Racunanje toplotnih gubitaka

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
lovacs
Posts: 158
Joined: 29/01/2013 09:16

#1 Racunanje toplotnih gubitaka

Post by lovacs »

Vidim da dosta ljudi pita koliko mi treba nekog izvora toplote da ugrijem stan pa sam odlucio da napisem temu u kojoj je to fino objasnjeno i ako nekome nije jasno da ovdje pita.
uzet cu za primjer stan od 5x10 tj 50m2(m2 je metara kvadratnih) i visinom stropa 2,5m, prozora neka ima ukupno 10m2. zamislit cu da taj stan stoji na zemlji tj nema susjednih stanova.
osnovna formula za racunanje gubitaka je:
UxPxD gdje je U- u vrijednost zida, P- povrsina zida, D- temperaturna razlika vani-unutra
U vrijednost mozete izracunati na nekoj stranici za racunanje U vrijednosti. ja koristim ovu http://www.energiesparhaus.at/denkwerkstatt/vws.htm
evo da izracunamo koliko imamo gubitaka na prozorima
0,7x10x42=280w
0,7 je U vrijednost za prozore sa trostrukim low-e staklom
10 je ukupna povrsina prozora
42 je temp. razlika tj vanjska -20C a unutrasnja 22C = 42
znaci mi kad je najveca zima gubimo 280W samo na prozore
idemo dalje
pod:
0,5x50x12=300w
0,5 je U za pod izolovan 7cm stiropora
50 je povrsina stana
12 je razlika tj temp zemlje 10C a unutrasnja 22C=12
strop:
0,5x50x42=1050w
0,5 je U za strop izolovan 7 cm stiropora ili staklene vune
50 povrsina stropa
42 je temp. razlika tj vanjska -20C a unutrasnja 22C = 42
zidovi:
0,28x65x42=764w
0,28 je zid cigla i 10cm stiropora
75 povrsina vanjskog zida
42 je razlika u temp vani unutra
ukupno gubitaka imamo:

(0,7*10*42)+(0,5*50*12)+(0,5*50*42)+(0,28*65*42)=2408w
na ovo se jos doda 30% na provjetravanje:
3130w ovo je znaci ukupna snaga grijalica koje su potrebne. ako imamo 2 sobe onda u jednu ide 1500w a u drugu 1500w konvektor al da bude knap zato uzeti bolje malo jace.
e sad racunica ako hocemo da znamo koliko godisnje imamo gubitaka:
ista je racunica samo sto je razlika u onome D tj temperaturnoj razlici. prosjecna temperatura za Sarajevo za 6 mjeseci grijanja je 7C. za nas slucaj:
(0,7*10*15)+(0,5*50*12)+(0,5*50*15)+(0,28*65*15)=1053w tj 1kw
za dan potrosimo 24kwh puta 30 dana puta 6 mjeseci=4320 kwh plus 30% na provjetravanje=5616
znaci godsnji gubtici su 5616 kwh. ako se grijemo na struju to izadje 5616 puta 0,14km izadje 786KM grijanja na struju. ako koristite neki drugi energent pogledajte cijene na http://www.klix.ba/forum/uporedne-cijen ... 09027.html
ovo je pojednostavljena racunica :lol:. ako imate komsije koje vas griju onda te zidove ne racunate ili ako vam ima neko iznad ili ispod isto tako. moguce da sam ja negdje nesto pogriejsio ako jesam neka me neko ispravi ali mislim da je to to.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#2 Re: Racunanje toplotnih gubitaka

Post by Danguba »

lovacs wrote:Vidim da dosta ljudi pita koliko mi treba nekog izvora toplote da ugrijem stan pa sam odlucio da napisem temu u kojoj je to fino objasnjeno i ako nekome nije jasno da ovdje pita.
uzet cu za primjer stan od 5x10 tj 50m2(m2 je metara kvadratnih) i visinom stropa 2,5m, prozora neka ima ukupno 10m2. zamislit cu da taj stan stoji na zemlji tj nema susjednih stanova.
osnovna formula za racunanje gubitaka je:
UxPxD gdje je U- u vrijednost zida, P- povrsina zida, D- temperaturna razlika vani-unutra
U vrijednost mozete izracunati na nekoj stranici za racunanje U vrijednosti. ja koristim ovu http://www.energiesparhaus.at/denkwerkstatt/vws.htm
evo da izracunamo koliko imamo gubitaka na prozorima
0,7x10x42=280w
0,7 je U vrijednost za prozore sa trostrukim low-e staklom
10 je ukupna povrsina prozora
42 je temp. razlika tj vanjska -20C a unutrasnja 22C = 42
znaci mi kad je najveca zima gubimo 280W samo na prozore
idemo dalje
pod:
0,5x50x12=300w
0,5 je U za pod izolovan 7cm stiropora
50 je povrsina stana
12 je razlika tj temp zemlje 10C a unutrasnja 22C=12
strop:
0,5x50x42=1050w
0,5 je U za strop izolovan 7 cm stiropora ili staklene vune
50 povrsina stropa
42 je temp. razlika tj vanjska -20C a unutrasnja 22C = 42
zidovi:
0,28x65x42=764w
0,28 je zid cigla i 10cm stiropora
75 povrsina vanjskog zida
42 je razlika u temp vani unutra
ukupno gubitaka imamo:

(0,7*10*42)+(0,5*50*12)+(0,5*50*42)+(0,28*65*42)=2408w
na ovo se jos doda 30% na provjetravanje:
3130w ovo je znaci ukupna snaga grijalica koje su potrebne. ako imamo 2 sobe onda u jednu ide 1500w a u drugu 1500w konvektor al da bude knap zato uzeti bolje malo jace.
e sad racunica ako hocemo da znamo koliko godisnje imamo gubitaka:
ista je racunica samo sto je razlika u onome D tj temperaturnoj razlici. prosjecna temperatura za Sarajevo za 6 mjeseci grijanja je 7C. za nas slucaj:
(0,7*10*15)+(0,5*50*12)+(0,5*50*15)+(0,28*65*15)=1053w tj 1kw
za dan potrosimo 24kwh puta 30 dana puta 6 mjeseci=4320 kwh plus 30% na provjetravanje=5616
znaci godsnji gubtici su 5616 kwh. ako se grijemo na struju to izadje 5616 puta 0,14km izadje 786KM grijanja na struju. ako koristite neki drugi energent pogledajte cijene na http://www.klix.ba/forum/uporedne-cijen ... 09027.html
ovo je pojednostavljena racunica :lol:. ako imate komsije koje vas griju onda te zidove ne racunate ili ako vam ima neko iznad ili ispod isto tako. moguce da sam ja negdje nesto pogriejsio ako jesam neka me neko ispravi ali mislim da je to to.
toliko si zakomplikovao za obicna covjeka da mu preostaje da odustane od grijanja... :D
druga stvar, tesko ces ti zagrijati ovih 50 m2 ili 125 m3 sa ovih 3130 w ili 3,130 KW (nema idealnih uslova a i temperatura je razlicita po prostorijama)
User avatar
lovacs
Posts: 158
Joined: 29/01/2013 09:16

#3 Re: Racunanje toplotnih gubitaka

Post by lovacs »

Pa sta ti mislis da je jednostavno izracunati toplotne gubitke kuce. pa to se placa par stotina KM a ti bi da se izracuna nako napamet. pa ljudi studiraju 4 godine da bi znali ovo izracunati. ovo je max pojednostavljeno i nije za nekoga ko ne zna makar izracunati povrsinu zida na kuci. ovo drugo je suvisno komentarisati.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#4 Re: Racunanje toplotnih gubitaka

Post by Danguba »

lovacs wrote:Pa sta ti mislis da je jednostavno izracunati toplotne gubitke kuce. pa to se placa par stotina KM a ti bi da se izracuna nako napamet. pa ljudi studiraju 4 godine da bi znali ovo izracunati. ovo je max pojednostavljeno i nije za nekoga ko ne zna makar izracunati povrsinu zida na kuci. ovo drugo je suvisno komentarisati.
Ovo ce se malo vise koristiti kada uvedu energetski certifikat za objekte a do tada, slabo ces se hljeba najesti od ovih proracuna. Fino je to znati ali malo je onih koji koriste te proracune.

Pretpostavljam :wink: da proracun gubitaka toplote iziskuje vrijeme ali moze se i uprostiti.

Evo tebi drug tabela koja se koristi u EU i koja uzima priblizne parametre (klima, vanjska temperatura, polozaj objekta, osuncanost...)

Kupatilo............................................24*..................93W
Dn. boravak........................................22*..................85W
Kuhinja..............................................20*..................77W
Hodnik, sp.sobe, garaza, odvojeni wc.........18*...................70W

vrlo jednostavno, povrsina x visina = kubikaza prostorije x (zeljena temperatura*) koeficient ili potrebna snaga (W)

svako povecanje temperature za 2*, povecava se snaga za 10%...
tu se svakako ubacuje i 20% za neizolirane objekte ili slabo izolirane...it.d.

a evo i jos jedna tabela za izracun jacine kotla http://www.termometal.hr/izracun-snage-radijatora/

Ides od prostorije do prostorije, izmjeris kubikazu, odredis zeljenu temperaturu puta koeficijen i dobijes potrebnu snagu (W) za grijanje te prostorije. Shodno tome odredis dimenzije radijatora i to je to.
Saberes sve prostorije, dodas ili oduzmes specificnosti objekta i dobijes potrebnu snagu KOTLA.
User avatar
lovacs
Posts: 158
Joined: 29/01/2013 09:16

#5 Re: Racunanje toplotnih gubitaka

Post by lovacs »

Ja ne zaradjujem na ovome niti je ovo moja struka. ovo sam sam izucio na internetu. u ovoj tvojoj racunici ne vidim nikako zavisnost od vrste izolacije ili vrste prozora ili povrsine prozora a to ti je jako bitno. pa kuca sa 5cm izolacije i ona od 15 ima duplo manju potrosnju. znaci moze ti se destiti da duplo vecu pec uzmes. po ovoj tvojoj racunici racunaju oni sto prodaju peci i konvektore itd a njima je u interesu samo da prodaju sto jaci model. a ako hoces iole tacan proracun onda moras sjesti i sracunati sve a ovaj moj pojednostavljeni proracun nije toliko komplikovan plus tu sam ja da pomognem kome nije sta jasno.
User avatar
newlevel
Posts: 1168
Joined: 30/03/2013 23:51

#6 Re: AW: Racunanje toplotnih gubitaka

Post by newlevel »

Sjecam se da smo iz fizike 2 radili par zadataka, vezanih za ovu tematiku. Nije nimalo jednostavno.

Sent from my Nokia 3310
AMMMeRRR
Posts: 195
Joined: 01/07/2013 22:02

#7 Re: Racunanje toplotnih gubitaka

Post by AMMMeRRR »

U energetskom masinstvu ovo je nesto najprostije sto postoji. Druga je stvar sto ce neko uradit bolje il slabije, mada se za ovo vecinom software koristi. Inace ovdje si predstavio pojednostavljeni proracun, ne uzimajuci u obzir dosta stvari koje bi sadrzao optimiziran projekat..tipa strane svijeta, duzina suncanih dana, x faktora koji uticu vise manje...pa ima li neka zgrada pored koja baca sjenu na tvoj zid itd...treba znat stosta da se ovakav racun uradi po ps-u kako kazu ;)
User avatar
lovacs
Posts: 158
Joined: 29/01/2013 09:16

#8 Re: Racunanje toplotnih gubitaka

Post by lovacs »

AMMMeRRR wrote:U energetskom masinstvu ovo je nesto najprostije sto postoji. Druga je stvar sto ce neko uradit bolje il slabije, mada se za ovo vecinom software koristi. Inace ovdje si predstavio pojednostavljeni proracun, ne uzimajuci u obzir dosta stvari koje bi sadrzao optimiziran projekat..tipa strane svijeta, duzina suncanih dana, x faktora koji uticu vise manje...pa ima li neka zgrada pored koja baca sjenu na tvoj zid itd...treba znat stosta da se ovakav racun uradi po ps-u kako kazu ;)
mozes li nam reci neki software koji se koristi da se ne patimo pjeske racunati :D da ovo sa strana svijeta je jako zanimljiva. ako znas koliko se prosjecno dobije W po kvadratnom metru prozora na juznoj strani za jednu sezonu ili jos bolje da nam pokazes kako se racunaju temp dobitci od sunca kroz prozore.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#9 Re: Racunanje toplotnih gubitaka

Post by Danguba »

lovacs wrote:Ja ne zaradjujem na ovome niti je ovo moja struka. ovo sam sam izucio na internetu. u ovoj tvojoj racunici ne vidim nikako zavisnost od vrste izolacije ili vrste prozora ili povrsine prozora a to ti je jako bitno. pa kuca sa 5cm izolacije i ona od 15 ima duplo manju potrosnju. znaci moze ti se destiti da duplo vecu pec uzmes. po ovoj tvojoj racunici racunaju oni sto prodaju peci i konvektore itd a njima je u interesu samo da prodaju sto jaci model. a ako hoces iole tacan proracun onda moras sjesti i sracunati sve a ovaj moj pojednostavljeni proracun nije toliko komplikovan plus tu sam ja da pomognem kome nije sta jasno.
U pravu si sa ovim detaljima oko gubitaka ali molim te reci, ima li i jedna zima da lici na drugu, jedan mjesec ili dan da lici na dan. NEMA. Znaci, nikada ne mozes idealno proracunati. Nekada za jednu zimu potrosis 30-50% vise ili manje energije u odnosu na prethodnu. Bez obzira na ''idealan'' proracun postoje faktori koje ne mozemo predvidjeti.

Drugo, na osnovu samih gubitaka ne mozemo odrediti snagu potrebnu za zagrijavanje.
Last edited by Danguba on 13/12/2013 21:03, edited 1 time in total.
User avatar
newlevel
Posts: 1168
Joined: 30/03/2013 23:51

#10 Re: AW: Racunanje toplotnih gubitaka

Post by newlevel »

Sudeci po svemu tome, odokativno cemo postici tacnost nekih 65% bez obzira na sw koji koristili.

Sent from my Nokia 3310
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#11 Re: AW: Racunanje toplotnih gubitaka

Post by Danguba »

newlevel wrote:Sudeci po svemu tome, odokativno cemo postici tacnost nekih 65% bez obzira na sw koji koristili.

Sent from my Nokia 3310
Nije bas 65% :D ali tu je negdje. :D
User avatar
lovacs
Posts: 158
Joined: 29/01/2013 09:16

#12 Re: Racunanje toplotnih gubitaka

Post by lovacs »

Smanji malo cu 60%. Pa nebi se radili proracuni.
User avatar
Qler
Posts: 23652
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#13 Re: Racunanje toplotnih gubitaka

Post by Qler »

Moja supruga ima neki certifikat za energetsku efikasnost, i termovizju, medjunarodni, ali nema hajra od toga jos uvijek, dipl. arh. je inace..

A ja imam termalnu kameru i kroz posao se bavim uslugama termovizijskog snimanja el ormara, kuca, radim sa toplanama pronalazim puknuca na toplovodima i vrelovodima... ne dajem strucne proracune nego samo raporte stanja..
AMMMeRRR
Posts: 195
Joined: 01/07/2013 22:02

#14 Re: Racunanje toplotnih gubitaka

Post by AMMMeRRR »

lovacs wrote:
AMMMeRRR wrote:U energetskom masinstvu ovo je nesto najprostije sto postoji. Druga je stvar sto ce neko uradit bolje il slabije, mada se za ovo vecinom software koristi. Inace ovdje si predstavio pojednostavljeni proracun, ne uzimajuci u obzir dosta stvari koje bi sadrzao optimiziran projekat..tipa strane svijeta, duzina suncanih dana, x faktora koji uticu vise manje...pa ima li neka zgrada pored koja baca sjenu na tvoj zid itd...treba znat stosta da se ovakav racun uradi po ps-u kako kazu ;)
mozes li nam reci neki software koji se koristi da se ne patimo pjeske racunati :D da ovo sa strana svijeta je jako zanimljiva. ako znas koliko se prosjecno dobije W po kvadratnom metru prozora na juznoj strani za jednu sezonu ili jos bolje da nam pokazes kako se racunaju temp dobitci od sunca kroz prozore.
Trenutno sam u drugoj grani energetike, pa ne znam kako se zovu ti programi, mada ne vjerujem da je ista od toga freeware. Doduse znam 1 program za energetsko certificiranje, free, al moram ga potrazit pa postavim. Ovo za prosjecne W nema generalan broj jer zavisi od vrste izolacije, geo polozaja, itd. A za toplotne prilive od sunca, nije frka objasnit, morat cu malo smeknut literaturu da ne fulim sta ovako napamet ;)
AMMMeRRR
Posts: 195
Joined: 01/07/2013 22:02

#15 Re: Racunanje toplotnih gubitaka

Post by AMMMeRRR »

Danguba wrote:
lovacs wrote:Ja ne zaradjujem na ovome niti je ovo moja struka. ovo sam sam izucio na internetu. u ovoj tvojoj racunici ne vidim nikako zavisnost od vrste izolacije ili vrste prozora ili povrsine prozora a to ti je jako bitno. pa kuca sa 5cm izolacije i ona od 15 ima duplo manju potrosnju. znaci moze ti se destiti da duplo vecu pec uzmes. po ovoj tvojoj racunici racunaju oni sto prodaju peci i konvektore itd a njima je u interesu samo da prodaju sto jaci model. a ako hoces iole tacan proracun onda moras sjesti i sracunati sve a ovaj moj pojednostavljeni proracun nije toliko komplikovan plus tu sam ja da pomognem kome nije sta jasno.
U pravu si sa ovim detaljima oko gubitaka ali molim te reci, ima li i jedna zima da lici na drugu, jedan mjesec ili dan da lici na dan. NEMA. Znaci, nikada ne mozes idealno proracunati. Nekada za jednu zimu potrosis 30-50% vise ili manje energije u odnosu na prethodnu. Bez obzira na ''idealan'' proracun postoje faktori koje ne mozemo predvidjeti.

Drugo, na osnovu samih gubitaka ne mozemo odrediti snagu potrebnu za zagrijavanje.
Naravno da postoje faktori...opet ovi su racuni za ekstremne situacije, recimo -18 C vanjska projektna za Sarajevo, a to se desi sta, 2 puta u sezoni na par sati? Treba imaz znanja pa sto optimalnije projektovat, uzimajuci u obzir i sve prilive i svasta nesto...jer radeci sturo nema usteda, jer prvo ga dimenzionise na -18, predimenzionisano, pa onda na kraju dodje i doda jos 10 20% zbog sigurnosti...uglavnom svaki ovaj racun garantuje da ces se zagrijat, al nije svaki optimalan, treba imat u vidu i investiciju...

Na sta mislis da toplotni gubici nisu dovoljni za snagu ? Mislis na vrijeme zagrijavanja ili?

Evo za startera teme, proguglaj pojam "stepen dan". Kad se vec zanimas za ovo ;)
User avatar
Platformas
Posts: 1323
Joined: 07/08/2011 09:45
Location: /public_html
Contact:

#16 Re: Racunanje toplotnih gubitaka

Post by Platformas »

Sto se tice ovog racunanja, Novolit je prilicno dobar.
User avatar
Kaćunak
Posts: 746
Joined: 09/06/2010 00:27

#17 Re: Racunanje toplotnih gubitaka

Post by Kaćunak »

Kao sto kolega, vjerovatno masinac rece, prosta stvar, koja kad se pjeske radi iziskuje malo vise vremena, ali od softvera probaj Carrier Block Load.
User avatar
lovacs
Posts: 158
Joined: 29/01/2013 09:16

#18 Re: Racunanje toplotnih gubitaka

Post by lovacs »

Qler wrote:Moja supruga ima neki certifikat za energetsku efikasnost, i termovizju, medjunarodni, ali nema hajra od toga jos uvijek, dipl. arh. je inace..

A ja imam termalnu kameru i kroz posao se bavim uslugama termovizijskog snimanja el ormara, kuca, radim sa toplanama pronalazim puknuca na toplovodima i vrelovodima... ne dajem strucne proracune nego samo raporte stanja..
Joj ta termalna kamera je zakon. Koliko bi bio jedan izlazak i snimanje vanjske fasade sa tom termalnom kamerom cisto da se vide toplotni mostovi. ja bi svakome ko radi fasadu preporucio da kad postavi sav stiropor uradi jedno ovakvo snimanje
otorinolaringorolog
Posts: 299
Joined: 28/12/2012 16:52

#19 Re: Racunanje toplotnih gubitaka

Post by otorinolaringorolog »

lovacs wrote:
Qler wrote:Moja supruga ima neki certifikat za energetsku efikasnost, i termovizju, medjunarodni, ali nema hajra od toga jos uvijek, dipl. arh. je inace..

A ja imam termalnu kameru i kroz posao se bavim uslugama termovizijskog snimanja el ormara, kuca, radim sa toplanama pronalazim puknuca na toplovodima i vrelovodima... ne dajem strucne proracune nego samo raporte stanja..
Joj ta termalna kamera je zakon. Koliko bi bio jedan izlazak i snimanje vanjske fasade sa tom termalnom kamerom cisto da se vide toplotni mostovi. ja bi svakome ko radi fasadu preporucio da kad postavi sav stiropor uradi jedno ovakvo snimanje
Evo i mene zanima isto,jel moguce da dobijem takvu uslugu i kolko otprilike kosta.mislim da se tako moze bar utvrdit gdje sam najslabiji,pa se to moze popravljat
User avatar
lovacs
Posts: 158
Joined: 29/01/2013 09:16

#20 Re: Racunanje toplotnih gubitaka

Post by lovacs »

I sa unutrasnje strane se fino moze snimati da se vidi kuda uvlaci hladan zrak sa vana. Hajde Qler daj nam tu ponudu raji sa foruma :D
User avatar
basicm
Posts: 10549
Joined: 16/01/2012 21:38

#21 Re: Racunanje toplotnih gubitaka

Post by basicm »

Jeste dizanje stare teme, ali ima ki ko da bi snimao termalnom kamerom zidove, sumnjam na gubitke toplote pa zelim vidjeti odakle puse. I koliko bi bio izlazak na teren?
Post Reply