Ratna literatura

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
sizifinho
Posts: 3462
Joined: 31/05/2014 13:14

#1 Ratna literatura

Post by sizifinho »

Eh ovako, treba mi literatura, stranice ili forumske teme na kojima mogu istraziti dogadjaje u ratu ovdasnjem koji su se odvili, onako hronoloski od prvog dana pa do kraja - u smislu bitnih borbi, strateskih poteza, pobjeda i poraza obje strane.
92. sam godiste, nekad me stid koliko malo znam o ratu koji se odvijao u mom kraju, koji je moje bliznje odvojio od mene, neke i zauvijek... pa eto bio bih vam jako zahvalan ako biste me uputili a volio bih da se neki suzdrze zlonamjernih komentara koji prate svaku slicnu temu.
sizifinho
Posts: 3462
Joined: 31/05/2014 13:14

#2 Re: Ratna literatura

Post by sizifinho »

niko nista?
User avatar
XXS
Posts: 1702
Joined: 29/11/2009 19:32

#3 Re: Ratna literatura

Post by XXS »

sizifinho wrote:niko nista?
Pa vala, mozes i sam nesto uradit. Imas teme o Igmanu, Dobrinji i jos par. Citaj pa pitaj

Dosta sto sam morao ratovati za tebe, sad jos moram i citati/pisati za tvoje lijene guzove. :lol:
lijepa u dusi
Posts: 2875
Joined: 02/11/2014 13:07

#4 Re: Ratna literatura

Post by lijepa u dusi »

Kad sam bio hodza
Tematika nema veze s naslovom, dobih preporuku pa se kanim procitati...

A ovaj forum ima dosta tema, ona koju sam ja procitala od prve do posljednje stranice je Grbavica, Vrace pod okupacijom (tako nekako).
sikstinajn
Posts: 1428
Joined: 15/01/2017 19:21

#5 Re: Ratna literatura

Post by sikstinajn »

fiktivna ili dokumentarna?

imaš more takvih knjiga.
za koga navijaš?

crna duša- prosječan roman.
sarajevska princeza
smrt je majstor iz srbije
ljubi bližnjeg svoga
kako zaustaviti rat

ja bih ti preporučio ovu zadnju od ričarda holbruka, kako zaustaviti rat.....vrvi pouzdanim informacijama.
Messier
Posts: 586
Joined: 06/10/2011 23:39

#6 Re: Ratna literatura

Post by Messier »

sikstinajn wrote:fiktivna ili dokumentarna?

imaš more takvih knjiga.
za koga navijaš?

crna duša- prosječan roman.
sarajevska princeza
smrt je majstor iz srbije
ljubi bližnjeg svoga
kako zaustaviti rat

ja bih ti preporučio ovu zadnju od ričarda holbruka, kako zaustaviti rat.....vrvi pouzdanim informacijama.
ja bih ti preporucio crnu dusu,cisto zbog toga sto lik nije pisac
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#7 Re: Ratna literatura

Post by insomnia78 »

Bolje onda americkog nindzu da cita
sizifinho
Posts: 3462
Joined: 31/05/2014 13:14

#8 Re: Ratna literatura

Post by sizifinho »

sikstinajn wrote:fiktivna ili dokumentarna?

imaš more takvih knjiga.
za koga navijaš?

crna duša- prosječan roman.
sarajevska princeza
smrt je majstor iz srbije
ljubi bližnjeg svoga
kako zaustaviti rat

ja bih ti preporučio ovu zadnju od ričarda holbruka, kako zaustaviti rat.....vrvi pouzdanim informacijama.
volio bih da je dokumentarna
Rodjen sam u Bosni ali bih volio onako objektivnije da bude, a ne - sa 14 nozeva raznijeli 5 tenkova.
sizifinho
Posts: 3462
Joined: 31/05/2014 13:14

#9 Re: Ratna literatura

Post by sizifinho »

XXS wrote:
sizifinho wrote:niko nista?
Pa vala, mozes i sam nesto uradit. Imas teme o Igmanu, Dobrinji i jos par. Citaj pa pitaj

Dosta sto sam morao ratovati za tebe, sad jos moram i citati/pisati za tvoje lijene guzove. :lol:
ne moras. Mogao si komonto preskociti temu, i svi sretni. Ovako si prokomentarisao da se eto vidi, da se malo nasladis, sta ja znam...
Nisi ratovao druze moj zbog mene, nisi ni znao da ja postojim dok nisi ovu temu procitao. :P

Sto se mene tice, ti ne moras slova napisati, a tebi hvala sto si ratovao za mene (vjerovatno to hoces da napisem) :lol:
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#10 Re: Ratna literatura

Post by SkyLimit »

Ja prvenstveno pokušavam saznati što više o dešavanjima u Z/0 Drugog korpusa Armije RBiH, neke od knjiga koje vrijedi pročitati koga to zanima:

- "Tuzla u odbrani Bosne i Hercegovine", Sead Delić

- "Na istočnom bedemu Bosne I", Kemal Duraković

- "Na istočnom bedemu Bosne II", Kemal Duraković

- "Na istočnom bedemu Bosne III", Kemal Duraković

- "Na istočnom bedemu Bosne IV", Kemal Duraković

- "Teočanski dani otpora 1992. - 1995.", Omer Đedović, Dževad Avdičević

- "Bosnom slava pronijeta - Živinički otpor agresiji", Jusuf Malkić

- "Prnjavor kod Kalesije - S Prnjavorskom četom do pobjede", Dževad Tosunbegović, Ibro Huremović

- "Kako smo stvarali sistem veza 2. Korpusa Armije Republike Bosne i Hercegovine", Jusuf Merić

- "Na ratnoj stazi: Pobjednici i(ili) poraženi - Prilozi za ratnu monografiju 4. bataljona (i) 107. Viteške motorizovane brigade ARBiH Gradačac, 1992. - 1995.", Halil Hasanović

Itd., Itd.
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#11 Re: Ratna literatura

Post by SkyLimit »

Rasim Delić, Čast je braniti Bosnu I, II i III, apsolutno štivo koje se ne bi trebalo promašiti.

Balkan Battlegrounds, rat u Hrvatskoj i BiH kako ga je CIA vidjela, šteta što nema na bosanskom.

Mehmed Alagić, "Rat u srednjoj Bosni".
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#12 Re: Ratna literatura

Post by miki27A »

Muhamed Gafic: Sarajevski rulet.
Gafa je planinar a u ratu bio je u specijalnoj jedinici sa Draganom Vikicem (ako se dobro sjecam, ima par godina da sam procitala knjigu)

Napisao je i nesto u ovoj knjizi : Specijalna jedinica Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Bosne i Hercegovine, Odred policije "Bosna"

Obje knjige a i sve ostalo sto te zanima mozes naci u NUB BiH. Neke su slobodne za iznosenje za citanje, neke moras citati u njihovoj citaonici.

Knjiga o PL BiH:
HALILBEGOVIĆ, Nihad
Činjenice o patriotskoj ligi Bosne i Hercegovine / Nihad Halilbegović. - Sarajevo : autor, 1994 (Sarajevo : Studentska štamparija). - 35 str. : ilustr. ; 20 cm

Tiraž 2.000. - Predgovor / Uzeir Bavčić: str. 3-5

355.31(497.6)

COBISS.BH-ID 1024079343

za dalje pretrazivanje preko kljucnih rijeci najbolje da ides na NUB BiH cobiss stranicu (katalog)
http://www.cobiss.ba/scripts/cobiss?uka ... 3726914857
Ja sam ovu knjigu o PL nasla preko kljucnih rijeci rat Bosna i Hercegovina, cisto da vidim kako pretraga im radi. Sretno u potrazi.

Jesi li vidio u Institutu za istrazivanje zlocina, kako se vec zvalo to, negdje je bilo oko Historijskog arhiva ( a i arhiv bi bio odlicna prva stanica za pretragu)
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#13 Re: Ratna literatura

Post by SkyLimit »

Knjige o 7. Muslimanskoj i 17. Krajiškoj brigadi

- Taib Terović, "Sedma"

- Amir Kliko, Fikret Ćuskić, "17 Viteška krajiška brigada ARBiH"

- "Šehidi i poginuli borci 17. Viteške krajiške brdske brigade"
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#14 Re: Ratna literatura

Post by SkyLimit »

Ovo je odlično a dostupno "online"(idi na opciju Časopis)

http://zatebebih.ba/
Vega_Brothers
Posts: 342
Joined: 14/06/2017 22:47

#15 Re: Ratna literatura

Post by Vega_Brothers »

- Odred policije za specijalne namjene Lasta(Vedad Šakić)

- Prva slavna i viteška brigada : herojstvo i žrtve u odbrani Sarajeva : 1992.-1995(Ibrahim Dervišević)

- Orašje : doprinos Bošnjaka i Hrvata odbrani u ratu 1992.-1995. godine(Galib Šljivo)

- Vitezovi Bosne(Kemal Duraković)

- Stradanje muslimana Općine Zvornik : (1992-1995)(Ismail Selimović)

- Modrički šehidi, poginuli i umrli borci : 1992.-1995(Osman Zeljković)

- Kakanjski šehidi i poginuli borci : 1992-1995.(Dženan Kubat)

- Šehidi i poginuli borci 17. Viteške krajiške brdske brigade(Emir Omanović)

- Šehidi i poginuli borci općine Čelić : 1992.-1995.(Bego Omerčević)

- Spomen brčanskim šehidima i poginulim borcima 108./ 215. brigade Armije BiH(Enes Pašalić)

- Bošnjački tespih(Hajdar Halusija)

- 109/224. brdska brigada Doboj u odbrambenooslobodilačkom ratu : 1992.-1995.(Mirsad Sinanović)

- Nekrologij šehida i poginulih boraca 109./224. brdske brigade Doboj, šehidska mezarja i spomen obilježja(Mirsad Sinanović)

- Vječna pouka : monografija šehida i poginulih boraca Jajca : (1992-1995)(Preporod)

- Monografija šehida, poginulih i umrlih boraca općine Travnik 1992.-1995.(Senid Gerin, Nihad
- Arnautović)

- Monografija 306/706. brigade Armije Republike Bosne i Hercegovine(Remzija Šiljak)

- Vodič do mezara u šehitlucima Breze(Salko Opačin)

- Heroji sa Vrbasa : Bugojno 1992.-1996.(Edin Ramić)

- Sjećanja na čuvare slobode : Organizacija porodica šehida i poginulih boraca Donji Vakuf : 1992-1995(Mujo Hadžić)

- Tragom besmrtnosti : kerameti 1992-1995 ( Mirsad Kurtović)

- Vrata Bosne : Gornji Vakuf 1992.-1995.(Mirsad Delić)

- Knjiga šehida i poginulih boraca Općine Banovići(Fuad Brigić)

- Rat za brčanski koridor(Hamid Deronjić)

- Posavski koridor smrti(Anto Kovačević)

- Na ratnoj stazi : pobjednici i (ili) poraženi : (prilozi za ratnu monografiju 4. bataljona (i) 107. Viteške motorizovane brigade ARBiH Gradačac, 1992-1995.)(Halil Hasanović)

- Političko-vojni aspekti odbrane općine Živinice od agresije na Bosnu i Hercegovinu 1992. - 1995. godine(Hasan Muratović)

- Goražde u agresiji na Bosnu i Hercegovinu 1992-1995.(Alma Mujagić)

- Političko-vojni značaj odbrane Tuzle 1992-1995. godine za očuvanje teritorijalnog integriteta Bosne i Hercegovine(Meho Bajrić)

- Prva muslimanska podrinjska brdska brigada : ratna monografija(Dževad Mahmutović)

- Kalesijsko školstvo u ratu : 1992.-1995. godine(Muhamed Omerović)

- Iznad ništavila : hirurgija u ratu u Bosni i Hercegovini 1992-1995(Nurdžihana Đozić)

- Moć naroda : Peti korpus u odbrambeno-oslobodilačkom ratu 1992-1995. godine(Senudin Jašarević)

- Tešanjski odgovor : odbrana 1992.-1995. godine i njene interpretacije(Amir Brka)

- 33.055 za državu suverenu nezavisnu Bosnu i Hercegovinu : monografija stradalih pripadnika Armije Republike Bosne i Hercegovine u odbrambeno-oslobodilačkom ratu 1992.-1995(Hasib Mušinbegović)

- Prvi korpus ARBiH : nastanak i razvoj 1992-1995(Mesud Šadinlija)

- Bošnjaci Sandžaka u odbrani Bosne : 1992.-1995.(Murat Kahrović)

- Mirisna straža Maglaja : (šehidi - poginuli borci Općine Maglaj 1992.-1995.)(Aida Smajić)

- Žepa : 1992-1995 : istinu ne smijemo zaboraviti(Šaban Kulovac)

- Nur, rahmet i kuvet 505. viteške bužimske brigade = Svjetlost, milost i snaga 505. viteške bužimske brigade(Sead Jusić)

- Patriotska liga regije Doboj : Patriotska liga Opštine Tešanj(Ekrem Ljevaković)

- Od izbõra do slobode : zapisi i dokumenti (Vogošća, 1990-1996)(Bilal Hasanović)

- Kako se pripremala odbrana Sarajeva(Murat Kahrović)

- Moguće implikacije socijalnog položaja prognanog stanovništva u Tuzlansko-podrinjskom kantonu i području Vozuće u periodu oktobar 1995.-april 1996. godine(Dževad Termiz)

- Specijalni rat u srpskoj politici protiv Bosne i Hercegovine 1991-1995(Ferid Buljubašić)

- Sinovi Bosne(Hazim Hodžić, Dževad Nuhanović)

- Da li smo imali pravo na odbranu? : stenogram Okruglog stola, Međunarodna galerija portreta, Tuzla, 6. maja 2005. godine(Zbornik)

- Sedma( Taib Terović)

- Za vječno sječanje, Šehidi i poginuli borci i civilne žrtve rata 1992. - 1995. na području općine Gradačac

- Treći korpus Armije Republike Bosne i Hercegovine : 1992.-1995(Sakib Kurtić)

- 17. Viteška krajiška brdska brigada ARBiH(Amir Kliko, Fikret Ćuskić)

- Hercegovci na ognjenim vratima Bosne(Esad Šejtanić)

- Kupreška operacija jesen 1994. godine(Edin Ramić)

- Operacija Vlašić(Hasib Mušinbegović)

- Šehidi i poginuli borci Općine Visoko : 1992-1995

- Olovo 1992-1995. Stradanje i razaranje herojskog Olova(Rasim Muratović)
Shredder
Posts: 129
Joined: 04/02/2010 01:23
Location: Sarajevo

#16 Re: Ratna literatura

Post by Shredder »

Agresija na Republiku BiH, Smail Čekić:
http://institut-genocid.unsa.ba/pdf/Bos ... njiga1.pdf
http://institut-genocid.unsa.ba/pdf/Bos ... njiga2.pdf

Genocid i istina o genocidu u BiH, Smail Čekić:
http://institut-genocid.unsa.ba/pdf/GenocidIstina.pdf

Ima ovdje i drugih izdanja Insituta za borbu protiv genocida koji te možda zanimaju:
http://www.institut-genocid.unsa.ba/v2/ ... stranica=8
Vega_Brothers
Posts: 342
Joined: 14/06/2017 22:47

#17 Re: Ratna literatura

Post by Vega_Brothers »

Koga zanima ratni Bužim:

"Krajiške Gazije", Nijaz Veladžić Veljun
Post Reply