Raiffeisen banka - sve o tome

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
siimee
Posts: 142
Joined: 25/06/2012 19:28

#2001 Re: Raiffeisen banka

Post by siimee »

Haj' nek mi neko objasni šta im znači PROVIZIJA PO TRANSAKCIJI 1% na deviznom računu. Hladno bez ikakve najave mi odbiše 1%.

Iako sam svaki mjesec primao uredno pare na isti bez naknada za "lijeganje para na račun", odjednom me spuca danas 1%.


Računica finalna mjesečno:

1% = XX iznos
4 marke mobilno i e-bankarstvo
4 marke vođenje računa
Provizija na svako prebacivanje para sa deviznog na tekući oko 1-2 EUR.

Nema smisla više vala. Zna li ko šta je ovo? Ako je ovo samo u pitanju raiffeisen, odmah sutra zatvaram račune.
User avatar
drndalo
Posts: 22735
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2002 Re: Raiffeisen banka

Post by drndalo »

Jesi li njih pitao?
siimee
Posts: 142
Joined: 25/06/2012 19:28

#2003 Re: Raiffeisen banka

Post by siimee »

drndalo wrote:Jesi li njih pitao?
Nisam, upravo sam to vidio na izvodu transakcije koja je legla oko pola 5 danas.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#2004 Re: Raiffeisen banka

Post by channel10 »

siimee wrote:Haj' nek mi neko objasni šta im znači PROVIZIJA PO TRANSAKCIJI 1% na deviznom računu. Hladno bez ikakve najave mi odbiše 1%.

Iako sam svaki mjesec primao uredno pare na isti bez naknada za "lijeganje para na račun", odjednom me spuca danas 1%.


Računica finalna mjesečno:

1% = XX iznos
4 marke mobilno i e-bankarstvo
4 marke vođenje računa

Provizija na svako prebacivanje para sa deviznog na tekući oko 1-2 EUR.

Nema smisla više vala. Zna li ko šta je ovo? Ako je ovo samo u pitanju raiffeisen, odmah sutra zatvaram račune.
Zar se ovo dvoje posebno naplacuje i ako da, otkad je to vodjenje racuna 4KM? Zar nije 2KM?
User avatar
drndalo
Posts: 22735
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2005 Re: Raiffeisen banka

Post by drndalo »

Meni i zeni zasad u Unicreditu za uplate izvana ukoliko su placene sa svim troskovima od strane uplatioca nema dodatne provizije ovdje... Ima konverzija valute po kursu tig dana, ali posto je obicno € onda je i to skoro fixno, tj. razlika se pojavi na 4-toj decimali...

Vidi prvo sa RZB da ti nisu naplatili trosak transfera para jer uplatilac nije platio sve...
siimee
Posts: 142
Joined: 25/06/2012 19:28

#2006 Re: Raiffeisen banka

Post by siimee »

drndalo wrote:Meni i zeni zasad u Unicreditu za uplate izvana ukoliko su placene sa svim troskovima od strane uplatioca nema dodatne provizije ovdje... Ima konverzija valute po kursu tig dana, ali posto je obicno € onda je i to skoro fixno, tj. razlika se pojavi na 4-toj decimali...

Vidi prvo sa RZB da ti nisu naplatili trosak transfera para jer uplatilac nije platio sve...
Uplatili su sve, piše na izvodu deviznog računa.

Tipa legla uplata 1000 EUR, odbijeno 10EUR troškova transakcije tj. 1%. Radi čega majku im? :shock:
User avatar
drndalo
Posts: 22735
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2007 Re: Raiffeisen banka

Post by drndalo »

Da nisi dizao prije isteka "lezarine", bilo je nesto tipa 8 dana... Nakon toga je bilo bez provizije.
eeeeeee
Posts: 748
Joined: 02/01/2006 00:06

#2008 Re: Raiffeisen banka

Post by eeeeeee »

channel10 wrote:
perfect_guy wrote:znam da su što se tiče logovanja prebacili da se koristi matični umjesto maila, ne znam za registraciju
Na zadnjem izvodu stigla obavijest da od iduceg mjeseca salju samo e-izvod i dali link na koji se treba registrovati. Dalje znas.
zna li iko ovo s pravne strane da li oni mogu jednostrano ukunuti to jeste samo slanjem obavjesti???
jer ima starijih osoba koji koriste račun za penzije i sad ljude prisiljavaju da ide na šalter ili da sam printa izvod halooo

nešto je meni ovdje čudno da može samoinicijativno ukinuti iako kroz 2KM održavanja si plaćao i slanje izvoda i kod svake normalne banke još uvijek ima izvod pitem pošte uračunat u ovu naknadu održavanja računa.
User avatar
Better Man
Posts: 16688
Joined: 01/10/2006 20:10

#2009 Re: Raiffeisen banka

Post by Better Man »

eeeeeee wrote:
channel10 wrote:
perfect_guy wrote:znam da su što se tiče logovanja prebacili da se koristi matični umjesto maila, ne znam za registraciju
Na zadnjem izvodu stigla obavijest da od iduceg mjeseca salju samo e-izvod i dali link na koji se treba registrovati. Dalje znas.
zna li iko ovo s pravne strane da li oni mogu jednostrano ukunuti to jeste samo slanjem obavjesti???
jer ima starijih osoba koji koriste račun za penzije i sad ljude prisiljavaju da ide na šalter ili da sam printa izvod halooo

nešto je meni ovdje čudno da može samoinicijativno ukinuti iako kroz 2KM održavanja si plaćao i slanje izvoda i kod svake normalne banke još uvijek ima izvod pitem pošte uračunat u ovu naknadu održavanja računa.
Ja u Intesi primam putem E-maila izvode i ne plaćam naknadu za iste. Dok sam primao poštom plaćao sam.
eeeeeee
Posts: 748
Joined: 02/01/2006 00:06

#2010 Re: Raiffeisen banka

Post by eeeeeee »

Better Man wrote:
Ja u Intesi primam putem E-maila izvode i ne plaćam naknadu za iste. Dok sam primao poštom plaćao sam.
da to jedino intesa i naplaćuje, ali pitanje je da li ti mogu ukinuti. uredu da su ponudili i rekli 0,5KM je slanje izvoda ali ukinuti???

A odgovorno tvrdim da većina banaka kroz održavanje računa ukalkuliše i slanje izvoda poštom koji ne prelazi cijenu od 0,5KM i za one 2KM sve se završi
User avatar
Better Man
Posts: 16688
Joined: 01/10/2006 20:10

#2011 Re: Raiffeisen banka

Post by Better Man »

eeeeeee wrote:
Better Man wrote:
Ja u Intesi primam putem E-maila izvode i ne plaćam naknadu za iste. Dok sam primao poštom plaćao sam.
da to jedino intesa i naplaćuje, ali pitanje je da li ti mogu ukinuti. uredu da su ponudili i rekli 0,5KM je slanje izvoda ali ukinuti???

A odgovorno tvrdim da većina banaka kroz održavanje računa ukalkuliše i slanje izvoda poštom koji ne prelazi cijenu od 0,5KM i za one 2KM sve se završi
Vidi meni su sami u Intesii ponudili slanje izvoda na E-mail i ja sam prihvatio, jer više ne plaćam tu naknadu za slanje.
eeeeeee
Posts: 748
Joined: 02/01/2006 00:06

#2012 Re: Raiffeisen banka

Post by eeeeeee »

Better Man wrote:
eeeeeee wrote:
Better Man wrote:
Ja u Intesi primam putem E-maila izvode i ne plaćam naknadu za iste. Dok sam primao poštom plaćao sam.
da to jedino intesa i naplaćuje, ali pitanje je da li ti mogu ukinuti. uredu da su ponudili i rekli 0,5KM je slanje izvoda ali ukinuti???

A odgovorno tvrdim da većina banaka kroz održavanje računa ukalkuliše i slanje izvoda poštom koji ne prelazi cijenu od 0,5KM i za one 2KM sve se završi
Vidi meni su sami u Intesii ponudili slanje izvoda na E-mail i ja sam prihvatio, jer više ne plaćam tu naknadu za slanje.
Jasno ko dan i po pravilu i da li su tebi info smanjili za 0,5KM nakon što si prihvatio e-izvod???

Ali razumješ li situaciju ovdje imaš prenzionera koji prima penziju i koji nema pojima sta je e-izvod ili mail i ti dođeš ukidaš mu to pravo i šalješ ga na šalter ili u poslovnicu na aparat koji može printati izvode.

Na osnovu čega ti RF ukida to pravo??? i ne smanjuje ti naknadu za cca 0,5KM i onda šalje izvod putem maila... jer opet kažem kod svake banke izvod putem pošte je uračunat u mjesečnu naknadu (osim intese)
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#2013 Re: Raiffeisen banka

Post by channel10 »

Better man: ti dobijaš izvod na mail i plaćaš mjesečno 2,5 KM. To je jedino tačno.
TheDocToR
Posts: 198
Joined: 06/02/2009 19:56

#2014 Re: Raiffeisen banka

Post by TheDocToR »

Ovo za intesu je dezinformacija, do skora su naplacivali 1.50 KM naknadu za e izvod, ali su nedavno promjenili i za sve korisnike podigli na 2.50 KM naknadu za vodjenje racuna.

Naravno da nema smisla da je naknada u RF bila 1.99 dok se slalo postom i ista sada kada su ili ukinuli ili prebacili klijente na e izvod, treba ispitati preko agencije za bankarstvo.

Generalno ove komercijalne banke sve je u 5 deka, kao da se dogovaraju o slicnim uslovima za klijente.
User avatar
drndalo
Posts: 22735
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2015 Re: Raiffeisen banka

Post by drndalo »

Jok, ne dogovaraju se... :lol:
User avatar
Kio
Posts: 492
Joined: 24/08/2010 23:10

#2016 Re: Raiffeisen banka

Post by Kio »

Pozdrav,

Ima li ko da je dizao hipotekarni kredit, i da je ove godine razgovarao o mogucnosti korigovanja kamatne stope. Kredit je vezan za Euribor i promjenjiva je kamatna stopa. Euribor je sada -0.2xx.

Pa da podjele iskustva, :) da li je uopce moguce.
Dzontra_Volta
Posts: 6455
Joined: 20/01/2011 11:10

#2017 Re: Raiffeisen banka

Post by Dzontra_Volta »

Kio wrote:Pozdrav,

Ima li ko da je dizao hipotekarni kredit, i da je ove godine razgovarao o mogucnosti korigovanja kamatne stope. Kredit je vezan za Euribor i promjenjiva je kamatna stopa. Euribor je sada -0.2xx.

Pa da podjele iskustva, :) da li je uopce moguce.
Ja sam vec 2 puta smanjivao kamatnu stopu na hipotekarni kredit. Odeš u druge banke, vidiš šta one nude (a nude puno bolje kredite od RB) i fino s tim papirima u raiffeisen bank i kažeš da ćeš prenijeti kredit u drugu banku ako ne spuste kamatu.
Trenutno mi je kamatna stopa manja za 1,6 % nego prije 5 g. kad sam uzimao kredit.
Pošto su kamate u drugim bankama dodatno pale, mislim da ću ih i ove godine ponovo "posjetiti". :)
User avatar
Kio
Posts: 492
Joined: 24/08/2010 23:10

#2018 Re: Raiffeisen banka

Post by Kio »

Dzontra_Volta wrote:
Kio wrote:Pozdrav,

Ima li ko da je dizao hipotekarni kredit, i da je ove godine razgovarao o mogucnosti korigovanja kamatne stope. Kredit je vezan za Euribor i promjenjiva je kamatna stopa. Euribor je sada -0.2xx.

Pa da podjele iskustva, :) da li je uopce moguce.
Ja sam vec 2 puta smanjivao kamatnu stopu na hipotekarni kredit. Odeš u druge banke, vidiš šta one nude (a nude puno bolje kredite od RB) i fino s tim papirima u raiffeisen bank i kažeš da ćeš prenijeti kredit u drugu banku ako ne spuste kamatu.
Trenutno mi je kamatna stopa manja za 1,6 % nego prije 5 g. kad sam uzimao kredit.
Pošto su kamate u drugim bankama dodatno pale, mislim da ću ih i ove godine ponovo "posjetiti". :)
Hvala drug :)
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#2019 Re: Raiffeisen banka

Post by 530i »

siimee wrote:Haj' nek mi neko objasni šta im znači PROVIZIJA PO TRANSAKCIJI 1% na deviznom računu. Hladno bez ikakve najave mi odbiše 1%.

Nema smisla više vala. Zna li ko šta je ovo? Ako je ovo samo u pitanju raiffeisen, odmah sutra zatvaram račune.
Raiffaisen banka je uvijek naplaćivala 1% za svaku transakciju u stranoj valuti, bez obzira da li šalješ ili primaš, nije to nikakva novost.
Dzontra_Volta
Posts: 6455
Joined: 20/01/2011 11:10

#2020 Re: Raiffeisen banka

Post by Dzontra_Volta »

Ta provizija od 1% je kursna razlika, odnosno prodajni kurs u odnosu na srednji koji ti se prvo obračunava. Sve banke to rade.
User avatar
phillie
Posts: 9350
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#2021 Re: Raiffeisen banka

Post by phillie »

530i wrote:
siimee wrote:Haj' nek mi neko objasni šta im znači PROVIZIJA PO TRANSAKCIJI 1% na deviznom računu. Hladno bez ikakve najave mi odbiše 1%.

Nema smisla više vala. Zna li ko šta je ovo? Ako je ovo samo u pitanju raiffeisen, odmah sutra zatvaram račune.
Raiffaisen banka je uvijek naplaćivala 1% za svaku transakciju u stranoj valuti, bez obzira da li šalješ ili primaš, nije to nikakva novost.
Tako je, uvijek je ovo bilo (mislim da to ima u svim bankama). Tacnije 1% po transakciji a minimalno 5 eura. Dakle sve transakcije ispod 500 € , provizija je 5€ dok za one iznad 500€ ide 1%

@siimee
Zasto ne uzmes neki paket npr Classic? Placas jednu mjescnu naknadu od 4 KM a imas i internet bankastvo i vodjenje racuna, Da ne placas bezze duple troskove. Isto tako ne kontam sta ti naplacuju 1-2€ za prebacivanje? DIgnes sa deviznog, polozis na tekuci i gotovo, kako tu mogu uzeti proviziju.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#2022 Re: Raiffeisen banka

Post by 530i »

phillie wrote: Tako je, uvijek je ovo bilo (mislim da to ima u svim bankama). Tacnije 1% po transakciji a minimalno 5 eura. Dakle sve transakcije ispod 500 € , provizija je 5€ dok za one iznad 500€ ide 1%
U raiffaisen banci je 1% na bilo koji iznos.
User avatar
phillie
Posts: 9350
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#2023 Re: Raiffeisen banka

Post by phillie »

530i wrote:
phillie wrote: Tako je, uvijek je ovo bilo (mislim da to ima u svim bankama). Tacnije 1% po transakciji a minimalno 5 eura. Dakle sve transakcije ispod 500 € , provizija je 5€ dok za one iznad 500€ ide 1%
U raiffaisen banci je 1% na bilo koji iznos.
Onda su mene nedavno zakinutli jer su mi na 375€ zaracunali 5€ proviziju

Edit: Ne bi mi mrsko napraviti screenshot sa njihove stranice, i bio sam u krivu....1% je ne za iznose vece od 500 nego 10€ :-) i minimum 10KM (ili protuvrijednost u devizama)

Image
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#2024 Re: Raiffeisen banka

Post by seoBIH »

Ne skida ti banka rucno, vec sistem. Male su sanse da samo jedan korisnik bude pogodjen i pogresno naplacen novac. Desi se, ali ne tako cesto.

Naziv i provjeri. Mozda si bio u minusu, mozda si se preracunao... sigurno je da uzimaju 1% i nista vise....

Koji to racun imas? Ja imam debit karticu i 1% sigurno.
User avatar
drndalo
Posts: 22735
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2025 Re: Raiffeisen banka

Post by drndalo »

Dzontra_Volta wrote:Ta provizija od 1% je kursna razlika, odnosno prodajni kurs u odnosu na srednji koji ti se prvo obračunava. Sve banke to rade.
U RZB ovaj 1% nije kursna razlika, nego "roaming", tj. mogucnost koristenja kartice vani... Plus ide promjena valute po kursnoj razlici za tu transakciju...
Post Reply