PVC prozori vs drvena stolarija

Post Reply

Koji prozor je bolji

a/ PVC
219
47%
b/ drveni prozor
187
40%
c/ danas je kisovit dan
58
13%
 
Total votes: 464

User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#801 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by BarbaDue »

Koji paradoks! Grdnu lovu sam izvalio za postavljanje tog španskog zida u čitavom stanu a sada mi to s*anje stvara problem.
User avatar
Filter
Posts: 7964
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#802 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Filter »

BarbaDue wrote:Koji paradoks! Grdnu lovu sam izvalio za postavljanje tog španskog zida u čitavom stanu a sada mi to s*anje stvara problem.

bilo je u obiju onih contri za sakupljanje vlage. pokusaj sa njima smanjiti kondenz
User avatar
Pauza
Posts: 674
Joined: 03/06/2016 11:00

#803 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Pauza »

Šta mislite i da li postoji neko pravilo koja je optimalna temperatura u stanu tokom cijelog dana i koji postotak vlažnosti treba održavati u stanu od novembra do aprila?

Grijanje su radijatori i ovlaživač prostora Beurer je u stanu. Stolarija PVC 5 komora, 3 stakla.

Je li u redu recimo 21-22 stepena a vlažnost 50% ili kako.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#804 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by BarbaDue »

Filter wrote:
BarbaDue wrote:Koji paradoks! Grdnu lovu sam izvalio za postavljanje tog španskog zida u čitavom stanu a sada mi to s*anje stvara problem.

bilo je u obiju onih contri za sakupljanje vlage. pokusaj sa njima smanjiti kondenz
Već mi je neko rekao da imaju takve spravice, morat ću pokušati sa njima. Mada je to vjerovatno slaba alternativa.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15463
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#805 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by problemnatravunu »

muxa wrote:
BarbaDue wrote:Moguće da nema veze, mada neki kažu da prilikom postavljanja "španskog zida" upotrebljava se neka emulzija koja srečava zidovima da "dišu". Kao u kombinaciji sa dobro postavljenom stolarijom napravi se maltene prostor bez strujanja i trunke zraka.

PS. Ovo je objašnjenje firme koja je postavila stolariju.
Dobro su ti ljudi objasnili. Dok nisi navukao tu masu zid ti je "disao" i upijao vlagu, a sad si zid zatvorio i više ne može da diše što za posljedicu ima kondenzaciju.
To bi moglo biti to, zid treba da ima ulogu "tampon zone" koja upija ili otpusta vlagu, kao i da se u sezoni grijanja ugrije te svojom masom-debljinom utice na konstantnije odrzavanje temperature prostora (sve to pod uslovom da je zid sa vanjske strane dobro termicki izoliran).
U praksi, kad se pocne sa npr.grijanjem na pocetku zime, prvih par dana treba vise energije dok zidovi ne "uhvate" temperaturu, i od tada treba nesto manje energije jer zid ima akumuliranu , a opet ponavljam, uslov je da je sa hladne strane, dakle iz vana sto bolje izoliran , zato izolacija i ide sa vanjske strane....
User avatar
muxa
Posts: 489
Joined: 07/10/2014 23:09

#806 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by muxa »

Al kad vidim da neko u novu kuću radi izolaciju iznutra :roll:
gidra
Posts: 3523
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#807 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by gidra »

poručio sam stolariju,valjda se nisam zajebao, dobio sam i neki pripaz oko cijene :D ..
Profil: Aluplast Ideal 8000 (šestokomorni) sa tri dihtunga
Okvir: G-U
Staklo: troslojno lowE
+ vanjske alu roletne
gidra
Posts: 3523
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#808 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by gidra »

.
Last edited by gidra on 19/12/2016 09:31, edited 1 time in total.
User avatar
Edin H.
Posts: 46898
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#809 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Edin H. »

gidra wrote:poručio sam stolariju,valjda se nisam zajebao, dobio sam i neki pripaz oko cijene :D ..
Profil: Aluplast Ideal 8000 (šestokomorni) sa tri dihtunga
Okvir: G-U
Staklo: troslojno lowE
+ vanjske alu roletne
A sta se mozes zajebati, prozor ko prozor. :oops:
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#810 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by rovac13 »

BarbaDue wrote:Koji paradoks! Grdnu lovu sam izvalio za postavljanje tog španskog zida u čitavom stanu a sada mi to s*anje stvara problem.
Naravno da ako si zatvorio zid da ne moze vise upijat vlagu pa ce ta vlaga povecat relativnu vlaznost zraka u prostoriji.....a to ce direktno uticat na rosenje stakla ili zidova .

Da nebi morali slusat rekla kazala od komsija rodjaka itd evo sta kaze nauka :

Image

U zraku postoji neka kolicina vode,zavisno koliko kuhas,dises,sexas se,tusiras se itd :-D
Ali sto visa temperatura zraka to on vise moze drzat vode u sebi.....pa tako u tabeli sam obiljezio ako imas u sobnom zraku 12,1 gr vode po m3 i ako je temperatura 20*C onda ces imat relativnu vlaznost 70%....i tacka rošenja ce bit temp +14*C.
Ako ta voda ostane tu,i samo podignes temp sobe na 25*C tih istih 12,1 gr vode ce predstavljat rel vlaznost oko 52-53% a tacka rošenja ce tada opet biti oko +14*C

Tacka rosenja je temp na kojoj zrak ne moze vise u sebi drzat tu vodu i ona tu pocinje da kondenzira.

Nikakvo grijanje ne izbacuje vodu iz zraka,grijanje samo podize temp i povecava sposobnost zraka da drzi u sebi vise vode.....a to dovodi do smanjenja rel vlaznosti.

Malo je tema presiroka pa da skratim.Sto vise grijes manje je mogucnosti da tise pojavi temperatura rosenja na staklu najprije npr........sto vise prozracujes to izabcujes vani zrak koji je zasicen vodom a ubacujes novi koji ce preuzet na sebe dosta vode.

Osim prozracivanja postoje odvlazivaci koji skupljaju vodu......ali ne bacajte pare na tablete praskove i slicno jer je uzalud.......ne bacajte pare na one smijesne male odvlazivace u konradu 100-150KM koji rade na principu peltierovogelementa.............oni nesto i izdvoje vode,ali premalo i opet uzalud bacene pare.
Ako imate probleme sa vlagom i ne pomaze pravilno prozracivanje tu ce vam pomoci pravi kompresorski odvlazivac.......novi kostaju od 100€ na gore.......imaju kapacitet po 10-20 litara vode dnevno po specifikaciji....ali to je u nekim ludim uslovima 30*C i 80% rel vlaznost...........ali oni skupljaju vodu kako treba............imaju higrostat pa navijes an njemu zeljenu rel vlaznost i on se povremeno pali gasi odrzava idealno..........dok on drzi idealnu vlaznost nece biti kondenza ni na staklu ni nigdje.

A ovdje ima skicirano sta je otprilike idealno.....ako uopce postoji na ovim sobnim temperaturama na balkanu :)

Image
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#811 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by rovac13 »

A na ovoj slici se vidi da nije uvijek prozor ko prozor.....stakla igraju veliku ulogu u rosenju :-D

Image

U onoj prvoj tabeli je pisalo da ako imam u sobi 20*C i 70% rel vlaznost da ce temp rosenja biti +14*C.

A na ovoj slici se vidi ako na prozoru imas obicno dvostruko staklo punjeno zrakom (druga stakla s lijeva)......unutra temp 20*C a vani -10*C.......povrsina stakla iznutra ce biti +9*C........dakle tu se desio kondenz prema prvoj tabeli.

Ako imas iste uslove unutra 20*C a vani -10*C..........a umjesto obicnih stakala si stavio isto dvostruko ali low-e i punjeno argonom...onda ce povrsina stakla iznutra biti +15*C..........i po onoj prvoj tabeli jos nije doslo ni do kakvog kondenza.........samo da napomenem da je smijesno mala doplata na ova druga stakla u odnosu na prva.

A ako imas trostruka stakla sa dva low e premaza......onda je situacija jos bolja...... s tim sto je isplativost malo diskutabilna......jer je puno skuplje a malu prednost donosi u odnosu na dvostruko low-e

Kondenz se naravno ne desava samo na staklima........moze se desiti ispod kreveta,iza ormara......gdje god grijanje teze dopire a izolacija slabija......gdje god je moguce da se desi temp rosenja tu ce niknut kondenz :-D
User avatar
muxa
Posts: 489
Joined: 07/10/2014 23:09

#812 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by muxa »

Svaka čast na postu :thumbup:
Znači upitna je isplativost troslojnog stakla?
Meni na ukupan iznos od 10.000 traze 1.000 doplate za troslojno staklo.
Da li se po tvom misljenju isplati doplatiti?
Mene više brine dugotrajnost okova sa troslojnim staklom.
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#813 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by rovac13 »

Meni je na cijeli sprat kuce doplata za low-e stakla + argon bila 90KM i odnosu na obicna stakla.To nije bilo smisla odbit.Za troslojna nisam ni pitao tad.
Ne znam koliko kostaju troslojna ali tosvako za sebe treba izracunati,dal mu se isplati.Da je bolje,bolje je.

Logicno je ako uzimas najnaprednije pvc profile sa puno komora i sa tri dihtunga.........da uz njih uzimas i trostruko staklo sa dva lov-e premaza.......uz najbolje profile najbolja stakla.......onda i profil i staklo imaju najbolje vrijednosti izolacije.

Nelogicno bi bilo uzimat profil srednje ili nize klase i kombinovat sa trostrukim staklom.........ili obrnuto neke skupe profile uz obicna stakla.

Ako uzimas profil sa vrhunskom izolacijom onda bi moralo i staklo da bi stvar bila potpuna.

Trostruko low-e staklo ne donosi neku bas veliku prednost u toplotnoj izolaciji u odnosu na dvostruko low-e..........ali mislim da donosi prilicno bolju zvucnu izolaciju.

U racun ubacit jos i da prozore ne kupujes cesto...........ovako kvalitetne prozore uzimas jednom u bar 20 godina pretpostavljam......nije sve ni u cijeni.
gidra
Posts: 3523
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#814 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by gidra »

.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#815 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by BarbaDue »

@rovac13, ti si meni svašta napisao i to bi mi bilo korisno da sam tek odlučio postaviti pvc stolariju. Stolarija je već postavljena (KBE) dvoslojno staklo bez argona, ima i lowe premaz, stim što sam ranije u stanu uradio španski zid. Treba mi savjet kako sada da riješim kondenz u stanu. Ima li neki način?
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#816 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by TDK-90 »

BarbaDue wrote:@rovac13, ti si meni svašta napisao i to bi mi bilo korisno da sam tek odlučio postaviti pvc stolariju. Stolarija je već postavljena (KBE) dvoslojno staklo bez argona, ima i lowe premaz, stim što sam ranije u stanu uradio španski zid. Treba mi savjet kako sada da riješim kondenz u stanu. Ima li neki način?
Cesto prozracivanje je ono sto kod mene pomaze, da prozori manje rose :)
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#817 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by BarbaDue »

Pošto se grijem na drva čestim prozračavanjem bi gupio puno energije. Jel to jedino rješenje obtirom da je @rovac rekao da su ove džide-midže za prozraku bacanje para?
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#818 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by sabanss »

BarbaDue wrote:Pošto se grijem na drva čestim prozračavanjem bi gupio puno energije. Jel to jedino rješenje obtirom da je @rovac rekao da su ove džide-midže za prozraku bacanje para?

Prozracivanjem ne bi bas gubio puno energije. Neces ostavljati propuh 20 min vec 3-4 minute visekratno u toku dana. Ovo je sigurno i jeftina opcija :)

Pored odvlazivaca koji su neucinkoviti na principu silikatnog gela znam da pojedini proizvodjaci PVC profila imaju sisteme za prozracivanje koji se ugradjuju u okove. Onda imas konstantni mali propuh ali bar nemas vlaznosti. Problem PVC-a zbog kojeg mi se nikad nije svidjao i jeste predobro dihtovanje - dugorocno sigurno nije ni zdravo.
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#819 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by rovac13 »

BarbaDue wrote:@rovac13, ti si meni svašta napisao i to bi mi bilo korisno da sam tek odlučio postaviti pvc stolariju. Stolarija je već postavljena (KBE) dvoslojno staklo bez argona, ima i lowe premaz, stim što sam ranije u stanu uradio španski zid. Treba mi savjet kako sada da riješim kondenz u stanu. Ima li neki način?
Onda ti ne citas dobro..........ili preskaces kad citas :-D
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#820 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by rovac13 »

rovac13 wrote: Malo je tema presiroka pa da skratim.Sto vise grijes manje je mogucnosti da tise pojavi temperatura rosenja na staklu najprije npr........sto vise prozracujes to izabcujes vani zrak koji je zasicen vodom a ubacujes novi koji ce preuzet na sebe dosta vode.

Osim prozracivanja postoje odvlazivaci koji skupljaju vodu......ali ne bacajte pare na tablete praskove i slicno jer je uzalud.......ne bacajte pare na one smijesne male odvlazivace u konradu 100-150KM koji rade na principu peltierovogelementa.............oni nesto i izdvoje vode,ali premalo i opet uzalud bacene pare.
Ako imate probleme sa vlagom i ne pomaze pravilno prozracivanje tu ce vam pomoci pravi kompresorski odvlazivac.......novi kostaju od 100€ na gore.......imaju kapacitet po 10-20 litara vode dnevno po specifikaciji....ali to je u nekim ludim uslovima 30*C i 80% rel vlaznost...........ali oni skupljaju vodu kako treba............imaju higrostat pa navijes an njemu zeljenu rel vlaznost i on se povremeno pali gasi odrzava idealno..........dok on drzi idealnu vlaznost nece biti kondenza ni na staklu ni nigdje.
Prozracivanje puno pomaze,toplotu moras gubit,jedino ugradnja rekuperatora koji je jako skup moze da se sacuva 60-90% energije koja se inace gubi klasicnim prozracivanjem.

Boljom taktikom prozracivanja mozes smanjit gubitke.Bolje kratko otvorit sirom prozor ili vrata,jos bolje na dviej strane stana pa napravit propuh.Na taj nacin napravis brzu izmjenu kompletnog zraka dok toplota koja je pohranjena u zidovima ostala unutra.Pogresjo ne ostaviti prozor samo na kip,tako mu treba dugo vremena da se napravi potrebna izmjena zraka,a za to duze vrijeme ohlade zidovi i izgubis puno vise toplote.

Sto visu temp sobe imas manja mogucnost kondenza.Ako gasis grijanje po noci,padne ti temp za par stepeni,eto ti opet kondenza.

Ako ti je skupo grijat i zao ti energije koju gubis na prozracivanje,nadji drugi nacin grijanja koji je jeftiniji.

https://www.google.ba/search?biw=1173&b ... P7DNXFkeFY

Ovako izgledaju odvlazivaci koji stvarno pomazu..............koji stvarno izdvajaju vodu iz sobnog zraka........tu vodu moras izlivat van svako malo........a prakticno se stvori ni iz ceg.

Zaboravih reci da ne uzimate te prozrake na pvc prozorima.Platicete i necete nista postic time.Ja to imam na svojim prozorima gealan.

To je prakticno prozracivanje.......s tim sto je mozda milion puta slabije nego da otvoris prozor i prozracis kucu ko covjek........bacanje para :D
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#821 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by BarbaDue »

Znači najbolje i najpraktičnije je prozračivanje prostora dok se ne riješim španskog zida. Hvala.
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#822 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by rovac13 »

Ja nemam spanski zid,i nemam kondenza ni vlage.............ali prozracujem kucu redovno........onoliko koliko okolina dozvoljava.

Prozracivanje je valjda nesto sto se podrazumijeva.Covjek udise kisik a izbacuje ugljen dioksid valjda.Nesto ne znam da je bas dobro zatvorit se i samo cuvat toplotu.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#823 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by BarbaDue »

Što se mene tiče ja bi to redovno radio, međutim imamo malog klinca pa najviše zbog njega izbjegavam provjetravanje i otvaranje prozora.

Možda griješim??
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#824 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by sabanss »

BarbaDue wrote:Što se mene tiče ja bi to redovno radio, međutim imamo malog klinca pa najviše zbog njega izbjegavam provjetravanje i otvaranje prozora.

Možda griješim??
Grijesis. Plijesan je puno opasnija od propuha. Mi smo malo sjeban mentalitet jer su nas odmalena j**avali u mozak sa propuhom i hladnocom za koje covjek ima odlicne mehanizme zastite.

Uvijek mi je drago cuti price nasih ljudi kad odu u Norvesku i Dansku i pricaju o ljudima koji mokre kose izadju na minuse ili bebama koje spavaju vani. Imam osjecaj da mi prvi konvikstadori pricaju o plemenima juzne Amerike :) Samo sto iz svoje perspektive ne vide da smo mi plemena za Skandinaviju.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#825 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by agent_zero »

sabanss wrote:
BarbaDue wrote:Što se mene tiče ja bi to redovno radio, međutim imamo malog klinca pa najviše zbog njega izbjegavam provjetravanje i otvaranje prozora.

Možda griješim??
Grijesis. Plijesan je puno opasnija od propuha. Mi smo malo sjeban mentalitet jer su nas odmalena j**avali u mozak sa propuhom i hladnocom za koje covjek ima odlicne mehanizme zastite.

Uvijek mi je drago cuti price nasih ljudi kad odu u Norvesku i Dansku i pricaju o ljudima koji mokre kose izadju na minuse ili bebama koje spavaju vani. Imam osjecaj da mi prvi konvikstadori pricaju o plemenima juzne Amerike :) Samo sto iz svoje perspektive ne vide da smo mi plemena za Skandinaviju.
Zato što su oni odmalena naviknuti na te uslove i tu klimu.

Mi nismo, tj. naši organizmi nisu. Pitao bih te ja da imaš problema sa sinusima kako bi predeverao propuh.
Post Reply