PVC prozori vs drvena stolarija

Post Reply

Koji prozor je bolji

a/ PVC
219
47%
b/ drveni prozor
188
40%
c/ danas je kisovit dan
58
12%
 
Total votes: 465

sabanss
Posts: 4585
Joined: 13/08/2006 11:20

#826 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by sabanss »

agent_zero wrote:
Zato što su oni odmalena naviknuti na te uslove i tu klimu.

Mi nismo, tj. naši organizmi nisu. Pitao bih te ja da imaš problema sa sinusima kako bi predeverao propuh.
Pa o tome i govorim. Nije ni nasa klima nista blaza. Pola Norveske ima blazu zimu nego Sarajevo. Problem je sto djecu odmalena upropastimo bespotrebnim pretopljavanjem.

Inace sinusi i propuh nemaju previse veze. Alergije i ogromne promjene vlaznosti i temperature zraka kao i zagadjenost tokom zime imaju. Ukoliko mozes primjetiti u Sarajevu vise da i nema covjeka koji nema hronicnu upalu sinusa.
User avatar
muxa
Posts: 489
Joined: 07/10/2014 23:09

#827 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by muxa »

BarbaDue wrote:Što se mene tiče ja bi to redovno radio, međutim imamo malog klinca pa najviše zbog njega izbjegavam provjetravanje i otvaranje prozora.

Možda griješim??
Griješiš i to puno. Prvo što će ti se formirati gljivice koje su jako stetne. Drugo, veoma je bitno provjetriti prostorije pogotovo radi male djece, da imaju svjež zrak, jer tako smanjuješ mogućnost oboljena dišnih puteva. Ako te plaši propuh sklonite dijete u drugu prostoriju dok provjetravate.
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#828 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by walk_M-A-N »

Slučaj da su prozori recimo solidni, iako stariji sa jednim dihtungom nisu krivi, ali su ispunjeni zrakom (ili vakuum, šta već). Prema onome što je rovac13 pisao (hvala!) je temperatura kod stakla mala, pa bi najlakše bilo to popraviti.
Palo mi je na pamet da li neko može skinuti postojeće obično duplo staklo i u njega staviti argon i low-e premaz. Ali izgleda da to ili neće ili ne mogu, jer nabavljaju gotova stakla sa premazom.
User avatar
muxa
Posts: 489
Joined: 07/10/2014 23:09

#829 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by muxa »

Vidi sa staklarijama, bilo da oni sve odrade ili da ti oni prodaju takvo staklo, a da ti montazu uradi neko drugi
User avatar
holowey
Posts: 8432
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#830 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by holowey »

da pitam, onako laicki, sta je sa onim folijama za staklo sto se stavljaju da smanje ulazak ljetne vrucine u prostor? jesu li efikasne ili ubleha? moze li se ta folija staviti "naopako" pa da sprijeci izlazak toplote iz kuce? sa koje strane stakla se stavlja, unutra ili vani? moze li se staviti sa obje strane?
User avatar
BarbaDue
Posts: 63357
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#831 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by BarbaDue »

Ako se ja bar nalo razumijem to je da takve folijie vjerovatno služe da zabrane ulazak sunčevih zraka u prostoriju. Pretpostavljam da tvoj stan ne isijava nikakvu toplotu u obliku zrake.
User avatar
Altsa
Posts: 7343
Joined: 19/03/2004 18:31

#832 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Altsa »

MAJSTORI VAM OVO SIGURNO NISU REKLI Evo kako svoje PVC prozore prilagoditi ekstremnoj hladnoći koja dolazi
PVC stolarija, posebice prozori i vrata, sve češći su odabir jer ih je lakše podesiti i bolje zadržavaju temperaturu u stanu. No prilikom ugradnje, majstori vam zaborave napomenuti dvije bitne stavke, koje će vam zasigurno biti od koristi ove zime, piše portal Femina.

Prozore treba podmazivati

Iako je riječ o jednostavnoj stvari, mnogi ljudi ne znaju ili zaborave da je podmazivanje rješenje za škripanje ručice ili mehanizma te loše prianjanje prozora. Ako redovito održavate prozor, neće biti potrebe za zivkanjem majstora.

Metalne dijelove poput šarki, brava i sistema za zaključavanje, kao i sve pokretne dijelove prozora, potrebno je održavati povremenim čišćenjem i podmazivanjem specijalnim uljem, minimalno jednom godišnje.

U različitim godišnjim dobima potrebno je promijeniti 'režim' na prozorima

Ne trebaju vam majstori da biste u jesen vrata i prozore podesili na 'zimski režim', a na proljeće na 'ljetni'. Jednostavno otvorite prozorsko (ili balkonsko) okno i pronađite šaraf na strani gdje se nalazi ručica te ga podesite uz pomoć inbus ključa. Šaraf koji se nalazi sa strane šarke okrećite unutra, pri čemu se regulira potisna sila prozorskog okvira.

Majstori prilikom postavljanja najčešće prozor ostave u 'standardnom', srednjem 'režimu'. Ako niste sigurni u kojem su trenutno 'režimu' vaši prozori i vrata, jednostavno oknom stisnite list papira. Ako ga možete bez problema izvaditi, namješteni su na 'ljetni', ali ako se pokida, onda su na 'zimskom režimu'.

Nije poželjno da ostavite prozore i vrata na 'zimskom režimau' čitavu godinu jer se opterećenje na gumu okvira znatno povećava, pa će se brzo istrošiti i morat ćete uskoro mijenjati dijelove prozora.
Timscho
Posts: 158
Joined: 10/04/2006 14:55

#833 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Timscho »

Preporucujem Vam firmu Djonkoplastika d.o.o. iz Sarajeva. Ugradio sam Rehau 7-komorne profile sa tri dihtunga i sa troslojnim staklima. Jako sam zadovoljan sa toplotnom i zvucnom izolacijom. Montaza je profesionalna i jako brza. Ugradjene su i klupice unutra i vani, a prozori su sa vanjskim roletnama. Moje iskrene preporuke. Pogledajte na http://www.djonko.de/
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#834 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by valter.ba »

Naziv firme mu je katastrofalan kao i web stranica

Poslano sa mog SM-G900F koristeći Tapatalk
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#835 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Pitarrr82 »

Djonko je medju skupljima...
User avatar
BarbaDue
Posts: 63357
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#836 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by BarbaDue »

Vlažnost u stanu mi je od 35-45%, jel to u redu?
Temp. varira od 19-24 stepena.
User avatar
Filter
Posts: 8038
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#837 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Filter »

BarbaDue wrote:Vlažnost u stanu mi je od 35-45%, jel to u redu?
Temp. varira od 19-24 stepena.
valjda jeste :roll: kod mene varira od 38-42%, temperatura 20-24C
User avatar
BarbaDue
Posts: 63357
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#838 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by BarbaDue »

:thumbup:
eeeeeee
Posts: 750
Joined: 02/01/2006 00:06

#839 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by eeeeeee »

Ideal Kakanj kakvi su pvc prozori?

Piše da koriste Njemačke profile aluplast i okovi Sigenia


Vaši utisci samo ko ih je ugradio?
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1603
Joined: 11/06/2011 07:36

#840 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Kiki_Musampa »

Pozdrav,
imam dvije ponude na stolu:
KBE od Termoplasta Pribava
Salamander od Aluplasta Živinice
Iskustva sa proizvođačima??Šta odabrati?
User avatar
BarbaDue
Posts: 63357
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#841 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by BarbaDue »

Meni su radili iz Termoplasta stolariju. Profil je KBE, zadovoljan sam. Možda čak i previše. Po meni stolarija dihtuje fenomenalno.
dado_
Posts: 697
Joined: 25/12/2012 11:35

#842 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by dado_ »

gidra wrote:poručio sam stolariju,valjda se nisam zajebao, dobio sam i neki pripaz oko cijene :D ..
Profil: Aluplast Ideal 8000 (šestokomorni) sa tri dihtunga
Okvir: G-U
Staklo: troslojno lowE
+ vanjske alu roletne
Je li posao zavrsen i kako si zadovoljan s uradjenim? koja je firma radila? ocekuje me isto pa ako nije problem info... i koja je cijena po m2? moze i na pp ako nije frka.
_Mila_
Posts: 78
Joined: 10/05/2014 10:41
Location: Sarajevo

#843 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by _Mila_ »

Je li velika razlika izmedju petokomornih I sestokomornih?
Armin2013
Posts: 437
Joined: 19/08/2013 15:37

#844 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Armin2013 »

Pozdrav,

Nabavio sam PVC stolariju sa dvoslojnim staklom + lowE premaz.
Hoću da testiram jesam li dobio taj premaz, tražio sam po netu po netu test sa upaljačem pa ima raznih odgovora.
Kada gledam iz prostorije imaju tri puta po 2 plamena, prva 2 odnosno prva 4 su žuti kao i na upaljaču, treći plamen je drugačije boje malo ide na plavkasto. Ima li ko više iskustva s tim?

lp,
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#845 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by channel10 »

Armine, mislim da bi ti staklo koje je na suncu, sa unutrasnje strane trebalo biti hladno.

Kakav je profil Salamander? Valja li, zuti li itd.?
Armin2013
Posts: 437
Joined: 19/08/2013 15:37

#846 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Armin2013 »

Profil je Gealan, skoro sam ugradio a nisam uselio, tako da je teško reć kakav je. Na izgled je super, a u kombinaciji sa GU okovima rade odlično.

Što se tiče stakla, uzeo sam fen za ljepljenje cerada i s vanjske strane stavio uz staklo, staklo s vanjske strane je vrelo a unutrašnje hladno, tako da pretpostavljam da je low-e staklo.

lp,
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#847 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by channel10 »

Imam ja tu kombinaciju profila i okova i budu siguran da si potrefio :)


Pitam ostale, ako neko ima profil salamander, kakav je, da li zuti itd?
User avatar
muxa
Posts: 489
Joined: 07/10/2014 23:09

#848 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by muxa »

Ja ću se na kraju odlučivati između Rehau (Ugarak Visoko), Aluplast (Idela Kakanj) i Salamander 3D (Slelecta Zenica).
Ove firme ću zvati da uzmu mjere i na kraju kada uporedim odlučit ću se kome povjeriti da radi.
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#849 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by rovac13 »

Armin2013 wrote:Što se tiče stakla, uzeo sam fen za ljepljenje cerada i s vanjske strane stavio uz staklo, staklo s vanjske strane je vrelo a unutrašnje hladno, tako da pretpostavljam da je low-e staklo.
Upalis upaljac iznutra pored stakla i posmatras odraz u staklu.Od cetiri plamicka koja se ogledaju drugi od unutra prema van mora biti drugacije boje,najcesce sam vidjao roze ili ljubicaste boje odraz.

Image
Armin2013
Posts: 437
Joined: 19/08/2013 15:37

#850 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Armin2013 »

rovac13 wrote:
Armin2013 wrote:Što se tiče stakla, uzeo sam fen za ljepljenje cerada i s vanjske strane stavio uz staklo, staklo s vanjske strane je vrelo a unutrašnje hladno, tako da pretpostavljam da je low-e staklo.
Upalis upaljac iznutra pored stakla i posmatras odraz u staklu.Od cetiri plamicka koja se ogledaju drugi od unutra prema van mora biti drugacije boje,najcesce sam vidjao roze ili ljubicaste boje odraz.

Image
Kad gledam sa upalječem imam 3 x 2 plamena, treći plamen iz unutra prema vani je druge boje (znači oba treća plamena su druge boje).

Kad stignem spostavit ću sliku.

lp,
Post Reply