Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post Reply
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#1551 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by Gojeni H »

stakasa wrote: Pa zataskavalo je politicko Sarajevo (zataskaje i sad na istim matricama kao i 92-e, pegla istinu, udovoljava zahtjevima HDZ-a da im se isti ne bi mjesao u poso u vlastitoj avliji; a ni obican svijet nije daleko, neodlazak na Jadran izgleda kao prevelika zrtva. Tu je i bosanski i sandzacki kompleks Srba gdje se oni determinisu kao vjeciti neprijatelji i naivno se vjeruje da ce ih svi drugi objerucke prihvatiti) ako ne i vise od Gruda. I ove krilatice tipa HVO banditi/HVO odmetnici i slicno su presmjesne. To u Hercegovini je HVO koji cijelo vrijeme ima skoro pa stopostotnu vlast i uticaj, ovi ostali djelovi po Usori, Posavini, Tuzli itd su "ekscesi" koji su se "tolerisali" zbog stanja na terenu kao, sto nisu bitnije remetili strategiju HRHB na kompaktnom, odbranjivom teritoriju Hercegovine a i kao joker koji se koristi pri politickim prepucavanjima.
Kako bolan 92-e nije bilo rata, pa znas li ti na sto je licila ljeva obala nakon sto su je Srbi napustili?
Hercegovina i Mostar su kljuc Bosne i Hercegovine. HDZ tu nije ostvario sta je naumio i bio je primoran na ustupke. Da su kojim slucajem prosli u Mostaru i Gornjem Vakufu, nema tog zavrtanja ruke i Vasingtonskog sporazuma koji bi ih natjerao da potpisu.
Bosnjaci se trebaju odluciti sta zele - da li je to BiH u ovim granicama ili podjela na troje. Ako prevlada ova druga opcija, onda moze i bez Mostara (i bice bez Mostara) i sva zrtva 93-95 je u tom slucaju bila uzaludna.
Najtuznije u ovome svemu je sto Bosnjaci protiv sebe imaju saku jada koja cijelo vrijeme dobija upravo onoliko koliko im bosnjacko politicko vodstvo to dopusti. Ni manje ni vise
Sto se ti sad ljutis na mene? Jesam li rekao da nije bilo dovoljno informacija? - Ni-je.
Meni je sve jasno. Jasno mi je sta bi se desilo i u drugim krajevima da je HVO bio jaci. Mozda si u pravu da HVO bojovnike ne treba zvati banditima, jer dodje kao eufemizam. HVO je bio ogranak HV-a i postupali su po naredjenju Zagreba isto kao sto se i VRS savijao kako iz Beograda kazu.
Jasno je da se pregovori diktiraju stanjem na terenu. Samo totalna budala moze izjaviti nesto poput: "Dogovorili se za stolom."
Za stolom se dogovaras kad imas sta da ponudis, a goljo moze donosit' kahve.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#1552 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by stakasa »

Gojeni H wrote:
stakasa wrote: Pa zataskavalo je politicko Sarajevo (zataskaje i sad na istim matricama kao i 92-e, pegla istinu, udovoljava zahtjevima HDZ-a da im se isti ne bi mjesao u poso u vlastitoj avliji; a ni obican svijet nije daleko, neodlazak na Jadran izgleda kao prevelika zrtva. Tu je i bosanski i sandzacki kompleks Srba gdje se oni determinisu kao vjeciti neprijatelji i naivno se vjeruje da ce ih svi drugi objerucke prihvatiti) ako ne i vise od Gruda. I ove krilatice tipa HVO banditi/HVO odmetnici i slicno su presmjesne. To u Hercegovini je HVO koji cijelo vrijeme ima skoro pa stopostotnu vlast i uticaj, ovi ostali djelovi po Usori, Posavini, Tuzli itd su "ekscesi" koji su se "tolerisali" zbog stanja na terenu kao, sto nisu bitnije remetili strategiju HRHB na kompaktnom, odbranjivom teritoriju Hercegovine a i kao joker koji se koristi pri politickim prepucavanjima.
Kako bolan 92-e nije bilo rata, pa znas li ti na sto je licila ljeva obala nakon sto su je Srbi napustili?
Hercegovina i Mostar su kljuc Bosne i Hercegovine. HDZ tu nije ostvario sta je naumio i bio je primoran na ustupke. Da su kojim slucajem prosli u Mostaru i Gornjem Vakufu, nema tog zavrtanja ruke i Vasingtonskog sporazuma koji bi ih natjerao da potpisu.
Bosnjaci se trebaju odluciti sta zele - da li je to BiH u ovim granicama ili podjela na troje. Ako prevlada ova druga opcija, onda moze i bez Mostara (i bice bez Mostara) i sva zrtva 93-95 je u tom slucaju bila uzaludna.
Najtuznije u ovome svemu je sto Bosnjaci protiv sebe imaju saku jada koja cijelo vrijeme dobija upravo onoliko koliko im bosnjacko politicko vodstvo to dopusti. Ni manje ni vise
Sto se ti sad ljutis na mene? Jesam li rekao da nije bilo dovoljno informacija? - Ni-je.
Meni je sve jasno. Jasno mi je sta bi se desilo i u drugim krajevima da je HVO bio jaci. Mozda si u pravu da HVO bojovnike ne treba zvati banditima, jer dodje kao eufemizam. HVO je bio ogranak HV-a i postupali su po naredjenju Zagreba isto kao sto se i VRS savijao kako iz Beograda kazu.
Jasno je da se pregovori diktiraju stanjem na terenu. Samo totalna budala moze izjaviti nesto poput: "Dogovorili se za stolom."
Za stolom se dogovaras kad imas sta da ponudis, a goljo moze donosit' kahve.
:D
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#1553 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by stakasa »

Problem je sto se nista nije promjenilo. I danas Bakir moze uraditi sto mu je babo radio prije njega
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#1554 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by stakasa »

Sarajmen wrote:Teza k'o teza, opstane ili se obori činjenicama. A klasifikacija djela Udruženi zločinački pothvat koja im je izrečena, je veoma teška u svijetu međunarodne pravde. Između ostalog, podrazumijeva krivično gonjenje odgovornih , od vrha pa do neposrednih izvršioca. Dakle, ganjat' ćemo se :wink: abd. Svjesni su i oni te predstojeće faze. Časni bojovnici su u dure i u suštini su proljeće 1994 doživjeli kao prirodno stanje, i u vojnom pogledu. U političkom se tu i tamo pitaju šta bi od Vašingtonskim sporazumom dogovorene konfederacije sa susjednom Republikom Hrvatskom. Kontam ja rezone običnog malog čovjeka , al'.... :)

Molim da se vratite na temu, prostorno i vremenski.
Tx
Nije bolan problem teza vec Sarajevo.
I mozes li definisati pojam casnog bojovnika? Borili se ljudi, listom, za Herceg Bosnu. Neki casno neki necasno, isto kao i ostale dvije vojske. Ali sama ideja nije imala oponente na terenu. To sto je bilo oponenata, npr Kraljevic, je pobijeno ili usutkano/potkupljeno/isprepadano/otjerano. Ali ih nikada nije bilo puno. Kraljevic i njegovi ljudi nikada nisu bili neka posebna snaga. Sta je u ovome slucaju prirodno stanje i zasto mislis da im je period do 94 bio stanje magnovenja? Ono sto ja znam je da se sa sjetom sjecaju upravo perioda Hrvatske Republike Herceg Bosne i da nema sumnje da su tada bili na vrhuncu. I kad smo vec poceli, kakva je razlika izmedu casnog bojovnika HVO i casnog vojnika VRS?
User avatar
Pitar s Kariba
Posts: 856
Joined: 01/06/2007 09:34
Location: Karibi

#1555 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by Pitar s Kariba »

Potpuno razumijem ogorčenost Mostaraca. Ali, treba biti malo i realan. HVO/HZHB/HDZ bez obzira što su "šaka jada", u ratu posebno, a i danas, u rukama imaju moćne mehanizme i argumente za ucjenjivanje. Iza sebe imaju Hr koja opet iza sebe ima katolički/zapadni svijet - Evropu, Vatikan, Ameriku .. danas je to članica EU i NATO-a, sve ono čemu i mi težim a bez njih tamo ne možemo. U ratu ne treba ni govoriti da nam ni po koju cijenu nije odgovarao sukob s njima, pa smo zbog toga stalno skidali gaće i popuštali im kad god i šta god su htjeli .. jbg... Nažalost, njima je Mostar glavni i najvažniji cilj i kod svih ucjena uvijek ustupke traže tu. I prije sukoba i kod potpisivanja Vašingtona i danas. Da li im je uvijek trebalo toliko popuštati, pitanje je .. Ja isto smatram da nije .. Mostarci su opravdano bijesni .. Ali opet se čovjek vrati u tu 93/94 .. iz Sarajeva se morala gledati ukupna slika .. Šta bi bilo sa Goraždem, Bihaćem, ... cijelom BiH, da nije bilo tog Vašingtonskog sporazuma ... Jbg, kad si slab i nemaš jakih leđa, tako ti je.

A HVO i HDZ .. nema se tu šta šminkati - klasični fašizam i u vojnom i političkom smislu. Kad čovjek zaboravi praktične stvari, gledano idealistički, nekad mi je drago što smo s njima na kraju i zakuhali da se pravedna borba za Bosnu, kao ideja, ideološki razdvoji od njihovog fašizma. Ali, kamo sreće da nismo .. Koliko su nas samo zavalili i gurnuli u ambis .. Koliko je ljudi zbog toga stradalo .. Kako bi tekao tok rata da smo u njima imali iskrene prijatelje, da je umjesto Tuđmana bio Mesić ... Besmisleno je sad razmišlajti :(
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#1556 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by stakasa »

Pitar s Kariba wrote:Potpuno razumijem ogorčenost Mostaraca. Ali, treba biti malo i realan. HVO/HZHB/HDZ bez obzira što su "šaka jada", u ratu posebno, a i danas, u rukama imaju moćne mehanizme i argumente za ucjenjivanje. Iza sebe imaju Hr koja opet iza sebe ima katolički/zapadni svijet - Evropu, Vatikan, Ameriku .. danas je to članica EU i NATO-a, sve ono čemu i mi težim a bez njih tamo ne možemo. U ratu ne treba ni govoriti da nam ni po koju cijenu nije odgovarao sukob s njima, pa smo zbog toga stalno skidali gaće i popuštali im kad god i šta god su htjeli .. jbg... Nažalost, njima je Mostar glavni i najvažniji cilj i kod svih ucjena uvijek ustupke traže tu. I prije sukoba i kod potpisivanja Vašingtona i danas. Da li im je uvijek trebalo toliko popuštati, pitanje je .. Ja isto smatram da nije .. Mostarci su opravdano bijesni .. Ali opet se čovjek vrati u tu 93/94 .. iz Sarajeva se morala gledati ukupna slika .. Šta bi bilo sa Goraždem, Bihaćem, ... cijelom BiH, da nije bilo tog Vašingtonskog sporazuma ... Jbg, kad si slab i nemaš jakih leđa, tako ti je.

A HVO i HDZ .. nema se tu šta šminkati - klasični fašizam i u vojnom i političkom smislu. Kad čovjek zaboravi praktične stvari, gledano idealistički, nekad mi je drago što smo s njima na kraju i zakuhali da se pravedna borba za Bosnu, kao ideja, ideološki razdvoji od njihovog fašizma. Ali, kamo sreće da nismo .. Koliko su nas samo zavalili i gurnuli u ambis .. Koliko je ljudi zbog toga stradalo .. Kako bi tekao tok rata da smo u njima imali iskrene prijatelje, da je umjesto Tuđmana bio Mesić ... Besmisleno je sad razmišlajti :(
:thumbup:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#1557 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by Gojeni H »

stakasa wrote: :D
:lol:

:kiss: te brato.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#1558 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by Gojeni H »

stakasa wrote:
Sarajmen wrote:Teza k'o teza, opstane ili se obori činjenicama. A klasifikacija djela Udruženi zločinački pothvat koja im je izrečena, je veoma teška u svijetu međunarodne pravde. Između ostalog, podrazumijeva krivično gonjenje odgovornih , od vrha pa do neposrednih izvršioca. Dakle, ganjat' ćemo se :wink: abd. Svjesni su i oni te predstojeće faze. Časni bojovnici su u dure i u suštini su proljeće 1994 doživjeli kao prirodno stanje, i u vojnom pogledu. U političkom se tu i tamo pitaju šta bi od Vašingtonskim sporazumom dogovorene konfederacije sa susjednom Republikom Hrvatskom. Kontam ja rezone običnog malog čovjeka , al'.... :)

Molim da se vratite na temu, prostorno i vremenski.
Tx
Nije bolan problem teza vec Sarajevo.
I mozes li definisati pojam casnog bojovnika? Borili se ljudi, listom, za Herceg Bosnu. Neki casno neki necasno, isto kao i ostale dvije vojske. Ali sama ideja nije imala oponente na terenu. To sto je bilo oponenata, npr Kraljevic, je pobijeno ili usutkano/potkupljeno/isprepadano/otjerano. Ali ih nikada nije bilo puno. Kraljevic i njegovi ljudi nikada nisu bili neka posebna snaga. Sta je u ovome slucaju prirodno stanje i zasto mislis da im je period do 94 bio stanje magnovenja? Ono sto ja znam je da se sa sjetom sjecaju upravo perioda Hrvatske Republike Herceg Bosne i da nema sumnje da su tada bili na vrhuncu. I kad smo vec poceli, kakva je razlika izmedu casnog bojovnika HVO i casnog vojnika VRS?
@stakasa

NIkakva!

@Sarajmen

Razumijem ja sta je sluzba, valja nas ovakve drzati pod kontrolom.
Dozvoli da samo ovako prokomentarisem ... lako je iz Tuzle ili iz Sarajeva govoriti da ima razlike. Mozda sam i sam tako nekada razmisljao.
A onda se desio Heliodrom, Ahmici, Stupni Do ...
Brato je u pravu, ista govna i jedni i drugi.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#1559 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by asurbanipal »

Gojeni H wrote: S druge strane, ta '92 i '93 kada kod vas realno nije bilo nekog rata, u 2. korpusu zemlja gori. Na Gradachac napadaju sa svim mogucim, ali bukvalno.
Koridor kod Brckog hoce cetnici da prosire, i tu mrtvih i ranjenih sila.
I naravno ako nemas informaciju, sve ti dole u Hercegovini izgleda k'o zajebancija ... nesto k'o hoce se ratovat' protiv ustasa, pa nece ...
POhakontas, brato?

Uz put da kažem da se radi o svježim snimcima na youtube, postavljenim prije malo više od mjesec dana koje i sam prvi put gledam. Inače, snimljeno neposredno nakon oslobađanja lijeve obale u ljeto 1992. godine.


1. dio




2. dio Ovdje vidimo polaganje zakletve, vjerovatno lokacija Konaka, neka me neko ispravi ako griješim.




3. dio




4. dio





Ovo uglavnom od ranije visi na youtube-u, a vezano je isključivo za 1992. godinu:











Lokacija Potoci u Bijelom polju










User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#1560 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by Woody »

asurbanipal wrote:Postoji i teza da su u toku rata sa HVO-om i HV-om u dolini Neretve i Mostaru, tokom 1993. i 1994. godine, položaji ABiH na Bulevaru i Neretvi u stvari bili istureni položaji VRS-e.
Daklem, kako objasniti djeci:

Image

Photoshop? Neprijateljska propaganda? Ili, šta već, koji kurac?

:? :? :?
Tromblon
Posts: 2175
Joined: 18/01/2015 19:37

#1561 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by Tromblon »

Jesi vala naporan co´ek!!!!
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#1562 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by stakasa »

Woody wrote: Daklem, kako objasniti djeci:

Image

Photoshop? Neprijateljska propaganda? Ili, šta već, koji kurac?

:? :? :?
O cemu se radi, lokacija?
mostarac_2009
Posts: 377
Joined: 16/03/2009 13:42

#1563 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by mostarac_2009 »

asurbanipal wrote:Postoji i teza da su u toku rata sa HVO-om i HV-om u dolini Neretve i Mostaru, tokom 1993. i 1994. godine, položaji ABiH na Bulevaru i Neretvi u stvari bili istureni položaji VRS-e.

Također, kruže priče, a čuo sam ih i od ozbiljnijih ljudi, da je 9. maja, 1993. godine, dakle isti dan kada je HVO napao Mostar, tj. dio grada pod kontrolom Armije BiH, trebala napasti i VRS sa istoka i da je u stvari Mostar, tj. njegov istočni dio, trebao biti Srebrenica prije Srebrenice. Navodi se uglavnom da je neko uletio s parama, pa su Srbi povukli pojačanja i odustali od napada. Priča se da je tada proradila linija Teheran - Moskva - Beograd - Sarajevo, tj. da su Iranci bili ti koji su uletili s parama...

To su price za malu djecu. To moze biti samo cetnicka ili ustaska propaganda. Uvijek su svoje izgubljenee bitke pravdale zbog nekih visih sila. Odgovor je vrlo jasan: Takozvana "HZHB" nije mogla opstati iz razloga sto nisu imali moral u svojoj vojsci s obzirom da su napadali tudju teritoriju i radili zlodjela. Cetnici isto tako nisu mogli opstati jer je isto moral opao. ARBIH je morala pobijediti jer ona nije isla ni u Hrvatsku, ni u Srbiju da ratuje, nego je samo branila svoje kuce i svoju drzavnu granicu.
mostarac_2009
Posts: 377
Joined: 16/03/2009 13:42

#1564 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by mostarac_2009 »

Gojeni H wrote:
invincible1921 wrote:
Sarajmen wrote:
Kontam, ima i part 1 ove teme istoga naslova, Mostar zasebno... a nismo još temu ''Mostar- IV Korupus A RBiH'' pokrenuli i u okviru nje, sve kvalitetnije teme spojili. Ima ih da leže duboko negdje u arhivi...
Po nekoj procjeni bi joj obim u startu bio preko 100-120 stranica... mislim i da ne bi bilo korektno ka his/pov/ist. činjenicama isključivati cjelokupni HVO iz perioda do početka 1993 ... jer se vojni savez A RBiH i HVO obnavlja početkom 1994... sačekajmo bar da se presuda ''šestorki'' potvrdi ili koriguje, onda će se moći zauzeti jasniji stav.

A da bi bilo lakše i ja sam tog mišljenja. Vjerujem i da nemali broj forumaša nema pravu predstavu o dešavanjima na području Hercegovine. Neka još malo ove koncepcije, dok ostali Korpusi još zažive i (ili ne) opravdaju svrhu. pozz
Ko je imalo upucen ima odlicnu predstavu. HVO je izdajnicka vojska koja je zabila noz u ledja Armiji...
@Sarajmen

:thumbup: Hvala

@Invincible

Brato, nije bas tako. HVO je bio kvislinska vojska i funkcionisali su kao mafijaska organizacija, tu ne vidim dileme.

Bicu iskren ali neka se niko ne ljuti. Do teme o ratu u Hercegovini i dokumentarca FTV o ratu u Mostaru, ja sam mislio da su Here iz 4. korpusa, osim 4. muslimanske, bili sve gole pi.cke koji su suncali muda na hercegovackom suncu i koje su ustase iznenadile k'o male levate.
Izvinjavam se, rekao sam da cu biti iskren. :D

Zato je dobro da ima ova tema, i zato sam i predlozio da se gore spomenute dvije teme spoje da bi se dobila sveobuhvatnija slika ratnih desavanja u ovom dijelu nase domovine.

Gojeni,

Zbog takvog razmisljanja egocentricnosti je mogla pasti cijela BiH, a to je u stvari bilo lose liderstvo Alije. Zbog takve egocentricnosti je pala i Srebrenica. Da se stvari nisu centrolizovano gledale egocentricno iz Sarajeva, da je srece, slala bi se vojska na ona podrucja gdje je bila najpotrebnija. Cinjenica je da vlada BiH iz Sarajeva nije zeljela rat sa ustasama i htjela ga je cak i zataskati sve do skoro puno godina poslije rata, sve dok sveukupan bosnjacki narod nije osjetio macehinsko ponasanje Hrvatske prema BiH. Hrvatska je izvrsila otvorenu agresiju na BiH, isto kao sto je to i Srbija uradila, samo s tim sto je Hrvatska koristila Bosnjake i pravila se kao prijatelj da bi uzimala milione i milione dolara i oruzja pomoci koji je pristizao iz svijeta za BiH, a da bi vamo to isto oruzje koristila kako bi pobila i raselila bosnjake iz BiH.
mostarac_2009
Posts: 377
Joined: 16/03/2009 13:42

#1565 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by mostarac_2009 »

Gojeni H wrote:
stakasa wrote: A zasto majke ti?
Brato, koliko je informacija bilo na radiju ili TV-u?
Sjecas se onog dramaticnog izvjestvanja iz Prozora 1992. god. kas su havajci napali? Poslije toga - tajac.
Rat protiv HR i HVO bandita nije bio popularan.

S druge strane, ta '92 i '93 kada kod vas realno nije bilo nekog rata, u 2. korpusu zemlja gori. Na Gradachac napadaju sa svim mogucim, ali bukvalno.
Koridor kod Brckog hoce cetnici da prosire, i tu mrtvih i ranjenih sila.
I naravno ako nemas informaciju, sve ti dole u Hercegovini izgleda k'o zajebancija ... nesto k'o hoce se ratovat' protiv ustasa, pa nece ...
POhakontas, brato?
Smijesna ti je izjava i ocito veze nisi imao na stanje u BiH. U Sarajevu su tramvaji radili sve do 1993. godine i bilo je cak i struje i telefoni su radili, sto je za Mostar bilo za nepovjerovati. Mostar do 1993 godine je vec bio dosta razrusen, a od prvog dana rata 6. aprila 1992. je nestalo struje i pogaseni su telefoni. Medjutim taj rat je skoro nista s obzirom da su ustase od Mostara napravile Hirosimu i pobile veliki dio civilnog bosnjackog stanovnistva.
Tromblon
Posts: 2175
Joined: 18/01/2015 19:37

#1566 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by Tromblon »

mostarac_2009 wrote:
Gojeni H wrote:
stakasa wrote: A zasto majke ti?
Brato, koliko je informacija bilo na radiju ili TV-u?
Sjecas se onog dramaticnog izvjestvanja iz Prozora 1992. god. kas su havajci napali? Poslije toga - tajac.
Rat protiv HR i HVO bandita nije bio popularan.

S druge strane, ta '92 i '93 kada kod vas realno nije bilo nekog rata, u 2. korpusu zemlja gori. Na Gradachac napadaju sa svim mogucim, ali bukvalno.
Koridor kod Brckog hoce cetnici da prosire, i tu mrtvih i ranjenih sila.
I naravno ako nemas informaciju, sve ti dole u Hercegovini izgleda k'o zajebancija ... nesto k'o hoce se ratovat' protiv ustasa, pa nece ...
POhakontas, brato?
Smijesna ti je izjava i ocito veze nisi imao na stanje u BiH. U Sarajevu su tramvaji radili sve do 1993. godine i bilo je cak i struje i telefoni su radili, sto je za Mostar bilo za nepovjerovati. Mostar do 1993 godine je vec bio dosta razrusen, a od prvog dana rata 6. aprila 1992. je nestalo struje i pogaseni su telefoni. Medjutim taj rat je skoro nista s obzirom da su ustase od Mostara napravile Hirosimu i pobile veliki dio civilnog bosnjackog stanovnistva.
De mi reci sa koje si ti planete??? Cuj tramvaji radili do 93. Zadnji tramvaj se provozao 2. maja 92. Po grada je imalo telefone ko je bio skopcan na novu centralu na Alipasinom, a pola nije. Mjesecima nisi mogao saznati nesto o familiji, drugu, prijatelju sa drugog kraja grada.

Kakva bola´ struja. Dolazilo, odlazilo. Nestalo nekad krajem maja 92. pa je nije bilo mjesecima, pa nesta malo, pa opet skoro cijelu zimu nije grama struje bilo. Vala i ti si slabo obavijesten o stanju u BiH drug moj. Jednom nesto spocitavas, a od istog bolujes.
mostarac_2009
Posts: 377
Joined: 16/03/2009 13:42

#1567 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by mostarac_2009 »

Tromblon,

Bez vrijedjanja molim, ja samo govorim o cinjenicama i nista licno.

Gledao sam dokumentarni film o tramvajima prije par godina i iznenadio sam se kad sam cuo da su tramvaji nastavili sa radom i poslije maja 1992. godine. Potrazi na netu pa ces i sam vidjeti. I ja sam to isto mislio da su samo do maja radili, sto je i to malo cudno da su radili mjesec dana od pocetka rata. U Mostaru je taj mjesec u aprilu bio dobro krvav i nismo cak imali ni pristup TVSA, jer je ugasena odmah 6. aprila 1992, od tih Alijinih prijatelja.

A jos nesto. Trebas da ustanes i sa ponosom da govoris o mostarcima i hercegovcima jer su prvi isli u prve redove 1992. godine kad se trebalo deblokirati Sarajevo i svoje zivote ostavili u neprijateljskoj cetnickoj teritoriji. Ako ne znas nista o tome, procitaj operaciju "Koverat". Kad je ko u Mostar dolazio da pomogne ARBiH? Nazalost, niko nikad jarane jer je bilo planirano da se prepusti to ustasama.
mostarac_2009
Posts: 377
Joined: 16/03/2009 13:42

#1568 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by mostarac_2009 »

*Mala ispravka i prijasnji post gore.

"Tramvajski saobraćaj je se odvijao normalno sve do 14. aprila 1992. godine, kada je sa položaja Vojske Republike Srpske počelo granatiranje objekta i vozila GRAS-a. Nekoliko dana kasnije, drugog maja 1992. godine, tramvajski saobraćaj je ugašen. Nakon više od 600 dana, 14. marta 1993. godine je ponovo uspostavljen tramvajski saobraćaj, a 27. novembra 1994. godine je ponovo počeo sa radom ključni objekat za upravljanje saobraćajem - Dispečerski centar na Čengić Vili.
GRAS-ovo sjedište u Sarajevu

Autobuski saobraćaj je se kroz sve vrijeme rata odvijao i se kroz to vrijeme sve više prilagođavao tim uslovima. Tako je prvih majskih dana 1992. godine vozio samo jedan autobus, dok je se 7. maja sa još 6 autobusa odvijala ponovo linija Alipašino Polje - Katedrala. Kroz vrijeme rata u Bosni i Hercegovini broj linija i autobusa u funkciji je postajao sve veći, te je 1994. godine bilo u funkciji osam linija sa deset autobusa, a odmah nakon kraja opsade Sarajeva je se broj linija popeo na 32 sa 63 autobusima. Tokom rata u Bosni i Hercegovini je se međutim, pored povećanja linija, i šteta postala sve veća: Uništen je veliki broj autobusa, pogođeni su objekti i hale autobusa, ali i štete na garažama autobusa, magazinima rezervnih dijelova, te je potpuno uništena GRAS-ova pumpa za gorivo."

Prepisano sa WIKIpedije - https://bs.wikipedia.org/wiki/JKP_GRAS_Sarajevo


Znam da je bio radio 1993. godine...ali eto tek od 14. maja. Ali eto autobusi su radili. Nista svaka cast, nemam nista protiv toga. Ali sam samo reagovao na one gore uvrede da se u Sarajevu mislilo da je u Mostaru bila oaza mira u ratu, sto je debela uvreda za Mostar i hercegovce.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#1569 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by asurbanipal »

Woody wrote: Image

Photoshop? Neprijateljska propaganda? Ili, šta već, koji kurac?

:? :? :?

Opet kiks. Ta slika nema veze sa Hercegovinom.

Bolje ti ide pisanje priča za djecu.
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#1570 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by KENJAC »

Moze li jedno pitanje ?
Jel ima neko od Bosnjaka da je istinski licno vjerovao 91' da Hrvati zele nezavisnu BiH u AVNOJ evskim granicama ?
junior3
Posts: 9078
Joined: 20/02/2014 01:02

#1571 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by junior3 »

Sarajmen wrote:
Propaganda, mojne više. Ima i njen original al' svakako nije za ove teme.
A za koje teme jeste, sad me zainteresovalo, nisam ovu sliku prije vidio?
Jedino ako je fotošop onda nije bitno.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#1572 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by asurbanipal »

Sarajmen wrote:
Woody wrote:
Daklem, kako objasniti djeci:

Image

Photoshop? Neprijateljska propaganda? Ili, šta već, koji kurac?

:? :? :?
Propaganda, mojne više. Ima i njen original al' svakako nije za ove teme.
Image

@Sarajmen :thumbup:


Nije me niišta iznenadilo od poznatog photoshopera sa foruma i simpatizera alternativnih svetosavsko-vaskolikoserbskih historiĆara poput Deretića.
Tromblon
Posts: 2175
Joined: 18/01/2015 19:37

#1573 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by Tromblon »

mostarac_2009 wrote:Tromblon,

Bez vrijedjanja molim, ja samo govorim o cinjenicama i nista licno.

Gledao sam dokumentarni film o tramvajima prije par godina i iznenadio sam se kad sam cuo da su tramvaji nastavili sa radom i poslije maja 1992. godine. Potrazi na netu pa ces i sam vidjeti. I ja sam to isto mislio da su samo do maja radili, sto je i to malo cudno da su radili mjesec dana od pocetka rata. U Mostaru je taj mjesec u aprilu bio dobro krvav i nismo cak imali ni pristup TVSA, jer je ugasena odmah 6. aprila 1992, od tih Alijinih prijatelja.

A jos nesto. Trebas da ustanes i sa ponosom da govoris o mostarcima i hercegovcima jer su prvi isli u prve redove 1992. godine kad se trebalo deblokirati Sarajevo i svoje zivote ostavili u neprijateljskoj cetnickoj teritoriji. Ako ne znas nista o tome, procitaj operaciju "Koverat". Kad je ko u Mostar dolazio da pomogne ARBiH? Nazalost, niko nikad jarane jer je bilo planirano da se prepusti to ustasama.
Braca ja te nisam vrijedjao nego sam rekao da ti spocitavas Gojenom nesto od cega i sam bolujes, a to tvrdim i sad.

Drugo tvoj stav je omalovazavajuci prema Sarajevu. Ja nisam nikad govorio lose i omalovazavajuce o Mostarcima pa da mi ti kazes da trebam ustati. Ja cu ustati i pruziti ruku svakom borcu za BiH jer je to moj brat. Svejedno odakle je. Ne mora mi to niko govoriti.

Posto iz tvojih postova mogu pretpostaviti da si mladji i da nisi ucestvovao u ratu pa cu ti oprostiti tvoj ton i nacin pisanja. Ako sam pogrijesio i mojih si godina i ucesnik rata trebao bi malo da razmislis o svom nastupu jer podjele na ove ili one ne vode nicemu dobrom.

Ucesnik sam rata od pocetka pa do kraja juna 95. kada sam ranjen i izbacen iz stroja. Osim po Sarajevu ratovao sam na Igmanu, Nisickoj visoravni, Olovu. Isao bih gdje god da se zatrazilo od mene jer je BiH moja domovina. U martu 94. sam se prijavio da idem za Gorazde u pratnji konvoja municije. Medjutim, to je bilo otkazano i poslani smo na Nisice. Tako bih se isto prijavio da idem u Mostar, Bihac ili bilo gdje.

Za tramvaje ne moras gledati vikipediju ili "guglati". Kad ti kazem da tramvaji nisu radili od 2. maja 92. nisu. Proradili su 94. kad su "plavi putevi" otvoreni, ali to je bilo bezevezni stvaranje privida "normalnog" zivota jer ti tramvaji u tih nekoliko sedmica ili mjeseci nisu nista donijeli osim sto su ljudi izginuli ili bili ranjeni u njima.

Braca, kako ste patili vi u Mostaru, patili smo i mi u Sarajevu. Nemoj da mislis da smo mi bili na ljetovanju. Lakse mi je bilo na liniji nego kod kuce. Na liniji sam imao tri kakva-takva obroka, grijanje i dovoljno vode. Za razliku od kuce gdje je veliki dio vremena bilo pitanje jedan ili dva obroka dnevno. Grijanje samo kad se pravi nesto za jelo.

Nemoj nasjedati propagandi i misliti da su u Sarajevu krivi za patnje koje ste vi ili neko drugi propatio.

I molio bih da prestanete spominjati Sarajevo u nekim kontekstima negativnim. Nije Sarajevo odlucivalo. Odlucivali su ljudi. Alija i SDA. Kada pisete o tome napisite slobodno ko je donosio odluke, a ne "odlucilo Sarajevo tako". Svi znamo ko je tad, a i sad je glavni u drzavi.

Vala sam se rasirio neplanirano, ali dragi moj Braca shvati poentu. Nema nas ni blizu kao Kineza da bi se trebali razjedinjavati i svadjati. Kad smo takvi lakse je neprijateljima ove drzave, a vrebaju sa svih strana.
Tromblon
Posts: 2175
Joined: 18/01/2015 19:37

#1574 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by Tromblon »

Zar ovog "drvenog" neko moze smatrati ozbiljnim sagovornikom. Ignorisite trola :thumbup:
User avatar
listopad
Posts: 800
Joined: 18/10/2016 19:14

#1575 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by listopad »

mostarac_2009 wrote:
asurbanipal wrote:Postoji i teza da su u toku rata sa HVO-om i HV-om u dolini Neretve i Mostaru, tokom 1993. i 1994. godine, položaji ABiH na Bulevaru i Neretvi u stvari bili istureni položaji VRS-e.

Također, kruže priče, a čuo sam ih i od ozbiljnijih ljudi, da je 9. maja, 1993. godine, dakle isti dan kada je HVO napao Mostar, tj. dio grada pod kontrolom Armije BiH, trebala napasti i VRS sa istoka i da je u stvari Mostar, tj. njegov istočni dio, trebao biti Srebrenica prije Srebrenice. Navodi se uglavnom da je neko uletio s parama, pa su Srbi povukli pojačanja i odustali od napada. Priča se da je tada proradila linija Teheran - Moskva - Beograd - Sarajevo, tj. da su Iranci bili ti koji su uletili s parama...

To su price za malu djecu. To moze biti samo cetnicka ili ustaska propaganda. Uvijek su svoje izgubljenee bitke pravdale zbog nekih visih sila. Odgovor je vrlo jasan: Takozvana "HZHB" nije mogla opstati iz razloga sto nisu imali moral u svojoj vojsci s obzirom da su napadali tudju teritoriju i radili zlodjela. Cetnici isto tako nisu mogli opstati jer je isto moral opao. ARBIH je morala pobijediti jer ona nije isla ni u Hrvatsku, ni u Srbiju da ratuje, nego je samo branila svoje kuce i svoju drzavnu granicu.
Jao koji ekspert za vojna pitanja. :lol:
Post Reply