Raiffeisen banka - sve o tome

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
phillie
Posts: 9363
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#2076 Re: Raiffeisen banka

Post by phillie »

Na dzumu otisla :D
Saka
Posts: 2595
Joined: 25/02/2011 11:49

#2077 Re: Raiffeisen banka

Post by Saka »

phillie wrote:Na dzumu otisla :D
Može i to biti. :lol:
User avatar
Raigor Stonehoof
Posts: 11384
Joined: 15/07/2014 14:30

#2078 Re: Raiffeisen banka

Post by Raigor Stonehoof »

u unicreditu je malo drugacije. ja u petak navece pokusao da prebacim lovu sa tekuceg na devizni, ne daju uopste da kreiram nalog do ponedjeljka ujutro :lol:
Saka
Posts: 2595
Joined: 25/02/2011 11:49

#2079 Re: Raiffeisen banka

Post by Saka »

Raigor Stonehoof wrote:u unicreditu je malo drugacije. ja u petak navece pokusao da prebacim lovu sa tekuceg na devizni, ne daju uopste da kreiram nalog do ponedjeljka ujutro :lol:
Jeste, neke naloge ne možeš poslati kad nije radno vrijeme, ali bar kad pošalješ bude procesuiran u roku od 5-10 minuta. Nikad mi se nije desilo da pošaljem nalog u radno vrijeme a onda čekam 3 dana da se proknjiži, kao s Raiffeisenom.
zlajci
Posts: 117
Joined: 13/12/2009 12:52

#2080 Re: Raiffeisen banka

Post by zlajci »

Zdravo forumaši,

Vidim akcija stambenih kredita u dotičnoj banci.
https://www.raiffeisenbank.ba/landing-p ... i-krediti/

Kako stvari stoje ovo je trenutno najpovoljnije na tržištu, ili griješim :!:
* EKS - efektivna kamatna stopa je izračunata na iznos od 300.000 KM i period otplate 60 mjeseci. U izračun EKS uključena je naknada za obradu kredita, trošak za vođenje Paketa računa, naknada za vođenje kreditnog računa, trošak kupovine mjenica, troškovi osiguranja i ostali troškovi konstituisanja hipoteke. Zbog različitosti zakonskog tumačenja, u obračun EKS za područje FBiH i Distrikta Brčko nisu uključeni troškovi notara. Kamatna stopa je do 1 godine fiksna, a preko 1 godine promjenjiva.
Za rokove duže od godinu valuta KM se veža za promjenu kursa EUR
Koliko je rizično ili pametno ovo uzeti :skoljka:

Hvala svima na eventualnim savjetima i mišljenjima.
probook
Posts: 4591
Joined: 13/10/2013 22:38

#2081 Re: Raiffeisen banka

Post by probook »

zlajci wrote:Zdravo forumaši,

Vidim akcija stambenih kredita u dotičnoj banci.
https://www.raiffeisenbank.ba/landing-p ... i-krediti/

Kako stvari stoje ovo je trenutno najpovoljnije na tržištu, ili griješim :!:
* EKS - efektivna kamatna stopa je izračunata na iznos od 300.000 KM i period otplate 60 mjeseci. U izračun EKS uključena je naknada za obradu kredita, trošak za vođenje Paketa računa, naknada za vođenje kreditnog računa, trošak kupovine mjenica, troškovi osiguranja i ostali troškovi konstituisanja hipoteke. Zbog različitosti zakonskog tumačenja, u obračun EKS za područje FBiH i Distrikta Brčko nisu uključeni troškovi notara. Kamatna stopa je do 1 godine fiksna, a preko 1 godine promjenjiva.
Za rokove duže od godinu valuta KM se veža za promjenu kursa EUR
Koliko je rizično ili pametno ovo uzeti :skoljka:

Hvala svima na eventualnim savjetima i mišljenjima.
Pa uglavnom 90% stambenih kredita je promjenljiva stopa i kredit vezan u svim bankama za eur.

Onidji sve banke i pokupi ponude. Vidi ko nudi fixnu kamatu itd.
Dzontra_Volta
Posts: 6494
Joined: 20/01/2011 11:10

#2082 Re: Raiffeisen banka

Post by Dzontra_Volta »

probook wrote:
zlajci wrote:Zdravo forumaši,

Vidim akcija stambenih kredita u dotičnoj banci.
https://www.raiffeisenbank.ba/landing-p ... i-krediti/

Kako stvari stoje ovo je trenutno najpovoljnije na tržištu, ili griješim :!:
* EKS - efektivna kamatna stopa je izračunata na iznos od 300.000 KM i period otplate 60 mjeseci. U izračun EKS uključena je naknada za obradu kredita, trošak za vođenje Paketa računa, naknada za vođenje kreditnog računa, trošak kupovine mjenica, troškovi osiguranja i ostali troškovi konstituisanja hipoteke. Zbog različitosti zakonskog tumačenja, u obračun EKS za područje FBiH i Distrikta Brčko nisu uključeni troškovi notara. Kamatna stopa je do 1 godine fiksna, a preko 1 godine promjenjiva.
Za rokove duže od godinu valuta KM se veža za promjenu kursa EUR
Koliko je rizično ili pametno ovo uzeti :skoljka:

Hvala svima na eventualnim savjetima i mišljenjima.
Pa uglavnom 90% stambenih kredita je promjenljiva stopa i kredit vezan u svim bankama za eur.

Onidji sve banke i pokupi ponude. Vidi ko nudi fixnu kamatu itd.
Sve to lijepo izgleda na internetu, ali kao što kaže @zlajci obiđi banke i vidi šta nude u odnosu na tvoj profil.
Obično da bi dobio ovu kamatnu stopu iz reklame, trebaš biti u najmanju ruku direktor elektroprivrede ili bh telecoma.
zlajci
Posts: 117
Joined: 13/12/2009 12:52

#2083 Re: Raiffeisen banka

Post by zlajci »

Dzontra_Volta wrote:
zlajci wrote:Zdravo forumaši,

Vidim akcija stambenih kredita u dotičnoj banci.
https://www.raiffeisenbank.ba/landing-p ... i-krediti/

Kako stvari stoje ovo je trenutno najpovoljnije na tržištu, ili griješim :!:
* EKS - efektivna kamatna stopa je izračunata na iznos od 300.000 KM i period otplate 60 mjeseci. U izračun EKS uključena je naknada za obradu kredita, trošak za vođenje Paketa računa, naknada za vođenje kreditnog računa, trošak kupovine mjenica, troškovi osiguranja i ostali troškovi konstituisanja hipoteke. Zbog različitosti zakonskog tumačenja, u obračun EKS za područje FBiH i Distrikta Brčko nisu uključeni troškovi notara. Kamatna stopa je do 1 godine fiksna, a preko 1 godine promjenjiva.
Za rokove duže od godinu valuta KM se veža za promjenu kursa EUR
Koliko je rizično ili pametno ovo uzeti :skoljka:

Hvala svima na eventualnim savjetima i mišljenjima.
Pa uglavnom 90% stambenih kredita je promjenljiva stopa i kredit vezan u svim bankama za eur.

Onidji sve banke i pokupi ponude. Vidi ko nudi fixnu kamatu itd.

Sve to lijepo izgleda na internetu, ali kao što kaže @zlajci obiđi banke i vidi šta nude u odnosu na tvoj profil.
Obično da bi dobio ovu kamatnu stopu iz reklame, trebaš biti u najmanju ruku direktor elektroprivrede ili bh telecoma.
Hvala društvo na odgovorima.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#2084 Re: Raiffeisen banka

Post by seoBIH »

Moze li mala pmoc :)

Pri otvaranju radnje bio je potreban kapital. Kako nisam mogao drugacije da unesem, morao sam pozajmiti sam sebi novac. Otvorio sam licni racun u banci, te otvorio u istoj banci i racun za firmu. Na avista racun je uplacen iznos s kojeg je prebaceno na racun firme, sve uredno.

Sada kada hocu da zatvorim LICNI racun, banka mi ne dozvoljava uz navod da moram vratiti pozajmicu da bih zatvorio licni racun. Meni se iz principa ne daje 4KM mjesecno za odrzavanje licnog racuna. Racun firme ce ostati u banci, ali ja bih zatvorio licni.

Da li neko zna na osnovu cega mi ne dozvoljavaju zatvaranje racuna uz navedeni razlog o vracanju pozajmice?
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2085 Re: Raiffeisen banka

Post by drndalo »

Mozda zato sto se radi o pozajmici....?
* EKS - efektivna kamatna stopa je izračunata na iznos od 300.000 KM i period otplate 60 mjeseci. U izračun EKS uključena je naknada za obradu kredita, trošak za vođenje Paketa računa, naknada za vođenje kreditnog računa, trošak kupovine mjenica, troškovi osiguranja i ostali troškovi konstituisanja hipoteke. Zbog različitosti zakonskog tumačenja, u obračun EKS za područje FBiH i Distrikta Brčko nisu uključeni troškovi notara. Kamatna stopa je do 1 godine fiksna, a preko 1 godine promjenjiva.
Mashala, da bi prikazali povoljniji EKS, dali su primjer gdje samo glavnice svaki od 60 mjeseci vracas 5.000 KM....? Bas onako realno...
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#2086 Re: Raiffeisen banka

Post by bach »

.
Last edited by bach on 21/05/2017 12:46, edited 1 time in total.
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#2087 Re: Raiffeisen banka

Post by bach »

.
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#2088 Re: Raiffeisen banka

Post by bach »

seoBIH wrote:Moze li mala pmoc :)

Pri otvaranju radnje bio je potreban kapital. Kako nisam mogao drugacije da unesem, morao sam pozajmiti sam sebi novac. Otvorio sam licni racun u banci, te otvorio u istoj banci i racun za firmu. Na avista racun je uplacen iznos s kojeg je prebaceno na racun firme, sve uredno.

Sada kada hocu da zatvorim LICNI racun, banka mi ne dozvoljava uz navod da moram vratiti pozajmicu da bih zatvorio licni racun. Meni se iz principa ne daje 4KM mjesecno za odrzavanje licnog racuna. Racun firme ce ostati u banci, ali ja bih zatvorio licni.

Da li neko zna na osnovu cega mi ne dozvoljavaju zatvaranje racuna uz navedeni razlog o vracanju pozajmice?
Zato što su idioti...
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#2089 Re: Raiffeisen banka

Post by seoBIH »

Pa pozajmica je moja, sam sebi. Nije mi banka dala pozajmicu, preko nje sam izvršio transakciju. Nije mi jasno na osnovu čega tačno se oni brini za vraćanje novca :)

Nije bit u tome sigurno, već u 4KM koje mi pripadaju mjesečno radi održavanja privatnog računa koji ne mogu zatvoriti.
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2090 Re: Raiffeisen banka

Post by drndalo »

Pa pitaj banku zasto? Mozda mora firma tebi vratiti pozajmicu, pa onda...

Ne zaboravi da ti i firma niste isto... 2 posebna lica. Jedno moze biti vlasnik drugog, ali nisu isto.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#2091 Re: Raiffeisen banka

Post by victom »

seoBIH wrote:Pa pozajmica je moja, sam sebi. Nije mi banka dala pozajmicu, preko nje sam izvršio transakciju. Nije mi jasno na osnovu čega tačno se oni brini za vraćanje novca :)

Nije bit u tome sigurno, već u 4KM koje mi pripadaju mjesečno radi održavanja privatnog računa koji ne mogu zatvoriti.
Seo, Seo. dokle ćemo mi da kubirimo s tebe ?
Pa kakav je to biznis koji biva ugrožen od dodatnih 4 KM mjesečno ?
Mnogo kuburimo s tebe Seo.

Last edited by victom on 01/03/2021 06:02, edited 2 times in total.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#2092 Re: Raiffeisen banka

Post by seoBIH »

Veoma dobar biznis, zahvaljujući poštivanju vlastitog rada i stečenog. Jos ce dugo Bosna teći dok ti to skontas.
User avatar
mayab
Posts: 27167
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#2093 Re: Raiffeisen banka

Post by mayab »

Prihod pada, trošak raste: Raiffeisen banka povlači se iz Bosne i Hercegovine?!

Dioničari Raiffeisen su bili zakinuti i prošle godine jer je banka odlučila nadograditi dobitke, ali ove godine bi mogli imati manje razumijevanja, navodi se u tekstu Financial Timesa

Raiffeisen banka bi se mogla povući iz Bosne i Hercegovine, Albanije i Kosova zbog ulaganja u znatno profitabilniju Češku, prenosi ATV pisanje “Financial Timesa”.
U tekstu „Raiffeisen: eastern promises” navodi se da su investitori posljednju dividendu primili 2013. godine, prije loše tempiranog širenja koje je dovelo do vrtoglavog otpisa, pada profita, te u vrijeme krize u Rusiji i rata u Ukrajini.

Dioničari Raiffeisen su bili zakinuti i prošle godine jer je banka odlučila nadograditi dobitke, ali ove godine bi mogli imati manje razumijevanja, navodi se u tekstu.

U srijedu su kreditori otkrili da je u u prvom kvartalu profit narastao za 11 posto na godišnjem nivou, ne računajući nestalne prihode od trgovanja.
Novac kojim banka raspolaže za poslovanje je na respektabilnih 12,6 odsto, što je blizu postavljenog praga od 13 posto, kada se očekuje da dođe do ponovnog pokretanja isplata.

Plasman loših kredita, iako povišen, je u padu. Pokrivenost je na ogromnih 74 posto, veća nego u bankama u Italiji ili Španiji. Neto prihod od kamata na svom najvećem pojedinačnom tržištu je rastao četiri uzastopna kvartala, dok se omjer loših plasmana prepolovio od 10 posto.

Ipak, trošak prema odnosu prihoda od 64 posto je i dalje previsok, u odnosu na zacrtanih 50-55 posto, napominje se u analizi Financial Timesa
User avatar
dinoo1898
Posts: 382
Joined: 02/10/2011 16:35
Location: Mostar

#2094 Re: Raiffeisen banka

Post by dinoo1898 »

Pozdrav,

Da li neko zna kolike su naknade za Trr za pravna lica ukoliko nema elektronskog bankarstva.

Pretpostavljam da je odrzavanje racuna 10 KM mjesecno, ali me zanimaju iznosi provizije prilikom placanja?

Hvala
User avatar
čaika
Posts: 826
Joined: 05/04/2012 11:56
Location: Bakinci, downtown

#2095 Re: Raiffeisen banka

Post by čaika »

Raiffeisen je počeo jezivo da pljačka na uplatama i isplatama iz inostranstva, prilikom konverzije valuta, otprilike od decembra prošle godine. Sami su promijenili koje kursne liste koriste, umjesto kursa kartičnih kompanija koriste svoje kursne liste, koje namjerno podese da što više opljačkaju, u dane kada rade obradu transakcija. Većina ljudi ne zna da je TO NEZAKONITO. Oni ne mogu mijenjati sami ugovor kako je njima ćeif, bez saglasnosti druge strane, a upravo to rade. Predlažem svima da se žale ombudsmanima za bankarstvo, da postoji svijest u ovoj državi trebalo bi razmišljati o kolektivnoj tužbi protiv njih. Možda preko udruženja potrošača, mislim da ombudsman nema nadležnost.
Ko ima posla sa inostranstvom neka pogleda šta se dešava kada Raiffeisen obradi transakciju, neka samo uporedi sa kursom Vise ili Mastercarda na dan transakcije. Iznos kartičnih kompanija je iznos stvarnog troška, poslije obrade Raiffeisena vidi se koliko su oteli na toj transakciji.
Last edited by čaika on 29/05/2017 23:21, edited 2 times in total.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66185
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#2096 Re: Raiffeisen banka

Post by _BataZiv_0809 »

Zovu li vas da vam tuse kredite? :evil:

Znaci debitnu karticu u drugoj banci imam vise od 10 godina. Ne sjecam da su me ikad nazvali.


Kod ovih prosle godine izvadio shopping karticu, do sad su me vise od 10 puta zvali da mi nude kredit. :-)
Bobi
Forum administrator
Posts: 32162
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#2097 Re: Raiffeisen banka

Post by Bobi »

Riješi se muka...uzmi kredit :mrgreen: .
User avatar
Truba
Posts: 81734
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2098 Re: Raiffeisen banka

Post by Truba »

tuse sve redom
ocito imaju visak para
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#2099 Re: Raiffeisen banka

Post by iceman ze »

Vratio im shoping karticu i ne zovu vise :-)
jahac96
Posts: 471
Joined: 06/03/2012 14:18

#2100 Re: Raiffeisen banka

Post by jahac96 »

Jedno pitanje, na bankomatu za uplatu novca koji je maksimalni a koji minimalni iznos koji se moze uplatiti?
I jos jedno, kada uplacujemo pare na bankomatu i otvori se ono da li ubacimo sve pare skupa recimo 120KM ( 50x1 20x3 i 10x1 )
Ili ubacujemo jednu po jednu novcanicu
Post Reply