Računari - razni tehnički problemi

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
Peacean
Posts: 2974
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#201 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by Peacean »

Znam osjećaj :lol:
User avatar
suad-sarajevo
Posts: 3067
Joined: 22/08/2006 01:54
Location: Memli strana
Contact:

#202 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by suad-sarajevo »

https://mistore.ba/proizvod/xiaomi-mi-d ... edt-white/

Kupio i bijeli i crni. Oba crkla. Za nepunih godinu dana. Nisu neke pare ali očekivao sam bar par godina da me služi. Ima li kakva preporuka u ovom cjenovnom rangu a da potraje bar malo duže? Hvala.
User avatar
kurty
Posts: 45067
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#203 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by kurty »

pozdrav
jedno WORD pitanje, mozda jesam, a mozda nisam na pravoj temi

kad god kucam u wordu, i kad pritinsem slovo "i" i razmak, izbaci mi skocni prozor "Azurirajte sadrzaj"... te mi nudi opciju azuriranja samo broj stranice ili citave tabele i u dokument u kojem kucam ubaci nekih 20tak stranica nekon elaborata koji sam radio prije godinu dvije...

Zna li ko koju sam opciju, funkciju ili sta vec greskom aktivirao/upalio???
zongo
Posts: 106
Joined: 28/12/2010 22:12

#204 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by zongo »

kurty wrote: 24/04/2024 10:20 pozdrav
jedno WORD pitanje, mozda jesam, a mozda nisam na pravoj temi

kad god kucam u wordu, i kad pritinsem slovo "i" i razmak, izbaci mi skocni prozor "Azurirajte sadrzaj"... te mi nudi opciju azuriranja samo broj stranice ili citave tabele i u dokument u kojem kucam ubaci nekih 20tak stranica nekon elaborata koji sam radio prije godinu dvije...

Zna li ko koju sam opciju, funkciju ili sta vec greskom aktivirao/upalio???
Mozes probati da ides na "Reference", "Tablica Sadrzaja", i u novoj listi sa opcijama na dnu imas opciju "Ukloni tablicu sadrzaja".
ado_n
Posts: 127
Joined: 15/10/2021 13:24

#205 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by ado_n »

Da priupitam nešto, ima li ovdje neko ko servisira laptope.
Imam nekakav čudan problem,pa ako ima, može u pp
User avatar
BAN___KAI
Posts: 786
Joined: 27/09/2012 15:36

#206 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by BAN___KAI »

Da li je normalno da stock cooler of 5600 temperature dok igram bude do nekih 89 stepeni? Kupio prosle godine i nisam mijenjao pastu poslije
JovicSA
Posts: 302
Joined: 14/03/2024 09:01

#207 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by JovicSA »

BAN___KAI wrote: 29/05/2024 11:41 Da li je normalno da stock cooler of 5600 temperature dok igram bude do nekih 89 stepeni? Kupio prosle godine i nisam mijenjao pastu poslije
Govirmo o CPU, tj, procesoru? AMD Ryzen 5 5600?

Ako da, onda nije definitivno jer mu je max temp. 90 stepeni. Ako je računar u mirovanju sa stock coolerom bi trebao biti 40-50 stepeni. Sa druge strane zavisi kako je ta pasta savljena kada je sklapan računar. Dakle moja preporuka taj stock cooler skini i zamotaj u 10KM i ostavi da neko pokupi :D , kupi nešto bolje, kupi kvalitetnu pastu, jbg. potrošićeš 100KM ali će ti procesor u toj igici biti na 60-65 stepeni. Ovako rizikuješ da ode i onda eto ti belaja.
JovicSA
Posts: 302
Joined: 14/03/2024 09:01

#208 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by JovicSA »

suad-sarajevo wrote: 23/04/2024 20:39 https://mistore.ba/proizvod/xiaomi-mi-d ... edt-white/

Kupio i bijeli i crni. Oba crkla. Za nepunih godinu dana. Nisu neke pare ali očekivao sam bar par godina da me služi. Ima li kakva preporuka u ovom cjenovnom rangu a da potraje bar malo duže? Hvala.

Ja sam svojevremeno po 200KM davao za Logitech MX bežične miševe ali nakon dvije godine do max 3 počne nešto zezati i onda se vratio na USB žičane, pogotovo ako se igraš onda je žica majka. Za 35KM..hm...to ti je to.
User avatar
BAN___KAI
Posts: 786
Joined: 27/09/2012 15:36

#209 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by BAN___KAI »

JovicSA wrote: 29/05/2024 12:13
BAN___KAI wrote: 29/05/2024 11:41 Da li je normalno da stock cooler of 5600 temperature dok igram bude do nekih 89 stepeni? Kupio prosle godine i nisam mijenjao pastu poslije
Govirmo o CPU, tj, procesoru? AMD Ryzen 5 5600?

Ako da, onda nije definitivno jer mu je max temp. 90 stepeni. Ako je računar u mirovanju sa stock coolerom bi trebao biti 40-50 stepeni. Sa druge strane zavisi kako je ta pasta savljena kada je sklapan računar. Dakle moja preporuka taj stock cooler skini i zamotaj u 10KM i ostavi da neko pokupi :D , kupi nešto bolje, kupi kvalitetnu pastu, jbg. potrošićeš 100KM ali će ti procesor u toj igici biti na 60-65 stepeni. Ovako rizikuješ da ode i onda eto ti belaja.
Tako je. Stock cooler od Ryzen 5600.
Cudno mi je fkt jer je tek godina prosla a temperature su bas ogromne.

Npr prijasnji cpu koji sam imao je onaj dual core i5 4460 koliko se sjecam sa stock coolerom i tek se poceo pregrijavati poslije 5 godine :-)

Jedino da kupim novi cooler ili mozda da vidim da li je fino pasta stavljena. Bukvalo gledam ono 89 i kontam da ce se ugasiti kad dodje na 90 :D
JovicSA
Posts: 302
Joined: 14/03/2024 09:01

#210 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by JovicSA »

BAN___KAI wrote: 29/05/2024 14:50
JovicSA wrote: 29/05/2024 12:13
BAN___KAI wrote: 29/05/2024 11:41 Da li je normalno da stock cooler of 5600 temperature dok igram bude do nekih 89 stepeni? Kupio prosle godine i nisam mijenjao pastu poslije
Govirmo o CPU, tj, procesoru? AMD Ryzen 5 5600?

Ako da, onda nije definitivno jer mu je max temp. 90 stepeni. Ako je računar u mirovanju sa stock coolerom bi trebao biti 40-50 stepeni. Sa druge strane zavisi kako je ta pasta savljena kada je sklapan računar. Dakle moja preporuka taj stock cooler skini i zamotaj u 10KM i ostavi da neko pokupi :D , kupi nešto bolje, kupi kvalitetnu pastu, jbg. potrošićeš 100KM ali će ti procesor u toj igici biti na 60-65 stepeni. Ovako rizikuješ da ode i onda eto ti belaja.
Tako je. Stock cooler od Ryzen 5600.
Cudno mi je fkt jer je tek godina prosla a temperature su bas ogromne.

Npr prijasnji cpu koji sam imao je onaj dual core i5 4460 koliko se sjecam sa stock coolerom i tek se poceo pregrijavati poslije 5 godine :-)

Jedino da kupim novi cooler ili mozda da vidim da li je fino pasta stavljena. Bukvalo gledam ono 89 i kontam da ce se ugasiti kad dodje na 90 :D
Čim prije skini i provjeri, možda je nema nikako ili vrlo malo stavljana na sredinu a ostatak bez paste. Možda nisu skinuli zaštitnu naljepnicu, znalo se dešavati. Najbolje ako si pri parama a vidim računar ti nije star kupi neki bolji cooler.
User avatar
Laplace
Posts: 10638
Joined: 19/11/2012 18:37

#211 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by Laplace »

JovicSA wrote: 29/05/2024 15:07
BAN___KAI wrote: 29/05/2024 14:50
JovicSA wrote: 29/05/2024 12:13

Govirmo o CPU, tj, procesoru? AMD Ryzen 5 5600?

Ako da, onda nije definitivno jer mu je max temp. 90 stepeni. Ako je računar u mirovanju sa stock coolerom bi trebao biti 40-50 stepeni. Sa druge strane zavisi kako je ta pasta savljena kada je sklapan računar. Dakle moja preporuka taj stock cooler skini i zamotaj u 10KM i ostavi da neko pokupi :D , kupi nešto bolje, kupi kvalitetnu pastu, jbg. potrošićeš 100KM ali će ti procesor u toj igici biti na 60-65 stepeni. Ovako rizikuješ da ode i onda eto ti belaja.
Tako je. Stock cooler od Ryzen 5600.
Cudno mi je fkt jer je tek godina prosla a temperature su bas ogromne.

Npr prijasnji cpu koji sam imao je onaj dual core i5 4460 koliko se sjecam sa stock coolerom i tek se poceo pregrijavati poslije 5 godine :-)

Jedino da kupim novi cooler ili mozda da vidim da li je fino pasta stavljena. Bukvalo gledam ono 89 i kontam da ce se ugasiti kad dodje na 90 :D
Čim prije skini i provjeri, možda je nema nikako ili vrlo malo stavljana na sredinu a ostatak bez paste. Možda nisu skinuli zaštitnu naljepnicu, znalo se dešavati. Najbolje ako si pri parama a vidim računar ti nije star kupi neki bolji cooler.
I sa boljim coolerom bih ja zamijenio pastu, bar ako se ona ne mijenja kad se mijenja cooler (nisam to radio pa ne znam).
User avatar
kabal1337
Posts: 8402
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: auto na otpad

#212 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by kabal1337 »

stavi mx4 pastu, i ocisti cooler od prasine.

U sredinu istisnes velicine graska, i na coskove ( nemoj ici skroz do kraja), malo manje ( polovina graska) i to je to. Vratis sve i gas.

Kod mene je r7 i wraith prism dugorocno na 100% load max je 77°C na idle spadne i na 33° ( ventilator na low)

Basic malo kuciste, sa dva ventilatora.
originalna pasta na oem cooleru zna biti poprilicno "suha" jer dugo stoje cooleri.
Inace svakako se preporucuje godisnja zamjena za naprednije korisnike.

nema potrebe da dajes 100 KM
Nek se on vrti na 85°C nece mu nista biti.

ako nemas vremena, skini stranicu od kucista i tjt.
User avatar
Laplace
Posts: 10638
Joined: 19/11/2012 18:37

#213 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by Laplace »

Ili stavi centralnu jedinicu u frižider.
User avatar
Point.
Posts: 28044
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#214 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by Point. »

U zadnje vrijeme kad upalim laptop, nakon par minuta, gubi kontakt sa WIFI i izbaci skroz internet, tj prestane WIFI na svim uređajima koji su prikopčani (TV, tri mobila, Ipad). Koristim ASUS router. Ne znam trebam li resetati router ili da tražim update za driver? A i ne znam kako to sve skinuti na laptop kad mi stalno isključi internet svakih par minuta.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23681
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#215 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by Sanjarko »

Point. wrote: 30/05/2024 10:32 U zadnje vrijeme kad upalim laptop, nakon par minuta, gubi kontakt sa WIFI i izbaci skroz internet, tj prestane WIFI na svim uređajima koji su prikopčani (TV, tri mobila, Ipad). Koristim ASUS router. Ne znam trebam li resetati router ili da tražim update za driver? A i ne znam kako to sve skinuti na laptop kad mi stalno isključi internet svakih par minuta.
Dok fercera ja nista ne diram, ali dzavo ne da mira pa idem na update skoro uvijek, ne svega. Ne znam sta bi mogao biti problem kod tebe. Mozda je crko ruter ili skoro pa crko.

Raja ne znam ima li teme ali mi treba ili postolje ili cooler s USB sa strana za laptopa, pozeljno lijevo da je. Ovaj laptop ima samo 2 USB porta i to desno, i ne odgovaraju mi bas najbolje na tom mjestu.

Ima li po ovdasnjim radnjama to kupiti? USB hub i sl, ne moze, ne bi mi na ruku ni to islo. Samo znaci postolje ili cooler. Gledao ali ne naleti bas na neki.
User avatar
Praetorious
Posts: 1573
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#216 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by Praetorious »

Domaći prodavci mogu nabaviti dosta toga po želji ako su raspoloženi, a lična narudžba preko web-shopova je najbolji izbor. Generalno ti treba kombinacija rashladnog postolja i docking stanice. Pogledaj po netu pod "Laptop Cooling and Docking Station", npr. ovo dole na linku.
Na kojoj strani svijeta će biti portovi - ostaje da se nagađa :D

Code: Select all

https://www.carousell.sg/p/laptop-cooling-docking-station-w-4-port-usb-hub-1143055922/
Post Reply