Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post Reply
Kitrona
Posts: 766
Joined: 22/04/2015 20:10

#1476 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by Kitrona »

prog321 wrote:Kao Vares na primjer :-D

Kad porastes i ti ces saznati razliku izmedju apsolutne i relativne vecine. :D
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#1477 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by prog321 »

Do tad ti studiraj razliku izmedju relativno glup i absolutno blentav. :-D
Kitrona
Posts: 766
Joined: 22/04/2015 20:10

#1478 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by Kitrona »

prog321 wrote:Do tad ti studiraj razliku izmedju relativno glup i absolutno blentav. :-D
To i radim diskutirajuci sa tobom... Jos cu te obavjestiti u koju od ovih dvije skupine spadas :D
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#1479 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by prog321 »

Vidim. Pobjedjujes . kao HVo za vrijeme rata. Samo nastavi. :lol:
rusmir.ba
Posts: 637
Joined: 15/06/2008 19:22

#1480 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by rusmir.ba »

Ovdje je nemoguće diskutovati, svako malo se nakači par trolera i "internet bojovnika-ratnika" koji sve znaju, a rat gledali na TV-u.

Ima li iko sem slyvestera da je bio licno..nekad je bio momak pripadnik VRS, koji je ratovao oko Mostara, i covjek je za svaku vojnu akciju davao informacije iz prve ruke, valjda vidio koja su doba i pokupio se, obzirom ko i kako se diskutuje
strucnjak_kofol
Posts: 183
Joined: 26/08/2015 09:33

#1481 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by strucnjak_kofol »

prog321 wrote:HVO je bila smijesna vojna formacija.
Da nije bilo HVa, sve bi palo do Dubrovnika. :-D
jel ti to babo reko ? :izet:
rusmir.ba
Posts: 637
Joined: 15/06/2008 19:22

#1482 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by rusmir.ba »

strucnjak_kofol wrote:
prog321 wrote:HVO je bila smijesna vojna formacija.
Da nije bilo HVa, sve bi palo do Dubrovnika. :-D
jel ti to babo reko ? :izet:
Mozda mu nije babo reko' nego ovi iz HR koji se ne stide reci da su oni bili ti koji su odbranili sve do Dubrovnika.

Evo par kratkih video uradaka koji to jednostavno pojašnjavaju.

Prvi je cak iz februara 1992, dakle 2 mjeseca prije početka rata, kada se 116.brigada razmjestila po cijelom Neumu, ovo su snimke sa HAdžibegovog grada a poslije se vidi i dio stolačke općine, snimano sa Stolova-Crnoglava
https://www.youtube.com/watch?v=L_N3a1zSW5A

Drugi je iz maja 1992, gdje ova sto vrši intervju naivno pita kada je HVO došao na ovo mjesto, a u pitanju je opet 116. brigada HV, koja je zauzela Drenovac koji se nalazi 7km iznad Stoca. A video ispod je sa Crnoglava, takodjer Neumski dio. Treći je Drijen, dio na tromeđi Čapljina-Stolac-Neum. To je krajnja tačka do koje su u aprilu 1992. došli vojnici JNA (Crnogorci uglavnom).

https://www.youtube.com/watch?v=-HHDSbIp-tg
https://www.youtube.com/watch?v=VU5OiSK5LJ4
https://www.youtube.com/watch?v=l110h6uyb20
Ako se ide od Stoca do Neuma skoro svi spomenici poginulim su za pripadnike HV-a.


Tako da ne vidim šta je to HVO uradio ili mogao uraditi u proljeće 1992. da zaustavi JNA-VRS. Naravno na srecu da je tako, jer da nije dosao HV srpska vojska bi poklopila i drzala sve do doline Neretve, i sudbina tog stanovništva koje nije izbjeglo ne bi bila nimalo vesela.
strucnjak_kofol
Posts: 183
Joined: 26/08/2015 09:33

#1483 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by strucnjak_kofol »

Hvo je oslobodio Mostar i Hercegovinu u ljeto 92,a ti guslaj i dalje.....radije nam reci sta je abih oslobodila 92?
Sta kazes,nije ni postojala? a tako znaci.....
rusmir.ba
Posts: 637
Joined: 15/06/2008 19:22

#1484 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by rusmir.ba »

strucnjak_kofol wrote:Hvo je oslobodio Mostar i Hercegovinu u ljeto 92,a ti guslaj i dalje.....radije nam reci sta je abih oslobodila 92?
Sta kazes,nije ni postojala? a tako znaci.....
Koji bola HVO,jel ovaj sa snimaka...ne ofirajte se, sve operacije je vodio i opremu dao HV, kao i dobar dio ljudstva...116 brigada, 1.brigada, uz jedinice HOS-a.

ARBiH nije postojala u Hercegovini do ljeta 1992. ali to ne umanjuje učešće muslimana tog područja u sastavu HVO, koji je u početku i bio opredjeljen za zadjedničko djelovanje protiv VRS pa je i većina stanovništva Stoca, Dubrava i Čapljine bila u HVO, manje u HOS.


Ako si bio dole ne pravi se slijep kod očiju, ako nisi onda čitaj knjige vaših cijenjenih generala, tipa Bobetka. A pogledaj malo i snimke, dostupno je to sada na youtube skoro sve.

Da ne pominjem kasnije sukobe sa ARBiH, tada sigurno nije HV bio aktivno uključen.

HVO je bio najbolji u pljačkanju srpske (a kasnije i muslimanske) imovine kao i paljenju i miniranju. Kad se samo sjetim ulaska u Dubrave i Stolac početkom juna 1992, odmah je popaljeno sve srpsko okolo. Da nisam gledao svojim očima još bih bio u dilemi kad čujem slične kvalifikacije. Uostalom koju ste to džamiju zaštitili od rušenja, a opet koju je to crkvu zapalila i srušila ARBiH?
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#1485 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by SkyLimit »

Englez Rodney Morgan, veteran britanske vojske koji se u ratovima devedesetih priključio hrvatskim snagama danas živi u Hrvatskoj u kojoj uživa status heroja i koja mu je dala i penziju. Povremeno daje izjave za medije o svom ratnom putu, a određeni period bio je pripadnik i HV, i HOS - a i HVO - a. Borio se protiv srpskih snaga u Bosanskoj Posavini i Hrvatskoj, ali je učestovao i u hrvatskoj agresiji na BiH. Nama je to svakako najzanimljivije, pa sam iz opširnog članka o njemu iz 28. broja Vojne Povijesti izdvojio dijelove koji govore upravo o tome:


Image

Image

Image

Image
Last edited by SkyLimit on 21/11/2016 18:25, edited 2 times in total.
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#1486 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by SkyLimit »

Image

Image

Image

Image
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#1487 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by agent_zero »

Interesantna reportaža iz ljeta '91, Nevesinje i okolica:

User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#1488 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by stakasa »

agent_zero wrote:Interesantna reportaža iz ljeta '91, Nevesinje i okolica:

I dan danas mi je muka ovo gledat
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#1489 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by karanana »

Kitu je hvo oslobodio u ljeto 92. Kao i arbih.
Hv je uradila 99% posla forsirajuci neretvu. 4. Splitska je bila tamo a gore nije spomenuta.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#1490 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by invincible1921 »

Igrom slučaja sam našao ovu temu čitao sam neke postove i želio bih da i ja nešto kažem. Iako se ne sjećam gotovo ničega bio sam sudionik većine događja pa ću pričati ono što sam čuo od roditelja i svoje rodbine i vjerujem da je to istina. Dakle moja priča i izvinjavam se na dužem postu.

Živio sam u mostaru na "zapadnoj" strani. Početkom sukoba u Hrvatskoj JNA se svi više srbizirala, a moj otac je bio vojno lice sa činom u tadašnjoj vojsci i početkom 92 godine je sa nekoliko drugova pobjegao iz vojske i priklučio se mostarskom bataljonu praktično pri samom njegovom osnivanju.Kasnije je bio u 41.Slavnoj Mtbr. Zbog straha iz odmazde, ali i ratnih dejstava moju majku i mene u njenoj utrobi šalje u Nevesinje odnosno mjesto svog porijekla kod svojih roditelja kako bi ih kako je mislio zaštitio...dok on ostaje u mostaru da ratuje.

Kako se situacija sve više zaoštravala i u nevesinju postajalo je jasno da će i tamo doći do sukoba. Rođen sam praktično sa prvim barikadama u Bišini i to zahvaljujući ljudskosti prvog komšije vojnika VRS koji je ispao čovjek i odvezao mamu do bolnice. Nisam siguran, ali mislim da sam posljednja ili skoro posljednja muslimanska osoba rođena na prostoru nevesinja. Nakon nekoliko dana počeo je sveopšti srpski napad na nevesinje i moja porodocia tj tekrođeni ja moja mama, dedo, nana, amidže, rođaci iz Nevesinja smo se uputili putem brda prema konjicu i Mostaru. Želim reći i iduću stvar da se malo spominje ovdje stradnje muslimana u nesvesinju, a bilo je itekako brojno praktično ko je god ostao bio je ubijen. Iz sela iz kojeg su moji je najmanje ljudi stradalo zato što se puno prije počelo sa organizacijom sta i kako ako dodje do napada.

Put u brdima nije bio nimalo lak, ja se logično ne sjećam jer nisam imao ni mjesec dana, ali mogu samo zamsliti kako je bilo. Jedna druga grupa koja se kako sam shvatio od svojih odvojila je uhvaćena u sopiljskom dolu i to bukvalno zarobila su ih 3 vojnika, a kasnije su svi pobijeni. Grupu u kojoj sam bio predvodio je rahmetli Musa Tinjak i kako kažu ljudi koji su bili u toj grupi mogli su srbi i nas napast, ali nije im baš bilo svejedno kad su vidjeli da ima preko 100 naoružanih ljudi u istoj pa su vjerovatno propustili da se prođe praktično bez incidenata. Jedini incident je zabilježen ne mogu se sjetiiti mjesta uglavnom negdje na crvnju su pucali iz PAM-a, ali ništa posebno. Ako nekoga zanima došao u Konjic kasnije Mostar ni prehladio se nisam :D Želim da istaknem još dvije činjenice u vezi ove priče sa prelaskom crvanja i veleža. Prva je ta da je na Bjelimićima lokalni komadant zaboravio sam mu ime na krajnje siledzijski način razoruzao ljude iz kolone oduzeo im praktično svo naoruzanje koje je bilo lično....toliko o tome za šta su se neki borili. Druga stvar je znam da mnoge žene proklinju neko selo Tušila mislim da se zove, jer kažu u tom mjestu ni kap mlijeka niko da udijeli brojnoj djeci u koloni, a komoli šta drugo.

Moj otac nakon oslobađanja Mostara sa nekoliko svojih suboraca pješke kreće kroz četničke linije u susret nama jer je čuo da ljudi iz Nevesinja bježe preko crvnja i veleža. Nije nas našao jer smo već bili stigli u Konjic, ali su naišli na neku drugu grupu koju su sigurno sproveli do Mostara, ali želim da kažem jednu drugu stvar. Njih 4/5 su ponijeli nekoliko pušaka i oružja da daju ljudima koje su planirali srest i prema riječima svog oca niti jedan od stotinjak vojnosposnih iz kolone nije htio da uzme ni metak, a kamol pušku u fazonu AKO IMAM PUŠKU UBIĆE ME AKO NEMAM NEĆE ME NIKO DIRAT... :roll: puške koje su bile njima namjenjne su zakopane....ovo samo dovoljno govori o naivnosti da ne kažem koju grublju riječ Bošnjačkog naroda...

Što se tiče Pušare i oslobađanja Podveležja čuo sam iduće: Muslimani u selima su imali "mirnu" okupaciju dok jedan da nisu sa praktično lovačkim naoružanjem zarobili veliki broj vojnika JNA, veliki broj aritljeriskih oružja i praktično oteli podveležje bez veće borbe. Nakon toga dolazi HVO na čelu sa Jaganjcom koji uzima svo oružje pod izgovorm "da se ono dijeli na sve dijelove BiH", a kasnije je tim oružjem tukao po svojim suborcima iz ARBIH. Prema riječima oca koji je bio uključen u sve akcije i direktno učestvovao u svakoj kasnije se podveležje nije moglo uzet ni uz pomoć atomske bombe, a kamol napadom nekim. Također iako nisam pobornik teorija zavjere,ali vjerujm kad mi 50 ljudi kaže da je HVO svjesno pustio linije VRS nazad...da li iz straha ili dogovora u to ne ulazim.

Uglavnom nakon toga nije bilo jedinstva između ARBiH I HVO. Postojala je na papiru, ali vidjelo se da od toga nema ništa. Prema riječima svog oca taj front sa njima je konstatno visio u zraku iako je naša strana činila gotovo sve da toga ne dođe. Rađeni su brojni ustupci na račun HVO-a, ali jednostavno vidjelo se da HVO ide na sukob jer su smatrali da su jači i da će za dan pregazit Mostar...tako da toliko o tome ko je koga napao prvi. Također treba reći i da je Mostar svjesno izdan i ostavljen od vlasti u Sarajevu jer je bio dogovor da se sva vosjka iz Mostara prebaci izvan Mostara kaok bi se HVOu olakšalo osvjanje. Izmještanje nevesinjskog batoljona u Ljutu praktično noć pred sukobe itd itd...Noć pred napad i pored svih upozerenja mogni su zanoćili na zapadnoj strani i tako praktično zaglavili pod zemljom ili u logorima. Moj otac i drugi članovi familije iz Armije su prešli na "našu" stranu noć prije tako da izuzev jednog pa hajmo reć daljeg rođaka koji je zarobljen u Vranici hvala Bogu niko nije tad stradao.


To jutro prema riječima moje majke na vratu su pokucali ljudi u crnim uniformama i bez neke velike agresinovsti ušli da pretresaju stan u kojem pored nas dvoje su bili još moja nana i dedo. Igrom slučaja nisu pronašli nekoliko pušaka i uniformi koji su bili u špajzu jer da jesu vjerovatno vam ovo sad ne bi pisao...nakon njihovog odlaska moja mama je sve to bacila ispred zgrade u konjteer. Uglavnom to jutro izmeju 16 i 60 godina svi muškarci muslimani su završili ili sa metkom ili u logor.u Poslije par dana ponovo su došli i onda ne znam kako je tačno išao slijed događaja uglavnom znam da sam svoj prvi rođendan dočekao u sabirnom centru "Đački dom" odakle smo prešli na istočnu stranu.

Nije da se nešto hvalim ili slično, ali želim da na ovaj način odam i priznanje svojoj majci koja je nekoliko dana pod opasnosti stradanja svih nas u stanu iznad našeg krila jednog borca (kojeg je poznavala), a koji je pobjegao iz Vranice bukvalno nekoliko sati prije njenog pada. Momak i danas živ i zdrav.
:bih:

Da ne dužim uglavnom znam dosta toga o ratu jer sam istraživao i slušao svjedočenja pa ako nekoga nešto zanima rado bih podijelio sa njim. Pošto vidim da ima forumaša koji su bili u VRS želio bih da pitam jednu stvar. Gledao sam lično na VHS-u kako su dirvezant koji su donijeli municiju u Mostar 93 na konjima, kasnije odlazili kroz linije u Nevesinje i radili diverzije pa ako ima neko ad kaže nešto više o tome. :-D Uglavnom izvinjavam se na dužem postu, ali eto reko da napišem jer imao sam burnu prvu godinu života :D
Last edited by invincible1921 on 14/03/2017 03:00, edited 1 time in total.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#1491 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by stakasa »

Bravo invincible. Dobar post, realan
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#1492 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by invincible1921 »

stakasa wrote:Bravo invincible. Dobar post, realan
Hvala :-D Reko da se ne zaboravi...
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#1493 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by stakasa »

User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#1494 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by stakasa »

invincible1921 wrote:
stakasa wrote:Bravo invincible. Dobar post, realan
Hvala :-D Reko da se ne zaboravi...
O kojem je momku rijec :D Ako nista opisi njihov bijeg, ljudi uopste ne mogu da svate obim dramaticnosti u tom momentu.
Pitaj stare malo o tom prelasku autobusima iz pred Dackog doma na ljevu stranu. I sto ste bili u Dackom domu, istjerali vas iz stana?
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#1495 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by invincible1921 »

stakasa wrote:
invincible1921 wrote:
stakasa wrote:Bravo invincible. Dobar post, realan
Hvala :-D Reko da se ne zaboravi...
O kojem je momku rijec :D Ako nista opisi njihov bijeg, ljudi uopste ne mogu da svate obim dramaticnosti u tom momentu.
Pitaj stare malo o tom prelasku autobusima iz pred Dackog doma na ljevu stranu. I sto ste bili u Dackom domu, istjerali vas iz stana?
Jasta brate uzeli nam stan koji je moj stari dobio od vojske bivse :D e ne znam ti to za lijevu stranu i prelazak ja mislim canrinski most da je u pitanju, a sto se tice momka ne bih bas o imenima, ali inicjali su mu B.D isto iz Nevesinja rodom. Kad je pocela gorit zgrada provalio osteceni zid i pobjegao. Nije znao gdje će i dodje nama u zgradu, nama na vrata i mama ga sakrije u stanu iznad naseg iz kojeg su ranije pobjegli stanari(misilm srbin neki bio mjesani brak ili tako nesto...) krio se par dana i onda preso na istocnu stranu. Ako mislis ovog sto je zarobljen, najmlađi među njima Vahidin Hasić. Iako su ga dan prije moj otac i ostali čitav dan ubjeđivali da ne ide na obezbjeđenje komande da je bukvalno pitanje sata kada će HVO napast...sudbina je htjela da ode i jbg. Inace momak na snimku kad su zarobljeni nosi čizme u ruci jer je bio ranjen u nogu.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Q4A6yxaz11I&t=78s[/youtube]

Rahmet im duši i zauvijek hvala :bih:
Last edited by invincible1921 on 10/03/2017 19:11, edited 1 time in total.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#1496 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by stakasa »

invincible1921 wrote:
stakasa wrote:
invincible1921 wrote:
Hvala :-D Reko da se ne zaboravi...
O kojem je momku rijec :D Ako nista opisi njihov bijeg, ljudi uopste ne mogu da svate obim dramaticnosti u tom momentu.
Pitaj stare malo o tom prelasku autobusima iz pred Dackog doma na ljevu stranu. I sto ste bili u Dackom domu, istjerali vas iz stana?
Jasta brate uzeli nam stan koji je moj stari dobio od vojske bivse :D e ne znam ti to za lijevu stranu i prelazak ja mislim canrinski most da je u pitanju, a sto se tice momka ne bih bas o imenima, ali inicjali su mu B.D isto iz Nevesinja rodom. Kad je pocela gorit zgrada provalio osteceni zid i pobjegao. Nije znao gdje će i dodje nama u zgradu, nama na vrata i mama ga sakrije u stanu iznad naseg iz kojeg su ranije pobjegli stanari(misilm srbin neki bio mjesani brak ili tako nesto...) krio se par dana i onda preso na istocnu stranu. Ako mislis ovog sto je zarobljen, najmlađi među njima Vahidin Hasić. Iako su ga dan prije moj otac i ostali čitav dan ubjeđivali da ne ide na obezbjeđenje komande da je bukvalno pitanje sata kada će HVO napast...sudbina je htjela da ode i jbg. Inace momak na snimku kad su zarobljeni nosi čizme u ruci jer je bio ranjen u nogu.
Kakav je laf bio medu njima sto su zaglavili u Vranici, Zifa, ja mislim da je isto bio Nevesinjac. Rahmet mu ljepoj dusi, kakvo je srce imo
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#1497 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by invincible1921 »

@stakasa eo objavio sam snimak sa YT ....eto kakav je odnos Sarajeva i dan danas prema mostaru jedan takav izdajnik poput Juke Prazine koji je zarobio ove borce u Vranici dns u Sarajevu kod mnogih uziva status heroja

Da jos kazem sto se ovog spaiza koji nas je spasio tice...u njemu je dan ranije crkla sijalica tako da nije bilo svijetla. Puske i uniforme bile u vrecama koje su bile iza nakog kupisa smrldjivog tako da kad su "hrabri" bojovnici otvorili vrata zasmrdilo im i samo zatvorili :-D
zenit dozic
Posts: 2408
Joined: 07/09/2014 11:48

#1498 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by zenit dozic »

Iako ne volim pisati o ovim temama jer gubim zivce na taj nacin ipak moram reci nesto o tzv lipanjskim zorama.
JNA je prakticno predala mostar bez ispaljenog metka. Manje borbe su se vodile na par mjesta. Ali to nije to.

Kad se uzme u obzir da je lijeva strana bila prakticno odsjecena od desne zbog srusenih mostova onda se moze skontati da bi se puno teze zauzeo istocni dio da su pruzali otpor.
Vjerovatno je to bio dogovor između karađica i bobana da hrvatima pripane mostar.
Ali zajebase ih podvelesci i napadose s leđa JNA i domace cetalje i ubise im komadanta pusaru i oslobodise podvelezje a kasnije se oslobodio i vrh velezi i relej.
Kako to nije bilo dogovoreno hrvati su morali ispostovat dogovor.

Prvo je kao sto je momak naveo tzv. Alijin izaslanik jaganjac uzeo otetu artiljeriju i predao je hrvatima. A kasnije su bojovnici se povukli sa svojih linija i tako je palo podvelezje. Narod podveleski se tad jedva izvukao.

Da se vratim na lipanjske zore. Kad su cetnici izgubili podvelezje u povlacenju su pobili muslimane iz par muslimanskih sela između mostara i nevesinja kao osvetu.
Onda su napadnuta muslimanska sela u nevesinju. A narod se izvlacio preko velezi za podvelezje jer je bilo oslobođeno, a drugi cija su sela naslonjena na crvanj izvlacili se na crvanj i dalje na bjelimice i konjic.

U gradu muskarci koji nisu bili ubijeni odvedeni su u bilecu i ti su prezivjeli. Znaci ko god nije odveden u bilecu iz carsije je ubijen. A zene i djeca koji se do tad nisu izvukli su potrpani u autobuse za mostar.
Prije napada na nevesinje na 7 dana napadnuto je i gacko. Gacani koji su bili u gradu najvise su zaglavili. Neki u logor a dosta ubijeno. Ovi iz sela su se vecinom izvukli kao i nevesinjci. Treba naglasiti da ko je god ostao u selima da nije bjezao je ubijen. Znaci svi.

Sto se tice napada na vranicu tu je komanda zakazala jako.
Imale su se informacije da se sprema napad. Jedinice iz hotela mostar i đackog doma su se povukle a ostali su samo vojnici u vranici. A ko zna mostar zna da su te lokacije udaljene po 100tinjak metara jedne od drugih. Ili je trebalo sve povuc ili sve ostavit i pripremit za odbranu.
Vidimo da ni vojnici sto su ostali u vranici da nisu znali da ce biti napad. Niko od obicna naroda nije znao i to je bio veliki zajeb komande.
Sto se nista nije poduzelo ostaje misterija barem meni.
Vjerovatno su procjenili da se ne mogu tamo branit ali sto vojnici nisu bili obavjesteni pa da barem izvuku sebe i porodice da ne zavrse u logorima :?
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#1499 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by invincible1921 »

zenit dozic wrote:Iako ne volim pisati o ovim temama jer gubim zivce na taj nacin ipak moram reci nesto o tzv lipanjskim zorama.
JNA je prakticno predala mostar bez ispaljenog metka. Manje borbe su se vodile na par mjesta. Ali to nije to.

Kad se uzme u obzir da je lijeva strana bila prakticno odsjecena od desne zbog srusenih mostova onda se moze skontati da bi se puno teze zauzeo istocni dio da su pruzali otpor.
Vjerovatno je to bio dogovor između karađica i bobana da hrvatima pripane mostar.
Ali zajebase ih podvelesci i napadose s leđa JNA i domace cetalje i ubise im komadanta pusaru i oslobodise podvelezje a kasnije se oslobodio i vrh velezi i relej.
Kako to nije bilo dogovoreno hrvati su morali ispostovat dogovor.

Prvo je kao sto je momak naveo tzv. Alijin izaslanik jaganjac uzeo otetu artiljeriju i predao je hrvatima. A kasnije su bojovnici se povukli sa svojih linija i tako je palo podvelezje. Narod podveleski se tad jedva izvukao.

Da se vratim na lipanjske zore. Kad su cetnici izgubili podvelezje u povlacenju su pobili muslimane iz par muslimanskih sela između mostara i nevesinja kao osvetu.
Onda su napadnuta muslimanska sela u nevesinju. A narod se izvlacio preko velezi za podvelezje jer je bilo oslobođeno, a drugi cija su sela naslonjena na crvanj izvlacili se na crvanj i dalje na bjelimice i konjic.

U gradu muskarci koji nisu bili ubijeni odvedeni su u bilecu i ti su prezivjeli. Znaci ko god nije odveden u bilecu iz carsije je ubijen. A zene i djeca koji se do tad nisu izvukli su potrpani u autobuse za mostar.
Prije napada na nevesinje na 7 dana napadnuto je i gacko. Gacani koji su bili u gradu najvise su zaglavili. Neki u logor a dosta ubijeno. Ovi iz sela su se vecinom izvukli kao i nevesinjci. Treba naglasiti da ko je god ostao u selima da nije bjezao je ubijen. Znaci svi.

Sto se tice napada na vranicu tu je komanda zakazala jako.
Imale su se informacije da se sprema napad. Jedinice iz hotela mostar i đackog doma su se povukle a ostali su samo vojnici u vranici. A ko zna mostar zna da su te lokacije udaljene po 100tinjak metara jedne od drugih. Ili je trebalo sve povuc ili sve ostavit i pripremit za odbranu.
Vidimo da ni vojnici sto su ostali u vranici da nisu znali da ce biti napad. Niko od obicna naroda nije znao i to je bio veliki zajeb komande.
Sto se nista nije poduzelo ostaje misterija barem meni.
Vjerovatno su procjenili da se ne mogu tamo branit ali sto vojnici nisu bili obavjesteni pa da barem izvuku sebe i porodice da ne zavrse u logorima :?
Cuo sam i price o vrecama para koje su nestale iz vranice,,,ali opet to je teorija zavjere pa ne bih da se bakcem oko toga. Ponavljam rodjen sam 92 tako da nisam mogao licno zapamtiti, ali govorim o onome sto sam cuo od svoje porodice od kojih su svi koji su mogli nositi pusku bili u ARBIH od prvog dana.

Ja cu opet navest primjer svog daljeg rodjaka kojem je moj otac koji je bio manji komadant u 41.br dan prije govorio da ne ide u Vranicu, ali ovaj ga je ubjeđivao da je dobio naredbu od vrha da mora ici na zastitu komande posto je bio u obezbjezdjenju. Uostalom sam taj rat je ironican i pun misterija. Jet svi sa kojima sam ikada pricao kazu da se vec u jesen 92 znalo da ce izbiti rat sa Hrvatima i samo je bilo pitanje vremena.... Nijedan oficir nije nastrado u Vranici nego samo obicni vojnici...

Međutim treba istaći još jednu činjenicu, a to je naivnost naših ljudi. Nisu vjerovali da je tako nešto moguće. Recimo tetak mi je bio u HVO stolac i svi su skoro u njegovoj ceti bili muslimani iako im je mjesecima prije sukoba sugerisano da se prebace u ARBIH ili da daju opreza niko nije vjerovao u tako nesto...i sta bi zavrsise svi u logoru bez ispaljenog metka.

Sto se tice tog dogovora to samo budala ili provokator moze opovrgnut. Moj otac inace skolovan vojnik na akademiji u BG kaze da se tacno moglo vijdet koju premoc prije svega u organizaciji imaju srbi i JNA. Navodi cesto primjer artiljerije. Kaze da se tacno vidi po padanju granat i selektovanju kad pucaju skolovani ljudi a kad neki tamo dilitent ispaljuje po svom nahođenju. No da se vratim temi...On je presao camcem preko neretve kad su bile lipanjske zore i kaze da su srbi htjeli mogli su bez ikakvi problema uz minimalno ljudstva braniti istocnu stranu. To je pogotovo postalo jasno kad se doslo na samu obalu. Na istocnoj obali su ostali samo oni koji su htjeli, svi su povuceni na podvelezje, ali eto sje.base im podvelesci zamalo plan. Jos navodi da iako se HVO dici uspjesima da su oni izuzev logistike koju su imali bili niko i nista jer su im vecinu udarnih snaga cinili muslimani....Prema njegovim rijecima HVO bez velike pomoci HV ne bi smio ni da pomisli da napadne mostar

Također pitao sam ga i o operaciji jesen 94, ucestovo je direktno i kaze da je tu sve zakazalo. Od lose organizaicje, odbijanja nekih jedinicia da uopste napadu (Muderis) pa do toga da su cetnitci znali gotovo u sat kad ce se napad...Također cinjenicno stanje je bilo takvo da se te 94 sada vec dobro utvredjeni rovovi nisu mogli zauzeti bez gubitka enormnog broja ljudi ...ta akcija je od samog pocetka osudjena na propast.
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#1500 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by karanana »

Ne kontam dio gdje kazes da ti stari dolazi u mostar i ukljucuje se u to i odbranu, a vas salje u nevesinje. To mi je nekako kontradiktorno. Vamo se roka sa rezervistima i cetnicima a u isto vrijeme salje familiju da kazem u neprijateljsko leglo.
Post Reply