Raiffeisen banka - sve o tome

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#2026 Re: Raiffeisen banka

Post by 530i »

seoBIH wrote:
Koji to racun imas? Ja imam debit karticu i 1% sigurno.
Visa Electron slanje i primanje bilo kakve uplate u stranim valutima 1%. Doduše nisam neke ogromne cifre ni slao ni primao. Kao i svaka banka prate kurs CBBiH i dodaju svoj dio plus ovih 1%.
User avatar
perfect_guy
Posts: 6509
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#2027 Re: Raiffeisen banka

Post by perfect_guy »

530i wrote:
Visa Electron slanje i primanje bilo kakve uplate u stranim valutima 1%. Doduše nisam neke ogromne cifre ni slao ni primao. Kao i svaka banka prate kurs CBBiH i dodaju svoj dio plus ovih 1%.
nije baš... niži kupovni i veći prodajni u odnosu na centralnu, pa onda još 1%
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#2028 Re: Raiffeisen banka

Post by seoBIH »

Nerviraju ti "skriveni" troskovi. Ako radis za strance, svaki put 1% postane ogroman.
User avatar
drndalo
Posts: 22799
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2029 Re: Raiffeisen banka

Post by drndalo »

perfect_guy wrote:
530i wrote:
Visa Electron slanje i primanje bilo kakve uplate u stranim valutima 1%. Doduše nisam neke ogromne cifre ni slao ni primao. Kao i svaka banka prate kurs CBBiH i dodaju svoj dio plus ovih 1%.
nije baš... niži kupovni i veći prodajni u odnosu na centralnu, pa onda još 1%
Da, to je kursna razlika, ovih 1% je "roaming" dodatni...
User avatar
phillie
Posts: 9356
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#2030 Re: Raiffeisen banka

Post by phillie »

Hajd da jos malo zakomplikujemo :D
Imam Visa Electron debitnu karticu, i nedavno sam primjetio da je za nju dodjeljen i IBAN broj. Moje pitanje je da li je mogu ovaj iban broj koristiti da mi sredstva dodju na karticu (dakle da ne unosim broj debitne kartice) i da li bi onda koristili proracun naknade za karticno poslovanje ili ovaj kao da ide na deviznu knjizicu. Hvala :D
User avatar
perfect_guy
Posts: 6509
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#2031 Re: Raiffeisen banka

Post by perfect_guy »

drndalo wrote: Da, to je kursna razlika, ovih 1% je "roaming" dodatni...
kako sad odgovori, tako vidim da si u stvari napisao kako treba, do mene je :thumbup:
Dzontra_Volta
Posts: 6482
Joined: 20/01/2011 11:10

#2032 Re: Raiffeisen banka

Post by Dzontra_Volta »

Evo konkretan primjer:

Image

Dakle, kad sam kupovao karticom u inostranstvu, uzeli su mi, u ova dva slučaja, vrijednost eura u KM-ovima po srednjem kursu (1,9558) i onda dodatno još 1% za kursne razlike. Možete vi to zvati i "roaming", ali ne vidim "dvostruko oporezivanje" (kupovni kurs + "roaming").
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#2033 Re: Raiffeisen banka

Post by un1ted »

phillie wrote:Hajd da jos malo zakomplikujemo :D
Imam Visa Electron debitnu karticu, i nedavno sam primjetio da je za nju dodjeljen i IBAN broj. Moje pitanje je da li je mogu ovaj iban broj koristiti da mi sredstva dodju na karticu (dakle da ne unosim broj debitne kartice) i da li bi onda koristili proracun naknade za karticno poslovanje ili ovaj kao da ide na deviznu knjizicu. Hvala :D
Devizna knjizica je nesto drugo, za nju dobijes novi racun.

Informacije za uplatu iz inostranstva su standarnizirane, te svi traze isto. Ne traze broj kartice, vec iban i swift.
User avatar
phillie
Posts: 9356
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#2034 Re: Raiffeisen banka

Post by phillie »

Pitam, zato sto sam npr na Paypal i slicne procesore unosio broj sa kartice za potrebe verifikacije i na nju (sa nje) povlacio pare. Isto tako dok sam igrao i dok je bilo moguce online kladjenje, za uplate i isplate na karticu bilo je potrebno unijeti broj sa kartice. Zato me to malo zbunilo...
User avatar
basicm
Posts: 10460
Joined: 16/01/2012 21:38

#2035 Re: Raiffeisen banka

Post by basicm »

Na zadnjem izvodu vidim naplatu 1% za transakcije u inozemstvo putem paypala, do sad ovoga nije bilo. Znate li otkud ova promjena?
User avatar
Raigor Stonehoof
Posts: 11384
Joined: 15/07/2014 14:30

#2036 Re: Raiffeisen banka

Post by Raigor Stonehoof »

Jel moguce da naplacuju 10km kad odes u banku u trazis im izvod :skoljka: :lol: imal to iujednoj drugoj banci?
User avatar
drndalo
Posts: 22799
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2037 Re: Raiffeisen banka

Post by drndalo »

basicm wrote:Na zadnjem izvodu vidim naplatu 1% za transakcije u inozemstvo putem paypala, do sad ovoga nije bilo. Znate li otkud ova promjena?
Izvini, mislim da je to sa inostranstvom uvijek bilo, i kad lijezu i kad odlaze pare...
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#2038 Re: Raiffeisen banka

Post by zrakomlat »

Raigor Stonehoof wrote:Jel moguce da naplacuju 10km kad odes u banku u trazis im izvod :skoljka: :lol: imal to iujednoj drugoj banci?
Izvod s tekućeg računa? Nemoguće jbt :D To je besplatno. Ja uzimao neki dan.
Znam da je unicredit naplaćivala marku po izvodu, pa nekad tri marke, a nekad ništa. Intesa isto oko 0,50 KM, ali zaduže ti račun za taj iznos. Ali cener, đe će to.
User avatar
Raigor Stonehoof
Posts: 11384
Joined: 15/07/2014 14:30

#2039 Re: Raiffeisen banka

Post by Raigor Stonehoof »

zrakomlat wrote:
Raigor Stonehoof wrote:Jel moguce da naplacuju 10km kad odes u banku u trazis im izvod :skoljka: :lol: imal to iujednoj drugoj banci?
Izvod s tekućeg računa? Nemoguće jbt :D To je besplatno. Ja uzimao neki dan.
Znam da je unicredit naplaćivala marku po izvodu, pa nekad tri marke, a nekad ništa. Intesa isto oko 0,50 KM, ali zaduže ti račun za taj iznos. Ali cener, đe će to.
pravno lice je u pitanju. da nisam vidio uplatnicu ne bih vjerovao :lol:
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#2040 Re: Raiffeisen banka

Post by zrakomlat »

Raigor Stonehoof wrote:
zrakomlat wrote:
Raigor Stonehoof wrote:Jel moguce da naplacuju 10km kad odes u banku u trazis im izvod :skoljka: :lol: imal to iujednoj drugoj banci?
Izvod s tekućeg računa? Nemoguće jbt :D To je besplatno. Ja uzimao neki dan.
Znam da je unicredit naplaćivala marku po izvodu, pa nekad tri marke, a nekad ništa. Intesa isto oko 0,50 KM, ali zaduže ti račun za taj iznos. Ali cener, đe će to.
pravno lice je u pitanju. da nisam vidio uplatnicu ne bih vjerovao :lol:
Krkačina, taslačina, tarabljenje :lol:
User avatar
basicm
Posts: 10460
Joined: 16/01/2012 21:38

#2041 Re: Raiffeisen banka

Post by basicm »

drndalo wrote:
basicm wrote:Na zadnjem izvodu vidim naplatu 1% za transakcije u inozemstvo putem paypala, do sad ovoga nije bilo. Znate li otkud ova promjena?
Izvini, mislim da je to sa inostranstvom uvijek bilo, i kad lijezu i kad odlaze pare...
Sad sam gledao izvode, od nove godine ovo se pojavljuje...
prelivoda
Posts: 447
Joined: 30/07/2013 13:17

#2042 Re: Raiffeisen banka

Post by prelivoda »

Raigor Stonehoof wrote:Jel moguce da naplacuju 10km kad odes u banku u trazis im izvod :skoljka: :lol: imal to iujednoj drugoj banci?
To može biti jedino ako tražiš izvoda za čitavu godinu ili neki drugi period, za koje si već dobio izvode, pa ih izgubio.
tnt-tunja
Posts: 1037
Joined: 19/08/2014 21:08

#2043 Re: Raiffeisen banka

Post by tnt-tunja »

Pozzdrav!

Da li neko zna kakva je politika banke u vezi odobravanja minusa na kartici? Da li samo uz ugovor o radu (na neodredjeno, ili odredjeno), da li moze ugovor o djelu pomoći da bude odobren neki minus na kartici?
User avatar
perfect_guy
Posts: 6509
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#2044 Re: Raiffeisen banka

Post by perfect_guy »

tnt-tunja wrote:Pozzdrav!

Da li neko zna kakva je politika banke u vezi odobravanja minusa na kartici? Da li samo uz ugovor o radu (na neodredjeno, ili odredjeno), da li moze ugovor o djelu pomoći da bude odobren neki minus na kartici?
kad legne plata, automatski ti se ukaže limit. Za ugovor o djelu ne znam
User avatar
drndalo
Posts: 22799
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2045 Re: Raiffeisen banka

Post by drndalo »

Nisam siguran u automatizam... Ako se ima redovno primanje, moze, samo mislim ne automatski...
User avatar
holowey
Posts: 8429
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#2046 Re: Raiffeisen banka

Post by holowey »

tri redovna mjesecna priliva sa svrhom "plata" i automatski odobren limit tri plate... supruga morala na salteru da podnese zahtjev za ukidanje odobrenog limita (nece da ide u minus)
User avatar
perfect_guy
Posts: 6509
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#2047 Re: Raiffeisen banka

Post by perfect_guy »

kad sam kratko radio, automatski s prvom uplatom se pojavio dupli limit
Dzontra_Volta
Posts: 6482
Joined: 20/01/2011 11:10

#2048 Re: Raiffeisen banka

Post by Dzontra_Volta »

Ne znam je li do mene i moje kattice ili se još nekom dešavalo.
Onaj glupi bamkomat RB u Konzumu u Lozionickoj prvo nije davao nikakve pare, pa onda samo po 20 KM, pa nakon toga ne dopušta ti iznos novca koji ti hoćeš (npr. 70 KM) nego samo one iznose koje su ti već defaultno postavili na ekranu. Danas opet ne da nikakvu lovu. (love na računu ima, da to razjasnimo).
Nije mi jasno da se to toliko dugo dešava (otkako se završilo renoviranje objekta), a da ništa ne poduzimaju.
User avatar
holowey
Posts: 8429
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#2049 Re: Raiffeisen banka

Post by holowey »

Dzontra_Volta wrote:Ne znam je li do mene i moje kattice ili se još nekom dešavalo.
Onaj glupi bamkomat RB u Konzumu u Lozionickoj prvo nije davao nikakve pare, pa onda samo po 20 KM, pa nakon toga ne dopušta ti iznos novca koji ti hoćeš (npr. 70 KM) nego samo one iznose koje su ti već defaultno postavili na ekranu. Danas opet ne da nikakvu lovu. (love na računu ima, da to razjasnimo).
Nije mi jasno da se to toliko dugo dešava (otkako se završilo renoviranje objekta), a da ništa ne poduzimaju.
meni se na tom bankomatu desilo da nakon mog zahtjeva za isplatu izbaci poruku da bankomat ne moze da me usluzi i samo mi izbaci karticu... medjutim cujem da se u bankomatu nesto obrce i sacekam da se bankomat "smiri"... kad izadje lova koju sam trazio... kasnije preko internet bankarstva provjerim stanje, i uredno mi je navedeno podizanje love... da sam otisao odmah po izbacivanju kartice, ostao bih bez para... ne kontam onda onu poruku koju je bankomat izbacio, tj. da ne moze da me usluzi...
User avatar
drndalo
Posts: 22799
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2050 Re: Raiffeisen banka

Post by drndalo »

Da nije bankomat preopterecen? Ako nema dovoljno para, nece te isplatiti. Ako ima samo apoene po 20, ne moze ti isplatiti 70, itd... Ako su ga ispraznili prije vas, za vas nejma para...
Post Reply