Qatar

Post Reply
farisovo
Posts: 448
Joined: 22/02/2017 16:30

#1 Qatar

Post by farisovo »

Šta se ovo događa, i šta se može dogoditi, kada Saudija nekog optuži za terorizam?
User avatar
zunazu
Posts: 1429
Joined: 02/11/2014 11:20

#2 Re: Qatar

Post by zunazu »

Dešava se bezumlje, ljudska prljavština oko moći, licemjerje.

-----

Muslimanski svijet je danas u velikoj, gotovo kataklizmičnoj krizi

Piše: Esad Duraković

Terorizam nikad nije pravi odgovor: on je priznanje nemoći, nesposobnosti, dezorijentiranosti... Terorizam je najviši oblik slijepog nasilja čije žrtve su uvijek nedužni ljudi. Može li se, onda, tako nešto činiti u ime bilo koje vjere, a naročito u ime islama koji znači MIR, prepuštanje miru, u ime Kur'ana u kome je na mnogo mjesta rečeno kako Bog ne voli kavgadžije, i td.?!

Muslimanski svijet je danas u velikoj, gotovo kataklizmičnoj krizi. Upravo ulazimo u novu fazu dramatizacije toga svijeta polarizacijom arapskog svijeta na one koji su za Iran i na one koji su za Saudijsku Arabiju (aktualna kriza u zemljama Zaljeva u vezi s Katarom). Istina je da Zapad proizvodi ili podstiče krizu u muslimanskom svijetu (tako je i ovaj današnji raskol u arapskom svijetu uslijedio nakon Trumpove posjete Saudijskoj Arabiji). No, to je samo dio velikog problema muslimanskoga svijeta, onog sudbinske naravi.

Suština problema je u tome što je muslimanski svijet (ne islamski, nego: muslimanski) prestao biti politički i kulturalni subjekt. Ove riječi ispisujem kao musliman, a to znači, u ovome času, s velikim osjećanjem gorčine što to jest tako.

Problem muslimanskoga svijeta danas je upravo u tome što su Kur'an, kao izvrstan Tekst i kao svoga vodiča, izveli iz Konteksta i uveli ga u potpuno pogrešne interpretacije. O tome sam opširno pisao u svojoj posljednjoj, relativno skoro objavljenoj knjizi "Kriza muslimanskoga svijeta kao kriza subjekta“. U okviru toga nasilnoga izvođenja Teksta iz Konteksta, nastaju dramatične devijacije čitavih društava koja se najprije međusobno strašno antagoniziraju i konfrontiraju (mnoštvo ubitačnih vojnih formacija tipa ISIL-a), zatim se – ali istovremeno – konfrontiraju za zapadnim društvima i – također istovremeno – konfrontiraju se sa samim osnovama Teksta, odnosno islama. To je strašna, sudbinska drama.

Zahvaljujući takvim devijacijama, nekima se čini da je jedini put teroristička akcija, da je to najviši izraz subjektiviteta, subjekatske osviještenosti i akcije, a upravo je obrnuto: to je najviši akt nasilja, stravičan zločin s bismillom i tekbirom na usnama. Dužnost je muslimanske uleme, intelektualaca – svih normalnih ljudi i vjernika – da upozoravaju na to kako je, upravo prema eksplikacijama Teksta, teroristički akt poput ovoga u Londonu teroristički akt na sami islam. To je potpun poraz jer je najprije juriš ne temelje vlastite vjere a onda i na nedužne ljude oko sebe – posvuda i naslijepo…

Iako sam o tome nedavno objavio knjigu, osjećam obavezu da to ponovim povodom terorističke akcije u Londonu.
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#3 Re: Qatar

Post by Krokodajl »

farisovo wrote:Šta se ovo događa, i šta se može dogoditi, kada Saudija nekog optuži za terorizam?
To je najamnje bitna stvar, to optuživanje za terorizam.

Bitno je vidjeti reakcije u prvom redu Saudijske Arabije a u drugom redu zemalja zaljeva.

Ovdje se postavljaju dva pitanja, koliko je Saudijska Arabija ozbiljna u svom stavu da se Katar spusti na koljena, i koje će zemlje zaljeva stati uz Saudijsku Arabiju.

Dolazak Trumpa u Rijad i potpisivanje milijardskih sporazuma sa porodicom Saud je nedvojbeni znak da porodica Saud uživa povjerenje Amerike, što znači da se sada mogu pozabaviti dešavanjima u svom okruženju.

Katar je jedna od država koja je pokušala Saudijskoj Arabiji da pokaže zube, a i koštali su ih nekih para tako da kažemo, najbolje se vidi na primjeru Sirije, gdje Katar i Saudijska Arabija finansiraju dvije različite grupe, Katar bezrezervno stoji iza Al Nusre (Al Kaide) dok je Saudijska Arabija bila (neki će reći i ostala) jedan od glavnih finansijera grupa koje su poslije prišle ISIL-u a ideološki su formirali i ISIL.

Katar nema puno mogućnosti, mogu se staviti u izolaciju i nastaviti diplomatski rat protiv Saudijske Arabije i nadati se da će barem neke zemlje Arapskog poluotoka stati uz njih ili ako ništa ostati neutralne, u prvom redu Emirati i Kuvajt, Oman sigurno neće stati ni na jednu stranu ali nije toliko ni bitan.

Mogu se dodatno približiti Iranu i pokušati iskoristiti Iran da nastave "rat" protiv Saudijske Arabije, u tom slučaju bi recimo mogli zakuhati u Bahreinu koji je Saudijski igrač.

A mogu i doći na koljena Saudijskoj Arabiji, time bi Katar i sve ono što Katar predstavlja propao, Al Džazira bi postala ispostava Saudijske državne novinske agencije a Emir od Katra bi bio sluga porodice Saud.

Saudijska Arabija može više stvari uraditi, mogu recimo ići i na regime change, naći nekog lojalnog al Thanija koji će svrgnuti ove al Thanije, ili ih ostaviti da se kuhaju sami u svom sosu.

Vidjet ćemo, samo da se ne obračunaju opet preko leđa drugih, Sirije i Iraka, ili Jemena recimo.
farisovo
Posts: 448
Joined: 22/02/2017 16:30

#4 Re: Qatar

Post by farisovo »


Mogu se dodatno približiti Iranu i pokušati iskoristiti Iran da nastave "rat" protiv Saudijske Arabije, u tom slučaju bi recimo mogli zakuhati u Bahreinu koji je Saudijski igrač.
Teško da se Iran da iskoristiti tek tako, ali da se pročitati da je i Turska na strani Qatar a u ovoj "krizi".
Ali da Saudija nekog optuži za terorizam - ja i dalje kontam šuplja.
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#5 Re: Qatar

Post by Krokodajl »

farisovo wrote:

Mogu se dodatno približiti Iranu i pokušati iskoristiti Iran da nastave "rat" protiv Saudijske Arabije, u tom slučaju bi recimo mogli zakuhati u Bahreinu koji je Saudijski igrač.
Teško da se Iran da iskoristiti tek tako, ali da se pročitati da je i Turska na strani Qatar a u ovoj "krizi".
Ali da Saudija nekog optuži za terorizam - ja i dalje kontam šuplja.
Ne mislim da će oni iskoristiti Iran, tj- da će Iran nasjesti, već da će Iran to svjesno uraditi, da šukne Saudijskoj Arabiji, a Katar bi iskoristio Iran da se sakrije, jer Saudijci bi onda zakočili sasvim sigurno, Iran im može zagorčati život u Bahreinu i u Jemenu, oni Iranu više nigdje.
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#6 Re: Qatar

Post by sunceKOtepsija »

Image
Image
Image
Image
#BosniaWithQatar
Katar zemlja koja je uvijek i svuda sirila mir i ljubav, radila na promicanju, bratstva, saradnje i zajednistva-kako medu muslimanima, tako i sa svim narodima dobre volje :thumbup:tokom agresija na BiH Katar je među prvima, ako ne i prvi priskocio u pomoc i pruzio nam mozda i najkonkretniju pomoc-to nikada ne smijemo zaboraviti :bih:
User avatar
jao_situacije
Posts: 17948
Joined: 29/03/2014 19:20

#7 Re: Qatar

Post by jao_situacije »

sunceKOtepsija wrote:Image
Image
Image
Image
#BosniaWithQatar
Katar zemlja koja je uvijek i svuda sirila mir i ljubav, radila na promicanju, bratstva, saradnje i zajednistva-kako medu muslimanima, tako i sa svim narodima dobre volje :thumbup:tokom agresija na BiH Katar je među prvima, ako ne i prvi priskocio u pomoc i pruzio nam mozda i najkonkretniju pomoc-to nikada ne smijemo zaboraviti :bih:
katar je drugi investitor po vrijednosti investicija i prelaze 20 milijardi $
User avatar
Point.
Posts: 27799
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#8 Re: Qatar

Post by Point. »

Na jednoj strani supci Saudi famalija, na drugoj supak na kvadrat Erdogan. Hm, zajebana situacija.
User avatar
jao_situacije
Posts: 17948
Joined: 29/03/2014 19:20

#9 Re: Qatar

Post by jao_situacije »

turci imaju bazu u kataru, ako dođe do belaja katar će platiti turcima da pošalju vojsku
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#10 Re: Qatar

Post by Kikibombona »

jao_situacije wrote:turci imaju bazu u kataru, ako dođe do belaja katar će platiti turcima da pošalju vojsku
Kakvi bolan Turci, oni ne mogu zastiti svoje Turkmene na samoj turskoj granici a da salju vojsku u Katar!? :-) :lol: :lol:

Ne smiju ili ne mogu zastiti Turkmene u Iraku, u Siriji, ne mogu ili ne smiju napasti PKK u Iraku ili Siriji kopnenim snagama... sve im je to vaznije od Katara pa opet ne mogu nista...

Katar nije teritorijalno povezan sa Turskom. A i da jeste, Turci nemaju muda uci u direktan obracun sa Saudijskom Arabijom iz milion razloga.

Ovdje ce se Katar morati sageti Saudijskoj Arabiji. Nemaju drugog izbora. Na pomoc Irana se ne mogu i ne smiju osloniti. Ako bi do toga doslo, Saudija bi ih napala, jer ne zele Iran na granici - NIPOSTO. Iran se nece uvlaciti u ovaj sukob neprijatelja, samo ce malo zakuhavati, dodavati ulje na vatru i to je to.
User avatar
jao_situacije
Posts: 17948
Joined: 29/03/2014 19:20

#11 Re: Qatar

Post by jao_situacije »

Kikibombona wrote:
jao_situacije wrote:turci imaju bazu u kataru, ako dođe do belaja katar će platiti turcima da pošalju vojsku
Kakvi bolan Turci, oni ne mogu zastiti svoje Turkmene na samoj turskoj granici a da salju vojsku u Katar!? :-) :lol: :lol:

Ne smiju ili ne mogu zastiti Turkmene u Iraku, u Siriji, ne mogu ili ne smiju napasti PKK u Iraku ili Siriji kopnenim snagama... sve im je to vaznije od Katara pa opet ne mogu nista...

Katar nije teritorijalno povezan sa Turskom. A i da jeste, Turci nemaju muda uci u direktan obracun sa Saudijskom Arabijom iz milion razloga.

Ovdje ce se Katar morati sageti Saudijskoj Arabiji. Nemaju drugog izbora. Na pomoc Irana se ne mogu i ne smiju osloniti. Ako bi do toga doslo, Saudija bi ih napala, jer ne zele Iran na granici - NIPOSTO. Iran se nece uvlaciti u ovaj sukob neprijatelja, samo ce malo zakuhavati, dodavati ulje na vatru i to je to.
:-)

20 milijardi dolara, pa ti saberi i oduzmi

oni tvoji trabanti nisu mjerilo ničega, da krenu u otvoren sukob samljeli bi ih

ja sam napisao ako bude belaja, a belaj je da saudijci krenu vojskom na katar što nije vjerovatna opcija ali se ne može isključiti
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#12 Re: Qatar

Post by Kikibombona »

jao_situacije wrote: :-)

20 milijardi dolara, pa ti saberi i oduzmi

oni tvoji trabanti nisu mjerilo ničega, da krenu u otvoren sukob samljeli bi ih

ja sam napisao ako bude belaja, a belaj je da saudijci krenu vojskom na katar što nije vjerovatna opcija ali se ne može isključiti
A kuda ce Turci doci do Katara svega ti?

I zasto mislis da bi Turci rizikovali radi jebenog Katara?

I sta ako se na stranu Saudije svrstaju Egipat i Pakistan?

Ne budi smijesan!!

Katar se mora sageti Saudiji, apsooutno nemaju drugog izbora. Sve drugo je katastrofa za njih.
User avatar
jao_situacije
Posts: 17948
Joined: 29/03/2014 19:20

#13 Re: Qatar

Post by jao_situacije »

Kikibombona wrote:
jao_situacije wrote: :-)

20 milijardi dolara, pa ti saberi i oduzmi

oni tvoji trabanti nisu mjerilo ničega, da krenu u otvoren sukob samljeli bi ih

ja sam napisao ako bude belaja, a belaj je da saudijci krenu vojskom na katar što nije vjerovatna opcija ali se ne može isključiti
A kuda ce Turci doci do Katara svega ti?

I zasto mislis da bi Turci rizikovali radi jebenog Katara?

I sta ako se na stranu Saudije svrstaju Egipat i Pakistan?

Ne budi smijesan!!

Katar se mora sageti Saudiji, apsooutno nemaju drugog izbora. Sve drugo je katastrofa za njih.
čuj kuda će doći, kako dolazi bilo ko u katar a da nije iz saudijske arabije

ti fakat ne čitaš šta se piše, u pravu je čelendžer
ili je ovo zato što je turska u pitanju pa da kažeš kako oni ne smiju nešto :-)

pa nisam ja ni rekao da će izbiti rat nego ako dođe do toga, da se može još više zakuhati i da to neće biti nekakav izlet za onu smiješnu saudijsku vojsku, jer turci neće sjediti i gledati kako im 20 milijardi dolara odlazi u nepovrat a i već imaju bazu tamo i vojnike

potpisani su ugovori, nisu oni stacionirali vojsku reda radi

to hoće li se oni sageti saudijskoj arabiji ili ne, ja ne znam kao što ne znam ni hoće li saudija poslati vojsku pokušati vojni udar prevrat sankcije i ko zna šta

nije saudija toliko moćna, ako se ameri ne budu petljali i puste saudiju da sama to riješi biće gusto za saudiju
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#14 Re: Qatar

Post by uglavnomja »

sunceKOtepsija wrote: #BosniaWithQatar
Katar zemlja koja je uvijek i svuda sirila mir i ljubav, radila na promicanju, bratstva, saradnje i zajednistva-kako medu muslimanima, tako i sa svim narodima dobre volje :thumbup:tokom agresija na BiH Katar je među prvima, ako ne i prvi priskocio u pomoc i pruzio nam mozda i najkonkretniju pomoc-to nikada ne smijemo zaboraviti :bih:
:roll:

katar - zemlja koja strane radnike iz siromasnih zemalja tretira gore nego zivotnje

https://www.klix.ba/sport/nogomet/sokan ... /140604040

imam raje sto su radili tamo, i to kao visa "rasa", inzinjeri iz eu, - sokirani ljudi jadom i bijedom filipinaca, burmanaca ...

ako ih udari auto katarca - oni su krivi u svakom slucaju

totalno obespravljeni, rade za bijedne parice, zive sa stakorima i zoharima, ...

toliko o ljubavi, bratstvu i ostaloj patetici ...



a sto se tice para iz katara bosni - ja ih se ne sjecam :? malo me podsjeti sta je to izgradjeno, popravljeno, kupljeno ... katarskim parama :?:
User avatar
Truba
Posts: 81783
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#15 Re: Qatar

Post by Truba »

Nesposobni kompleksasi
Seawolf
Posts: 7734
Joined: 14/06/2012 22:59

#16 Re: Qatar

Post by Seawolf »

Ljudi, je li i vas sukobi ovih pustinjskih feudalnih porodica, podsjećaju na sadržaj romana Franka Herberta?

Pitanje je samo ko će biti Kwisatz Haderach.
Last edited by Seawolf on 06/06/2017 09:19, edited 1 time in total.
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#17 Re: Qatar

Post by breuer »

Kud Amerika prođe, tu trava ne raste.

Iako, tamo svakako nije ni rasla.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#18 Re: Qatar

Post by Kikibombona »

breuer wrote:Kud Amerika prođe, tu trava ne raste.

Iako, tamo svakako nije ni rasla.
Bogumi, ni Katar nije ostavljao ruze po Libiji, Egiptu, Siriji...
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#19 Re: Qatar

Post by salik79 »

uglavnomja wrote:
sunceKOtepsija wrote: #BosniaWithQatar
Katar zemlja koja je uvijek i svuda sirila mir i ljubav, radila na promicanju, bratstva, saradnje i zajednistva-kako medu muslimanima, tako i sa svim narodima dobre volje :thumbup:tokom agresija na BiH Katar je među prvima, ako ne i prvi priskocio u pomoc i pruzio nam mozda i najkonkretniju pomoc-to nikada ne smijemo zaboraviti :bih:
:roll:

katar - zemlja koja strane radnike iz siromasnih zemalja tretira gore nego zivotnje

https://www.klix.ba/sport/nogomet/sokan ... /140604040

imam raje sto su radili tamo, i to kao visa "rasa", inzinjeri iz eu, - sokirani ljudi jadom i bijedom filipinaca, burmanaca ...

ako ih udari auto katarca - oni su krivi u svakom slucaju

totalno obespravljeni, rade za bijedne parice, zive sa stakorima i zoharima, ...

toliko o ljubavi, bratstvu i ostaloj patetici ...



a sto se tice para iz katara bosni - ja ih se ne sjecam :? malo me podsjeti sta je to izgradjeno, popravljeno, kupljeno ... katarskim parama :?:
Da pratis teVsijine upise na temama o Siriji i sl., upratio bi i njegov famozni sarkazam :D :thumbup:
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#20 Re: Qatar

Post by breuer »

Kikibombona wrote:
breuer wrote:Kud Amerika prođe, tu trava ne raste.

Iako, tamo svakako nije ni rasla.
Bogumi, ni Katar nije ostavljao ruze po Libiji, Egiptu, Siriji...
Na to se i odnosi drugi dio mog posta...smiješno mi je zaista kako neki sad žale Katar (žao mi je svih poštenih ljudi koji tamo zarađuju), ali vanjska politika, finansiranje demonkratskih pokreta u Siriji, Egiptu i Libiji, odnos prema stranim radnicima, odnos inače prema drugim rasama i sistematsko oduzimanje prava...sve ovo se dešava i u KSA naravno, na B.I. niko nije čist i nevin, postoje jedino manje ili više ovisni kalifati, porodične države sa nikad izraženijim poremećajem vrijednosti.

Situacija je bukvalno kao klupko, kako god okreneš neko je upetljan i teško da će se iz tog čvora izvesti. Šizofreno.

Dok neko najzad ne presječe cjelokupno klupko.
farisovo
Posts: 448
Joined: 22/02/2017 16:30

#21 Re: Qatar

Post by farisovo »

breuer wrote:
Kikibombona wrote:
breuer wrote:Kud Amerika prođe, tu trava ne raste.

Iako, tamo svakako nije ni rasla.
Bogumi, ni Katar nije ostavljao ruze po Libiji, Egiptu, Siriji...
Na to se i odnosi drugi dio mog posta...smiješno mi je zaista kako neki sad žale Katar (žao mi je svih poštenih ljudi koji tamo zarađuju), ali vanjska politika, finansiranje demonkratskih pokreta u Siriji, Egiptu i Libiji, odnos prema stranim radnicima, odnos inače prema drugim rasama i sistematsko oduzimanje prava...sve ovo se dešava i u KSA naravno, na B.I. niko nije čist i nevin, postoje jedino manje ili više ovisni kalifati, porodične države sa nikad izraženijim poremećajem vrijednosti.

Situacija je bukvalno kao klupko, kako god okreneš neko je upetljan i teško da će se iz tog čvora izvesti. Šizofreno.

Dok neko najzad ne presječe cjelokupno klupko.
Glava svih problema je porodica Saud. Glede Katra, mogao bi i Iran šta uraditi - veliki je tu ulog u igri.
Last edited by farisovo on 06/06/2017 09:43, edited 1 time in total.
farisovo
Posts: 448
Joined: 22/02/2017 16:30

#22 Re: Qatar

Post by farisovo »

Kikibombona wrote:
A kuda ce Turci doci do Katara svega ti?

I zasto mislis da bi Turci rizikovali radi jebenog Katara?

I sta ako se na stranu Saudije svrstaju Egipat i Pakistan?

Ne budi smijesan!!

Katar se mora sageti Saudiji, apsooutno nemaju drugog izbora. Sve drugo je katastrofa za njih.

Šališ se. Ni Jemen se nije sagnuo Saudiji a to očekuješ od Katra.
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#23 Re: Qatar

Post by breuer »

Jemen nije imao šta izgubiti.
User avatar
Truba
Posts: 81783
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#24 Re: Qatar

Post by Truba »

ovaj arapski svijet je kao i europa u onom stogodišnjem ratu...
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#25 Re: Qatar

Post by Kikibombona »

farisovo wrote:Šališ se. Ni Jemen se nije sagnuo Saudiji a to očekuješ od Katra.
:shock: :shock: :shock: :shock:

Ne poredis valjda hrabre i fanaticne Hute sa katarskim placenicima!? :o
Uz to, Huta ima 20-30 puta vise!

U obracunu 1-1, Huti bi zavrsili Katarane za 7 dana, ako i toliko.

Katarska armija ima svega 10 000 vojnika, dok Saudija ima 600 000, od toga 300 000 aktivnih. A gdje su tek sateliti i sluge iz regiona!?? Gdje je veliki Egipat koji je najvise naostren na Katar!?

Saudijsko-egipatske specijalne snage bi zavrsile Katar za 7 dana. Pitanje je da li bi ikakvog otpora bilo. Mozda bi zaginulo nekoliko katarskih vojnika koji u al-Taniju vide ovozemaljskog Boga i to je to.

Sto se tice Irana, zasto bi se mijesali u sukob neprijatelja!?? Katar je sve ove godine neprijatelj pro-iranskog rezima u Damasku. Al Dzazira od kada postoji pljuje po siitima. Tacno je da Katar ne mrzi Iran kao sto mrzi Saudija, ali daleko je to od ikakvog saveznistva.

Iran ce ovdje dodatno zakuhavati i nadati se vecem sranju. Ovo je na njih poslastica, hvataju se za vrat neprijatelji.

A Iran sve i da hoce nema nacina direktno se umijesati. Svako ko tvrdi suprotno nema blage veze o prilikama na BI. Sanse da iranska cizma stane u Katar su NIKAKVE, nema ni 0.1% sanse.

Ovdje je Katar u gadnoj situaciji. Jedino ih Amerika moze spasiti. Ako je Amerika na strani Sauda, Katar ima opciju da se pokori ili da bude vojno porazen.
Post Reply