Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post Reply
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#1526 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by Gojeni H »

Kakav je stav raje u Hercegovini prema ulozi Jasmina Jaganjca u proslom ratu?

Bio je intervjuisan i u onom dokumentarcu FTV-a "Rat u Mostaru".

Uz Armina Poharu, vjerovatno najkontraverzniji lik iz rata.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#1527 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by asurbanipal »

Gojeni H wrote:
Kakav je stav raje u Hercegovini prema ulozi Jasmina Jaganjca u proslom ratu?

Bio je intervjuisan i u onom dokumentarcu FTV-a "Rat u Mostaru".

Uz Armina Poharu, vjerovatno najkontraverzniji lik iz rata.

Ovako iz prve, uglavnom negativan, izdajnički, kao i politika iz Sarajeva. Predao oružje, opremu zarobljenu u Podveležju 1992. godine HVO-u u ruke.

ZAŠTO JE JASMIN JAGANJAC, ZAPOVJEDNIK HVO, BIO SAVJETNIK ALIJE IZETBEGOVIĆA, A NE ARIF PAŠALIĆ, DIČNI KOMANDANT IV KORPUSA?



https://www.facebook.com/notes/behd%C5% ... 836694597/
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#1528 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by Gojeni H »

asurbanipal wrote:

Ovako iz prve, uglavnom negativan, izdajnički, kao i politika iz Sarajeva. Predao oružje, opremu zarobljenu u Podveležju 1992. godine HVO-u u ruke.

ZAŠTO JE JASMIN JAGANJAC, ZAPOVJEDNIK HVO, BIO SAVJETNIK ALIJE IZETBEGOVIĆA, A NE ARIF PAŠALIĆ, DIČNI KOMANDANT IV KORPUSA?



https://www.facebook.com/notes/behd%C5% ... 836694597/
:thumbup: Hvala
mostarac_2009
Posts: 377
Joined: 16/03/2009 13:42

#1529 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by mostarac_2009 »

invincible1921 wrote:
mostarac_2009 wrote:Najveca greska je uradjena kad su se nasi povukli iz hotela Mostara i djackog doma. Da se nisu povukli odatle na par dana prije, komanda a i Mostar bi bili odbranjeni od ustasa.

Jedna stvar sto me dan danas kopka a i ne spominje se bas javno. Kako je tih 20 ljudi moglo izaci iz Vranice i da ih ovi skontaju tek kod mesnice Lijanovic? Ovi sto poznaju taj dio Mostara ili koji su ti nekad zivjeli znaju dobro da od mesnice pa do zgrade Vranica ima oko 150 metara trcati na cistini. Vranica i sav taj kompleks je bio opkoljen od ustasa i bukvalno muha se nije mogla izvuci od kise metaka. Moja teorija je da su nekako uspjeli preci preko krova zgrade Vranice do zgrade iznad Kluza, pa onda do sljedece zgrade, i onda sljedeca nakon te je zgrada u cijem prizemlju se nalazila mesnica Lijanovic. Znam da su zgrada Vranica i iznad nekadasnjeg Kluza bile povezane preko krova, ali izmedju te zgrade i sljedece u pravcu Lijanovica je bio prolaz sirine oko 10 metara, to jeste nisu bile spojene. Eh sad ili su neku pregradu stavili pa preko tog krova dosli do zgrade iznad Lijanovica.

Ovo sto se spominje u ovom clanku iznad je da su dvojicu nasih ranili kod mesnice Lijanovic mi govori da su oni tek iz te zgrade poceli izlaziti, a ne pretrcavati iz Vranice. A kao sto rekoh, da se dodje do te zgrade ima 150 metara pretrcavanja, sto je nemoguca misija s obzirom da ni muha nije mogla proci. Tako da mi je jedina opcija ostaje da su nekako presli onaj prolaz iznad Kluzeve zgrade i preskocili na sljedecu zgradu pored jer je ta zgrada bila vezana sa ovom iznad Lijanovica. Ja sam zivio u blizini, tako da sam vidio les naseg vojnika odmah iznad mesnice Lijanovic, a znao sam da je nas jer su tad imali bijele opasace/kaiseve. U clanku se ne spominje sudbina jos jednog naseg vojnika tu, kojeg su najvjerovatnije zivog bacili sa zgrade. Kasnije sam cuo da je bio u toj grupi sto su se odlucili na proboj i da se pokusao izvuci presvlacenjem u civilno.

Drugi scenario izvlacenja ili proboja, sto je moguce, je na taj nacin da su kao dogovorili prekid vatre, to jeste predaju, i da su ovi ostali iz Vranice izasli, ali u civilkama, i kad se smirilo i kad su nadrogirane ustase mislile da je to to, ovih preostalih 20 se zaletili iz Vranice i bili primjeceni tek nakon 150 metara pretrcavanja.

Po ovoj prici da su uhvaceni u zgradama oko hirurgije, a za one koji nisu iz Mostara, to je odprilike oko 150 metara dalje od mesnice Lijanovic, znaci 300 metara od Vranice, a po kisi metara to je kao 3 kilometra. Znaci da je trebalo jos po onoj paljbi, gdje ni muha nije mogla proci, trcati jos 150 metara. Kad su vidjeli da se nalazi jos jedna linija obruca tu se zaustavili i uletili u zgrade i tu se predali. Svaka cast toj trojici koji su se uspjeli izvuci po takvoj paljbi i duboko u neprijateljskoj teritoriji i doci sve do rijeke Neretve. :bih:

Nek je rahmet dusi svim tim herojima :bih:

Ja ti kazem za ovog vojnika koji se kod nas krio u stanu...kako sam tvrdi kad su jukini upali oni su provalili zid i pobjegli. Na pitanje kako je neopazen prosao kaze skino oznake armije, a u to vrijeme u mostaru svih mogucih vojski.

Taj sigurno nije bio u ovoj grupi od 20 momaka koji su izletili u uniformama. Na onom snimku sa HTV se vidi da je 12 zarobljenih vojnika imalo uniforme. To u stvari i jesu pravi heroji i oni su i spasili te ostale koju su se presvukli i ostali u Vranici i izmijesali se sa civilima. Ovako su ovi uhvatili ovih 12 a oni se usutili kao kurve i tako se spasili.

Zgrada "Vranica" je sastojala od oko 4 ulaza ili 4 zgrade koje su bile spojene preko krova i kroz podrum koji je bio skroz pod zemljom. Znaci, moglo se preci iz jedne zgrade u drugu, mada mislim da je ta vrata neko zazidao (to o cemu govoris da su probili zid), jer su ustase bile u prizemlju poslovnih prostorija i podrumu u ratu i prije izbijanja rata 9. maja u krajnjem dijelu te zgrade, odmah do MUP-a, medjutim mislim da su se povukli odatle to jutro jer bi se nasli u unakrsnoj vatri jer su ustase pucale iz pravca MUP-a. Znaci, nasi koji su se presvukli su probili zid/vrata podruma i otisli u taj zadnji ulaz zgrade uz sami dio MUP-a gdje su bile ustase, da bi se lakse predali a i iz razloga sto su zgrade iz ostala 3 ulaza gorile, a ta zadnja mislim da nije izgorila.

Eh sad vratimo se na prave heroje, ovih 20-ak koji su se uspjeli probiti skoro do hirurgije. Mene zanima kako su uspjeli doci nezapazeno do mesnice Lijanovic? Sad ne znam je li prvi ulaz zgrade Vranica, a to je bio ulaz iznad nekadasnjeg Kluza, ili Hypo Adria (Addiko) banke, bio spojen sa sljedecom zgradom u pravcu mesnice Lijanovic. Izmedju te sljedece zgrade je bio prolaz od oko 7-8 metara, pa ne znam da li su bile spojene podrumskim prostorijama.

Ovdje se moze procitati detaljno sa sudjenja u Haagu izjava naseg svjedoka vojnika protiv Prlica i ostale ustaske kompanije:

www.icty.org/x/cases/prlic/trans/en/070122ED.htm

www.icty.org/x/cases/prlic/trans/en/070118ED.htm

www.icty.org/x/cases/prlic/trans/en/060502ED.htm

Ovo je zgrada Vranica, za one koji nisu iz Mostara pa da vide kako je to odprilike izgledalo:

https://www.google.com/search?q=vranica ... 7w-OsRFZxM:

P.S.

Ukoliko se ne varam ti si zivio u tim zgradama? Pozdrav onda za komsiju :bih: I dobro je da si u tom periodu bio beba i ne sjecas se nista iz tog perioda.
mostarac_2009
Posts: 377
Joined: 16/03/2009 13:42

#1530 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by mostarac_2009 »

Znaci to je pogled na zgradu Vranica iz pravca zapada:

https://www.google.com/search?q=vranica ... 7w-OsRFZxM:

Za 2 dana su ustase dibidus unistili te zgrade, malo vise tu stranu za zapadne strane su izbubali pamovima/patovima i zoljama, a sto se tice metaka mislim da nije bio jedan CM koji nije bio pogodjen metkom. Moze se komotno reci da su ustase potrosili MILIONE mataka u ta 2 dana samo u tom dijelu. I jos imaju obraza reci da ih je ARBiH napala :lol:

Koje su ustase ekstremisti i bolesni umovi govori i ta cinjenica da su pucali i na svoje ljude jer je tu bilo i hrvata u stanovima. :-)

Sto je interesantno i dan danas se mogu vidjeti rupe od PAT-a i zolja koje su fulale zgradu Vranica i zavrsavale u sljedecu visu zgradu, a to su zgrade u naselju "Pentagon". Negdje na netu sam jednom vidio snimak PAT-a kako puca sa BB iznad stadiona u pravcu Vranice jer je odatle imao kao na dlanu.
mostarac_2009
Posts: 377
Joined: 16/03/2009 13:42

#1531 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by mostarac_2009 »

Ne vjerujem da su nasi ocekivali tako zestok napad, a i znas kakav je covjek, nada se uvijek "ma nece rat".

A eto i ta cinjenica da je bilo 50-ak nasih (ne znam koliko tacno) znaci da se to moglo dobro braniti. Ali ko je mogao pretpostaviti da su ustase odlucile napraviti akciju u tolikom gradu da etnicki ociste Mostar od Bosnjaka i to u roku od 24 sata. Ko je mogao ocekivati da ce ustase pucati i po stanovima i da ce Bosnjake civile voditi na stadion na strijeljanje itd. Vjerovatno je Alija obecao ako dodje do sukoba da ce on to sa Franjom srediti za 2 dana preko telefona.

Ali sta god da je, sigurno Aliji nije odgovarala jaka ARBiH u Mostaru i njemu je bilo u interesu davno da se Mostar preda hrvatima. Dovoljne su i te cinjenice da je sredio da se povuku nasi iz hotela Mostar i Djackog doma, sto govori da su bile 2 struje. Jedna koja se istinski borila za nezavisnu i nedjeljivu BiH, i ta druga struja koja je mislila da su im hrvati prijatelji. Ne vjerujem da je Alija los covjek. Vise mislim da je on bio naivan i nesposoban da vodi drzavu. Kad je vidio da su mu hrvati zabili noz u ledja mislim da je to bio veliki udarac za njega jer je samim tim i on odgovoran za smrt Bosnjaka u Mostaru i Hercegovini. Sjecam se intervjua pred njegovu smrt kad su ga pitali sta mu je najteze palo u zivotu i nabrojao je samo par stvari, a medju tim stvarima naslo se i rusenje Starog mosta. Mislim da mu je to simbolicno znacilo i srce mu je slomljeno bilo sto je vjerovao hrvatima i sto je nasjeo na njihove lazi i sto je samim tim ugrozio zivote Bosnjaka, a to se i vidjelo poslije rata, dakle imao je zrtve na dusi.
mostarac_2009
Posts: 377
Joined: 16/03/2009 13:42

#1532 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by mostarac_2009 »

Interesantna isto cinjenica da Aliji nije odgovarao Pasalic iz razloga sto Pasalic nije bio u koaliciji sa takozvanim HVO ili lakse receno ustasama. Isto je cinjenica da ni Sefer Halilovic nije bio u dobrim odnosima sa Pasalicem, a vamo se Sefer predstavlja kako ga je Alija zaustavio na Vrdima.

Po meni, niti je Alija bio dobar lider, a niti je Sefer bio neki ratnik.

Pravi borci su se pokazali ovi "sitniji" komandanti koji su isli u prve rovove sa svojim vojnicima, a ti "generali" tipa Sefer, Delic itd, su bili jednom rijecju nesposobnjakovici.
mostarac_2009
Posts: 377
Joined: 16/03/2009 13:42

#1533 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by mostarac_2009 »

Gojeni H wrote:
asurbanipal wrote:

Ovako iz prve, uglavnom negativan, izdajnički, kao i politika iz Sarajeva. Predao oružje, opremu zarobljenu u Podveležju 1992. godine HVO-u u ruke.

ZAŠTO JE JASMIN JAGANJAC, ZAPOVJEDNIK HVO, BIO SAVJETNIK ALIJE IZETBEGOVIĆA, A NE ARIF PAŠALIĆ, DIČNI KOMANDANT IV KORPUSA?



https://www.facebook.com/notes/behd%C5% ... 836694597/
:thumbup: Hvala

Sve dobro napisano gore. Taj Jasmin mi je uvijek djelovao kao neki mulac koji ne zna 2 spojiti, a on "savjetnik" :lol:

Alija ga postavio kao fasadu da prikupi Bosnjake u HVO i na taj nacin da unisti ARBiH. Hrvatima je "Jasmin" ime odgovaralo kao mamac, isti onaj ustaski mamac kad su 1992. godine prenijeli rat iz Hrvatske u BiH na taj nacin kad su vezali saharu i BiH zastavu. A istorija se ponavlja, istu metodu su ustase koristile i 1940-tih - stave fesove na glavu kad su vrsili pokolj po srpskim selima.
mostarac_2009
Posts: 377
Joined: 16/03/2009 13:42

#1534 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995

Post by mostarac_2009 »

hercegovac_pravi wrote:Dobra tema...dosta polu-informacija i nagadjanja..
Odmah da postavim nekolike cinjenice jer vidim da nema dovoljno informisanoti..
1) Hum je bio oslobodjen. Ostala je nekolicina "bojovnika" koju su uspjeli pobjeci i docepat se rusevina austrougarske tvrdjave na juznoj strani. Tu ih nije niko ni pokusavo napasti. Vecina ih je izginula u bunkerima jer nisu ocekivali upad sa ove strane. Vecina nasih momaka je izginulo u povratku jer su bili izlozeni dejstvu tenka sa "Stotke". . Cilj ove operacije uopste nije bio oslobadjanje i drzanje Huma vec odvlacenje dijela snaga HV-a i tzv. "hvo-a" sa sjevernog ratista.

2) Vrda su bila oslobodjena. Sjeca li se iko onog famoznog javljanja na radiju i poklica "Sa Vrda se vidi more"? Nisam ucestvovao u toj akciji ali sa 100%-nom sigurnoscu tvrdim da su Vrda bila pod kontrolom ABiH. Poslje 2-3 dana jednostavno su napustena a Armija se vratila na pocetne polozaje.

3) Akcija "Jesen - 94" je propala zbog klasicnog ne postovanja komandne odgovornosti podcinjenog kadra, koji su iz straha (razumljivo) odbili pokrenuti svoje jedinice koje su trebale ucestvovati u drugom dijelu akcije (frontalni udar). Vecina ljudi je izginula pri povlacenju i to upravo zbog nedostatka te frontalne podrske na koju se uveliko racunalo. Poginula su 84 borca Armije BiH . U akciji ubacivanja u neprijateljsku pozadinu nije ucestvovalo 1000 vojnika, cak ni blizu. One karte sto je neko postavio u ranijim postovim su obicno naklapanje i ubleha za narod (vjerovatno poticu iz Sefkine kjige). Teziste operacije NIJE bilo oslobadjanje Nevesinja. Druga faza djelovanja je trebala biti usmjerena po pravcu "Semica Gradina-Stjepan Krst-Dabrica" i stvaranje preduslova za eventualnu mogucnost djelovanja u pravcu Dubrava i Stoca (da, znam primirje sa tzv. "hvo" je bilo potpisano ali se nije vjerovalo da je dugorocno odrzivo)..

4). tzv."hvo" je drzao elementaru u Potocima i nista vise. Tu nisu nikome bili interesanti jer nisu imali mogucnost niakvog efektivnog djelovanja i ugrozavanja nasih pozicija. Ostavljeni su ko misevi da crknu u gomilama sljunka. Ovo sto neko pise da su drzali sve sa drugu stranu magistrale je neistina. Opet kazem drzali su samo elementaru.

5) tzv. "hvo" u Mostaru nije uspio pomjeriti liniju razdvajanja niti jednog milimetra. Gdje je linija oformljena na pocetku rata tu je ostala sve do kraja rata...a bas su se jadni trudili...ali jedna je stvar pucati PAM-om ili tuci
VBR-om ili tenkom, dok je sasvim druga stvar "stisnut guzicu" pa udarit na liniju. Jednom su cak koristili zivi stit napravljen od logorasa iz Heliodroma...ni tada nisu imali petlje da promole nos iz bunkera vec su pucali neduznim ljudima u ledja i pobili ih na nekoliko metara udaljenosti od nas. Obicne kukavice kakve sam rijetko sretao u zivotu.

6) Famozni "Velmos" i "Vinarija"...pobili ih Gacani ko zeceve. Nosite supljake o VBR-ovima i poklapanju. Puka utjeha za dobiveni degenek. Momku naletjeli na nisan i on ih povaljo...kraj price. Skupljali su ih tenkovima i transporterima. smijesno mi djeluju price o "proboju" do zadnjih kuca...kakvom jadnom proboju ? :-) Pa niko na njih nije metka opalio kad su pravili "proboj". Sta mislite zasto ? I onda kad su natjerani u bjeg i skontali da ce dobit po guzici, nadje se "budala" da ih poklopi...Probali, dobili po nosu bas kao i "milon puta" do tada..kraj price..

Sve odlicno ukratko kratko i jasno napisano :thumbup: :bih:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#1535 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by Gojeni H »

stakasa wrote:
agent_zero wrote:Interesantna reportaža iz ljeta '91, Nevesinje i okolica:

I dan danas mi je muka ovo gledat
Ubistvo srpskog svata u Sarajevu je razlog ratu. :oops:
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#1536 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by invincible1921 »

mostarac_2009 wrote:
invincible1921 wrote:
mostarac_2009 wrote:Najveca greska je uradjena kad su se nasi povukli iz hotela Mostara i djackog doma. Da se nisu povukli odatle na par dana prije, komanda a i Mostar bi bili odbranjeni od ustasa.

Jedna stvar sto me dan danas kopka a i ne spominje se bas javno. Kako je tih 20 ljudi moglo izaci iz Vranice i da ih ovi skontaju tek kod mesnice Lijanovic? Ovi sto poznaju taj dio Mostara ili koji su ti nekad zivjeli znaju dobro da od mesnice pa do zgrade Vranica ima oko 150 metara trcati na cistini. Vranica i sav taj kompleks je bio opkoljen od ustasa i bukvalno muha se nije mogla izvuci od kise metaka. Moja teorija je da su nekako uspjeli preci preko krova zgrade Vranice do zgrade iznad Kluza, pa onda do sljedece zgrade, i onda sljedeca nakon te je zgrada u cijem prizemlju se nalazila mesnica Lijanovic. Znam da su zgrada Vranica i iznad nekadasnjeg Kluza bile povezane preko krova, ali izmedju te zgrade i sljedece u pravcu Lijanovica je bio prolaz sirine oko 10 metara, to jeste nisu bile spojene. Eh sad ili su neku pregradu stavili pa preko tog krova dosli do zgrade iznad Lijanovica.

Ovo sto se spominje u ovom clanku iznad je da su dvojicu nasih ranili kod mesnice Lijanovic mi govori da su oni tek iz te zgrade poceli izlaziti, a ne pretrcavati iz Vranice. A kao sto rekoh, da se dodje do te zgrade ima 150 metara pretrcavanja, sto je nemoguca misija s obzirom da ni muha nije mogla proci. Tako da mi je jedina opcija ostaje da su nekako presli onaj prolaz iznad Kluzeve zgrade i preskocili na sljedecu zgradu pored jer je ta zgrada bila vezana sa ovom iznad Lijanovica. Ja sam zivio u blizini, tako da sam vidio les naseg vojnika odmah iznad mesnice Lijanovic, a znao sam da je nas jer su tad imali bijele opasace/kaiseve. U clanku se ne spominje sudbina jos jednog naseg vojnika tu, kojeg su najvjerovatnije zivog bacili sa zgrade. Kasnije sam cuo da je bio u toj grupi sto su se odlucili na proboj i da se pokusao izvuci presvlacenjem u civilno.

Drugi scenario izvlacenja ili proboja, sto je moguce, je na taj nacin da su kao dogovorili prekid vatre, to jeste predaju, i da su ovi ostali iz Vranice izasli, ali u civilkama, i kad se smirilo i kad su nadrogirane ustase mislile da je to to, ovih preostalih 20 se zaletili iz Vranice i bili primjeceni tek nakon 150 metara pretrcavanja.

Po ovoj prici da su uhvaceni u zgradama oko hirurgije, a za one koji nisu iz Mostara, to je odprilike oko 150 metara dalje od mesnice Lijanovic, znaci 300 metara od Vranice, a po kisi metara to je kao 3 kilometra. Znaci da je trebalo jos po onoj paljbi, gdje ni muha nije mogla proci, trcati jos 150 metara. Kad su vidjeli da se nalazi jos jedna linija obruca tu se zaustavili i uletili u zgrade i tu se predali. Svaka cast toj trojici koji su se uspjeli izvuci po takvoj paljbi i duboko u neprijateljskoj teritoriji i doci sve do rijeke Neretve. :bih:

Nek je rahmet dusi svim tim herojima :bih:

Ja ti kazem za ovog vojnika koji se kod nas krio u stanu...kako sam tvrdi kad su jukini upali oni su provalili zid i pobjegli. Na pitanje kako je neopazen prosao kaze skino oznake armije, a u to vrijeme u mostaru svih mogucih vojski.

Taj sigurno nije bio u ovoj grupi od 20 momaka koji su izletili u uniformama. Na onom snimku sa HTV se vidi da je 12 zarobljenih vojnika imalo uniforme. To u stvari i jesu pravi heroji i oni su i spasili te ostale koju su se presvukli i ostali u Vranici i izmijesali se sa civilima. Ovako su ovi uhvatili ovih 12 a oni se usutili kao kurve i tako se spasili.

Zgrada "Vranica" je sastojala od oko 4 ulaza ili 4 zgrade koje su bile spojene preko krova i kroz podrum koji je bio skroz pod zemljom. Znaci, moglo se preci iz jedne zgrade u drugu, mada mislim da je ta vrata neko zazidao (to o cemu govoris da su probili zid), jer su ustase bile u prizemlju poslovnih prostorija i podrumu u ratu i prije izbijanja rata 9. maja u krajnjem dijelu te zgrade, odmah do MUP-a, medjutim mislim da su se povukli odatle to jutro jer bi se nasli u unakrsnoj vatri jer su ustase pucale iz pravca MUP-a. Znaci, nasi koji su se presvukli su probili zid/vrata podruma i otisli u taj zadnji ulaz zgrade uz sami dio MUP-a gdje su bile ustase, da bi se lakse predali a i iz razloga sto su zgrade iz ostala 3 ulaza gorile, a ta zadnja mislim da nije izgorila.

Eh sad vratimo se na prave heroje, ovih 20-ak koji su se uspjeli probiti skoro do hirurgije. Mene zanima kako su uspjeli doci nezapazeno do mesnice Lijanovic? Sad ne znam je li prvi ulaz zgrade Vranica, a to je bio ulaz iznad nekadasnjeg Kluza, ili Hypo Adria (Addiko) banke, bio spojen sa sljedecom zgradom u pravcu mesnice Lijanovic. Izmedju te sljedece zgrade je bio prolaz od oko 7-8 metara, pa ne znam da li su bile spojene podrumskim prostorijama.

Ovdje se moze procitati detaljno sa sudjenja u Haagu izjava naseg svjedoka vojnika protiv Prlica i ostale ustaske kompanije:

http://www.icty.org/x/cases/prlic/trans/en/070122ED.htm

http://www.icty.org/x/cases/prlic/trans/en/070118ED.htm

http://www.icty.org/x/cases/prlic/trans/en/060502ED.htm

Ovo je zgrada Vranica, za one koji nisu iz Mostara pa da vide kako je to odprilike izgledalo:

https://www.google.com/search?q=vranica ... 7w-OsRFZxM:

P.S.

Ukoliko se ne varam ti si zivio u tim zgradama? Pozdrav onda za komsiju :bih: I dobro je da si u tom periodu bio beba i ne sjecas se nista iz tog perioda.
Nisam zivio sam u Zvjezdari :D al svedno pozdrav :bih: pa bio je pise cak i u tekstu da je bio al pise da je preplivao neretvu sto nije tacno :D e sad mozda sam ja sta fulio oko ovog za oznake to jest nisam dobro cuo...ali da je pobjego sa njih 20 to je sigurno, Bio je sa ovom grupom koja je zarobljena kasnije. Međutim ko sto ti rekoh moguce je da sam fulio sta u opisu jer nisam nikad direktno pitao sta i kako. Ova osoba koja mi je bliska medju zarobljenim je Vahidin H kao sto vidis na snimku nosi cizme u ruci jer je ranjen u nogu i nije mogao bjezati.
mostarac_2009
Posts: 377
Joined: 16/03/2009 13:42

#1537 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995

Post by mostarac_2009 »

ponos wrote:
Djibril wrote:
ponos wrote: Kakav je za vas "agresor s istoka" kad ste se lijepo s njima dogovorili o podjeli teritorija, ljudi su vam dali dolinu Neretve da zaokružite povijesne granice, ko vam je kriv kad niste znali to očuvati, ko vam je kriv što vam je šaka jada uništila HR HB.
Nego vidim da većina ovdje priča o ratu 92 na prostorima Hercegovine, a tema je rat 92-95 god. Dajte malo o pravom ratu koji je počeo 93, nisu samo lipanjske zore 92 rat u hercegovini, to je sve bila šminka, dajte malo o svibanjskim i lipanjskim zorama 93, dajte malo hrabri bojovnici neka pišu kako su se osjećali u svibnju 93 kad su kupili bošnjake kao stoku po zapadnom Mostaru, kad su kupili žene i djecu na stadion pa potom na heliodrom, kad su ujutro osvićali leševi po kontejnerima, dajte malo pišite kako vam je uništen tenk na Humu odmah prvi dan sukoba,pišite kako hrabri bojovnici pobjegoše iz vojarne Tihomir Mišić, kako izgubiste Bijelo polje i Vrapčiće,kako gurnuste cisternu punu eksploziva na korzu, kako ste na bulevaru gurali bošnjačke zarobljenike s drvenim puškama da napadaju, dajte malo, imali ko da svjedoči i da piše o ovim događajima ...

Čudo kako ne spomenu Stari Most. Proradila savjest biće...
Hajde želim čuti od bojovnika kako su se vodile borbe oko starog mosta u ljeto 93, o čemu je tada izvještavao Smiljko Šagolj za htv, koliko ste bili blizu starog mosta?

Ne moze se sa ustasama diskutovati jer oni su toliko suplji i bez argumenata da se uvijek usute kao kurve. Kad im spomenes neke cinjenice koje su jasne kao dan, oni pocnu spominjati nekakve zlocine u Grabovici koji nemaju nikakve veze sa Mostarom i prijasnjim periodom. Imaju obraz spominjati i usporedjivati njihov planski sistematski etnicki genocid prema Bosnjacima, sa nekakvim pojednicanim zlocinom od strane nekog klosara, koje mozes prebrojati na prste. Trebaju da se zahvale Bosnjacima sto su merhametli narod i sto nije bilo odmazde nakon rata.

Jos nesto se da primjetiti. Ovi "bojovnici" uvijek spominju nekakve "lipanjske zore" i s tim se kao ponose kako su oni uspjesni i superiorni i kako su oni oslobadjali Mostar dok su Bosnjaci ispijali kafu u gradu. Znaju i ptice na grani da je to bio dogovor Sranjo-Slobo, a nikako da spomenu da su tad Bosnjake slali u prve redove u HVO. Dovoljno je pogledati groblje/harem u Liska ulici i to sve samo za tebe govori da je preko 98% mezara, sto govori da su vecinom Bosnjaci ginuli za Mostar, dok su ti takozvani "bojovnici" paradirali po gradu i pljackali u tom periodu 1992. godine.
mostarac_2009
Posts: 377
Joined: 16/03/2009 13:42

#1538 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by mostarac_2009 »

Imam i ja jedno pitanje za Dragana:

Neko ko nije iz BiH i citajuci tvoje postove bi zakljucio da se VRS branila u ratu.

Mozes li mi reci od koga se branila 1992. godine na podrucju Nevesinja?

Pregledaj ovaj video "Istina" (ima oko 10 dijelova) o stradanju Bosnjaka iz nevesinjske i dijelom mostarske opstine:

https://www.youtube.com/watch?v=pqkAidWhSDs

Sad ide i pitanje za tebe. Kakav je bio osjecaj boriti se na strani takve vojske za koju si znao da su radili takve zlocine prema jednom narodu samo zato sto su druge religije?

Ovo za Nevesinje je samo djelic genocida koji se vrsio prema Bosnjacima 1992. godine.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#1539 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by Gojeni H »

@Sarajmen

Sto se ne spoje ova tema i ona Mostar u ratu? Mislim da bi ljudima koji nisu iz Hercegovine bilo malo lakse da svare sta se dole desavalo.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#1540 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by stakasa »

Gojeni H wrote: I dan danas mi je muka ovo gledat
Ubistvo srpskog svata u Sarajevu je razlog ratu. :oops:[/quote]

I naposljetku, cemu sve to, sta su dobili? To je mjesto koje izumire, napravili su od sebe sljepo crijevo. Sa Mostarom su prekinuli veze i okrenuli se Srbiji do koje im ima finih cetri pet sati voznje. Istjeras Muslimane s kojima si vrlo slican i dotada si fino zivio i ostanes tu sam da u siromastvu likujes sto si ih istjerao
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#1541 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by Gojeni H »

stakasa wrote: I naposljetku, cemu sve to, sta su dobili? To je mjesto koje izumire, napravili su od sebe sljepo crijevo. Sa Mostarom su prekinuli veze i okrenuli se Srbiji do koje im ima finih cetri pet sati voznje. Istjeras Muslimane s kojima si vrlo slican i dotada si fino zivio i ostanes tu sam da u siromastvu likujes sto si ih istjerao
Brato, sve znam sta pricas, ali ... umire i Ljubinje haman otkad sam se rodio. Odumire i Sumadija, ali ne razmisljaju oni tako.
Da su glupani je jasno, jer izgubise direktan izlaz na more preko Crne Gore. Ali, glupan ne mora biti zlocinac. Ovako "glupan" dodje kao eufemizam.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#1542 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by invincible1921 »

Sarajmen wrote:
Gojeni H wrote:@Sarajmen

Sto se ne spoje ova tema i ona Mostar u ratu? Mislim da bi ljudima koji nisu iz Hercegovine bilo malo lakse da svare sta se dole desavalo.
Kontam, ima i part 1 ove teme istoga naslova, Mostar zasebno... a nismo još temu ''Mostar- IV Korupus A RBiH'' pokrenuli i u okviru nje, sve kvalitetnije teme spojili. Ima ih da leže duboko negdje u arhivi...
Po nekoj procjeni bi joj obim u startu bio preko 100-120 stranica... mislim i da ne bi bilo korektno ka his/pov/ist. činjenicama isključivati cjelokupni HVO iz perioda do početka 1993 ... jer se vojni savez A RBiH i HVO obnavlja početkom 1994... sačekajmo bar da se presuda ''šestorki'' potvrdi ili koriguje, onda će se moći zauzeti jasniji stav.

A da bi bilo lakše i ja sam tog mišljenja. Vjerujem i da nemali broj forumaša nema pravu predstavu o dešavanjima na području Hercegovine. Neka još malo ove koncepcije, dok ostali Korpusi još zažive i (ili ne) opravdaju svrhu. pozz
Ko je imalo upucen ima odlicnu predstavu. HVO je izdajnicka vojska koja je zabila noz u ledja Armiji...gdje su god hrvati mislii da imaju 51% sanse za uspjeh napali su Armiju. Jedino svaka cast HVO-u iz posavine jer oni su na svojoj kozi osjetili zlocinacku politiku tuđmana pa se ogradili od iste i ostali do kraja zajedno sa Armijom.

Pokusali su da odcijepe dio BiH i pripoje ga HRV i kad nisu uspjeli i vidjeli da ce dobit po usima sjeli i potpisali primirje. Konkretno u Mostaru urađeno je milion ustupaka prema HVO-u, ali se vidjelo da oni idu na sukob. Uostalom zasto bi armija napala HVO kad je kompletna BiH zavisila od Hrvatske logisticki.

HVO kao opcenito formacija gdje god bio uglavnom je predstavljao smijesnu vojsku. Da nije bilo regularne HV ne bi oni mogli prnut. Uostalom eto kad mi neko kaze u Sarajevu HVO bio ok. Jest zato sto ih je bilo 1%, a o njihovom "ratovanju" koje se ogledalo u trgovini sa VRS i pustanju linija ne bi trosio rijeci. Uostalom postoji ARMIJA REPUBLIKE BiH kao legitmina vojska i sta je njoj falilo?

HVO je otprilike imao stav eto i mi se borimo za BiH, ali boricemo se na svoj nacin ustvari od samog pocetka rata u kovan je plan kako da se muslimani napadanu.

:bih: :bih: Slava svim borcima iz Mostara i Hercegovine koji su pali za prave ideale i SLOBODNU I NEZAVISNU B I H.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#1543 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by invincible1921 »

https://youtu.be/quUk6FQwk90

Evo video pa nek sam svako protumaci ko istinu govori.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#1544 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by Gojeni H »

invincible1921 wrote:
Sarajmen wrote:
Kontam, ima i part 1 ove teme istoga naslova, Mostar zasebno... a nismo još temu ''Mostar- IV Korupus A RBiH'' pokrenuli i u okviru nje, sve kvalitetnije teme spojili. Ima ih da leže duboko negdje u arhivi...
Po nekoj procjeni bi joj obim u startu bio preko 100-120 stranica... mislim i da ne bi bilo korektno ka his/pov/ist. činjenicama isključivati cjelokupni HVO iz perioda do početka 1993 ... jer se vojni savez A RBiH i HVO obnavlja početkom 1994... sačekajmo bar da se presuda ''šestorki'' potvrdi ili koriguje, onda će se moći zauzeti jasniji stav.

A da bi bilo lakše i ja sam tog mišljenja. Vjerujem i da nemali broj forumaša nema pravu predstavu o dešavanjima na području Hercegovine. Neka još malo ove koncepcije, dok ostali Korpusi još zažive i (ili ne) opravdaju svrhu. pozz
Ko je imalo upucen ima odlicnu predstavu. HVO je izdajnicka vojska koja je zabila noz u ledja Armiji...
@Sarajmen

:thumbup: Hvala

@Invincible

Brato, nije bas tako. HVO je bio kvislinska vojska i funkcionisali su kao mafijaska organizacija, tu ne vidim dileme.

Bicu iskren ali neka se niko ne ljuti. Do teme o ratu u Hercegovini i dokumentarca FTV o ratu u Mostaru, ja sam mislio da su Here iz 4. korpusa, osim 4. muslimanske, bili sve gole pi.cke koji su suncali muda na hercegovackom suncu i koje su ustase iznenadile k'o male levate.
Izvinjavam se, rekao sam da cu biti iskren. :D

Zato je dobro da ima ova tema, i zato sam i predlozio da se gore spomenute dvije teme spoje da bi se dobila sveobuhvatnija slika ratnih desavanja u ovom dijelu nase domovine.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#1545 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by asurbanipal »

Postoji i teza da su u toku rata sa HVO-om i HV-om u dolini Neretve i Mostaru, tokom 1993. i 1994. godine, položaji ABiH na Bulevaru i Neretvi u stvari bili istureni položaji VRS-e.

Također, kruže priče, a čuo sam ih i od ozbiljnijih ljudi, da je 9. maja, 1993. godine, dakle isti dan kada je HVO napao Mostar, tj. dio grada pod kontrolom Armije BiH, trebala napasti i VRS sa istoka i da je u stvari Mostar, tj. njegov istočni dio, trebao biti Srebrenica prije Srebrenice. Navodi se uglavnom da je neko uletio s parama, pa su Srbi povukli pojačanja i odustali od napada. Priča se da je tada proradila linija Teheran - Moskva - Beograd - Sarajevo, tj. da su Iranci bili ti koji su uletili s parama...
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#1546 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by stakasa »

Gojeni H wrote:
invincible1921 wrote:
Sarajmen wrote:
Kontam, ima i part 1 ove teme istoga naslova, Mostar zasebno... a nismo još temu ''Mostar- IV Korupus A RBiH'' pokrenuli i u okviru nje, sve kvalitetnije teme spojili. Ima ih da leže duboko negdje u arhivi...
Po nekoj procjeni bi joj obim u startu bio preko 100-120 stranica... mislim i da ne bi bilo korektno ka his/pov/ist. činjenicama isključivati cjelokupni HVO iz perioda do početka 1993 ... jer se vojni savez A RBiH i HVO obnavlja početkom 1994... sačekajmo bar da se presuda ''šestorki'' potvrdi ili koriguje, onda će se moći zauzeti jasniji stav.

A da bi bilo lakše i ja sam tog mišljenja. Vjerujem i da nemali broj forumaša nema pravu predstavu o dešavanjima na području Hercegovine. Neka još malo ove koncepcije, dok ostali Korpusi još zažive i (ili ne) opravdaju svrhu. pozz
Ko je imalo upucen ima odlicnu predstavu. HVO je izdajnicka vojska koja je zabila noz u ledja Armiji...
@Sarajmen

:thumbup: Hvala

@Invincible

Brato, nije bas tako. HVO je bio kvislinska vojska i funkcionisali su kao mafijaska organizacija, tu ne vidim dileme.

Bicu iskren ali neka se niko ne ljuti. Do teme o ratu u Hercegovini i dokumentarca FTV o ratu u Mostaru, ja sam mislio da su Here iz 4. korpusa, osim 4. muslimanske, bili sve gole pi.cke koji su suncali muda na hercegovackom suncu i koje su ustase iznenadile k'o male levate.
Izvinjavam se, rekao sam da cu biti iskren. :D

Zato je dobro da ima ova tema, i zato sam i predlozio da se gore spomenute dvije teme spoje da bi se dobila sveobuhvatnija slika ratnih desavanja u ovom dijelu nase domovine.
A zasto majke ti?
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#1547 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by Gojeni H »

stakasa wrote: A zasto majke ti?
Brato, koliko je informacija bilo na radiju ili TV-u?
Sjecas se onog dramaticnog izvjestvanja iz Prozora 1992. god. kas su havajci napali? Poslije toga - tajac.
Rat protiv HR i HVO bandita nije bio popularan.

S druge strane, ta '92 i '93 kada kod vas realno nije bilo nekog rata, u 2. korpusu zemlja gori. Na Gradachac napadaju sa svim mogucim, ali bukvalno.
Koridor kod Brckog hoce cetnici da prosire, i tu mrtvih i ranjenih sila.
I naravno ako nemas informaciju, sve ti dole u Hercegovini izgleda k'o zajebancija ... nesto k'o hoce se ratovat' protiv ustasa, pa nece ...
POhakontas, brato?
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#1548 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by stakasa »

Gojeni H wrote:
stakasa wrote: A zasto majke ti?
Brato, koliko je informacija bilo na radiju ili TV-u?
Sjecas se onog dramaticnog izvjestvanja iz Prozora 1992. god. kas su havajci napali? Poslije toga - tajac.
Rat protiv HR i HVO bandita nije bio popularan.

S druge strane, ta '92 i '93 kada kod vas realno nije bilo nekog rata, u 2. korpusu zemlja gori. Na Gradachac napadaju sa svim mogucim, ali bukvalno.
Koridor kod Brckog hoce cetnici da prosire, i tu mrtvih i ranjenih sila.
I naravno ako nemas informaciju, sve ti dole u Hercegovini izgleda k'o zajebancija ... nesto k'o hoce se ratovat' protiv ustasa, pa nece ...
POhakontas, brato?
Pa zataskavalo je politicko Sarajevo (zataskaje i sad na istim matricama kao i 92-e, pegla istinu, udovoljava zahtjevima HDZ-a da im se isti ne bi mjesao u poso u vlastitoj avliji; a ni obican svijet nije daleko, neodlazak na Jadran izgleda kao prevelika zrtva. Tu je i bosanski i sandzacki kompleks Srba gdje se oni determinisu kao vjeciti neprijatelji i naivno se vjeruje da ce ih svi drugi objerucke prihvatiti) ako ne i vise od Gruda. I ove krilatice tipa HVO banditi/HVO odmetnici i slicno su presmjesne. To u Hercegovini je HVO koji cijelo vrijeme ima skoro pa stopostotnu vlast i uticaj, ovi ostali djelovi po Usori, Posavini, Tuzli itd su "ekscesi" koji su se "tolerisali" zbog stanja na terenu kao, sto nisu bitnije remetili strategiju HRHB na kompaktnom, odbranjivom teritoriju Hercegovine a i kao joker koji se koristi pri politickim prepucavanjima.
Kako bolan 92-e nije bilo rata, pa znas li ti na sto je licila ljeva obala nakon sto su je Srbi napustili?
Hercegovina i Mostar su kljuc Bosne i Hercegovine. HDZ tu nije ostvario sta je naumio i bio je primoran na ustupke. Da su kojim slucajem prosli u Mostaru i Gornjem Vakufu, nema tog zavrtanja ruke i Vasingtonskog sporazuma koji bi ih natjerao da potpisu.
Bosnjaci se trebaju odluciti sta zele - da li je to BiH u ovim granicama ili podjela na troje. Ako prevlada ova druga opcija, onda moze i bez Mostara (i bice bez Mostara) i sva zrtva 93-95 je u tom slucaju bila uzaludna.
Najtuznije u ovome svemu je sto Bosnjaci protiv sebe imaju saku jada koja cijelo vrijeme dobija upravo onoliko koliko im bosnjacko politicko vodstvo to dopusti. Ni manje ni vise
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#1549 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by stakasa »

asurbanipal wrote:Postoji i teza da su u toku rata sa HVO-om i HV-om u dolini Neretve i Mostaru, tokom 1993. i 1994. godine, položaji ABiH na Bulevaru i Neretvi u stvari bili istureni položaji VRS-e.

Također, kruže priče, a čuo sam ih i od ozbiljnijih ljudi, da je 9. maja, 1993. godine, dakle isti dan kada je HVO napao Mostar, tj. dio grada pod kontrolom Armije BiH, trebala napasti i VRS sa istoka i da je u stvari Mostar, tj. njegov istočni dio, trebao biti Srebrenica prije Srebrenice. Navodi se uglavnom da je neko uletio s parama, pa su Srbi povukli pojačanja i odustali od napada. Priča se da je tada proradila linija Teheran - Moskva - Beograd - Sarajevo, tj. da su Iranci bili ti koji su uletili s parama...
I jest cudno da Srbi nisu vojni kapitalizirali kada im je sve bilo na izvolte
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#1550 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by stakasa »

Sarajmen wrote:
Gojeni H wrote:@Sarajmen

Sto se ne spoje ova tema i ona Mostar u ratu? Mislim da bi ljudima koji nisu iz Hercegovine bilo malo lakse da svare sta se dole desavalo.
Kontam, ima i part 1 ove teme istoga naslova, Mostar zasebno... a nismo još temu ''Mostar- IV Korupus A RBiH'' pokrenuli i u okviru nje, sve kvalitetnije teme spojili. Ima ih da leže duboko negdje u arhivi...
Po nekoj procjeni bi joj obim u startu bio preko 100-120 stranica... mislim i da ne bi bilo korektno ka his/pov/ist. činjenicama isključivati cjelokupni HVO iz perioda do početka 1993 ... jer se vojni savez A RBiH i HVO obnavlja početkom 1994... sačekajmo bar da se presuda ''šestorki'' potvrdi ili koriguje, onda će se moći zauzeti jasniji stav.

A da bi bilo lakše i ja sam tog mišljenja. Vjerujem i da nemali broj forumaša nema pravu predstavu o dešavanjima na području Hercegovine. Neka još malo ove koncepcije, dok ostali Korpusi još zažive i (ili ne) opravdaju svrhu. pozz
:D
I sta, sud potvrdi Prlicevu zadnju tezu da je HVO bio jedina multinacionalna vojska te da su se cijelo vrijeme borili za Bosnu i Hercegovinu pa da znamo na cemu smo
Post Reply