racun za plin

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Ikarbus IK206
Posts: 84
Joined: 16/06/2014 14:39

#851 Re: racun za plin

Post by Ikarbus IK206 »

NE sikiraj se kanton će opet dati obećanje :izet:
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#852 Re: racun za plin

Post by Truba »

dobro je što ne mogu političari štampat pare
User avatar
Hajlac
Posts: 3837
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#853 Re: racun za plin

Post by Hajlac »

Black swan wrote:dobro je što ne mogu političari štampat pare
Šta je IMF/WB/EIB/EBRD dug nego "štampanje" para...
User avatar
Hajlac
Posts: 3837
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#854 Re: racun za plin

Post by Hajlac »

r3d3 wrote:nije obećanje nego ovaj put keš, i to ne kanton nego svi mi. super, svi plaćamo povlašteni koriste i griju se guzovače.

http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/23216 ... -Gasu.html
"- Ostatak duga od 35 miliona KM će morati biti regulisan putem Zakona o konsolidaciji javnih komunalnih preduzeća, odnosno Sarajevogasa i Toplana, a to je i naša obaveza shodno federalnom Zakonu o konsolidaciji da se do decembra ove godine donesu potrebni akti, odnosno zakonski i podzakonski propisi koji bi definisali ovu materiju, a uz punu podršku Federalne vlade - dodao je Petrović. "

Drugim riječima - privatizacija i Sarajevogasa i Toplana :-)
The Realist
Posts: 6776
Joined: 31/03/2006 11:46
Location: Sarajevo

#855 Re: racun za plin

Post by The Realist »

Hajlac wrote:
r3d3 wrote:nije obećanje nego ovaj put keš, i to ne kanton nego svi mi. super, svi plaćamo povlašteni koriste i griju se guzovače.

http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/23216 ... -Gasu.html
"- Ostatak duga od 35 miliona KM će morati biti regulisan putem Zakona o konsolidaciji javnih komunalnih preduzeća, odnosno Sarajevogasa i Toplana, a to je i naša obaveza shodno federalnom Zakonu o konsolidaciji da se do decembra ove godine donesu potrebni akti, odnosno zakonski i podzakonski propisi koji bi definisali ovu materiju, a uz punu podršku Federalne vlade - dodao je Petrović. "

Drugim riječima - privatizacija i Sarajevogasa i Toplana :-)
Ako ta privatizacija znaci povecanje cijene, neka se gone, ostalo podrzavam, jer dosta mi je strahovanja, a placam sve.
User avatar
Filter
Posts: 7965
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#856 Re: racun za plin

Post by Filter »

http://** No links **.ba/clanak/118230/pa-dokle-v ... kon-izbora

Vlada čini sve da ne dođe do prekida snabdijevanja gasom u KS-u, rekao je Muhamed Kozadra, v.d. premijera KS-a u ostavci, naglašavajući kako će se cijene sasvim sigurno mijenjati, jer nije logično da oni koji su na Toplanama ne plaćaju punu cijenu

Izvor: Oslobođenje.ba

Nakon što su zastupnici u Skupštini KS-a dali saglasnost Sarajevogasu za upis hipoteke na nekretnine u vlasništvu, radi dugoročnog kreditnog zaduženja kod komercijalne Union banke Sarajevo, te dali ovlaštenje v.d. premijeru da potpiše sporazum sa Toplanama i Sarajevogasom vezano za modalitete otplate kredita, što je u skladu sa propisom, zakonima i ustavom KS-a, Zlatko Petrović, ministar prostornog uređenja i zaštite okoliša KS-a u ostavci, istakao je kako slijedi veliki posao oko tarifne politike.

Ekonomska cijena

- Ministarstvo, a ni ja kao ministar, nikada nismo građanima i privredi KS-a sakrili bilo koju činjenicu vezano za ovu materiju. Situacija u ovoj oblasti je i dalje vrlo teška, ali je bitno da ćemo sa ovim sredstvima i sa tekućim plaćanjem koje imamo krenuti u novu sezonu grijanja bez uvećanja duga. Posao koji slijedi je tarifna politika koja ne podrazumijeva odmah povećanje cijene, nego adekvatan raspored podnošenja troškova različitih kategorija stanovništva.

- Do promjena vjerovatno neće doći do kraja godine i donošenja zakona o konsolidaciji. Međutim, nema donošenja zakona o konsolidaciji dok se ne utvrdi ekonomska cijena. To je elementarno pravilo, jer sam zakon ne bi ništa donio ako nema sistema koji će ga pratiti na adekvatan način. Tarifna politika podrazumijeva utvrđivanje ekonomske cijene i utvrđivanje cijene koja se plaća. Ekonomska cijena se mora utvrditi po zakonu onoliko koliko stvarno košta, na državi i politici je da kažu mi nećemo povećavati cijenu koja se plaća, iako je ekonomska cijena tolika, nego ćemo subvencionirati ili ćemo jednom konačno taj socijalni program uvesti u praksu i, po meni, bez većih problema sigurno 30-40 posto stanovništva subvencionirati u smislu nepovećanja cijena. Ne treba subvencionirati nekoga ko ima 200 ili 250 kvadrata stan, ko ima mogućnost da plati, u odnosu na onoga ko je stvarno u stanju socijalne potrebe ili je na granici stanja socijalne potrebe, rekao je Petrović, ističući kako se, nažalost, u nekim situacijama osjeća kao bokser koji se u ringu zavezanih ruku mora boriti sa nekim drugim.

Istakao je kako se veoma teško, bez razumijevanja, bez provođenja zakona, na čemu insistira, u ovoj oblasti mogu riješiti problemi.

Pokriće deficita

- Nadam se da će se oni riješiti na način koji je možda u nekim segmentima i bolan, te da će i politika koliko god je ona umijeće različitog postupanja, jednom shvatiti da ovu oblast treba srediti na pravi i zakonit način. Sa ovim kreditom koji će biti operativan, te sa drugim tekućim plaćanjem u septembru i oktobru dug će biti sveden ispod 35 miliona maraka. Imamo plus u plaćanju usluga Toplanama, a nemamo trošak energenta. Postići ćemo cilj da je tekuće plaćanje u 2014. godini uredno. Sezona grijanja će početi bez problema, osim ako bude problema više sile zbog rata u Ukrajini. Za to se sprema adekvatan scenarij u saradnji sa federalnim i državnim nivoom uz podršku energetske zajednice i Evropske unije i mislim da će se sa tim mjerama, ukoliko dođe do umanjenja ili potpune obustave dotoka prirodnog gasa, naći rješenja koja su već ponuđena, zaključio je Petrović.

Muhamed Kozadra, v.d. premijera KS-a u ostavci, naglasio je kako nije logično da građani koji se griju na prirodni gas plaćaju za 30 posto višu cijenu od onih koji se griju preko Toplana.

- Mi smo ranije predlagali alternative u dijelu koji se odnosi na harmonizaciju cijene prirodnog gasa. Potrošači koji direktno koriste plin plaćaju stvarnu cijenu, a oni koji se griju putem Toplana, plaćaju cijenu najmanje 30 posto nižu. Prema tome, nikada nije izvršena harmonizacija cijena. U budžetu nema sredstava za pokriće deficita koji nastaje po tom osnovu. Kredit je samo uslov da saniramo dio obaveza koje Toplane duguju Sarajevgasu, a Sarajevogas BH gasu. Vlada čini sve da ne dođe do prekida snabdijevanja gasom u KS-u, rekao je Kozadra, naglašavajući kako će se cijene sasvim sigurno mijenjati, jer nije logično da oni koji su na Toplanama ne plaćaju punu cijenu.
Last edited by Filter on 06/09/2014 19:23, edited 1 time in total.
User avatar
mirnisan
Posts: 363
Joined: 11/12/2008 21:11
Location: zadnja mahala bb

#857 Re: racun za plin

Post by mirnisan »

Filter wrote:http://--- NO LINKS ---/clanak/118230/pa-dokle-vise-grijanje-u-sarajevu-opet-ce-poskupjeti-ali-nakon-izbora
probaj ponovo ne otvara.
User avatar
mirnisan
Posts: 363
Joined: 11/12/2008 21:11
Location: zadnja mahala bb

#858 Re: racun za plin

Post by mirnisan »

nase zlo je sto se ne znamo organizovati. mora biti neko rijesenje za nas individualne potrosace. morali bi tuziti. nisam pravnik, ne znam kako osnovati neko udruzenje za zastitu individualnih potrosaca plina. ovo se sve otelo kontroli.radi ko sta hoce.moze im se dok cutimo i blejimo po forumima. :cry:
RahatHurmašica
Posts: 2013
Joined: 25/04/2013 08:49

#859 Re: racun za plin

Post by RahatHurmašica »

mirnisan wrote:nase zlo je sto se ne znamo organizovati. mora biti neko rijesenje za nas individualne potrosace. morali bi tuziti. nisam pravnik, ne znam kako osnovati neko udruzenje za zastitu individualnih potrosaca plina. ovo se sve otelo kontroli.radi ko sta hoce.moze im se dok cutimo i blejimo po forumima. :cry:
apsolutno si u pravu. Mi koji zivimo u kucama ga pusimo, i to ne samo po ovom osnovu. Npr. Iz budzeta se popravljaju fasade i krovovi zgrada, dok nama niko ne da ni feninga. Ovaj bezobrazluk je uzeo maha.
User avatar
rimac
Posts: 439
Joined: 22/09/2004 11:09

#860 Re: racun za plin

Post by rimac »

Čuj pojeftinio plin. Prošle godine me za novembar došao račun 59 KM a ove godine 104 KM. Provjeravam kakve su temperature prošle i ove godine i ne vidim da je nešto strašno hladnije ove godine.
Alkos
Posts: 2722
Joined: 08/10/2007 14:12
Location: Sarajevo;Centar

#861 Re: racun za plin

Post by Alkos »

rimac wrote:Čuj pojeftinio plin. Prošle godine me za novembar došao račun 59 KM a ove godine 104 KM. Provjeravam kakve su temperature prošle i ove godine i ne vidim da je nešto strašno hladnije ove godine.
I meni su isto skočili računi u odnosu na prethodne 2 godine, i to duplo.
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#862 Re: racun za plin

Post by holowey »

rimac wrote:Čuj pojeftinio plin. Prošle godine me za novembar došao račun 59 KM a ove godine 104 KM. Provjeravam kakve su temperature prošle i ove godine i ne vidim da je nešto strašno hladnije ove godine.
ali je mozda stvarna kalorijska moc plina koji koristimo slabija pa ga vise trosimo...plin pojeftinio npr 20% ali ga moramo trositi 80% vise da postignemo isti ucinak
dpjokala26
Posts: 697
Joined: 23/02/2011 14:34

#863 Re: racun za plin

Post by dpjokala26 »

hoce li biti plina il da kupujemo peci na drva? :sad:
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#864 Re: racun za plin

Post by Truba »

Alkos wrote:
rimac wrote:Čuj pojeftinio plin. Prošle godine me za novembar došao račun 59 KM a ove godine 104 KM. Provjeravam kakve su temperature prošle i ove godine i ne vidim da je nešto strašno hladnije ove godine.
I meni su isto skočili računi u odnosu na prethodne 2 godine, i to duplo.
a nama manji taman za pojeftinjenje

80 maruni došlo

zaista čudno

mada sam ja izveo neke radnje... na stari parket stavio skupi laminat visokog sjaja :D 12 i pola centa podloge, na vrata stavio one gume da ne puše, kao i u hodniku te na prozore bijele boje gdje imalo puše :D
soba je 25 kvadara i grije se i kuha na plin osim rerne
User avatar
corsa
Posts: 2579
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#865 Re: racun za plin

Post by corsa »

A jeli ti po cijeli dan ukljuceno grijanje ili samo navece? Pitam iz razloga sto je meni ovo prvi mjesec da se grijem na plin, pa da znam sta me ocekuje.
Stan je 40 kvadrata i ne radi grijanje od 8-17. A inace se grijemo na onu plinsku pec sto se nakaci na zid.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#866 Re: racun za plin

Post by Truba »

od 9 do 20 h a po potrebi ako je hladno i dulje
samo dnevni boravak se grije
tu je i kuhinja

vjerojatno i ona "zagrije"
User avatar
okanomalo
Posts: 911
Joined: 09/01/2015 16:10

#867 Re: racun za plin

Post by okanomalo »

Black swan wrote:
Alkos wrote:
rimac wrote:Čuj pojeftinio plin. Prošle godine me za novembar došao račun 59 KM a ove godine 104 KM. Provjeravam kakve su temperature prošle i ove godine i ne vidim da je nešto strašno hladnije ove godine.
I meni su isto skočili računi u odnosu na prethodne 2 godine, i to duplo.
a nama manji taman za pojeftinjenje

80 maruni došlo

zaista čudno

mada sam ja izveo neke radnje... na stari parket stavio skupi laminat visokog sjaja :D 12 i pola centa podloge, na vrata stavio one gume da ne puše, kao i u hodniku te na prozore bijele boje gdje imalo puše :D
soba je 25 kvadara i grije se i kuha na plin osim rerne
od cega ti je podloga?moram i ja nesto raditi. bas mi hladno,ispod moga stana su podrumi.
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#868 Re: racun za plin

Post by Ned071 »

okanomalo wrote: od cega ti je podloga?moram i ja nesto raditi. bas mi hladno,ispod moga stana su podrumi.
najbolja varijanta, ako je izvodivo, da na plafon podruma zalijepis stiropor. sto deblji to bolji. vidjeces razliku isti dan...
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#869 Re: racun za plin

Post by Truba »

podloga beton :mrgreen:
neki stari odron parket onaj tanki po 4 sto cine kocku :mrgreen:
pola centa stiropora
i 12 mm visoko sjajni laminat al uski :mrgreen: karina inace lako se osteti a skup 19 maraka

sve u svemu karina
al eto malo toplije kao
User avatar
corsa
Posts: 2579
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#870 Re: racun za plin

Post by corsa »

Meni dosao racun 46 KM, ja prezadovoljan! :D
dpjokala26
Posts: 697
Joined: 23/02/2011 14:34

#871 Re: racun za plin

Post by dpjokala26 »

corsa wrote:Meni dosao racun 46 KM, ja prezadovoljan! :D
cekaj minuse. :lol:
Samprotivsviju
Posts: 6406
Joined: 03/12/2011 13:10

#872 Re: racun za plin

Post by Samprotivsviju »

Daj ba ljudi sta je ovo...dolaze mi evo vec 2 mjeseca enormni racuni za plin...

Rekose pojeftinjenje...meni se utrostrucilili racuni :-)
User avatar
starii
Posts: 3299
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#873 Re: racun za plin

Post by starii »

Samprotivsviju wrote:Daj ba ljudi sta je ovo...dolaze mi evo vec 2 mjeseca enormni racuni za plin...

Rekose pojeftinjenje...meni se utrostrucilili racuni :-)
prikljucio ti se komsija na plin :D
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#874 Re: racun za plin

Post by Truba »

da ne ureknem 125
nije lose
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#875 Re: racun za plin

Post by supercali »

Samprotivsviju wrote:Daj ba ljudi sta je ovo...dolaze mi evo vec 2 mjeseca enormni racuni za plin...

Rekose pojeftinjenje...meni se utrostrucilili racuni :-)
neki hitler ti se prikopcao na instalacije
Post Reply