Recikliranje plasticnih boca/flasa

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

gradina
Posts: 266
Joined: 11/06/2009 10:45

#451 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by gradina »

E heto... 7 godina se u Tešnju skuplja PET i djeca zarađuju lovu.. Ja na ovom forumu dajem vijesti, podatke ne bi li ko pokrenuo nešto slično u svome mjestu. .ali jok, znamo svi palamuditi: treba ovo treba ono...
I evo još jedan ideja se pretvori u sistemsk akciju...
od danas će dejca zarađivati i na starim baterijama, sijalicama, EE otpadu..
pa vi i dlaje kako u Hrvatskoj.. kako u njemačkoj... evo u Tešnju može i ovo...

http://www.opcina-tesanj.ba/index.php?o ... &Itemid=55
User avatar
zunazu
Posts: 1429
Joined: 02/11/2014 11:20

#452 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by zunazu »

gradina
Posts: 266
Joined: 11/06/2009 10:45

#453 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by gradina »

Jarane gdje se pojavi TV i ekologija, BJAŽI!!!!!!

http://tesanj.net/2016/09/22/izlet-na-b ... -za-redom/

ovo sam JA... trubim, bubim.. pozivam,,,, ali niko ništa..
u Tešnju skupljeno 3,5 miliona PET flaša... HEJ!!!!!!!!!! i ne slikamo se
elk
Posts: 2776
Joined: 14/08/2006 12:03

#454 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by elk »

Svaka cast za tekst:).dokaz da nismo odmakli mnogo od pecinskih ljudi.a i broj komentara je "zavidan"
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#455 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by Hadzi Lojo »

Neki ljudi su gori od pecinskih ljudi!
Na zalost i mnogi planinari samo frljoknu te boce negdje niz strminu. Ja kad sta nadjem zapalim ih barem, nekako mi lakse da ih ne gledam, mada se i tim postupkom zagadjuje zrak, ali ne mogu nosati pored ruksaka punu vrecu boca u dolinu.
gradina
Posts: 266
Joined: 11/06/2009 10:45

#456 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by gradina »

Hadzi lojo, ubuduće zamoliu te da radije ostaviš te plastične u šumi, neka se priroda bori sa njima ili će neko naići.. nemoj plaiti jer to je najgore što se može uraditi.. tada izazivaš neskald u prirodi, polivnilhlorid koji ode gore u atmosferu se vrati i pada po voć i pvrću i dokazano da se taloži u našim tijelima i neko će fasovati rak.. zato ne spaljuj!
User avatar
user071
Posts: 9
Joined: 14/10/2012 23:49
Location: Marvin the Paranoid Android: I could calculate your chances of survival, but you won't like it.

#457 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by user071 »

Da li se kod nas reciklira CD, DVD medij? S obzirom da se ubraja u tzv #7 (ostalu) plastiku.
User avatar
piupiu
Posts: 16347
Joined: 05/01/2008 05:08

#458 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by piupiu »

gradina wrote:Jarane gdje se pojavi TV i ekologija, BJAŽI!!!!!!

http://tesanj.net/2016/09/22/izlet-na-b ... -za-redom/

ovo sam JA... trubim, bubim.. pozivam,,,, ali niko ništa..
u Tešnju skupljeno 3,5 miliona PET flaša... HEJ!!!!!!!!!! i ne slikamo se
Evo malo Damira s Barica...

omar little
Posts: 16351
Joined: 14/03/2008 21:14

#459 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by omar little »

ja bih naplacivala 250 maraka kauciju cim pridju prirodi, na sve strane, uniformisane stavis na ulaz, izdaju ti potvrdu da si stavio deposit od 250 maraka i dobijes svoje pare nazad samo ako demonstriras da si smece iza sebe pokupio i da prirodu ostavljas kako si je nasao. gledaj ti kod niksica na videu tog silnog nerazgradivog smeca. otet nam drzavu treba komplet, centa jednog mi zasluzili nismo.
User avatar
petunija
Posts: 3023
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#460 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by petunija »

Na žalost @piupiu, ovo gledaju u glavnom oni koji ne rade ovakve stvari.
Inače, već odavno ne idem na naša izletišta upravo zbog ovoga, samo bih se nasekirala da sve ovo vidim. Znam da je prljavo, ali kad ne gledam nekako mi lakše.
@omar little, slažem se to za 250KM, samo po džepu, koga je evolucija zaobišla toga će novčanik emancipovati
User avatar
Bumerang
Posts: 1604
Joined: 27/06/2003 00:00

#461 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by Bumerang »

ZNATNO TRAJNIJE

Naučnici od recikliranih staklenih flaša napravili superbaterije

Klix.ba prije 52m

Image

Naučnici od recikliranih staklenih flaša napravili superbaterije
Naučnici su uspjeli od recikliranih staklenih flaša napraviti dugotrajne litij-jonske baterije.

Naučnici s Univerziteta California su napravili nanosilikonske anode, važne komponente baterije, koje daju više energije. Kada se koriste sa litij-jonskim baterijama, nanosilikonske anode mogu skladištiti četiri puta više energije u odnosu na konvencionalne grafitne anode.


Čak i sa današnjim naprednim programima reciklaže milijarde flaša završe na deponijama svake godine. Ipak, staklene flaše osiguravaju silicij dioksid, glavnu komponentu anoda, tako da otpad postaje dio superbaterije.



https://www.klix.ba/scitech/tehnologija ... /170426053
gradina
Posts: 266
Joined: 11/06/2009 10:45

#462 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by gradina »

SAMO JE NEBO GRANICA! EVO I TRI MILIONA SKUPLJENIH FLAŠA!!!!!!!! I MOJA "DOSADA" OSMU GODINU NA OVOM FORUMU, NE VIDJEH DA IKO KRENU OVAKO...

http://tesanj.net/2017/05/11/trimilionita-pet-boca/
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#463 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by Toto »

:thumbup: :bih:
gradina
Posts: 266
Joined: 11/06/2009 10:45

#464 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by gradina »

Samo da obavjestim raju da se akcija skupljanja PET proširila i u Lukavac, osnovna škola LUKAVAC GRAD je evo krenula... nešto poput djece u Tešnju..
U Tešnju je to već deseta godina i skupljeno je oko 4 miliona flaša...
pa eto ak okoga zanima... vidim svi se nešto bavimo ekologiom a nikako da krenemo...
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#465 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by drndalo »

Pozdravljam! I sam imam problem gdje sa reciklaznim otpadom a da ga kasnije ne izmijesaju sa ostalim otpadom...

I staklo, i aluminij...
gradina
Posts: 266
Joined: 11/06/2009 10:45

#466 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by gradina »

Ne znam iz koeg si mjesta ali ja znam da u svakom gradu ima neka firma koja se bavi otkupom... pa skupljaj aluminij 1kg = 1KM, 50 limenki i eto markica...
u kola i odvuci ili ostavi pred zgradom neko ce doci..
barem je tako u Tešnju... staklo je jedini problem ali nije problem ga baciti u komunalni jer to nije opasni otpad ali i tu ima neka zena iz Travnika pa otkupljuje i staklo..
PET su poceli i ovi sto imaju reciklazan dvorista, karton i najlon se vec odavno otkupljuje..
samo sporo ovo sve sa PET-- nikako da se krene u Zakonsko rješenje, otkup da bude kao u hrvatskoj, njemackoj ali mozda nova vlast krene i u ovom pravcu..
User avatar
zforumas
Posts: 8615
Joined: 25/10/2016 20:35

#467 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by zforumas »

gradina wrote:Ne znam iz koeg si mjesta ali ja znam da u svakom gradu ima neka firma koja se bavi otkupom... pa skupljaj aluminij 1kg = 1KM, 50 limenki i eto markica...
u kola i odvuci ili ostavi pred zgradom neko ce doci..
barem je tako u Tešnju... staklo je jedini problem ali nije problem ga baciti u komunalni jer to nije opasni otpad ali i tu ima neka zena iz Travnika pa otkupljuje i staklo..
PET su poceli i ovi sto imaju reciklazan dvorista, karton i najlon se vec odavno otkupljuje..
samo sporo ovo sve sa PET-- nikako da se krene u Zakonsko rješenje, otkup da bude kao u hrvatskoj, njemackoj ali mozda nova vlast krene i u ovom pravcu..
Ceca, trebaju godine i godine da se raja navikne da placa kauciju, a o ekonomiji da ne pricamo. Kod nas ljudi jos uvijek misle da "placaju" kolica u supermarketima.
User avatar
Hajlac
Posts: 3837
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#469 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by Hajlac »

"Reciklaza" na bh način:

U Busovači već mjesec stoji šleper pun smeća iz Italije, građani ne dozvoljavaju istovar
Naime, nakon protesta građana Drvara, kamion je dobio nalog da smeće odveze u Busovaču, gdje je sedište prevozničke fime u čijem je vlasništvu šleper. Međutim, ni tamo nisu dozvolili da se otpad istovari, pa je on do danas ostao na kamionu.

Suvlasnik "Krom reciklaže", Rodoljub Dinić, za Srpskainfo je ranije rekao da će, kad se situacija sredi i kad uđu u halu na Pasjaku kod Drvara, tamo prvo istovariti šleper iz Busovače.

Međutim, za sada se ne zna kada će se to desiti, jer se ne zna čija je pomenuta hala. U međuvremenu, šleper u Busovači je “zarobljen” smećem, a vlasnik ovog kamiona zbraja gubitke.

Inače, kako su ranije najavili iz ovog preduzeća, “Krom reciklaža” namjerava da sav otpad, koji su uvezli iz Italije i istovarili na nekoliko lokacija od Bihaća do Bosanskog Grahova, preveze na Pasjak, u holu koja je namjenjen za reciklažu, ali je još uvijek zaključanai u njoj nema nijedne mašine.

Na pitanje kako će taj silni otpad preraditi, Dinić je odgovorio da mu mašine nisu potrebne za to, jer će otpad spaliti.

"Za tekstilni otpad nisu potrebne mašine; to je gorivo za cementare ili toplane, a u BiH ima zainteresovanih za takvo gorivo", rekao je Dinić.
https://www.klix.ba/vijesti/bih/u-busov ... /200808012
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#470 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by Russki »

Ogromna je katastrofa sto je kod nas reciklaža 0 bodova.

U marketima bi to za nas obicne ljude idealno bilo. Cista priroda, ne baca se nista, sve se reciklira, a i koja markica padne i dzep.

Moramo li mi u svemu zaostajati..
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#471 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by Sanjarko »

Ima neka masina, pretvara plastiku u naftu. Svabe je izmislile valjda. Kosta vise ali barem se rijesi problem plasticnog otpada. I reciklaza istog je dobra. Ali nase zaboli ona stvar za tim i ekologijom.
gradina
Posts: 266
Joined: 11/06/2009 10:45

#472 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by gradina »

Moj narode... evo me nakon dvije tri godine... dakle, ama baš ništa novoga po pitanju recikliranja PET osim pisanja po raznim protalima, forumima..
Ja sam dosta radio na širenju ideje da se skulja po školama, ali sam uspio sa jednm strankom da nekako im saopćim kako bismo trebali krenuti u zakon... da otkupna cijena bude recimo 8 pfeninga..
13 godina se u Tešnju skuplja PET, skupilo se preko 200 tona! ali kapacitet firme Omorika Reciklaža je 500 tona na mjesec.. Primorani su uvoziti PET iz Crne Gore i Slovenije...
A ovo: u BiH uvezli 176 miliona KM vode.. sao vode, dakle ne pivo, sokovi, kisela... i sada gledajte ovo, pretvoreno u broj flaša je ccca 176 Miliona a sigurno je vise jer su tu i one male Jane, Ćane... a to prevedeno u tone je 8000 TONA! dakel ova firma bi mogla raditi 16 mjeseci punim kapacitetima.. a na kraju to je oko 8 miliona KM koje bi neko zaradio.... e sad, ponavljma, ovo je UVOZ u 2021.... a gdje je domaća proizvodnja... dakle, moramo nekako probuditi i političare i ove nazovi ekologe, svi neke projekte pišu.. u Sarajevu najviše ovih zelenih otoka, onih zvona sve donacija... Pitam gore u Sarajevu gdje završi? Šute jbg... ja znam da tri godine nijedna flaša nije došla iz Sarajeva i Mostara na reciklažu u Johovac...
samo onako da tema ne ode u zaborav.. ipak smo ovdjw 13 godina... u Tešnju taj projekat već trinaestu godinu funkcioniše. Čak su moju ideju 32 korpe u obliku PET boce uradili i postavili... pa eto
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 19134
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#473 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by teskeredzic_22 »

gradina wrote: 17/03/2022 20:45... pa eto
Dva operatera sistema u Federaciji i jedan u RS - u ne postavljaju više ciljeve u slijedećoj godini po pitanju sakupljanja PET - a niti na bilo koji način ne pomažu sakupljačima u ostvarenju postojećih ciljeva.

Građanstvo nema svijest.
Građanstvo nema korist od sakupljanja PET - a.
Građanstvo ne plaća kazne zbog bacanja PET - a.

Sarajevsko Komunalno sakupi i proda jedva 10 tona PET - a kvartalno.

Prevedeno - boli koga d...

A otkupna cijena transparentnog PET - a od strane fabrika je 1000 KM / T.

Pozz.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15463
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#474 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by problemnatravunu »

gradina wrote: 17/03/2022 20:45 Moj narode... evo me nakon dvije tri godine... dakle, ama baš ništa novoga po pitanju recikliranja PET osim pisanja po raznim protalima, forumima..
Ja sam dosta radio na širenju ideje da se skulja po školama, ali sam uspio sa jednm strankom da nekako im saopćim kako bismo trebali krenuti u zakon... da otkupna cijena bude recimo 8 pfeninga..
13 godina se u Tešnju skuplja PET, skupilo se preko 200 tona! ali kapacitet firme Omorika Reciklaža je 500 tona na mjesec.. Primorani su uvoziti PET iz Crne Gore i Slovenije...
A ovo: u BiH uvezli 176 miliona KM vode.. sao vode, dakle ne pivo, sokovi, kisela... i sada gledajte ovo, pretvoreno u broj flaša je ccca 176 Miliona a sigurno je vise jer su tu i one male Jane, Ćane... a to prevedeno u tone je 8000 TONA! dakel ova firma bi mogla raditi 16 mjeseci punim kapacitetima.. a na kraju to je oko 8 miliona KM koje bi neko zaradio.... e sad, ponavljma, ovo je UVOZ u 2021.... a gdje je domaća proizvodnja... dakle, moramo nekako probuditi i političare i ove nazovi ekologe, svi neke projekte pišu.. u Sarajevu najviše ovih zelenih otoka, onih zvona sve donacija... Pitam gore u Sarajevu gdje završi? Šute jbg... ja znam da tri godine nijedna flaša nije došla iz Sarajeva i Mostara na reciklažu u Johovac...
samo onako da tema ne ode u zaborav.. ipak smo ovdjw 13 godina... u Tešnju taj projekat već trinaestu godinu funkcioniše. Čak su moju ideju 32 korpe u obliku PET boce uradili i postavili... pa eto
loži glasačko tijelo po padinskim dijelovima Sarajeva :skoljka:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#475 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by Sanjarko »

Sanjarko wrote: 25/08/2020 20:54 Ima neka masina, pretvara plastiku u naftu. Svabe je izmislile valjda. Kosta vise ali barem se rijesi problem plasticnog otpada. I reciklaza istog je dobra. Ali nase zaboli ona stvar za tim i ekologijom.
the Blest Machine
Known as the Blest Machine, this device uses thermochemical decomposition- a process called pyrolysis, to produce oil from plastic waste
imam i ja nekih ideja, evo
Kaucija na svu ambalazu
‎subota, ‎1. ‎januar ‎2022
16:19:27

Uvesti kauciju na svu ambalazu od sprejeva metalnih pa nadalje sve do razne druge ambalaze, i sluzbu koja bi isla od vrata do vrata da prikuplja od naroda taj ambalazni otpad i vracala im novac od kaucija koje bi platili pri kupovini proizvoda za tu ambalazu.

Te radnike i sluzbu bi drzava finansirala iz budzeta ali bi se finansirali i od recikliranja te ambalaze.
Isto tako uvesti i keramicku glinenu ambalazu nesto kao moderne amfore i cupovi, a smanjiti upotrebu sve ostale. O ovome sam vec nesto negdje pisao samo neznam sta i gdje.
Keramicke posude
‎subota, ‎23. ‎februar ‎2019

Uvesti zakonski da se zabrani plasticne vrecice ali i plasticno posudze i slicna plasticna ambalaza ali i staklena i aluminijumska neka ambalaza a da se sve vise koristi i proizvodi keramicka ambalaza i posudze kao prije sto je se to posudze i ambalaza koristila nekada davno od amfora, cupova pa nadalje. Pisao samo o ovome vec nesto negdje samo ne znam sta i gdje.
ima jos
Post Reply