Re: Razotkrivanje Biblije!

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Truba
Posts: 81916
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#501 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by Truba »

čuj kaže je li Bog ili sin Boga :lol: :lol: :lol: :lol:

joj na što ja gubim vrijeme

isto kao da ja pitam na temi o željezničaru je li željo sarajevski klub ili iz kantona sarajevo

to se zove trolanje s provokacijom

čovjek je okačio iznad vjerovanje

tu sve piše to se moli na svakoj misi

sve piše u tih nekoliko rečenica
User avatar
Mate_Miso_Kovac
Posts: 1475
Joined: 09/09/2019 10:05

#502 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by Mate_Miso_Kovac »

Pa eto, piše ti, na neambiguozan nacin.
Isus je Bog. Jedno od tri lica jednoga Boga. Jedinorodjeni sin, Bog od Boga, Bog, utjelovljen i rodjen, raspet i uskrsnuo, istobitan s Ocem. Kroz isusa je sve stvorena i bez njega nije stvoreno nista.

Mislim, pričamo o omnipotentnom, omniscijentnom, beskrojanom i beskonacnom biću. Može biti šta hoće, kad hoće i kako hoće :P Čemu tražiti logiku u duboko nelogičnom narativu. :D
Last edited by Mate_Miso_Kovac on 05/04/2024 11:31, edited 1 time in total.
zigson
Posts: 3073
Joined: 04/04/2015 22:17

#503 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by zigson »

Truba wrote: 05/04/2024 11:29 čuj kaže je li Bog ili sin Boga :lol: :lol: :lol: :lol:

joj na što ja gubim vrijeme

isto kao da ja pitam na temi o željezničaru je li željo sarajevski klub ili iz kantona sarajevo

to se zove trolanje s provokacijom

čovjek je okačio iznad vjerovanje

tu sve piše to se moli na svakoj misi

sve piše u tih nekoliko rečenica
Haj ne prdi nema veceg trola od tebe na ovom forumu pa mislis da su svi trolovi fino sam pitao.
Ko tebe tjera da gubis svoje dragocjeno vrijeme ovdje
zigson
Posts: 3073
Joined: 04/04/2015 22:17

#504 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by zigson »

Mate_Miso_Kovac wrote: 05/04/2024 11:30 Pa eto, piše ti, na neambiguozan nacin.
Isus je Bog. Jedno od tri lica jednoga Boga. Jedinorodjeni sin, Bog od Boga, Bog, utjelovljen i rodjen, raspet i uskrsnuo, istobitan s Ocem. Kroz isusa je sve stvorena i bez njega nije stvoreno nista.
Sad malo bolje razumijem napisano, hvala :thumbup:
User avatar
Truba
Posts: 81916
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#505 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by Truba »

Mate_Miso_Kovac wrote: 05/04/2024 11:30 Pa eto, piše ti, na neambiguozan nacin.
Isus je Bog. Jedno od tri lica jednoga Boga. Jedinorodjeni sin, Bog od Boga, Bog, utjelovljen i rodjen, raspet i uskrsnuo, istobitan s Ocem. Kroz isusa je sve stvorena i bez njega nije stvoreno nista.

Mislim, pričamo o omnipotentnom, omniscijentnom, beskrojanom i beskonacnom biću. Može biti šta hoće, kad hoće i kako hoće :P Čemu tražiti logiku u duboko nelogičnom narativu. :D
ne tražim ja nikakve dokaze logiku niti ikoga uvjeravam niti to želim
fino piše u šta ljudi vjeruju i onda se pojave troleri

dakle cca 7000 ljudi u sarajevu vjeruje da je Isus Bog i to je to
ostali ne i svakom njegovo
User avatar
Mate_Miso_Kovac
Posts: 1475
Joined: 09/09/2019 10:05

#506 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by Mate_Miso_Kovac »

Nisam konkretno tebi govorio Truba. Govorio sam generalno, jer obicno poslije pitanja "Jel Isus kršćanima Bog ili Bozji sin" i dobivenog odgovora, slijedi "Nema smisla", "Kako moze biti oboje", "Bog moze biti samo jedan" itd...

Ako kazes da je bog svemoguc, onda je svemoguc i moze sve i moze biti sve i ništa i više stvari odjednom i na više mjesta odjednom i u više vremena odjednom itd... Nema smisla govoriti "nema smisla" i slicno... Jer govorimo o religiji i dogmi, ne govorimo o pitagorinoj teoremi :P
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5672
Joined: 04/08/2020 19:22

#507 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by -Chesterfield- »

Mate_Miso_Kovac wrote: 05/04/2024 11:30 Pa eto, piše ti, na neambiguozan nacin.
Isus je Bog. Jedno od tri lica jednoga Boga. Jedinorodjeni sin, Bog od Boga, Bog, utjelovljen i rodjen, raspet i uskrsnuo, istobitan s Ocem. Kroz isusa je sve stvorena i bez njega nije stvoreno nista.

Mislim, pričamo o omnipotentnom, omniscijentnom, beskrojanom i beskonacnom biću. Može biti šta hoće, kad hoće i kako hoće :P Čemu tražiti logiku u duboko nelogičnom narativu. :D
Tri lica ili tri osobe?
Možeš li malo prokomentirati kako ti vidiš da Isus sjedi s desne Boga?
User avatar
Dozer
Posts: 28405
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#508 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by Dozer »

Truba wrote: 05/04/2024 11:23 ja shvaćam da ti ne vjeruješ i to poštujem i želim da ostaneš takav
ali tvoje gluposti o isusovoj braći i ostale šuplje koje prosipaš to je degutantno i pokazuje tvoju razinu nepoznavanja materije

isus je imao svoju braću... rekao je da su sva njegova braća oni koji poštuju volju njegova oca

u vjeri nema dokazivanja
onda nije vjera nego znanost
a vidjeli smo u posljednje vrijeme i u zadnjih 150 godina kako se znanost prilagođava trenutnoj politici

ti spadaš u skupinu ljudi da se sad svevišnji obrati preko TV-a ti bi reko to je zavjera i AI napravio prilog oće da nas porobe ajmo piti ulje od konoplje
Majstore, nisu to "moje gluposti", nego istorijske cinjenice koje se otkrivaju godinama unazad, i koje mozes danas vidjeti i cuti od strane raznih priznatih naucnika i na vrlo ozbiljnim kanalima poput NG-a.

Za ostalo nemam sta komentarisati. Besmisleni pokusaji ad-hominema preko stvari koje nemaju veze s temom. Ali, to je obicno tako kad se nema stvarnih argumenata.
zigson
Posts: 3073
Joined: 04/04/2015 22:17

#509 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by zigson »

Mate_Miso_Kovac wrote: 05/04/2024 11:48 Nisam konkretno tebi govorio Truba. Govorio sam generalno, jer obicno poslije pitanja "Jel Isus kršćanima Bog ili Bozji sin" i dobivenog odgovora, slijedi "Nema smisla", "Kako moze biti oboje", "Bog moze biti samo jedan" itd...

Ako kazes da je bog svemoguc, onda je svemoguc i moze sve i moze biti sve i ništa i više stvari odjednom i na više mjesta odjednom i u više vremena odjednom itd... Nema smisla govoriti "nema smisla" i slicno... Jer govorimo o religiji i dogmi, ne govorimo o pitagorinoj teoremi :P
Ja to nisam napisao imas moj odgovor na tvoj odgovor.

A @Truba ti si dokazani cirkusant i idiot i izvini sto si mislio da trosim tvoje dragocjeno vrijeme :D
User avatar
Truba
Posts: 81916
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#510 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by Truba »

tri božanske osobe
User avatar
Mate_Miso_Kovac
Posts: 1475
Joined: 09/09/2019 10:05

#511 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by Mate_Miso_Kovac »

-Chesterfield- wrote: 05/04/2024 11:50
Mate_Miso_Kovac wrote: 05/04/2024 11:30 Pa eto, piše ti, na neambiguozan nacin.
Isus je Bog. Jedno od tri lica jednoga Boga. Jedinorodjeni sin, Bog od Boga, Bog, utjelovljen i rodjen, raspet i uskrsnuo, istobitan s Ocem. Kroz isusa je sve stvorena i bez njega nije stvoreno nista.

Mislim, pričamo o omnipotentnom, omniscijentnom, beskrojanom i beskonacnom biću. Može biti šta hoće, kad hoće i kako hoće :P Čemu tražiti logiku u duboko nelogičnom narativu. :D
Tri lica ili tri osobe?
Možeš li malo prokomentirati kako ti vidiš da Isus sjedi s desne Boga?
Ne vidim ga nikako, ne vjerujem u Boga :D Samo kazem, to sto covjek ne moze vidjeti Isusa s desna Ocu, iako su isto biće, ne znaci nista. Mrav ne moze zamisliti kvantni racunar, sto ne pobija postojanje kvantnog racunara :D Banalan je primjer, al sta bi sad, tematika je takva :P
User avatar
Truba
Posts: 81916
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#512 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by Truba »

Dozer wrote: 05/04/2024 11:54
Truba wrote: 05/04/2024 11:23 ja shvaćam da ti ne vjeruješ i to poštujem i želim da ostaneš takav
ali tvoje gluposti o isusovoj braći i ostale šuplje koje prosipaš to je degutantno i pokazuje tvoju razinu nepoznavanja materije

isus je imao svoju braću... rekao je da su sva njegova braća oni koji poštuju volju njegova oca

u vjeri nema dokazivanja
onda nije vjera nego znanost
a vidjeli smo u posljednje vrijeme i u zadnjih 150 godina kako se znanost prilagođava trenutnoj politici

ti spadaš u skupinu ljudi da se sad svevišnji obrati preko TV-a ti bi reko to je zavjera i AI napravio prilog oće da nas porobe ajmo piti ulje od konoplje
Majstore, nisu to "moje gluposti", nego istorijske cinjenice koje se otkrivaju godinama unazad, i koje mozes danas vidjeti i cuti od strane raznih priznatih naucnika i na vrlo ozbiljnim kanalima poput NG-a.

Za ostalo nemam sta komentarisati. Besmisleni pokusaji ad-hominema preko stvari koje nemaju veze s temom. Ali, to je obicno tako kad se nema stvarnih argumenata.
kako veze nema s temom tvoj odnos prema ljudima u palijativnoj njezi
pa to je tvoj karakter...ništa ne prepuštaš slučaju ti si gospodar situacije
neće tebi niko govoriti to je kraj... ti si gazda ti odlučuješ

samo takav svoj stav prebaciš na ovu temu...gdje ćeš ti vjerovati da postoje bogovi

inače si pročitao 0 knjiga o kršpćanstvu i 0 puta si pročitao evanđelje a ja ga pročitao neki dan opet

i onda ti meni pričaš nešto

aaa da... neki likovi su lagali pa izbacivali neke dijelove biblije prije 1900 godina ( a točno se zna koji su diejlovi izbačeni i s njima nije ništa promijenjeno...izbačeni su iz drugih razloga = nisu bili čitani na okupljanjima prve zajednice)
User avatar
Dozer
Posts: 28405
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#513 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by Dozer »

Mate_Miso_Kovac wrote: 05/04/2024 11:23 I u jednoga Gospodina Isusa Krista, jedinorođenoga Sina Božjega. Rođenog od Oca prije svih vjekova. Boga od Boga, svjetlo od svjetla, pravoga Boga od pravoga Boga. Rođena, ne stvorena, istobitna s Ocem, po kome je sve stvoreno. Koji je radi nas ljudi i radi našega spasenja sišao s nebesa. I utjelovio se po Duhu Svetom od Marije Djevice: i postao čovjekom. Raspet također za nas: pod Poncijem Pilatom mučen i pokopan. I uskrsnuo treći dan, po Svetom Pismu. I uzašao na nebo: sjedi s desne Ocu. I opet će doći u slavi suditi žive i mrtve, i njegovu kraljevstvu neće biti kraja.[/b]

I u Duha Svetoga, Gospodina i životvorca; koji izlazi od Oca i Sina. Koji se s Ocem i Sinom skupa časti i zajedno slavi; koji je govorio po prorocima.

I u jednu svetu katoličku i apostolsku Crkvu. Ispovijedam jedno krštenje za oproštenje grijeha. I iščekujem uskrsnuće mrtvih. I život budućega vijeka. Amen.[/i]

U suštini, vjerovanje svih kršćana izvornih crkava je sažeto u ovom kredu (izuzev spora oko filioque dijela, al nejse)...
Drugim rijecima, bog je zapravo - vanzemaljac, i to sasvim jasno pise.
I to je tacno ono sto mnogi naucnici i tvrde, i o cemu postoje nebrojeni dokazi stari hiljade i hiljade godina (petroglifi, geoglifi, statue, zapisi, itd.), o silasku "bozanstava" s neba.
Drugi par rukava je sto su ljudi u to vrijeme sebi te stvari "prevodili" na nacin na koji jesu, i davali svemu tome neka znacenja koja su njima tada imala smisla.
Last edited by Dozer on 05/04/2024 12:22, edited 1 time in total.
User avatar
Truba
Posts: 81916
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#514 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by Truba »

https://www.nedjelja.ba/hr/komentari/fa ... odine/3192

na ovom linku više o apokrifima izbacivanjem dijelova biblije koji uopće i nisu bili dio biblije
romani-priče o nepoznatim dijelovima isusova života i tome slično

lagano i pitko
User avatar
Truba
Posts: 81916
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#515 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by Truba »

sad sam se sjetio
zapravo Dozer je reinkarnacija Denikena

D=D

ima logike
denikovština je pobijena čak i u okvirima naučne fantastike iz vremena jugoslavenskog časopisa za SF siriusa
User avatar
Dozer
Posts: 28405
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#516 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by Dozer »

Truba wrote: 05/04/2024 12:01 kako veze nema s temom tvoj odnos prema ljudima u palijativnoj njezi
Sta ba.... :roll:
pa to je tvoj karakter...ništa ne prepuštaš slučaju ti si gospodar situacije
neće tebi niko govoriti to je kraj... ti si gazda ti odlučuješ
I opet - o cemu ti...?
samo takav svoj stav prebaciš na ovu temu...gdje ćeš ti vjerovati da postoje bogovi
Moje pravo, kao sto je i tvoje da vjerujes da postoje. Jedina ralzika je u otme sto ja za svoj stav imam dokaz, a koji se ogleda upravo u tvojoj nemogucnosti bilo kakvog dokazivanja. Zato ti vjerujes, i to je sasvim ok.
Medjutim, ne vidim ni jedan jedini razlog zbog kojeg se vjerovanje u bilo sta, pa tako i boga, ne moze ili ne smije dovoditi u pitanje.
inače si pročitao 0 knjiga o kršpćanstvu i 0 puta si pročitao evanđelje a ja ga pročitao neki dan opet
Svaka cast. Meni bilo dovoljno jednom, i nisam vise imao zelju. I, sta cemo s tim sad?
i onda ti meni pričaš nešto
Ja tebi, kao sto mozes vidjeti, ne pricam nista. Ti si taj koji meni nesto pricas.
aaa da... neki likovi su lagali pa izbacivali neke dijelove biblije prije 1900 godina ( a točno se zna koji su diejlovi izbačeni i s njima nije ništa promijenjeno...izbačeni su iz drugih razloga = nisu bili čitani na okupljanjima prve zajednice)
Klasicna prica crkve kojom se minimizira cinjenica da je dokazano da je Biblija tokom vremena sadrzajno prilicno promijenjena, sto recimo nije slucaj s Kur'anom.
Opet, razna tumacenja na stranu, pricamo o izvornoj knjizi.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5672
Joined: 04/08/2020 19:22

#517 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by -Chesterfield- »

Truba wrote: 05/04/2024 11:56 tri božanske osobe
Da li je božanska narav Isusova podređena naravi Boga?
User avatar
Dozer
Posts: 28405
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#518 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by Dozer »

Truba wrote: 05/04/2024 12:10 sad sam se sjetio
zapravo Dozer je reinkarnacija Denikena

D=D

ima logike
denikovština je pobijena čak i u okvirima naučne fantastike iz vremena jugoslavenskog časopisa za SF siriusa
Konacno si shvatio :lol: :lol: :thumbup:
User avatar
Truba
Posts: 81916
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#519 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by Truba »

joj dozer hadžija halali

nedavno sam sreo preko olx jednog kolegu nakon 25 godina
i kroz priču kad smo se sjetili vremena studiranja
nakon što smo razmijenili knjige
pitao sam ga kako je noga
kaže što noga
pa reko znam da te ujela zmija
kaže mene nikad nije ujela zmija

dobro pomiješao sam te s nekim na faksu ( 150 žena 3 muškarca od toga 1 hrvat iz provincije)

znači lik je lagao na prvoj godini da ga je ujela zmija u njegovom rodnom mjestu jer ko bi zaboravio ujed zmije
vjerojatno da lufta ili ko zna zašto
ako se ti ne sjećaš onoga što pišem onda ja bolje poznajem tvoje događaje iz privatnog života
ili si muljao i mijenjao nikove pa ne znaš više što pišeš

ispričavam se još jednom jeste u pravu si
User avatar
Truba
Posts: 81916
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#520 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by Truba »

-Chesterfield- wrote: 05/04/2024 12:20
Truba wrote: 05/04/2024 11:56 tri božanske osobe
Da li je božanska narav Isusova podređena naravi Boga?
joj ne znam kako da ti objasnim ali ne zamaramo se time
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5672
Joined: 04/08/2020 19:22

#521 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by -Chesterfield- »

Truba wrote: 05/04/2024 12:23
-Chesterfield- wrote: 05/04/2024 12:20
Truba wrote: 05/04/2024 11:56 tri božanske osobe
Da li je božanska narav Isusova podređena naravi Boga?
joj ne znam kako da ti objasnim ali ne zamaramo se time
Možeš odgovoriti da ili ne.
User avatar
Dozer
Posts: 28405
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#522 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by Dozer »

Truba wrote: 05/04/2024 12:23 joj dozer hadžija halali

nedavno sam sreo preko olx jednog kolegu nakon 25 godina
i kroz priču kad smo se sjetili vremena studiranja
nakon što smo razmijenili knjige
pitao sam ga kako je noga
kaže što noga
pa reko znam da te ujela zmija
kaže mene nikad nije ujela zmija

dobro pomiješao sam te s nekim na faksu ( 150 žena 3 muškarca od toga 1 hrvat iz provincije)

znači lik je lagao na prvoj godini da ga je ujela zmija u njegovom rodnom mjestu jer ko bi zaboravio ujed zmije
vjerojatno da lufta ili ko zna zašto
ako se ti ne sjećaš onoga što pišem onda ja bolje poznajem tvoje događaje iz privatnog života
ili si muljao i mijenjao nikove pa ne znaš više što pišeš

ispričavam se još jednom jeste u pravu si
Znam ja vrlo dobro sta, o cemu i gdje pisem i pricam. Problem je sto bi ti da u istu kesu utrpas miseve, macke, pse i kornjace, a sto je neizvodljivo. Svaka tema je za sebe, majstore. Moli boga da ti ne zatreba ono s druge teme o cemu pisem, i cemu se ismijavas jer, zamisli - ne vjerujes da je to tamo istina.
zigson
Posts: 3073
Joined: 04/04/2015 22:17

#523 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by zigson »

Ako je vec nesto izbacivano iz Biblije, koje su sanse da nije jos nesto mijenjano, izbaceno, dodano? @Truba
User avatar
Mate_Miso_Kovac
Posts: 1475
Joined: 09/09/2019 10:05

#524 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by Mate_Miso_Kovac »

-Chesterfield- wrote: 05/04/2024 12:25
Da li je božanska narav Isusova podređena naravi Boga?

Subordinacionizam / antitrinitarijanizam je heretička dogma u izvornim kršćanskim crkvama, još od doba drugog carigradskog sabora. Sin je istovjetan i istobitan s Ocem i to je to.
Da postoje nazovi-kršćanske deneminacije kojima to nije tako - postoje. Mormoni naprimjer. Al Mormoni su kršćani samo iz svoje perspektive, dok za sljednice izvorne Crkve mormoni nisu kršćani...
kainos
Posts: 14
Joined: 06/11/2015 21:33

#525 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by kainos »

Mate_Miso_Kovac wrote: 05/04/2024 13:21 Subordinacionizam / antitrinitarijanizam
Biblija je jasna, postoji samo jedan Bog Otac, a Isus je Sin Božji. Zar ne veli 1. Kor 15,27 da će se na kraju i sam Sin pokoriti Ocu. Adam je Kristov, ali Krist je Božji. Bog je glava Kristu. Na više mjesta se kaže da Isus ima svoga Boga. Isus uvijek čini volju svoga Oca. Isus je rođen ili proizišao u vječnosti, i bez obzira što je imao početka on je Bog, jer je proizišao iz Očevog bića, Bog po prirodi i sve je kroz njega stvoreno. A ta vaša misterija je u Nikeji ko zna kako pobijedila. Ovo gore semiarijevsko gledište je sa sabora iz Riminija ispravno, ovo dole koje vjeruju grčko - rimski kršćani je falš.
Post Reply