Recept za spas BH fudbala

Fudbal/nogomet, Premijer liga, Liga prvaka, svjetska i evropska prvenstva...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

am2804
Posts: 655
Joined: 22/04/2012 09:49

#51 Re: Recept za spas BH fudbala

Post by am2804 »

Dakle, kakva država takvi i klubovi............onda se ne treba ni sj..... što se Željo i Sarajevo svake godine ne bore za titulu. Kada dođe to vrijeme, sigurno će biti bolje i u fudbalu. Mislim da ostali klubovi, bez obzira na kvalitet (smatram da su Borac i Široki u približnom rangu), ne mogu nikada postići dosadašnje pa tako i buduće rezultate u europi. Željo u ovom trenutku,čini mi se,ide u tom pravcu, nadam se da će to uskoro i Sarajevo.
papedzaja
Posts: 272
Joined: 16/04/2012 21:56

#52 Re: Recept za spas BH fudbala

Post by papedzaja »

Totalno je pogrešno razmišljanje da kada se Sarajevo i Željo budu borili za titulu da će to biti prava liga. Za titulu treba da se bore ekipe koje to pokažu i dokažu svojim odnosom na i izvan terena. Bez obzira kako se neko zove i kakvu tradiciju imao. Tek tada će ova liga biti interesantna. Razlog loše lige je i to što su uprave klubova sastavljene od ljudi koji veze nemaju sa sportom ili su predsjednici ljudi koji liječe lične komplekse preko ledja klubova i koriste ih za ličnu promociju.

Ima takvih primjera milion samo u ovoj sezoni pogledajte priče i dumine pojedinaca i biće vam jasno. Predsjednik kluba mora da bude neki čovjek sposoban da organizuej operativu, a sportski dio prepusti ljudima iz struke
vryzas
Posts: 11511
Joined: 12/11/2004 22:44
Location: Athens

#53 Re: Recept za spas BH fudbala

Post by vryzas »

Hadzoglu wrote:
novi.dan.nova.nafaka wrote: Sve OK, ali KO će uložiti novac u rekonstrukciju i izgradnju novih kampova, plaćanje kvalitetnih trenera i dovođenje igrača koji će educirati mlađe ? Država po meni nema tih para...
Siroki Brijeg


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :thumbup:

Fakat! Svaka im cast na tome...u kosarci "haraju" godinama, a i u fudbalu su konstantno u vrhu! Respect!
User avatar
odesveuhonduras
Posts: 3457
Joined: 06/10/2011 20:34
Location: Ne interesuje me vaše mišljenje o deklinaciji Edinovog prezimena. FaLa :)

#54 Re: Recept za spas BH fudbala

Post by odesveuhonduras »

Mi nemamo para niti ćemo ih ikad imati, zato kvalitetan rad sa mladima ostaje jedino riješenje. Da bi s to postiglo treba imati stručan trenerski kadar, a mi to nažalost nemamo ni pod razno.
am2804
Posts: 655
Joined: 22/04/2012 09:49

#55 Re: Recept za spas BH fudbala

Post by am2804 »

Pa ako je pogrešno neka nam onda Zrinjskog, Širokog, Modriče i sličnih. Govorim da je bitno da se ova dva kluba bore za titulu svake godine, a ne da nekim bude za cilj samo ulazak u Europu - ne zbijam šalu na račun malenih. Naime, ovo će pod uslovom da se radi o ozbiljnim upravama doprinijeti poboljšanje u drugim segmentima (infrastrukturi, financijama itd). Dosta je više lopovluka i zarade "sitnog" novca preko klubova u kraćim intervalima.
El_comadante
Posts: 8063
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#56 Re: Recept za spas BH fudbala

Post by El_comadante »

novi.dan.nova.nafaka wrote:
El_comadante wrote:Hrvati imaju samo Dinamo ostali su tarabe ponekad nešto Hajduk uradi. Srbija ima Partizan koji ima dobre rezultate i nikoga više. CZ povremeno napravi rezultat. tako da nemožemo reći da oni imaju bolju ligu od naš. naš je problem što nemamo nijedan klub da igra bar u EL.
Kakve su kvalitete Dinamo i Hajduk bili govori činjenica da je svaki bosanac koji je igrao u bilo koja ova dva tima bio naš reprezentativac. Ili barem većina, zar ne ?
I gledaj još nešto - koliko je Dinamo (pa i Hajduk) zgrnuo love na prodaji svojih igrača i to direktno u klubove koji nešta valjaju (a ne da kao naši igrači tek u petoj ruci odu negdje), to isto moraš uzeti u obzir. Razlika je brale, i to velika.
A za takvu situaciju je neko kriv, samo što ga velika većina ne prepoznaje. Zaslijepljeni su oni slavljem oko novog prvaka zemlje čija liga ne vrijedi ni pišljive bobe, trenutno...
to je tačno ali izuzmimo ta dva kluba šta realno HNL ima bolje nego PLBiH? ništa vidimo kako izbacuju klubove jer nemaju uslova, a vidiš i da je Šibenik propao a do prije par sezona redovan učesnik Euro takmičenja ili Slavne belupo pa Varteks. znaći niti kod njih nije toliki kvalitet kako se pokušava ustvrditi. a srbi su još i gori od Hrvata
El_comadante
Posts: 8063
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#57 Re: Recept za spas BH fudbala

Post by El_comadante »

odesveuhonduras wrote:Mi nemamo para niti ćemo ih ikad imati, zato kvalitetan rad sa mladima ostaje jedino riješenje. Da bi s to postiglo treba imati stručan trenerski kadar, a mi to nažalost nemamo ni pod razno.
jedno drugo vuče. ako nemaš para nemožeš platiti kvalitetnog trenenera za rad sa mladima. tu ti onda treba i dobar trening centar a ni za to nema para. a da bi nego ulužio pare u naše klubove moraš nešto uraditi na kvaliteti takmičenja jer ovakve klubove nažaloste neče niko kupiti odnosno neče ulužiti pare.
User avatar
p206
Posts: 7960
Joined: 23/06/2011 07:23
Location: Medžika Džonsona br. 72

#58 Re: Recept za spas BH fudbala

Post by p206 »

odesveuhonduras wrote:Mi nemamo para niti ćemo ih ikad imati, zato kvalitetan rad sa mladima ostaje jedino riješenje. Da bi s to postiglo treba imati stručan trenerski kadar, a mi to nažalost nemamo ni pod razno.
kakav stručan kadar imamo dovoljno pokazuje primjer jednog momka od 15 god.
dok mu je Mulalić bio trener u Želji redovno je igrao lijevo krilo i postizao po 1-2 nekad i 3 gola po utakmici, sa 16 nije ga bilo na mapi, nije mogao čak ni na klupu kod nekog idiota kojem igraju babini sinovi
momak je na kraju napustio fudbal
papedzaja
Posts: 272
Joined: 16/04/2012 21:56

#59 Re: Recept za spas BH fudbala

Post by papedzaja »

p206 wrote:
odesveuhonduras wrote:Mi nemamo para niti ćemo ih ikad imati, zato kvalitetan rad sa mladima ostaje jedino riješenje. Da bi s to postiglo treba imati stručan trenerski kadar, a mi to nažalost nemamo ni pod razno.
kakav stručan kadar imamo dovoljno pokazuje primjer jednog momka od 15 god.
dok mu je Mulalić bio trener u Želji redovno je igrao lijevo krilo i postizao po 1-2 nekad i 3 gola po utakmici, sa 16 nije ga bilo na mapi, nije mogao čak ni na klupu kod nekog idiota kojem igraju babini sinovi
momak je na kraju napustio fudbal
Pa nije to samo tako tu svugdje je tako u svim klubovima. Jedini klub koji ima neku konstantu u tom omladinskom pogonu sa rezultatima je Sloboda koja je skoro uvijek medju 3 ekipe, ali opet malo njih zaigra za prvi tim i nastavi ili napravi karijeru
User avatar
novi.dan.nova.nafaka
Posts: 2991
Joined: 28/08/2010 11:17

#60 Re: Recept za spas BH fudbala

Post by novi.dan.nova.nafaka »

El_comadante wrote:to je tačno ali izuzmimo ta dva kluba šta realno HNL ima bolje nego PLBiH? ništa vidimo kako izbacuju klubove jer nemaju uslova, a vidiš i da je Šibenik propao a do prije par sezona redovan učesnik Euro takmičenja ili Slavne belupo pa Varteks. znaći niti kod njih nije toliki kvalitet kako se pokušava ustvrditi. a srbi su još i gori od Hrvata
Ma kako nisu ostali hrvatski klubovi bolji od naših ba, pa nemojmo biti djeca. Ti ostali klubovi nisu konstantni, ali:
- za razliku od naših klubova makar stvaraju talente koji idu u 2 velika kluba, koji se dalje prodaju
- koji god od njih uđe u evropu prođe dalje od naših klubova
I gledaj ba, priča "izuzmimo 2 kluba" ne pije vodu nimalo: pa Dinamo i Hajduk daju nekoliko reprezentativaca za reprezentaciju koja na svakom prvenstvu slovi kao pritajeni favorit, plus svake godine prodaju po nekoliko najboljih igrača za dobre pare. Ogromna je to stvar. A opet, gledaj kako hrvati recimo gledaju na to - nisu zadovoljni, iako su recimo bolji od toliko drugih. To je razlika između nas i njih, i to je ono što ja hoću potencirati. Smiješno nam kad dođe neko sa sela i stane pričati kako je on u svom selu igrao za najbolju ekipu - e pa to smo mi isto za ostatak napredne Evrope: jedno malo zabačeno selo, čiji stanovnici su sami sebi dovoljni...
User avatar
odesveuhonduras
Posts: 3457
Joined: 06/10/2011 20:34
Location: Ne interesuje me vaše mišljenje o deklinaciji Edinovog prezimena. FaLa :)

#61 Re: Recept za spas BH fudbala

Post by odesveuhonduras »

El_comadante wrote:
odesveuhonduras wrote:Mi nemamo para niti ćemo ih ikad imati, zato kvalitetan rad sa mladima ostaje jedino riješenje. Da bi s to postiglo treba imati stručan trenerski kadar, a mi to nažalost nemamo ni pod razno.
jedno drugo vuče. ako nemaš para nemožeš platiti kvalitetnog trenenera za rad sa mladima. tu ti onda treba i dobar trening centar a ni za to nema para. a da bi nego ulužio pare u naše klubove moraš nešto uraditi na kvaliteti takmičenja jer ovakve klubove nažaloste neče niko kupiti odnosno neče ulužiti pare.
Slažem se donekle. Donekle zato jer bi treneri trebali sami ulagati u sebe, kao npr. Ibrakovič kojeg nije bilo sramota zamoliti Džeka da mu sredi da dođe malo u City, pogleda kako se tamo radi. Ili Bilić koji je takve stvari, po vlastitom priznanju, radio malih milion puta.

Ali jok, u nas treneri koji u CV-u imaju čelik, slobodu i velež (i to po par mjeseci prije nego dobiju otkaz) nose titule nogometnih stručnjaka.

A Sušić drži lekcije Manciniu koji ima osvojenih prvenstava i kupova ko Sušić lijevih klubova koje je trenirao. Ko biva, on je bio dobar igrač ima 40 godina, i to je to..

Koga mi imamo od mlađe garde trenera da išta od njeg možemo očekivati? Amara jedino, i Ibrakovića koji mi se jedini čini dovoljno ambiciozan da nešto napravi od svoje karijere.. ovo ostalo piljari obični, daj im par mjeseci da gdje rade da zarade za slijedećih par kad će biti bez posla, i to je to..
Hadzoglu
Posts: 47
Joined: 29/03/2012 21:33

#62 Re: Recept za spas BH fudbala

Post by Hadzoglu »

am2804 wrote:Pa ako je pogrešno neka nam onda Zrinjskog, Širokog, Modriče i sličnih. Govorim da je bitno da se ova dva kluba bore za titulu svake godine, a ne da nekim bude za cilj samo ulazak u Europu - ne zbijam šalu na račun malenih. Naime, ovo će pod uslovom da se radi o ozbiljnim upravama doprinijeti poboljšanje u drugim segmentima (infrastrukturi, financijama itd). Dosta je više lopovluka i zarade "sitnog" novca preko klubova u kraćim intervalima.
Zasto je to bitno. Vi bi da se borite al da drzava daje pare? Pa kome daje ako vama Ne. BH telekom, Elektroprivreda, Bosnalijek sve firme u kojima drzava ima znacajan dio kapitala finansira sarajevski sport.. al izgleda i to je malo
papedzaja
Posts: 272
Joined: 16/04/2012 21:56

#63 Re: Recept za spas BH fudbala

Post by papedzaja »

@ odesveuhonduras ako nas Ibraković ne odvede u bolju budućnost ne znam ko će
User avatar
odesveuhonduras
Posts: 3457
Joined: 06/10/2011 20:34
Location: Ne interesuje me vaše mišljenje o deklinaciji Edinovog prezimena. FaLa :)

#64 Re: Recept za spas BH fudbala

Post by odesveuhonduras »

papedzaja wrote:@ odesveuhonduras ako nas Ibraković ne odvede u bolju budućnost ne znam ko će
pa ibraković sam može samo sebe u bolju/lošu budućnost odvesti, sigurno ne cijeli bh fudbal.

Ali za razliku od ostalih klipana, meni se ipak čini kao neko ko je spreman raditi na sebi i ići u korak s vremenom. A to je jedini način da se poboljša kvaliteta trenerskog kadra.
papedzaja
Posts: 272
Joined: 16/04/2012 21:56

#65 Re: Recept za spas BH fudbala

Post by papedzaja »

odesveuhonduras wrote:
papedzaja wrote:@ odesveuhonduras ako nas Ibraković ne odvede u bolju budućnost ne znam ko će
pa ibraković sam može samo sebe u bolju/lošu budućnost odvesti, sigurno ne cijeli bh fudbal.

Ali za razliku od ostalih klipana, meni se ipak čini kao neko ko je spreman raditi na sebi i ići u korak s vremenom. A to je jedini način da se poboljša kvaliteta trenerskog kadra.

Kako se maket kad ti protivnička ekipa ne da maket ???? Koliko god on radio na sebi džaba je
User avatar
Kinaski
Posts: 7579
Joined: 08/05/2011 22:52

#66 Re: Recept za spas BH fudbala

Post by Kinaski »

I sta nakon privatizacije . Nadat se necemu , nekim financijskim injekcijama , ma daj
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8525
Joined: 11/02/2009 15:21

#67 Re: Recept za spas BH fudbala

Post by Ajatolah_ »

Privatizacija u BiH bi bila vrlo slabo isplativa, jedino ako bi postojao neki sportski entuzijast među ovom domaćom elitom... ali prije toga nam treba zakon koji bi to dozvolio.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#68 Re: Recept za spas BH fudbala

Post by The 51st State »

dr. oetker, jedini recept.
User avatar
odesveuhonduras
Posts: 3457
Joined: 06/10/2011 20:34
Location: Ne interesuje me vaše mišljenje o deklinaciji Edinovog prezimena. FaLa :)

#69 Re: Recept za spas BH fudbala

Post by odesveuhonduras »

papedzaja wrote:
odesveuhonduras wrote:
papedzaja wrote:@ odesveuhonduras ako nas Ibraković ne odvede u bolju budućnost ne znam ko će
pa ibraković sam može samo sebe u bolju/lošu budućnost odvesti, sigurno ne cijeli bh fudbal.

Ali za razliku od ostalih klipana, meni se ipak čini kao neko ko je spreman raditi na sebi i ići u korak s vremenom. A to je jedini način da se poboljša kvaliteta trenerskog kadra.

Kako se maket kad ti protivnička ekipa ne da maket ???? Koliko god on radio na sebi džaba je
nikad nije džaba radit na sebi..
El_comadante
Posts: 8063
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#70 Re: Recept za spas BH fudbala

Post by El_comadante »

novi.dan.nova.nafaka wrote:
El_comadante wrote:to je tačno ali izuzmimo ta dva kluba šta realno HNL ima bolje nego PLBiH? ništa vidimo kako izbacuju klubove jer nemaju uslova, a vidiš i da je Šibenik propao a do prije par sezona redovan učesnik Euro takmičenja ili Slavne belupo pa Varteks. znaći niti kod njih nije toliki kvalitet kako se pokušava ustvrditi. a srbi su još i gori od Hrvata
Ma kako nisu ostali hrvatski klubovi bolji od naših ba, pa nemojmo biti djeca. Ti ostali klubovi nisu konstantni, ali:
- za razliku od naših klubova makar stvaraju talente koji idu u 2 velika kluba, koji se dalje prodaju
- koji god od njih uđe u evropu prođe dalje od naših klubova
I gledaj ba, priča "izuzmimo 2 kluba" ne pije vodu nimalo: pa Dinamo i Hajduk daju nekoliko reprezentativaca za reprezentaciju koja na svakom prvenstvu slovi kao pritajeni favorit, plus svake godine prodaju po nekoliko najboljih igrača za dobre pare. Ogromna je to stvar. A opet, gledaj kako hrvati recimo gledaju na to - nisu zadovoljni, iako su recimo bolji od toliko drugih. To je razlika između nas i njih, i to je ono što ja hoću potencirati. Smiješno nam kad dođe neko sa sela i stane pričati kako je on u svom selu igrao za najbolju ekipu - e pa to smo mi isto za ostatak napredne Evrope: jedno malo zabačeno selo, čiji stanovnici su sami sebi dovoljni...
kazes prodju dalje od nasih klubova... tacno ali jesu to zato sto imaju dobar koeficijent pa su nositelju u drugom pretkolu a nasi klubovi nisu. imaju dobar koeficijent zahvajujuci Dinamu prije svega. a sad koje kriv sto nas selektor nezove igrace u reprezentaciju a siguran sam da ima kvaliteta recimo Torlak, i par igraca iz Zelje, itd... znaci ima kvalitetni igraca ali je kod nas furka ako igra vani sigurno je bolji igrac sto nemora da znaci. ja cu reci da je Torlak bolji od Mravca pa taman da ovaj drugi igra u Mnacesteru....
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8525
Joined: 11/02/2009 15:21

#71 Re: Recept za spas BH fudbala

Post by Ajatolah_ »

El_comadante wrote:kazes prodju dalje od nasih klubova... tacno ali jesu to zato sto imaju dobar koeficijent pa su nositelju u drugom pretkolu a nasi klubovi nisu. imaju dobar koeficijent zahvajujuci Dinamu prije svega.
Ukupnom koeficijentu kluba se dodaje 20% koeficijenta lige, u slučaju Hrvata to je 0,75 boda, što je u nekim većim okvirima neznatno. Ovogodišnji predstavnici Hrvatske pored Dinama i Hajduka, Osijek i Slaven, su s tih 0,75 boda slabije plasirani od Želje, Borca i Sarajeva. Toliko o tom nabijanju koeficijenta.

A ne vidim kako bi nam pozivanje Torlaka u reprezentaciju značajno pomoglo?
User avatar
Arteta
Posts: 6740
Joined: 24/09/2011 11:59
Location: Tamni Vilajet

#72 Re: Recept za spas BH fudbala

Post by Arteta »

EdoI wrote:
El_comadante wrote:kazes prodju dalje od nasih klubova... tacno ali jesu to zato sto imaju dobar koeficijent pa su nositelju u drugom pretkolu a nasi klubovi nisu. imaju dobar koeficijent zahvajujuci Dinamu prije svega.
Ukupnom koeficijentu kluba se dodaje 20% koeficijenta lige, u slučaju Hrvata to je 0,75 boda, što je u nekim većim okvirima neznatno. Ovogodišnji predstavnici Hrvatske pored Dinama i Hajduka, Osijek i Slaven, su s tih 0,75 boda slabije plasirani od Želje, Borca i Sarajeva. Toliko o tom nabijanju koeficijenta.

A ne vidim kako bi nam pozivanje Torlaka u reprezentaciju značajno pomoglo?
Pomoglo bi i reprezentaciji i klubu i domacoj ligi.
User avatar
zecko_kupuz
Posts: 2340
Joined: 11/01/2008 14:58
Location: Sarajevo

#73 Re: Recept za spas BH fudbala

Post by zecko_kupuz »

Mi kao sitna zemlja nemamo kakav potencijal za industrijalizaciju sporta - usko društvo, urođeno nezainteresovani i neambiciozni (gledajući u cjelini). Danas nemamo interes za neke esencijalne aktivnosti i događaje, a kamoli sport koji je u principu zabava.

Izgradnja trenerskog kadra i razrađivanje tehničkih uslova je najbitnije, jer igračkih talenata uvijek ima. Ali nikako ne vidim jačanje klubova i lige do te mjere da predstavljaju nešto u Evropi, jer pored skromog auditorija i slabe ekonomije (čitaj, manjak domaćih sponzora) sportski klubovi su neisplativa investicija.

Nama je liga još u dodatnom ku.cu u odnosu na HNL i Jelen ligu, jer Sarajevo i njegovi klubovi nemaju monopol u takmičenju, što je možda i dobro i nepredvidivo, ali očito razvodnjava ligu. Skoro nema razlike između klubova iz ruralnijih predjela (velik entuzijazam, manjak sredstava) i klubova iz većih gradova (imaju širinu i potencijal, ali su podložni finansijskim manipulacijama i pravnim konfliktima), što je apsurdno.

Trenutno realno rješenje - smanjenje broja klubova i uvođenje višekružnog sistema ili play-offa pri kraju regularnog toka sezone. Taj recept očito pali u ostalim manjim zemljama. Ako ništa, igrači će se osjećati fizički spremnijim tokom sezone. :)
User avatar
cyprus
Posts: 39284
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#74 Re: Recept za spas BH fudbala

Post by cyprus »

zecko_kupuz wrote:Trenutno realno rješenje - smanjenje broja klubova i uvođenje višekružnog sistema ili play-offa pri kraju regularnog toka sezone. Taj recept očito pali u ostalim manjim zemljama...
Ovo je tako paušalna ocjena ni na jednom primjeru dokazana... Eto ja tražim JEDAN primjer lige kojoj je smanjenje donijelo neki osjetan ili bar bilo kakav napredak?
User avatar
phillie
Posts: 9386
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#75 Re: Recept za spas BH fudbala

Post by phillie »

zecko_kupuz wrote: Nama je liga još u dodatnom ku.cu u odnosu na HNL i Jelen ligu, jer Sarajevo i njegovi klubovi nemaju monopol u takmičenju, što je možda i dobro i nepredvidivo, ali očito razvodnjava ligu. Skoro nema razlike između klubova iz ruralnijih predjela (velik entuzijazam, manjak sredstava) i klubova iz većih gradova (imaju širinu i potencijal, ali su podložni finansijskim manipulacijama i pravnim konfliktima), što je apsurdno.
A sta mislis da Borac i Zrinjski imaju taj monopol u takmicenju? Da li bi onda liga bila u manjem qrcu? Isti slucaj je u Skotskoj (dobro ne bas isti slucaj, ali ima dodirnih tacaka), unazad koliko godina Celtic i Rangers vode bitku za prvaka dok ostalima bjeze po dvadeset bodova, da li je to znak da im je liga jaka? Dva jaka kluba ne znaci automatski jaku ligu.
Jest dobro za te klubove, ali za ligu u cjelini bas i ne.
Post Reply