pasošu, to je bilo na Vinjanima, na Kamenskom prije mjesec dana isto su mi tražili i odnijeli sve dokumente u kućicu. Istina vozim novije auto, možda je češća kontrola zbog krađe.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#703 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by 530i »

Otkad je Hr u EU uvijek mi traže barem zeleni karton, bez obzira na auto...prolazio sam i s autom 93. godište i 2012. godište.
mrsamras
Posts: 262
Joined: 26/01/2013 00:44

#704 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by mrsamras »

Pitanje oko registracije:
Posto sada postoji vlasnicka knjizica i saobracajana dozvola, moze li se izvristi registracija na sljedeci nacin:
Imam na sebi 3 vozila reg i imam jedno koje trebam registrovati ali ga necu nesto previse koristiti.Imam prijatelja koji nema auto, RVI i ima neke popuste prilikom registracije i on bi uglavnom koristio to auto.

Pitam iz razloga sto sam kupovao jedno auto preko lizinga i vlasnika je uvijek bila u banci dok sam otplacivao a saobracaja ne je glasila na mene, s tim da sam svaki puta morao donijeti punomoc od banke da mogu produzti registraciju.
Moze li on registrovati auto na sebe da iskoristi povlastice a da auto i dalje ostaje na meni i kako?Je li to izvodljivo kad su fizicka lica u pitanju i kako?
preludezalude
Posts: 5624
Joined: 07/03/2012 00:09

#705 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by preludezalude »

mrsamras wrote:Pitanje oko registracije:
Posto sada postoji vlasnicka knjizica i saobracajana dozvola, moze li se izvristi registracija na sljedeci nacin:
Imam na sebi 3 vozila reg i imam jedno koje trebam registrovati ali ga necu nesto previse koristiti.Imam prijatelja koji nema auto, RVI i ima neke popuste prilikom registracije i on bi uglavnom koristio to auto.

Pitam iz razloga sto sam kupovao jedno auto preko lizinga i vlasnika je uvijek bila u banci dok sam otplacivao a saobracaja ne je glasila na mene, s tim da sam svaki puta morao donijeti punomoc od banke da mogu produzti registraciju.
Moze li on registrovati auto na sebe da iskoristi povlastice a da auto i dalje ostaje na meni i kako?Je li to izvodljivo kad su fizicka lica u pitanju i kako?
Kako ti to mislis da on registruje auto na sebe i koristi povlastice, a da auto jos ostane na tebi????? Ti bi i jare i pare. Auto registruje vlasnik ili neko ko ima punomoc vlasnika, a povlastice mogu biti samo od vlasnika tj onoga cije je ime u saobracajnoj.
mrsamras
Posts: 262
Joined: 26/01/2013 00:44

#706 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by mrsamras »

Ja fino objasnio,auto kupio na lizing,saobraćajna,glasila na moje ime i nije pisalo u saobraćajnoj da sam vlasnik nego korisnik.
Vlasnicka glasila na davaoca lizinga.
Da sam imao povlasticu,vjerovatno bih imao pravo to iskoristiti.
Ne zelim jare i pare,nego zelim da mi neko ko zna fino objasni a ne da filozofira ;-)
Tebi u svakom slucaju hvala na odgovoru.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58730
Joined: 03/08/2010 19:04

#707 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by kakavdanakneiskustvu »

mrsamras wrote:Pitanje oko registracije:
Posto sada postoji vlasnicka knjizica i saobracajana dozvola, moze li se izvristi registracija na sljedeci nacin:
Imam na sebi 3 vozila reg i imam jedno koje trebam registrovati ali ga necu nesto previse koristiti.Imam prijatelja koji nema auto, RVI i ima neke popuste prilikom registracije i on bi uglavnom koristio to auto.

Pitam iz razloga sto sam kupovao jedno auto preko lizinga i vlasnika je uvijek bila u banci dok sam otplacivao a saobracaja ne je glasila na mene, s tim da sam svaki puta morao donijeti punomoc od banke da mogu produzti registraciju.
Moze li on registrovati auto na sebe da iskoristi povlastice a da auto i dalje ostaje na meni i kako?Je li to izvodljivo kad su fizicka lica u pitanju i kako?



ne može,ako ga registruje na svoje ime onda je on vlasnik,jeboga ti
mrsamras
Posts: 262
Joined: 26/01/2013 00:44

#708 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by mrsamras »

Ako nesto ne znas,nemoj tvrditi.
Jeste li čuli za vlasnicku knjizicu?Uzmi saobracajnu od nekoga ko je kupio auto na lizing.
Ko otplaćuje auto,njegovi su podaci u saobraćajnoj a u polj C4 pise korisnik.Na vlasickoj pise da je vlasnik lizing i vlasnicka je kod lizing.
Dok nije postojala vlasnicka,bilo je kako mislite ;-)
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#709 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by drndalo »

Pa onda ga registruj ti kao vlasnik, a on kao korisnik kad moze... Jesi li registrovan kao Lizing kuca u svakodnevnom zivotu...?
zilla_
Posts: 1060
Joined: 20/08/2008 23:18

#710 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by zilla_ »

mrsamras wrote:Ako nesto ne znas,nemoj tvrditi.
Jeste li čuli za vlasnicku knjizicu?Uzmi saobracajnu od nekoga ko je kupio auto na lizing.
Ko otplaćuje auto,njegovi su podaci u saobraćajnoj a u polj C4 pise korisnik.Na vlasickoj pise da je vlasnik lizing i vlasnicka je kod lizing.
Dok nije postojala vlasnicka,bilo je kako mislite ;-)
ja koliko znam i u saobraćajnoj i u vlasničkoj stoji da je vlasnik banka ukoliko je auto na lizingu... na poslu imam 20 auta preko lizinga i na svakoj saobraćajnon stoji da je vlasnik u ovom mom slučaju "unicredit lizing" a ime moje firme nigdje nema u saobraćajnoj... Ne znam kako je to kod tebe ali to što ti hoćeš da izvedeš je prosto nemoguće :zoka:
mrsamras
Posts: 262
Joined: 26/01/2013 00:44

#711 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by mrsamras »

Neću nista da izvedem,pitam :D
Vjerovatno je to opcija ostavljena samo za lizing kuće,da ne moze za fizicka lica ali ko pita taj ne skita :-)

Kad sam kupio auto,na pocetku je i u saobraćajnoj lizing ali je doslo do pro.jene zakona,jer su svi preksaji dolazili na lizing.
Mislim da je od 2011 god,ne sjećam se tacno,saobraćajna glasi na korisnika i ja kao korisnik - fizicko lice uplaćivao sve na svoje ime,samo sam imao potvrdu od lizinga koja kaze da sam ispunio svoje obaveze i da mogub egistrovati vozilo.
Konkretno je pitanju bila lizing kuća aleasing
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58730
Joined: 03/08/2010 19:04

#712 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by kakavdanakneiskustvu »

mrsamras wrote:Ako nesto ne znas,nemoj tvrditi.
Jeste li čuli za vlasnicku knjizicu?Uzmi saobracajnu od nekoga ko je kupio auto na lizing.
Ko otplaćuje auto,njegovi su podaci u saobraćajnoj a u polj C4 pise korisnik.Na vlasickoj pise da je vlasnik lizing i vlasnicka je kod lizing.
Dok nije postojala vlasnicka,bilo je kako mislite ;-)



znam šta pričam,znam i za razliku između vlasnika i korisnika,svakodnevno se susrećem u poslu sa takvim stvarima,tačno,leasing može biti vlasnik auta a ti korisnik,a odgovor na tvoje pitanje je negativan,ja baš danas provjerio na poslu,ali najbolje je otići u pol. upravi na odjel registracija vozila i tamo pitati ili u neku osiguravajuću kuću
novi_korisnik
Posts: 221
Joined: 09/04/2014 13:11

#713 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by novi_korisnik »

Pozdrav,

Imam jedno pitanje.

Prijatelju mi je umrla žena, auto se u saobracajnoj i vlasnickoj vodi na njeno ime, znaci da je vlasnik. Sad njega zanima sta on mora uraditi da bi dobio vlasnistvo nad tim automobilom, tj. da ga naslijedi ?


Ne znam ali mozda je vazna informacija da je ta žena imala od pokretne i nepokretne imovine samo auto.


Bio je u policiji, ali mu oni konkretno nisu nista rekli, osim da se obrati sudu. Da li neko zna kakva je procedura ?

Hvala ;-)
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#714 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by drndalo »

Ostavinska rasprava na sudu, koji ce donijeti rjesenje ko sta nasljedjuje nakon nje... Bez tog rjesenja nista.
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#715 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by shlauf »

novi_korisnik wrote:Pozdrav,

Imam jedno pitanje.

Prijatelju mi je umrla žena, auto se u saobracajnoj i vlasnickoj vodi na njeno ime, znaci da je vlasnik. Sad njega zanima sta on mora uraditi da bi dobio vlasnistvo nad tim automobilom, tj. da ga naslijedi ?


Ne znam ali mozda je vazna informacija da je ta žena imala od pokretne i nepokretne imovine samo auto.


Bio je u policiji, ali mu oni konkretno nisu nista rekli, osim da se obrati sudu. Da li neko zna kakva je procedura ?

Hvala ;-)
Slijedi ostavinska rasprava pa će tek dobiti rješenje
novi_korisnik
Posts: 221
Joined: 09/04/2014 13:11

#716 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by novi_korisnik »

Kako prijaviti auto za ostavinsku, ili to sud sam pokrene nakon sto budu obavjesteni ?
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#717 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by skafiskafsnjak »

Pokrenu kao i sve ostale stvari.... imovina je imovina, bila kuca ili auto.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
Oxygenn
Posts: 340
Joined: 07/05/2005 22:34

#718 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by Oxygenn »

novi_korisnik wrote:Kako prijaviti auto za ostavinsku, ili to sud sam pokrene nakon sto budu obavjesteni ?
Ako nije naveo imovinu kod vadjenja smrtnog lista, prvi put kada ga pozovu na ostavinu neka donese papire od auta, kopije za sud a orginali na uvid.

Nakon zavrsene ostavine, ceka rijesenje pa nakon toga da mu se udari pecat o pravosnaznosti i tek onda moze u mup da mijenja dokumenta o vlasnistvu vozila na svoje ime
User avatar
newklear
Posts: 1383
Joined: 10/12/2009 15:59

#719 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by newklear »

Registracija mi istekla prosli mjesec, ako ne vratim table i dobijem obavijest od Mup da moram vratiti inace kazna i platim tu kaznu od 50 KM da li i dalje moram vratiti tablice i papire?
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#720 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by 530i »

Vrati tablice, u čemu je problem...na dokumentima samo opečate da je odjavljeno i da su tablice vraćene.
preludezalude
Posts: 5624
Joined: 07/03/2012 00:09

#721 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by preludezalude »

newklear wrote:Registracija mi istekla prosli mjesec, ako ne vratim table i dobijem obavijest od Mup da moram vratiti inace kazna i platim tu kaznu od 50 KM da li i dalje moram vratiti tablice i papire?
U svakom slucaju su tablice i papiri nevazeci, tako da ne vidim razlog zasto ih ne vratiti.
User avatar
Qler
Posts: 23599
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#722 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by Qler »

A nije mi jasno sto ne vratis table?
vauvau
Posts: 1375
Joined: 05/06/2014 09:03

#723 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by vauvau »

kako ce onda voziti bez tablica :D
User avatar
Hemera
Posts: 3659
Joined: 08/08/2010 01:22

#724 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by Hemera »

ne mgou da nađem temu odgovarajucu,al eto nije registracija,alli jeste usrano poskupljenje goriva :roll:
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8754
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#725 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by SanskiBiser »

novi iznosi za poreze u RS od danas valjda stupaju na snagu :-)
Visina poreza za automobile

Kubikaža / stari iznos / novi iznos

do 1.150 ccm 30 KM 45 KM

preko 1.150 do 1.300 ccm 40 KM 60 KM

preko 1.300 do 1.600 ccm 50 KM 70 KM

preko 1.600 do 2.000 ccm 75 KM 100 KM

preko 2.000 do 2.500 ccm 200 KM 250 KM

preko 2.500 do 3.000 ccm 650 KM 900 KM

preko 3.000 ccm 1.000 KM 1.300 KM
Post Reply