Re: Razotkrivanje Biblije!

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Ludzak
Posts: 5507
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#351 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by Ludzak »

Kad ima tema 'razotkrivanje Biblije', treba onda otvoriti i temu 'razotkrivanje Kurana', pa onda otvoriti 'Razotkrivanje Tore', i tada smo kompletirali sve te svete knjige o najbrojnijim religijskim skupinama u BIH.
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#352 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by Piaty »

Ludzak wrote: 12/08/2023 01:04 Kad ima tema 'razotkrivanje Biblije', treba onda otvoriti i temu 'razotkrivanje Kurana', pa onda otvoriti 'Razotkrivanje Tore', i tada smo kompletirali sve te svete knjige o najbrojnijim religijskim skupinama u BIH.
A znaš li ti nešto o tom razotkrivanju?
teodati
Posts: 659
Joined: 07/09/2017 20:25

#353 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by teodati »

Bog može slati više puta nekoga na Zemlju da izvrši svoju ulogu, potpuno nebitno KOLIKO je to puta učinio, a nije da je samo jednom.

Međutim.

Ipak postoji HIJERARHIJA i kod tih Božjih avatara, eto ja recimo znam da je glavni Isus Krist, a ostali poput Krišne i ostalih nabrojanih, su rang ispod po vlasti, samo kažem da se zna, e da! 8)
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#354 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by Truba »

https://www.msn.com/en-us/news/world/sc ... 79d92&ei=6

pronašli nove dijelove

šta kažu šta kažu :D
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#355 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by Piaty »

teodati wrote: 15/08/2023 13:50 Bog može slati više puta nekoga na Zemlju da izvrši svoju ulogu, potpuno nebitno KOLIKO je to puta učinio, a nije da je samo jednom.

Međutim.

Ipak postoji HIJERARHIJA i kod tih Božjih avatara, eto ja recimo znam da je glavni Isus Krist, a ostali poput Krišne i ostalih nabrojanih, su rang ispod po vlasti, samo kažem da se zna, e da! 8)
Kako može biti nebitno koliko puta Bog šalje poslanike?
Zašto bi ih Bog slao bezbroj puta? To onda nema nikakvu poentu.
Šta sada, dođe Isus/Isa po drugi put i kaže "eh sad sam vam došao sa novim dokazima"!?!?!

Ne postoji hijerarhija kod glasnika ali postoji hronologija, a kada znamo hronologiju onda shvatamo i poentu tj slika postaje potpuna. Zato više i nema poslanika.
teodati
Posts: 659
Joined: 07/09/2017 20:25

#356 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by teodati »

Piaty wrote: 24/08/2023 21:47
teodati wrote: 15/08/2023 13:50 Bog može slati više puta nekoga na Zemlju da izvrši svoju ulogu, potpuno nebitno KOLIKO je to puta učinio, a nije da je samo jednom.

Međutim.

Ipak postoji HIJERARHIJA i kod tih Božjih avatara, eto ja recimo znam da je glavni Isus Krist, a ostali poput Krišne i ostalih nabrojanih, su rang ispod po vlasti, samo kažem da se zna, e da! 8)
Kako može biti nebitno koliko puta Bog šalje poslanike?
Zašto bi ih Bog slao bezbroj puta? To onda nema nikakvu poentu.
Šta sada, dođe Isus/Isa po drugi put i kaže "eh sad sam vam došao sa novim dokazima"!?!?!

Ne postoji hijerarhija kod glasnika ali postoji hronologija, a kada znamo hronologiju onda shvatamo i poentu tj slika postaje potpuna. Zato više i nema poslanika.
Postoji hijerarhija, život je u našem svijetu ROĐEN kada je nastala NAŠA dimenzija prostor-vremena, dakle POSTOJI Prvo Najstarije Inteligentno biće u našoj dimenziji koje je prvo ROĐENO, sva ostala su nastala, ili rođena, kako god, POSLIJE Njega, kontaš, i to biće je VLADAR cijele naše dimenzije, iznad Njega je samo vječni Bog koji postoji u svim dimenzijama, e da!
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#357 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by Piaty »

teodati wrote: 25/08/2023 16:04
Piaty wrote: 24/08/2023 21:47

Kako može biti nebitno koliko puta Bog šalje poslanike?
Zašto bi ih Bog slao bezbroj puta? To onda nema nikakvu poentu.
Šta sada, dođe Isus/Isa po drugi put i kaže "eh sad sam vam došao sa novim dokazima"!?!?!

Ne postoji hijerarhija kod glasnika ali postoji hronologija, a kada znamo hronologiju onda shvatamo i poentu tj slika postaje potpuna. Zato više i nema poslanika.
Postoji hijerarhija, život je u našem svijetu ROĐEN kada je nastala NAŠA dimenzija prostor-vremena, dakle POSTOJI Prvo Najstarije Inteligentno biće u našoj dimenziji koje je prvo ROĐENO, sva ostala su nastala, ili rođena, kako god, POSLIJE Njega, kontaš, i to biće je VLADAR cijele naše dimenzije, iznad Njega je samo vječni Bog koji postoji u svim dimenzijama, e da!
Što je Bog stvarao vladara naše dimenzije?

Da li je Bog stvorio vladare drugih dimenzija?

Ako je odgovor da, onda bih te pitao: -upravlja li Bog ičim obzirom da svime upravljaju vladari dimenzija?
teodati
Posts: 659
Joined: 07/09/2017 20:25

#358 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by teodati »

Piaty wrote: 25/08/2023 18:02
teodati wrote: 25/08/2023 16:04

Postoji hijerarhija, život je u našem svijetu ROĐEN kada je nastala NAŠA dimenzija prostor-vremena, dakle POSTOJI Prvo Najstarije Inteligentno biće u našoj dimenziji koje je prvo ROĐENO, sva ostala su nastala, ili rođena, kako god, POSLIJE Njega, kontaš, i to biće je VLADAR cijele naše dimenzije, iznad Njega je samo vječni Bog koji postoji u svim dimenzijama, e da!
Što je Bog stvarao vladara naše dimenzije?

Da li je Bog stvorio vladare drugih dimenzija?

Ako je odgovor da, onda bih te pitao: -upravlja li Bog ičim obzirom da svime upravljaju vladari dimenzija?
Bog nije osobno biće, zato stvara onako kako je jedino moguće, kada nastane neka dimenzija uvijek postoji PRVO što se rodi, pa onda dalje tako sve do nas, Bog živi preko svega što nastaje, tako da svime VLADA ali ne osobno, direktno, nego indirektno, dakle preko svojih stvorenja, seveda!
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#359 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by šarf »

Ovdje ne vidjeh razotkrivenje Biblije.
John Cleese
Posts: 37308
Joined: 25/05/2010 18:30

#360 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by John Cleese »

šarf wrote: 22/10/2023 14:26 Ovdje ne vidjeh razotkrivenje Biblije.
U pravu si - sve je tu tako konfuzno :D

Nema ko da usmjeri diskusiju u skladu s preporukama iz JW literature, pa da svi diskutanti "shvate" da su ocite stupidarije i besmislice zapravo istina, jedina i vjecna :D
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#361 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by tranquil »

šarf wrote: 22/10/2023 14:26 Ovdje ne vidjeh razotkrivenje Biblije.
Apsolutno se slažem, totalni amaterizam. Možda bismo učesnike ove rasprave trebali uputiti na onu staru raspravu nas dvojice, o 10 zapovijedi, čisto da bismo im pokazali kako se to radi, a? ;-)
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#362 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by šarf »

To su bila vremena,prijatelju moj.
teodati
Posts: 659
Joined: 07/09/2017 20:25

#363 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by teodati »

Prvo treba razumjeti Bibliju, da bi se onda o njoj moglo ozbiljno raspravljati, samo kažem. :)
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#364 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by Truba »

bibliju treba konstantno čitati... ja kažem svaki dan po stranicu dvije

evo u uvodu u matejevo evanđelje objasnjeno je zasto neke knjige nisu usle u biblijski kanon... ima nekoliko uvjeta a to je da su rane kršćanske zajednice čitale na svojim okupljanjima

to ne znači da u drugim knjigama stoji nesto sto se kosi s onim koje se sada čitaju u crkvi

druga stvar što sam zamijetio jeste činejnica da su ovi što razotkrivaju bibliju previše fokusirani na stari zavjet a premalo na evandjeljA

treća stvar koju bih htio podijeliti s vama slučajno mi izleti sinoć kad sam čitao

svinjetina:

MARKO 7

https://biblija.ks.hr/evandelje-po-marku/7

I reče im: »Tako? Ni vi ne razumijete? Ne shvaćate li da čovjeka ne može onečistiti što u nj ulazi 19 jer mu ne ulazi u srce, nego u utrobu te izlazi u zahod?« Tako on očisti sva jela.

dodatno debunkiranje nekih uvriježenih floskula se ogleda u činjenici da stalno slušam da je Isus imao braću :D
dakle u hebrejskom i aramejskom nema razlike u bližim i daljim rođacima svi su braća
zato isus govori svi su moja braća koji vrše volju Oca moga... idem s braćom... itd
User avatar
fortaleza
Posts: 5593
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#365 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by fortaleza »

Zabrana određene vrste hrane je bila isključivo praktične prirode poput svinjetine u tom jako toplom kraju, meso se kvarilo pa je svinja postala nečista životinja u islamu.

U Kini jedu pse, u Indokini kukce, u Indiji štuju krave, sve je do kulture.
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#366 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by KraljicaIzJajca »

Truba wrote: 08/12/2023 09:51 bibliju treba konstantno čitati... ja kažem svaki dan po stranicu dvije

evo u uvodu u matejevo evanđelje objasnjeno je zasto neke knjige nisu usle u biblijski kanon... ima nekoliko uvjeta a to je da su rane kršćanske zajednice čitale na svojim okupljanjima

to ne znači da u drugim knjigama stoji nesto sto se kosi s onim koje se sada čitaju u crkvi

druga stvar što sam zamijetio jeste činejnica da su ovi što razotkrivaju bibliju previše fokusirani na stari zavjet a premalo na evandjeljA

Židov Matej je opisao Isusa kao Mojsija i Isusa je opisao kao mesiju.Nema ni mrvice kršćanskih motiva.
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#367 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by Truba »

Al st mozete supljirati na tu temu

Nema vise zidov grk slobodan ili rob
Svi smo djeca Bozja

Al kako sr ko pjan plota drze na svakom forumu otkako postoje forumi uvijek iste floskule
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#368 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by KraljicaIzJajca »

Truba wrote: 11/12/2023 17:10 Al st mozete supljirati na tu temu

Nema vise zidov grk slobodan ili rob
Svi smo djeca Bozja

Al kako sr ko pjan plota drze na svakom forumu otkako postoje forumi uvijek iste floskule
A zašto tebi smeta moj gornji post?

Tvoj bog je Sveto Trojstvo, otkud tebi ideja da smo svi djeca tvog boga?
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#369 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by Truba »

Zato sto ...nemam adekvatnije rijeci od
Smeta jer ti bezveze laprdati

Kakve veze ima nacija ili vjera Mateja?

Bas me briga kome ti pripadas to je irelevantno za ovu rapravu


Nije mi jasno odakle iz kakvih knjiga crpis te zakljucke ..to su klasicne gluposti sto pisea

Eto Luka nije bio zidov...nego pagan i grk obracenik
Sta on kaze?
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#370 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by KraljicaIzJajca »

Truba wrote: 11/12/2023 19:19 Zato sto ...nemam adekvatnije rijeci od
Smeta jer ti bezveze laprdati

Kakve veze ima nacija ili vjera Mateja?

Bas me briga kome ti pripadas to je irelevantno za ovu rapravu


Nije mi jasno odakle iz kakvih knjiga crpis te zakljucke ..to su klasicne gluposti sto pisea

Eto Luka nije bio zidov...nego pagan i grk obracenik
Sta on kaze?
Ti si puk'o.

Kakva nacija iz 1i2st.n.e.?

Ja, religijski, ne pripadam nikome.

Matej je kljucna licnost, ostali trojica nisu imalu tzv. Zajednicu poput Matejeve.

Kakve veze danasnje krscanstvo ima veze sa židovskim evanđeljem?
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#371 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by KraljicaIzJajca »

...
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#372 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by Truba »

U redu sve jasno
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#373 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by Truba »

ja sam pitao ove teologe 2 njih sto rade u zgradi ovo sto je kraljica iz jajca meni napisala ovdje
ljudi se naljutili kao da sam im majku opsovao
i uputili me na rad ivana krstitelja koji je krstio ljude vodom najavljujuci dolazak Isusa koji ce to raditi Duhom

krstiti = krscani
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#374 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by KraljicaIzJajca »

Truba wrote: 18/12/2023 11:08 ja sam pitao ove teologe 2 njih sto rade u zgradi ovo sto je kraljica iz jajca meni napisala ovdje
ljudi se naljutili kao da sam im majku opsovao
i uputili me na rad ivana krstitelja koji je krstio ljude vodom najavljujuci dolazak Isusa koji ce to raditi Duhom

krstiti = krscani
:D :lol: :kiss:

Isus je kopija Ivana Krstitelja, jer, realno receno, Ivan Krstitelj je bio ucitelj, a Isus ucenik, zato je on kod pravoslavaca nazvan Preteča. Kod židova, nije uopće zabilježen u zapisima. Ime mu je dodano Krstitelj, iako je on, u sušini, ritualno kupao sljedbenike u rijeci, kod židovako poznato kao mikveh. Uranjanje u vodu je u našem jeziku je cudnim tokom postalo Krstitelj.
Evanđelja su "Oda Radosti" piscima istih, koji nisu bili ni potpuno precizni. Postoje povijesne sumnje da je Ivan umro pet godina poslije Isusa.
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#375 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by Truba »

Rekle su mi da ima jedan svecenik koji slicno propovijeda o Prevsetom Trojstvu naime vratio se u islam

Oni su rodjaci nisu kopije
Post Reply