Quo Vadis, Aida?

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#1001 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by Nierika »

hadzinicasa wrote: 17/12/2021 20:34
Nierika wrote: 17/12/2021 20:29 Meni piše na Ondemand da je film do ponedjeljka do 23:55 dostupan, ne znam hoće li i nakon toga opet biti.
Tnx :(
Nadam se da hoce.
Supersy wrote:Film je već dostupan online ne treba cekati nedjelju:

https://yts.mx/movies/quo-vadis-aida-2020

Skini BitTorrent i za 10 minuta gledaš i ostaje tvoj zauvijek.

P s. Nemoj mi moralisati o autorskim pravima
Ja za većinu filmova skinem torrent, pa neke kasnije pogledam ako budu u kinu, preko Ond. i slično. Ali i meni je ok torrent/link.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#1002 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by hadzinicasa »

Nierika wrote: 17/12/2021 20:58
hadzinicasa wrote: 17/12/2021 20:34

Tnx :(
Nadam se da hoce.
Supersy wrote:Film je već dostupan online ne treba cekati nedjelju:

https://yts.mx/movies/quo-vadis-aida-2020

Skini BitTorrent i za 10 minuta gledaš i ostaje tvoj zauvijek.

P s. Nemoj mi moralisati o autorskim pravima
Ja za većinu filmova skinem torrent, pa neke kasnije pogledam ako budu u kinu, preko Ond. i slično. Ali i meni je ok torrent/link.
Hvala :)
Zelim ga pogledati legalno :oops:
User avatar
Thorgerson
Posts: 8559
Joined: 15/04/2015 11:26

#1003 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by Thorgerson »

Škobo Habu wrote: 17/12/2021 19:31
Thorgerson wrote: 17/12/2021 18:45 Sve ovo lijepo i fino, ali ja bih radije da se snimaju dokumentarni filmovi. Kao sto to radi Avdo Huseinovic.

I taj film o opsadi, mogi samo misliti na sta ce to liciti.

Problem danas je taj sto ce mnogi crpiti informacije iz igranih filmova.

Zato i jeste fazon da se u igrani film utka koliko je moguce tacnih i istinitih stvari.

Al jbg onda nema nagrada.
Šta ovo uopšte znači?

Da je Avdo pandan Jasmili u dokumantarističkom stilu? :roll:

Taj bivši turbo-folker i stihoklepac, koji je igrom stranačke sudbine postao snimatelj dokumentarni filmova, ni na kom nivou nije vjerodostojan kao što je to Jasmila. Niti jedan njegov dokumentarni film nije prošao neku uglednu selekciju kada je takva vrsta autorskog rada u pitanju, osim da služi populističkoj svrsi po televizijama tipa MTV Igman ili Hayat.

Avdo je posve suprotno od Jasmile, jer je njen stilski izraz potpuno zaokružen, prefinjen je i artistički. Avdin je sirov i teško svarljiv, jer je amater u svemu.
Druze volio bih u ja da bbc producira dokumentarac o Srebrenici, jbg trenutno Avdo je najbolje sto imamo. I to je u najmanju ruku zalosno. Ali to je cinjenicno stanje.

I slazem se, doseg njegovih filmova je u nekoliko kantona FBiH. To je to.

Zato i kazem.

Zar u 25 godina nismo mogli producirati jedan kako treba dokumentarac kojim bi se ovjekovjecilo i ostalo zabiljezeno za sve generacije.

Zasto nismo ovjekovjecili i snimili serijal i najvecim zlocincima koji su svo ovo organizovali.

Dakle, ne samo se praviti zrtva i prikazivati sebe. Nego prikazati drugu stranu. Kao sto to jevreji rade. Od milosevica, karadzica pa nadalje.

Ima toga po youtube, materijala gomilu. Ali nije to to

I dan danas nat geo, history chanel vrte gomilu filmova o nacistima, nekad to traje sedmicama, jedan za drugim. Ne kazem da nisu jedni od najvecih zlocinaca u historiji, ali brate ima i drugih. Sta je sa genocidom nad armencima, sta je sa ruandom i na kraju sta je s nama?

Pa nista. Ko je kriv nama i svim ostalima sto nismo kao jevreji koji i dan danas snimaju te filmove.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50487
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1004 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by Bloo »

Chmoljo wrote: 17/12/2021 20:01 nama ne trebaju sto je Jasmila rekla voajeri koji ce se hraniti tim uzasima. Trebaju nam ljudske price sa kojima ce se covjek koji nema pojma sta je ovdje bilo lako poistovjetiti.
Human centipede/Hellraiser versus Jacob's ladder/Psiho
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15672
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#1005 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by problemnatravunu »

Otto_13 wrote: 17/12/2021 15:39 Film skoro pa i nema veze sa genocidom . Ako su htjeli da prikazu samo desavanja u Potocarima i zaborave i zanemare masovna streljanja po sumama . Upotrebu bojnih otrova , trovanje vode trasom kojom se kolona kretala . Nigdje to nisu ni natuknuli . Ni same dogadjaje u Potocarima nisu prikazali ni priblizno istinitim . Nigdje nema da su Holandjani svo svoje osoblje osim prevodilaca UN posmatraca izrucili cetnicima . Srebrenica je pala 11 jula i tek tog dana civili su masovno dosli u kamp UNPROFORa u Potocarima a povucena je i baza UN snaga koja se nalazila u gradu u Vezionici . U filmu Aida i njena porodica docekuju 11 juli u kampu sto nije istina jer 10 jula u kampu UN snaga nije bilo civila . Nigdje nije prikazana jedna bolna scena a to je da su dovuceni ranjenici iz Srebrenicke bolnice i pobacani na drvene palete pa onda natovareni na kamione i odvuceni prema Tisci gdje vecina nije stigla jer su pobijeni usput dio i u domu zdravlja u Bratuncu . Nema scena oko kampa silovanja zena , ubijanje muskaraca ili njihovo odvajanje u tzv Bijelu kucu . Umjesto toga imamo netacne i lazne scene gdje Holandjani nesto kao Srbe blokiraju a ustvari su im se predavali na svakom punktu i ondu su ih cetnici natjerali da pjesace do Bratunca . Lazne herojstvo Holandjana je prikazano cak i na ulazu u sam kamp u Potocarima jer su srpski vojnici usli u taj kamp bez ikakvih problema i pregledali koga tamo sve ima od muskaraca . To sto je zenski lik je potpuno irelevantno jer je bilo zena prevodilac u toj istoj bazi i zvala se Emira . Samo jednu stvar probajte da imate na umu . Namjeran i krvav genocid je sveden na niz netacnosti i povrsnosti i za deset godina oni koji nemaju neko znanje o genocidu u Srebrenici ce misliti da je to to . I da vojnici UN snaga tacnije Holandjani su aktivno pomagali u razdvajanju muskaraca i zena .
Eto, onda se pogotovo vidi u kakvom su kurcu, blokadi , diktaturi, laži Srbi i Srbija , njima ni takav film nije podoban za javno prikazivanje
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66410
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1006 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by _BataZiv_0809 »

Ako je vjerovati izrecenom u OKO magazinu, za pola godine ce biti prikazan na RTS.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15672
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#1007 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by problemnatravunu »

_BataZiv_0809 wrote: 18/12/2021 10:45 Ako je vjerovati izrecenom u OKO magazinu, za pola godine ce biti prikazan na RTS.
to vidli od dodika, prvo odluka o...... (qrcu-palcu), ali važi tek za 6 meseci :izet:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66410
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1008 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by _BataZiv_0809 »

problemnatravunu wrote: 18/12/2021 10:51
_BataZiv_0809 wrote: 18/12/2021 10:45 Ako je vjerovati izrecenom u OKO magazinu, za pola godine ce biti prikazan na RTS.
to vidli od dodika, prvo odluka o...... (qrcu-palcu), ali važi tek za 6 meseci :izet:
Pojma nemam, ali imaju obicaj da prikazuju filmove koji su dobili evropske nagrade i u tom roku od dobijanja nagrade.

Tako je i Another round prikazan.

Ako su lagali mene.....
zilog
Posts: 7567
Joined: 06/03/2009 11:19

#1009 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by zilog »

_BataZiv_0809 wrote: 18/12/2021 10:45 Ako je vjerovati izrecenom u OKO magazinu, za pola godine ce biti prikazan na RTS.
Tako Bazdulj kaze, ne zato sto ima insajderske info, nego ima neku suhu... :roll:
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#1010 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by kiligonzales »

Otto_13 wrote: 19/12/2021 00:12 Nece ga oni nikad objavit , mozda neka Nova S objavi ali RTS nece . Davno nekad B92 je radio dokumentarac o Srebrenici i imali gomilu problema radi toga . Da se vratimo malo temi. Meni ovaj film uradjen o Srebrenici ima gomilu mana , vecina stvari nije realno prikazana . Nek bude da je to ta neka rediteljska sloboda ali mislim da ce ako bude radila film o opsadi Sarajeva to uraditi dosta bolje nego Grbavicu (koji je izuzetno dobro prikazao jednu bolnu temu ) i da ce bit film koji ce prikazati mozda ne razarenje koje je Sarajevo pretrpilo ali sasvim sigurno ocaj , bol , strah ali i prkos Sarajlija pod opsadom !
film o opsadi sarajeva ne treba ni praviti, dovoljno je pogledati serijal videa na youtubeu pod imenom ubijanje Sarajeva, da se vidi sav jad i cemer cetnickog divljanja nad stanovnicima Sarajeva.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45556
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#1011 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by Chmoljo »

naravno da treba.

i Savršeni krug je fenomenalan film. nepravedno zaboravljen i zapostavljen. imao nesreću da se snimi brzo poslije rata, pa nije toliko razvikan bio.
Plašim se skončat ću na užetu.
Nije ih malo skončalo tako;
u svijetu i tu...
Tik pokraj nas.
Dugi dani, duge noći,
duge godine.
Bez hljeba ljubavi,
bez vode ljubavi, bez zraka ljubavi, bez ljubavi
Nije to jamačno razuman govor i glas
nit ičemo zacijelo, nit pomoć nit spas
al sklopim li oči vidim skončat ću na omči.
Koliko samo ni o čem' nista nisam znao
od iskona đavao odnio je šalu
Sad evo drhtim skoncacu na vjesalu
Što duša ne uzmože
Što nikad srce nije smjelo
samo hoće da oposli tijelo.
Bez svjetla ljubavi, bez hljeba,
bez vode, bez zraka
Tek jedan korak ubavim u mrak iz mraka
ali svakako da treba i Jasmila to uraditi, a mislim da će naći sasvim dovoljno materijala i vjerujem da će uraditi dobar posao.

u stvari, uvjeren sam da će ona to mnogo bolje odraditi nego što bi npr Danis to uradio.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#1012 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by kiligonzales »

Otto_13 wrote: 19/12/2021 00:44 Savrseni krug je odlican film , i prikazao je puno toga iz perspektive potpuno obicnog covjeka
Odlican film,a Mustafa izvanredan.

Ipak po meni najbolji film o ratu je REMAKE. Nenadjebiva scena je kad Mario Drmac pjeva o Ibrahim begu.
harry825
Posts: 80
Joined: 04/05/2018 21:40

#1013 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by harry825 »

Pa film o opsadi Sarajeva vec postoji - Remake
Tesko ce neko nesto bolje napraviti
Last edited by harry825 on 19/12/2021 17:33, edited 1 time in total.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45556
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#1014 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by Chmoljo »

Meni je remake mnogo tanak.

Al eto...
User avatar
Manual
Posts: 2124
Joined: 01/10/2018 18:07

#1015 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by Manual »

Chmoljo wrote: 19/12/2021 03:11 Meni je remake mnogo tanak.

Al eto...
Isto, pogotovo kraj..(kad se vratio u Sarajevo u rat i ratuje po zlatištu)
Karikaturist
Posts: 3837
Joined: 20/12/2020 10:03

#1016 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by Karikaturist »

kiligonzales wrote: 19/12/2021 00:53
Otto_13 wrote: 19/12/2021 00:44 Savrseni krug je odlican film , i prikazao je puno toga iz perspektive potpuno obicnog covjeka
Odlican film,a Mustafa izvanredan.

Ipak po meni najbolji film o ratu je REMAKE. Nenadjebiva scena je kad Mario Drmac pjeva o Ibrahim begu.
I meni je Remake bas dobaar film. Savrseni krug nije za svakoga..
SuperSy
Posts: 446
Joined: 12/07/2021 21:27

#1017 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by SuperSy »

Sljedeći film o agresiji mora biti o opsadi Sarajeva a jedino mi Zbanic cini logičan izbor jer Tanovic zivi na staroj slavi a i cesto relativizira proslost Gavrilo princip u Smrt u Sarajevu, ko je poveo rat Nicija ili su mu naprosto losi The Postcode killer dok je Zbanic trenutno u boljoj kreativnoj stvaralačkoj ideji (Que Vadis Aida, The Last of Us). Uzeti Aleksandra Hemona (Matrix 4) za scenarij i mogao bi to biti dobar film o istinitom događaju.
User avatar
fortaleza
Posts: 5593
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#1018 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by fortaleza »

ExNihilo wrote: 17/12/2021 15:41
thekupus wrote: 17/12/2021 15:39 inače, dobro obaviješteni krugovi pričaju da jasmila već sprema nešto novo, baš veliko, vezano za sarajevo
Pa rekla je javno nekoliko puta. Sljedeći film joj je film o opsadi Sarajeva.
Josz jedan tugaljivi ratni film
Bayone
Posts: 68
Joined: 17/03/2014 12:21

#1019 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by Bayone »

kiligonzales wrote: 19/12/2021 00:53
Otto_13 wrote: 19/12/2021 00:44 Savrseni krug je odlican film , i prikazao je puno toga iz perspektive potpuno obicnog covjeka
Odlican film,a Mustafa izvanredan.

Ipak po meni najbolji film o ratu je REMAKE. Nenadjebiva scena je kad Mario Drmac pjeva o Ibrahim begu.
Da, u toj sceni je reditelj proročanski predvidio da će Bošnjaci pobjeđivati Srbe u zvezdama granda i time pokazati svoju superiornost, što Srbi neće moći podnijeti i krenuće svim silama da unište BiH. Što nas dovodi u sadašnjost
User avatar
Thorgerson
Posts: 8559
Joined: 15/04/2015 11:26

#1020 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by Thorgerson »

Ja sam i dalje misljenja da o ratu i agresiji koju smo prezivjeli sad zasad treba snimati DOKUMENTARNE filmove.

Zasto?

Zato jer imamo hrpu direktnih prezivjelih sudionika koji mogu reci istinu. Tu su, zivi. Jos.

Jebo igrane filmove. Za to ce biti vremena. I uvijek ce neko moci glumiti.

Ovdje si imao Hasana Nuhanovica koji je ovo sve prezivio. Sama njegova prica je nevjerovatna. Da se slucajno zadesi da radi u biblioteci, da pocne uciti engleski, da tako se onda zadesi u bazi kao prevodilac, da mora birati da ostane u bazi ili da ide s roditeljima u smrt itd itd.

Prezivjelog covjeka imas. Koji qrac ista imas sad izmisljati.

Zasto se ne snime dokumentarci o grobnicama kojih bi se i nacisti postidjeli?

Jebe mi se hoce l bit bafta il oskar. I hoce l bit na obaminoj listi. Nek vidi koliko vidi ljudi, al nek ostane zabiljezeno.

Uostalom. Moze se i to gurati, pa ganjati nat geo da emituju dokumentarce.

Za umjetnost ce biti vremena.

Al qrac redatelji kao lesinari znaju gdje je para. Zna i ova zbanicka da je snimila normalan neki igrani film nit bi ga pogledao, nit bi dobio kakvu nagradu. I to je cinjenica.

I onda moraju praviti kompromise i u tim filmovima i sakatiti istinu, jer znaju da nema prolaza ako se kaze 100% istina.

P.s. I ok evo ako se i mora snimiti igrani, pa moramo li uvijek biti prikazani kao.bijeda zadnja. Mi smo bili borci, od nicega smo napravili armiju, raja isla sa improvizanim oruzjem,hrabri ratnici zivote dali. Nista od toga niko nije prikazao. Ne mora se snimati Rambo, ali jbmu daj nemoj nas ni ponistavati sa nulom svaki put. Taj zrtva mentalitet mora prestati. A snimanjem ovakvih filmova nece nikad.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66410
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1021 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by _BataZiv_0809 »

U prvom pasusu ti je problem sto pristup nije dokumentaristicki, a onda u zadnjem ipak jeste.

Ne moze to tako qme 8)
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45556
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#1022 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by Chmoljo »

Thorgerson wrote: 19/12/2021 11:10 Ja sam i dalje misljenja da o ratu i agresiji koju smo prezivjeli sad zasad treba snimati DOKUMENTARNE filmove.

Zasto?

Zato jer imamo hrpu direktnih prezivjelih sudionika koji mogu reci istinu. Tu su, zivi. Jos.

Jebo igrane filmove. Za to ce biti vremena. I uvijek ce neko moci glumiti.

Ovdje si imao Hasana Nuhanovica koji je ovo sve prezivio. Sama njegova prica je nevjerovatna. Da se slucajno zadesi da radi u biblioteci, da pocne uciti engleski, da tako se onda zadesi u bazi kao prevodilac, da mora birati da ostane u bazi ili da ide s roditeljima u smrt itd itd.

Prezivjelog covjeka imas. Koji qrac ista imas sad izmisljati.

Zasto se ne snime dokumentarci o grobnicama kojih bi se i nacisti postidjeli?

Jebe mi se hoce l bit bafta il oskar. I hoce l bit na obaminoj listi. Nek vidi koliko vidi ljudi, al nek ostane zabiljezeno.

Uostalom. Moze se i to gurati, pa ganjati nat geo da emituju dokumentarce.

Za umjetnost ce biti vremena.

Al qrac redatelji kao lesinari znaju gdje je para. Zna i ova zbanicka da je snimila normalan neki igrani film nit bi ga pogledao, nit bi dobio kakvu nagradu. I to je cinjenica.

I onda moraju praviti kompromise i u tim filmovima i sakatiti istinu, jer znaju da nema prolaza ako se kaze 100% istina.

P.s. I ok evo ako se i mora snimiti igrani, pa moramo li uvijek biti prikazani kao.bijeda zadnja. Mi smo bili borci, od nicega smo napravili armiju, raja isla sa improvizanim oruzjem,hrabri ratnici zivote dali. Nista od toga niko nije prikazao. Ne mora se snimati Rambo, ali jbmu daj nemoj nas ni ponistavati sa nulom svaki put. Taj zrtva mentalitet mora prestati. A snimanjem ovakvih filmova nece nikad.
Ne kontam, jel to Jasmila nekome nesto duzna snimiti?

Stvarno ces nju optuzivati sto se bavi poslom kojim se bavi, kao da ne postoje instituti, udruzenja i ostali promicatelji istine kojima vrata sirom otvorena da dokumentuju sve. Sasvim sam siguran da bi se i pare nasle, a i vec se dobijaju. Ali bojim se da nisu svima prioriteti isti. Mislim tu i na porodice zrtava.

Jasmila radi svoj posao i to na odlican nacin. Spocitavati joj sto ostali drkaju kurac, neukusno je.
harry825
Posts: 80
Joined: 04/05/2018 21:40

#1023 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by harry825 »

Chmoljo wrote: 19/12/2021 03:11 Meni je remake mnogo tanak.

Al eto...
Remake mnogo tanak? Mora da se salis, ne znam koji ti je film onda dobar jer je to daleko najbolji film bh. kinematografije (i ne mislim samo ja tako, 90% ljudi ce ti to reci)
Last edited by harry825 on 19/12/2021 12:49, edited 1 time in total.
harry825
Posts: 80
Joined: 04/05/2018 21:40

#1024 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by harry825 »

SuperSy wrote: 19/12/2021 09:56 Sljedeći film o agresiji mora biti o opsadi Sarajeva a jedino mi Zbanic cini logičan izbor jer Tanovic zivi na staroj slavi a i cesto relativizira proslost Gavrilo princip u Smrt u Sarajevu, ko je poveo rat Nicija ili su mu naprosto losi The Postcode killer dok je Zbanic trenutno u boljoj kreativnoj stvaralačkoj ideji (Que Vadis Aida, The Last of Us). Uzeti Aleksandra Hemona (Matrix 4) za scenarij i mogao bi to biti dobar film o istinitom događaju.
...
Last edited by harry825 on 19/12/2021 17:30, edited 1 time in total.
User avatar
thekupus
Posts: 6824
Joined: 25/06/2011 22:38

#1025 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by thekupus »

harry825 wrote: 19/12/2021 12:47
SuperSy wrote: 19/12/2021 09:56 Sljedeći film o agresiji mora biti o opsadi Sarajeva a jedino mi Zbanic cini logičan izbor jer Tanovic zivi na staroj slavi a i cesto relativizira proslost Gavrilo princip u Smrt u Sarajevu, ko je poveo rat Nicija ili su mu naprosto losi The Postcode killer dok je Zbanic trenutno u boljoj kreativnoj stvaralačkoj ideji (Que Vadis Aida, The Last of Us). Uzeti Aleksandra Hemona (Matrix 4) za scenarij i mogao bi to biti dobar film o istinitom događaju.
Zbanicka i Hemon su vec pisali zajedno scenarij za jedan film, Otok ljubavi, koji je blago receno katastrofalan, tako da oni bas i nisu najbolji tandem

Inace Hemon ima dobre konekcije jer je americko-bosanski jevrej tako da uvijek ima prolaz, ali kao pisac, a pogotovo kao scenarista, definitivno nije nista posebno
kakav debilan komentar

uzeli ga da piše matrix 4 jer je jevrej :-) :-)

kakav debil moraš biti da ovo napišeš
Post Reply