Razdvojeni prednji zubi kod sina

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Politicarko
Posts: 131
Joined: 19/01/2022 23:29

#1 Razdvojeni prednji zubi kod sina

Post by Politicarko »

Nedavno sam vodio sina kod zubara. Ima razdvojene zube na gornjoj vilici, tjst. kec i dvicu. Doktor je rekao da nisu krivi i da aparatić se ne treba stavljati. Isto je rekla da će se to samo spojiti kada izrastu mu osmice. Ako sada stavi aparatić imat će problem jer kada osmice izrastu one će tražiti svoje mjesto i onda suzbiti previše zube? On sada treba krenuti u srednju i baš je navruo, a i ja sam u dilemi.
komsinica_s_drugog
Posts: 717
Joined: 23/12/2018 19:16

#2 Re: Razdvojeni prednji zubi kod sina

Post by komsinica_s_drugog »

Moji obojica nose aparatice zbog drugacijih nepravilnosti, a stariji ima i razdvojene donje jedinice, ortodont kaze da je to genetika, nije problem, nije nepravilno i ne ispravlja se aparaticem.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17363
Joined: 31/03/2019 14:56

#3 Re: Razdvojeni prednji zubi kod sina

Post by vjeshalica »

Osmice se mogu izvaditi bez problema pogotovo ako fulavo izrastu tj ako urastu i naprave problem.
User avatar
Politicarko
Posts: 131
Joined: 19/01/2022 23:29

#4 Re: Razdvojeni prednji zubi kod sina

Post by Politicarko »

komsinica_s_drugog wrote: 30/07/2023 15:50 Moji obojica nose aparatice zbog drugacijih nepravilnosti, a stariji ima i razdvojene donje jedinice, ortodont kaze da je to genetika, nije problem, nije nepravilno i ne ispravlja se aparaticem.
Isto mi je zubarka rekla. Samo je mojem sinu na gornjoj, pa ona kaže kad izrastu osmice da će mu se to samo spojiti.
moimoi
Posts: 4922
Joined: 01/07/2006 12:59

#5 Re: Razdvojeni prednji zubi kod sina

Post by moimoi »

Pa ako zubar misli da je nepotrebno, slusaj. Ako nemas povjerenje u tog zubara, mijenjaj.
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8522
Joined: 11/02/2009 15:21

#6 Re: Razdvojeni prednji zubi kod sina

Post by Ajatolah_ »

Ja sam imao razdvojene gornje jedinice kao dijete, pa su se poslije nekad spojile u pubertetu, a nemam pojma koliko je to uobičajeno.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8362
Joined: 25/05/2013 23:49

#7 Re: Razdvojeni prednji zubi kod sina

Post by apsidejzi »

Politicarko wrote: 30/07/2023 15:47 Nedavno sam vodio sina kod zubara. Ima razdvojene zube na gornjoj vilici, tjst. kec i dvicu. Doktor je rekao da nisu krivi i da aparatić se ne treba stavljati. Isto je rekla da će se to samo spojiti kada izrastu mu osmice. Ako sada stavi aparatić imat će problem jer kada osmice izrastu one će tražiti svoje mjesto i onda suzbiti previše zube? On sada treba krenuti u srednju i baš je navruo, a i ja sam u dilemi.
I ja tako neki dan odvezem automobil kod automehanicara da ga pregleda prije nego krenem na put. On pregledao i promijenio par stvari koje su bile sumnjive i kaze da je sad dobar ko zmaj. Samo vozi. I evo trebam krenuti i sav sam u dilemi jel sve kako treba.
Ci-Nick
Posts: 5246
Joined: 15/03/2015 17:38

#8 Re: Razdvojeni prednji zubi kod sina

Post by Ci-Nick »

Politicarko wrote: 30/07/2023 15:47 Nedavno sam vodio sina kod zubara. Ima razdvojene zube na gornjoj vilici, tjst. kec i dvicu. Doktor je rekao da nisu krivi i da aparatić se ne treba stavljati. Isto je rekla da će se to samo spojiti kada izrastu mu osmice. Ako sada stavi aparatić imat će problem jer kada osmice izrastu one će tražiti svoje mjesto i onda suzbiti previše zube? On sada treba krenuti u srednju i baš je navruo, a i ja sam u dilemi.
Ne znam da li ste isli kod ortodonta ili kod obicnog zubara.
Ako niste nek pogleda ortodont,mozda će osmice pogurati i sastaviti zube a možda i neće. Uglavnom na donjoj vilici nema dovoljno mjesta i tu osmice guraju druge zube.
Ako se odlucite za zicu, to će kostati minimalno 2000 KM plus mnogo odlazaka ortodontu na pregled, podesavanje.
Post Reply